Zanimljivosti

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

S obzirom da su kuće običnih stanovnika stare Atine bile vrlo neugledne i tesne, te da su se stalno pregrađivale, prepravljale i doziđivale, tako su gradske ulice bile jako uske, a u nekima od njih se zbog toga čak nisu mogla mimoići ni dva prolaznika. Stoga je bio običaj da građani, pre nego što će izaći iz svojih kuća, pokucaju sa unutrašnje strane na izlaznim vratima najavljujući na taj način svoju nameru slučajnim prolaznicima kako bi se izbeglo da se otvaranjem vrata neko povredi. Veruje se da upravo otuda potiče naš današnji običaj da svoj ulazak u neku prostoriju najavimo na isti način.

Takođe, zidovi su bili pravljeni od drveta i nepečenih cigli koje su bile povezivane blatom. Stoga ih je bilo lako probušiti, pa se lopovi nisu hteli zamarati obijanjem vrata i prozora, već su svoje pljačkaške poduhvate ostvarivali na lakši način, to jest bušenjem zidova. O tome najbolje svedoči i činjenica da je neki poznati antički provalnik dobio sasvim neobičan, ali potpuno primeren nadimak „Bušizid
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

DŽON MONTEGJU IV VOJVODA OD SENDVIČA (1718 - 1792) - Pored nekih osobina, lord Sendvič je bio strastan kockar. Kada bi zaseo da pika karte, ne bi prekidao partiju ni za živu glavu. Kada bi ogladneo, zatražio bi od sluge da mu između dve kriške hleba stavi parče mesa. To bi pojeo ne trepnuvši, baš kao što mi danas smažemo sendvič i ne razmišljajući o tome ko mu dade takvo ime
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

U bolnici Park Tauli u Barseloni maleni pacijenti u operacionu salu ulaze vozeći automobil kabriolet .


Mogu čak i da puste muziku ako žele . Smatra se da ovakav način ulaska u operacionu salu znatno pomaže u smanjenju stresa kod djece ali i njihovih porodica .

--------

:kl za ideju... <3
Attachments
Screenshot_20220225-174234_Gallery.jpg

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Image

Budući da kruži oko Neptuna u smjeru suprotnom od rotacije planete, naučnici misle da bi mjesec Triton mogao biti uhvaćena patuljasta planeta. Postoji mogučnost da Triton ,ispod svoje ledene školjke , može imati i okean tečne vode
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Image


"Venecija sjevera",holandsko selo Geithoorn koje nema ceste nego riječne kanale i biciklističke staze. :aaww
1
1 Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 67
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Zanimljivosti

Post by Zenos »

Tu bi se moglo konacno skrasiti. :hm
The sun.. is already down!

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Misliš li o selidbi ? :DE

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 67
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Zanimljivosti

Post by Zenos »

Selidbe su mi dosadile. Mislim o skrasivanju.

Citaj me malo :m.
The sun.. is already down!

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 67
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Zanimljivosti

Post by Zenos »

:hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Ne mogu sve stići pročitati.. ne zamjeri... :DE

Pa sta čekaš, sto se ne skrasis...? :kaafa

(A bolje nemoj... rahatluk kvariti...)
Onda ces sve morati raditi za dvoje... :D/ vise I češće ces koristiti usisivač, , lonce I poklopce.. :hahah

Nemoj da bude da te nisam upozorila... :kaafa :DE

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 67
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Zanimljivosti

Post by Zenos »

I pusiti vani? :hm

Mogu ja se i sam skrasiti, ali nisam znao da postoji takvo mjesto. :hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Posto sada znas, bjezi ranije... :DE
Ako ti izabranica ne bude korisnica cigareta, vrlo moguce da ce te zamoliti ljubazno da dimis vani, ne razmisljauci o vanjskim temp.
Zato bolje ti je budi rahat.. :D/


*Nece tebi niko govoriti gdje ces da pusis i kada, i jos manje da zabranjuje pusenje..

