Porodice XXL

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Porodice XXL

Post by Skitnica »

Danas gledam na TV svakodnevnicu porodice XXL..Bračni par ima 9 djece.Pet djevojčica i četiri dječaka.

Od samog buđenja, pa do večernjih sati sve po planu i programu.

Baš su organizirani i znaju u minutu šta i kako trebaju uraditi.

Uvečer uspavaju najmladu djecu u svojim sobama,ujutru ih nađu u sobama braće i sestara.. :D/

Priprema doručka za svu djecu dnevno im treba više od 5l mlijeka.. :D/ Imaju dvije veš mašine..dnevno 5-6 pranja veša.

Za transport koriste mini-bus..a kada idu na odmor iznajme također jedan dodatno jer obično idu kampovati jer u hotele svi zajedno finansijski nemoguće.

I uz sve to oboje rade.

Poznajete li vi neku visečlanu porodicu koja ima više od četvoro djece..(mali je broj porodica (sve manje) ih se odlučuju na vise od dvoje- troje djece.
Zanimljivo ih vidjeti, a vjerujem da nije lako svakodnevno biti i brinuti o svoj toj djeci..

Treba svakom posvetiti vremena i pažnje, ljubavi ne sumnjam da ne nedostaje..ali ipak..što je puno, puno je..
Dolazite li vi iz takve porodice ?
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Porodice XXL

Post by Mina »

Mogu samo zamisliti kako je teško odgojiti devetero djece :-? Ali, mislim da poslije, kada ta sva djeca odrastu, te porodice tek dobiju na pravoj vrijednosti. Sigurna sam da je baš lijepo imati toliko braće i sestara :)
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Porodice XXL

Post by Bella »

Da. niko ni skim ne prica.. :D/
1
1 Image

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Porodice XXL

Post by Banshee »

Poznajem, jednu sa šestoro dece i jednu samohranu majku sa sedmoro, muž joj prošle godine preminuo ali ona je veliki borac i starija deca joj dosta pomažu :)
Moj deda potiče iz porodice gde je bilo devetoro dece, ja nisam upoznala još sve rođake ali nadam se da hoću :D
1
1 Image

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Porodice XXL

Post by blackadder »

A izgleda da te velike porodice ili bogataši furaju, ili bijeda :D Sredina se drži dvoje djece max

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Porodice XXL

Post by Peace »

Roditelji moje mame su imali devetero djece, svi su jos zivi i njihova djeca imaju svoju djecu.
Roditelji moga babe imali su osmero djece. Umro je jedan amidza i jedna tetka. I svih njih osmero imali su svoju djecu, i njihova djeca imaju svoju djecu.
Nema grada u srednjoj Bosni da ja tu nekoga nemam.
I neka mi ih, sve ih volim. One uze - tetke, daidze, amidze, sve posjetim kad odem. I njohovu djecu ako zive blizu njih.

Osvrnut cu se na Bellin komentar, ne samo da se nije desilo da neko s nekim ne prica, vec smo se uvijek pomagali i postovali. U Atlanti ima nas cetvero, djeca smo od tri brata i sestre, oni su ko moje sestre i brat. Nismo svi odmah stigli u Georgiju, ali dosli smo naknadno, da imamo jedni druge.


Danas poznajem jednu porodicu s petero djece i jednu sa cetvero.
S ovim sto imaju cetvero sam se druzila, i vise sam volila da mi dodje ona s cetvero vec neko s jednim ili dvoje. To jedno ili dvoje znaju biti strasno upustani.
Kod ovih s vise djece to nije bio slucaj, valjda zato sto mama nema vremena da se posebno posveti jednom.
Kod ovih s petero npr. djeca jedu sve sto se skuha. Kad mama stavi veceru na sto - ko je gladan jest ce, ako koje i ne jede, ona mu nema vremena kuhati zasebne obroke. Tako se svi nauce da se jede sto je na stolu.
Onda pomazu u kuci, i od malih nogu se nauce nekoj odgovornosti.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Porodice XXL

