Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas je na poslu sa mnom bila djevojka. Razumijem ja mladost, ali ipak ne razumijem, ma niti hocu da razumijem potrebu da se telefon ne ispusta iz ruku ni mimo posla, a kamoli za vrijeme posla.
Nekako sam durala do 3h, onda mi je prekipilo…ja ne dizem glave…ona ne skida prste s telefona… i posaljem direktoru poruku.
Mislim ja on ce cekati neku zgodnu priliku… Za dan, dva, tri…Kad za 5 minuta zazvoni uredski telefon. Direktor,…prepustim curi da se javi.
Na licu njenom vidim o cemu se ragovarali. Rekao je da nas je pratio na kamere, ali nije ona bas tako naivna i nije do kraja progutala :D
Ne volim ovo tuzakanje. Mi radimo skoro bez ikakvog sefa iznad glave, to je sloboda, to je lijepo. Ali ljudi zloupotrijebe.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2040
Posts: 7472
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:_)
. jesi li radila i njen dio posla..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Mar 05, 2023 3:30 pm
:_)
. jesi li radila i njen dio posla..

Znas kako je raditi kod amerikanaca. Na rasporedu nece nikad biti vise ljudi vec sto ih je potrebno, nego bas naprotiv ~ manje, da se radnik iskoristi maximalno.
I ako jedan zabusava, neko drugi mora da radi vise…. Za njega, poslije njega, oko njega..

I sjetila sam te se jucer. Kad si rekla nije lahko naci osobu koja ce raditi.
Tacno nije. Ne samo raditi, i biti ono sto se od nje ocekuje na poslu.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 2:33 am


Iz kojih ? Na koje im se to zene smiga?
Azijatkinje :fiju

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 3:25 am
Danas je na poslu sa mnom bila djevojka. Razumijem ja mladost, ali ipak ne razumijem, ma niti hocu da razumijem potrebu da se telefon ne ispusta iz ruku ni mimo posla, a kamoli za vrijeme posla.
Nekako sam durala do 3h, onda mi je prekipilo…ja ne dizem glave…ona ne skida prste s telefona… i posaljem direktoru poruku.
Mislim ja on ce cekati neku zgodnu priliku… Za dan, dva, tri…Kad za 5 minuta zazvoni uredski telefon. Direktor,…prepustim curi da se javi.
Na licu njenom vidim o cemu se ragovarali. Rekao je da nas je pratio na kamere, ali nije ona bas tako naivna i nije do kraja progutala :D
Ne volim ovo tuzakanje. Mi radimo skoro bez ikakvog sefa iznad glave, to je sloboda, to je lijepo. Ali ljudi zloupotrijebe.
Trebala si njoj direktno reci, sta ima progutati ili ne. Ne radi dobro i gotovo. Zasto bi se takvima presutilo?
Nece ti dati od svoje plate za posao koji radis za nju. Treba jasno dati do znanja sta mislis o ljudima ako nisu dobri i odgovorni u poslu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sun Mar 05, 2023 6:21 pm
Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 2:33 am


Iz kojih ? Na koje im se to zene smiga?
Azijatkinje :fiju
Ohh.

One su vise pokorne ili iz nekog drugog razloga?

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 6:33 pm
Kamilica wrote:
Sun Mar 05, 2023 6:21 pm
Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 2:33 am


Iz kojih ? Na koje im se to zene smiga?
Azijatkinje :fiju
Ohh.

