Boravak u šumi

Teme koje se odnose na okoliš i zaštitu istog
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Boravak u šumi

Post by Skitnica »

Zdravstvene tegobe koje najčešće pogađaju modernog čovjeka, koji živi u urbanoj sredini su bolesti nekretanja (kardiovaskularne bolesti, gojaznost, hipertenzija – visok krvni pritisak), stres, depresija, napetost i ukočenost vrata i mišića, kratkovidnost.

Svima nam je poznato da boravak u prirodi blagotvorno utječe na zdravlje, ali malo ljudi uistinu zna koliko je blagotvorno šetanje šumom i boravak u šumama. Šume su „pluća“ naše planete, a osim što pročišćavaju zrak, sprječavaju erozije tla, te održavaju klimatske uvjete stabilnima, pružaju nam mjesto za odmor i očuvanje zdravlja.

“Odvedite dijete u šumu i oslobodićete ga. Odvedite odraslu osobu u šumu i ona će pronaći dijete u sebi.”
U svojoj knjizi Princip prirode („The Nature Principle“) Richard Louv povezanost čovjeka s prirodom smatra esencijalnim za psihičko i fizičko zdravlje i tu povezanost naziva vitaminom N (nature-priroda engl.). Kao što nam za normalan rast i razvoj i zdravlje trebaju vitamini i minerali iz hrane, tako nam je potreban i vitamin N – boravak u prirodi.

Autor navodi brojne studije koje potvrđuju koliko nam je vitamin N potreban (posebno naglašavajući koliko ulogu ima boravak među drvećem, pa čak i pogled na drveće s prozora).

Pjesma ptica u šumi pozitivno utiče na smirenje uma, rasterećenost, psihički odmor i izaziva radost. Osluškivanje zvukova u šumi pomaže razvoju slušnih sposobnosti i orijentacije u prostoru, te povoljno djeluje na psihu.

“Šuma može živjeti bez ljudi, ali ne mogu ljudi bez šume.”
Boravak u crnogoričnim šumama koristan je svima, posebno osobama s disajnim tegobama, jer je vazduh u ovim šumama bogat eteričnim uljima bora, jele i smreke, što olakšava i produbljuje disanje.

Vazduh u crnogoričnim šumama je pročišćen (eterična ulja iz crnogoričnih drveća uništavaju mikroorganizme), stoga u ovim šumama sprječava infekcije disajnih puteva i liječi već postojeće. U narodu je poznat lijek za disajne puteve koji se pravi od meda i iglica bora, kao i sirup za disajne puteve od iglica bora, iz domaće radinosti. Eterično ulje bijelog bora pomaže disanju kod začepljenja sinusa i disajnih puteva. Eterična ulja crnogoričnih drveća koriste i mnogi spa-centri, jer imaju opuštajuće djelovanje na um.

“Ko odluči da hoda u šumi traži drugačiju, unutrašnju slobodu koja ga čini gospodarom svog života, sposobnim da se ponaša kao drveće i ptice koje žive iznad svega.”
Šetnja šumom besplatna je i učinkovita terapija za um, radost za srce i eliksir zdravlja za naša pluća. Uz sve navedene blagodati boravka u šumi, kretanje uz udisanje čistog zraka, kao i smirenje uma, pjesmu ptica, gledanje na daljinu, povoljno utječu na cjelokupno zdravlje. Ukoliko nemate šumu u blizini, čak i park sa drvećem ili drvo ispod prozora može za čovjeka postati oaza mira.

a.c
1
1 Image

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2883
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Boravak u šumi

Post by dezire »

Čitam danas ,o kućicama, u Gorskom kotaru,koje se iznajmljuju.
I gledam slike :inl. Prelijepo! Tišina,mir,svud okolo šuma...odmor za dušu :)
Točno razmišljam,da ,,nestanem,,na tjedan dana
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

Provodite vrijeme u šumi! Već pola sata je dovoljno je da sačuvate vaš imunitet.

