Rečenice koje su vam se dopale

Prostor za ljubitelje knjževnosti. Proza i poezija, literatura bilo kojeg oblika, e-books i slično.
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

U svakom životu postoje dani koje treba izdržati.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Razmislite o vazduhu koji udišete pa se setite rudara, razmislite o vodi koju pijete pa se setite pustinje, razmislite o hrani koju ćete pojesti pa se setite gladnih, razmislite o mirnoći jutra pa se setite izbeglica.

Uvek imamo na čemu da budemo zahvalni. Ako hoćemo.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

“Kada je oluja ptičice se kriju, a orlovi još više lete”

​~ Mahatma Gandi

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

"Nije tačno da imamo malo vremena: istina je da ga mnogo gubimo."

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Jedan direktor škole slao je ovo pismo svakom nastavniku kojeg je primao na posao:

" Poštovani nastavniče! Preživio sam koncentracioni logor, moje oči su vidjele to što ne bi trebalo da vidi ni jedan čovjek:

- Kako naučnici, inženjeri grade gasne komore;
- Kako kvalifikovani ljekari truju djecu;
- Kako obučene medicinske sestre ubijaju bebe;
- Kako ljudi sa univerzitetskom diplomom strijeljaju i pale žene i djecu ... zato ja ne vjerujem u obrazovanje.

Ja vas molim: pomognite učenicima da postanu ljudi. Vaš rad nikada ne smije da dovede do pojave naučnika čudovišta, obučenih psihopata, obrazovanih Ajhmana.

Čitanje, pisanje, aritmetika su važni samo kad pomažu našoj djeci da postanu čovječniji. "
1
1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by dezire »

Screenshot_20230226_224433.jpg
Dostojevski
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »


Kad god sam popio gorku čašu, imala je talog meda. Kad god sam svladao neku šumovitu prepreku, dospio sam u zelenu ravnicu. Kad god sam izgubio prijatelja u nebeskoj izmaglici, našao sam ga u osvitu jutra.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by dezire »

Ne žalite zato što starite.
Mnogi nisu imali tu mogućnost.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Pouka je da je svijet poput planine: sve što kažeš – dobro ili zlo – isti ćeš glas iz planine čuti. Nemoj pomisliti: ''Ja sam fino rekao, a planina je ružno odgovorila''. Nemoguće je da slavuj zapjeva planini, a da iz planine glas vrane odzvanja.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Živim svijetom smijemo upravljati, ali ga ne smijemo izrabljivati i uništavati u svrhu neke više zadaće

Ljudska je zadaća odreći se nasilja

Bitno je za miroljubiv opstanak čovječanstva da prevlada zajednička duhovna misao vodilja

Da se oslobodimo životinjskih nagona koji nas unazađuju trebamo napraviti potpuni rez. Sva ostala promišljanja su nepotrebna.

Tesla

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Dijete na farmi vidi avion kako leti iznad glave i sanja o letenju.

No, pilot u avionu vidi farmu na tlu i sanja o povratku kući.

To je život! Uživajte u svom.

Ako je bogatstvo tajna sreće, bogati bi ljudi trebali plesati na ulicama.

Ali to čine samo siromašna djeca.

Ako moć jamči sigurnost, dužnosnici bi se trebali kretati bez tjelohranitelja.

No, samo oni koji žive jednostavno, čvrsto spavaju.

Ako ljepota i slava donose idealne odnose, slavne bi osobe trebale imati najbolje brakove.

Živite jednostavno.

Hodajte ponizno i volite iskreno!

I sve dobro će vam se vratiti!

