Dogodilo se na danasnji dan

Post Reply
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Na današnji je dan 1737. godine rođen Luigi Galvani (09.09.1737. - 04.12.1798.), talijanski liječnik i fizičar. Kao profesor anatomije u Bologni otkrio 1784. godine da se preparirani žablji mišići trzaju ako su u dodiru s dvjema različitim kovinama. Galvani je mislio da je tomu uzrok životinjski elektricitet, što je i objavio u djelu Komentar o električnim silama u pomicanju mišića (lat. De viribus electricitatis in motu musculari commentarius, 1791.). Ispravno objašnjenje te pojave dao je Alessandro Volta (1796.), dokazavši da je posrijedi strujanje elektriciteta koje nastaje između dvaju metala kada je među njima elektrolit (galvanski elektricitet). Galvanijevim imenom nazvane su istosmjerne električne struje (galvanske struje), različiti električni aparati i procesi.
Image

Bioelektricitet je stvaranje ili djelovanje električne struje ili napetosti u živim organizmima. Električna aktivnost živoga tkiva stanična je pojava koja ovisi o rasporedu električnog naboja na staničnoj membrani. S vanjske i unutarnje strane sakupljeni su električki nabijeni ioni pa membrana djeluje kao električni kondenzator, a stvoreni naboj zove se membranski potencijal (akcijske struje). Taj potencijal omogućuje brzu reakciju (reda veličine milisekundi), ali samo pri podražajima jačima od praga podražljivosti. Bioelektrične pojave javljaju se u prvome redu pri prijenosu signala u živcima i pri pokretanju fizičkih procesa u mišićima te u receptorima svjetla, zvuka, dodira i u žljezdanim stanicama. Makroskopske manifestacije električnog naboja očite su u životinja s električnim organima kao što su drhtulja šarulja (lat. Torpedo marmorata) i električna jegulja (lat. Electrophorus electricus), koje mogu proizvesti električni napon od nekoliko stotina (220, 650) volti kojim omamljuju ili usmrćuju plijen. Neke se ribe koriste električnim poljem da bi osjetile prisutnost ostalih riba.
Galvanska struja je istosmjerna električna struja stalne jakosti, kakva se prvotno dobivala samo iz galvanskih članaka, dok se danas može dobiti i pretvorbom iz izmjenične ili iz pulsirajuće struje s pomoću elektroničkih ispravljača i stabilizatora. Prvih je godina primjene galvanskih članaka Alexander von Humboldt predlagao da se, radi razlikovanja od elektrostatičkih pojava, pojave uzrokovane električnim strujama iz galvanskih članaka, to jest elektrokemijske pojave, nazovu galvanizmom. Trag je toga ostao u nazivima: galvanizacija, galvanometar, galvanotehnika.

---------------
Image


Kralja-vojvodu Vilima Osvajača pokopali su prema njegovoj želji u crkvi sv. Stjepana (Saint Étienne) u normanskom gradu Caenu.

Dana 9. rujna 1087. godine umro je engleski kralj Vilim Osvajač, normanski vojvoda koji je Englesku osvojio oružjem 1066. godine. Zanimljivo je da Vilim nije preminuo u Engleskoj, nego u svojoj rodnoj Normandiji, u koju se vratio manje od godinu dana uoči smrti. Prilikom napada na francuski grad Mantes Vilim je zadobio ozljedu ili je obolio od neke bolesti. Donijeli su ga u normanski grad Rouen i smjestili u tamošnji samostan sv. Gervazija. U tom je samostanu Vilim Osvajač preminuo upravo na današnji dan. U trenutku smrti Vilim vjerojatno još uvijek nije bio navršio 60 godina života (nije poznata točna godina njegovog rođenja, ali se pretpostavlja se rodio 1027. ili 1028. godine).

Kralja-vojvodu pokopali su prema njegovoj želji u crkvi sv. Stjepana (Saint Étienne) u normanskom gradu Caenu. Inače, zanimljivo je da je u trenutku Vilimove smrti 1087. godine u Hrvatskoj vladao kralj Zvonimir. Znameniti papa sv. Grgur VII., s kojim je kralj Zvonimir intenzivno komunicirao, preminuo je samo oko dvije godine ranije.
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Znamenita bitka između Engleske i Škotske kod Flodden Fielda dogodila se dana 9. rujna 1513. godine. Prema broju angažiranih trupa bila je to najveća bitka u povijesti ratova između tih dviju država. U njoj je poginuo škotski kralj James (Jakov) IV. iz dinastije Stewart (Stuart), što je bio posljednji slučaj pogibije nekog kralja u bitki na području Velike Britanije.

Bitka kod Flodden Fielda dogodila se u neposrednoj blizini škotsko-engleske granice, s engleske strane i samo nekoliko kilometara od pograničnog gradića Coldstreama te rijeke Tweed (koja na tom području čini granicu između Engleske i Škotske). Ukupno se u Bitki kod Flodden Fielda sukobilo čak oko 60.000 ljudi, pri čemu je Škota bila nešto više. Engleske su trupe ipak nadjačale Škote, a u pokolju koji je uslijedio poginuo je velik broj vodećih škotskih aristokrata.

Osim spomenutog škotskog kralja Jakova IV. poginuli su: nadbiskup Alexander Stewart (tadašnji škotski lord kancelar), biskup George Hepburn, desetak škotskih grofova (earlova) i još desetak škotskih lordova. Engleski pobjednički vojskovođa Thomas Howard, koji je imao titulu grofa od Surreya, nagrađen je nakon te bitke obnovom prethodne najviše obiteljske titule obitelji Howard, one vojvode od Norfolka (engl. Duke of Norfolk), koju njegovi nasljednici drže čak i danas.

......................

Dana 9. rujna 1754. godine rođen je William Bligh, poznat kao kapetan broda Bounty, protiv kojeg je dignuta pobuna 1789. godine. Bligh je ušao u Britansku kraljevsku mornaricu (engl. Royal Navy) već u dobi od sedam godina. U svojim ranim dvadesetim godinama plovio je pod zapovjedništvom znamenitog kapetana Jamesa Cooka po Tihom oceanu. Bio je prisutan i na ekspediciji pri kojoj je Cook poginuo na Havajima.

Godine 1787. dobio je Bligh zapovjedništvo nad brodom Bounty. Pri putovanju po Tihom oceanu njegovi su se mornari pobunili, tako da je Bligh istjeran s broda. Uspio je preživjeti nakon nevjerojatnog i dugog puta prijeđenog u čamcu, a zatim se vratio u Englesku.

Nakon pobune, Bligh je nastavio karijeru u Britanskoj kraljevskoj mornarici, a kasnije je dosegao i čin admirala. Postavljen je 1806. godine za guvernera australske kolonije Novi Južni Wales (engl. New South Wales). Admiral Bligh umro je 1817. godine u dobi od 63 godine.

.........................................

Vojvoda Franjo II. od Bretanje godinama se borio za očuvanje svoje države od priključenja Francuskoj. Na današnji dan umro je od posljedica pada s konja.

Dana 9. rujna 1488. godine umro je vojvoda Franjo II. od Bretanje, posljednji muški nezavisni vladar Vojvodstva Bretanje. Vojvodstvo Bretanja funkcioniralo je kao država nezavisna od Francuske sve do početka ranog novog vijeka. Naime, bretonski vladari imali su vlastitu vojsku, dvorce i posjede te feudalnu podstrukturu. Francuski kraljevi stoljećima su pokušavali Bretanju podložiti svojoj vlasti, no ona se uspjela razmjerno dugo održati samostalnom.

Posljednji nezavisni muški vojvoda Franjo II. (na bretonskom jeziku Frañsez II.) pripadao je dinastiji Dreux-Montfort, koja je stoljećima vladala tom zemljom. Rođen je u dvorcu Clisson (franc. Château de Clisson) južno od rijeke Loire. Vojvoda Franjo II. godinama se borio za očuvanje svoje države od priključenja Francuskoj (francuski su kraljevi tijekom kasnog srednjeg vijeka nastojali stvoriti svojevrsnu hegemoniju na što širem području). Franjo II. važno je sjedište imao u gradu Nantesu, u dvorcu koji danas nosi naziv Château des ducs de Bretagne (hrv. Dvorac vojvoda od Bretanje).

Franjo II. umro je od posljedica pada s konja. U trenutku smrti bilo mu je 55 godina. Budući da nije imao sinova, naslijedila ga je kći Ana, koju je oženio francuski kralj da bi zadobio nasljedstvo Bretanje. S vremenom je tako Bretanja potpuno izgubila nezavisnost i postala je dijelom Francuske.

...................................................................

Lav Nikolajevič Tolstoj rodio se 9. rujna 1828. godine u aristokratskoj ruskoj obitelji. Od oca je naslijedio titulu grofa. Tolstoji su bili jedna od najznamenitijih ruskih plemićkih obitelji, a uzdigli su se u kasnom 17. stoljeću, za vrijeme Petra Andrejeviča Tolstoja, koji je dobro učinio što se priklonio caru Petru Velikom. Mnogi kasniji članovi obitelji bili su ugledni na dvoru i u čitavom Ruskom Carstvu.

Mali grof Lav Tolstoj rođen je na obiteljskom posjedu Jasna Poljana, koji i danas postoji i nalazi se oko 200 km točno na jug od Moskve. Tolstojevi roditelji umrli su rano, pa je on naslijedio Jasnu Poljanu. Bio je to znatan zemljoposjed s oko 1.600 hektara zemlje. Na njemu je živjelo oko 350 kmetova u 4 zaseoka, a na posjedu su bila i 4 jezera. Tolstoj se brinuo oko blagostanja svojih kmetova. Primjerice, za njihovu je djecu na posjedu osnovao čak trinaest škola. Takva su nastojanja u to doba bila neuobičajena i izazivala su negativne reakcije vlasti.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 10. rujna 1382. godine umro je hrvatsko-ugarski kralj Ludovik Anžuvinac. U trenutku smrti bio je vjerojatno najmoćniji vladar u cijeloj Europi, moćniji od tadašnjeg engleskog kralja Rikarda II. iz dinastije Plantagenet ili francuskog kralja Karla VI. iz dinastije Valois. Puni vladarski naslov Ludovika Anžuvinca glasio je na latinskom jeziku: Ludovicus, Dei gratia rex Hungariae, Poloniae, Dalmatiae, Croatiae, Ramae, Serviae, Galliciae, Lodomeriae, Cumaniae, Bulgariaeque Princeps Salernitanus et honoris Montis S. Angeli Dominus (Ludovik, milošću Božjom kralj Ugarske, Poljske, Dalmacije, Hrvatske, Rame, Srbije, Galicije, Vladimirije, Kumanije, Bugarske, knez Salerna i počasni gospodar Monte Sant’Angela).

Ludovik Anžuvinac preminuo je u 57. godini života u Trnavi, na području današnje Slovačke (nekoć je taj kraj pripadao Ugarskom Kraljevstvu, a Trnava je nosila naziv Nagyszombat). Osim spomenutih kraljevskih titula koje je nosio, Ludovik Anžuvinac vladao je nad još nizom teritorija, koje je osvojio oružjem ili ih je doveo pod vazalni odnos. Među takvim su teritorijima bile Vlaška i Moldavija u današnjoj Rumunjskoj, tako da se Ludovikova vlast prostirala od Jadranskog do Crnog mora, a na sjeveru su njegovi poljski teritoriji gotovo dosezali Baltičko more. Dapače, vojnom je silom Ludovik zauzeo u jednom trenutku čak i Napuljsko Kraljevstvo u južnoj Italiji.


_________________

Image
Austrijska carica i hrvatsko-ugarska kraljica Elizabeta, poznatija kao Sisi, bila je supruga cara Franje Josipa I. i miljenica javnosti. Ubio ju je na 10. rujna 1898. talijanski anarhist Luigi Lucheni, iz apsurdnog razloga. On je, naime, pod utjecajem anarhističkih ideja, jednostavno želio ubiti nekog poznatog iz visoke klase, kako bi cijeli događaj dospio u novine. Kad je došao u Ženevu meta mu je bio francuski vojvoda od Orleansa, no budući da je ovaj promijenio raspored putovanja, Lucheni nije mogao doprijeti do njega. Tada je Lucheni saznao da je u Ženevi carica Sisi, pa je odlučio ubiti nju umjesto vojvode.

Sissi je bila pomalo buntovničke prirode pa je odbijala zaštitu policije i tjelesnih čuvara. Kad se ukrcavala na parobrod na Ženevskom jezeru Lucheni se zaletio u nju i uspio ju je probosti tankom oštricom (zašiljenom rašpom). Ona nije primijetila da je ubodena zbog vrlo čvrsto stegnutog korzeta, pa je nastavila dalje i ukrcala se na parobrod. Tek je tada osjetila jaku bol u prsima. Naime, tanka oštrica je probola srce i dovela do krvarenja, koje se izvana nije vidjelo zbog zategnutosti korzeta. Ubrzo je umrla, a Lucheni je uhićen. Na fotografijama uhićenja uočljivo je njegovo nasmijano lice. Naime, bio je sretan što je uspio ubiti nekoga iz vladajuće klase.