U ljepotama prirode uživamo svi, a sada kada znamo koliko boravak u šumi može biti koristan za zdravlje imamo još razlog više za šetnju. Upravo su blagodati boravka u šumi razlog iz kojeg neki ljudi biraju živjeti u šumama ili uz njih. Neki putuju tisućama kilometara da bi prošetali šumama Redwooda i prašumama Kostarike i Ekvadora.


Japanski znanstvenici su otkrili da je običaj koji se zove Shinri-ioku ili kupanje u šumi i dalje vrlo popularan, a razlozi za to su biokemijske prirode.

Ustanovili su da boravak u šumi jača imunitet organizma koji je važan za sprječavanje mnogih bolesti. Ljudi testirani prije i nakon dvosatne šetnje šumom imali su i do 50% više T-zrnaca, niži tlak, osjećali su smirenost i bistro.

Šumsko raslinje emitira “antimikrobne hlapljive organske spojeve biljnih derivata, koji se nazivaju fitoncidi, da bi istrijebili gljivice i bakterije”. Gljivice i bakterije mogu biti problem za imunološku sustav, a ni drveće ne voli.

Stabla su često jako stara, stotinama, pa i tisućama godina. Drveće i druge biljke, razvili su evolucijom zaštitu, spojeve koji mogu ubijati gljivice i bakterije. Kada šetate šumom, vaš dah se sjedinjuje s ovim komponentama, a učinak traje oko 2 mjeseca. Kada hodamo šumom kupamo se u njenom prirodnom imunitetu, uronjeni smo u fitokemijski imunološki sustav šume.
Travel Advisor

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

A nista covijeka ne moze odmoriti kao priroda i boravak u sumi. Meni bas godi i najumornija kada sam boravak u sumi me odmori kao nista drugo . 1 x sedmicno mi je min odlazak u sumu..mada se desi i vise ovisno od vremena i mogucnosti koje imam.


Volim visoka stable, i siroka... Proslu nedelju sam prepjesacila preko 10km sumskim puticima, i stazama a umor uopste osjetila nisam..

Mene suma daje krila i divim se svakom drvetu ispod kojeg prodem..


Volim gledati i grane i njihov oblik, posebno sada kada su ostale bez liscsa ..svaka grana je posebna i ne pstoje dvije oste...

Toliko togam suma daje covijeku a on zauzvrat malo sta cini za nju..
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

Image

Baš sam ko mrvice u poredenju sa ovim stablima.. :aaww

Image
2
1 Image 1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

Za mene je tepih od borovih iglica ili sunđeraste trave daleko bolji od najluksuznijeg persijskog tepiha.
Helen Keller

I za mene također... :D




Image

:haa.
Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 446
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Boravak u šumi

Post by blackadder »

Skitnica wrote:
Fri Dec 04, 2020 9:53 pm
Za mene je tepih od borovih iglica ili sunđeraste trave daleko bolji od najluksuznijeg persijskog tepiha.
Helen Keller

I za mene također... :D
:hm Gdje se ima kupiti? Pošto?

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Boravak u šumi

Post by laganini »

..zimi primjetimo šumice i na plažama..
EDDEE2B0-9B15-4E6D-AAFF-0289178E81B5.jpeg
EDDEE2B0-9B15-4E6D-AAFF-0289178E81B5.jpeg (158.81 KiB) Viewed 2009 times
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Boravak u šumi

Post by Vjetar »

Volim i ja šumu, lijepo miriše i listopadna i zimzelena. Više volim tlo u zimzelenim jer nema lišća po tlu ali i ono šetanje kroz duboko lišće ima svojih čari.

