Moja glasna razmisljanja

Virtuelni kafić.
Sve dok ozbiljno ne pripada ni jednoj drugoj kategoriji i podforumu - znači da pripada ovdje.
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Da podjemo razgovor na temu povratka, ne bi zavrsilsa nikad, pogotovo ne bi zavrsila posve mirno.
Bar je do sada tako bilo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Anyway, jucerasnji covjek sa Sicilije potsjetio me na seriju koju sam preporucila tamo na serijama - From Scratch.
On je mladi kuhar koji se zaljubi u Amerikanku crne koze, doci ce da zivi s njom u Texasu.
Na Siciliji su njegovi uzgajali voce i povrce, i vodio je nju na pijace pune svjeze hrane i zacina.
U USA je otisao po hranu, tu su se sijali podovi, a kutije i konzerve su bile savrseno slozene na policama.
Izasao je jednu noc da proseta, a ona je posla za njih, i kaze - sjedi u auto, nisi siguran vani.
On - pa kakav je to onda svijet, sve izgleda mirno, a ja, muskarac, nisam siguran vani. I gdje je centar, ima li ovoliki grad centar, u Italiji izadjemo vani poslije jela, i sugurni smo.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Pogledah sinoc neki video, stotinjak kilometara od epicentra zemljotresa u Turskoj, selo neko, troje ljudi izgubilo zivot ali kuce su vidno ostecene..
Mjestani pokazuju na tijela uginulih domacih zivotinja, govore kako su pocela da truhnu i smrde…Plase se da se neka bolest ne rasiri.
I nikako ne shvatam zasto nisu sami bar zakopali uginule zivotinje… :??

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Danas sam imala zenu koja je potpisivala posljednju zelju, uglavnom vezanu za tretman u bolnici.
Dovezli su je u invalidskim kolicima, oci je imala na licnoj karti, sada nema. Volila sam znati od cega toliko boluje, i sta se desilo s ocima, ali nije profesinalno da se pita.
Rodjena je 1934, kineskinja.
Popisala je, uz pomoc ljudi koji su dosli s njom, da zeli umrijeti prirodno, da, ako vise ne moze da jede normalno, ne zeli da je hrane cijevima.
Da je ne drze na aparatima.
I da zeli da je kremiraju.

Nije ni malo ugodno, sve i kad se radi o tako starijoj i oboljeloj osobi :((

Poslije sam uz neke razgovore doznala da ovdje nije rijetka pojava da se pacijenti drze na zivotu jer je to bolnici isplativo, uzimaju novac od osiguranja.
A plus na njima experimentisu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Slobodna sam dva naredna petka i zelim obaviti godisnji pregled kod doktora. U krugo od 15ak kilometara ima najmanje 100 doktora…
Ja ne znam gdje da odem, nisam bila zadovoljna s proslim, ni predproslim, pa sam kontaktirala prijateljice i poznanice da pitam imaju li nekoga za preporuciti.
Zamislite nema niko.
Jedna frendica je za kliniku u koju ona ide rekla - pa eto, nisu tako losi.
Odlucila sam da zovem te sto nisu tako losi, i tri dana ne mogu termin zakazati :doh
Prvi dan im pao sistem, navodno. Drugi dan uzeli info pa ce me nazvati, navodno. Treci dan se niko ne javlja :rolleyes

Da li samo meni izgleda, sada, kad imamo svu tehnologiju, kad skoro svi nosimo male computere u dzepu, kad bi sve trebalo da bude lakse obaviti…Zapravo nista nije lakse obaviti. Sta vise, mnogo je teze i duze vec unazad 20 i vise godina kad nismo imali sve ove, nazovimo, pogodnosti.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

zavisi kojeg dr imash na listi. osiguranja..

.Sto se tiche njih samih... shto manje pitaju bolje je.. ne volim kad se rasprichaju o sveme, a ne o onome zashto sam tu..

bitno ti je krv dati na na analizu.. uraditi mamografiju i pregled kod ginekoliga... s obziorm na godine.. i vrsta pregleda je na listi..
i . da je lociran shto blize kuchi.. :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bitno mi je recimo da cuje. Prosli doktor mi nista nije cuo :rolleyes
Bitno mi je da ne ostanem ko prosli put - malo manje od pet sati. Da sam se zaputila tebi u Floridu stigla bi haman za toliko vremena.
Bitno mi je da mi zavrsi na jednom posjetu to sto i treba. Ne da mi ko prosli put zakazuje drugi termin.
Bitno mi je da me pita imam li kakav problem. Ne da mi posalje racun, ko prosli put, ako ja kazem da imam, jer kao to nije ukljuceno.
Bitno mi je i da je osoblje ljubazno. Valjda bi to trebalo ako nekom s osiguranja skinete za taj visit $800-900.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

zashto ostajesh toliko dugo..

