Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Ovdje mozemo iznijeti nasa misljenje, sta je bolje i zasto je nesto bolje.

Nekad mi izgleda da svi, bez izuzetka, zagovaramo da je najbolje onako kako je kod nas :hm

U zadnjih 20ak god razvodi su u velikom porastu, postoje gradovi gdje se od tri sklopljena braka razvedu dva.
Ako izuzmemo Afriku, u svijetu se biljezi i sve manji broj novorodjenih beba. U US je prosle god zabiljezen najveci pad u zadnjih 40 god, i zabiljezen je kod svih rasa.
Da li je skupoca zivota dovela dotle, ili ne mozemo imati idealnog partnera, ili smo jednostavno toliko zaokupirani sami sobom, pa smo sami sebi i dovoljni...?

Zasto je danas tako tesko ostati u bracnoj zajednici? Ili je uvijek bilo tesko? I vrijedi li uopste vise i pokusavati? Koje su po vama dobre, a koje lose strane braka, a i vanbracne zajednice?

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Kamilica »

Ko bi znao odgovore na ta pitanja :hm Nema garancije ni za šta, bilo o kakvoj zajednici da se radi. Svi vjerujem idemo sa najboljim namjerama, a dokle će nešto da traje i kakav će biti ishod, ne možemo znati.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

A ja jos pitanja imam :)

Sta biste mogli poruciti suprotom spolu, gdje nsjvise grijese, a sta dobro rade?

Sta vama najvise smeta u vezi?

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by gripen »

Peace wrote:
Fri May 07, 2021 7:23 pm
A ja jos pitanja imam :)

Sta biste mogli poruciti suprotom spolu, gdje nsjvise grijese, a sta dobro rade?

Sta vama najvise smeta u vezi?
sebicnost

sebicnost

:fpalm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Mozda smo sebicne a da to i ne znamo. Kako se ogleda sebicnost kod zena?

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Kamilica »

Nemam nekih preporuka a i malo šta me smeta. Nekako sam popustljivija i smirenija sa godinama. Šta mi je bitno, to je biti prilagodljiv i ne očekivati nemoguće ni od sebe a ni od drugih.

User avatar
Ton
Član
Član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ton »

Peace wrote:
Fri May 07, 2021 5:31 pm
Ovdje mozemo iznijeti nasa misljenje, sta je bolje i zasto je nesto bolje.

Nekad mi izgleda da svi, bez izuzetka, zagovaramo da je najbolje onako kako je kod nas :hm

U zadnjih 20ak god razvodi su u velikom porastu, postoje gradovi gdje se od tri sklopljena braka razvedu dva.
Ako izuzmemo Afriku, u svijetu se biljezi i sve manji broj novorodjenih beba. U US je prosle god zabiljezen najveci pad u zadnjih 40 god, i zabiljezen je kod svih rasa.
Da li je skupoca zivota dovela dotle, ili ne mozemo imati idealnog partnera, ili smo jednostavno toliko zaokupirani sami sobom, pa smo sami sebi i dovoljni...?

Zasto je danas tako tesko ostati u bracnoj zajednici? Ili je uvijek bilo tesko? I vrijedi li uopste vise i pokusavati? Koje su po vama dobre, a koje lose strane braka, a i vanbracne zajednice?
Olako se ulazi u brak. Ne poznaju se dovoljno bračni partneri i nisu svjesni "mana" svojih supružnika i hoće li ih moći "trpiti". Onda ili brak odmah pukne kad vide da ne mogu trpiti, ili ostanu do kraja života tako u braku i trpe, da ne bi bili sami. Onda pokušavaju djecom da poprave situaciju, pa kad ne uspije ni to, onda djecom pravdaju svoj ostanak u takvim toksičnim brakovima...

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Bella »

..neso sto nam smeta... to prvo i primjetimo kod osoba.. odnosi se i na prijateljstva/ poznanastva
.Ako ti se neko dopadne, pri upoznavanju... je dovoljno da se nastavi s komunikacjom / druzenjem.

Tacno je... da smo 'slijepi' u tim momentima. no, neko putovanje u dvoje.. otvori oci.....s sitnicama ili ne koji nam se ne svidjaju.

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Mina »

Spremnost na kompromise obje strane je možda i najbitnija za uspjeh veze i braka
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Ton wrote:
Sat May 08, 2021 6:40 pm

Olako se ulazi u brak. Ne poznaju se dovoljno bračni partneri i nisu svjesni "mana" svojih supružnika i hoće li ih moći "trpiti". Onda ili brak odmah pukne kad vide da ne mogu trpiti, ili ostanu do kraja života tako u braku i trpe, da ne bi bili sami. Onda pokušavaju djecom da poprave situaciju, pa kad ne uspije ni to, onda djecom pravdaju svoj ostanak u takvim toksičnim brakovima...
Ali nekad se ulazilo u brak jos lakse. Nije se moglo vodati ko danas, ali ostajalo se zivjeti.

