Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Skitnica »

Mnogi ljudi se zbog navršene 40. godine osjećaju znatno drugačije od prethodnih rođendana.


Mnogo je onih koji se boje velikih 4-0, 5-0.. 6-0... a zapravo postoji puno toga čemu se može čovjek radovati nakon što prijeđe ovu životnu dob.

Prema podacima iz The Economista, prema Svjetskom izvješću o sreći, brojni ljudi vide kako im se sreća povećava upravo nakon što prijeđu 40. rodjendan..

Kako vi dozivljavate period 40 ih..50ih..osjećate li se bolje, zadovoljnije, potpunije..?

Dramite li ? :hahah

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by kreja »

60+, hehe tacnije 63 jos 2 godine i ijuuuuuuuu penzija
Koju ja imam srecu. Mnogi iz moje generacije nemaju ovu srecu, nema ih. Otisli su na put bez povratka. Treba uzivati u svakom trenutku svog zivota, Svaki naredni dan to je jos jedan dozivljaj jos jedan dan zivota.

Bilo je tu radisti, tuge, srece nesrece, lijepoga i ruznoga... Zato uzivajte u trenutku zivjeli

3
3 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Skitnica »

Lijepo je biti ne opterećen godinama koje imamo, i onim koje trebaju da dodu...

Postoje osobe koje drame i u dvadesetim, zale za poslim vremenom..
Svako od nas je svjestan da te godine odnose nesto, a donose takoder i puno toga lijepog..

Najbitnije je u svemu da se čovjek osjeća dobro, bez zdravstvenih problema, dramom nista dobro ne postižu..cak i stare puno brze..


Nisu važne godine u zivotu, bitan je zivot u godinama... :d.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Bella »

Nisu važne godine u zivotu, bitan je zivot u godinama... :d.
jel ovo Bukowski.. :D/

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by gripen »

kreja wrote:
Mon Sep 27, 2021 5:22 pm
60+, hehe tacnije 63 jos 2 godine i ijuuuuuuuu penzija
Koju ja imam srecu. Mnogi iz moje generacije nemaju ovu srecu, nema ih. Otisli su na put bez povratka. Treba uzivati u svakom trenutku svog zivota, Svaki naredni dan to je jos jedan dozivljaj jos jedan dan zivota.

Bilo je tu radisti, tuge, srece nesrece, lijepoga i ruznoga... Zato uzivajte u trenutku zivjeli



ovaj zanr...bez ove legende,neide


User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Tue Sep 28, 2021 6:36 pm
Nisu važne godine u zivotu, bitan je zivot u godinama... :d.
jel ovo Bukowski.. :D/
Ne znam.. :hmn

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by dezire »

Nije baš,sve tako jednostavno :hahah

I nisu godine ...samo broj :D Puno toga se mijenja i treba to znati/moći prihvatiti :D
Čini mi se kao da je do 50. sve ok. a onda počinješ primjećivati svaku promjenu.
Pa i to da postaješ smireniji,strpljiviji,ne nerviraš se na gluposti....

52 su mi...i čini mi se da tek sad počinjem uživati u životu...
2
1 Image 1 Image

User avatar
Capri
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 83
Posts: 160
Joined: Sun Mar 28, 2021 11:54 am

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Capri »

dezire wrote:
Thu Sep 30, 2021 9:35 am
Nije baš,sve tako jednostavno :hahah

I nisu godine ...samo broj :D Puno toga se mijenja i treba to znati/moći prihvatiti :D
Čini mi se kao da je do 50. sve ok. a onda počinješ primjećivati svaku promjenu.
Pa i to da postaješ smireniji,strpljiviji,ne nerviraš se na gluposti....