Post by Peace »

blackadder wrote:
Sun May 02, 2021 1:49 pm
A izgleda da te velike porodice ili bogataši furaju, ili bijeda :D Sredina se drži dvoje djece max
Tako je danas.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porodice XXL

Post by Kamilica »

Radila sam sa čovjekom koji je imao četvero djece. Nekada smo ih znali čuvati da bi on i supruga izašli. Ja nisam tada imala svoju djecu pa mi se činilo strašno ostati sa toliko djece. Baš su me iznenadili, vrlo pristojni i dobri. Danas se vjerovatno teže odlučiti za više od dvoje djece, žene uglavnom imaju zaposlenje, za razliku od nekih ranijih godina. Ja lično ne bih imala više od dvoje i nisam nikada ni razmišljala o većem broju. Nije mi ni familija mnogobrojna, nekako su svi imali dvoje a troje rijetki.
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Porodice XXL

Post by Mina »

Bella wrote:
Sun May 02, 2021 1:38 pm
Da. niko ni skim ne prica.. :D/
Manja je šansa da niko ni sa kim neće pričati kad ih je 10 :D
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Porodice XXL

Post by Banshee »

blackadder wrote:
Sun May 02, 2021 1:49 pm
A izgleda da te velike porodice ili bogataši furaju, ili bijeda :D Sredina se drži dvoje djece max
Ne zavisi to od materijalnog stanja :DE
Mnogo faktora je tu upleteno. Kod nekih na primer, to što nisu edukovani o merama zaštite, posebno kod siromašnih, a oni se nekako vode i time da dece nikad dosta i ne razmišljaju mnogo kakve uslove i perspektivu ta deca imaju. To govorim iz iskustva u radu sa korisnicima koji su u stanju socijalne potrebe...
Što se tiče imućnijih, oni nekako idu na to da je bolje imati manje dece i u njih uložiti i omogućiti im da imaju sve što im treba, obrazovanje, garderobu, nekretnine itd.
Ima i porodica gde se poradi više na poželjnim vrednostima i uopšte osobenosti, to je po meni neka prava mera :W
Ali ne usuđujem se ocenjivati ko je u pravu. Ima brojnih primera koji bilo kakav sud mogu demantovati :)

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Porodice XXL

Post by blackadder »

Banshee wrote:
Mon May 03, 2021 1:20 pm
blackadder wrote:
Sun May 02, 2021 1:49 pm
A izgleda da te velike porodice ili bogataši furaju, ili bijeda :D Sredina se drži dvoje djece max
Ne zavisi to od materijalnog stanja :DE
Mnogo faktora je tu upleteno. Kod nekih na primer, to što nisu edukovani o merama zaštite, posebno kod siromašnih, a oni se nekako vode i time da dece nikad dosta i ne razmišljaju mnogo kakve uslove i perspektivu ta deca imaju. To govorim iz iskustva u radu sa korisnicima koji su u stanju socijalne potrebe...
Što se tiče imućnijih, oni nekako idu na to da je bolje imati manje dece i u njih uložiti i omogućiti im da imaju sve što im treba, obrazovanje, garderobu, nekretnine itd.
Ima i porodica gde se poradi više na poželjnim vrednostima i uopšte osobenosti, to je po meni neka prava mera :W
Ali ne usuđujem se ocenjivati ko je u pravu. Ima brojnih primera koji bilo kakav sud mogu demantovati :)
Ali ako su od uha do uha :_) onda se onaj za glavu veći brine o onome za glavu manjem pa roditelji ne moraju :D Mislim da je to logika onih bijednih kad naštancaju osmero...

