Poznate zene

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

Isidora Dankan je bila američka plesačica, a mnogi je smatraju majkom modernog plesa. Iako nikada nije bila popularna u SAD, zabavljala je publiku širom Evrope. Preminula je tragično, kada joj se tokom vožnje u Bugatiju dugi crveni šal upleo u točak vozila i ugušio je.

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

ImageJelenina kraljevska kamena stolica

U srednjem vijeku imali smo kraljicu Jelenu Grubu na prostoru srednjovjekovne Bosne, što je jedinstven primjer jer u 90-tim godinama 13. stoljeća kada je ona vladala, u istom tom periodu, iako je Jelena vladala samo par godina, nisu žene na prostoru Evrope iu okruženju kao kraljice uopšte zapamćene, u okruženju to nikako nije bio slučaj, za Evropu također nije bio slučaj da žena vlada. Nosila je epitet „Gruba“, pa se raspravljalo o tome da li je to bila njena karakterna odlika, ali znamo da je poslije smrti muža upravljala srednjovjekovnim kraljevstvom, vlastelom, produžila lozu kraljevske dinastije. Žena Sandalja Hranića, Jelena Hranić, bila je žena na dvoru Kosača, također ispred svog vremena, imala svoj depozitni račun gdje je ubirala kamatu, svoj novčanik, tu je i Jelena Nelipčić, po porijeklu hrvatska vladarica,
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

1558. godine kraljica Elizabeta I. došla je na englesko prijestolje, čime je započela njena 44-godišnja vladavina. U trenutku dolaska na prijestolje imala je Elizabeta I. 25 godina, a naslijedila je svoju polusestru Mariju Tudor (obje su bile kćeri kralja Henrika VIII., no Mariju je rodila njegova prva supruga Katarina Aragonska, a Elizabetu Anne Boleyn). Zanimljivo je pogledati koje su osobe vladale u ostalim europskim državama u trenutku kad je Elizabeta I. postala engleskom kraljicom. U Francuskoj je vladao renesansni kralj Henrik II. iz dinastije Valois, koji je već sljedeće godine poginuo nakon što je ranjen u lice na jednom viteškom turniru (navodno je takvu njegovu smrt prorekao Nostradamus). Samo oko dva mjeseca prije Elizabetinog dolaska na prijestolje umro je u Španjolskoj znameniti car i kralj Karlo V. iz dinastije Habsburg, svojedobno najmoćniji vladar u Europi. Španjolsku je od njega naslijedio sin Filip II., a Austriju te carsko prijestolje brat Ferdinand Habsburški, koji je u međuvremenu postao i hrvatsko-ugarskim te češkim kraljem. U Moskvi je u to vrijeme vladao car Ivan IV. Grozni, a osmanski je sultan bio Sulejman Veličanstveni, kojem su u to vrijeme bile već 64 godine. Snage tog sultana ratovale su 1550-ih čak i u Etiopiji, kod Perzijskog zaljeva te uz obale Indije.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Ruska carica Katarina Velika bila je Njemica
Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Poznate zene

Post by Skitnica »

Malo ko je u svijetu bio poznat kao ja, a da toga uopće nije bio svjestan. Bila sam “zvijezda” časopisa Life, Sunday Times… Fotografija na kojoj sam u haljini sa ljubičasto-plavim cvjetovima i u sandalama sa visokom štiklom kružila je svijetom,  obišla je Veliku Britaniju, Francusku, Italiju… neki ljudi koje nisam ni u snu usnila, pričali su o meni, a ja sam za to vrijeme samo mislila kako preživjeti još jedan dan u opkoljenom Sarajevu.

Ovako počinje priču o svojoj  svjetskoj slavi Meliha Varešanović, Sarajka sa fotografije engleskog fotoreportera Toma Stoddarta, nastale u proljeće 1994. u naselju Dobrinja, dok odjevena kao na modnoj pisti i sa visoko podignutom glavom, prolazi pored skloništa sa vrećama pijeska.

Ova fotografija postala je poznata širom svijeta, a Meliha, nije čak znala ni da ju je neko fotografirao. Kasnije je ta fotografija završila i u radnoj sobi glumice Angeline Jolie, a prije neki dan je magazin Cracked uvrstio na listu pet foto-priča o “hrabrim ženama, buntovnicama u historiji”.

“Žena koja je donijela glamur u ratnu zonu” pisalo je ispod fotografije u magazinu Cracked, a elegancija i ljepota djevojke na njoj opisana kao ona koja je krasila Sophie Loren šezdesetih godina prošlog stoljeća.

Poruka sa osmijehom

Sa Melihom, koja i danas, kao i tog ratnog dana kada je nastala fotografija, radi u sarajevskoj Općini Novi Grad razgovarali smo na Alipašinom Polju, naselju u kojem je provela veliki dio četverogodišnje opsade Sarajeva.

U šanel kostimu, sa ružem i lakom za nokte u istoj boji, hoda dostojanstveno i uzdignute glave, baš kao na Stoddartovoj fotografiji.

“Tog jutra kada je nastala fotografija bila sam kod sestre na Dobrinji, kod koje sam se preselila jer nam je nekoliko mjeseci prije toga umrla majka, i krenula sam na posao – na Alipašino Polje. Naravno, pješice, kao što su i svi ostali išli – kroz naselja, prolazeći dva snajperska i jedno mitraljesko gnijezdo. Obukla sam jednu od svojih omiljenih haljina i sandale. Sjećam se da je to bilo prvo jutro kada sam izašla sa kratkom kosom, jer nije bilo vode i šampona, pa sam se ošišala, ali sam kosu uvila i ispala je prava frizura. Stavila sam ruž za usne, maskaru, popravila lak za nokte. Išla sam polagano, dignute glave. Nikad nisam trčala, a pogotovo u ratu. Nisam htjela onima što su me gledali kroz snajper dati do znanja da me je strah. Uvijek sam se sređivala, ali tada, čini mi se, još i više. Ja sam u ratu nosila sve najbolje što sam imala u ormaru”, priča Meliha.

U trenutku dok je prolazila pored zaklona sa vrećama pijeska, zapucalo je. No, ona je nastavila hodati. Kasnije će saznati da je engleski fotograf Tom Stoddart bio samo nekoliko metara od nje, u zaklonu i da ju je snimio.