52 su mi...i čini mi se da tek sad počinjem uživati u životu...
Jel? Ja sam čula da su užasne. Blizis se šezdesetim :hahah
Šta ja znam, ja se recimo najbolje sada u tridesetim osjećam. U dvadesete se nikada ne bih vratila. Koliko nesigurnosti i svega. Sada je nekako sve drugačije. Ne uzimam život toliko ozbiljno. Radim stvari da sebi udovoljim. Znam šta hoću, šta neću. Držim onu šaku prijatelja koje imam i lijepo mi je, a kad nije, onda nemam problem da to kažem i odem, ili se udaljim.

Šezdesetim se bas ne radujem, osim možda zbog penzije (ako je doživim).

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by dezire »

Capri wrote:
Tue Oct 12, 2021 9:59 pm
dezire wrote:
Thu Sep 30, 2021 9:35 am
Nije baš,sve tako jednostavno :hahah

I nisu godine ...samo broj :D Puno toga se mijenja i treba to znati/moći prihvatiti :D
Čini mi se kao da je do 50. sve ok. a onda počinješ primjećivati svaku promjenu.
Pa i to da postaješ smireniji,strpljiviji,ne nerviraš se na gluposti....

52 su mi...i čini mi se da tek sad počinjem uživati u životu...
Jel? Ja sam čula da su užasne. Blizis se šezdesetim :hahah
Šta ja znam, ja se recimo najbolje sada u tridesetim osjećam. U dvadesete se nikada ne bih vratila. Koliko nesigurnosti i svega. Sada je nekako sve drugačije. Ne uzimam život toliko ozbiljno. Radim stvari da sebi udovoljim. Znam šta hoću, šta neću. Držim onu šaku prijatelja koje imam i lijepo mi je, a kad nije, onda nemam problem da to kažem i odem, ili se udaljim.

Šezdesetim se bas ne radujem, osim možda zbog penzije (ako je doživim).
Jest :hahah
Nemoj svašta slušati :hahah
A ti si tek u tridesetima pa jedino o njima i možeš znati...ove druge su ti nepoznanica :D
Polako,doći ćeš
U svakom slučaju,Sretno putovanje :)
1
1 Image

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by kreja »

Sve te strah sta ce biti i onda dodju polako i tiho . Onda skontas sve isto samo malo mirnije vode.

Evo ja jos radim normalno
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by kreja »

Capri wrote:
Tue Oct 12, 2021 9:59 pm
Šezdesetim se bas ne radujem, osim možda zbog penzije (ako je doživim).
kad sam pocela raditi govoria sam necu dozivjeti penziju, ( 50 godina). a evo me 60 i god i radim jos 2 g do starosne.
Najstariji sam radnik u grupi i najpozitivnija sam

:chrs
2
1 Image 1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Skitnica »

Četrdeset mi je godina, ružno doba: čovjek je još mlad da bi imao želja a već star da ih ostvaruje.

Tada se u svakome gase nemiri, da bi postao jak navikom i stečenom sigurnošću u nemoći što dolazi.


A ja tek činim što je trebalo učiniti davno, u bujnom cvjetanju tijela, kad su svi bezbrojni putevi dobri, a sve zablude korisne koliko i istine. Šteta što nemam deset godina više pa bi me starost čuvala od pobuna, ili deset godina manje pa bi mi bilo svejedno.


Jer trideset godina je mladost, to sad mislim, kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se ničega ne boji, pa ni sebe.

Meša Selimović,
1
1 Image

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by kreja »

Polako samo ne zuri naprijed doci ce u svoje vrijeme, i ne zai za onim sto j proslo.

Da sam mladja 10 godina, valjalo bi mi proci isti put a nista ne bi bilo bolje
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by laganini »

Skitnica wrote:
Wed Oct 13, 2021 7:27 pm
Četrdeset mi je godina, ružno doba: čovjek je još mlad da bi imao želja a već star da ih ostvaruje.

Tada se u svakome gase nemiri, da bi postao jak navikom i stečenom sigurnošću u nemoći što dolazi.