..wellness pregled.. ukljuchuje. pritisak, tezina.. stetoskopom .rad srca/ prepita zljijezde na vratu. legnesh na ledja. prepipa stomak.. i to bi bilo sve. da ti uputu za ostale preglede ili ti sama zakazesh kod ginekologa / dermatologa.. i to bi trebala posjetiti
opet zavisi od zdrav osiguranja..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Jednogodisnji pregled ukljucuje sve to, ali na jedan visit, i kod jednog doktora. Osiguranje pokrije sve troskove ako tako obavis.
Ako idem kod vise doktora, to je s osigaranjem druga prica.

Ostajem toliko dugo jer ne zavrse prije. Takav im je tempo rada :jbg
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Meni nije nikad smetalo da nosim masku. Zapravo malo jeste u pocetku, zuljala me oko usiju. Skoro dvije godine nisam usla u zatvoren prostor bez nje.
I sad mi nekad bude zao sto smo ih poskidali.
Vratila bi ih, ono bar ako ulazimo u neciji omanji radni prostor.
Moj radni prostor nije nesto ogroman, nekih 7 x 17.
I nije mi nimalo ugodno kad me zapahne miris onoga sto su ljudi jeli, pili i pusili.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

Vidjam osobe s maskom... mozesh je i ti nositi.. :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Feb 23, 2023 3:27 am
Vidjam osobe s maskom... mozesh je i ti nositi.. :)
Istina, mogu.
Ali kontam da je svima lakse ako je moramo nositi na dan 30ak minuta (dok smo u necijem radnom prostoru) vec da je neko nosi 8-9 sati da bi se stitio od onoga sto izdisemo.

User avatar
bakterijasmarsa
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 535
Posts: 3347
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by bakterijasmarsa »

skeptičan sam po pitanju maske
ne u smislu da ne štiti od virusa i bakterija nego baš suprotno
moja načelnica je nakon popuštanja propisa o obaveznom nošenju maski još dugo nosila na licu uvek kada nije sama u kancelariji. Zbog toga joj je oslabio imunitet jer joj se nisu razvijala antitela i razbolela se sa jakim simtomima od obične viroze koju smo svi preboleli mahom na nogama.
Legal Alien

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ok.
Mnogo je razloga zasto je niko ne bi trebao nositi 8 sati dnevno.
Ali 15ak minuta, dok ste u necijem prostoru, za mene bi bilo pohvalno.
I ne mislim vise da se stitim od virusa, vec samo od neugodnih mirisa koje ljudi izbacuju na usta.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kod nas na poslu (uglavnom nas cetvero) niko ne zna tako dobro da barata s fiksnim telefonom. A valjda je svakog stid priznati, pa govorimo - ma sta je s ovim telefonom :hahah
A s telefonom nije nista.
Ako trebamo glavni ured, mi se koristimo nasim mobilnim, ali ljudi nas zovu na fiksni, i pravo smo mutavi. Desi se da i linija nije prekinuta pa nas satima niko ne moze dobiti.

Novo ti moze izgledati komplikovano, ali kad se naviknes, ne mozes se vise vratiti na staro lahko.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Razmisljam da li covjek moze zivjeti bez predrasuda :??

Jucer je dosao par da notarizuje papire za razvod braka. Rodjeni su oboje u Estoniji. Ona je dosla prva, rekla je da on uvijek kasni.
Nije ga zvala nikako drugacije vec samo - on. U braku su 10 god ali dvije zadnje i ne zive skupa. Zurilo joj se da se to okonca i uvijek se mrstila na pomen njega, pa sam ja pomislila to mora biti neka nesorta od covjeka.
Ali kad je covjek, nakon 20ak minuta, dosao, u sebi sam mislila - oh moj Boze, zuri joj se razvesti od ovog covjeka. Koliko je zgodan, lijep, kulturan, sredjen…Ne da se takav ne srece svaki dan, vec mozda bi bilo ispravno reci ni svake godine.
Helem, s posla svaratim prijateljici na kafu, isprica ona meni ponesto s posla, ispricam ja njoj o ovom slucaju, kad ona rece - sigurno je ona vec nasla drugog :hahah
Utjesim se, nisam znaci samo ja s predrasudama.
Bas je ovo nesto sto zelim popraviti kod sebe. Nicemu ne suditi dok ne vidis, ma ni kada vidis, sve to i dalje moze biti drukcije.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Na poslu uvijek nadjem nacina/rijeci da nekome popravim dan, i vjerujte, sve mi se to vrati :nevina
Ne znam da li ijedan dan prodje bez ljudi koji i moj radni dan ucine ljepsim.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Nekad sam vjerovala da je netrpeljivost na poslu nesto sto se desava iskljucivo medju zenama.
A sad vidim da nije tako. Jedan kolega ne trpi ni jednog muskarca, nema veze koliko taj bio cool.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

