perimenopauza-menopauza

Teme koje se odnose na zdravlje ljudi, savjeti, preporuke, lijekovi, bolesti i liječenje, zdravstveni sistem
Post Reply
User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

perimenopauza-menopauza

Post by Kamilica »

Evo malo uvoda za jednu zensku temu, sto ne znaci da muskarci ne mogu pisati.



Godine koje prethode menopauzi su prijelaz koji se naziva perimenopauza. Možda ćete biti iznenađeni promjenama s menstruacijama koje dolaze s godinama, osobito u srednjim ili kasnim 40-im godinama i ranim 50-im godinama.

Perimenopauza može trajati od 4 do 8 godina prije nego što menstruacije konačno prestanu. Računa se da je prosječna dob kada žene ulaze u menopauzu 51. godina. Nastanak menopauze se definira na način ako žena 12 mjeseci uzastopno nema menstruaciju.

Na nastanak menopauze utječu mnogi čimbenici, među kojima su način života i genetske predispozicije. Dobar pokazatelj bi mogao biti ulazak u menopauzu vaše majke ili sestre.

U praksi se dešava da prođe nekoliko tjedana ili mjeseci bez menstruacije da bi se ona opet desila.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Kamilica »

Malo me frustrira sto nema mnogo informacija o perimenopauzi, uglavnom se pise nasiroko o menopauzi.

Mene trenutno ubijaju produzeni ciklusi i jedino sto dr. preporucuje su neke tablete od kojih sam bila luda dok sam ih pila.
Odustala sam od te hemije i krenula sa Maca kapsulama pa cu vidjeti ima li efekta.


Ako imate neki savjet iz licnog iskustva ili neko druga saznanja o perimenopauzi bilo bi korisno procitati.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Peace »

Nisam jos u toj fazi, ali vrijeme se je informisati.

Jedini zastoj (dva mjeseca) imala sam poslije predzadnje posjete domovini.
Ali cula sam da uzrok k tome moze biti promjena hrane, podneblja, stres, itd.

I ne znam kako ce to sve biti, samo znam koliko je tesko i ako ste zena s precestim menstruacijama (svakih 20 dana).
Pet dana ste u periodu, pet predhodnih vas nesto boli i steze… Na konca samo ste 15 dana u mjesecu skroz OK. To ako vas nista drugo ne smeta :rlys

Postim sveti mjesec Ramazan i skuzila sam da hrana ima velik uticaj. I psiha, vjerovatno.
Samo uz Ramazan nikad nije bilo nikakve boli. Ni jednog simptoma ni nagovjestaja. Ko putpuno drugo tijelo.

Tako da vjerujem, a i citala sam, da je i taj prelaz mnogo povezan s nacinom zivota i ishrane.

Probaj googlati sta je dobro da jedes a sta da izbjegavas.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Skitnica »

Kažu da je to jedi period kada se žena zaista posveti sebi i svom zdravlju.. Ću da vidim.. nije da sad ne posvećujem , možda će to biti drugačije nego do sada ..

:D/

Primjetim da mi sve manje zima, i lakše je podnosim .. :hm

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Skitnica »

:D/
Attachments
252B54D0-F028-4FE1-8128-0009A7B859F2.jpeg
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Skitnica »

Kamilica wrote:
Fri Mar 03, 2023 6:45 pm
Malo me frustrira sto nema mnogo informacija o perimenopauzi, uglavnom se pise nasiroko o menopauzi.

Mene trenutno ubijaju produzeni ciklusi i jedino sto dr. preporucuje su neke tablete od kojih sam bila luda dok sam ih pila.
Odustala sam od te hemije i krenula sa Maca kapsulama pa cu vidjeti ima li efekta.


Ako imate neki savjet iz licnog iskustva ili neko druga saznanja o perimenopauzi bilo bi korisno procitati.
Vidi ako možeš kod pčelara nabaviti matičnu mliječ - super efikasna u toj fazi.. ne bih ti preporučila da je kupiš u drogerijama ili apotekama ..jer nemaju cistu 100%.