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Porodice XXL

Post by Bella »

Nisam pitala..zasto imaju toliku djecu....( jesam prijateljicu koja ima dvoje i drugo je dobila, a bila u fazi razvoda-- zasto drugo kad se razvodish- odgovor je - da mi kcerka ima brata/ sestru )
no, ako gledamo profil ti roditelja- da, losijeg su imovonskog stanja..ali dovoljno da se prehrane, obuku .. tokom osnovnog skolovanja i ne traba im neki specijali troskovi.
U danasnje vrijeme - 20 + godina. momci i djevojke.. ne planiraju imati vishe od dvoje ako i to... :/*
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Porodice XXL

Post by Vjetar »

U serijama i filmovima te velike porodice super funkcioniraju, u Francuskoj pogotovo - redovno se okupe, kad žive na jugu, u dvorištu onih starih vila i njih dvadesetero sjede za stolom piju vino smiju se i svi sretni.
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Porodice XXL

Post by Skitnica »

U današnjim vijestima.
Halimi Cisse (25) iz Malija liječnici su nakon ultrazvuka rekli da očekuje sedmero djece. Njezinom iznenađenju kada je rodila pet curica i četiri dječaka nije bilo kraja

Bebe, pet djevojčica i četiri dječaka, su dobro nakon poroda carskim rezom, kao i majka koja se dobro osjeća, rekla je ministrica zdravstva u Maliju, Fanta Siby, u izjavi nakon rođenja devetorki.
Oni ce trebati još par osoba koje ce joj pomagati 24/7.

Pokušavam ih zamisliti kada placu svi istovremeno... :hahah
Puze po stanu.. :D/ nije sala 9 bebe istovremeno imati.. bas...puno posla..
3
2 Image 1 Image

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Porodice XXL

Post by Banshee »

Vjetar wrote:
Wed May 05, 2021 6:40 pm
U serijama i filmovima te velike porodice super funkcioniraju, u Francuskoj pogotovo - redovno se okupe, kad žive na jugu, u dvorištu onih starih vila i njih dvadesetero sjede za stolom piju vino smiju se i svi sretni.
Aha u serijama i filmovima, lepo si rekao :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Porodice XXL

Post by Peace »

Mogla bih se donavezati,, a mogla bih otvoriti i novu temu vezanu za funkcionalnost u vezi/braku.

Ne mozemo zanemariti cinjenicu da danas ne fukcionisemo dobro ni u vezama s jednim ili dvoje djece.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porodice XXL

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Thu May 06, 2021 5:59 pm
Mogla bih se donavezati,, a mogla bih otvoriti i novu temu vezanu za funkcionalnost u vezi/braku.

Ne mozemo zanemariti cinjenicu da danas ne fukcionisemo dobro ni u vezama s jednim ili dvoje djece.
Kako ne funkcionišemo?
Vidi šta nas je sa djecom :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Porodice XXL

Post by Peace »

Ma puno je razvoda. I mladji se sve teze odlucuju na tu vrstu zajednice.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porodice XXL

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Thu May 06, 2021 7:34 pm
Ma puno je razvoda. I mladji se sve teze odlucuju na tu vrstu zajednice.
Mlađi, čini mi se, više praktikuju zajednički život bez papira, što je i jednostavnije. Ako dođe do razlaza, nema birokratije. Bilo bi i nekada ranije puno razvoda da su žene bile samostalnije i podržavane od roditelja. Dosta žena je ostajalo u braku zbog djece, familije ili zato što nisu imale obrazovanje i zaposlenje.Nisu imale izbora. Lično mislim da je ovo vrijeme puno lakše za žene, samim tim i za izbor života po svom nahođenju a ne familijarnom ili komšijskom. Kako god, ako nešto nije zdravo, treba težiti liječenju i ozdravljenju. Možda je nekada lijek razvod.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Porodice XXL

Post by Mina »

