Fond za vasu buducnost

Sve teme koje se odnose na privredu, lokalnu i svjetsku. Zapošljavanje, radni odnosi, ekonomija...
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Ideja za temu je nikla iz jucerasnjeg razgovora s teme o nekretninama.

Jeste li imalo poduzetnickog duha? Zivite li samo od plate ili uberete i nesto sa strane?

Jeste li nekad uopce imali ideje o kakvom privatnom poslovanju? Ukoliko jeste, zasto se niste upustili?

I jeste li i u kakvom programu koji bi mogao da vam olaksa zivot u starosti?

Sta mislite u sta je pametno ulagati?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

U mojoj kuci ja sam scary cat. :D/ Tako sam valjda odgojena.
Sto god cojek predlozi, ja to obicno vagam dok ne bude prekasno.
A ipak kad se okrenem na zivot i stvaranja vidim da nas je to neko istupanje i spremnost da se riskira vodilo uvijek ka boljem.

I ako poznajete koga dobro uspjesnog, vidite da je to uvijek covjek hrabriji od drugih, onaj koji ce se upustiti u sto vecina ne bi.


Prosle godine kcerka je imala dobru ideju, imala je pocetni kapital, ali bilo je sveprisutno i pitanje - a sta ako ne uspijem. Valjda je to taj strah sto nas sve zaustavlja.
Kasnije je za isti projekt uradila websajt i oglasavanja ljudima koji se nisu plasili.
Pred bozic su pitali za adresu i poslali joj vrijedan poklon. Postali su milioneri u periodu od 9 mjeseci.

Neka stara mudrost kaze - usudi se, to je cijena uspjeha.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

. neko ih naziva .hrabrim neko glupim... pametan nije.. :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Ko bi mogao zvati glupim covjeka koji pokusava da se rijesi nekog jarma koji ti tek donosi puko prezivljavanje :jbg

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Nacin, kako ko rjesava svoj problem...

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Mon Sep 06, 2021 5:50 pm


Jeste li imalo poduzetnickog duha? Zivite li samo od plate ili uberete i nesto sa strane?

Jeste li nekad uopce imali ideje o kakvom privatnom poslovanju? Ukoliko jeste, zasto se niste upustili?

I jeste li i u kakvom programu koji bi mogao da vam olaksa zivot u starosti?

Sta mislite u sta je pametno ulagati?
Nisam.

Živim od plate a ako i bude nešto sa strane to je opet vezano za moju profesiju. Jedino što bi mi moglo olakšati život u starosti jeste vid osiguranja koje plaćam 15-tak godina već. To će mi biti isplaćeno kada se penzionišem. Mogu dobiti sve odjednom ili ako želim mjesečno kao dodatak na penziju. Mogla bih eventualno izdavati vikendicu turistima, to mi čak i ne djeluje kao loša ideja ali za sada još ne.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Sep 06, 2021 7:53 pm
Nacin, kako ko rjesava svoj problem...
De malo budi opsirnija, ne kuzim nista s ovako kratkim iskazima.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Mon Sep 06, 2021 7:53 pm


Nisam.

Živim od plate a ako i bude nešto sa strane to je opet vezano za moju profesiju. Jedino što bi mi moglo olakšati život u starosti jeste vid osiguranja koje plaćam 15-tak godina već. To će mi biti isplaćeno kada se penzionišem. Mogu dobiti sve odjednom ili ako želim mjesečno kao dodatak na penziju. Mogla bih eventualno izdavati vikendicu turistima, to mi čak i ne djeluje kao loša ideja ali za sada još ne.
Pa super.
Znaci imate u Bosni te neke programe za penziju.

Ovdje isto imaju. Najpoznatiji medju ljudima je 401K. Uzima ti se s plate, a dobre firme uplacuju isti iznos koji se i tebi odbija, malo losije uplacuju upola manje. Svoje pare mozes uvijek podici, ali na zaradjene ce ti uzeti neki interes ukoliko ih dizes prije odredjenog roka.
Mada i tu postoje iznimke, npr ako kucu kupujes mozes pidici sve bez interesa, ili ako ti trebaju za djecije skolovanje…

Kcerkica moja je usla u neki program za koji prvi put i cujem. Tu ulaze godisnje $6,000. Moze pratiti rast, i samo sa 59 god moze uzeti svu zaradu, prije toga ce na zaradu uzeti interes.

