Pobjeda heroine

Aktuelnosti iz zemlje i svijeta.
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Pobjeda heroine

Post by Skitnica »

Teška mehanizacija u cik zore jučer je zabrujala u dvorištu nane Fate Orlović u Konjević-Polju.

Tako je, bez prethodne najave, nakon gotovo četvrt stoljeća borbe nane Fate, u svega nekoliko sati bagerima, kamionima i dizalicama iz njene avlije uklonjena bespravno sagrađena pravoslavna crkva.

Nana Fata, žena nevjerovatne izdržljivosti i istrajnosti, dočekala je epilog svoje pobjede. Emotivno uzdrmana, narušenog zdravlja i iscrpljena od višegodišnje borbe, kazala je da je konačno došlo vrijeme da rahat sjedne u svoju avliju.

Ova bosanska heroina se u borbu protiv izmještanja crkve iz svoje i avlije njenog muža, koji je s još 20 članova njihove porodice ubijen u Srebrenici, upustila 2000., dvije godine nakon što je izgrađena.

Teška mehanizacija u cik zore jučer je zabrujala u dvorištu nane Fate Orlović u Konjević-Polju.

Tako je, bez prethodne najave, nakon gotovo četvrt stoljeća borbe nane Fate, u svega nekoliko sati bagerima, kamionima i dizalicama iz njene avlije uklonjena bespravno sagrađena pravoslavna crkva.

Nana Fata, žena nevjerovatne izdržljivosti i istrajnosti, dočekala je epilog svoje pobjede. Emotivno uzdrmana, narušenog zdravlja i iscrpljena od višegodišnje borbe, kazala je da je konačno došlo vrijeme da rahat sjedne u svoju avliju.

Ova bosanska heroina se u borbu protiv izmještanja crkve iz svoje i avlije njenog muža, koji je s još 20 članova njihove porodice ubijen u Srebrenici, upustila 2000., dvije godine nakon što je izgrađena.



Avaz.ba

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Jucer sam citala o ovome.

Meni je od svega u ovoj prici najljepse, vrijedno svakog postovanja, to sto se ona nije dale potkupiti. I to u nase vrijeme, kad se za pare sve radi i daje.

User avatar
Snaga
Član
Član
Reactions: 354
Posts: 623
Joined: Sun Jun 07, 2020 11:20 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Snaga »

Ona je odrzala moralnu lekciju svima..u svemu sto je prosla nikada nije izgubila svoje dostojanstvo, nikada vrijedjala nikoga.
Ne plasim se mrakova, vukova ni jakih vjetrova
Dok imam srca da ga dam

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Mina »

Iskreno, mislila sam da neće za života dočekati ovo.
Tako mi je drago zbog nje <3
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Vjerujem da je tim advokata zasluzan.. zna li se ko su?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Mina wrote:
Sun Jun 06, 2021 5:07 pm
Iskreno, mislila sam da neće za života dočekati ovo.
Tako mi je drago zbog nje <3
I ja sam mislila.

Sta vise vjerovala sam da je neko uvucen, da mozda za novac razvlaci namjerno.

Jucer sam pogledala video, jedna njena kcerka kaze - mi nikad ne bi odustali, ne bi ni nasa djeca.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Jun 06, 2021 5:13 pm
Vjerujem da je tim advokata zasluzan.. zna li se ko su?
Ona je dobila slucaj prije par godina, ali sve se nesto cekalo i dalje.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

hm. nije nana obilazila sudove. vec advokati.. .. dobar tim....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Out of mind je svijet u kojem moramo na sud da nam se vrati nase.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Naravno... i dobro je da je tako zamiljeno....

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Drago mi je da je ova starica dočekala i taj dan.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pobjeda heroine

Post by Vjetar »

Ako je nešto izgrađeno bez dozvole, na tuđoj zemlji, budući da je ilegalno, to u biti pripada osobi na čijoj je zemlji napravljeno? Mislim, ako želi, osoba to može zadržati, ne rušiti :hm

Ja bih zadržao, preuredio u kul kuću, hotel ili slično :D/

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sun Jun 06, 2021 7:55 pm
Ako je nešto izgrađeno bez dozvole, na tuđoj zemlji, budući da je ilegalno, to u biti pripada osobi na čijoj je zemlji napravljeno? Mislim, ako želi, osoba to može zadržati, ne rušiti :hm

Ja bih zadržao, preuredio u kul kuću, hotel ili slično :D/
Možda da je negdje drugo i da nije tome prethodilo sve ono tragično. Meni je njena odluka jedino ispravno i divim joj se u istrajnosti.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pobjeda heroine

Post by Vjetar »

Zamisli kafanu u tom objektu :D/

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sun Jun 06, 2021 8:06 pm
Zamisli kafanu u tom objektu :D/
Grozan si :puc.
1
1 Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 446
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by blackadder »

:hahah :hahah

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Vjetar wrote:
Sun Jun 06, 2021 8:06 pm
Zamisli kafanu u tom objektu :D/
..Pa, ne bas kafanu. ali.. moglo se tu stosta uraditi i ne rushiti.. :hm

Njenu familiju to nece vratiti... ovo je vec poznata fraza.... a, ne vjerujem da ce joj i rushenje iste -- donijeti -spokoj.... mozda kazna onih koji su izvrsili zlocin-- a to nije ucinjeno..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Zene hoce da njeni sinovi naprave kuce na svojoj babovini.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pobjeda heroine

Post by Skitnica »

Mislim da binqđ svima smetalo ispred kuce u dvoristu da nam se bilo sta sagradi.
Isto bi reagovali, sumnjam da bi bilo ko odustao.

