Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Kamilica »

Mislim da se prava vjenčane i nevjenčane zajednice, kod nas, skoro isto tretiraju. Imovina koju su stekli u vanbračnoj zajednici tretira se isto kao i ona u bračnoj. Uslov je da su tri godine skupa a ako imaju djecu i manje. Možda ima nekih pravnih situacija gdje je poželjno imati i svjedoke ako dođe do određenih nejasnoća, sve ostalo je isto.
1
1 Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 454
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by blackadder »

Kamilica wrote:
Tue May 11, 2021 6:57 pm
Mislim da se prava vjenčane i nevjenčane zajednice, kod nas, skoro isto tretiraju. Imovina koju su stekli u vanbračnoj zajednici tretira se isto kao i ona u bračnoj. Uslov je da su tri godine skupa a ako imaju djecu i manje. Možda ima nekih pravnih situacija gdje je poželjno imati i svjedoke ako dođe do određenih nejasnoća, sve ostalo je isto.
Kod nas, misliš u BiH? Znam da je u nekim EU zemljama skoro pa bez razlike, ali nisam siguran da je kod nas tako. Ako stvarno jeste, svaka nam čast onda :up

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Kamilica »

blackadder wrote:
Tue May 11, 2021 7:26 pm
Kamilica wrote:
Tue May 11, 2021 6:57 pm
Mislim da se prava vjenčane i nevjenčane zajednice, kod nas, skoro isto tretiraju. Imovina koju su stekli u vanbračnoj zajednici tretira se isto kao i ona u bračnoj. Uslov je da su tri godine skupa a ako imaju djecu i manje. Možda ima nekih pravnih situacija gdje je poželjno imati i svjedoke ako dođe do određenih nejasnoća, sve ostalo je isto.
Kod nas, misliš u BiH? Znam da je u nekim EU zemljama skoro pa bez razlike, ali nisam siguran da je kod nas tako. Ako stvarno jeste, svaka nam čast onda :up
I kod nas je tako :)
1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Peace wrote:
Tue May 11, 2021 4:29 pm
To zadnje je upravo tako, ako on nece da daje, izvlacit ce se. Samo istina je da se ne mogu svi ni izvlaciti, i da mnogi ne bi davali alimentaciju kad ne bi morali.

Pravo na alimony kod nas, koji sam spominjala gore, moze ostvariti samo zena koja je bila u bracnoj vezi.

Dijete ima pravo na primanje dokle god se skoluje, ali i majka ima pravo ako ostane uz dijete.

Kod poreza je isto lakse, ako se radi sve legalno. Djecu i bracnog partnera mozes prijavoti na izdrzavanje, i znatno manje platis poreza na zaradu, nevjencanog partnera ne mozes.

Ukoliko se desi recimo teska bolest jednog partnera, bracni drug moze ostvariti neke benificije koje ce mu pomoci, ne mozes ih ostvariti na nevjencanog druga.

Jedan otac (koliko toliko normalan) neće se odupirati održavanju djece koju voli.. To inače (koliko sam primijetila u ovom mi podneblju) i ne rade. Kočnice se povuku u situacijama kad trebaju i moraju plaćati i za ženu..
Naknada izdržavanja nažalost jako slabo dođe samim sporazumom supružnika pa nadjača strana čiji je advokat jači.. Pazi riječ jači.. što ne znači i pravedniji..


Ja bih lično neka moranja ukinula, osim u slučaju pitanja zdravlja, nezaposlenosti i još nekih sličnih situacija..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2674
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Sta u Italiji Ina, i kad moraju placati za zenu?

Sta bi ukinula?

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Ima različitih situacija, a najčešće ću spomenuti usput..


Ukinula bih alimentaciju za (ex) supružnika.
I ostavila kao zakonsko pravo sam u predhodnim već spomenutim situacijama.
Priče, da je to nužno za dalje održavanje uživanja (pazi molim te) u istom životnom standardu kao i prije, su tanke. Ili prevagnu samo na nečiju korist.

Ako dvoje zarađuju isto, ili približno isto, ili bez neke ogromne razlike.. što je česta pojava.. A odlučili se zajedno za svako poseban put.. Zašto da samo jedno crkaje, osijedi ili se razboli prinoseći birokratiju i dokaze da ne može baš pružiti toliko koliko se zahtjeva..

Mislim da bi se tako "zaobišle" neke već vidljivo prisutne tenzije, gorčine i svađe koje inače (koliko sam primijetila) idu pogotovo i najviše na dječiji račun i štetu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2674
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Nisam nesto upoznata da ovdje on nju mora pomagati, osim alimony koji ssm spominjala. I to je ako ona nije radila, vec je godine ostavljala podizucu njihovi djecu i brinuci se o svemu sto se veze za kucu. I taj program je na sudom odredjeno vrijeme.