Ako ipak vidi da ne ide dobro tu, ili skonta neko pametnije ulaganje, povuce svoj novac.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Mon Sep 06, 2021 8:17 pm
Kamilica wrote:
Mon Sep 06, 2021 7:53 pm


Nisam.

Živim od plate a ako i bude nešto sa strane to je opet vezano za moju profesiju. Jedino što bi mi moglo olakšati život u starosti jeste vid osiguranja koje plaćam 15-tak godina već. To će mi biti isplaćeno kada se penzionišem. Mogu dobiti sve odjednom ili ako želim mjesečno kao dodatak na penziju. Mogla bih eventualno izdavati vikendicu turistima, to mi čak i ne djeluje kao loša ideja ali za sada još ne.
Pa super.
Znaci imate u Bosni te neke programe za penziju.

To su privatna osiguranja i nemaju veze sa mojom firmom. Svako pojedinačno može odabrati da li želi, od svoje plate naravno, plaćati mjesečno ili godišnje neku svotu. Znači čisto odluka pojedinca ako može sebi priuštiti takvu vrstu osiguranja. Ima raznih opcija, za školovanje djeci ili zdravstveno osiguranje itd.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

I ovdje su to opcije, mozes uzeti u firmi ali ne moras.

Rodjak moj odavde uplacuje neko privatno penziono osiguranje u Bosni.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Ja i muz uvijek kad razmatrano povratak glavna tema nam je sta bi mogli raditi. Bez obzira sto ne bi morali, ukoliko budemo mogli nesto bi radili.

Sinoc ugledamo jedan poslovni prostor. On je odmah u njemu vidio alat, razne masine i sitne potrebstine za odrzavanje kuce, a ja sam vidila prodavnicu zdrave prehrane.
I razmisljam nesto ovako : Bosna slijedi zapad, a zapadni svijet je od svega bolestan. Ovdje raste potraznja za zdravim i organskim proizvodima. Nicu prodavnice zdrave hrane i rade bolje vec iko. U kozmetici se isto trazi da je sto manje hemije.

Ko i dijete koje je raslo na selu znam koliko toga propada u svakom domacinstvu.
Ljudi uzgajaju za sebe ali uvijek po principu - bolje da ostane vec da nestane.
Ono sto ostane pretezno zavrsi u djubretu. Jer nema se bas racuna odvoziti u grad.
Kad bi ljudi imali nekog ko to otkupljuje u njihovom selu uzgajali bi cak i vise.
Mnogim voce propadne, jer ko ce im dzem. Tone istruhnu pod stablima, a da se osusi voce i nema puno posla, a na cijeni je. Samo treba da imaju sigurnog kupca i to bi ih motivisalo.

Pored svega toga sto selo daje, mozes npr biti i distributor nekih brendova svjetske potraznje, npr red soul.
Obavezno imati bilje, cajeve za razne boljke.
Kremice na biljnoj bazi - od nevena, od gaveza i sl.
Razne biljne sirupe.
Frizidere za friske mlijecne domace proizvode.
Usput ako neko pravi neke suvenire, zemljane posude, drvene ukrase, kosarice i sl.

Sta kazete?

Imate li takvih trgovina u Sarajevu?

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Sep 06, 2021 7:35 pm
Ko bi mogao zvati glupim covjeka koji pokusava da se rijesi nekog jarma koji ti tek donosi puko prezivljavanje :jbg
Nisi shvatila. .. ali se kaze. glup - ne vidi sve prepreke/ ospasnosti. i zbog toga se upusta u .. projekte..cak o kojima i nista ne zna. I, ima ih da uspiju... naravno

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Da bi u necemu uspio potrebna ti je jaka volja. Ovo sam od muza vidjela - nema veze koliko puta padnes, svaki se put podigni, otresi i nastavi. Vidjet ces za nekoliko godina da se isplatilo.