One su vise pokorne ili iz nekog drugog razloga?
Nemam pojma.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sun Mar 05, 2023 6:29 pm
Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 3:25 am
Danas je na poslu sa mnom bila djevojka. Razumijem ja mladost, ali ipak ne razumijem, ma niti hocu da razumijem potrebu da se telefon ne ispusta iz ruku ni mimo posla, a kamoli za vrijeme posla.
Nekako sam durala do 3h, onda mi je prekipilo…ja ne dizem glave…ona ne skida prste s telefona… i posaljem direktoru poruku.
Mislim ja on ce cekati neku zgodnu priliku… Za dan, dva, tri…Kad za 5 minuta zazvoni uredski telefon. Direktor,…prepustim curi da se javi.
Na licu njenom vidim o cemu se ragovarali. Rekao je da nas je pratio na kamere, ali nije ona bas tako naivna i nije do kraja progutala :D
Ne volim ovo tuzakanje. Mi radimo skoro bez ikakvog sefa iznad glave, to je sloboda, to je lijepo. Ali ljudi zloupotrijebe.
Trebala si njoj direktno reci, sta ima progutati ili ne. Ne radi dobro i gotovo. Zasto bi se takvima presutilo?
Nece ti dati od svoje plate za posao koji radis za nju. Treba jasno dati do znanja sta mislis o ljudima ako nisu dobri i odgovorni u poslu.
Slazem se. I pokusavala sam skrenuti paznju vise puta.
Ovako stvari stoje od starta.
Djevojka je primljena da radi u glavom uredu, gdje je i sam direktor. Nesto za web dizajn.
Ali je i tu bila stalno na telefonu, na pauzi, u toaletu, morala stalno izlaziti po kafu, po jelo..
I direktor jd posalje u jednu od nasih lokacije (ima ih 10ak)
Njima nije valjala, pa se ljudi zalili i direktor je smjesti kod nas. A mi drugi najzauzetiji centar :jbg
Kod nas njeno izvlacenje prodje neopazeno kad je nas troje ili cetvero tu… Ali ako je samo ona s nekim, onda ti pritisak raste.
Direktor treba da cuje da nije doslo ni do kakvog pomaka na bolje.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 6:42 pm

Slazem se. I pokusavala sam skrenuti paznju vise puta.
Ovako stvari stoje od starta.
Djevojka je primljena da radi u glavom uredu, gdje je i sam direktor. Nesto za web dizajn.
Ali je i tu bila stalno ns telefonu, na pauzi, u toaletu, morala stalno izlaziti po kafu, po jelo..
I direktor jd posalje u jedan od nasih lokacije (ima ih 10ak)
Njima nije valjala, pa se ljudi zalili i direktor je smjesti kod nas. A mi drugi najzauzetiji centar :jbg
Kod nas njeno izvlacenje prodje neopazeno kad je nas troje ili cetvero tu… Ali ako je samo ona s nekim, onda ti pritisak raste.
Direktor treba da cuje da nije doslo ni do kakvog pomaka na bolje.
Cudime da joj uopste daju sansu sa tim premjestanjem :doh

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

To je neka americka strategija. Uvijek ce proboati da uposlenog stave na drugo mjesto/poziciju… Da vide da li ce se pronaci negdje, prije otkaza. Otkaz je zadnja opcija.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bolje mi je kad ne idem po trgovinama, a moram otici po hranu.
Jer kad vidim kakve su cijene, ne mogu da se ne pitam kud ce to odvesti svijet.
Mi, nas troje, za godisnji opstanak, trebamo bar $10,000 vise nego sto nam je trebalo u 2021oj.
Jos stvarno rasporedjujemo pametno.
Svjesna sam da je znaci svima potrebno. I svjesna da mnogi jednostavno ne mogu doci do tih dodatnih para.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Korisnica nasih usluga, ima neki ugovor s firmom, dolazila je cesto pa je zadnjih par sedmica nije bilo.
Kad jucer se pojavi i pitam je da li je sve ok kod nje.
Rece mi da joj je muz bio u bolnici, tri sedmice… Nedostajo mu magnezij i kalcijum. Prvo su mu trnuli prsti, onda lice, a zatim su mu se tako poceli tresti misici, da je izgledalo ko da ima neki muscle stroke.

Nisam pojma imala da se moze tako odraziti na tijelo, i da se zbog toga moze biti tako slab da moras biti u bolnici…
Malo sam googlala na ovu temu. Alkohol, cofein, secer, tablete… mogu voditi ka smanjenju magnezija u organizmu.
A zanimljiva je i ova fotka, ukazuju o kvaliteti hrane nekad i sad. Zapravo ne sad, vec 1992, sad da se uradi test vjerovatno bi pokazao kako je i od tada hrana igubila dodatno na kvalitetu.

Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Dosao s nama raditi decko, 17 god. Roditelji su mu rodjeni u Indiji, ili Pakistanu :?? Jos je u srednjoj skoli, dual enrollment. To je kada pohadjate fakultet i srednju skolu zajedno, i djeca su moja to radila.
Ovo mu je vec peti posao, poceo raditi od 14e godine.
I danas ode na pauzu, malo zatim izadjem na pauzu i ja, i vidim on se izuo, kontam nazuljale ga cipele…Ali ne, izuo se da klanja podne namaz iza zgrade.
Kakvo dijete!
Ostala sam bez rijeci.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

I danas su nam dolaizli romi iz Rumunije, dva muskarca, zena i dijete.
Takvo ponasanje jos nismo tu vidjeli.
U sebi sam se zahvaljivala Bogu sto nisi iz Bosne, pa obrukala bi se pred kolegama.
Nekoliko smo puta majku morali zamoliti da pripazi na dijete.
A njihov ton je bio bas ko da su sami tu, ono ko kod svoje kuce.
Ljudi koji su ulazili poslije njih prevrtali su ocima, ono kao sta je ovo ljudi :rolleyes
Kod placanja nije im prosla jedna kartica, pa ni druga, pa su nas ubjedjivali da je do naseg sistaema. Prebacimo transakciju na drugi ekran, ali njihove kartice nece ni tu :rolleyes

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Koliko je botox rasirena i prihvacena stvar :rolleyes

Slusam do posla uvijk neko predavanje s youtuba, i cesto mi ide reklama botoxa … cas zenski, cas muski glas…Kako se to brzo i lahko zavrsi, u vrijeme pauze za rucak, vratis se na posao ko da nista nije bilo.

Sin ima neku boru preko cela, genetika, i muz ju je rano dobio. Kupio je neke preparete da je se pokusa rijesiti i kaze mi - pa ako ne ode, uradit cu botox :rolleyes
Kaze mi kcerkica da njena frendica ima tu boru, dobila je skroz rano, i ode svake godine uraditi botox.
Sretnem jucer na poslu mnogo lijepu djevojku, i kazem joj da je lijepa, ona mi na to veli - hvala, danas sam uradila botox.
Sretoh neki dan zenu od rodjaka, i ona misli o botoxu, sve o tome vec zna.

Wow :rolleyes

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kako su lijepe i sredjene kod nas zene :ptica

https://www.klix.ba/lifestyle/zdravlje/ ... /230311046

I bas se dotakle i ovoga o cemu sam prije mislila. Moram prenositi ovu izreku zenama:
samo sretna žena je lijepa žena
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Muz nekad kaze - uvijek si u autu, a ja dignem nos na njega.
Danas me frendica nazvala i kaze - znam da si uvijek u autu, pa ako si blizu, svrati na kafu :rolleyes
Nisam bila u autu, oli usla sam, i otisla joj na kafu :plaz
Ako jos neko kaze - uvijek si autu, pocet cu se pitati da stvarno nisam uvijek u autu i sto cu tolko u autu :rolleyes

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas na poslu, covjek iz New Jerseya, bio je kod nas i prosle sedmice, u GA je nekim poslom… I rece nesto sto sam do sada bar sto puta cula - impresioniran je javnim uslugama kod nas, i to toliko da bi se zbog toga preselio. S divljenjem je pricao kako je svugdje dobro bio usluzen, kako su se ljudi stvarno trudili da mu pomognu da zavrsi to po sto je dosao, i da mu izgleda ko da je promijenio ne samo state, vec kontinent, te da su sve sjevernije drzave hladnije u svakom smislu od juznjackih.
Budete malo ponosni kad ste dio tog ljubaznog i toplog svijeta :tada