A znam (ako grijesim neka me neko ispravi) da je i kod nas u BiH bilo ako se par razvede u poodmaklim god. nju sljedeju skoro pola njegove penzije, ukoliko nije radila i nema svoju.

To smatram ispravnim.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7590
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Bella »

Bitno je imati dobrog advokata, ako je par bio imucan.....nema nista.. zagarantovano....
.............................................................................................Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vjetar »

Ili spreman za razvod ući u brak :D/

A opet, čitao sam recimo da predbračni ugovor, sud NE mora ispoštovati i da sve što ste dogovorili u predbračnom može da se obori, ako sud zaključi da je to na štetu jedne strane.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Ako se dogovore dok su u braku da ona ne radi i tako odgajaju djecu.. a uz to mogu pristojno živjeti.. I na kraju se u nekim godinama razvedu.. I jeste ok da on plaća dok se ona ne snađe (ako je pomlada i nebezobrazna i hoće brzo).. Kad se snađe.. ciao bella..

Ako nije mlada ok  je da podijele jer su inače do tad i otplatili kuću/stan koja se eventualno može prodati i od toga kupiti 2 krova..
S jednom solidnom penzijom na pola, i uz ušteđeno.. bez nekih dodatnih velikih troškova.. Niti je njemu muka a ni njoj.. a svako živi svoj život.

Nisu ok (za mene) bilo to u it, Americi ili Bih.. neke specifične već spomenute situacije.. uz bezobrazluk, borbu za pare pod svaku cijenu.. A do jučer jeli iz istih tanjira.. . takvih je značajno viši broj.. Bar u okolini u kojoj ja živim  29god..

Jesmo se raspisale na ovu temu.. 😁

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Mina »

Ina wrote:
Fri May 14, 2021 11:11 am
Ako se dogovore dok su u braku da ona ne radi i tako odgajaju djecu.. a uz to mogu pristojno živjeti.. I na kraju se u nekim godinama razvedu.. I jeste ok da on plaća dok se ona ne snađe (ako je pomlada i nebezobrazna i hoće brzo).. Kad se snađe.. ciao bella..

Ako nije mlada ok  je da podijele jer su inače do tad i otplatili kuću/stan koja se eventualno može prodati i od toga kupiti 2 krova..
S jednom solidnom penzijom na pola, i uz ušteđeno.. bez nekih dodatnih velikih troškova.. Niti je njemu muka a ni njoj.. a svako živi svoj život.

Nisu ok (za mene) bilo to u it, Americi ili Bih.. neke specifične već spomenute situacije.. uz bezobrazluk, borbu za pare pod svaku cijenu.. A do jučer jeli iz istih tanjira.. . takvih je značajno viši broj.. Bar u okolini u kojoj ja živim  29god..

Jesmo se raspisale na ovu temu.. 😁
Iskreno, bilo mi i ispod ponosa da mi on plaća poslije uzdržavanje. :-?
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2674
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Ina wrote:
Fri May 14, 2021 11:11 am


Jesmo se raspisale na ovu temu.. 😁
Neka smo :)

Da samo malo promijenimo pravac.

Kakvi su u vasoj sredini muskarci ko roditelji?

Jednom sam citala o... ne sjecam se sad povodom cega je to bilo. Postavljeno je pitanje: sta je najbolje sto zena moze cuti od svog muskog partnera?
Za najbolji odgovor izabran je ovaj: kad beba u noci zapalace, majka podje da ustane, a on kaze - spavaj ti ljubavi moja, ja cu ustati.

Ja poznajem samo jednog oca koji je zaokupiran oko djece vise vec majka te djece.
On im pomaze oko zadace, ide na roditeljske sastanke, pazi jesu li oprali ruke prije i poslije jela, pazi da redovno peru zubice, vodi doktorima, razgovara s njima... A iz Bosne je.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vjetar »

Ina wrote:
Fri May 14, 2021 11:11 am
Ako se dogovore dok su u braku da ona ne radi i tako odgajaju djecu.. a uz to mogu pristojno živjeti.. I na kraju se u nekim godinama razvedu.. I jeste ok da on plaća dok se ona ne snađe (ako je pomlada i nebezobrazna i hoće brzo).. Kad se snađe.. ciao bella..
Ovo i meni malo para uši. Pa nije dijete, nije hendikepirana, nije nesposobna sama živjeti...

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

@Mina dosta toga je najprije stvar karaktera i odgoja..


@Peace..
Imaju različite izražene snage između roditeljstva i partnerstva.. U situacijama gdje je to izbalansirano mislim da postoji čvrst porodični temelj..