________________

Dana 10. rujna 1419. godine ubijen je Ivan Neustrašivi, vojvoda od Burgundije i jedan od najmoćnijih feudalaca u tadašnjoj Europi. Potjecao je iz francuske kraljevske dinastije Capet-Valois, a bio je ujedno i unuk francuskog kralja Ivana II. iz iste dinastije. Po jednoj je liniji potjecao i od hrvatsko-ugarskog kralja Bele IV. iz znamenite dinastije Arpadovića. Ivan II. nagomilao je gotovo nevjerojatno velik niz titula i posjeda. Osim što je bio vojvoda od Burgundije, bio je ujedno i grof od Charolaisa, grof od Flandrije, grof od Artoisa i grof od Neversa. Nadimak Neustrašivi (franc. Sans Peur) dobio je navodno zbog svoje neustrašive borbenosti u Bitki kod Nikopolja, vođenoj protiv Osmanlija 1396. godine. Između različitih pripadnika dinastije Valois izbila je u prvom desetljeću 15. stoljeća borba za vlast, tako da se vojvoda Ivan Neustrašivi našao u sukobu s vlastitim rođacima (radilo s o svojevrsnom građanskom ratu).
Godine 1418. osvojio je Ivan i Pariz, no otprilike u istom razdoblju prodrli su u sjevernu Francusku Englezi pod vodstvom kralja Henrika V. iz dinastije Plantagenet. Radi zajedničke obrane Francuske od Engleza dogovoreno je Ivanovo pomirenje s francuskim prijestolonasljednikom (dofenom) Karlom. Ipak, na sastanku koji je trebao predstavljati diplomatski susret između dofena i vojvode, dofenovi su ljudi spomenutog 10. rujna 1419. godine ubili vojvodu. Taj se zločin dogodio na mostu preko rijeke Seine kod francuskog mjesta Montereaua, jugoistočno od Pariza. Nažalost, čin je bio sudbonosan, jer je Ivanov nasljednik Filip formirao savez s Englezima protiv dofena, što je Francusku bacilo na noge (spasila ju je tek intervencija znamenite svetice Ivane Orleanske).

______________

Vladar Monaka – knez Karlo III. – utemeljio je poznati kasino u Monte Carlu. Kasino je Monaku zapravo bio potreban da bi se ta državica izvukla iz lošeg financijskog stanja. Naime, polovinom 19. stoljeća Monako je bio na rubu bankrota, jer još nije imao prihode od turizma.

Dana 10. rujna 1889. godine umro je suvereni vladar države Monako – knez Karlo III. iz dinastije Matignon-Grimaldi. Knez Karlo III. utemeljio je poznati kasino u Monte Carlu, a i cijeli je Monte Carlo po knezu Karlu III. i dobio ime (Carlo je talijanski oblik njegovog imena).
Knez Karlo III. morao je Francuskoj odstupiti velik dio svojih nekadašnjih posjeda da bi mu ona priznala status vladara nezavisne države. Vladao je Monakom kao knez od 1856. do 1889. godine. Kasino zapravo bio Monaku potreban da bi se državica izvukla iz lošeg financijskog stanja. Naime, polovinom 19. stoljeća Monako je bio na rubu bankrota, zbog spomenutog odstupanja teritorija Francuskoj (navodno je odstupljeno čak oko 80 % nekadašnjeg teritorija). Monako je u to doba bio prilično neproduktivan dio sredozemne obale, smješten većinom na strmim stijenama i bez osobitog izvora prihoda (turizma još nije bilo). Da bi se privuklo posjetitelje, osnovan je spomenuti kasino na mjestu koje je po vladajućem knezu Karlu III. dobilo ime Monte Carlo (hrv. Karlovo Brdo).

I doista, s vremenom je turizam krenuo. Uz kockanje, u Monte Carlu usporedno je razvijan i lječilišni turizam (takav tip turizma razvijala je u to doba i Opatija). Pravi uspjesi došli su tek kad je državica dobila odgovarajuće prometne veze s ostatkom Europe. Knez Karlo III. do kraja života već je imao državu sa statusom ugledne svjetske destinacije.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Odbranom Malte pri turskoj opsadi zapovijedao je tadašnji veliki meštar ivanovaca Jean Parisot de Valette. Prema izvještajima, on je pokazao velik osobni angažman, zbog kojeg je kasnije slavljen.
11.09.1565. završena je opsada, u korist kršćana, Malte. Bila je to jedna od najvećih opsadnih bitaka iz vremena ratova na Sredozemlju između Osmanlija i kršćana. Opsada je trajala je gotovo četiri mjeseca, a u njoj Osmanlije nisu uspjeli osvojiti Maltu, strateški iznimno važno kršćansko uporište na Sredozemnom moru, unatoč višestrukoj premoći u broju trupa.
Maltu su pri opsadi branili vitezovi ivanovci (hospitalci). Oni su poznati i kao malteški vitezovi upravo zbog toga što im je Malta bila glavno sjedište (isprva im je sjedište bilo u Jeruzalemu, kasnije na otoku Rodu, a tek od 1530. godine na Malti). Odbranom Malte zapovijedao je tadašnji veliki meštar ivanovacaJean Parisot de Valette. Prema izvještajima, on je pokazao velik lični angažman, zbog kojeg je kasnije slavljen. Upravo po velikom meštru nosi ime današnji glavni grad Malte – Valetta.
Napad na Maltu naredio je tadašnji osmanski sultan Sulejman Veličanstveni. Flota koja je isplovila iz Carigrada prema Malti bila je jedna od najvećih ikada skupljenih još od doba antike. Izgleda da je ukupan broj turskih trupa čak osam puta nadmašivao broj branitelja. Maltu je branilo nešto više od 6.000 ljudi, dok je ukupan broj napadača dosezao možda i 48.000.
Sulejman Veličanstveni u doba Opsade Malte imao je već 70 godina života, a umro je sljedeće godine pri Opsadi Sigeta. Otok Malta ima površinu od 246 četvornih kilometara, što znači da je manji od hrvatskog otoka Korčule. Pri opsadi ga je branilo nešto više od 6.000 ljudi, dok je ukupan broj napadača dosezao možda i 48.000.

---------------

Vojskom francuskog kralja Luja XIV. u toj su bitki zapovijedali maršali Claude de Villars i Louis-François de Boufflers.

Dana 11. 09. 1709. godine dogodila se znamenita Bitka kod Malplaqueta, najveća i najkrvavija bitka 18. stoljeća. U njoj je na obje strane sudjelovalo čak oko 160.000 ljudi, što stoljećima nije bilo viđeno u Europi (masovnije bitke počele su se događati tek u razdoblju ratova Napoleona Bonapartea). Mjesto Malplaquet, kod kojeg se odvijala bitka, nalazi se manje od tri kilometra od današnje francusko-belgijske granice (na tlu današnje Francuske). Zanimljivo je da je bojno polje Bitke kod Malplaqueta bilo smješteno točno na liniji koja spaja središte Pariza sa središtem Bruxellesa (na udaljenosti znatno bližoj Bruxellesu tj. oko 70 kilometara od tog belgijskog glavnog grada i 195 kilometara od Pariza). Vojskom francuskog kralja Luja XIV. u toj su bitki zapovijedali maršali Claude de Villars i Louis-François de Boufflers (obojica s visokim aristokratskim titulama vojvode). Protufrancuskom koalicijom, sastavljenom od habsburških, britanskih, pruskih i nizozemskih snaga, zapovijedala su dvojica najslavnijih vojskovođa u tadašnjoj Europi: princ Eugen Savojski i vojvoda od Marlborougha (John Churchill).
U bitki je stradalo više od 30.000 ljudi, što je predstavljalo katastrofalne gubitke za obje strane, a proširila se čak i vijest da je poginuo vojvoda od Marlborougha (što je bila neistina). Princ Eugen Savojski i vojvoda od Marlborougha nominalno su odnijeli pobjedu u toj bitki jer su se Francuzi povukli s bojnog polja. Ipak, bila je to Pirova pobjeda jer je plaćena golemim ljudskim žrtvama i gubitkom velikog broja trupa, što se pokazalo ograničavajućim za nastavak pohoda. Tako su u konačnici Francuzi kralja Luja XIV. bili na većem dobitku nakon bitke kod Malplaqueta.

....................
Henri de La Tour d’Auvergne, poznatiji kao vikont de Turenne, dobio je naslov maršala Francuske već 1643. tj. u dobi od samo 32 godine.

Image

Dana 11. rujna 1611. godine rođen je francuski maršal Henri de La Tour d’Auvergne, poznat pod titulom vikonta de Turennea (franc. Vicomte de Turenne). Pripadao je jednoj od najstarijih i najuglednijih plemićkih obitelji u Francuskoj. Naime, obitelj de La Tour d’Auvergne imala je rang tzv. „stranih prinčeva“ (franc. Princes étrangeres), što je bio najviši rang nakon onog pripadnika kraljevske dinastije. Po tom su rangu članovi obitelji de La Tour d’Auvergne bili ravnopravni članovima europskih vladarskih dinastija, s kojima su sukladno tome mogli ulaziti u ravnopravne brakove. Henri de la Tour d’Auvergne po majci je tako doista i bio kraljevskog podrijetla (ona je bila nizozemska princeza). Budući da je bio mlađi sin u obitelji, Henri de La Tour d’Auvergne nije naslijedio glavne obiteljske posjede i titule (princa od Sedana, vojvode od Bouillona i vojvode od Château-Thierryja), nego je bio oslovljavan kao vikont de Turenne. Premda je titula vikonta nominalno bila niža čak i od grofovske titule, u Francuskoj ta činjenica nije bila toliko bitka koliko starost titule. Naime, titula vikonta od Turennea potjecala je još iz srednjeg vijeka i nosila je golem prestiž, znatno veći od mnogih nominalno viših titula grofa i markiza. Henri de La Tour d’Auvergne već se u mladosti usmjerio na vojnički poziv. Postao je naposljetku jednim od najvećih vojskovođa u povijesti Francuske pa i Europe općenito. Naslov maršala Francuske dobio je već 1643. tj. u dobi od samo 32 godine. Borio se u nizu bitaka tijekom Tridesetogodišnjeg rata, Francusko-španjolskog rata i Francusko-nizozemskog rata. Napoleon je bio toliko oduševljen njegovim postignućima da je vojnicima preporučao „čitanje i ponovno čitanje“ o njegovim pothvatima.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Dana 11. rujna 1789. godine američki predsjednik George Washington imenovao je Alexandera Hamiltona za prvog ministra financija u povijesti SAD-a. Hamilton je na službu ministra financija (engl. Secretary of the Treasury) gledao kao na premijersku funkciju, u svjetlu britanskog značenja te riječi (gdje je premijer First Lord of the Treasury). U tom tumačenju predsjednik Washington bio bi ekvivalent britanskom kralju, a Hamilton njegov premijer.

Hamilton je osnivač najstarije banke u SAD-u The Bank of New York i središnje banke SAD-a. Umro je u dvoboju s tadašnjim potpredsjednikom SAD-a Aaronom Burrom. Taj, u povijesti SAD-a vjerojatno najpoznatiji, dvoboj odigrao se 11. srpnja 1804. godine u New Jerseyu. Hamilton je namjerno pucao iznad glave svog protivnika, a Burrov je pucanj pogodio Hamiltona iznad desnog kuka i zaustavio se u kralježnici, prethodno oštetivši unutarnje organe. Hamilton je od ozljeda umro sljedećeg dana. Njegov lik nalazi se na američkoj novčanici od 10 dolara.

------------

Engleski istraživač Henry Hudson plovio je uz obale Sjeverne Amerike proučavajući to područje za Nizozemsku istočnoindijsku kompaniju i tražeći sjeverni prolaz do Azije. Istraživao je obale rijeke koja se danas po njemu zove Hudson River i naišao na otok Manhattan 11. rujna 1609. godine. Ime tog otoka potječe od indijanskih riječi Manna-hata, koje znače otok s mnogim brdima. Kasnije će otok biti otkupljen od Indijanaca za sitnu robu u vrijednosti 60 guldena, što se prije navodilo da je jednako 24 dolara, a zapravo je po današnjim mjerilima bliže svoti od 1.000 dolara.

Henry Hudson je na sljedećem putovanju, ponovno u potrazi za sjeverozapadnim putem do Azije, no ovaj put pod britanskom zastavom, obišao poluotok Labrador i došao u današnji Hudsonov zaljev (taj zaljev u Kanadi također se zove po njemu). Tamo je njega i njegovu posadu preko zime zarobio led, pa su morali prezimiti na kopnu. Kad je Hudson s dolaskom toplog vremena htio nastaviti tražiti put prema Aziji, posada broda se pobunila. Ostavili su Hudsona i nekoliko njegovih suradnika u čamcu, a sami se vratili u Englesku.

Hudson i njegovi kolege više nikada nisu viđeni. Pobunjenike su u Engleskoj uhitili i sudili im, ali nisu ih htjeli smaknuti, vjerojatno zbog toga što su imali vrijedno znanje o sjevernim obalama Kanade. Na taj način preživjeli su, premda je u to doba kazna za pobunu bila smrt.

-------------


Dana 11. rujna 1792. ukraden je od francuskog kralja Luja XVI. i kraljice Marije Antoanete najslavniji dijamant na svijetu. To je znameniti plavi dijamant koji se danas naziva Hope, a u to je doba bio poznat pod nazivom Le bleu de France (hrv. francuski plavi). Dijamant se danas nalazi u slavnom vašingtonskom muzeju Smithsonian i godišnje ga posjeti toliko ljudi da je to najposjećeniji objekt u svim svjetskim muzejima nakon Mona Lise u Louvreu.