A ja tek činim što je trebalo učiniti davno, u bujnom cvjetanju tijela, kad su svi bezbrojni putevi dobri, a sve zablude korisne koliko i istine. Šteta što nemam deset godina više pa bi me starost čuvala od pobuna, ili deset godina manje pa bi mi bilo svejedno.


Jer trideset godina je mladost, to sad mislim, kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se ničega ne boji, pa ni sebe.

Meša Selimović,
...četrdesete do pedesete su najlipše godine života i uživaj u njima..jedina im je mana što prebrzo prodju.. :((

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by laganini »

dezire wrote:
Thu Sep 30, 2021 9:35 am
Nije baš,sve tako jednostavno :hahah

I nisu godine ...samo broj :D Puno toga se mijenja i treba to znati/moći prihvatiti :D
Čini mi se kao da je do 50. sve ok. a onda počinješ primjećivati svaku promjenu.
Pa i to da postaješ smireniji,strpljiviji,ne nerviraš se na gluposti....

52 su mi...i čini mi se da tek sad počinjem uživati u životu...
...znam da se većina neće složit al i u sexu se najviše uživa...ne govorim o mogućnostima nego uživanju.. :__

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by laganini »

kreja wrote:
Mon Sep 27, 2021 5:22 pm
60+, hehe tacnije 63 jos 2 godine i ijuuuuuuuu penzija
Koju ja imam srecu. Mnogi iz moje generacije nemaju ovu srecu, nema ih. Otisli su na put bez povratka. Treba uzivati u svakom trenutku svog zivota, Svaki naredni dan to je jos jedan dozivljaj jos jedan dan zivota.

Bilo je tu radisti, tuge, srece nesrece, lijepoga i ruznoga... Zato uzivajte u trenutku zivjeli

..op neko stariji od mene na forumu.. :chrs ne puno al eto nek i to doživim..i da nevjerojatno kako se veselim mirovini ne znam kakav bi to život bio da se živi 15 godina i da se mora šljakat do stote... :aaww

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Skitnica »

laganini wrote:
Wed Oct 13, 2021 11:57 pm
Skitnica wrote:
Wed Oct 13, 2021 7:27 pm
Četrdeset mi je godina, ružno doba: čovjek je još mlad da bi imao želja a već star da ih ostvaruje.

Tada se u svakome gase nemiri, da bi postao jak navikom i stečenom sigurnošću u nemoći što dolazi.


A ja tek činim što je trebalo učiniti davno, u bujnom cvjetanju tijela, kad su svi bezbrojni putevi dobri, a sve zablude korisne koliko i istine. Šteta što nemam deset godina više pa bi me starost čuvala od pobuna, ili deset godina manje pa bi mi bilo svejedno.


Jer trideset godina je mladost, to sad mislim, kad sam se nepovratno udaljio od nje, mladost koja se ničega ne boji, pa ni sebe.

Meša Selimović,
...četrdesete do pedesete su najlipše godine života i uživaj u njima..jedina im je mana što prebrzo prodju.. :((
Se su godine lijepe,bez izuzetka kada je čovjek zdrav... :chrs
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Kamilica »

Nekako i nisam svjesna godina i ne zamaram se time. Zdovoljna sam bila u svim svojim periodima života i to je valjda najvažnije. Ne bih se ni vratila unazad, sasvim mi je dobro u sadašnjem momentu. Da li će tako biti i kasnije, ne znam. Vjerujem da dok je čovjek zdrav i ne ovisi o drugima da svako doba lako nosi.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by kreja »

laganini wrote:
Thu Oct 14, 2021 12:04 am

..op neko stariji od mene na forumu.. :chrs ne puno al eto nek i to doživim..i da nevjerojatno kako se veselim mirovini ne znam kakav bi to život bio da se živi 15 godina i da se mora šljakat do stote... :aaww
Jesam li ja to najstarIja???
Juguuuu ja mislila da sam sama ovako mlada i lijepa, a ono ima jos....

Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Vjetar »

Četrdesete ne pripadaju ovdje :plaz

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Mina »

Tako ćeš ti i za pedesete govoriti :D Uskoro :_)
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by gripen »

ko to nesto rece protiv 50-tih ..... :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Peace »

U cetrdesetim sam, zadovoljna. Ne znam da li je do godina ili do okolnosti.

Na vrijeme se udala, jedno se dijete vec osamostalilo, drugo ce ako Bog da zavrsiti fakultet za 3 godine.

Dobro nam je islo nekoliko zadnjih godina i finansijski se fino potkovali, ostatak zivota mozemo raditi a i ne moramo.

Nekog veceg stresa nemam, vremena za stvari i ljude koje volim imam kolko hocu.

Sitne promjene koje su se javile prihvatila fino, i dalje prezadovoljna svojim izgledom, a nemam se na sto pozaliti ni kad je rijec o zdravlju.

Primijetim tu smirenost vecu, bolje prihvatanje. Evo i sam ovaj zadnji put u domovinu, ovo je prvi put da nisam zeljela pobjeci, shvatam da je doslo do promjene kod mene.

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Grofica »

Baš kao i Peace, u zlatnim četrdesetim sam i mislim da mi je ovo sada naljepši period života.

Nekako do u nazad 5-10 godina, sve mi je bilo prebrzo, sve se dešavalo burno i žestoko, na sve sam gledala sa velikim očekivanjima i još većim strahovima.

Mogu reći da sam poprilično uspjela ostvariti svoje snove, ostvarila porodicu, stalno i stabilno zaposlenje, neke stvari posložila.

Sada već pronalzim sve više i više vremena za sebe, više se družim s mužem, nisu samo djeca u centru pažnje, sada već kad su odskočili možemo uživati u nekim našim malim momentima.
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Četrdesete.. pedesete,šezdesete..

Post by Skitnica »

Došla do 50 godina taman mislim da znam šta i kako, sve se ko pravim važna kako sam omudrala.

Taman pomislim sad su godine kad mogu da uživam i malo da se opustim kad ono, se sve izvrnulo naopačke.
Sve što je nekad važilo više ne važi.
Sad je moderno sve što nekad nije bilo.
Sve čemu su nas učili roditelji, deci je danas smešno.
Imati 50 danas je potpuni haos u glavi. Učili nas poštenju, poštovanju, značaju obrazovanja, smislu postojanja. Danas te deca niti čuju niti slušaju. Moliš Boga samo da pregura pubertet bez kriminala. Jebote nekad u gradu bio jedan diler i tri narkomana, bojali se, bežali ko đavo od krsta, sad nisi moderan ako nemaš neku zavisnost. Psiholozi na svakom ćošku interneta. U naše vreme morao si da budeš baš lud ko struja da bi te vodili psihologu.
Čak i moda - spoj nespojivog. Nekad bi nas u ludnicu strpali da obučeš čarape na sandale, cvetno i karirano. Probušiš obrve i jezik. Tetovirali se samo vojnici i robijaši. Danas svi. Od intervencija na licu koristile smo samo ruž i olovku za oči. Danas je normalno da ih koriste muškarci.
Nekad su se operisali samo krajnici. Danas nisi normalan ako ne središ bar nos, grudi i usta. Nekad su bila dva pola ljudi. Danas čitava lepeza.
Slobodno vreme kao suština života više ne postoji. Spavanje je postalo luksuz. Opuštenost - misaona imenica. Romantika - arhaična reč iz rečnika.


Nemam vremena ni da se sećam kako je nekad sve lepo bilo. Kako je postojala ljudska duša. Nemam šta da planiram. Daj samo da se zaradi da se jede i pije, pretrči internet, ostane živ, dok trepneš prođe dan kao da ga ni bilo nije.
1
1 Image

Post Reply