Mogu zvucati malo feminizirano, mozda zena nije nikad ni volila, ona je po prirodi stvorena da bude majka, ali ne i supruga - sto je vjekovima znacilo i sluzavka. Ali ko da je nekad imala izbora. Ni danas nema u nekim dijelovima svijeta. Mislim imala je sigurno izbora medju proscima, ali s bilo kojim bilo bi isto.
Muskarci su vjekovima bili dominantniji. Mi smo sad na nekoj medji... iz toga se mora izaci i nauciti biti partner, ne sef.

I ja ne mislim da ljudi ostaju u vezi samo da ne bi bili sami. A mozda se moze i tako zvati... Nekome je mozda finansijki lskse, pa dakle da nisam sam s mojim racunima i obavezama.
Sjecam se kad je jednom neko napisao radi komformizma, a komformizam je veci kad se izadje.

Nekad su u vezi, a i dalje su sami. Mogu biti svjesni realnosti - ono toxican ti je brak, ali sta danas nije toxicno? Pa gdje ces?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Mina wrote:
Sat May 08, 2021 8:44 pm
Spremnost na kompromise obje strane je možda i najbitnija za uspjeh veze i braka
Spremnost i da se prilagodjava vremenu i okolnostima.
Ali opet da postoje neke mjere.

Ali tu cesto nastaje problem, sto je njoj ok njemu nije i obrnuto.

Kako naci mjeru a da su oboje happy?

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by gripen »

Mina wrote:
Sat May 08, 2021 8:44 pm
Spremnost na kompromise obje strane je možda i najbitnija za uspjeh veze i braka
ne...
svaki put,moras popustit vise i vise .....
kad je osoba nerazumna,nema granicu,iliti bezobrazna
tad stanes cvrsto...
i...liju se krokodilske zuze...
..sve u finu m.....

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vjetar »

Za uspijeh neuspješnog braka potreban je razvod :up
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

gripen wrote:
Sun May 09, 2021 5:32 pm
Mina wrote:
Sat May 08, 2021 8:44 pm
Spremnost na kompromise obje strane je možda i najbitnija za uspjeh veze i braka
ne...
svaki put,moras popustit vise i vise .....
kad je osoba nerazumna,nema granicu,iliti bezobrazna
tad stanes cvrsto...
i...liju se krokodilske zuze...
..sve u finu m.....
😬

Kazu da zena zapovijeda muzu slusajuci ga, a i on njoj.
Ono ako sam ti napravila nesto i protiv svoje volje, ocekujem da i ti ponekad ucinis protiv svoje volje...

Nemam ni ja formu za uspjesnu vezu, vec samo glasno razmisljam :D/

Evo nesto sto meni zasmeta

Bella je cini mi se pisala da brak otvara oci i tada pocneno vidjeti i ono sto nije bas OK kod partnera, i to je tacno.

I OK je da mi to vidimo, ali nije Ok kad samo to vidimo, i kad puno veci znacaj predajemo onome sto nije dobro, a ono dobro... to se ko podrazumijeva da tako treba, pa tome ne predajemo nikakvu vaznost.

Muz se ponekad poslije vecere zadovoljno potrlja po stamaku i kaze - bas sam se dobro najeo.
Pitam ga - je li bila dobra vecera?
On - jest.
Ja - pa sto ne kazes!
On - necu ti svaku noc govoriti.
Ja - ali znas li kad si zadnji put rekao?

Kad bi na sto jednom u god stavila izgoreno ili preslano jelo, to bi mi rekao, to je sigurno.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Vjetar »

Zar ne kuhate da bi se imalo šta jesti, a ne zbog priznanja :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

:

Ne mora to biti priznanje. Vec jednostavno da ti se ponekad da do znanja da se cijeni i ima na umu to da si svaki dan u kuhinji 3-4 sata... da bi i on fino jeo.

I ne samo za kuhinju. I za mnoge druge stvari ovo vazi :)
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Bella »

Mentaliet balkanca. rijetko da kompliment, rijetko se zahvale... . sve se :/* kao podrazumjeva.. :hahah
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Kamilica »

Peace ne mora se zahvaliti neka opere suđe ili nešto slično :fiju

Lijepo je kada se zahvale ukućani za jelo a i pomognu :d.