Stoddart je kasnije, kada je fotografija na kojoj je Meliha Varešanović postala popularna, kazao kako se zapravo uplašio pucnjave i legao u zaklon sa vrećama pijeska.

Upravo tada je imao zadatak da napravi foto-esej o ženama u Sarajevu. I onda se pojavila ona.

”Hodala je ponosno, visoko uzdignute glave i imala ruž na usnama, štikle i šarenu haljinu. Uspio sam napraviti tri ili četiri snimka svojom Leicom dok je prolazila pored mene”, objašnjavao je poslije Stoddart.

Meliha kaže da su njena vanjština, stav, hod i urednost bili jedino njeno oružje, koje “je usavršila do perfekcije” i kojim se borila protiv agresora.

“Nije to bio samo moj odgovor onima koji su nas ubijali, koji su nas poražavali tako što su nam zavrnuli vodu da se ne možemo ni okupati, bio je to moj odgovor i međunarodnoj zajednici, stranim medijima, svima koji su nas ponižavali. Sjećam se da su strani novinari slikali samo pokrivene žene, jadne žene koje su bježale u čemu su se zatekle, u pohabanim stvarima…. I to je bila istina, strašna istina, ali je bila i istina da su žene u Sarajevu davale sve od sebe da bar svojom vanjštinom poprave tu ružnu sliku rata”, govori Meliha.

Kaže da nikad nije obukla tene, pa ni kada je granatiranje bilo najžešće.

“Nisam nikad nosila tene i nisam dozvolila ni neprijatelju da me na to natjera. I kad je pucalo blizu mene, oko mene, nisam ni trčala, niti sam skidala osmijeh sa lica. Moja poruka je bila jednostavna – nećete nas pokoriti. I ustrajala sam u tome”.

Poklon žena iz Engleske

Iako u ratnom Sarajevu za četiri godine nije bilo dovoljno ni hljeba, a kamoli kozmetike, Meliha nijednog dana nije bila nenašminkana.

“Tada sam imala 38 godina, dakle bila sam dovoljno mlada da ne upotrebljavam pretjerano puno šminke. U neseseru sam imala samo ruž, maskaru, lak za nokte i lak za kosu. Kad je rat počeo imala sam svoje zalihe. Kasnije kad je ponestalo, snalazila sam se – maskaru sam stavljala u toplu vodu da se zagrije, lak bih kupila na pijaci. A čarape… čudno je to s njima. U miru bi mi trajale najviše tri dana, a u ratu su nekako izdržale. Valjda je i Bog mislio na nas, pa je u svemu tome pomogao”, priča i onda kroz smijeh, koji otkriva savršen niz bijelih zuba, dodaje: ”A nismo ih puno ni prali, nije bio vode, pa su se čarape valjda stvrdle”.

Tek pred kraj rata Meliha će saznati za fotografiju.

“Iz jednog udruženja žena donijeli su mi paket. Povelika kutija koju su mi dali bila je prazna, a na dnu je samo bio samo časopis Life i velika fotografija na kojoj sam ja – u haljini na ruže, kupljenoj nekad u miru, u popularnoj Muri, i uz to jedno pismo. Pisalo je da mi paket šalje Udruženje žena Engleske i da su u njemu pokloni – garderoba koju su “za mene pažljivo odabrale, da odgovara mom stilu”. Međutim, te garderobe nije bilo. No, nisam ni bila tužna zbog toga – sreća i uzbuđenje zbog fotografije nadvladali su ljutnju što je moj poklon neko uzeo sebi. A fotografija, koju su te žene specijalno uokvirile za mene i dan danas krasi moju dnevnu sobu”.

Nakon toga o Melihi su počeli pisati i domaći mediji, a jedan ženski časopis je objavio njenu fotografiju i  pored nje pitanje: Znate li ko je dama sa fotografije?

“Supruga mog rođaka donijela mi je taj časopis. Ubrzo, činilo mi se da čitav grad zna moje ime. Ljudi su me počeli prepoznavati na ulici, javljali su mi se na Facebook. Dobila sam prekrasne poruke od meni sasvim nepoznatih ljudi iz Australije, Amerike, Evrope. Ova fotografija nije me učinila bogatom u materijalnom smislu, ali jeste u tom što sam dobila nenadane prijatelje, poznanike, prekrasne komplimente i što je najvažnije – to što sam svoju poruku ‘nikad nas nećete poraziti’ uspjela odaslati.”

Susret sa Tomom

A onda je došao i dan upoznavanja sa fotografom Tomom Stoddartom. Bilo je to prije dvije godine, kada je u Sarajevo došao na obilježavanje godišnjice opsade.

“Tom je došao pred zgradu Općine u kojoj radim. Zagrlili smo se kao stari znanci, mada se nikad nismo upoznali. Bilo je puno emocija, suza, a poslije i smijeha. Šetali smo po Sarajevu, po Dobrinji, gdje me je slikao opet na istom mjestu, samo 20 godina stariju… Bio je gost u mom domu. Tada mi je ispričao kako je Angelina Jolie vidjela moju fotografiju i pitala ga da mu izradi jednu, što je i učinio, te da sam joj ja bila inspiracija za film U zemlji krvi i meda.”

Njena fotografija izložena je i u Londonu prije dvije godine u formatu billboarda. U filmu Šejle Kamerić “1.395 dana bez crvene” Meliha Varešanović je dobila i ulogu statiste.

“Na snimanju sam upoznala i špansku glumicu Maribel Verda, albanskog režisera Anrija Salu. Eto, jedna fotografija nadarenog fotoreportera mene je postavila u svijet poznatih”, kaže Meliha i ponovo vraća film unatrag.

Haljina sa ružama završila je u Beču, kod njene sestrične, a sandale –  u vatri.

“Trebali smo završiti pečenje hljeba, a vatra se skoro bila ugasila. Nismo imali više ništa u stanu za naložiti. Zažmirila sam i ubacila crne sandale sa kaišićem.”

Meliha Varešanović danas ima 58 godina, udata je i živi na Dobrinji – naselju odakle je njena fotografija otišla u svijet.

Izvor: Al Jazeera
Attachments
Screenshot_20211117-122120_Samsung Internet.jpg
1
1 Image

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

1917. godine rođena je Indira Gandhi, prva žena u povijesti koja je uspjela doći na čelo indijske vlade. Indira je bila kći indijskog premijera Jawaharlala Nehrua, no rodila se u razdoblju kad je Indija još uvijek bila pod britanskom kolonijalnom vlasti. Kolonijalni britanski potkralj Indije bio je u to vrijeme lord Chelmsford, sin generala lorda Chelmsforda koji je imao veliku ulogu u ratu protiv Zulua u Južnoj Africi.