A i nema uspjeha preko noci. Proces sjetve i zetve je nepromjenjiv od postanka svijeta.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Vjetar »

Ja razmišljam da kupim dvije-tri prostitutke i da iznajmljujem :hm
3
2 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Vjetar wrote:
Mon Sep 06, 2021 11:26 pm
Ja razmišljam da kupim dvije-tri prostitutke i da iznajmljujem :hm
Ti neces da podijelis ideje da ti ih ko ne ukrade :D/

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Vjetar »

Premještena diskusija sa druge teme.
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 6:49 pm
Valja li vam ovo ovih para?

Klikom na sliku otvorit ce se jos slika.

https://www.olx.ba/artikal/29588858/pla ... ko-jezero/
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:03 pm
Ma ovo je za rentanje. Nije valjda da ti treba para? :hah
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:10 pm
OVO SE IZNAJMLJUJE...HEFTA...300 MARUNA ...
Zimi,ako ima snjega,moze i skuplje
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:14 pm
Kome je ikad para bilo dosta :D/

Pa npr ako se vratim u Bosnu mozda bi odatle mogla imati neki prihod. A i sama mogu provodit vrijeme na cistoj havi.

I nije lose uloziti novac u nekretnine koju mogu da ti pribave korist.
To isto rade banke s nasim novcem.
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:16 pm
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:10 pm
OVO SE IZNAJMLJUJE...HEFTA...300 MARUNA ...
Zimi,ako ima snjega,moze i skuplje
Ima snijega, okruzeno borovinom, tisina, cist zrak, ma sve :nevina
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:21 pm
Vratićeš se u penziji kad budeš. Sa američkom penzijom možeš živjeti mirno i bez briga ovamo. Što će ti više para kad si u penziji? :jbg
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:28 pm
Pa ne znam da li cu cekat penziju. I ja cu imati malu penziju jer nisam mnogo radila.

I sta ima veze imat opet neki dodatni prihod. Pare se s kamare rasipaju, ako ih ulozis uvijek su tu - u objektu. Jos kad od objekta imas korist.
Onda ako se nastavi ovaj trent inflacije i rasta cijena, u najvecoj si propasti ako si samo cuvao u novcu.
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:32 pm
dobro razmisljanje
racionalno
inflacija ce da jede sve vise i vise
vec odavno ovde nemas nista na ustedjen novac
dok na kredite raste....a valuta pada
ove sezone,dole kad sam mjenjao....ma obican susanj
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:32 pm
Ma nećeš se vratiti prije penzije :)
U tom objektu ne možeš živjeti, tako da ti treba još jedan, kad se vratiš, u kojem ćeš živjeti. Dakle, treba dva da kupiš. A tvoja "mala" penzija je veća od proječne plaće ovamo, tako da...
Ali, ja nisam nikakav savjetnik, pogotovo ne kredibilan i neko koga bi trebalo slušati :D/ Ja to ne bih nikad uzeo za iznajmljivanje. To je meni :/* posao...
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:36 pm
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:32 pm
Ma nećeš se vratiti prije penzije :)
U tom objektu ne možeš živjeti, tako da ti treba još jedan, kad se vratiš, u kojem ćeš živjeti. Dakle, treba dva da kupiš. A tvoja "mala" penzija je veća od proječne plaće ovamo, tako da...
Ali, ja nisam nikakav savjetnik, pogotovo ne kredibilan i neko koga bi trebalo slušati :D/ Ja to ne bih nikad uzeo za iznajmljivanje. To je meni :/* posao...
ono je dobra investicija
sa vrlo malo truda,povrat bi bio ogroman
zasto ne,ako je covjek jos vitalan,pokretan,zivahan....
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:41 pm
Kupila sam kucu za stanovanje u gradu, i kucu na selu, kad odemo posaditi bastu i sve ( tebi moze biti cudno sto cu ista i saditi s amer. penzijom :D/ ) i imamo jedan katun za vikende.