Dijamant Hope imao je zanimljivu povijest i neki ga smatraju ukletim jer je često mijenjao vlasnike koji su umirali nasilnom smrću ili su imali kakvu drugu nesreću. Iskopan je u Indiji, a s vremenom je došao u vlasništvo francuskog kraljevskog dvora. Kralj Luj XVI. nosio ga je oko vrata kao dio privjeska slavnog Reda zlatnog runa. Poznata je nesretna sudbina tog kralja kojeg je Francuska revolucija skinula s prijestolja, a kasnije i smaknula. Dok je kralj još bio zatvoren od strane revolucionara, grupa razbojnika provalila je u pariški Garde-Meuble i ukrala francuske kraljevske dragulje, s njima i navedeni Lujev privjesak .

Nakon krađe, dijamant je na razmjerno dugo vrijeme nestao sa svjetske pozornice. Pojavio se ponovno tek u sljedećem stoljeću i to u Londonu. Tamo ga je kupio bogati londonski bankar Thomas Hope, po kome danas dijamant i ima naziv Hope. Nakon niza promjena vlasnika, od kojih su neki imali tragičnu sudbinu, dragulj je 1949. završio u rukama njujorškog trgovca dijamantima Harryja Winstona. On je darovao kamen muzeju Smithsonian, ne zato što se bojao prokletstva vezanog za njega, nego zato što je htio da taj muzej dobije primjerenu zbirku dragulja koje će široka publika moći razgledati.

Plavi dijamant se i danas može vidjeti u tom muzeju u američkom glavnom gradu Washingtonu, kao jedna od njegovih glavnih atrakcija. Dijamant Hope ima 45,52 karata, dakle težak je samo 9,10 grama. Osiguran je na 350 milijuna dolara. Specifičan je po tome što su golom oku vidljivi plavi tragovi elementa bora u njegovoj kristalnoj strukturi, dok pod ultraljubičastim svetlom reflektira crvenu boju zbog takođe prisutnog fosfora
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Nekoliko je ljudi u SAD-u potvrdilo da je vidjelo neobično stvorenje, koje se danas najčešće naziva Čudovište iz Flatwoodsa (engl. Flatwoods Monster), 12. rujna 1952. godine. Postoje teorije da je bila riječ o izvanzemaljcu ili o kriptidu (biće koje živi na Zemlji, ali se skriva od ljudi).
Image
Čudovište je primijećeno u divljini pokraj gradića Flatwoodsa u američkoj saveznoj državi Zapadnoj Virginiji. Svjedoci se uglavnom slažu da je bilo visoko barem dva i pol metra i da je imalo crveno lice koje je isijavalo iznutra svjetlošću. Tijelo mu je navodno bilo zelene boje. Oči su mu bile izbuljene i neljudske. U pogledu oblika glave svjedoci su izjavili ili da je bila srcolika ili da je imala veliku srcoliku haubu iza nje. Tijelo tog stvorenja bilo je navodno oblika sličnog ljudskom i obučeno u nešto slično tamnoj suknji. Neki kažu da nije imalo vidljivih ruku, a neki da su ruke bile kratke i zdepaste i da su izlazile iz prednjeg dijela tijela, te završavale prstima sličnim pandžama.
Prva neobična pojava koju su svjedoci uočili bio je svijetleći objekt koji je proletio nebom u predvečerje oko 19 sati i 15 minuta. Ugledala su ga braća Edward i Fred May te njihov prijatelj Tommy Hyer (starosti redom 13, 12 i 10 godina). Objekt se spustio na brdo koje je pripadalo lokalnom farmeru Baileyju Fisheru. Dječaci su otišli u kuću k majci dvojice braće, Kathleen May, i obavijestili je o tome što su vidjeli. Ona je organizirala izviđanje, pozvavši još i lokalnog člana Nacionalne garde Eugenea Lemona (17), te još dvoje djece.

Došli su na Fisherovu farmu i uputili se na spomenuto brdo. Tamo su ugledali veliku pulsirajuću vatrenu loptu, promjera oko 15 metara. Na lijevo je gardist ugledao dva mala svjetla. Usmjerio je baterijsku svjetiljku prema njima i tako osvijetlio stvorenje. Ono je ispuštalo pištajući i siktajući zvuk, krenulo je prema njima, a zatim se uputilo prema crvenom svjetlu. Grupu je zahvatila panika od prizora tog stvorenja, pa su pobjegli.
--------------------------
Dana 12. rujna 1849. godine rođen je Alexander Krobatin, austrougarski feldmaršal i ministar rata. Rodio se u gradu Olomoucu u Moravskoj, na području današnje Republike Češke. Pripadao je istom naraštaju kao i znameniti državnik Tomáš Masaryk, koji je također rođen na području Moravske. Krobatin se školovao za vojnog časnika, a 1900. godine dosegao je čin generala u Austrougarskoj vojsci. Godine 1912. došao je na položaj austrougarskog ministra rata, na kojem je ostao sve do 1917. godine. Imao je znatnu ulogu pri pokretanju Prvog svjetskog rata jer je pripadao ratobornoj skupini koja je bila sklona ulasku Austro-Ugarske u rat s Kraljevinom Srbijom, do čega je doista i došlo nakon atentata na nadvojvodu Franju Ferdinanda u Sarajevu.
Image
Godine 1916. dobio je novokreirani čin generala pukovnika, kao jedan od prvih generala u Austrougarskoj vojsci. Sljedeće je godine s pozicije ministra rata (koja je prebačena na Rudolfa Stöger-Steinera) postavljen na zapovjednika Desete armije, smještene na Talijanskom bojištu. Predvodio je tu armiju tijekom krvavih borbi kod Kobarida. Promaknut je u čin feldmaršala (najviši čin u Austrougarskoj vojsci) u studenom 1917. godine. Dobio je i vitešku titulu (kao Ritter von Krobatin), a kasnije i austrijsku barunsku titulu (kao Freiherr von Krobatin). Umirovio se ubrzo nakon završetka Prvog svjetskog rata, a preminuo je u Beču 1933. godine, u prilično visokoj 85 godini.
................................................
Dana 12. rujna 1494. godine rođen je francuski kralj Franjo I. Bio je vjerojatno bio najslavniji od svih francuskih renesansnih vladara. Naročito su poznati renesansni dvorci u dolini rijeke Loire, kao i u okolici Pariza, koji su građeni ili dograđivani u njegovo doba.
Franjo I. je rođen u dvorcu Cognac u južnoj Francuskoj i u doba svog rođenja nije bio očekivani nasljednik francuskog kraljevskog prijestolja. Naime, pripadao je pobočnoj liniji dinastije Capet, a otac mu je imao samo titulu grofa. Ipak, svi njegovi muški rođaci koji su imali veće pravo na prijestolje umrli su, tako da je on već u dobi od 20 godina postao novim francuskim kraljem.

Kralj Franjo I. vladao je tijekom pune 32 godine. Bio je posljednji poslodavac Leonarda da Vincija, a znamenita slika Mona Lise isprva je bila smještena u kraljev dvorac Fontainbleau pokraj Pariza. Postoji legenda da je Leonardo da Vinci umro na rukama kralja Franje I., svog pokrovitelja koji je udahnuo posljednji dah velikog genija.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 12. rujna 1992. godine lansiran je u svemir prvi par supružnika u povijesti. Bili su to Mark C. Lee i njegova supruga Jan Davis. Oboje su bili astronauti američke NASA-e. Zanimljivo je da su se vjenčali za vrijeme treninga za današnji let, a NASA-i su tu vijest objavili u zadnji trenutak, kad je već bilo prekasno da se otkaže njihovo sudjelovanje u misiji. Naime, NASA je u to doba još imala pravilnik koji je zabranjivao slanje supružnika u svemir. To je pravilo tada zaobiđeno zbog nedostatka vremena da se uvježba njihova zamjena. Mark i Jan na neki su način prevarili NASA-u, koja bi ih u suprotnom slučaju bila skinula s misije (barem jedno od njih dvoje). Kasnije je to pravilo o zabrani slanja supružnika u svemir ukinuto, tako da danas NASA više nema takva ograničenja.

Mark i Jan poletjeli su u misiji STS-47 na Space Shuttleu Endeavour. Bila je to jubilarna 50. Space Shuttle misija. Marku je to bio već drugi let u svemir i imao je funkciju zapovjednika Shuttleovog tereta. Jan je letjela po prvi put i imala je dužnost prvog specijalista misije. Proveli su u svemiru gotovo 8 dana i uspješno se vratili nakon što su čak 126 puta obišli Zemlju. Njemu je tada bilo 40 godina, a njoj 38.

Ta je misija ostala zapamćena i po tome što je na njoj prvi put u povijesti jedna Afroamerikanka poletjela u svemir (Mae Carol Jemison), kao i po tome što je na njoj prvi put jedan Japanac poletio u Space Shuttleu (Mamoru Mohri).

------------------

Dragutin Domjanić, ugledni hrvatski pjesnik rođen je 12. rujna 1875. godine. Potjecao je iz plemićke obitelji koja je posjedovala zemljišta na području nekadašnje Zagrebačke, Varaždinske i Križevačke županije. Pjesnik Dragutin pl. Domjanić rodio se u Krčima kraj Adamovca, nedaleko od Donje Zeline (oko dvadeset kilometara sjeveroistočno od Zagreba). Dio mladosti proveo je kao pitomac zagrebačkoga plemićkog konvikta, a zatim je završio studij prava te doktorirao 1899. godine. Vršio je neke ugledne funkcije u hrvatskome javnom životu. Primjerice, bio je istražni sudac, a od 1906. godine i vijećnik Sudbenog stola u Zagrebu. Postao je redovitim članom JAZU-a 1919. godine, a 1927. postao je i predsjednikom zagrebačkog odjela PEN-kluba. Na položaju predsjednika Matice hrvatske bio je od 1921. do 1926. godine.

Iako poznat kao pjesnik kajkavskoga književnog izraza, književni put započeo je štokavskom zbirkom Pjesme, u kojoj je izrazio svoje temeljne osjećaje i poglede na svijet, što je ponovio i u kajkavskim pjesničkim zbirkama Kipci i popevke, V suncu i senci, Po dragomu kraju. Pisao je i stihove s ratnom tematikom (Prošecija, Ciklame, krvave ciklame). Ipak najpoznatiji je ostao po pjesmama Fala i Popevke sam slagal, koje pripadaju najpopularnijim kajkavskim djelima u hrvatskoj povijesti, a uglazbio ih je Vlaho Paljetak.
Dragutin Domjanić preminuo je 1933. u Zagrebu.

........................................................................................................................

Image

Dana 12. rujna 1992. godine poslana je u svemir prva Afroamerikanka. Bila je to 35-godišnja Mae Jemison, u sklopu svemirske misije STS-47. Radilo se o misiji američkog space shuttlea Endeavor, lansiranoj s Floride. Zanimljivo je da je Mae Jamison po obrazovanju zapravo liječnica, a prije nego je postala astronautkinjom bila je pripadnica organizacije Peace Corps.
Mae Jemison rođena je 1956. godine u saveznoj državi Alabami, na američkom Jugu. U NASA-u je primljena 1987. godine. Osim što je liječnica, Mae Jamison uspješno se bavila i plesom (razmišljala se u mladosti plesu čak i profesionalno posvetiti, umjesto medicini).

Mae Jamison nastupila je i kao glumica u jednoj epizodi Zvjezdanih staza: Sljedeća generacija (engl. Star Trek: The Next Generation). Radilo se o epizodi Druge prilike (engl. Second Chances) snimljenoj 1993. godine tj. manje od godinu dana nakon njenog leta u svemir. U toj je epizodi Mae Jemison glumila poručnicu Palmer, na svemirskom brodu USS Enterprise.

..................................
Dana 12. rujna 1904. godine rođen je sin poznatog mađarskog admirala Miklosa Horthyja. Zvao se István Horthy i od oca je naslijedio plemstvo s pridjevkom de Nagybánya. Obitelj Horthy bila je mađarska plemićka obitelj sa zemljišnim posjedima i dvorcem u Kenderesu na istoku današnje Mađarske. Spomenimo samo da je bio na čelu Mađarske gotovo u cijelom razdoblju između Prvog i Drugog svjetskog rata. Vodio je Mađarsku i tijekom većeg dijela Drugog svjetskog rata, kao Hitlerov saveznik, no s određenim rezervama u pogledu nacizma i antisemitizma. Na kraju ga je Hitler dao ukloniti, a u Mađarskoj su na vlast došli tvrdokorni nacisti (Stranka strjelastog križa).
István Horthy bio je, dakle, sin admirala Miklosa Horthyja i kao takav već je u mladosti imao ugledan položaj. Zanimljivo je da je István rođen u Puli, jer mu je otac bio mornarički časnik. Naime, Pula je bila glavno središte Austrougarske ratne mornarice. Admiral Horthy imao je u Puli čak i vilu, koja i danas postoji.

Mladi István Horthy školovao se za inženjera strojarstva, a jedno je vrijeme radio u SAD-u u Fordovoj tvornici, i to dok mu je otac admiral bio već vođa Mađarske. István se oženio groficom Ilonom Edelsheim-Gyulai iz ugledne aristokratske obitelji (bila je kći grofice Pejačević iz poznate hrvatske obitelji). Za vrijeme Drugog svjetskog rata Ilona je radila kao medicinska sestra, a zaslužna je i za spašavanje Židova. Njen suprug István također je bio protivnik nacizma i antisemitizma.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Hitleru su se svidjele Drexlerove antisemitske, nacionalističke, antikapitalističke i antimarksističke ideje, pa je uskoro prihvatio poziv i učlanio se u stranku. Dobio je redni broj 555, no zapravo je bio 55. član, a stranka je povećala brojeve da bi se dobio privid većeg članstva.