Image

Indira je rođena u indijskom gradu Alahabadu, smještenom kod rijeke Ganges, uzvodno od znamenitog Benaresa (Varanasija). Indirino rođeno prezime bilo je Nehru, prema njenom ocu, a prezime Gandhi stekla je tek udajom za Ferozea Gandhija 1942. godine. Indira je bila indijska premijerka od 1966. do 1977. te od 1980. do 1984. godine. I njen sin Rajiv Gandhi postao indijskim premijerom, tako da se radilo o čak tri generacije u istoj obitelji na premijerskom položaju (Jawaharlal Nehru, Indira Gandhi i Rajiv Gandhi).
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

1902. godine rođena je princeza Mafalda od Savoje, pripadnica talijanske kraljevske dinastije. Bila je kći talijanskog kralja Viktora Emanuela III. (koji je polagao i pravo na titule cara Etiopije te kralja Albanije) i kraljice Elene tj. Jelene Petrović-Njegoš, koja je bila crnogorska princeza. Dakako, princeza Mafalda bila je napola crnogorskog podrijetla jer su joj po majci djed i baka bili Nikola Petrović-Njegoš i Milena Vukotić (jedini kralj i kraljica u suvremenoj povijesti Crne Gore). Princeza Mafalda rođena je u Rimu kao drugo dijete svojih roditelja. Imala je još tri sestre, kao i jednog brata koji je kasnije postao talijanskim kraljem pod imenom Umberto II. (bio je ujedno posljednji kralj u talijanskoj povijesti).

Image

Mafalda se 1925. godine udala za princa Philippa iz dinastije Hessen-Kassel, koji je postao pristalicom nacističkog režima Adolfa Hitlera (brat mu je bio član SS-a). Princ Philipp trebao je navodno poslužiti kao osoba za kontakt između njemačkih nacista i talijanskih fašista, s obzirom da je bio oženjen talijanskom princezom. Ipak, princeza Mafalda pokazala se odlučnom protivnicom nacista, zbog čega je izazvala čak i bijes Adolfa Hitlera te Josepha Goebbelsa. Godine 1943., nakon što je Italija okrenula leđa Hitleru, Gestapo je naredio uhićenje princeze Mafalde. Optužili su je za navodnu subverzivnu djelatnost i zatočili. Naposljetku je prevezena u koncentracijski logor Buchenwald, smješten nedalako od Goetheovog Weimara. U tom je logoru princeza Mafalda i preminula u kolovozu 1944. godine, u dobi od samo 41 godine.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Melanie Gaydos u povijest se upisala kao žena koja je zauvijek promijenila stroga pravila u modnoj industriji. Suverena vladarica svjetskih revija i muza najpoznatijih fotografa prosječnoj manekenki nalikuje koliko i kubističko platno onome Rembrandtovom. Gaydos, naime, boluje od ektodermalne displazije, rijetkoga genetskog poremećaja koji utječe na rast kostiju, hrskavica, zuba, noktiju i dlake. Sirotica nema kose, obrva, trepavica ni zuba, koža joj je bijela kao u čovječje ribice, a uz to ima zečju usnu i spljošten nos!

Image

Kao djevojčica, silno je patila zbog svoga stanja. “U američkim školama vas maltretiraju ako imate ‘pogrešnu’ marku traperica ili mobitela, pa možete zamisliti što su djeca radila meni. Zvali su me ‘Ono’, kao da uopće nisam ljudsko biće, govorili su mi da sam retardirana, premda sam bila najbolja učenica u razredu, a mnogi su mi savjetovali da se jednostavno ubijem. Nisam imala niti jednog prijatelja, ali sam, srećom, imala divne roditelje, kao i profesoricu koja mi je objasnila kako pametna djevojka poput mene ne smije dopustiti da joj osjećaj samopoštovanja ovisi o drugima. Ono što me posebno dirnulo jest činjenica da me nije gledala sa sažaljenjem. Spoznaja da sama odlučujem hoću li provesti život plačući nad kartama koje mi je sudbina dodijelila ili ću ga provesti na ispunjen način bila je oslobađajuća. Nakon toga prestala sam nositi zubnu protezu i perike te sam svoj hendikep prihvatila kao ono što me čini posebnom”, ispričala je u nekom intervjuu.
Nakon mature, upisala je studij slikarstva, a među kolegama se napokon osjetila prihvaćenom. “Prijateljica s godine bila je prva koja me nazvala lijepom. Isprva sam mislila da me zafrkava, ali me onda zamolila da joj poziram. Kad sam pogledala svoj portret, suze su mi navrle na oči. Prikazala me kao moćnu ratnicu, ženu pod čijim nogama spavaju lavovi. Ta slika i danas visi iznad mog kreveta!”, iskrena je.
Manekenstvom se počela baviti na nagovor tadašnjeg dečka. “Vidio je oglas u kojem su se tražile djevojke ‘jedinstvenog izgleda’ radi modnog snimanja. Bez većih očekivanja, odlučila sam pokušati te prošla na audiciji iz prve. Dobila sam ulogu u spotu njemačke heavy-metal grupe ‘Rammstein’, nakon čega su uslijedile revije, poziranje pred vodećim modnim fotografima… Danas živim svoj san i inspiriram druge da se usude sanjati!”, ponosna je. Nakon nje, priliku da se okušaju na modnim pistama dobile su vremešne i bucmaste dame, kao i one u invalidskim kolicima.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

1957. godine rođena je kći slavnog američkog predsjednika Johna F. Kennedyja i njegove supruge Jacqueline (Jackie). Ime Caroline dobila je po svojoj tetki (udanoj za poljskog princa Radziwilla). Mala Caroline bila je jedno od dvoje djece predsjednika i Jackie (imali su još dvije bebe koje, nažalost, nisu preživjele). Carolinin brat – Jonh F. Kennedy Junior – tragično je poginuo u avionskoj nesreći 1999. godine zajedno sa svojom suprugom, kad se srušio avion kojim je pilotirao. Stoga je danas Caroline jedino živuće dijete predsjednika Kennedyja.