Ali, malo su mi dosadni svi sa tom pričom o imunitetu i zdravlju kojim ćemo biti obdareni prošetamo li kroz šumu jednom u deset dana ili čak jednom u 6 mjeseci :doh Jedino da živiš u šumi bar pola godine pa da osjetiš neku blagodet po zdravlje od toga. Ili čak godine...
Ovako, odu se prošetaju pola sata kroz žumicu, popiju kafu i jedu one uštipke smorne i anulirali su sve toksično što su unosili u organizam sve vrijeme prije te šume :doh

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Boravak u šumi

Post by Bella »

Hm . za promjenu, lijepo je prosetati.... zbog zvukova, specificne 'tishine', mirisa...... opustimo se- moguce da nam dobro raspolozenje, jaca imunitet.....
.. u jesen i zimu- odem u setnju oko muzeja..- imitacija sume.. :D
zbilja je relaksirajuce..

Image

a, tek ispod...Banyan trees :aaa

Image
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Boravak u šumi

Post by Vjetar »

Kako su super :up

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Boravak u šumi

Post by Mina »

Skitnica wrote:
Wed Dec 02, 2020 9:53 pm

Šetnja šumom besplatna je i učinkovita terapija za um, radost za srce i eliksir zdravlja za naša pluća. Uz sve navedene blagodati boravka u šumi, kretanje uz udisanje čistog zraka, kao i smirenje uma, pjesmu ptica, gledanje na daljinu, povoljno utječu na cjelokupno zdravlje. Ukoliko nemate šumu u blizini, čak i park sa drvećem ili drvo ispod prozora može za čovjeka postati oaza mira.

a.c
Kako kome moja Skitnice :fpalm
Joj ovih Japanaca...



U podnožju planine Fuji u Japanu skriva se mračna i gusta šuma Aokigahara. To mjesto jeze i užasa poznato je i pod imenom “more drveća” i “šuma smrti” – jer vlasti tamo svake godine nađu oko 100 tijela žrtava samoubistva. Službeno, to je mjesto na kojem Japanci najčešće počine samoubojstvo. Moguće je pretpostaviti kako su čuli za to mjesto, no bizarna je tradicija od nečeg morala nastati.

Image

Žrtve su većinom muškarci srednje dobi, a zanimljivo je kako se samoubojstvo u toj zemlji povezuje s “časnim činom” – država ima preko 127 milijuna stanovnika, a svake godine život si oduzme njih 30 hiljada. Šuma strašnija od bilo kojeg horor filma, a koja se prostire na 30-ak kvadratnih kilometara mjesto je gdje zalaze tri tipa ljudi, kažu mještani. To su planinari, znatiželjnici – i oni koji se ne planiraju vratiti iz nje. Duž cijele šume postavljeni su znakovi koje posjetitelje podsjećaju na to, a rendžeri koji su u ophodnji posjetitelje mole da se vrate odakle su došli, pretpostavljajući kako upravo tamo žele umrijeti.

Na natpisu piše: “Život je dragocjeni dar koji ste dobili od svojih roditelja. Molim vas da mislite na svoje roditelje i svoju djecu. Nemojte to držati u sebi, ne morate patiti sami”. Ispod se nalazi broj uvijek otvorene telefonske linije za pomoć prema kojima je poziv besplatan, a u blizini je govornica. Napušteni automobili na parkiralištu uobičajan su prizor, kao i posvuda odbačena odjeća te obuća. Vlasti tamo odnose preko stotinu, većinom obješenih, tijela na godinu. Ta praksa se ponavlja još od 1971., a odlučeno je kako se od 2000. više neće javno iznositi podatak broja umrlih u šumi da se ne bi privlačilo nove samoubojice. No, ni to nije polučilo rezultatima.

Vjeruje se kako je prvo samoubojstvo u šumi počinio budistički redovnik koji je želio “očistiti” svoje tijelo tako da se izgladni do smrti. Ostali redovnici su ga slijedili, pa je nastala i top lokacija za umrijeti. U šumi navodno postoje mjesta gdje sunčeve zrake ne dosežu tlo, a ni vjetar ne može prodrijeti između grana – što rezultira sablasnom tišinom. Vjeruje se kako se u šumi nekoć prakticirao i običaj “ubasute”, prema kojem su obitelji tamo odvodile svoje najstarije članove, kako bi na miru i bez opterećivanja drugih umrli. Njihove duše navodno danas dozivaju psihički nestabilne i nezadovoljne ljude u šumu – kako bi i sami doživjeli sličnu sudbinu.