:_)
i jasam primjetila.. da su mushkarci veche 'trachare' bozesachuvaj :/*

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Bella »

bakterijasmarsa wrote:
Thu Feb 23, 2023 6:44 pm
skeptičan sam po pitanju maske
ne u smislu da ne štiti od virusa i bakterija nego baš suprotno
moja načelnica je nakon popuštanja propisa o obaveznom nošenju maski još dugo nosila na licu uvek kada nije sama u kancelariji. Zbog toga joj je oslabio imunitet jer joj se nisu razvijala antitela i razbolela se sa jakim simtomima od obične viroze koju smo svi preboleli mahom na nogama.
Azijati nose non-stop... ne znam kakav im je imuni sistem. .. i meni je to misterija

.....i dr/ medicinske setre ih nose .....mishljenje je, zastita sebe a i druge...
.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Ne znam jesu li amerikanci toliko dobri muzevi, ili su samo dobri u poredjenju s balkancima.

Ponekad mi frendice kazu, da kada se posvadjaju s njihovim muzevima, u huji im kazu - da znas ako se razvedem od tebe js cu se udati za amerikanca :hahah

Ali i bez huje, vecina zena misli da su oni, ko muzevi, mnogo bolji. Da oni jako cijene ako zena uradi nesto za njih, u poredjenju s nasim ljudima koji smatraju da je ona neke obaveze dobila po rodjenju, pa su samim tim nezahvalni.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Nigdje ne uzivam u kafi kao kod svoje kuce. Niko mi takvu ne zna napraviti.
Imaju ljudi skupe aparate i kupuju skupe kafe, ali djaba sve…
Kod kuce imam svoju, od oka, mjeru. Znam koliko cu mlijeka, znam koliko cu ga zagrijati. I na kraju imam svoje voljene solje :inl.
Tako da je kod drugog kafa samo obicaj, tek kod kuce je merak.
I nema veze ako sam je pila negdje, moram kod kuce ponoviti. Ta se tek pika.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sat Mar 04, 2023 12:04 am
Ne znam jesu li amerikanci toliko dobri muzevi, ili su samo dobri u poredjenju s balkancima.

Ponekad mi frendice kazu, da kada se posvadjaju s njihovim muzevima, u huji im kazu - da znas ako se razvedem od tebe js cu se udati za amerikanca :hahah

Ali i bez huje, vecina zena misli da su oni, ko muzevi, mnogo bolji. Da oni jako cijene ako zena uradi nesto za njih, u poredjenju s nasim ljudima koji smatraju da je ona neke obaveze dobila po rodjenju, pa su samim tim nezahvalni.
Tako misle i nasi muskarci za zene iz nekih drugih krajeva svijeta :D/
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sat Mar 04, 2023 5:03 pm
Peace wrote:
Sat Mar 04, 2023 12:04 am
Ne znam jesu li amerikanci toliko dobri muzevi, ili su samo dobri u poredjenju s balkancima.

Ponekad mi frendice kazu, da kada se posvadjaju s njihovim muzevima, u huji im kazu - da znas ako se razvedem od tebe js cu se udati za amerikanca :hahah

Ali i bez huje, vecina zena misli da su oni, ko muzevi, mnogo bolji. Da oni jako cijene ako zena uradi nesto za njih, u poredjenju s nasim ljudima koji smatraju da je ona neke obaveze dobila po rodjenju, pa su samim tim nezahvalni.
Tako misle i nasi muskarci za zene iz nekih drugih krajeva svijeta :D/
Iz kojih ? Na koje im se to zene smiga?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Moja glasna razmisljanja

Post by Peace »

Pisala sam kako sam trazila kliniku i doktora za godisnji pregled. Od klinike, koju sam po preporuci zeljela, odustala sam kad su mi rekli da nemaju slobodnog termina do kraja aprila.
Zvala sam i druge, neki od njih nisu primali moje osiguranje.
I tako sam odustala.
Citajte dalje :)
Danas se blizu mog posla odrzavao neki job fair, tako da su ljudi ulazili vise vec ovicno da brzo i kod nas nesto zavrse.
U jednom momentu bile su tu dvije zene. Ova sto je bila na salteru okrenula se i obratila onoj iza nje
- Nekako ste mi poznati, da niste slucajno uciteljica?
- Ne, ja sam doktor, rekla je upitana.
- Izvinite, zamijenila sam vas s nekim.
- U redu je.

Prva zena je otisla, usluzujem sad drugu…doktoricu. Pitam gdje tacno radi…
Na moje veliko iznenadjenje - u klinici u kojoj sam htjela termin.
Kazem joj da sam ih zvala, da sam odustala jer je trbalo cekati do aprila…Otvori ona tasnu, izvadi bisnis karticu, dada mi je i rece - molim te nazovi ponovo i reci da me znas :rlys

Da je ovo u nekoj maloj sredini, mozda bi vjerovala da je slucajnost. Ali u gradu s 5.5 miliona ljudi :rlys

Tacno sam shvatila ko poruku, ko znak…

Post Reply