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Vjetar wrote:
Sat May 15, 2021 11:16 am
Ina wrote:
Fri May 14, 2021 11:11 am
Ako se dogovore dok su u braku da ona ne radi i tako odgajaju djecu.. a uz to mogu pristojno živjeti.. I na kraju se u nekim godinama razvedu.. I jeste ok da on plaća dok se ona ne snađe (ako je pomlada i nebezobrazna i hoće brzo).. Kad se snađe.. ciao bella..
Ovo i meni malo para uši. Pa nije dijete, nije hendikepirana, nije nesposobna sama živjeti...
U situacijama da se samo brinula o fameliji i nema nekog radnog staža.. poslije niz godina nije jednostavno ponovo zagaziti u poslovni svijet.. U slučaju vjenčanja pa razvoda.. U datoj situaciji ima pravo zakonom na alimentaciju..
Neko to pravo iskoristi nebezobrazno a neko inatski i bezobrazno.. Zavisi kakav je ko.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vjetar »

I to će podržati žene koje se zalažu za ravnopravnost spolova?
A recimo ovako:
Ako neki nezaposleni muškarac uđe u brak sa dobro situiranom zaposlenom ženom i nakon nekog vremena se razvedu, OK je da ona njega plaća poslije, mjesecima, godinama, jer eto, dok se snađe?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7590
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Bella »

:_)
sudstvo nije zabiljezilo tu kombinaciju.. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 582
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Vjetar wrote:
Sat May 15, 2021 11:52 am
I to će podržati žene koje se zalažu za ravnopravnost spolova?
A recimo ovako:
Ako neki nezaposleni muškarac uđe u brak sa dobro situiranom zaposlenom ženom i nakon nekog vremena se razvedu, OK je da ona njega plaća poslije, mjesecima, godinama, jer eto, dok se snađe?
Zakon isto zalaže u bilo kakvom slučaju spola. Ko zarađuje više i plaća.
Situacije koje si spomenuo gotov pa su i nepostojeće..
A inače muškarci zarađuju više..
Tako neko odredio, i to ne od jučer .. Može biti i sami ti muškarci..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2674
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat May 15, 2021 12:36 pm
:_)
sudstvo nije zabiljezilo tu kombinaciju.. :hahah
Nisam ni ja znala, a evo sta google kaze


Alimony is often thought to be a payment made from divorced men to their ex-wives to help support them financially. However, these days, more men are getting alimony than ever. ... For this reason, if your wife makes more money than you, it is possible that you will receive alimony.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7590
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat May 15, 2021 4:20 pm
Bella wrote:
Sat May 15, 2021 12:36 pm
:_)
sudstvo nije zabiljezilo tu kombinaciju.. :hahah
Nisam ni ja znala, a evo sta google kaze


Alimony is often thought to be a payment made from divorced men to their ex-wives to help support them financially. However, these days, more men are getting alimony than ever. ... For this reason, if your wife makes more money than you, it is possible that you will receive alimony.
.. pa da. dohakalisunam.. :hahah
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 454
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by blackadder »

Bella wrote:
Sat May 15, 2021 5:00 pm
Peace wrote:
Sat May 15, 2021 4:20 pm
Bella wrote:
Sat May 15, 2021 12:36 pm
:_)
sudstvo nije zabiljezilo tu kombinaciju.. :hahah
Nisam ni ja znala, a evo sta google kaze


Alimony is often thought to be a payment made from divorced men to their ex-wives to help support them financially. However, these days, more men are getting alimony than ever. ... For this reason, if your wife makes more money than you, it is possible that you will receive alimony.
.. pa da. dohakalisunam.. :hahah
"Više nego ikad" ne znači da više muškaraca dibija alimentaciju, nego žena. Možda je u prošlosti jedan na svijetu dobio, sad imaju dvojica :DE
1
1 Image

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1406
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vanilla »

Bas je bezveze da bilo ko nekoga izdrzava. Okej djecu, to trebaju obje strane u dogovoru, ali da jedno drugog izdrzava (ili kako vec) nakon razvoda... :-?
Niti bih ga izdrzavala niti bih dozvolila da se mene izdrzava. Bilo bi mi ponizavajuce - u smislu vlastite nesposobnosti.

Onda neka se ne razvode dok se ne zaposle, ako ne moze drugacije :D

Eto, to smo rijesili :hahah
2
2 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2674
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Kad nazovemo to - izdrzavanje, onda bas zvuci ko nesto sto nije u redu...

Ali ja poznajem slucajeve gdje je to odobreno, i sasvim mi je ispravno.

Evo jednog.

Ona je radila za CNN Spanish, upoznale smo se na jednom mom poslu gdje je ona cesto s poslom dolazila i ostale u kontaktu.
Dobili su bebu i dijete ima autizam. Dogovorili su se da one kvita i bude uz dijete.
Cetiri god poslije toga on je otisao s drugom zenom.
Placat ce alimentaciju na dijete $2000 mjesecno i za nju $3000 mjesecno. Alimony na nju je na tri godine.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vjetar »

Tobe jarabi :doh

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2674
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Sto tobe jarabi :hm

Post Reply