Mene stvarno malo stvari nervira, ali evo, jedna od njih je veš u korpi nakon štoje već oprana tura. No tako je kada nas je četvero.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Bella »

Ako zena ne radi... vjerujem da ce kucne poslove odraditi.. ako ne sve.... i onda se muskraci cude, zasto ista,razvodom dobije min 50% od sveukupne imovine, i jos budu izbaceni iz kuce... :hm pa da...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun May 09, 2021 10:37 pm
Ako zena ne radi... vjerujem da ce kucne poslove odraditi.. ako ne sve.... i onda se muskraci cude, zasto ista,razvodom dobije min 50% od sveukupne imovine, i jos budu izbaceni iz kuce... :hm pa da...
U US postoji alimony. Ako se par razvede, supruznik koji je radio mora placati nadoknadu na odredjeno vrijeme onom ko je ostajao kuci i brinuo se o djeci i svemu.
A iznos zavisi od njegove zarade.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Ono što ja izaberem (bilo o čemu da je riječ) mislim da je dobro i prikladno za mene. Ne mora uopšte biti i za nekoga trećeg.

A da ima i neke gnjavatorske tendencije (ovako ja radim i ovako je najbolje).. ima.
Meni se x puta znalo dobaciti, direktno ili indirektno: toliko ste godina zajedno imate i potomak a još se niste vjenčali.. Ono kao..jao mora da tu nešto ne štima.. Ili niste vjenčani pa ne možete osjetiti ni šta je pripadnost, plašite se odgovornosti :doh itd

Takve je sevap otkantati.. 😁




A uspjesi ili ne zavise od mnogo toga..
Od samog početnog zajedničkog temelja do individualnog življenja..
2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

Ina ja mislim da je bolje biti vjencan-a. Ne jer mislim da ce tada nesto bolje stimati, ni da ce se tek tada osjecati pripadnost, vec radi “nedaj Boze” situacija.

Ne znam sad kako u Italiji ide, samo vjerujem da je to slicno kao i ovdje.
Ako se jednom supruzniku nesto desi, drugi se moze kvalifikovati za puno nesto sto ce mu pomoci da lakse zivi poslije.
Bez braka na benificije ima pravo samo dijete.

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2883
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by dezire »

Ja bih,zakonom,ukinula/zabranila brak :D/
1
1 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Ina »

Nisam upućena u legizlativu kod vas pa ne znam na šta tačno misliš..
Ako se drugome primjer nešto desi uvezi zdravlja i neke iznenadne zdravstvene intervencije.. Partner može odlučiti, kao i muž za ženu ili i obrnuto..


Niko nikome ne može oduzeti ono što je već zajedničko i što se zajedno steklo..
Vjenčani parovi imaju neke privilegije ali su porezne olakšice prisutnije u obrnutoj situaciji (ili nekoj specifičnoj)

U slučaju razdvajanja, roditelji moraju garantovati naknadu za izdrzavanje djece ali zakon ne predviđa isto za drugog partnera.
Ovo zadnje nekome može predstavljati nikakav problem a nekome jako značajan..

U slučaju smrti djeca se priznaju kao legitimni nasljednici.. a i partner uz testament..
Porodična penzija se dodjeljuje djeci..

To su neke razlike.. Koliko mi je poznato..

E sad.. Pored prostrtih nam zakona u nizu čitavog nam življenja postoji i ona strana nasađenosti insana..

U okviru vjenčanja ili ne..
Postoje situacije u kojim on ne daje alimentaciju, ili se izvlači ili nestane..
Kao i onih kad on mora izdržavati i djecu, i kuću, i nju.. i njene hirove, i novi krov nad glavom..


Ako su ljudi pokvareni ne postoji "zakon" koji će to regulisati baš adekvatno..
U slučaju da nisu.. naći će zajedničku i ako (i kad) je više i nemaju.. Opet.. bilo to u okviru vjenčanja ili ne.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bracne i vanbracne zajednice i njihovi (ne)uspjesi

Post by Peace »

To zadnje je upravo tako, ako on nece da daje, izvlacit ce se. Samo istina je da se ne mogu svi ni izvlaciti, i da mnogi ne bi davali alimentaciju kad ne bi morali.

Pravo na alimony kod nas, koji sam spominjala gore, moze ostvariti samo zena koja je bila u bracnoj vezi.

Dijete ima pravo na primanje dokle god se skoluje, ali i majka ima pravo ako ostane uz dijete.

Kod poreza je isto lakse, ako se radi sve legalno. Djecu i bracnog partnera mozes prijavoti na izdrzavanje, i znatno manje platis poreza na zaradu, nevjencanog partnera ne mozes.

Ukoliko se desi recimo teska bolest jednog partnera, bracni drug moze ostvariti neke benificije koje ce mu pomoci, ne mozes ih ostvariti na nevjencanog druga.

Post Reply