Eto ako vas put kad dovede na sjever 🇺🇸 da ne pomislite da amerikanci ko nacija nisu prijateljski raspolozeni…jer na drugom kraju stvarno jesu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Upoznala danas mladog muskarca iz Njemacke. Poslom je u USA. Poslom je i kod nas bio.
I ne znam sto ja toliko volim cuti kako se druge dojmila ova sredina, ali uvijek i svakog ko je od nekud dosao upitam kako im je kod nas… Posebno me zanima kako Evropljani dozivljavaju Ameriku.
Ovaj danas je rekao da nije lose ovdje, ali nije ni onakao kako se nadao.
Ali profesionalnost u javnoj usluzi mu je mnogo bolja vec u Njamackoj.. Spomenuo je kako su mu negdje u restoranu stalno prilazili da ga pitaju - da li ste zadovoljni, da li jos nesto zelite, dosipali su mu pice…
Zbilja jeste tako, osim u fast food restoranima.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Malo je dana da neko kod nas nije s papirima za razvod braka, pa sam malo googlala statistiku


U Sjedinjenim Državama, između 35% -50% brakova koji sklapaju prvi brak završava se razvodom, povećavajući se na približno 60% za druge brakove i 70+% za brakove nakon drugog.



Ko više pati nakon razvoda?

Statistički govoreći, muškarci teže prolaze kroz anksioznost, depresiju i nesanicu i doživljavaju veće fluktuacije u težini nakon razvoda. Neki pretpostavljaju da žene obično igraju veću ulogu u zagovaranju zdravog života i komunikacije tokom braka, ostavljajući muškarce u gubitku kada su sami.

Bogati parovi imaju veće šanse za razvod jer više novca znači više stresa u posvećenoj vezi.

Ovo je zanimljivo

Da li je život srećniji nakon razvoda?

Studija je otkrila da u proseku odrasli u nesrećnom braku koji su se razveli nisu bili srećniji od nesrećno oženjenih odraslih koji su ostali u braku. Razvod obično nije smanjio simptome depresije, podigao samopoštovanje ili povećao osećaj majstorstva.


8 stvari koje mogu uništiti brak


Ne stavljajući jedno drugo na prvo mesto. Jednom kada se venčate, neka jedno drugom bude prioritet. ...
Slaba komunikacija. ...
Čuvanje tajni. ...
Loše granice sa porodicom ili prijateljima. ...
Nikada se ne izvinjavaj ili ne priznaj da grešiš. ...
Ne pokazujući zahvalnost. ...
Ispoljavanje ljubomore. ...
Izbegavanje stručne pomoći.


Koja starosna grupa će se najverovatnije razvesti?

Prema informacijama Biroa za popis stanovništva Sjedinjenih Država, najverovatnije će se razvesti odrasli između 55 i 64 godine iz bilo koje starosne grupe. Kada oni koji su blizu ili stariji od penzije odluče da se razvedu, ljudi to nazivaju sivim razvodom

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 550
Posts: 3419
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by bakterijasmarsa »

Peace wrote:
Fri Mar 17, 2023 2:45 am
Malo je dana da neko kod nas nije s papirima za razvod braka, pa sam malo googlala statistiku



Prema informacijama Biroa za popis stanovništva Sjedinjenih Država, najverovatnije će se razvesti odrasli između 55 i 64 godine iz bilo koje starosne grupe. Kada oni koji su blizu ili stariji od penzije odluče da se razvedu, ljudi to nazivaju sivim razvodom
nije mi jasno, polovinu života su u braku i sada nešto ne štima.
Možda su odgajili decu pa sada malo žele pažnje za sebe a ne dobijaju je u potrebnoj meri ili nešto drugo?
Legal Alien

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by laganini »

....jedno malo misto kraj makarske idealno za život jedno od lipši na makarskoj rivijeri čitam neki dan više razvedeni parova u postotku..što njima fali da mi je znat.. :hm

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2040
Posts: 7472
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

bakterijasmarsa wrote:
Fri Mar 17, 2023 10:58 pm
Peace wrote:
Fri Mar 17, 2023 2:45 am
Malo je dana da neko kod nas nije s papirima za razvod braka, pa sam malo googlala statistiku