Nije njoj jednostavno bilo svaki dan otvoriti a i pogledati kroz prozor i pred nosom joj bila crkva.

Borila se za svoja prava i izborila, svaka cast. Duga je to borba bila, 25 godina nije malo.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pobjeda heroine

Post by Skitnica »

Potpredsjednik SDP-a Vojin Mijatović preko društvenih mreža se osvrnuo na rušenje crkve iz dvorišta nane Fate Orlović, čime je ispunjena i presuda Evropskog suda za ljudska prava.

- Danas je implementirana odluka Međunarodnog suda za ljudska prava i uklonjena je nelegalno izgrađena crkva iz dvorišta Fate Orlović. Ova starica je nakon progona i svega što je preživjela kroz gubitke u svojoj porodici u genocidu uspjela ipak ostvariti svoje pravo. Iskreno joj želim svo zdravlje i sreću i nadam se da je sa ostvarenjem svog prava dobila barem malo satisfakcije - napisao je Mijatović na Facebooku.

To je bio samo dio poruke.
E, sad se želim obratiti velikim "bošnjačkim patriotama" i velik "srpskim patriotama". Ova starica koja je preživela genocid i koja je sama, potpuno sama, ostvarila pravo na sopstvenu zemlju je za vas sve moralna i ljudska vertikala i zato nemate pravo da je uzimate u usta, a danas minut medijskog prostora uzimate kačeći se na sudbinu ove starice, sram vas bilo. Veliki srbi kukate danas kako je rušenje bogomolje strašno, pa ima li šta strašnije i bogohulnije od izgradnje bogomolje na tuđoj zemlji i to na zemlji žene kojoj su ubili više od 20 članova porodice, bojite li se Boga kada danas to izjavljujete.

Veliki bošnjaci, do sada ste svake 4 godine unazad 20 godina u koaliciji s nekom od stranaka iz Republike Srpske, pa kako sve ove godine niste postavili uslov istima da uklone crkvu ili nema vlasti, ali ne preče su vam bile ministarske i direktorske pozicije od Fate Orlović, sram vas sve bilo koji danas izgovarate njeno ime, imate li obraza. Veliki srbi i bošnjaci naše politike, vi ste obični politički lešinari i ništa drugo, a to što srbi i bošnjaci u vašem slučaju pišem malim slovima nije stvar mog nepoznavanja gramatike, već mog odnosa prema vama!
Avaz.ba

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Da li je ispravno rusiti 'vjerske ovjekte' i ko ih proglasi da su vjerski. .. ako ima krst. je li to sad sveto mjesto. ako jeste- onda je pogreshno rushiti..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Prvo si treba postaviti pitanje da li se vjerski objekti mogu i smiju graditi na otetoj zemlji? Ko je to dopustio? Zasto se pravoslavni svecenici nisu tome usprotivili? Ili mozda neko i jeste, samo mi ne znamo.
Niti u jednoj religiji to nije dopusteno.
Kako ces tada unutra pricat nekom o dobroti, toleranciji, ljubavi, s sami objekat podignut na nacin da se kosi s tim stvarima...

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Bella »

Mislim da sam nashla, da je napravljena 1996-

Ne znam detalje oko gradnje- ali, vjerujem da nije preko noci izgradjena... zasto i ko je tada, dozvolio..?
Vjerujem da i tolerantnim srbima, nije drago sto se tu sagradila, kao i sto se rushi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2640
Posts: 10941
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pobjeda heroine

Post by Peace »

Ljudi se u to vrijeme jos nisu bili vratili na svoja imanja.
Mozda se vjerovalo da i nece nikad.
Nana Fata se vratila dvije god nakon sto je objekat bio zavrsen.

Muz nesto gleda na tv, a u nekom video snimku Dodik sebe prezentira ko nekog dobricinu jer je eto pustio da se rusi crkva :doh
Ljudi mu aplaudiraju. Najgore je sto tu ima i mladih ljudi. Da li oni tu pricu stvarno progutaju :??

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pobjeda heroine

Post by Kamilica »

Ispravno je rušiti sve nelegalno izgrađeno i uopšte nije bitno da li je vjerski objekat ili kokošinjac. Ne može se na tuđoj svojini graditi. Ako bi se pravili ustupci onda zakoni više ne bi imali smisla.
3
3 Image

Post Reply