Nakon što se vratio iz vojske u kojoj je služio u Prvom svjetskom ratu, kaplar Adolf Hitler poslan je kao vojni doušnik na sastanak Njemačke radničke stranke (njem. Deutsche Arbeiterpartei). Na sastanku se žestoko posvađao s jednim od sudionika. Šef stranke Anton Drexler bio je impresioniran Hitlerovim govorničkim sposobnostima pri toj svađi i pozvao ga je da se učlani u stranku. Hitleru su se svidjele Drexlerove antisemitske, nacionalističke, antikapitalističke i antimarksističke ideje, pa je uskoro prihvatio poziv i učlanio se u stranku. Dobio je redni broj 555, no zapravo je bio 55. član, a stranka je povećala brojeve da bi se dobio privid većeg članstva

Uskoro je Hitler postao jedan od vodećih članova stranke. Ime stranke promijenjeno je sljedeće godine u Nacionalsocijalistička njemačka radnička stranka (njem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei). 28. srpnja 1921. godine Hitler je postao šef stranke zamijenivši Drexlera, a uskoro je uzeo i naziv stranačkog Führera. Premda je isprva bio član broj 555, kasnije je nosio zlatnu stranačku značku s rednim brojem 1, koju je prije samoubojstva predao Magdi Goebbels.

----------------------
Jedna od najpoznatijih komandoskih akcija u cijelom Drugom svjetskom ratu izvedena je 12. rujna 1943. godine. Naime, njemačke su specijalne jedinice oslobodile Benita Mussolinija iz zarobljeništva na Gran Sassu. Povijesni kontekst bio je ovakav: u ljeto 1943. godine, kad su saveznici već izvršili invaziju na Siciliju, Fašističko veliko vijeće izglasalo je nepovjerenje Benitu Mussoliniju, dotadašnjem Duceu. Talijanski je kralj zatim Mussolinija smijenio, a dao ga je i uhititi. Mussolinija su vlastiti sunarodnjaci, nakon nekoliko preseljavanja, na kraju smjestili u zatočeništvo visoko u Apeninskom gorju – na planinu Gran Sasso.

Gran Sasso najviša je planina u Apeninima. Mussolini je bio zatočen na lokaciji udaljenoj samo oko 8 kilometara od najvišeg vrha planine Gran Sasso. Taj se vrh zove Corno Grande i sa svojih 2.912 metara najviša je točka u cijeloj Italiji južno od Alpa. Mussolinija su zatvorili u lokalnom hotelu, na visoravni Campo Imperatore (najveća visoravan u Apeninima, koju nazivaju i Mali Tibet).

Nijemci su odlučili Mussolinija osloboditi iz zatočeništva. Komandosku akciju za njegovo izvlačenje naredio je sam Adolf Hitler. Za izvedbu je bio zadužen i znameniti Otto Skorzeny, najpoznatiji njemački specijalac iz Drugog svjetskog rata. O Skorzenyju spomenimo da je sudjelovao i u otmici sina mađarskog državnika Miklosa Horthyja, planiranju lova na Josipa Broza Tita, planiranju nacističke infiltracije u Iran itd.

......................
Etiopski car Haile Selasije bio je rodom iz Salomonske dinastije koja je Etiopijom vladala od 13. stoljeća, a koja po predaji potječe od kralja Salomona i kraljice od Sabe. Ime Haile Selasije znači Snaga Trojstva, a riječ je o vladarskom imenu cara. Ime pod kojim je rođen bilo je Tafari Makonnen Woldemikael, a kad je dobio plemićku titulu Ras postao je poznat kao Ras Tafari Makonnen. Bio je jedna od najvažnijih osoba u povijesti svoje države, kojom je vladao gotovo 44 godine.
Image
Država je pod carevom vlašću prošla kroz više kriza i ratova, a car se morao nositi s brojim problemima od opće zaostalosti države preko talijanskih kolonijalnih ambicija prema etiopskom teritoriju do otpora moćnih veleposjedničkih krugova. Često su ga konzervativne struje napadale zbog otklona od tradicije i pokušaja preraspodjele poljoprivrednog zemljišta, a liberalne zbog presporog provođenja modernizacije i autokratskog načina vladanja. Car je bio vrlo aktivan i na vanjskopolitičkom planu, promičući jedinstvo afričkih zemalja (bio je prvi predsjednik Organizacija afričkog jedinstva) i Pokret nesvrstanih.

1960-ih su bujali sve jači nemiri protiv carske vlasti, a razočarani studenti i niži slojevi počeli su se priklanjati komunizmu. Velika glad u pokrajini Wollo 1972. i naftna kriza iduće godine bile su kapi koje su prelile čašu. Car je svrgnut 12. rujna 1974. u vojnom puču koji je uživao veliku podršku među širim slojevima. Na vlast su došli komunisti koje je predvodio Mengitsu Haile Mariam. Car je smješten u pritvor te je iduće godine umro nakon operacije prostate. Neki smatraju da je ubijen ili da mu namjerno nije pružena adekvatna pomoć.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 13. rujna 1598. godine umro je španjolski kralj Filip II. iz dinastije Habsburg. Bio je jedan od najmoćnijih vladara u svjetskoj povijesti, jer je naslijedio dva najveća kolonijalna imperija na tadašnjem svijetu – španjolski i portugalski. Naime, španjolsku je krunu Filip II. naslijedio od svog oca Karla V. Habsburškog, a portugalsku preko svoje majke Izabele (kćeri portugalskog kralja Manuela). Time je Filip II. posjedovao „carstvo u kojem sunce nikada ne zalazi“. Njegovi su se posjedi prostirali od Europe preko Amerike, Filipina i Indije pa sve do Afrike. U Europi je bio gospodar cijelog Pirenejskog poluotoka (Španjolska i Portugal), južne Italije, Milana, dijela Burgundije te područja današnje Belgije i Nizozemske (doduše, Nizozemci su se kasnije otrgli ispod njegove vlasti). Filipini su ime dobili upravo po kralju Filipu II., jer su ih tako nazvali španjolski pomorci.

Filip II. bio je izraziti vjernik katolik. Dao je sagraditi golemu palaču zvanu Escorial, u kojoj je veći dio prostorija bio namijenjen samostanskim redovnicima, a samo manji kralju i njegovom dvoru. U središtu Escoriala nalazila se velika crkva. Zanimljivo je da je Filip II. tijekom bolesti iz svog kreveta navodno mogao vidjeti oltar te crkve. U Escorialu je kralj Filip II. i preminuo, upravo na današnji dan 1598. godine, u 72. godini svog života.

------------------

Image

Dana 13. rujna 1584. dovršena je gradnja Escoriala, jedne od najvećih kraljevskih palača na svijetu, smještene 45 kilometara sjeverozapadno od Madrida. Sagrađena za vrijeme španjolskog kralja Filipa II., palača je duga 224, a široka 153 metra i ima 16 dvorišta. Sadrži veliku crkvu, na čiji oltar je padao pogled kraljeve sobe, tako da je Filip II. mogao promatrati misu i kad je ležao bolestan u krevetu. Naime, kralj Filip II. bio je vatreni katolik i cijeli je kraj 16. stoljeća obilježila njegova borba za kršćansku vjeru, naročito protiv Osmanlija.

Tlocrt Escoriala, u obliku rešetke, izrađen je po uzoru na rešetku na kojoj je mučen i ubijen sv. Lovro, poznati svetac iz ranokršćanskog razdoblja. To je učinjeno po želji Filipa II., koji je time želio odati počast svecu na čiji je blagdan uspio pobijediti Francuze u znamenitoj Bitki kod Saint-Quentina jer je tu pobjedu Filip II. ostvario točno na dan sv. Lovre 1557. godine.

Escorial nije bio samo kraljevska palača nego i samostan hijeronimitskog katoličkog reda. Time je pružao primjer zanimljive kombinacije svjetovnog i vjerskog sadržaja. Danas u tom samostanu žive redovnici augustinci.

U sklopu palače Escorial nalazi se i znameniti mauzolej španjolskih kraljeva, s 26 mramornih sarkofaga. Svi španjolski kraljevi u posljednjih 450 godina pokopani su ondje, s iznimkom dvojice. Palača ima 2.673 prozora, 1.200 vrata, 86 stepeništa i 88 vodoskoka, a hodnici ukupno zahtijevaju 160 kilometara hoda.

------------------

Image

Dana 13. rujna 1229. godine Ogotaj, sin Džingis-kana, proglašen je velikim kanom Mongola. Ogotaj je bio treći po starosti Džingis-kanov sin, no očeva želja je bila da ga upravo on naslijedi. I doista, nakon razdoblja namjesništva, po Džingis-kanovoj smrti, Ogotaj je izabran za velikog kana (kagana). U to se vrijeme Mongolsko Carstvo već prostiralo na golemom području od Tihog oceana do Crnog mora.

Upravo u doba velikog kana Ogotaja započeli su mongolski napadi na Srednju Europu gdje su ih nazivali i Tatarima. Mongoli su provalili na područja današnje Poljske, Mađarske, Češke, Slovačke i Hrvatske. Gotovo u isto doba su provalili i na područje današnje Indije, što govori o velikoj teritorijalnoj rastegnutosti njihovog Carstva.

Veliki kan Ogotaj umro je u doba kad su Mongoli harali područjem Srednje Europe, u prosincu 1241. godine. Do mongolskih je postrojbi vijest o Ogotajevoj smrti došla tek u ožujku 1242. godine, dok su oni bili na hrvatskim područjima. Tada su se povukli natrag prema Aziji, zbog čega se smatra da je smrt velikog kana Ogotaja spasila Europu od još veće invazije.

--------------------

Dana 13. rujna 1922. godine, izmjerena je najviša temperatura zraka na nekoj meteorološkoj mjernoj postaji. Dogodilo se to u Libiji, u mjestu Azizija (al’ Aziziyah), oko 40 kilometara od libijskog glavnog grada Tripolija, u smjeru Sahare. U to je vrijeme Libija pripadala Kraljevini Italiji i nazivana je Talijanskom Sjevernom Afrikom.

Izmjerena je temperatura od 57,8 °C, što je bilo čak 1,1 °C više od sljedeće najviše temperature izmjerene u svijetu – one u kaliforniskoj Dolini smrti (56,7 °C). Mnogi su sumnjali u libijski rekord, tvrdeći da nešto nije bilo u redu ili s postavljanjem metorološke stanice u Aziziji ili s tamošnjim mjernim instrumentima. Naime, navodno je ta stanica prije bila u samom gradu Aziziji, ali je kasnije prenesena u tvrđavu na obližnjem brdu, gdje je smještena na tamnom asfaltu. Zagrijavanje tog asfalta moglo je umjetno povisiti temperaturu okolnog zraka. Druga je mogućnost da su termometri bili nekalibrirani, a sumnjalo se i u pogrešku pri zapisivanju. Nakon dugo vremena, 2012. godine utvrđeno je da se ti podaci ne mogu priznati kao službeni i rekord Doline smrti u Kaliforniji prihvaćen je danas kao svjetski rekord.

S druge strane mjesto s najvišim prosjekom temperature na svijetu nije ni u Kaliforniji ni u Libiji, nego u Etiopiji. Radi se o lokaciji Dallol u dolini Afar u sjeveroistočnoj Etiopiji. Nedaleko od tog mjesta pronađeni su neki od najstarijih fosila ljudskih predaka, poput znamenitog kostura Lucy vrste Australopithecus afarensis. Po tome možemo zaključiti da čovjekova vrsta vuče porijeklo s jednog od najtoplijih dijelova našeg planeta.

--------------------

Image

Dana 13. rujna 1956. godine predstavljeno je računalo IBM 305 RAMAC kao prvo u povijesti koje je imalo ugrađeni tvrdi disk. Disk je imao kapacitet od oko 5 MB i sastojao se od 50 ploča promjera 24 inča (610 mm). Cijena tog tvrdog diska bila je oko 57.000 dolara, a cijena cijelog računala oko 160.000 dolara. Za instalaciju je bila potrebna soba dužine 15 i širine 9 metara.

Iste godine kad je IBM 305 RAMAC ušao u prodaju, umro je IBM-ov znameniti direktor Thomas J. Watson, koji je zapravo uvelike zaslužan za uspjeh te kompanije. Naime, kad je Watson preuzeo IBM, ta je kompanija imala prihod od 9 milijuna dolara i zapošljavala je 1.300 radnika. Watson je kompaniju vodio do smrti 42 godine kasnije i uspio je postići da su prihodi narasli na 897 milijuna dolara, dok je broj zaposlenih dostigao impresivnih 72.500 radnika. Watsona danas nazivaju i Najvećim svjetskim kapitalistom.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Dana 13. rujna 1515. godine započela je znamenita Bitka kod Marignana, u kojoj je mladi francuski kralj Franjo I. pobijedio švicarsko-milansku vojsku. Bitka se dogodila otprilike petnaest kilometara jugoistočno od Milana, kod naselja koje se danas zove Melegnano, a nekoć je nosilo ime Marignano. Francuski kralj Franjo I., koji se kasnije proslavio gradnjom renesansnih dvoraca te osobito svojim pokroviteljstvom nad Leonardom da Vincijem, imao je u trenutku početka Bitke kod Marignana samo 21 godinu. U Italiju je kralj Franjo I. uoči bitke pristigao iz Francuske sa svojom vojskom, izvršivši impresivan prijelaz alpskog planinskog lanca (taj su njegov pothvat usporedili s Hanibalovim prijelazom Alpa u razdoblju borbe protiv Rimljana).