Postoji i legenda o tome kako ljude koji žele izvršiti samoubistvo ili su ‘psihički nestabilne’ u šumu privlače i „zli duhovi japanske mitologije“. Ti se duhovi nazivaju yurei, a njihovi grijesi te žaljenja navodno izazivaju melankoliju kod svakog tko zakorači u šumu. Demoni se navodno pojavljuju i u obliku Tengu-a, neobičnih bića koja klize između krošnji drveća. U šumi nema životinja, a depoziti željeza u vulkanskom tlu tog područja navodno izazivaju kvar GPS uređaja, pa se čak i iskusni planinari tamo lako mogu izgubiti. Preživjeli iz te šume često su svjedočili kako ih ona doslovno “vuče” na jednu ili drugu stranu, iako to može biti rezultat neobične topografije tog područja.

Aokigahara (青木ヶ原 na japanskom), poznata i kao Šuma samoubojstava ili More drveća (樹海, prevedeno kao Džukai), šuma koja se nalazi u sjeverozapadnom podnožju planine Fuji i zauzima 35 kvadratnih kilometara. Šuma sadržava brojne kamenite i ledene pećine od kojih su neke i atraktivna turistička odredišta. S obzirom na to da visoka gustoća drveća u šumi sprječava vjetar i da u šumi nema gotovo uopće životinja, sama šuma je izuzetno tiha.

Šuma ima povijesnu povezanost s demonima iz japanske mitologije. U 2010. godini je u njoj izvršeno čak 54 samoubojstava unatoč brojnim znakovima na engleskom i japanskom koji pozivaju posjetitelje da si ne oduzmu život.

Samoubojstva su u Japanu veliki problem. Ova zemlja koju poistovjećujemo s tehnološkim napretkom, radinošću, tradicijom i poštovanjem, već je nekoliko desetljeća na vrhu svjetskih ljestvica i po broju samoubojstava. Država koja ima oko 130 milijuna stanovnika godišnje ih od samoubojstava izgubi oko 30 tisuća. Žrtvama vlastite ruke najčešće padaju sredovječni muškarci razočarani samim sobom. Samoubojstvo je izlaz na koji se u japanskoj kulturi neće gledati s neodobravanjem, ono se ponekad smatra i časnim činom.

Image

Aokigahara nosi nezahvalnu titulu najpopularnijeg mjesta za samoubojstva u Japanu, a iza mosta Golden Gate u San Franciscu, ova šuma je i drugo najpopularnije mjesto za samoubojice na čitavom svijetu. Između svih ostalih legendi o nastanku popularnosti šume kakvu ima, postoji priča i o dvoje ljubavnika. Tu je popularnost stekla 1960-tih godina, nakon što je japanski pisac Seichō Matsumoto u romanu Nami no Tou samoubojstvo dvoje ljubavnika smjestio baš u tu šumu. Šumu je i ranije pratila mračna reputacija, što zbog čestih samoubojstava, što zbog toga što se ovdje do 19. stoljeća prakticirao ubasute, običaj da se onemoćale, starije članove obitelji ostavlja da umru na zabačenim mjestima.

Po granama i među stablima puno je potresnih ‘suvenira smrti‘:odjeće, osobnih predmeta, nečijih uspomena. Šuma je išarana znakovima koji na japanskom i engleskom jeziku apeliraju na nesretnike da se vrate u svoj svijet i potraže pomoć. Neki dobrovoljci često šeću šumom ne bi li spriječili pokoje samoubojstvom, a to im nažalost ponekad i pođe za rukom.