Ali imam i dvoje djece, ima mi kome i ostati. Kad im negdje zapne - aha, ima nesto sto su mama i babo skucili :D/
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:45 pm
Ma nije mala investicija, 200 000KM. Može umrijeti čovjek ne dočekavši da se vrati ni 5% uloženog :D/
Oni bi imali odlična primanja za BH uvjete i bez ikakvih dodatnih sa strane prihoda. Čemu onda :jbg Ne znam kako sjajno da im ide sa tim, tih 200 000 će barem 10 godina čekati da na nulu svedu, pa da počnu da zarađuju. Evo nek je i 5. Tom dinamikom im onda treba još 5 da zarade tih 200 koje su uložili prije 10 godina dakle. Znači, čekaš 10 godina da imaš to što imaš odmah :hm :D/
Opet ostaje neriješeno pitanje stanovanja, jer moraju još jednu kuću/stan kupiti u kojoj će živjeti...
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:46 pm
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:36 pm
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:32 pm
Ma nećeš se vratiti prije penzije :)
U tom objektu ne možeš živjeti, tako da ti treba još jedan, kad se vratiš, u kojem ćeš živjeti. Dakle, treba dva da kupiš. A tvoja "mala" penzija je veća od proječne plaće ovamo, tako da...
Ali, ja nisam nikakav savjetnik, pogotovo ne kredibilan i neko koga bi trebalo slušati :D/ Ja to ne bih nikad uzeo za iznajmljivanje. To je meni :/* posao...
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:47 pm

Nije isto željeti da čeprkaš baštu kao penzioner i željeti da zarađuješ pare kao penzioner
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:48 pm

I baštu? :_)
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:52 pm
Tako je vjetre, ali pazi rast cijena. Za ono sto si 20 god. unazad mogao kupiti sa 100,000 KM, sad ti treba bar 300,000.

Moze se desiti da objekat za 20 godina vrijedi duplo vise.
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:58 pm
Da, ali šta i ako vrijedi duplo? Šta imaš ti od tih 400 a nemaš od 200?
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:58 pm


Ma oko baste mozes urediti taman da te pola tijela izda :D/

A sad je razmisljam da li je ovo sto nas ovdje razlikuje.
Nama nije nikad dosta :hahah

Mozda i jeste pametnije po tvome, imam penziju i dosta je.
Ali opet ovdje su ljudi navikli da nesto uvijek rade, ubilo bi ih kad bi odjednom morali sjediti i uzivati.

Jedna moja prijateljica kaze da bi radila nesto i kad dodje na odmor, vec eto stid je malo :hahah
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 8:59 pm
isti sam ...

:hahah :hahah
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:01 pm


Uvijek imas one pare koje si dao.

Sta imam ako ih cuvam na bankovnom racunu :??
Necu vise s njima mozda moc kupit nista za 20 godina :??
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:01 pm
Niko tebi ne brani da ti radiš oko te bašte, sređuj ovo sređuj ono... Ali ti hoćeš da lovu praviš, to nema veze sa rađenjem nečega :D/
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:02 pm

Pa kupuj odmah :DE
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:03 pm


penzija nemoze rasti koliko ce cjene da rastu
mora se to necim amortizovati
Vjetar wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:06 pm
Pa ima 200 000 na računu da to amortizuje :D/ Neće živjeti 100 godina u penziji
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:06 pm
Primjera radi, odmah poslije rata, ljudi u mojoj ulici su kupili kucu za 25,000 kM, i jos im je toliko trebalo da je urede
Otprilike ista kuca, u istoj ulici, 23 godine poslije izlazi ljude oko $100,000.
gripen wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:07 pm


pa vidis da neradi,samo trosi ...

:hahah :hahah
Peace wrote:
Sun Sep 05, 2021 9:09 pm


:hahah

Pa mozda ima i pametnijih investicija :??