Među kraljevim vitezovima bio je znameniti Bayard (punim imenom Pierre Terrail de Bayard), poznat pod nadimkom vitez bez straha i mane (franc. le chevalier sans peur et sans reproche). Vitez Bayard posjedovao je dvorac s francuske strane Alpa, a bio je u vojnom pogledu u to vrijeme znatno iskusniji od mladog kralja Franje. Francuzi i njihovi saveznici uspjeli su u Bitki kod Marignana pobijediti vojsku švicarskih kantona i milanskog vojvode, tako da je uplitanje Švicaraca u tim talijanskim krajevima zaustavljeno. Zanimljivo je da je vitez Bayard nakon bitke dobio čast proglasiti mladog kralja vitezom (proglašenje se obavljalo specifičnom ceremonijom, najčešće polaganjem mača na ramena i glavu novoproglašenog viteza).

-----------------

Image

Pobuna u zatvoru Attica u zapadnom dijelu države New York završila se 13. rujna 1971. godine. Pobunilo se oko 1.000 zatvorenika koji su uzeli 33 pripadnika zatvorskog osoblja kao taoce. Zatvorenici su se žalili na loše uvjete u zatvoru, koji je bio namijenjen za 1.200 ljudi, a zatvoreno ih je bilo čak 2.225. Među ostalim, žalili su se što dobivaju samo jedno tuširanje tjedno i samo jednu rolu toaletnog papira po osobi na mjesec.

Guverner države New York, Nelson Rockefeller, nije želio popustiti pred zahtjevima zatvorenika. Inače, Rockefeller je bio unuk slavnog milijardera Johna Davisona Rockefellera, vjerojatno najbogatijeg čovjeka u čitavoj povijesti. Kasnije je Rockefeller bio i potpredsjednik SAD-a, a želio je postati i predsjednički kandidat Republikanske stranke, no nije u tome uspio.

Rockefeller je odbio otići u zatvor i izravno pregovarati sa zatvorenicima. Umjesto toga, odlučeno je da se silom povrati red. To je i učinjeno na današnji dan. U zatvor su provalili naoružani pripadnici policije i Nacionalne garde. Poginulo je 39 osoba, uključujući 10 pripadnika zatvorskog osoblja. Kasnija je istraga pokazala da su sve smrti osim tri bile uzrokovane pucnjima iz oružja pripadnika policije i Nacionalne garde.

___________
Dana 13. rujna 1848. godine 25-godišnji Phineas Gage radio je na miniranju stijena pri građenju željezničke pruge na području američke savezne države Vermont. Prvo bi se izbušilo duboku rupu u stijeni u koju se zatim nasipao barut i stavljao fitilj. Zatim bi se u rupu usipalo pijeska i sve bi se nabilo dugačkom željeznom motkom. Oko 16:30 Gage je radio takav postupak, kad je njegova motka pri udaru u kamen napravila iskru i zapalila eksplozivni naboj. Eksplozija je ispucala željeznu motku ravno u njegovu glavu, i to tako da mu je ušla ispod lijevog oka i izašla na vrhu tjemena probivši lubanju.

Nevjerojatno je da je Phineas Gage to preživio, premda je motka bila debela više od tri centimetra, a dugačka čak oko 109 centimetara. Motka je proletjela cijelom svojom dužinom kroz njegov mozak, izašla na vrhu glave van i pala oko 25 metara dalje, zamrljana krvlju i mozgom. Gage je unutar nekoliko minuta već progovorio, hodao gotovo samostalno i uspravno sjedio u kolima u kojima su ga odvezli do obližnjeg grada.

Prvi ga je pregledao liječnik Edward H. Williams. Za vrijeme pregleda Gage je prisutnima opisivao način na koji je ranjen, a liječnik gotovo nije mogao vjerovati da mu je doista prošla šipka kroz glavu. Na otvorenoj rani se vidjelo pulsiranje mozga. Kad je Gage odjednom povraćao, dogodilo se da je od napora povraćanja dio mozga iscurio iz lubanje i pao na pod. Gage se hrabro držao, no ljudi oko njega su većinom bili uvjereni da će umrijeti. Za deset dana pao je u polukomatozno stanje. Već su pripremili lijes i odjeću za pokop.

No, nakon dva tjedna u polukomi, Gage se počeo neočekivano oporavljati. Mogao je već ustati iz kreveta. Kasnije je počeo i hodati po stubama i izlaziti na ulicu. Krajem iste godine već je jahao na konju. Nije osjećao bol u glavi. Tražio je da mu daju motku koja mu je probila glavu i posvuda ju je nosio sa sobom nazivajući je moja željezna motka.

Phineas Gage poživio je još gotovo 12 godina nakon što je doživio nesreću. Njegova lubanja kao i slavna metalna motka čuvaju se danas na Sveučilištu u Harvardu, kao dokaz tog medicinskog fenomena.

______________


Dana 13. rujna 1916. godine ubijena je u američkom gradiću Erwinu u saveznoj državi Tennessee slonica Mary. Smaknuće je obavljeno javno, pred više tisuća ljudi. Slonica je smaknuta zbog toga što je dan ranije ubila čovjeka koji joj je bio dodijeljen kao timaritelj. Naime, čovjek imenom Red Eldridge zaposlio se samo dan ranije u cirkusu u kojem je bila slonica.

Bio je zadužen za brigu o njoj, pa ju je odveo do obližnjeg jezera radi vode. Ondje je došlo do incidenta u kojem ga je ona ubila. Nije točno poznato što je izazvalo bijes slonice. Postoji priča da je bio nasilan prema njoj, na što ga je ona oborila i zdrobila mu glavu. Ipak, postoji i mogućnost da je slonica bila osjetljiva zbog pokvarenog zuba (koji je otkriven prilikom obdukcije nakon što je ubijena). Možda je Red Eldridge slučajno štapom ili nekim drugim predmetom dotakao sloničino bolno mjesto.

Lokalno stanovništvo bilo je ogorčeno zbog sloničinog postupka. Vlasti u obližnjim mjestima navodno su zaprijetile vlasniku cirkusa da će zabraniti posjete njegovim predstavama ukoliko će slonica nastupati na njima. Vlasnik je, vjerojatno da zadovolji lokalno stanovništvo, odlučio javno pogubiti slonicu. Pogubljenje je izvedeno kao svojevrsna predstava, a slonica je trebala biti obješena na željeznički kran. Međutim, pri prvom pokušaju puknuo je lanac, a slonica je pala i ozlijedila se. Tek pri drugom pokušaju uspješno su je objesili i ubili.

______________

Manje je poznato da Washington D.C. nije oduvijek bio glavni grad SAD-a. Prva službena prijestolnica SAD-a nakon što je izborena neovisnost bio je New York. On je proglašen glavnim gradom 13. rujna 1788. godine. Američki kongres se sastajao u zgradi Federal Hall u Wall Streetu. U istoj je zgradi George Washington 1789. inauguriran za prvog predsjednika SAD-a.

Predsjednička rezidencija u New Yorku (ono čemu će kasnije služiti Bijela kuća u Washingtonu), bila je isprva u kući Samuela Osgooda u Cherry Streetu, a zatim u kući Alexandera Macomba na Broadwayu. Karijera New Yorka kao glavnog grada završila je već 1790. kad je prijestolnica preseljena u Philadelphiju.

U 18. stoljeću New York je zauzimao samo južni vrh otoka Manhattan. Ulica Wall Street, danas poznata kao središte Newyorške burze, dobila je izgleda ime po sjevernom gradskom zidu, dakle u najranije doba nalazila se na samom rubu grada. Ulica Broadway dobila je ime po tome što je bila široka (engl. broad) i vodila je iz grada na polja na sjevernom dijelu Manhattana.

__________________

Image

Dana 13. rujna 1759. odigrala se Bitka kod Abrahamovih ravnica na području današnje Kanade, jedna od ključnih bitaka za britansko osvajanje kanadskog područja. Vođena je u sklopu Sedmogodišnjeg rata, tijekom kojeg su Francuzi izgubili ogromna područja u Sjevernoj Americi.

Bitka kod Abrahamovih ravnica dogodila se samo nekoliko stotina metara od zidina grada Quebeca. To su područje nazivali Abrahamove ravnice po njegovom nekadašnjem vlasniku Abrahamu Martinu. Bitka kod Abrahamovih ravnica specifična je po tome što su u njoj stradala oba glavna zapovjednika sukobljenih strana.

Francuski glavni zapovjednik bio je generalLouis-Joseph de Montcalm, koji je imao titulu markiza od Saint-Verana (fr. Marquis de Saint-Veran). Britanske je trupe predvodio general James Wolfe. General Wolfe poginuo je već na početku bitke, pogođen nekoliko puta, no je uspio poživjeti dovoljno dugo da sazna da njegove trupe pobjeđuju. Posmrtno su ga zbog te pobjede nazvali i Osvajačem Kanade.

Francuski general, markiz od Saint-Verana, zadobio je tijekom bitke smrtonosnu ranu od taneta ispucanog iz muškete. Umro je već ujutro sljedećeg dana. Obje smrti tih vojnih zapovjednika postale su temom umjetničkih djela. Osobito je poznata slika Smrt generala Wolfea (engl. The Death of General Wolfe) američko-britanskog slikara Benjamina Westa.

______________

1906. - Prvi let avionom u Evropi.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 14. rujna 1607. godine napustili su irsku vodeći katolički aristokrati zbog pritiska protestantskih engleskih vlasti. Taj je događaj u historiografiji poznat i pod nazivom Bijeg grofova iz Irske. Glavni među aristokratima koji su napustili Irsku toga dana bili su Hugh O’Neill, s titulom grofa od Tyronea, i Rory O’Donnell, s titulom grofa od Tyrconnella.

Image

O’Neill je bio poznat i pod nadimkom Velikog grofa, dok je O’Donnell svojedobno bio i kralj Tyrconnella (irskog kraljevstva smještenog na krajnjem sjeveru tog otoka). Njih su dvojica s otprilike devedeset pristalica isplovila spomenutog dana iz gradića Rathmullana na francuskom brodu (Rathmullan je luka u sjevernom dijelu Irske, smještena na području nekadašnjeg Kraljevstva Tyrconnell). Grofovi su se uputili iz Irske prema europskim kontinentalnim obalama, kamo su stigli 4. listopada 1607. godine. Planirali su otići u Španjolsku, no iskrcali su se u Francuskoj.

Od tamo su se kopnenim putem razišli prema raznim europskim državama, no većina ih je završila u Italiji. O’Neill i O’Donnell skrasili su se u Rimu, gdje su obojica naposljetku i preminula (O’Donnell već 1608., a O’Neill 1616. godine). Njihovo napuštanje Irske imalo je kobne povijesne posljedice. Naime, označilo je praktički kraj vlasti starog keltskog plemstva u Irskoj i prevagu protestantske vladajuće elite koja je u Irsku uvezena iz Engleske.

--------------
Dana 14. rujna 1812. ušla je vojska Napoleona Bonapartea pobjedonosno u Moskvu. Simbolički je to bio velik poraz za Rusko Carstvo, jer je Moskva bila njegova stara prijestolnica (prije nego je prebačena u Sankt-Peterburg). Dramatičnost događaja vezanih za francusko osvajanje Moskve opisao je grof Lav Tolstoj u svom znamenitom romanu Rat i mir.

Image

Ipak, pokazalo se da je za Napoleona i njegovu Veliku armiju boravak u Moskvi bio katastrofalan. Naime, dok su Rusi u povlačenju napuštali Moskvu, a francuske prethodnice ulazile u nju, buknuo je u gradu požar. Vatra je u sljedećih nekoliko dana uništila oko dvije trećine grada. Kasnije su dugo vremena trajale rasprave oko toga je li vatra podmetnuta ili je nastala spontano (grad je bio većim dijelom sastavljen od drvenih kuća pa bi vatra u napuštenom gradu napredovala zbog nedostatka ljudi koji bi je gasili). Danas prevladava mišljenje da su Rusi požar podmetnuli u doba napuštanja grada.

Francuzi su u Moskvi, prilično sablasnoj nakon požara, boravili više od mjesec dana. Napoleon ju je na kraju odlučio napustiti i povući se iz Rusije. Problem je bio u tome što je tada već došla jesen i sezona blata, što je uvelike Francuzima otežalo povlačenje. Od Napoleonove goleme armije koja je ušla u Rusiju natrag se vratio samo malen djelić.

-----------------

Dana 14. rujna 1959. godine prvi je put neki ljudski objekt stigao na nezemaljsko svemirsko tijelo. Bila je to sovjetska sonda Luna 2, koja je stigla na površinu Mjeseca. Ta je sonda bila kuglastog oblika i težine od oko 390 kilograma. Na površinu Mjeseca nije, doduše, sletjela meko, nego je namjerno udarila. Točno mjesto udara nalazi se na području koje se naziva More kiša (lat. Mare Imbrium), pokraj kratera Aristid i Arhimed.

Uspješna misija Lune 2 bila je velik uspjeh za SSSR. Da bi se to trajno obilježilo, Luna 2 nosila je specijalne kugle od nehrđajućeg čelika, čija je površina bila prekrivena peterokutima. Na svakom je peterokutu bio natpis CCCP (SSSR na ćirilici) i malena zvijezda petokraka, a na naličju još i sovjetski grb. U kuglama je bio eksploziv. Prije udara u Mjesec, kugle su eksplodirale i raspršile peterokute po mjesečevoj površini.