Image

Caroline je imala svega tri godine kad joj je otac postao predsjednik SAD-a. Odrastala je u Bijeloj kući. Bila je miljenica nacije i često su je fotografirali kako jaše oko Bijele kuće na svom poniju imena Macaroni. Navodno je njena slika na poniju, koja je objavljena u novinama, inspirirala poznatog glazbenika Neila Diamonda da napiše pjesmu Sweet Caroline.

Dakako, strani su državnici donosili brojne poklone slatkoj prdsjednikovoj djevojčici. Sovjetski lider Nikita Hruščov darovao joj je psića zvanog Pushinka – zapravo štene slavne kujice Strelke – poznate po tome što je uz Belku bila prvi pas koji je bio u svemiru i vratio se na Zemlju (prethodno poslana Lajka uginula je u svemiru).
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

1881. godine umrla je Marxova supruga Jenny von Westphalen. Ona i Karl Marx bili su u braku od svoje mladosti pa sve do njene smrti, ukupno oko 38 godina. Dapače, Marx je umro samo godinu i nekoliko mjeseci nakon nje. Jenny je Marxu rodila čak sedmero djece.

Image

Zanimljivo je da je Jenny rođenjem bila njemačka plemkinja. Naime, otac joj je bio pruski plemić Johann Ludwig von Westphalen. Ime Jenny izgleda da je naslijedila po jednoj svojoj baki koja je bila podrijetlom iz Škotske. Zanimljivo je da je Jenny bila oko četiri godine starija od Karla Marxa. Ona je bila navodno jedna od najpoželjnijih udavača u Marxovom rodnom gradu Trieru.
Od 1849. godine Marx i Jenny živjeli su sa svojom djecom u Londonu. U kasnoj dobi života Jenny je izgleda dobila tumor na jetri. Umrla je u Londonu u dobi od 67 godina. Pokopana je uz supruga na londonskom groblju Highgate.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

Britanska pustolovka viktorijanskog doba Jane Griffin rodila se 4. prosinca u Londonu 1791. i udala se za istraživača Sjevernog pola sira Johna Franklina. Godine 1838. postao je guverner u Van Diemenovoj zemlji, što je stari naziv za Tasmaniju i smatra se da je upravo Jane Griffin zaslužna za preimenovanje otoka u Tasmaniju.

Lady Franklin proputovala je Australiju i Tasmaniju. Osnovala je 1843. Tasmanijsko društvo za preodgoj djevojaka, kako bi poboljšala težak život kažnjenica. Sljedeće godine vratili su se u Englesku.


Njezin suprug je 1845. poveo ekspediciju u Sjeverozapadni prolaz – morski put koji povezuje Atlantski ocean i Tihi ocean. Budući da dvije godine o njemu nije stigla nikakva vijest, lady Franklin zatijevala je od admiraliteta da pošalje spasilačke ekipe. Brodovi su krenuli u potragu 1848., a potražna akcija pretvorila se u dotad najveću u povijesti.

Lady Franklin prodavala je svoju imovinu i povećala nagradu za onoga tko nađe njezinog muža ili otkrije što se dogodilo. U današnjoj vrijednosti to bi iznosilo oko milijun eura. Organizirano je pet potražnih akcija, koje su bile neuspješne u potrazi za Franklinom, ali su mnogo doprinijele istraživanju Arktika jer je Jane bilježila svaku informaciju o tom području.
Devet godina nakon što je isplovio, John Franklin je proglašen mrtvim. Škotski istraživač John Rae izjavio je 1854. da su Inuiti vidjeli kako je čitava Franklinova posada umrla pokušavajući stići na sigurno kod Otoka kralja Williama te su zbog nedostatka hrane podlegli kanibalizmu. Lady Franklin je odbijala prihvatiti takvu sudbinu, a poznate javne osobe i ugledne novine bile su na njezinoj strani. Kao primjer vjerne supruge koja pod svaku cijenu pokušava pronaći supruga, Jane je bila inspiracija mnogim pjesnicima.

Naposljetku je Jane Franklin skupila dovoljno novca od donacija i 1859. financirala novu ekspediciju. Pronađeni su tjelesni ostatci Franklinove posade i zapis ispod hrpe kamenja prema kojem je John umro 1847.

Nakon toga Jane Franklin posvetila se putovanjima i proputovala Japan, Indiju i Sjevernu Ameriku, a svugdje je dočekana s velikim simpatijama. Kraljevsko geografsko društvo odlikovalo je lady Franklin 1860. Osnivačkom zlatnom medaljom.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Revizor
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 298
Posts: 518
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Poznate zene

Post by Revizor »

Peace wrote:
Tue Jul 13, 2021 5:08 am
2. Majka Tereza (1910-1997)

Majka Tereza je zbrinjavala siromašne, bolesne, siročiće i umiruće Kalkute.

Preko 45 godina služila je siromašnima, bolesnima, siročadi i umirućima.

Dobila je Nobelovu nagradu za mir 1979. za svoj humanitarni rad.

Image
druzila se s diktatorima, uzimala im pare i trosila na provode, zlostavljala siromasne i bolesne ljude... ☹
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Ovaj podatak sam nasla i tada sam se razocarala u nju kao kao osobu
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Tridesetogodišnja blogerica pod imenom Lamu tijekom javljanja uživo polivena je benzinom i zapaljena u svom domu. Zbilo se to u večernjim satima 14 rujna 2020., kada je u kuću provalio njezin bivši suprug naoružan s nožem, a uz sebe je imao kanistar benzina. Gledatelji su u jednom trenutku samo čuli krikove dok se ekran zacrnio. Počinitelj ovog monstruoznog čina bio je njezin bivši muž Tang. Kasnije je pronađena živa, ali s opekotinama koje su pokrivale 90 posto njezina tijela. Njezini su pratitelji skupili nešto više od 200 000 američkih dolara, za bolničko liječenje. Dva tjedna liječnici su se borili za njezin život no ona je podlegla ranama, što nije čudno s obzirom na površinu vatrom zahvaćenog tijela.

Image

Lamu je imala stotine tisuća sljedbenika na Douyinu, što je kineska verzija Tik Toka i redovito je objavljivala videozapise iz svog života. Njezini su zapisi bilježili tradicionalne segmente seoskog života u tibetanskoj prefekturi Aba, u Sichuanu na jugozapadu Kine. U svojim je zapisima pripremala tradicionalna tibetanska jela, obavljala razne poslove na starinski način, sinkronizirano pjevala. Bila je iznimno popularna zbog svog autentičnosti, nije se šminkala i odijevala se na način na koji to čine žene u Tibetu.