Mojoj rodici je bila od pomoći..
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Skitnica »

Menopauza – Velika većina istraživanja pokazuje da uzimanje matične mliječi ublažuje simptome menopauze. Osim toga, primjena matične mliječi u i oko rodnice može poboljšati kvalitetu života i seksualne probleme te spriječiti vaginalne upale.
Znaci samo u plusu se može biti i za ostalo.. :D/
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Kamilica »

Dosta sam nasla o ishrani ali to uglavnom pomaze kod valunga ili znojenja, ja nemam te probleme. Produzeni ciklusi se desavaju zbog disbalansa hormona i tu uglavnom preporucuju hormonalnu terapiju. Vidjet cu vremenom kako ce sve teci. Ako budem primorana ici na hormone, ici cu, ali evo probat cu sa Maca biljcicom. Mene najvise brine da mi se zeljezo vremenom ne sroza skroz, za sada je jos ok. Ne znam koliko ce sve to trajati jer je sve individualno. Imam prijateljice i deset godina mladje a rijesile se vec ciklusa. Mamu pitam a ona se ne sjeca, kaze da u ratu nije imala kada da se bavi analizom tih stvari a i ne pamti vise. Da, jos jedan simptom koji se javlja jeste zaboravnost :doh

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Peace »

Cudi me da ti je zeljezo nisko s obrzirom da jedes meso cesto :??

Ubaci caj od koprive. Borovnice, spinach, jaja, nar, grah.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Bella »

. tablete s c vitaminom..

. koliko mesa trebash jesti, da podmirish dnevnu dozu.. :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Peace »

Ne uzdati se u tablete. Dokazano je da se vitamini dobijeni iz tableta ne zarzavaju u organizmu kao oni dobijeni hranom.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 2:32 am
Cudi me da ti je zeljezo nisko s obrzirom da jedes meso cesto :??

Ubaci caj od koprive. Borovnice, spinach, jaja, nar, grah.
Nije mi nisko, makar ne jos.
1
1 Image

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Sjena »

Ne samo da nema nista posebno o perimeno, nego i to sto se moze naci je veoma tanko, da ne kazem siromasno upotrebnim informacijama.

Jeste li znali da se pojam "menopauza" pojavio prvi put sredinom pedesteih, pocetkom sezdesetih?

Ljekari su najednom bili preplavljeni istim i/ili slicnim simptomima pacijentica, sirom svijeta. Govorili su o nekoj epidemiji, koju nisu mogli da razumiju. "Epidemija" se ubrzo definisala kao "menopauza", uzimajuci srednju vrijednost starosti zena koje su bile pogodene/zahvacene. Na taj nacin se doslo za period izmedu 45 i 55 godina.

Tu su poceli razni eksperimenti, izdavanja i propisivanja raznih lijekova. Hormoskih, kiselinskih, sintzetickih, prirodnih. Velika vecina je u meduvremenu sklonjena iz upotrebe, cak sto vise - zabranjena; jer se pokazala ne samo da nije pomoglo, nego, na zalost, na stetu Zenama koje su ih upotrijebljavale.

Prije toga, ni u jednim starim spisima nije postojalo nista po ovom pitanju, sto je fascinantno. Velika vecina bolesti i oboljenja je spomenuta na svim kontinentima sirom planete.

Izgleda kao da smo na putu do ovdje i sada, izgubile harmoniju.

Da li ova tema nije nikoga zanimla, ili prosto nije postojala - ne mogu sa sigurnoscu znati.

Ono sto znam je sljedece:

Razvoj ljudskog Bica se odvija na raznim poljima, a fizicko tijelo, kao i organi koji odrzavaju isto funkcionalnim, je samo jedan aspekt.

Reproduktivni sistem (sa maternjicom i jajnicima ) je u konstantnoj interakciji sa ostalim sistemima koji se nalaze u nama. Vrlo tesko razgraniciti jedno od drugog.

Tjelesno, odnosno funkcionalno, premeno stanje pocinje od 26te godine. Od perioda prvog ciklusa do 26te godine se reproduktivni sistem razvija i doseze vrhunac. Na ovaj broj godina se dodaje tri do pet godina optimalne funkcije organa, pod cijenu ostalih sistema - odnosno organa naseg organizma.

Tjelesne promjene se mogu osjetiti (kazem mogu, jer je preduslov da smo po-vezani sa osjecajem svoga tijela) oko 40te godine. I to na "najvecim" organima, a to su 1. crijeva (probavni trakt) i 2. koza (koza je povrsinki najveci, i najbitniji organ; stiti unutrasnjost, barijera. Granica izmedu nas i onoga sto nismo mi. tjelesno govoreci).