Kamilica wrote:
Thu May 06, 2021 7:45 pm
Peace wrote:
Thu May 06, 2021 7:34 pm
Ma puno je razvoda. I mladji se sve teze odlucuju na tu vrstu zajednice.
Mlađi, čini mi se, više praktikuju zajednički život bez papira, što je i jednostavnije. Ako dođe do razlaza, nema birokratije. Bilo bi i nekada ranije puno razvoda da su žene bile samostalnije i podržavane od roditelja. Dosta žena je ostajalo u braku zbog djece, familije ili zato što nisu imale obrazovanje i zaposlenje.Nisu imale izbora. Lično mislim da je ovo vrijeme puno lakše za žene, samim tim i za izbor života po svom nahođenju a ne familijarnom ili komšijskom. Kako god, ako nešto nije zdravo, treba težiti liječenju i ozdravljenju. Možda je nekada lijek razvod.
Ja sam bila skoro pred brakom, živjeli smo zajedno 8 mjeseci i sve negativno što je moglo, izašlo je na vidjelo u tih 8 mjeseci. Prije toga sve je bilo med i mlijeko :D Ne treba se nikako ni udavati/ženiti.

Imam prijatelje (u BiH) koji imaju djecu, žive zajedno već 9-10 godina, dijete u školi, ne žale se na bilo kakve probleme u smislu birokratskih prepreka zbog vanbračnog života. Možda imaju poteškoća nekih, ali ništa što bi ih bacilo u očaj, očigledno.

Prijateljica mi se udala i razvela za manje od godinu dana.

Mislim, brak stvarno postaje samo teret.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Porodice XXL

Post by Skitnica »

Ja sam primjetila a mozda nisam u pravu da djeca iz ovih vecih porodica su manje umazena, poslušna..nisu kmekava.. a i lijepo ide u skoli.

User avatar
Capri
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 83
Posts: 160
Joined: Sun Mar 28, 2021 11:54 am

Re: Porodice XXL

Post by Capri »

@Mina, živjeti skupa, najmanje godinu je nešto najpametnije. Tada se vidite u najboljem i najgorem izdanju i odlučite želite li takvi u brak.

Imala sam komšinicu koja je imala 8 djece. Nakon par godina se razvela, bivši suprug se vratio nazad u Africi, ona ostala sama. Čak je i uspjela studirati i završiti fakultet. Nevjerovatno! Sva je nekako smirena bila. Nikad nisam čula da viče na djecu. Ništa. Djeca su sad odrasla, neki su se odselili i studiraju u drugim gradovima. Ona mi je jos tada rekla da se nikada nije pokajala što je toliko djece izrađala.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Porodice XXL

Post by Mina »

Capri wrote:
Sun May 16, 2021 10:41 am
@Mina, živjeti skupa, najmanje godinu je nešto najpametnije. Tada se vidite u najboljem i najgorem izdanju i odlučite želite li takvi u brak.
Da, to i ja mislim.
Capri wrote:
Sun May 16, 2021 10:41 am
Imala sam komšinicu koja je imala 8 djece. Nakon par godina se razvela, bivši suprug se vratio nazad u Africi, ona ostala sama. Čak je i uspjela studirati i završiti fakultet. Nevjerovatno! Sva je nekako smirena bila. Nikad nisam čula da viče na djecu. Ništa. Djeca su sad odrasla, neki su se odselili i studiraju u drugim gradovima. Ona mi je jos tada rekla da se nikada nije pokajala što je toliko djece izrađala.
Da, ali je to i do te žene. Neko drugi bi izludio sam sa njima i ne mislim da je sve to tako prošlo jer puno djece dovede stvari u red :D/
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Porodice XXL

Post by Skitnica »

5 djevojčica i 4 dječaka su proslavili svoj prvi rodjendan 4.maja... Svi su dobro i zdravo... <3

Jedine devetorke u svijetu...

Mogu zamisliti pripremu flasica, kupanje.. :kupa. uspavljivanje. :slp .pored svega ostalog...
Attachments
Screenshot_20220506-141826_Samsung Internet.jpg
1
1 Image

Post Reply