Nasilje u obitelji

Lamu je tražila razvod od svog nasilnog supruga, što je u Kini bilo vrlo problematično. Sud joj je omogućio razvod, no skrbništvo nad sinovima je raspodijeljeno tako da je ona dobila jednog sina, a drugog je preuzeo otac. Blogeričina sestra je izjavila da je njezin bivši šogor bio nasilan i da je pretukao više članova njihove obitelji, uključuju i nju samu. Svojoj je bivšoj supruzi jednom prigodom slomio ruku. Naime, Lamin je nasilni muž želio da mu se ona vrati pa je prijetio njoj i cijeloj njezinoj obitelji. Kada je vidio da ne uspijeva, zaprijetio joj je ubojstvom sina, nakon čega mu se vratila, ali je opet bila prisiljena pobjeći.

Bijes obitelji i pratitelja

Nakon tog tragičnog događaja Lamina je obitelj optužila policiju da ne radi svoj posao. Istovremeno su milijuni korisnika ove kineske platforme tražili pravdu za ženu koju je bivši suprug spalio. Suprug Tang je uhićen, a zasada nije poznat ishod sudskog procesa, ukoliko je uopće započeo.

Odnos između “eksterijera” i “interijera” nije uvijek recipročan. Tako da ono što vidimo uvijek treba uzeti s dobrim “zrncem soli”.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

Bivša manekenka i glumica Džeri Hol od svojih početaka u svetu šoubiznisa plenila je pažnju stilom života. Možda ponajviše brakom s legendarnim rokerom i frontmenom Roling Stonsa Mikom Džegerom, a danas brakom s medijskim mogulom Rupertom Murdokom, koji je od nje stariji čak 25 godina.

Džeri je kao zanosna lepotica osvojila Mikovo srce davne 1977. godine, a udala se za njega tek 1990. godine na Baliju. Devet godina kasnije brak im je proglašen nevažećim te su nakon toga odlučili da prekinu vezu, a razlog je navodno bila njegova nevera i afere s drugim ženama. Ali i ona je bila ta koja je varala, što je i sama jednom prilikom priznala.

Image

Naime, 1980. godine bila je s tada oženjenim američkim tajkunom Robertom Sangsterom, i to kako bi se osvetila Miku za jednu od prevara.

"Imala sam aferu s Robertom, ali Mik me preklinjao da mu se vratim. Mislila sam da će se promeniti u jednom trenutku, ali nikad nije. Njegove akcije s drugim ženama bile su poprilično gadne, ali to je bila jedina stvar koja me nervirala kod njega", bila je izjavila u jednom od intervjua.

Image

Dogodilo se to sve nakon što je kao jedna od pet sestara iz malenog teksaškog gradića Gonzaleza otišla u Pariz sa samo 800 dolara s namerom da postane manekenka, što joj je zahvaljujući atraktivnom izgledu i uspelo. Odlazak u daleku Francusku sugerisala joj je majka, koja je bila velika obožavateljka filmske industrije i filmova te je i sama maštala o glumačkoj karijeri.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Poznate zene

Post by gripen »

lijepo zensko ,vazda je bilo tudje ....
nemojte sad po meni...da cojk se mora vezati za nekog gabora,olupinu

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Škotska kraljica Marija Stuart došla je na prijestolje 14. prosinca 1542. godine, kad je bila u dojenačkoj dobi od samo šest dana. Radilo se o tome da je njen otac -kralj Jakov V. od Škotske – umro u dobi od samo 30 godina, ubrzo nakon što je njegova vojska poražena od strane Engleza u Bitki kod Solway Mossa. Kralj je umro u palači Falkland u Škotskoj. Budući da je Marija Stuart bila njegova jedina zakonita nasljednica, naslijedila je škotsku krunu, premda se rodila samo spomenutih šest dana ranije.

Image

Malenu Mariju donijela je na svijet njena majka, koja je podrijetlom bila Francuskinja iz moćne obitelji Guise. Čak dva Marijina ujaka (majčina brata) iz obitelji Guise bili su kardinali, a dinastija Guise bila je jedan od najjačih bastiona katolicizma u Francuskoj u doba borbi s protestantima.

Kraljica Marija Stuart bila je katolkinja, a već njen sin i nasljednik – kralj Jakov VI. – prešao je na protestantizam, čime je počela stoljetna vlast protestantskih vladara nad Škotskom.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

1791. godine rođena je supruga Napoleona Bonapartea – znamenita carica Marija Lujza. Rođena je u Beču – prijestolnici Habsburške Monarhije – a otac joj je bio austrijski car i hrvatsko-ugarski kralj Franjo.

Image

Marija Lujza od rođenja je imala titulu austrijske nadvojvotkinje, što je u toj zemlji bio ekvivalent onome što obično nazivamo kraljevskim princezama. Marija Lujza bila je 22 godine mlađa od svog budućeg supruga Napoleona Bonapartea. On je preuzeo vlast u Francuskoj kad je njoj bilo samo 8 godina. Isprva je Napoleon bio oženjen poznatom Jozefinom de Beauharnais, koja je bila čak 6 godina starija od njega. Međutim, budući da mu Jozefina nije mogla roditi nasljednika, Napoleon je tražio dalje. Želio je pronaći mladenku na nekom od najmoćnijih europskih dvorova, kako bi svojoj dinastiji dodao određenu količinu stare carske krvi, a ujedno i osigurao savezništvo sa stranim vladarima.
Napoleon se želio oženiti sestrom ruskog cara – velikom kneginjom Anom Pavlovnom – kojoj je bilo samo 14 godina. To je izazvalo alarm u Austriji, jer bi takav ženidbeni savez povezao Francusku i Rusiju i ostavio Austrijance u svojevrsnom sendviču između tih dviju sila. Stoga su se Austrijanci potrudili brže bolje ponuditi svoju kandidatkinju – Mariju Lujzu. Ona je upravo trebala navršiti 18 godina i bila je dobar izbor za Napoleona. Sve je dogovoreno za svega nekoliko mjeseci i Marija Lujza postala je Napoleonova supruga s navršenih 18 godina (njemu je bilo već 40).
Kad je prvi put vidjela Napoleona, Marija Lujza je izjavila: “Mnogo ljepše izgledate nego na portretu.” Postala je carica Francuza i kraljica Italije. Napoleon ju je učinio trudnom već nekoliko mjeseci nakon vjenčanja. Rodila je sina – Napoléona Françoisa Josepha Charlesa Bonapartea – koji je dobio titulu kralj Rima.
Važna je za Hrvatsku činjenica da se poznata Lujzinska cesta od Karlovca do Rijeke zove po Mariji Lujzi. Ta je cesta nekada bila jedna od najmodernijih u čitavoj Habsburškoj Monarhiji, a građena je od 1803. do 1811. godine.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