Ben Carson
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Riječi i djela su odraz onoga što čovjek nosi iznutra. Što god nosili u srcu, dobro ili loše, izlazi van i nije teško osjetiti. Samo ono što čovjek nosi u sebi, može i izaći iz njega.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Ina »

Ako se ljudima ukažu propusti (da ne kažem greške) na pravi način, dobre su mogućnosti da poslije postanu i bolji. Vjerovatno ne s tobom ili prema tebi (to već najčešće bude kasno) ali bar mogu možda s nekim drugim.
2
2 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Ina »

Veziljo, sve čvršće steziljo, svud s nama hodiljo, u svemu vodiljo. Fridrih Niče

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Ina »

Samo blesavci imaju sebe za učitelja.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Mi se ne plašimo nepoznatog. Ne možemo se bojati nečega što nepoznajemo. Niko se ne boji nepoznatog. Mi se u suštini bojimo da ne izgubimo ono što nam je poznato.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by dezire »

Screenshot_20230504_231451.jpg
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Čini mi se da egoizam izvire iz neke vrste instinkta za očuvanje ličnosti, koji je naš primarni i najdublji instinkt. Kako se možemo svesno odreći egoizma? To bi, tako reći, bilo kao odabrati nepostojanje. Kako god bilo, prestanite da se osećate krivim zato što ste egoisti - svi smo isti

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Savršena ljubav isključuje strah. Tamo gde postoji ljubav ne postoje zahtevi, očekivanja, zavisnost. Ja ne tražim da me učinite srećnim; moja sreća ne zavisi od vas. Ako morate da me napustite, neće mi biti žao samog sebe; izuzetno mi prija vaše društvo, ali ja se nevezujem za vas. Ja uživam u vašem društvu na temelju nevezanosti - na uživam ja u vama, to je nešto veće i od vas i od mene, nešto što sam otkrio, neka vrsta simfonije, neka vrsta orkestra koji svira u vašem prisustvu. Ali, kada odete od mene, orkestar ne prestaje da svira.. To je orkestar velikog repertoara i nikada ne prestaje da svira.Čitavo je buđenje u tome. Ali mi smo hipnotizovani, uspavani, pretrpeli smo pranje mozga.. Čini se užasno postaviti takvo pitanje, ali može li se reći da me volite ako se zakačite za mene i ne dozvoljavate mi da odem? Ako me ne ostavljate na miru? Može li se reći da me volite, ako imate potrebu za mnom, psihološki ili emotivno, da biste bili srećni?
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Hoćete li da budete srećni? Trajna sreća nema uzroka.. Vi me ne možete učiniti srećnim, vi niste moja sreća. Ako upitate probuđenu osobu: "Zašto si srećna?" ona će odgovoriti: "A zašto ne bih bila?"Sreća je naše prirodno stanje. Sreća je prirodno stanje male dece, kojima carstvo pripada sve dok ne budu uprljana i zagađena glupošću društva i kulture. Da bi se dostigla sreća, ništa nije potrebno učiniti, jer sreća ne može biti dostignuta. Zna li neko zašto? Zato što je već imamo. Kako se može juriti za nečim što je već u našim rukama? Zašto je onda ne okusite? Zato što morate nečeg da se lišite, da odbacite nešto. Morate da odbacite svoje iluzije. Ništa ne treba da ostvarite ili dobijete da biste bili srećni. Naprotiv, potrebno je da odbacite nešto.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Prijatna iskustva čine život prekrasnim. Bolna iskustva vode sazrevanju. Prijatna iskustvačine život lepim, ali sama po sebi ne vode razvoju. Ono što vodi razvoju jesu bolna iskustva.Patnja stavlja prst na neki deo vas koji se još nije razvio, koji treba da raste, da se menja i preobražava. Kada biste znali kako da upotrebite tu patnju, koliko biste se razvili!

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

. “Nitko nije ovdje da ispuni vaš san. Svatko je tu da ispuni svoju sudbinu, svoju stvarnost.”
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Kako je oslobađajuće ne zavisiti emotivno ni od čega! Kad biste mogli, samo na delić sekunde, da osetite to iskustvo, širom biste razjapili svoj zatvor i uspeli biste da dohvatite komadić neba. Jednog dana, možda, mogli biste čak i da letite.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Peace »

Odolijevamo li strastima, to je vise zbog njihove slabosti nego zbog nase snage.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Rečenice koje su vam se dopale

Post by Skitnica »

Vremenom shvatis da nemas mnogo prijatelja,vec samo da poznajes mnogo ljudi.
1
1 Image

Post Reply