:hahah

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Uništavanje šume je jedan od ključnih problema sa kojim se Indija svakodnevno susreće. Posljedice su katastrofalne: neplodna zemlja, povećana erozija tla, smanjena poljoprivredna proizvodnja i devastiran lokalni biljni i životinjski svijet.

Međutim, jedan čovjek je odlučio da promijeni situaciju – Jadav “Molai” Payeng iz Indije započeo je svoj projekat sadnje drveća prije 30 godina, još kada je bio tinejdžer (16 godina), a od tada je sam zasadio oko 5,5 km kvadratnih, odnosno 550 hektara šume.

Molai se odlučio za ovakav potez nakon što su se lokalne vlasti oglušile o molbu, tada mladog dječaka, da učine nešto po pitanju nestanka šume.

“Zmije su umirale na vrućinama, bez i jednog stabla da im pruži hladovinu. Sjeo sam i zaplakao nad njihovim
beživotnim tijelima. To je bio pokolj. Upozorio sam šumski odjel i zamolio ih da posade drveće. Rekli da ovdje ništa ne
bi ni naraslo. Umjesto toga, rekli su mi da pokušam posaditi bambus. Bilo je bolno, ali sam to učinio. Niko nije bio tu da
mi pomogne. Niko nije bio zainteresovan”, rekao je Jadav “Molai” Payeng.

Kada je počeo sa sadnjom, Molai je postao potpuno izoliran od ostatka društva. Sjemenke je sadio ručno, a svaki dan, ujutro i navečer, ih je zaljevao. Nakon nekoliko godina truda, područje se pretvorilo u šipražje bambusa.

“Tada sam odlučio da posadim prava stabala. Skupljao sam ih i konačno zasadio. Također sam prevozio i crvene
mrave iz mog sela, uboli su me mnogo puta. Crveni mravi mijenjaju svojstva tla. To je bilo i te kakvo iskustvo”.

Kako su godine prolazile, nekada pusto područje postalo je prepuno različitih biljnih i životinjskih vrsta, uključujući i ugrožene životinje poput poput jednorogog nosoroga i Bengalskog Tigra. Nakon 12 godina ovdje su prvi put viđeni strvinari, pa čak i ptice selice. Nažalost, lokalni stanovnici su ubili nosoroga, a Molai je tom prilikom poručio: “Priroda je napravila lanac ishrane, zašto ga se ne pridržavati? Ko će zaštititi ove životinje ako ih mi, kao superiorna bića, budemo lovili?”

Nevjerovatno ali istinito, vlasti u Indiji su saznale za Molaijev projekat tek 2008. godine, nakon što se krdo od oko 100 slonova nastanilo u šumi. Tek tada je pomoćnik za očuvanje šuma Gunin Saikia prvi put upoznao Molaija.

“Bili smo iznenađeni kada smo pronašli tako gustu šumu. Mještani, čije su domove uništili slonovi nastanjeni u šumi, htjeli su je smanjiti, ali Molai im je rekao da radije ubiju njega. On tretira drveće i životinje poput vlastite djece. Vidjevši to, odlučili smo mu pomoći. Da je bio u bilo kojoj drugoj zemlji, od njega bi napravili heroja”, rekao je Gunin Saikia, pomoćnik za očuvanje šuma Indije.

22. aprila 2012. godine, Jadav “Molai” Payeng je zvanično nagrađen za svoje ogromno dostignuće, a svoju priču je podijelio sa javnošću, u nadi da će njegovi postupci inspirisati ljude širom svijeta…
Image
adav Payeng živi u maloj kolibi u šumi zajedno sa svojom suprugom Binitom i 3 djece.
Na svojoj farmi ima nekoliko goveda, a njegov jedini prihod je novac koji zaradi od prodaje mlijeka.

Image
Bengalski tigar, jedan od stanovnika Molaijeve šume
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Image

Na papirusu su, takođe prikazana stvorenja slična pticama.

“Ljubavna čarolija”
Kako navodi doktor Korši Doso sa Univerziteta Julijus Makimilians iz Vuerzburga u Nemačkoj, najupadljivija karakteristika na papiru jeste njena slika.