Jako je bitno da se zna da postoji jako mnogo načina kako da pomognete sami sebi, ali i dopustite drugima da Vam pomognu ukoliko se osjećate kao da ne postoji izlaz iz negativnih i loših životnih situacija u kojima se nalazite. Iako Bosna , na sreću, nema svoju šumu suicida, opet ima problema sa samim činom i aktom istoga, tako da sigurno apelujemo da se obratite svojim prijateljima, porodicama, ili najbližim stručnjacima u vašem okruženju ukoliko se osjećate tužno ili bespomoćno.

“I najnesretniji život ima svojih sunčanih časova i, pod pjeskom i kamenjem, svoje sitne cvjetiće sreće.” Hermann Hesse

Image

(zamisli.ba)
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

Gledala sam na tv o ovoj sumi....strava..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

Volim nekad zaviriti i u ostatke stabala.. :D/


Image

U svakom nešto drugo, posebno i različito vidim..sto drugi i ne primjeti. :(s

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Boravak u šumi

Post by Ptica bijela »

PreVolEm šumu, ona mi je izvor pozitivne energije... Mogu satima lunjati istom, posebno ako je zanimljiva, sa raznim vrstama drveća... ❤️
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Boravak u šumi

Post by Peace »

Citala sam o ovoj “sumi smrti” sto je Mina stavila i ranije.
Gledala sam prvo film, i tako doznam za tu sumu.
Odu tamo i ljudi iz cijelog svijeta, al ipak najvise japanci.
Interesantno je kako je kod njih stopa kriminala niska, dese se, negdje sam procitala, 3 ubista godisnje na njihovih 126 miliona ljudi, ali stopa samoubista prevelika, haman pa vodeci u svijetu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Boravak u šumi

Post by Peace »

Okruzena ssm sumom, i onim sto suma donosi, i vani sam puno.

2
2 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Boravak u šumi

Post by gripen »

lijepo je to
samo ja ne podnosim borovinu
ovde je preko 90% borovine,dodje mi lose,majke mi ....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Boravak u šumi

Post by Peace »

Zasto? :hm

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Boravak u šumi

Post by gripen »

Peace wrote:
Sat Dec 12, 2020 5:25 pm
Zasto? :hm
neznam ni sam
previse je crno,pogotovu ovde je dan veoma kratak,slabo ili nikako sunca
odavno razmisljam da selim odavde,nije lahko,posao je oboma tu,kuca....
kucu nije problem prodat,posao...to je ko bingo
i ja i zena imamo zaista fine poslove,i bogami smo fino placeni
haj ti to ispusti,igraj se sa sudbinom ....jbg ....

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Boravak u šumi

Post by Skitnica »

20201212_205627.jpg
gripen wrote:
Sat Dec 12, 2020 5:29 pm
Peace wrote:
Sat Dec 12, 2020 5:25 pm
Zasto? :hm
neznam ni sam
previse je crno,pogotovu ovde je dan veoma kratak,slabo ili nikako sunca
odavno razmisljam da selim odavde,nije lahko,posao je oboma tu,kuca....
kucu nije problem prodat,posao...to je ko bingo
i ja i zena imamo zaista fine poslove,i bogami smo fino placeni
haj ti to ispusti,igraj se sa sudbinom ....jbg ....
Ova lampa bi ti mogla pomoći.. 1/2 h dnevno..u tom sivom periodu bi ti dobrodošla.

Verujem da ih ima i kod vas.Svjetlosna terapija.. :d.
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 530
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Boravak u šumi

Post by gripen »

ne koristim nista
mozda bih trebao ... :jbg
no....hvala na sugestiji

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Boravak u šumi

Post by Bella »

...da, cula sam da lampe pomazu....kao i enterier kuce/stana--
..svjetlost /sunce je jako bitno za raspolozenje....
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Boravak u šumi

Post by Bella »

Imagemmmmm
1
1 Image

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Boravak u šumi

Post by Banshee »

čudna šuma.jpg
čudna šuma.jpg (424.31 KiB) Viewed 2010 times
2
2 Image

Post Reply