Jao Vjetre, bogati su bogati sto dan i noc kontaju kud ce s lovom.
A banke su jake sto ima mnogo vise onih sto ne kontaju :D/
Bella wrote:
Sun Sep 05, 2021 10:08 pm

Ovo samo u Bosni i jos nekim drzavama. .. 2 kupatila.. :hahah 38 osoba.. :fpalm
koji biznis plan . ili ti pljacka..
Ko da je josuvijek ratno stanje.. . :_) :hahah
Skitnica wrote:
Mon Sep 06, 2021 9:28 am


Ako misliš na djecu onda
je najbolje kupovati stan/ kucu tamo gdje oni žive..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

itd.. :D/
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Niko da kaze sta misli o mojoj prodavnici zdrave hrane i alternativne medicine :rolleyes

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Bella »

Dobra ideja. ima takvih prodavnica.. jedna je u BBI. kupovala sam kod njih.. ne znam da li je jos u biznisu..

izbor je ogranicen..... no, problm koji ja vidim je. uvoz robe.. i carina... znajuci nash mentalitet. ne moze to ici bez problema, iznudjivanja itd. to me kochi, da razmiljam o bilo kojem biznisu takve vrste u Bosni.
Bila je i prodavnica ..samo povrce .. u JNA ulici... mislim da se zatvorila .,. proizvodi su bili.. tako, ne bas svjezi... (kod nas jos uvijek nema frizideta da s vremena na vrijeme, spreja voda, osvjezi povrce) bilo j i gotove hrane. ali nazalost -nije izgledala primamljivo .. mozda se neko sjeca te prodavnice ??

Peace. gdje si mislila otvoriti?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Nisam nigdje, sad za sad. Vec samo razmatram ideje.
Muz bi volio da se vratimo za 3-4 godine.
A ako se to i desi, mi cemo u svoj rodni grad. Znaci tu bi nesto i otvorili.
On je vrli mehanocar, ali to je fizicki tezak posao, a mi starimo.
Ali i ta je opcija u igri, auto svako ima i s tim ces uvijek uspjeti.
Imamo novac za servis, a imamo i momka voljnog da radi.

Ma vidjet cemo. A ideje glasno iznosim da i vas oslobodim da pricate o svojim :)

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Fond za vasu buducnost

Post by laganini »

Peace wrote:
Tue Sep 07, 2021 8:18 pm
Niko da kaze sta misli o mojoj prodavnici zdrave hrane i alternativne medicine :rolleyes
...a to je super kod nas gotovo svi uzimaju sve što se može preko opg-a(obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo) i sam ga imam i to se strahovito diže...baš pričam ženi da u tom smislu radimo sad u nekim zrelim godinama da ne kažem ranoj starosti više nego ikad...počelo je samo s grožđem pa se proširilo na proizvodnju vina i rakije da bi sad proširili na proizvodnju suhi smokava tako da godišnji prinos veći od fiksnih..naravno da je zalog i mirovina gdje imam uplate u drugi stup to je ndio mirovine koji mogu dignut jednokratno a i nasljedan je..imam i životno od žene svoje sam razbio početkom godine...valjda će se skupit dovoljno za fond budućnosti.. :)
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Skitnica »

Imam zelju da pantetiram nesto,vrlo korisno bi bilo i bila bi to bomba na svjetskom trzistu.. :aaa
2
1 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Pogledala sam neku noc na youtubu interviju s nekim covjekom koji se vratio iz.. ne mogu sad tacno znati, Holandija ili Norveska. Ima cetvero djece, svi su mu fakultetski obrazovani, ostali su da zive tamo a on je kupio vagon i na nekoj prugi ce u tom vagonu da otvori restoran.
Razmislja o onom o cemu sam i ja - pijaci zdrave hrane.
Ako pronadjem video postavit cu ga. Kakvih sve ideja covjek ima, posavjetuje i lokalno stanovnistvo ali nasi ljudi nece to, nas narod kaze ne zeli cekati godine, vec ako moze ikako brzih para i valjda se zbog toga mnogi okrecu malinama, jer to je ove godine posadis a godini naplatis.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

Evo ga. Ko ima vremena neka pogleda. Njegov pozitivan duh… ne znam kad sam to jos vidjela.


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Fond za vasu buducnost

Post by Peace »

U ovom videu je isti ovaj covjek odozgo. Video je malo duzi, ali vrijedi pogledati. Kakav je covjek i kakva inspiracija.


Post Reply