Sovjetski lider Nikita Hruščov bio je u tom trenutku upravo u posjetu SAD-u i nije propustio da američkom predsjedniku Eisenhoweru pokloni suvenir vezan za Lunu 2. Naime, dao mu je kopiju upravo onakvih kugli kakve su raspršile peterokute po Mjesecu.

____________
Dana 14. rujna 1435. godine umro je moćni John od Lancastera, vojvoda od Bedforda. Bio je brat engleskog kralja Henrika V. – pobjednika nad Francuzima kod Azincourta i osvajača gotovo cijele Francuske. Kralj Henrik V. umro je u srednjim tridesetim godinama svog života, upravo kad je bio na pragu zadobivanja francuskog kraljevskog prijestolja (time bi ujedinio englesku i francusku krunu). Spomenuti kraljev brat – vojvoda od Bedforda – dobio je po kraljevoj smrti važnu ulogu, jer je Henrik V. za sobom ostavio sinčića Henrika VI. – starog manje od godinu dana. Ni dva mjeseca nakon Henrika V. umro je i francuski kralj Karlo VI., a malog Henrika VI. zapala je i francuska kruna.

Image

Budući da je Henrik VI. bio beba kad je naslijedio prijestolja Engleske i Francuske, njegovi stričevi – vojvoda od Bedforda i vojvoda od Gloucestera – počeli su vladati u njegovo ime. Vojvoda od Bedforda proglašen je regentom Francuske i nastavio je ratovati u toj zemlji s ciljem njenog potpunog osvajanja. u tome nije uspio prije svega zahvaljujući angažmanu Ivane Orleanske. Pozitivno je utjecala na Francuze i oni su na kraju uspjeli obraniti zemlju od Engleza.

Za vrijeme regentstva vojvode od Bedforda uspjeli su Englezi u Francuskoj zarobiti Ivanu Orleansku. Održano joj je suđenje i smaknuta je na lomači 1431. godine (bila je u mladoj dobi od oko 19 godina). Vojvoda je zatim uredio i krunidbu malog Henrika VI. u Parizu za francuskog kralja. Ipak, 1435. godine moćni je vojvoda umro u jednom dvorcu u Francuskoj, samo oko četiri godine nakon spaljivanja Ivane Orleanske. Englezi su na kraju izgubili vlast u Francuskoj i s vremenom su potpuno protjerani iz nje.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Libanonski predsjednik Bashir Gemayel ubijen je bombom u Beirutu 14. rujna 1982. godine, tijekom građanskog rata koji je potresao tu zemlju od 1975. godine. Ubijen je svega tri tjedna nakon što je izabran za predsjednika, čak i prije polaganja prisege. Njegova obitelj Gemayel vrlo je utjecajna maronitska dinastija. Maroniti su kršćani u Libanonu koji priznaju papinsko vrhovništvo, i čine oko 21 % libanonske populacije.

Prije građanskog rata Libanon je nazivan Švicarskom Bliskog istoka zbog razmjernog bogatstva u odnosu na susjedne zemlje, zbog bavljenja trgovinom i bankarstvom te zbog velike etničke i vjerske raznolikosti na malom teritoriju. Maroniti su bili najbogatiji dio libanonskog stanovništva i po odredbi ustava imali su pravo na predsjedništvo države. Maroniti su danas i u svijetu poznati po bogatstvu, pa je npr. i jedan od najbogatijih ljudi na svijetu Carlos Slim zapravo Maronit koji živi u Meksiku. Vjerski poglavar Maronita (patrijarh Antiohije) obično od pape biva proglašen kardinalom.

Pierre Gemayel, otac ubijenog predsjednika Bashira Gemayela, bio je osnivač poznate maronitske stranke Falanga i utjecajni libanonski političar. Nakon što je Bashir ubijen, novim predsjednikom Libanona postao je njegov brat Amine Gemayel, dakle sve je ostalo u obitelji. Amineov sin, kasniji ministar Pierre Amine Gemayel također je ubijen 2006. godine.

------------

Image

Dana 14. rujna 1715. umro je francuski katolički redovnik Dom Pérignon, po kojem se zove znamenita marka šampanjca. Dom Pérignonu rođeno je ime bilo Pierre Pérignon, a riječ Dom počasni je predmetak koji se koristio za benediktinske redovnike (dolazi od latinske riječi dominus).

Dom Pérignon rođen je u gradu Sainte-Menehould na području povijesne pokrajine Champagne. Sainte-Menehould nalazi se 50-ak kilometara istočno od Reimsa, povijesnog krunidbenog mjesta francuskih kraljeva. U red benediktinaca ušao je u dobi od oko 17 godina. Veći dio života proveo je u Benediktinskom samostanu sv. Petra kod Hautvillersa u Šampanji (desetak kilometara južno od spomenutog Reimsa). U tom je samostanu bio zadužen za podrumarstvo, jer je bilo uobičajeno da se benediktinci uz molitvu bave i fizičkim radom.

Dom Pérignon bio je cijenjen kao vinarski stručnjak, a danas se po njemu zove vjerojatno najpoznatija marka šampanjca na svijetu. Međutim, on se prvenstveno bavio crnim vinima i neumorno radio na pronalaženju načina kako bi se poboljšala njegova kvaliteta. Zapravo ne postoje nikakvi dokazi da je pokazao interes za pjenušce uopće. Pokrajina Champagne postala je poznata po pjenušcima tek u 19. stoljeću, a priča o tome da je Dom Pérignon izumio to piće stvorena je više od stoljeća nakon njegove smrti kako bi se promoviralo pokrajinu.

-----------
Image

Isadora Duncan po mnogima je utemeljiteljica modernog plesa. Bila je slavna po svom ekstravagantnom načinu života. U Hrvatskoj je poznata zbog svojih boravaka u Opatiji u zlatno doba mondenog turizma.
Poginula je 14. rujna na vrlo tragičan način. Naime, tog je dana ušla na suvozačko sjedalo otvorenog automobila marke Amilcar noseći oko vrata veliki rukom oslikani svileni šal. U vožnji se šal zapleo u otvorene žbice stražnjeg kotača i zdrobio joj vrat. Poginula je na licu mjesta.

---------

Dana 14. rujna 1901. godine Theodore Roosevelt postao je predsjednikom SAD-a, kao najmlađa osoba u povijesti koja je to ikad postigla. Naime, on je u tom trenutku imao samo 42 godine i 322 dana, manje nego bilo koji drugi predsjednik u doba inauguracije. Za usporedbu, John Fitzgerald Kennedy imao je u trenutku svoje inauguracije 43 godine i 236 dana. Napomenimo, Kennedy je za predsjednika izabran, dok je Theodore Roosevelt postao predsjednikom nakon atentata na Williama McKinleya, čiji je potpredsjednik bio (kasnije je Roosevelt pobijedio i na predsjedničkim izborima).

Zbog svega navedenoga, Kennedy je najmlađi izabrani američki predsjednik, a Roosevelt najmlađa osoba koja je ikad postala predsjednikom. S druge strane, najstariji američki predsjednik pri inauguraciji bio je Ronald Reagan (pri drugoj inauguraciji imao je gotovo 74 godine). Zanimljivo je da Theodore Roosevelt nije zaprisegnuo za predsjednika u američkom glavnom gradu Washingtonu, nego u gradu Buffalou u američkoj saveznoj državi New York, gdje je prethodni predsjednik McKinley ubijen (željelo se inauguraciju obaviti što prije i na licu mjesta).
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Čovjek po kome se zove slavno sveučilište u Massachusettsu bio je pastor John Harvard. Rođen je u Engleskoj, a školovao se na sveučilištu Cambridge. S 29 godina emigrirao je u Ameriku sa svojom suprugom i ondje je postao protestantski svećenik. Sljedeće godine nakon doseljenja, 14. rujna 1638. godine, umro je od tuberkuloze. Oporučno je ostavio pola svoje imovine, oko 779 funti, novoosnovanom sveučilištu u blizini svojeg grada. Ubrzo je to sveučilište dobilo ime po njemu, jer mu je njegova donacija omogućila opstanak.

Danas je sveučilište Harvard prva akademska institucija na svijetu po novčanom zaleđu, s 30-ak milijardi dolara. Osam američkih predsjednika završilo je Harvard, a oko 150 nobelovaca studiralo je ili predavalo na njemu.
---------
Image

Dana 14. 1817. godine rođen je nadvojvoda Stjepan, posljednji palatin u povijesti Ugarskog Kraljevstva. Funkcija palatina označavala je najvišeg velikaša u kraljevstvu, a po statusu je bila slična funkciji bana u Hrvatskoj. U nekim su razdobljima palatini bili ključni čimbenici u Ugarskoj, no Habsburgovci su ih, kao ugarski kraljevi, željeli učinkovito kontrolirati. Zbog toga su nasljednici carice Marije Terezije od 1790. godine za palatine isključivo postavljali pripadnike svoje dinastije tj. austrijske nadvojvode. Tako su posljednja tri palatina u povijesti Ugarske bili nadvojvode Aleksandar Leopold, Josip i Stjepan.

Nadvojvoda Stjepan rođen je u Budimu kao najstariji sin prethodnog palatina Josipa. Pripadao je, dakle, istoj generaciji kao i neki znameniti hrvatski preporoditelji. Od stranih osoba gotovo mu je vršnjakinja bila britanska kraljica Viktorija. Palatinom je nadvojvoda Stjepan postao 1847. godine, naslijedivši na toj funkciji svog oca Josipa. Već je sljedeće godine (1848.) izbila revolucija u Ugarskoj, u čijem je suzbijanju sudjelovao i hrvatski ban Josip Jelačić. Kao palatin se nadvojvoda Stjepan tijekom revolucije našao u nezgodnom položaju. Naime, morao je predvoditi Mađare, a bio je pripadnik austrijske vladajuće dinastije, protiv koje su se mađarski revolucionari borili. Zbog toga je u rujnu 1848. godine dao ostavku na palatinsku funkciju, a zatim se povukao na imanja u Njemačkoj koja je naslijedio po majčinoj liniji. Preminuo je u gradu Mentonu na Azurnoj obali 1867. godine.

---------
Harun ar-Rašid postao je petim vladarom golemog Abasidskog Kalifata 14. rujna 786. godine. Ime Harun analogno je hebrejskom imenu Aron, poznatom iz Biblije. Njegova je vladavina označila vrhunac tzv. Zlatnog doba islama, koje se odlikovalo velikim usponom umjetnosti, kulture i učenosti. Postavio je iznimno sposobne ministre koji su mnogo učinili za napredak države i podizanje životnog standarda.

Postoje, međutim, kontroverze oko njegovog odnosa s Jahjom iz iranske porodice Barmakida. Iako mu je 17 godina vjerno služio, u jednom su se trenutku odnosi naglo pogoršali te se ar-Rašid okrutno obračunao s čitavom vezirovom porodicom. Nadalje, njegova odulka da državnu vlast podijeli među dvojicom sinova dodatno je potaknula već prisutne nemire u državi te naposljetku dovela do raspada Kalifata.
Abasidski Kalifat pod njegovom se vladavinom prostirao od sjevernog dijela Afrike do Indijskog oceana te od Egipta do središnjeg dijela Azije. Prijestolnica mu je bila u Bagdadu, najvećem gradu na svijetu u to doba. Kalif Harun al-Rašid preselio je dvor 796. u grad Al-Raku (Al-Raqqah, Ar-Raqqah), smješten u Siriji (na gornjem toku rijeke Eufrata).

Ar-Rašidovo ime postalo je toliko poznato u svijetu da su franački izvori spominjali da je s njime Karlo Veliki održavao diplomatske kontakte i izmijenjivao darove, a zabilježene su i arapsko-kineske diplomatske veze. Jedan od darova koji je poslan Karlu Velikom bio je vodeni sat s mehaničkim vitezovima koji bi izišli na svaki otkucaj sata. Europljani su ostali toliko zapanjeni da su vjerovali da je riječ o magiji. Danas je Harun ar-Rašid najpoznatiji kao lik u poznatim pričama iz Tisuću i jedne noći, gdje je prikazan u idealiziranom obliku.

---------

Dana 14. rujna 1814. godine napisana je američka himna. Ona je djelo amaterskog pjesnika Francisa Scotta Keya, koji je dobio inspiraciju da je napiše pod dojmom američke uspješne obrane tvrđave McHenry od britanske vojske. Izvorni naziv koji je Francis Scott Key dao pjesmi bio je Obrana tvrđave McHenry (engl. Defence of Fort McHenry), ali je naslov u međuvremenu promijenjen u Barjak iskićen zvijezdama (engl. The Star-Spangled Banner), što je danas službeni naziv američke nacionalne himne.

Naslov Barjak iskićen zvijezdama uzet je iz stihova himne koji glase:
Image
“Reci da li taj barjak iskićen zvijezama već vijori,
Nad zemljom slobodnih i nad domom hrabrih?”

Navedena tvrđava McHenry nalazi se točno na ulazu u luku grada Baltimorea, u saveznoj državi Maryland. Francis Scott Key prisustvovao je britanskom napadu na tu tvrđavu tijekom Američko-britanskog rata 1812.-1814. godine. Taj rat Amerikanci nazivaju i Drugim ratom za nezavisnost, a u njemu su podnijeli težak gubitak kad je britanska vojska spalila Washington. Tom je prilikom spaljena i Bijela kuća te zgrada američkog Kongresa. Ipak, Amerikanci su se nastavili boriti i Francis Scott Key je svjedočio kako su uspjeli obraniti tvrđavu McHenry i grad Baltimore, unatoč teškom britanskom noćnom artiljerijskom napadu.