Otkriveni papir datira iz hrišćanskog perioda istorije Egipta, a prikazuje sliku dva krilata stvorenja – jedno sa kljunom u ustima druge. Naime, povezani su nečim što liči na lanac, međutim prema mišljenju pojedinih stručnjaka, veza može biti i muški polni organ. Na prednjoj strani tela nalaze se perje ili vaga.

Pretpostavka je stručnjaka da sitne razlike na pojavama bića mogu da ukazuju na polne razlike kod muškarca sa leve i ženske sa desne strane. Oko ovog crteža nalazi se čarolija na koptskom, egipatskom jeziku koji je napisan pomoću grčke abecede.

Doso objašnjava da je najverovatnije reč o čaroliji koja se koristila prilikom neuzvraćene ljubavi. Tekst je preveden samo u fragmentima, a raspoznaju se reči poput: “Pozivam vas … ko je Hrist, bog Izraelov …”, a zatim slede reči: “Rešiće se … svako Adamovo dete …”, a što se odnosi na prvog čoveka na zemlji koji je živeo sa Evom u Edenskom vrtu.

U hrišćanskim književnim tekstovima iz Egipta pominju se ljubavne čarolije koje podrazumevaju da problem nije to što žena ne voli čoveka, već što on nema pristup njoj, jer je ona ili mlada neudata devojka koju štiti porodica, ili je već udata za nekog drugog.

Misterija koja se nadvila nad ovim papirusom postaje sve dublja, pogotovo što niko ne zna kako se ona našla na Univerzitetu Makuari u Australiji. Naime, na univerzitetu je smešteno oko 900 dokumenata i papira, od kojih svi imaju dokumentaciju o svom poreklu osim ove drevne “ljubavne čarolije”.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Nevjerojatne činjenice o očima:

1. Ljudsko oko može razlikovati deset milijuna boja.
2. Ljudsko oko vidi otprilike 500 nijansi sive.
3. Nemoguće je kihnuti ako su oči otvorene.
4. U budnom stanju, deset posto vremena oči su zatvorene - dok trepćemo.
5. Trepnemo otprilike 12 puta u minuti.
6. Znanstvenici uspješnom koriste igricu Tetris za liječenje 'lijenog oka' kod odraslih.
7. I oči mogu izgorjeti na suncu.
8. Oči Alberta Einsteina čuvaju se u sefu u New Yorku.
9. Ljudi plavih očiju bolje podnose alkohol i skloniji su alkoholizmu.
10. Svi plavooki ljudi potomci su jednog čovjeka koji je živio blizu Crnog mora prije gotovo 10.000 godina.
11. Ljudi ponekad imaju različite boje očiju, npr. jedno je plavo, a drugo smeđe.
12. Crni lemuri su jedini primati, osim ljudi, koji imaju plave oči.
13. Zlatna ribica ne može zatvoriti oči jer nema kapke.
14. Noj ima veće oko od mozga.
15. Kameleon može pomicati oči na različite strane, npr. jedno oko gleda gore, drugo dolje.
16. Pčela ima pet očiju.
17. Dupini spavaju samo s jednim zatvorenim okom.
18. Devine trepavice duge su do deset centimetara jer joj tako oči štite od pijeska i nečistoća u pustinji.
19. Mačke imaju tri kapka na oku za razliku od ljudi koji imaju dva - gornji i donji.
20. Night Vision naočale za gledanje po mraku su zelene jer ljudsko oko razlikuje više nijansi te boje od bilo koje druge.
21. Jedna od najčešćih ozljeda oka (očne jabučice) nastaje dok se trepavice mažu maskarom.
22. Ommatophobia je strah od očiju. Da, neki ljudi panično se boje nečijeg oka.
23. Druga fobija vezana za oči je - optophobia. To je strah od otvaranja očiju, prenosi The Open Mind.
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10908
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zanimljivosti

Post by Peace »

Cuj oci Alberta E. se cuvaju u sefu. To znaci iskopali mu mrtvom oci.
Sto li su to radili :??

