Quo vadis,aida..

Sve o filmovima, igranim i dokumentarnim, kratkim i dugometražnim, animiranim. Sve o serijama. Preporuke, impresije itd.
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Quo vadis,aida..

Post by Vjetar »

E da, sva težina filma je emotivna, nije išla na nasilne scene i time izazivala zgražavanje publike. To je odlično uradila.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Quo vadis,aida..

Post by Peace »

Nova nagrada za ‘Quo Vadis, Aida?’

Film Quo Vadis, Aida? bosanskohercegovačke režiserke Jasmile Žbanić dobitnik je još jedne u nizu nagrada – Independent Spirit Award za najbolji strani film.

Ovogodišnja, 36. ceremonija dodjele nagrada održana je 22. aprila u virtualnom izdanju dok se ranijih godina, od 1999., održavala na plaži Santa Monica u Kaliforniji, dan prije dodjele nagrade Oscar.

Independent Spirit Awards, prvobitno FINDIE, osnovana je 1984. godine i dodjeljuje se u organizaciji Film Independenta, neprofitne organizacije, s ciljem jačanja nezavisne kinematografije i raznolikosti u filmskoj industriji, pojašnjava Fena.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sat Apr 24, 2021 5:03 am
Nova nagrada za ‘Quo Vadis, Aida?’

Film Quo Vadis, Aida? bosanskohercegovačke režiserke Jasmile Žbanić dobitnik je još jedne u nizu nagrada – Independent Spirit Award za najbolji strani film.

Ovogodišnja, 36. ceremonija dodjele nagrada održana je 22. aprila u virtualnom izdanju dok se ranijih godina, od 1999., održavala na plaži Santa Monica u Kaliforniji, dan prije dodjele nagrade Oscar.

Independent Spirit Awards, prvobitno FINDIE, osnovana je 1984. godine i dodjeljuje se u organizaciji Film Independenta, neprofitne organizacije, s ciljem jačanja nezavisne kinematografije i raznolikosti u filmskoj industriji, pojašnjava Fena.
Ma super :d.
A sve mislim ako ne dobije oskara da će se ove nagrade, u javnosti, odmah minimalizirati. Što bi bilo suludo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Quo vadis,aida..

Post by Peace »

Sutra je dodjela oskara.

Jutros mi kcerkica govori da neke velike americke zvijezde preporucuju svojim fanovima da pogledaju ovaj film.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Sat Apr 24, 2021 5:58 pm
Sutra je dodjela oskara.

Jutros mi kcerkica govori da neke velike americke zvijezde preporucuju svojim fanovima da pogledaju ovaj film.
Vidjet ćemo. Možda se i obradujemo :jee.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Mina »

Gledala sam i neću sebi doći narednih par dana. Strašno je težak. Nadam se da hoće dobiti oskara.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Capri
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 83
Posts: 160
Joined: Sun Mar 28, 2021 11:54 am

Re: Quo vadis,aida..

Post by Capri »

Mina wrote:
Sat Apr 24, 2021 10:34 pm
Gledala sam i neću sebi doći narednih par dana. Strašno je težak. Nadam se da hoće dobiti oskara.
Uh. Zbog ovoga neću ni ja gledati, barem ne sad.

Držim fige da osvoji Oskara večeras ili bar neku drugu nagradu 🤞

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Mina »

Nije osvojio oskara. Ali i kao kandidat za oskara je privukao veliku pažnju i sigurno da je gledan daleko više nego što bi bio bez nominacije. A to je bitno.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Ina »

Šteta..

*nusi su imali drugačije interese..

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by laganini »

Mina wrote:
Mon Apr 26, 2021 11:19 am
Nije osvojio oskara. Ali i kao kandidat za oskara je privukao veliku pažnju i sigurno da je gledan daleko više nego što bi bio bez nominacije. A to je bitno.
...sigurno će prodat dobro film a čita sam da će redateljici dati da režira neku seriju...ameri tako rade ok znaš onda pokaži ako kisa teško druga prilika..

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Kamilica »

Šteta. Nekako sam se nadala iako nisam gledala film. Ne mogu biti objektivna što je i prirodno.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Quo vadis,aida..

Post by Vjetar »

Ma hajde, i nominacija za Oskara je veliki uspjeh.
1
1 Image

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Quo vadis,aida..

Post by Ton »

Svejedno, svi to doživljavaju kao neuspjeh jer gledaju na to kao da je išla da osvoji Oskara i nije ga osvojila :)

Slušam juče, 70 000 filmova se godišnje napravi u svijetu. Quo vadis Aida je ušla među 5 najboljih od 70 000 :d.
4
4 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Tue Apr 27, 2021 7:01 pm
Ma hajde, i nominacija za Oskara je veliki uspjeh.
Naravno da je uspijeh i to kakav :qq

Ali eto, žao mi.

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Quo vadis,aida..

Post by Vanilla »

Ton wrote:
Tue Apr 27, 2021 11:01 pm
Svejedno, svi to doživljavaju kao neuspjeh jer gledaju na to kao da je išla da osvoji Oskara i nije ga osvojila :)

Slušam juče, 70 000 filmova se godišnje napravi u svijetu. Quo vadis Aida je ušla među 5 najboljih od 70 000 :d.

Uspjeh, naravno.

A opcenito, postajemo vise pateticni s tim ratnim pricama...
Super, nase, emotivno, istinito, bolno nam i uvijek ce biti ali postoje i druge teme :mute
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Quo vadis,aida..

Post by Grofica »

Uvijek postoji drugi ugao gledanja na određeni momenat, pa tako je i Jasmila prikazala drugi ugao - ugao "zaštićene zone".
Do sada smo gledali iz ugla scena ubijanja i uništavanja naroda, a sada smo u ovom filmu gledali ugao kako su to posmatrale oči "posmatrača" i upravo je dokazala da su UN, Europa i cijeli svijet bili samo "POSMATRAČI".

Film je težak na svoj način, a po meni najjača i najteža scena je upravo sam kraj, kada se Aida vrati i ponovo radi kao učiteljica s djecom onih koji su ubili njenu djecu. Za takvo nešto ne postoji riječ kojom bi se opisao osjećaj, emocija, misao...
To više nije ni hrabrost, ni ludilo, ni osveta... Za to nema riječi.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

Post Reply