U ranu zoru nakon britanskog napada, Amerikanci su na obranjenoj tvrđavi podigli veliku američku zastavu koja se ponosno zavijorila u inat Britancima. Upravo to podizanje zastave u zoru inspiriralo je Keya da napiše himnu. Inače, navedenu zastavu sašila je lokalna građanka Mary Pickersgill sa svojom 13-godišnjom kćeri. Zastava je bila ogromnih dimenzija, 9,1 × 13 metara.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Dana 15. rujna 1736. rođen je Jean Sylvain Bailly, prvi gradonačelnik Pariza (fr. maire de Paris). Gradonačelničku funkciju vršio je od 1789. do 1791. godine, tj. u početnoj fazi Francuske revolucije. Funkcija pariškog gradonačelnika uvedena je tek 1789. godine, premda je taj grad postojao već stoljećima ranije. Radilo se o tome da je u srednjem vijeku i sve do 1789. godine šef gradske uprave u Parizu nosio naslov prévôt des marchands (hrv. nadstojnik trgovaca).

Posljednji nadstojnik trgovaca u Parizu – Jacques de Flesselles – ubijen je istog dana kad je izvršen napad na Bastilju (14. srpnja 1789. godine). Već je sljedećeg izabran Jean Sylvain Bailly stupio na novostvorenu funkciju gradonačelnika Pariza.

Po struci Bailly je bio astronom i matematičar, a bavio se i drugim prirodnim znanostima te književnošću. Kao svestrani znanstvenik, izračunao je orbitu za sljedeću pojavu Halleyevog kometa, napisao zapažen esej O teoriji satelita Jupitera te djela Povijest antičke astronomije, Povijest moderne astronomije, Rasprava o indijskoj i orijentalnoj astronomiji te mnoga druga. Bio je član Francuske i Švedske Akademije znanosti.

Imao je veliku ulogu u početnoj fazi Francuske revolucije, no 1793. smaknut je na giljotini. U trenutku pogubljenja, koje je održano nedaleko od današnje lokacije Eiffelovog tornja, imao je 57 godina.

----------



Nürnberški zakoni proglašeni su na 15. rujna 1935. godine za vrijeme nacističkog stranačkog skupa u Nϋrnbergu. Nϋrnberški zakoni definiraju rasističku politiku prema Židovima. Ti zakoni određuju tko se ima smatrati Židovom, ovisno o tome koliko ima židovske krvi. Nadalje, ti zakoni zabranjuju brakove između Židova i ne-Židova, pa čak i spolni odnos.

Zabranjuju Židovima zapošljavanje nežidovskih kućnih pomoćnica mlađih od 45 godina. Sve u svemu, htjelo se položaj Židova povratiti na stanje prije emancipacije u 19. stoljeću, s time da sada Židovi nisu više mogli preobraćenjem na kršćanstvo izbjeći zakonima usmjerenima protiv njih.

----------
Image

Dana 15. rujna 1643. godine umro je Richard Boyle, osnivač aristokratske dinastije koja je dobila čak četiri grofovske titule. Boyle je, kao rođeni Englez, stekao goleme posjede u Irskoj, gdje su engleski aristokrati vladali nad domaćim katoličkim stanovništvom. Dobio je titulu grofa od Corka, najveće grofovije u cijeloj Irskoj.

Richard Boyle rođen je u engleskom gradu Canterburyju, znamenitom anglikanskom Crkvenom središtu. U ranim dvadesetim godinama svoga života preselio se u Irsku. Premda je u tu zemlju ušao sa skromnom imovinom, uskoro se njegovo financijsko stanje uvelike poboljšalo. Naime, Boyle se oženio dobrostojećom suprugom, a zatim je počeo kupovati velike zemljišne posjede. Primjerice, kupio je irske posjede Sir Waltera Raleigha, znamenitog istraživača i kolonizatora Amerike. Ti su posjedi navodno obuhvaćali oko 42.000 jutara. Tijekom vremena nabavio je Boyle goleme posjede i velik broj dvoraca u Irskoj. Imao je 15-ero djece, a čak su četiri njegova sina dobila status lordova. Najmlađi mu je sin bio znameniti znanstvenik Robert Boyle, jedan od osnivača moderne kemijske znanosti (po njemu je, primjerice, nazvan Boyleov zakon). Obitelj Boyle stekla je tijekom vremena, osim spomenute titule grofa od Corka, još čak tri grofovske titule – grofa od Burlingtona, grofa od Orreryja i grofa od Shannona.

----------
Image

Stanko Kliska se rodio kod Zvornika 15. rujna 1896. godine. Studirao je u Zagrebu i Beču i potom radio kod poznatog hrvatskog arhitekta Viktora Kovačića. Obojica su smatrala da arhitektura u suvremenom životu mora imati odgovornu ulogu. Stanko Kliska je 1929. pokrenuo vlastiti atelje i vodio ga do pred kraj Drugoga svjetskog rata.U tom razdoblju projektirao je zgradu gimnazije u Sisku, trgovačko-stambene i stambene zgrade u Zagrebu. Tada nastaju bolnice u Požegi, na Sušaku, u Sisku, Glini, Zagrebu (Klinička bolnica Rebro i Dom Crvenog križa).

Nakon zatvaranja ateljea radi kao arhitekt Ministarstva narodnog zdravlja i učvršćuje svoja moderna shvaćanja arhitekture. Smatrao je da oblik građevine mora odgovarati njenoj namjeni, ali i okolini. Jednostavna rješenja za njega su bila najbolja rješenja te je uvijek pazio da njegova arhitektura bude humana i funkcionalna.

Od 1947. do 1966. predaje projektiranje zdravstvenih ustanova na beogradskom Arhitektonskom fakultetu. Napisao je udžbenik Bolnice te je izveo Kirurški odjel bolnice u Skoplju (1948.), Ginekološku kliniku u Beogradu (1949. – 1956.), Sanatorij Predsjedništva vlade u Beogradu (1947. – 1949.) adaptiran u Bolnicu za dječju paralizu (1955.), Opću bolnicu u Zenici (1952. – 1953.), Lječilište za TBC kostiju na Ohridskom jezeru (1953.), Opću bolnicu u Tuzli (1955. – 1956.)…
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 15. rujna 1789. osnovano je Američko državno tajništvo (engl. United States Department of State), koje u praksi djeluje kao ministarstvo vanjskih poslova SAD-a. Prethodno se tijekom nekoliko mjeseci ta institucija doista i zvala Ministarstvom vanjskih poslova (engl. Department of Foreign Affairs), no od tada ima nov naziv, koji se zadržao do danas. Razlog toj promjeni imena bilo je dodavanje nekih poslova iz sfere unutrašnje politike dotadašenjem ministarstvu vanjskih poslova. Naime, pod to ministarstvo stavljena je Američka kovnica novca, služba čuvanja Velikog pečata SAD-a i provedba popisa stanovništva.

Do danas je Američko državno tajništvo izgubilo većinu spomenutih dužnosti iz sfere unutrašnjih poslova (Američka kovnica novca osamostalila se već 1799. godine, a popisivanje stanovništva preuzeo je zasebni odjel), no ime je ipak ostalo. Američki državni tajnici danas ipak imaju neke specifičnosti u odnosu na ministre vanjskih poslova u drugim državama. Naime, oni i dalje formalno čuvaju Veliki pečat SAD-a, a imaju i prednost pred svim drugim američkim ministrima. Nakon predsjednika i potpredsjednika SAD-a, oni su najviše rangirani članovi američke izvršne vlasti.

------

Image

Britanci su po prvi put upotrijebili svoje tajno oružje koje je trebalo promijeniti tijek rovovskog ratovanja 15. rujna 1916. godine. Prvi su tenkovi, naime, sa svojom brzinom ispod 5 km/h bili tako spori da nisu služili za brze mobilne prodore kao danas, nego za lagano napredovanje u bitki rovovskog tipa, kao zaštita pješaštvu. Bili su otporni na bodljikavu žicu, puščanu paljbu i (donekle) mitraljeze pa su se mogli uputiti do protivničkog rova, no bili su osjetljivi na topničku vatru.

U prvoj je bitki u napad krenulo 25 tenkova, koji su izazvali znatan psihološki utjecaj na neprijatelja iako im je borbena vrijednost zapravo bila mala jer su bili podložni kvarovima, teški za upravljanje i slabo oklopljeni. Ipak, Winston Churchill bio je prilično razočaran jer je smatrao da je tenkove trebalo duže držati u tajnosti, a zatim, kada ih se dovoljno proizvede, upotrijebiti u masovnom napadu

Sam naziv tank dolazi engleskog naziva za spremnik za vodu, pod kojim su se opisom prvi tenkovi isporučivali zbog tajnosti. Čak ni radnici koji su izrađivali dijelove novih vozila nisu znali njihovu točnu svrhu te im je rečeno da je riječ o pokretnim spremnicima za vodu namijenjenim za opskrbu vojnika u rovovima.

---------

Dana 15. rujna 1935. godine u Trećem Reichu uvedeno je isključivo korištenje nacističke zastave sa svastikom kao državne zastave. Dogodilo se to više od dvije godine nakon Hitlerovog preuzimanja vlasti u Njemačkoj. Napomenimo, nacistička se zastava već od ožujka 1933. godine koristila paralelno sa starijom crno-bijelo-crvenom zastavom koja je simbolizirala njemački Reich. No, od tada smjela se koristiti samo nacistička zastava (crvena s crnom svastikom u bijelom krugu).

Zašto je uvedena ta ekskluzivnost korištenja nacističke zastave izbacivanjem korištenja zastave Reicha? Povod je dao jedan incident koji se dogodio ljeti 1935. godine u SAD-u. Naime, na njemačkom brodu Bremen koji je u to doba bio u luci New Yorka, neki su prosvjednici skinuli nacističku zastavu i bacili je u rijeku Hudson. Kad je njemački veleposlanik protestirao kod američkih vlasti, odgovoreno je da državna zastava (spomenuta crno-bijelo-crvena zastava Reicha) nije oštećena, nego samo zastava političke stranke. Da bi uklonili takvu mogućnost tumačenja, nacisti su proglasili nacističku zastavu jedinom službenom državnom zastavom njemačkog Reicha.

---------
Image

Dana 15. rujna 1806. godine izgubio je njemački grad Nürnberg status slobodnog carskog grada, koji je prethodno držao stoljećima. U razdoblju postojanja Svetog Rimskog Carstva slobodni carski gradovi imali su velike povlastice, a od 1648. godine bili su praktički suverene i nezavisne države. Naime, spomenuto je carstvo funkcioniralo kao svojevrstan skup suverenih teritorija, sličnije današnjim Ujedinjenim narodima nego klasičnim srednjovjekovnim monarhijama.

Slobodni carski gradovi imali su vlastiti teritorij, slično kao što su susjedne kneževine imale svoj, a na njemu su mogli naseljavati čak i kmetove te ostale kategorije zavisnog stanovništva. Kovali su i vlastiti novac. Upravo je Nürnberg imao najveći teritorij od svih spomenutih gradova nakon 1648. godine. Vlast tog grada-države prostirala se na otprilike 122.000 hektara, a unutar njegovih granica nalazila su se i mnoga druga naselja pa čak i manji gradovi (podložni, dakako, Nürnbergu). Time je grad-država Nürnberg bio površinom veći od mnogih njemačkih sitnih kneževina (primjerice Liechtensteina) pa čak i od nekih današnjih država (npr. Bahreina, Sejšela, Maldiva i Malte). Dapače, danas u svijetu postoji čak dvadesetak država s površinom manjom od spomenutih 122.000 hektara Slobodnog Carskog Grada Nürnberga.

_________
Image

Znamenita Galerija Viktor Emanuel II. otvorena je u Milanu 15. rujna 1867. godine. Izgradnja joj je trajala otprilike dvije godine, a izvedena je prema nacrtima talijanskog arhitekta Giuseppea Mengonija. U to je vrijeme u Europi postojao trend izgradnje natkrivenih monumentalnih objekata (tzv. arkada) namijenjenih trgovačkoj djelatnosti i izložbama.

Galerija Viktor Emanuel II. smještena je u najužem središtu Milana i povezuje dva važna gradska trga: Piazzu del Duomo i Piazzu della Scala. Budući da je natkrivena staklenim krovom, kroz tu se galeriju može proći bez izlaganja kiši na putu od znamenite milanske katedrale do slavne operne zgrade Teatro alla Scala. U središtu Galerije Viktor Emanuel II. nalazi se oktogonalni prostor s kupolom, od kojeg se dva kraća okomita odvojka protežu u smjeru istoka i zapada (glavni prolaz galerije nalazi se točno u osi sjever-jug). Galerija je dugačka oko 200 metara, a visoka je četiri etaže.

Danas predstavlja jedan od najprepoznatljivijih simbola Milana, a ujedno je i jedan od najstarijih postojećih trgovačkih objekata na svijetu koji su još uvijek u svakodnevnoj upotrebi. Na podu pod središnjom kupolom galerije nalazi se grb nekadašnje talijanske kraljevske dinastije Savoja, kao i grbovi povijesnih talijanskih glavnih gradova.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Dana 15. rujna 1857. godine rođen je William Howard Taft – čovjek koji je bio američki predsjednik od 1909. do 1913. godine. Taft se među ostalim američkim predsjednicima ističe na niz načina. Redovito se naglašava da je bio jedini američki predsjednik koji je uspio postati i glavnim sucem Vrhovnog suda SAD-a (engl. Chief Justice of the United States). To ujedno znači da je Taft bio i jedini čovjek u povijesti koji je tijekom života bio na čelu kako izvršne, tako i pravosudne vlasti u SAD-u (dakako, funkciju predsjednika SAD-a i glavnog suca Vrhovnog suda nije vršio istodobno, jer bi to bilo u suprotnosti s načelom trodiobe vlasti).