1901. godine rođena je u Londonu Alice Christabel Montagu Douglas Scott, britanska aristokratkinja koja je udajom postala članicom kraljevske obitelji Windsor, s titulom princeze. Alice je bila iz ugledne obitelji Montagu Douglas Scott, koja je vukla podrijetlo od britanskog kralja Karla II. (doduše, po nezakonitoj liniji). Obitelj Montagu Douglas Scott posjedovala je dvije vojvodske titule – vojvode od Buccleucha i vojvode od Queensberryja.

Otac princeze Alice – John Charles Montagu Douglas Scott – bio je sedmi vojvoda od Buccleucha i deveti vojvoda od Queensberryja. On je bio najveći zemljoposjednik u cijeloj Škotskoj. Ipak, Alice se udala čak iznad svog staleža. Naime, 1935. godine udala se za princa Henryja, vojvodu od Gloucestera (strica današnje britanske kraljice Elizabete II. iz dinastije Windsor). Tom je udajom Alice dobila titulu britanske princeze i vojvotkinje od Gloucestera.

Princeza Alice tijekom Drugog svjetskog rata postala je zapovjednicom Ženskih pomoćnih zračnih snaga (engl. Women’s Auxiliary Air Force – WAAF). Na tom je položaju imala čin Air Chief Commandant, koji je odgovarao generalu-bojniku u kopnenoj vojski i činu zračnog vicemaršala u Kraljevskom zrakoplovstvu (RAF). Kasnije je princeza Alice unaprijeđena i u čin glavnog zračnog maršala (engl. Air Chief Marshal).

Žene su u povijesti vrlo rijetko imale maršalske činove. Princeza Alice bila je jedina žena u britanskoj povijesti sa spomenutim činom glavnog zračnog maršala. U Velikoj Britaniji do sada su dvije žene promaknute u niži čin Air Vice-Marshal (Elaine West i Sue Gray). U Australiji je Julie Hammer 2003. godine promaknuta u čin Air Vice Marshal, a isti je čin 2009. dobila i Australka Margaret Mary Staib. Danas u Tajlandu kraljica Sirikit (supruga vladajućeg kralja) posjeduje čin maršala Tajlandskih zračnih snaga.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Elizabeta I, rođena je 7. septembra 1533., a umrla je 4. marta 1603. godine. Bila je kraljica Engleske i Irske, a vladala je kao šesti i posljednji monarh iz porodice Tudora. Izuzetno popularna u narodu, nazivana je Djevica Kraljica, Gloriana (“slavljena”) i Dobra kraljica Bess.

Image

Nakon kratkih vladavina polubrata i polusestre, čiji se način upravljanja zemljom razlikovao u svakom pogledu, njeno 44-godišnje kraljevanje dovelo je do porasta engleske moći i uticaja u svijetu. U trenutku kada je došla na tron, primjeri dviju prethodnih žena koje su vladale Engleskom nisu obećavali mirnu i uspješnu vladavinu nove kraljice. Čak i oni koji su je podržavali nadali su se da će se udati i vlast prepustiti mužu, ali Elizabeta je imala druge planove. Ona je jednom zauvijek vratila Englesku protestantizmu. Vrijeme njene vladavine prozvano je “Zlatnom Elizabetinom erom“, u kojoj je rasla ekonomska moć Engleske, cvjetala nauka, filozofija i kultura.

Tokom njene “zlatne vladavine” započinje kolonizacija Sjeverne Amerike i osniva se Britanska istočnoindijska kompanija. Opisivana je kao stroga i razdražljiva vladarica. Za razliku od mnogih drugih monarha, bila je škrta na dodijeljivanju titula i časti; samo je sedam ljudi zaslužilo njeno odlikovanje. Elizabetina strategija, koju najbolje opisuje njen moto “video et taceo” (vidim, ali šutim), često ju je spašavala od pogrešnih političkih odluka i onih vezanih za udaju, koja se nije nikada desila Puna suverenska titula Elizabete I glasila je Milošću Božijom, kraljica Engleske, Francuske i Irske, branitelj vjere, vrhovni poglavar Crkve Engleske i Crkve Irske.

Elizabeta je, kao i svi engleski vladari počevši od Edvarda III, naslijedila titulu francuskog vladara, ali nije nikada vladala kraljevinom Francuskom.

Za krunisanje Elizabete bio je zadužen Owen Oglethorpe, biskup od Carlislea. Nadbiskup od Canterburya, koji je inače zadužen za krunisanje monarha, umro je na isti dan kao i Elizabetina prethodnica, Marija I, a nadbiskup od Yorka i biskup od Durhama, koji su bili iznad biskupa od Carlislea u ranku, našli su način da izbjegnu krunisanje protestantske kraljice. Biskup od Carlislea je bio katolik, a sama ceremonija zbunjujuća mješavina protestantskih i katoličkih običaja. Elizabeta I je okrunjena 15. januara 1559. u svojoj dvadeset i petoj godini.

Mnogi katolici, posebno oni evropski, smatrali su Elizabeti heretikom. Godine 1570. papa Pio V ju je ekskomunicirao, nazivajući je “navodnom kraljicom Engleske”. Ova sankcija, koja je faktički oslobodila katolike od pokoravanja Elizabeti, postigla je samo zbližavanje Crkve Engleske i Krune. Pio V ovim potezom nije nimalo popravio stanje katolika u Engleskoj, nasuprot; njihov položaj postao je samo težim zbog njihove upitne odanosti kraljici. Godine 1571. parlament je zabranio proglašavanje kraljice heretikom i dovođenje u pitanje njenog prava na krunu, a pošto se taj čin smatrao veleizdajom, kazna je bila smrt. Kasnije je, nakon nekoliko zavjera protiv Elizabete, veleizdajom
proglašeno i obraćanje na katoličanstvo, a katolički svećenici su bili protjetrani iz Engleske.