Znajuci ovo (za probavni trakt), samo za sebe govori da je nacin ishrane vazan. Da ne kazem kljucan.

Kao i pozicioniranje sebe (koze) kao jedinke u siroj slici.

Paraleno tome, dijelovi nas koji su suptilni, mogu da pridodaju balasnu ili disbalansu.
-Emotivna inteligencija
-Prihicka stabilnost
-Mentalna budnost

Tema siroka, duboka i visoka. Pa dokle ko "dobaci"

Neka nam je svima Bog dragi na pomoci, sestre drage

vasa Sjena

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Sjena »

Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 4:40 pm
Ne uzdati se u tablete. Dokazano je da se vitamini dobijeni iz tableta ne zarzavaju u organizmu kao oni dobijeni hranom.
Nije istina, treba znati sta uzeti.

A hrana ... na zalost takoder nema substance u sebi koje je nekada imala.

Izazov danasnjice, definitivno

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by dezire »

Kamilica wrote:
Fri Mar 03, 2023 6:45 pm
Malo me frustrira sto nema mnogo informacija o perimenopauzi, uglavnom se pise nasiroko o menopauzi.


Mene trenutno ubijaju produzeni ciklusi i jedino sto dr. preporucuje su neke tablete od kojih sam bila luda dok sam ih pila.
Odustala sam od te hemije i krenula sa Maca kapsulama pa cu vidjeti ima li efekta.


Ako imate neki savjet iz licnog iskustva ili neko druga saznanja o perimenopauzi bilo bi korisno procitati.
Čudan period, uopće, skoro, pa ne znaš što te snašlo :hahah

Isto sam imala, te produžene cikluse ali i jake glavobolje. A najgore što me pogodilo su strašne promjene raspoloženja.... Ok si a već sljedećeg trena tužna, na rubu suza. Sva sreća nije dugo trajalo. Isto sam na preporuku liječnice uzimala te Maca kapsule. Valjda je to i jedino što nam mogu preporučiti. Menopauza, je ipak nešto drugo... bar meni. Prvo, uopće nisam mogla prihvatiti tu činjenicu :D a onda, s vremenom nađeš i dobre strane toga :)
Sretno :cv
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Peace »

Sjena wrote:
Wed Mar 08, 2023 5:34 pm
Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 4:40 pm
Ne uzdati se u tablete. Dokazano je da se vitamini dobijeni iz tableta ne zarzavaju u organizmu kao oni dobijeni hranom.
Nije istina, treba znati sta uzeti.

A hrana ... na zalost takoder nema substance u sebi koje je nekada imala.

Izazov danasnjice, definitivno
Nisam se sama bavila istrazivanjem pa da sa sto postotnom sigurnoscu tvrdim i da jest i da nije, samo vjerujem ljudima koji jesu, a oni su uglavnom saglasni po tom pitanju - vitamini i minerali dobijeni iz tableta nisu adekvatna zamjena i ne treba se u njih uzdati.
Da i hrana nije sto je nekad bila, to stoji.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Ina »

Kod mene jedna drugarica zagazila.
Ne znam više ni kako da se ponašam. Vjerovatno ćemo i to savladati.
2
2 Image

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: perimenopauza-menopauza

Post by Sjena »

Peace wrote:
Wed Mar 08, 2023 11:41 pm
Sjena wrote:
Wed Mar 08, 2023 5:34 pm
Peace wrote:
Sun Mar 05, 2023 4:40 pm
Ne uzdati se u tablete. Dokazano je da se vitamini dobijeni iz tableta ne zarzavaju u organizmu kao oni dobijeni hranom.
Nije istina, treba znati sta uzeti.

A hrana ... na zalost takoder nema substance u sebi koje je nekada imala.

Izazov danasnjice, definitivno
Nisam se sama bavila istrazivanjem pa da sa sto postotnom sigurnoscu tvrdim i da jest i da nije, samo vjerujem ljudima koji jesu, a oni su uglavnom saglasni po tom pitanju - vitamini i minerali dobijeni iz tableta nisu adekvatna zamjena i ne treba se u njih uzdati.
Da i hrana nije sto je nekad bila, to stoji.
Mozda nije adekvatna zamjena. A mozda i je :)

Post Reply