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Ukoliko vas put nanese u mali američki gradić Lanett na istoku Alabame zasigurno ćete ćuti priču o djevojčici i njezinoj tragičnoj sudbini koja je dovela do gradnje jedne posebne grobnice, koja i danas privlači brojne znatiželjnike ne samo iz Alabame i Sjedinjenih Država već i iz cijelog svijeta. Groblje Oakwood na kojem je djevojčica pokopana je prilično standardizirano, što znači da su svi grobovi i nadgrobni spomenici manje više slični, i da ćete se teško snaći ukoliko nemate točan podatak gdje se neko grobno mjesto nalazi. No, ovaj grob mauzolej nalazi se u blizini ulaza na groblje, a i da nije na tom mjestu, lako biste ga uočili u moru drugih međusobno sličnih grobova.

Image

Smrtonosna difterija

U vrijeme između dva svjetska rata pristup liječenju nije bio nimalo jednostavan. Bolesti koje se danas relativno lako liječe bile su smrtonosne. Jedna od njih je bila i difterija. Difterija je bakterijska bolest gornjih dišnih puteva koja se može proširiti i na donje dišne puteve, a može izazvati i probleme s drugim organima poput srca. Danas se ona liječi antibioticima, ali statistika kaže da i danas može biti smrtonosna, no u neznatnom postotku.

Pod svaku cijenu ispunili želju umrlom djetetu!

Godine 1933. od ove bolesti je oboljela malena djevojčica Nadine Earles, stara tek četiri godine. Razboljela se nekoliko tjedana prije Božića. Kako se blagdan sve više primicao djevojčica je kao i svako dijete iz obitelji koje slave ovaj blagdan poželjela poklon, bila je to kućicu za njene lutke. No, blagdan nije dočekala, umrla je samo tjedan dana prije njega. Shrvani roditelji odlučili su joj ispuniti želju, pa su joj sagradili vrlo neobičan mauzolej u obliku kućice za lutke.
Živopisna kućica za lutke

Gradnja je trajala punih 18 mjeseci. Sama je kućica vrlo živopisna jer je izgrađena od opeka u različitim bojama, ima čak i dimnjak i trijem, a unutrašnjost je ispunjena igračkama. Tijekom vremena nadodane su samo tende na prozorima, pa kućica ne djeluje kao da je iz prošlog vremena. Njezini su roditelji umrli otac Julian 1979., a majka Alma 1981., i pokopani su na grobnoj parceli uokolo kućice. Kućica je ograđena niskom ogradom koja odgovara veselim opekama korištenim za gradnju kuće, zbog čega iz daleka čitava grobna parcela s kućicom djeluje pomalo nestvarno, kao objekt kojem nije mjesto na groblju.

Kako obitelj više nije na životu, o grobnici je brigu preuzeo grad. No, iako obitelj više nije tu, putnici namjernici često posjećuju grob i ostavljaju različite sitnice koje bi razveselile dijete, pa je utješno što djevojčica i njezina priča i dalje žive.

Piše: Sonja Kirchhoffer
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Jednom prilikom sultan od Bruneja je potrošio čak 17.629 evra samo na šišanje.

Sultan od Bruneja, Hasanal Bolkiah ibni Omar Ali Sajfudijen III, nalazi se na tronu ove parlamentarne monarhije od 1967. godine i za to vreme je stekao ogromno bogatstvo koje troši na ekstravagantne stvari. Vrednost njegovog bogatstva procenjuje se na oko 35 milijardi evra, i on nosi titulu i najbogatijeg vladara na svetu.

Došao je na vlast 5. oktobra 1967. godine, preuzimajući dužnost od Omara Ali Saifudijana i tako postao 29. vladar zemlje. Ovaj 75-godišnjak je istovremeno premijer, ministar odbrane i ministar spoljnih poslova. Ono što sve iznenađuje je da je njegovi puno ime sultan Paduka Seri Baginda Sultan Hadži Hasanal Bolkijah Mu'izadin Vadaulah.