Razlozi zbog kojih je Elizabeta odlučila ostati usidjelica i danas su nepoznati, a nagađanja o njima oduvijek su bila zanimljiva romantičarima. Neki misle da joj je Thomas Seymour, četvrti muž Katherine Parr i čovjek u čijoj je kući živjela kao mlada djevojka, svojim napastvovanjem odvratio od seksualnih odnosa. Drugi smatraju da je Elizabeta znala da je i ona, baš kao i njena sestra, neplodna. Iako je je možda mogla roditi sebi nasljednika, najvjerovatniji razlog zbog kojeg je redom odbijala sve prosce bio je strah da bi njen muž mogao
poljuljati njen status vladarice, kao što se desilo Mariji I, i preoteti joj moć.

Nedugo nakon smrti Marije I, njen udovac, španski kralj Filip II, želio je oženiti Elizabetu i tako zadržati titulu engleskog kralja, koja mu je bila zagarantovana samo za vrijeme Marijinog života. Ovaj plan je bio odmah osuđen na propast, ne samo zbog Elizabetine nevoljkosti da se odrekne protestantizma, već i iz istog razloga iz kojeg je valjanost braka između Henrika VIII i Katarine Aragonske bila upitna; crkveni zakoni sprječavali su osobu da sklopi brak sa muževim bratom ili ženinom sestrom, što je bio slučaj sa Filipom i Elizabetom.
Bez obzira na nevoljkost da se uda, Elizabeta je tajno flertovala sa svojim mladim savjetnicima, pogotovo oženjenim Robertom Dudleyem. Dudley je bio njen prijatelj iz djetinjstva, a kada se između njih počela javljati romansa 1559. godine Dudley je već bio oženjen. Veliki skandal izbio je kada je Dudleyeva supruga, Amy Robsart, pronađena mrtva pod sumnjivim okolnostima 1560. godine. Danas se smatra de je umrla od raka dojke, ali u trenutku njene smrti mislilo se da ju je ubio Dudley kako bi oženio kraljicu.

Tokom nekoliko mjeseci Elizabeta je ozbiljno razmišljala o udaji za Dudleya, ali je na kraju tu pomisao ostavila po strani. Dudleyu je dala titulu grofa od Leicestera, a njihov odnos se vremenom vratio na nivo snažnog i trajnog prijateljstva. Dudley je umro 1588. godine, a nakon Elizabetine smrti petnaest godina poslije, kod nje je nađena njegova poruka označena kao njegovo posljednje pismo.

Kako je mogućnost njene udaje umirala, tako se mijenjala i javna slika o Elizabeti; sada se naglašavala njena djevičanska čistoća. Na portretima je prikazivana mnogo mlađa i ljepša nego što je tada bila – oćelavila je, a boginje su joj uništile kožu. Što je više njena ljepota nestajala, to su je njeni dvorjani i dvorski slikari više hvalili.

Sama Elizabeta bila je obuzeta melanholijom, postala je cinična i potpuno se osamila. Zdravlje joj je bilo zadovoljavajuće sve do jeseni 1602. godine, kada pada u depresiju zbog naglih smrti bližih prijatelja. Tuga uzrokovana gubitkom prijatelja dosegla je svoj vrhunac u februaru, kada joj umire rodica i vrlo bliska prijateljica, grofica Catherine Carey. Povukla se u palaču Richmond gdje je provela svoje posljednje dane. Šezdesetdevetogodišnja kraljica umrla je u ranim jutarnjim satima, između dva i tri sata nakon ponoći, dana 24. marta
1603. godine, nakon 44 godine na tronu. Njeni ministri počeli su se pripremati da Jakova VI Škotskog proglase kraljem Engleske. Dok se kočija sa Elizabetinim tijelom vozila kroz London prema Westminsterskoj opatiji, gdje je Elizabeta sahranjena 28. aprila, ljudi su, prema opisu Johna Stowa, sa nevjericom izlazili na ulice i prozore posmatrati kraljicu na njenom posljednjem putovanju. Elizabeta I sahranjena je u Westminsterskoj opatiji. Na grobu koji dijeli sa svojom sestrom, Marijom I, zapisano je na latinskom: “Zajedno na tronu i u grobu, ovdje ležimo mi, dvije sestre, Elizabeta i Marija, nadajući se uskrsnuću”.

Proglašenjem Jakova VI Škotskog Jakovom I Engleskim, sa historijske i dinastičke scene u Engleskoj sišla je dinastija Tudor, a englesko prijestolje zauzeli su članovi dinastije Stuart.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

1709. godine rođena je ruska carica Elizabeta Petrovna, kći znamenitog cara Petra Velikog. Rodila se na posjedu Kolomenskoje pokraj Moskve, u doba kad je Petru Velikom bilo 37 godina. Bila je prilično slična ocu fizički i po temperamentu, a on ju je navodno obožavao. Elizabetu je rodila Petrova druga supruga – Katarina Skavronska. Budući da Petra Velikog nije nadživio nijedan sin, nego samo dvije kćeri (Elizabeta i starija Ana), nakon njegove je smrti rusko se carsko prijestolje naslijeđivalo na prilično kompliciran način.


Elizabeta Petrovna postala je ruskom caricom u dobi od 31 godine. Premda je u ruskoj povijesti mnogo poznatija Katarina II. Velika, carica Elizabeta imala je golem utjecaj u svoje doba i prilično je nepravedno u Katarininoj sjeni. Bila je vladarica Ruskog Carstva tijekom punih 20 godina. Inače, zanimljivo je da je tijekom 18. stoljeća Rusija imala neobično mnogo ženskih vladarica. Naime, nakon smrti Petra Velikog čak su četiri žene vladale Rusijom kao carice, s time da je niz izgledao ovako: Katarina I. – muški car – Ana – muški car – Elizabeta – muški car – Katarina II. Velika. Tri muška cara, umetnuta između carica, vladala su vrlo kratko (prvi dvije i pol godine, drugi godinu, a treći samo oko šest mjeseci), tako da su upravo spomenute četiri carice bile ključne vladarice tijekom većeg dijela 18. stoljeća.