Prema informacijama Biroa za popis stanovništva Sjedinjenih Država, najverovatnije će se razvesti odrasli između 55 i 64 godine iz bilo koje starosne grupe. Kada oni koji su blizu ili stariji od penzije odluče da se razvedu, ljudi to nazivaju sivim razvodom
nije mi jasno, polovinu života su u braku i sada nešto ne štima.
Možda su odgajili decu pa sada malo žele pažnje za sebe a ne dobijaju je u potrebnoj meri ili nešto drugo?
:hm odgojili djecu... brinuli se o njima... kad su se osamostalili.. suochili se s novom situacijom... :hahah 'gdje mi zivot prodje.'.

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by laganini »

Bella wrote:
Fri Mar 17, 2023 11:09 pm
bakterijasmarsa wrote:
Fri Mar 17, 2023 10:58 pm
Peace wrote:
Fri Mar 17, 2023 2:45 am
Malo je dana da neko kod nas nije s papirima za razvod braka, pa sam malo googlala statistiku



Prema informacijama Biroa za popis stanovništva Sjedinjenih Država, najverovatnije će se razvesti odrasli između 55 i 64 godine iz bilo koje starosne grupe. Kada oni koji su blizu ili stariji od penzije odluče da se razvedu, ljudi to nazivaju sivim razvodom
nije mi jasno, polovinu života su u braku i sada nešto ne štima.
Možda su odgajili decu pa sada malo žele pažnje za sebe a ne dobijaju je u potrebnoj meri ili nešto drugo?
:hm odgojili djecu... brinuli se o njima... kad su se osamostalili.. suochili se s novom situacijom... :hahah 'gdje mi zivot prodje.'.
...mene to nije skrpilo...dica otišla meni super čak me mrzi kad dođu više od dva dana a znaju oni to pa i ne dolaze .. :DE
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2639
Posts: 10939
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

bakterijasmarsa wrote:
Fri Mar 17, 2023 10:58 pm
Peace wrote:
Fri Mar 17, 2023 2:45 am
Malo je dana da neko kod nas nije s papirima za razvod braka, pa sam malo googlala statistiku



Prema informacijama Biroa za popis stanovništva Sjedinjenih Država, najverovatnije će se razvesti odrasli između 55 i 64 godine iz bilo koje starosne grupe. Kada oni koji su blizu ili stariji od penzije odluče da se razvedu, ljudi to nazivaju sivim razvodom
nije mi jasno, polovinu života su u braku i sada nešto ne štima.
Možda su odgajili decu pa sada malo žele pažnje za sebe a ne dobijaju je u potrebnoj meri ili nešto drugo?
Cula sma mnogo puta ovu prvu tvoju recenicu.
Ali mislim da mi ne znamo, mozda nikad nije stimalo. Ljudi su zajedno nekad zbog djece, zbog finansija…Ali cesto nisu “svoji”. Rade stvari koje ne vole, i zive zivote kakve ne zele, zarad mira u kuci. Jer ako druga strana nije zadovoljna, mir se narusi.
Onda u tim 50im skontaju da im je ostalo jos nekih 20ak god, ako i toliko, pozele slobodu, da budu ono sto jesu i rade ono sto vole, bez pritiska, bez straha kako ce to neko drugi podnositi. Djeca su odrasla, i tada vise nece niko patiti zbog takve odluke, sta vise, razumit ce.

Nije kriva samo kap sto se casa prelila, vec i ono sto se do tada natocilo u casu.

Danas sam bila slobodna, odnijela sam pizze kolegama na posao i rucali smo zajedno. To sam uradila da ne zna muz, ko da je zlodjelo, njemu bi smetalo. Rekao bi mi - sto ces im ti nositi rucak, neka im direktor donese…Ili bi me pitao - jesu li oni tebi donosili rucak? Ili bi rekao - eto nemas preceg posla ni troska, sta su ti boga ti oni… :jbg

Post Reply