Nekoliko izvora tvrdi da sultan od Bruneja poseduje 7.000 luksuznih automobila, a od toga 365 ferarija, 275 lamborginija, 258 aston martina, 172 bugatija, 230 poršea, 350 bentlija, 600 rol rojsova, 440 mercedesa, 265 audija, 237 audija, 237 jaguara, 237 bencina i rovera. Međutim, nije poznato gde ih čuva, iako postoje spekulacije o tome da ih on zapravo iznajmljuje kako bi tako obezbedio dalji prihod. Pričalo se čak da je upravo ovaj sultan posedovao više od polovine svih Ferarija prodatih između 1990. godine i 2000. godine.

Kraljevska palata sultana od Bruneja "Istana Nurul Iman" izgrađena je 1984. godine i prostire se na ogromnih dva miliona kvadratnih metara. Prema Ginisovoj knjizi svetskih rekorda ova palata je najveća na svetu. Spoljni enterijer čini kupola od dvadeset dvokaratnog zlata, 1.700 soba, pet ogromnih bazena i 257 kupatila. U palati se nalazi i 110 garaža, ima 564 lustera kojima je za rad potrebno 51.000 sijalica.

Međutim, palata u kojoj živi nije otvorena za javnost, ali se koristi za važne državne funkcije i specifične muslimanske praznike kada će tokom Ramazanskog bajrama doći oko 110.000 ljudi. Procenjuje se na više od 1,5 milijardi evra, ali verovatno nikada neće izaći na otvoreno tržište, pa će tako cena ostati tajna.

Sultan od Bruneja poseduje i boingov avion koji ima pozlaćene prozore i vrata, i kožna sedišta. On ima svoj privatni zoološki vrt koji sadrži 30 bengalskih tigrova, nekoliko sokola i bezbroj flamingosa i kakadua. Hasanal se ženio ukupno tri puta dok je već bio u braku. Prvo se oženio suprugom Radžom 1965. godine, ali se takođe oženio Hadžahom 1982. godine i Arinazom 2005. godine - od poslednje dve se razveo 2003. i 2010. godine.

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Screenshot_20220826-222257_Gallery.jpg

Ima 91 godinu i najstarija je profesionalno aktivna manekenka na svijetu.
Carmen dell'Orefice

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10908
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zanimljivosti

Post by Peace »

Merenje osmeha grada

Fühl-o-meter/Public Face je interaktivna umetnička instalacija kojom se meri raspoloženje u gradu u kome je postavljena pomoću osvetljenog monumentalnog Smajlija. Ovaj urbani emotikon rad je nemačkih umetnika Ričarda Vilhelmera (Richard Wilhelmer), Juliusa fon Bizmarka (Julius von Bismarck) i Benjamina Mausa (Benjamin Maus).

Image

On precizno prenosi osećanja građana grada domaćina prema "podacima raspoloženja" koji su dobijeni pomoću integrisanog softvera koji analizira fotografije lica prolaznika i na osnovu njih stvara emotikone. Sofisticirani softver je razvijen na Fraunhofer Institutu. Fotografije se generišu pomoću digitalnog foto-aparata koji je usmeren na određenu lokaciju. Mehaničke armature oblikuju izraze lica u realnom vremenu, čineći ih naizmenično srećnim, tužnim ili indiferentnim.

Instalacija je prvo obrađivala atmosferu grada Berlina gde je bila postavljena na Gasometru. Trenutno se nalazi na vrhu svetionika na ostrvu Lindau, na visini od osam metara.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Nakon što je zaboravio ruksak na željezničkoj stanici u Njemačkoj, 22-godišnjak je pozvao je u pomoć policiju, ali je zaboravio spomenuti da u torbi čuva drogu.

Policija je kontaktirala željezničku firmu "Deutsche Bahn" koja je pronašla ruksak na stanici Braunschweig i vlasniku dala do znanja da ga može pokupiti. Policija je u međuvremenu zaplijenila marihuanu i limenku amfetamina koje je pronašla u torbi.