Carica Elizabeta Petrovna posjedovala je jedan od najraskošnijih dvorova u Europi. Gradila je nove dvorce i palače uz pomoć arhitekta Bartolomea Rastrellija, koji je bio talijanskog podrijetla, a rođen je u Parizu. Razdoblje vladanja carice Elizabete Petrovne, od 1741. do 1761. godine, poklapalo se s vladavinama kralja Luja XV. u Francuskoj i znamenite carice Marije Terezije u Habsburškoj Monarhiji.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

1721. godine rođena je vjerojatno najslavnija od svih francuskih kraljevskih ljubavnica – markiza de Pompadour. Rođena je u Parizu pod imenom Jeanne Antoinette Poisson. Njeno prezime Poisson zapravo na francuskom znači riba i zbog toga su je kasnije zadirkivali na dvoru, kao i zbog toga što nije bila plemićkog podrijetla. Kao djevojčica bila je inteligentna, lijepa i profinjena. Stekla je dobro obrazovanje, koje je financirao njen skrbnik, po struci ubirač poreza (unosno zanimanje). Isti je skrbnik mladu Jeanne udao za svog nećaka Charles-Guillaumea Le Normant d’Étiollesa kad joj je bilo 19 godina.

Udajom je Jeanne dobila naslov Madame d’Étiolles, prema suprugovu prezimenu. Postala je jako popularna u društvu i osnovala je vlastiti salon, u koji su dolazili mnogi uglednici, uključujući slavnog Voltairea. Za nju je čuo i sam kralj – Luj XV. – kojem je upravo nedavno bila umrla ljubavnica.

Jedna skupina dvorjanina potpomogla je upoznavanje Jeanne i kralja. Pozvana je u dvorac Versailles na bal pod maskama. Već sljedećeg mjeseca kralj je naredio da joj se uredi apartman u Versaillesu, točno ispod njegovog. Da bi službeno mogla boraviti na dvoru, trebala joj je titula, što je kralj riješio kupnjom markizata Pompadour. Darovao joj je taj posjed, čime je ona postala markiza de Pompadour.

Njen utjecaj najviše se očitovao u tome što je sudjelovala u francuskom prosvjetiteljstvu, štiteći filozofe i znanstvenike poput Voltairea, Diderota i d’Alemberta. Velika je bila i njena uloga u ostvarivanju saveza između Francuske i Habsburške Monarhije, zemalja koje su prije toga dugo godina bile zakleti neprijatelji.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

1843. rođena je Elizabeta od Wieda, rumunjska kraljica i spisateljica. Pisala je većinom pod pseudonimom Carmen Sylva pa je pod njime ponegdje više poznata nego pod svojim pravim imenom. Elizabeta se rodila u dvorcu Monrepos (njem. Schloss Monrepos) pokraj Neuwieda, njemačkog grada smještenog na rijeci Rajni nedaleko od Koblenza. Otac joj je bio knez Hermann od Wieda, moćni lokalni aristokrat. Dinastija Wied bila je utjecajna već u srednjem vijeku, a većina joj se posjeda nalazila uz Rajnu.

Elizabeta od Wieda udala se 1869. godine, u dobi od 25 godina, za princa Karla od Hohenzollern-Sigmaringena, koji je u to vrijeme već bio rumunjski vladar. Naime, tog su njemačkog princa Rumunji izabrali za svoga vladara (domnitora) 1866. godine, još dok su nominalno bili u vazalnom odnosu prema Osmanskom Carstvu.

Godine 1881. okrunjen je spomenuti princ za kralja Rumunjske, prvog u povijesti te države, a Elizabeta od Wieda time je postala prva rumunjska kraljica. Pod pseudonimom Carmen Sylva pisala je pjesme, drame, romane i kratke priče. Nagrađivana je čak i međunarodnim književnim nagradama. Za Hrvatsku je zanimljivo da je običavala boraviti u Opatiji, gdje je po njoj prozvano jedno šetalište (Šetalište Carmen Sylve).
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

1610. godine uhićena je grofica Erzsébet Báthory, jedna od najkontroverznijih osoba iz ugarske povijesti. Dobila je nadimak Krvave grofice, a nastala je legenda po kojoj je ubila čak oko 650 djevojaka. U trenutku uhićenja, koje je proveo tadašnji ugarski palatin György Thurzó, imala je grofica Erzsébet Báthory 50 godina. Uhićena je u svom dvorcu Čachtice (mađ. Csejte), na području današnje Slovačke. Taj se dvorac nalazi u zapadnom dijelu Slovačke, samo oko petnaest kilometara od granice s Češkom i osamdeset kilometara sjeveroistočno od slovačkog glavnog grada Bratislave. Zanimljivo je da se jedna kći grofice Erzsébet Báthory udala za Nikolu VI. Zrinskog, brata hrvatskog bana Jurja Zrinskog. Nadalje, preko svog sina Pála Nádasdyja bila je grofica Erzsébet Báthory praprabaka hrvatskog bana Franje Nádasdyja. Većina grofova Drašković, vlasnika Trakošćana, potjecala je od početka 18. stoljeća također od grofice Erzsébet Báthory. Za grofičino suđenje pribavljeno je čak oko tri stotine svjedoka. Erzsébet Báthory navodno je mučila i ubijala mlade djevojke s područja svojih posjeda i okolice, a nastala je čak i legenda o tome da se kupala u njihovoj krvi. Osuđena je na doživotni zatvor, zazidavanjem u dvorcu Čachtice, u kojem je i preminula 1614. godine.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Poznate zene

Post by kreja »

Image

Kuća slavnih rock and rolla utemeljena je 1986. godine u SAD-u. U kuću slavnih biraju se, na temelju određenih uvjeta, najvažniji glazbenici i sastavi koji su imali veliki utjecaj na rock glazbu diljem svijeta. Prva žena izabrana u Kuću slavnih bila je Aretha Franklin 3.1.1987. godine. Od tristotinjak izvođača primljenih u Kuću slavnih, samo je 15 posto žena, i to su uglavnom soul pjevačice poput Arethe Franklin ili Ette James. Osim toga, velika većina izvođača rođeni su u SAD-u.

Aretha Franklin (1942.) je američka soul pjevačica, autorica tekstova i pijanistica te dobitnica brojnih nagrada i priznanja. Bili uvjeti primanja u Kuću slavnih pristrani ili ne, Aretha je svakako zaslužila biti među najboljima.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply