Sorbeti i sladoledi

Teme za sladokusce, hrana, priprema hrane, recepti i slično
Post Reply
User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

U ljetnim periodu ih češće jedemo ili lizemo . :D/



Meni od dražih sobrbeta su od limuna,maline,jagode, probala sam i od lubenice i dopao mi se jako..dinja također.. :aaa

Od sladoleda mi je najdraži od vanile, lješnjaka, badema,i jogurta... <3

Volim ih također i pripremiti kada mi vrijeme to dozvoli, a i ako imam višak voća za pripremu..

Koje vi volite i jedete li ih često?

Ako sam u gradu ima jedno mjesto i ne mogu proći pored a da ne svratim i pojedem jednu porciju sladoleda..(2-3 kuglice max).

Nikad ne kupujem sladoled u kornetu i ne jedem/ lizem ga ulicom... :fp

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

Svježa i ukusna alternativa sladoledu, sorbet je lagana slastica s izvanrednim osvježavajućim učinkom. Poslužuje se na sredini ili na kraju obroka, to je srednje kalorična hrana, a također je vrlo popularna kod djece.

Sorbet je konditorski pripravak služi žlicom i smatra preteču sladoleda. Ovaj hladni desert priprema se od osnove šećera, soka ili voćne pulpe. Alternativno, vina i likeri također predstavljaju osnovu za realizaciju ovog deserta.

Idealan ljeti, ukusan je način završetka obroka zahvaljujući izvanrednoj učinkovitosti osvježavanja i utaživanja žeđi. U slučaju domaćeg pripravka, izbor sorbeta može predstavljati valjanu alternativu sladoledu za one koji ne podnose laktozu ili gluten.

Kalorija sorbet

S kalorijske točke gledišta ova je slastica bez masti i umjereno kalorična. Morate odabrati, poželjno je usredotočiti se na sorbete ili poskoke koji su puno manje kalorični od sladoleda . Zapravo, sorbetima nedostaje masna komponenta koja se u sladoledu obično daje prisutnošću mlijeka, vrhnja ili jaja.

Kako napraviti sorbet

Ovu svježu slasticu možete lako pripremiti i kod kuće. Za razliku od sladoleda, sorbeti ne trebaju koristiti sastojke poput mlijeka , vrhnja i jaja. Ne treba vam nužno proizvođač sladoleda da biste ga mogli napraviti kod kuće.

Priprema sorbeta

Sorbeti se mogu pripremiti na bazi šećernog sirupa i svježeg i zrelog voća, bolje ako koristite sezonski. Pogledajmo korake pripreme:

Ulijte šećer (200 ml) s vodom (500 ml) u lonac i pustite da se otopi na vrlo laganoj vatri.Nakon što napravite ovaj sirup, dodajte sok ili pulpu voća koje namjeravate koristiti za pripremu sorbeta.Tako dobivena smjesa ulije se u posude za led i ostavi da odstoji u zamrzivaču oko 12 sati.Kad protekne potrebno vrijeme, kockice treba izvaditi iz zamrzivača i staviti ih u čašu procesora za hranu.Nakon što sve izmiješate maksimalnom brzinom, možete poslužiti domaće sorbete.Sorbet s ekstraktorom

Sorbeti se mogu pripremiti i pomoću ekstraktora soka . U tom slučaju možete odlučiti zamrznuti voće koje ćete koristiti ili koristiti kocke soka prethodno smrznute u zamrzivaču.

Sorbet s termomiksom

Thermomix vam omogućuje brzo pravljenje svježih i kremastih sorbeta kod kuće.

Voćni sorbet

Iako se mogu koristiti i obogaćena vina, voće ostaje sastojak izbora za izradu ovih svježih deserta. 

Sorbet: lako se može pripremiti i kod kuće koristeći svježe i zrelo voće.Sorbet od limuna

Limun je tradicionalan i vrlo omiljen sastojak za pripremu sorbeta zahvaljujući svom svježem okusu koji utažuje žeđ.

Sorbet od jagoda

Poput limuna, i jagoda je vrlo cijenjen sastojak u izradi ovih hladnih slastica. Zahvaljujući svojoj postojanosti omogućuje dobivanje kremaste i postojane slastice, kao i osvježavanje.

Dinja Sorbet

Ukusna i vrlo ljetna varijanta - koja je sve popularnija čak i u restoranima - ona je na bazi dinje .

Sorbet od breskve

Ribolov je također izvrsna opcija za pripremu žeđi i ukusnih sorbeta tijekom ljetne sezone.

Trešnjev sorbet

U trešnje su odličan plod ljeta napraviti neke ukusne sorbets. Ovaj izbor zahtijeva malo strpljenja jer očito trešnje morate kamniti jednu po jednu.

Sorbet: može se raditi s raznim vrstama svježeg voća, po mogućnosti u sezoni.Sorbet od glutena

Kada kupujete sladoled ili sorbete, posebno ako su izrađeni na industrijskoj razini, uvijek je bolje raspitati se o mogućoj prisutnosti glutena ako bolujete od celijakije .

Sorbet u trudnoći

Tijekom trudnoće, sladoled i sorbet obično nisu kontraindicirani. No, preporučuje se konzumirati ga povremeno i u malim količinama. Drugačiji argument treba iznijeti u slučaju žena koje pate od gestacijskog dijabetesa. U toj se situaciji ne preporučuje uzimanje ove hrane bogate šećerima.

Sorbet za djecu

Sorbeti na bazi voća obično su djeci draga i toliko voljena slastica. Također možete odlučiti pripremiti verziju s manje šećera, idealnu čak i za najmlađe. Bolje se tada odlučiti za šećerije voće izbjegavajući, na primjer, kiselkastiji okus limuna.

Sorbet kad treba servirati


Ovu osvježavajuću slasticu treba poslužiti na pola velikog obroka kako bi se iskoristio njezin probavni učinak između jela. Osobito se dobro posuđuje nakon masnih jela na bazi mesa ili ribe.

Međutim, češće se sorbeti poslužuju na kraju obroka kako bi osvježili nepce i pospješili probavni proces.

Osim toga, idealan je i za osvježavajući predah ili kao zalogaj za olakšanje u vrućini.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Peace »

Ja nisam nesto ljubitelj sladoledima, za cijelo ljeto pojedem 3-4. I smeka mi najvise s jagodama.

I ako vec odlucim da ga imam, radije cu ga polizati :)

Ovo mi nije lose, mix vanila sladoleda i smrznutog bobicastog voca.

Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by dezire »

Isto... 3-4 za cijelo ljeto.
I to ledov kornet-čokolada

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Bella »

Ima vec par godina.. ne kupujem nista od tih poslastica... ali,ako pozelim bice ovaj - mada naj je od ljesnjaka..ali ih ne vidim vishe u prodaji..
Peace- probaj

Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Peace »

Kupovala sam to Bella, i valja.

Samo ja uzmem 2-3 kasike i to je to.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Kamilica »

Nisam neki ljubitelj sladoleda, a ako uzmem to je neki na štapiću.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

:hahah znaci jedina sam koja voli se cesto pocastiti ovim poslasticama.. :_)

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Bella »

:_)
izgleda.
ja volim sladoled i gelato.... ali, za stomak mi ne godi--hladan. i kalorije su problem...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Jul 25, 2021 12:14 am
:_)
izgleda.
ja volim sladoled i gelato.... ali, za stomak mi ne godi--hladan. i kalorije su problem...
Meni ne godi ni za grlo. Za 10 minuta osjetim blago stezanje.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Kamilica »

Kupila sam danas neki lino lada quattro u kutiji. Malo probala, nije loš. Svakako će kćerka i muž pojesti.

Eto da Skintica ne bude usamljena :D/
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

Uzmem tri kugle sladoleda, 2 od vanile, i jednu od jagode..jedna kugla koju sam računala po volumenu kao dvije... :D/

Image
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Bella »

:-? zar tri

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by dezire »

Skitnica wrote:
Thu Jul 29, 2021 9:46 pm
Uzmem tri kugle sladoleda, 2 od vanile, i jednu od jagode..jedna kugla koju sam računala po volumenu kao dvije... :D/

I, pojela si sve? :-?

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

dezire wrote:
Fri Jul 30, 2021 11:03 am
Skitnica wrote:
Thu Jul 29, 2021 9:46 pm
Uzmem tri kugle sladoleda, 2 od vanile, i jednu od jagode..jedna kugla koju sam računala po volumenu kao dvije... :D/

I, pojela si sve? :-?
Jesam. :hahah

Samo sladoled koji se nije istopio.. veni toplo,i puno ga se istopilo.. to istopljeno sam ostavila...
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

Svako vecer se pocastim porcijom sladoleda.. :kloppa :D/

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

Danas sam uzela jednu kuglicu vanile i ljesnik..

:jee.

Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Skitnica »

:D/


Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sorbeti i sladoledi

Post by Peace »

Kupila ove male, mogu pojesti.

I ja sam neko kome vise sjeda kornet od sladoleda

Image

Post Reply