Nijemac je došao po svoj ruksak, a pritom i dobio optužnicu za posjedovanje ilegalnih droga.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »

Kada su bolničari stigli, kengur im nije dozvoljavao da pruže pomoć muškarcu

Muškarac u Australiji izgubio je život nakon što ga je napao kengur kojeg je držao kao kućnog ljubimca, objavila je tamošnja policija.

Rođak je pronašao 77-godišnjaka s teškim povredama na njegovom imanju u Redmondu, oko 400 km južno od Pertha, i pozvao hitnu pomoć. Kada su bolničari stigli, kengur im nije dozvoljavao da pruže pomoć muškarcu. Policija je zato morala ustrijeliti životinju. Muškarac je preminuo na mjestu događaja, piše BBC.

U Australiji živi oko 50 miliona kengura, ali napadi su rijetki. Ovo je prvi smrtni slučaj nakon takvog incidenta zabilježen u toj zemlji od 1936.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Zanimljivosti

Post by kreja »



Ostavite horor filmove i igrice na nekoliko minuta da slušate nešto zaista uznemirujuće. Na njoj se može čuti sonifikacija udara solarne oluje u Zemljino magnetsko polje koje, piše Engadget, neugodno grmi dok brani planet od kozmičke radijacije.

Dok nas štiti od kosmičkog zračenja i nabijenih čestica od solarnih vjetrova, ispostavilo se da magnetsko polje ima uznemirujuću tutnjavu.
Ne možete tačno usmjeriti mikrofon u nebo i čuti magnetno polje (niti ga možemo vidjeti). Naučnici sa Tehničkog univerziteta u Danskoj konvertovali su podatke koje su prikupila tri ESA-ina satelita Swarm u zvuk, koji predstavlja i magnetno polje i solarnu oluju.

terični zvuk podsjeća na drvena zvona vjetra koja zveckaju dok se masa Zemlje pomijera, možda tokom zemljotresa. Podsjeća i na zvukove pucanja glečera koji se kreće.

Tim je sakupio podatke ESA-inih satelita Swarm i još par izvora kako bi manipulirao magnetskim signalima i stvorio zvučni prikaz temeljnog polja. Projekt je polučio uspješnim spajanjem umjetnosti i znanosti' rekao je muzičar i stručni saradnik Klaus Nielsen.

Ako ove sedmice posjetite trg Solbjerg u Kopenhagenu, možda ćete moći da uronite u tihu tutnjavu magnetnog polja. Više od 30 zvučnika je upereno u tlo. Zvuk će emitovati tri puta dnevno do 30. oktobra.
"Postavili smo ga tako da svaki zvučnik predstavlja drugu lokaciju na Zemlji i pokazuje kako je naše magnetsko polje fluktuiralo u posljednjih 100.000 godina", rekao je Nielsen.

Ovo nije prvi put da su istraživači podatke iz inače tihih sila pretvorili u zvuk. Prošle godine, NASA je objavila audio prikaz aktivnosti magnetnog polja oko Jupiterovog mjeseca Ganimeda. Nedavno smo čuli zastrašujući prikaz kako crna rupa zvuči.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Japanske željeznice imaju jasno naznačena pravila ponašanja, koja osim glasne zvonjave mobitela i razgovora, uključuju i zabranu konzumacije hrane i pića - osim vode.

Hrana je dopuštena samo na dužim relacijama, a podrazumijeva se i da ćete izbjegavati jela intenzivnih mirisa. 

----

Ja bi zabranila u svim javnim mjestima zvonjavu telefona.. a I konzumiranje hrane u javnom prevozu.(. kinima također)..dodu u kino zvakati.. :doh

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2707
Posts: 5236
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Zanimljivosti

Post by Skitnica »

Muškarac sa Jamajke koji je na lutriji dobio 1,5 miliona dolara došao je da potpiše ugovor i preuzme novac sa maskom iz filma Vrisak.

Kako kaže, nije želeo da otkrije svoj identitet da mu rodbina, prijatelji i poznanici ne bi dosađivala da im pozajmi novac..

Jao..jao jao... :killm
Attachments
Screenshot_20230120-121023_Gallery.jpg

Post Reply