Možda je još zanimljivije da je Taft bio i jedini američki predsjednik koji je svojedobno vršio funkciju kolonijalnog guvernera. Naime, od 1901. do 1903. godine Taft je bio američki generalni guverner Filipina (to je otočje nakon američke pobjede nad Španjolskom pripalo SAD-u kao svojevrsna kolonija). Taft je bio i prvi Amerikanac na toj funkciji.

William Howard Taft bio je privremeni guverner još jedne američke kolonije osim Filipina. Radilo se o Kubi, na koju su Amerikanci svojevremeno poslali vojne trupe, pa je Taft kao tadašnji ministar rata postao i privremeni civilni guverner tog otoka. Kad se zbroje sve navedene funkcije, svakako se može reći da je Taft bio jedan od američkih predsjednika s najraznolikijom političkom karijerom.

----------
Image


Dana 15. rujna 1616. godine otvorena je u talijanskom gradiću Frascati prva javna škola u Europi. Naime, do tada su škole bile namijenjene samo plemićkoj djeci ili školovanju svećenika. Ova škola u Frascatiju bila je javna i sa slobodnim upisom.

Čovjek koji je zaslužan za osnivanje te prve javne škole bio je sv. Josip Kalasancij, koji je primijetio da većina njegovih učenika potječe iz siromašnih obitelji. Sv. Josip Kalasancij osnovao je Red pijarista, kojem je glavna zadaća bilo obrazovanje djece, naročito one iz siromašnih obitelji. Red je imao za cilj osigurati besplatno školovanje siromašnoj djeci i to je zapravo prvi katolički red posvećen prvenstveno edukaciji.

----------

Slavna Baščanska ploča najvažniji je spomenik hrvatske rane pismenosti. Na nju je u modernoj znanosti prvi skrenuo pažnju Petar Dorčić, u to vrijeme bogoslov, a kasnije i župnik u Baški. Ploča je bila ugrađena u pod crkvice sv. Lucije u Jurandvoru kraj Baške, gdje ju je Dorčić pronašao 15. rujna 1851. godine. To joj nije bilo izvorno mjesto. Naime, prije se nalazila u istoj crkvici u pregradnoj plohi (septumu) koja je odvajala crkveno svetište od prostora za puk. Takve pregradne plohe postojale su u katoličkim crkvama u davnini, a kasnije su napuštene, pa danas u crkvama postoji povezanost prostora za vjernike i prostora s oltarom.

Baščanska je ploča bila u lijevom krilu pregradne plohe, dok je u desnom također bio natpis na glagoljici, ali je on u međuvremenu stradao od oštećenja. Od njega su ostali samo manji dijelovi, koji se danas nazivaju Jurandvorski ulomci. Sama Baščanska ploča oko godine 1498. uklonjena je iz navedenog septuma i stavljena u pod crkvice, vjerojatno da posluži kao nadgrobna ploča.

Sama ploča teška je oko 800 kilograma, široka 199 cm, visoka 99,5 cm te debljine do 9 cm. Izrađena je od bijelog vapnenca. Njen nastanak datira se oko 1100. godine, a predstavlja značajan izvor za hrvatsku povijest, jezik te razvoj hrvatske glagoljice. Spomenikom je dokumentirano darovanje zemljišta lokalnom benediktinskom samostanu od strane kralja Dmitra Zvonimira.

Na Baščanskoj se ploči nalaze 402 slova i 107 riječi. Dugo vremena je bilo teško pročitati njen sadržaj. Ipak, do danas je tekst analiziran i pročitan, a u prijevodu na suvremeni hrvatski jezik glasi otprilike ovako:
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

=>
“U ime Oca i Sina i Svetoga Duha. Ja opat Držiha pisah ovo o ledini koju dade Zvonimir kralj hrvatski u dane svoje Svetoj Luciji. I svjedoci: župan Desimir u Krbavi, Mratin u Lici, Pribineg, ovaj poslanik u Vinodolu, Jakov u otoku. Da tko to poreče neka kune ga Bog i 12 apostola i 4 evanđelista i sveta Lucija. Amen. Da tko ovdje živi neka moli za njih Boga. Ja, opat Dobrovit zidah crkvu ovu i sa svoje braće devetoricom u dane kneza Kosmata koji je vladao svom krajinom. I bješe u te dane Nikola u Otočcu sa Svetom Lucijom zajedno.”

Danas se Bašćanska ploča čuva u zgradi Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, dok je u crkvicu sv. Lucije stavljena kopij
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 16. rujna 1893. rođen je Albert Szent-Györgyi, mađarski dobitnik Nobelove nagrade za fiziologiju ili medicinu. Rodio se u Budimpešti, glavnom gradu Ugarske, koja je u to vrijeme bilo u sastavu Austro-Ugarske. Bio je potomak plemićke obitelji iz Transilvanije (Erdelja). Obitelj se u punom obliku zvala Szent-Györgyi de Nagyrápolt.

Po obrazovanju je Albert Szent-Györgyi bio biokemičar. Obrazovanje mu je prekinuo Prvi svjetski rat. Zgađen užasima rata, Szent-Györgyi si je ispalio metak u ruku te tvrdio da ga je pogodio neprijateljski metak. To je bio rizičan potez jer je samoranjavanje kako bi se izbjeglo ratnu službu bilo kažnjivo smrću. Nije razotkriven, pa se mogao vratiti studiju te ga 1917. završiti. Nakon rata radio je na više sveučilišta u nekoliko zemalja, a stekao je i potporu Rockefellerove fondacije.

Došao je do važnih otkrića na području stanične kemije. Zaslužan je za izolaciju vitamina C (askorbinske kiseline), prvog vitamina kojeg je čovječanstvo uspjelo umjetno sintetizirati. Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu dobio je 1937. godine. Sav novac koji je dobio uz nagradu donirao je 1940. Finskoj, koja se tad našla na meti sovjetske agresije. U Drugom svjetskom ratu bio je član antifašističkog pokreta otpora. Nakon rata, nezadovoljan komunističkom vlašću, emigrirao je u SAD, gdje se bavio istraživanjem mišića i uzročnika karcinoma. Protestirao je protiv Vijetnamskog rata tako da je odbijao plaćati porez te pozvao druge da slijede njegov primjer. Umro je u SAD-u 1986. godine.

----------

Image

Mihail Ilarionovič Kutuzov, ruski vojskovođa koji se osobito proslavio u vrijeme Napoleonskih ratova rođen je 16. rujna 1745. godine. Kutuzov je dosegao čin ruskog maršala, a najpoznatiji je po svojoj ulozi u doba Bitke kod Borodina, gdje se ogledao s Napoleonom Bonaparteom na bojnom polju.

Rođen je kao sin generala i plemkinje. Ipak, još od doba Petra Velikog morali su mladi ruski aristokrati u vojsci napredovati od nižih časničkih činova i tek se s vremenom uspinjati na više položaje. U kasnim dvadesetim godinama Kutuzov je kao časnik na bojnom polju ranjen dok je predvodio napad na Osmanlije kod Očakova u današnjoj Ukrajini. Tane ga je pogodilo u lijevu sljepoočnicu, a izašlo je pokraj njegovog desnog oka. To je vrlo lako mogla biti smrtonosna rana, no Kutuzov se s vremenom oporavio. Desno oko ostalo mu je trajno oštećeno, a imao je i niz drugih tegoba zbog te rane.

S vremenom je Kutuzov promaknut u generala, a proučavajući strategiju Georgea Washingtona ustvrdio je da zapovjednici ne moraju nužno pobjeđivati u bitkama da bi dobili rat. Jedno je vrijeme bio upravitelj na Krimu, a kasnije je veleposlanik u Istanbulu i Berlinu, te guverner Sankt-Peterburga.

U doba kad je Napoleon napao Rusko Carstvo Kutuzov je imao 67 godina. Tijekom rata protiv Francuza držao je položaj glavnog zapovjednika ruske carske vojske. Njegove odluke u pogledu vođenja rata protiv Napoleona bile su kritizirane, no na kraju je francuska vojska ipak pobijeđena. Kutuzov je nagrađen titulom kneza od Smolenska.

Maršal Kutuzov umro je ubrzo nakon Napoleonovog povlačenja iz Rusije. Naime, francuska se vojska povukla tijekom zime 1812. na 1813. godinu, a Kutuzov je umro već u proljeće 1813. godine. U Rusiji je postao nacionalni junak tako da ga je, primjerice, Tolstoj idealizirao u romanu Rat i mir. U vrijeme Drugog svjetskog rata sovjetska je vlada prema njemu nazvala jedno od najviših vojnih odlikovanja, koja se dodijeluje za vješto izbjegavanje protivničkih napada i uspješne protunapade. Odlikovanje se i danas dijeli u Rusiji kao druga najprestižnija vojna nagrada, odmah iza Reda Žukova.

--------

Image

Armenac Šavarš Karapetjan postao je pravi junak kad je od utapanja spasio 20 ljudi iz potonulog trolejbusa na dnu jezera 16. rujna 1976. godine. Karapetjan je u to doba bio natjecateljski sportaš u disciplini plivanja s perajama. Bio je svjetski prvak u tom sportu i višestruki obarač rekorda. Toga je dana trenirao na jezeru koje se nalazi u armenskom glavnom gradu Erevanu. Preplivao je svojih uobičajenih 20 kilometara, kad je čuo prasak i vidio kako trolejbus pada s obale jezera u vodu. Zaplivao je prema mjestu nesreće.

Trolejbus je završio na dnu jezera, oko 25 metara od obale, na dubini od 10 metara. U trolejbusu su bila zarobljena 92 putnika i Karapetjan je znao da mora djelovati brzo da bi ih spasio. Unatoč lošoj vidljivosti zbog mulja koji se podigao, uspio je razbiti stražnje staklo i počeo je vaditi ljude van. Vidljivost je u vodi bila gotovo jednaka nuli. Unatoč njegovom ogromnom trudu, bilo je premalo vremena da sve spasi. Preživjelo je 20 ljudi, premda ih je on više izvukao na obalu.
Od napuklog stakla Karapetjan je zadobio rane koje su se inficirale zbog kanalizacijskog otpada prisutnog u vodi. Osim toga, stradala su mu pluća i pothlađen je, te je na kraju 45 dana bio u nesvijesti. Ostale su mu trajne posljedice, zbog čega je morao odustati od daljnje sportske karijere. Postao je poznatim junakom, a po njemu je nazvan i jedan asteroid.

---------
Njemački aristokrat i vojskovođa markgrof Leopold Wilhelm od Baden-Badena rođen je 16. rujna 1626. godine. Pripadao je znamenitoj dinastiji Zähringen, jednoj od najstarijih feudalnih dinastija u Europi. U srednjem je vijeku ta dinastija vladala, osim područjem Badena, još i velikim dijelom područja koje danas pokriva Švicarska.


Otac markgrofa Leopolda Wilhelma bio je vladar države Markgrofovija Baden-Baden, koja se u to doba prostirala između rijeke Rajne i Vojvodstva Württemberg, a prijestolnica joj je bila u gradu Baden-Badenu (kasnije je premještena u Rastatt). Osim toga, posjedovali su markgrofovi od Baden-Badena i niz teritorija na širem rajnskom području, kao i na području Luksemburga.

Markgrof Leopold Wilhelm ušao je u habsburšku vojnu službu, a postao je i carskim feldmaršalom.Feldmaršal Leopold Wilhelm sudjelovao je u znamenitoj Bitki kod Svetog Gottharda, u kojoj je habsburška vojska porazila Osmansko Carstvo 1664. godine. Za hrvatsku je povijest zanimljivo da je Leopold postao zapovjednikom Varaždinskog generalata, važne vojno-organizacijske jedinice u Vojnoj krajini. Upravo je u Varaždinu 1671. godine markgrof i preminuo, u 45. godini.

----------
Dana 16. rujna 1701. godine umro je posljednji katolik koji je vladao Velikom Britanijom – kralj James II. iz dinastije Stuart. Svrgnuli su ga još 1688. godine u tzv. Slavnoj revoluciji (engl. Glorious Revolution), a na njegovo je mjesto došao protestanski prvak Vilim Oranski, koji je već od prije bio vladar Nizozemske. James II. sa svojom je obitelji morao pobjeći u Francusku, a sklonio se kod poznatog kralja Luja XIV.

U Francuskoj je Luj XIV. dobro ugostio Jamesa II. – dodijelio mu je dvorac Saint-Germain-en-Laye, smješten nedaleko od Pariza. To je doista bio kraljevski smještaj (i sam Luj XIV. rođen je u tom dvorcu, a on mu je prije Versaillesa služio i kao glavna rezidencija). James II. imao je pravu dvorsku organizaciju u Saint-Germain-en-Layeu, s dvorjanicima i kraljevskom obitelji. Jamesa II. u Francuskoj su oslovljavali kao legitimnog britanskog kralja, kao da nikada i nije svrgnut.

James II. mogao se iz Saint-Germain-en-Layea lako družiti s francuskim kraljem Lujom XIV. jer je ovaj imao privatni ekskluzivni dvorac u Marlyju – samo nekoliko kilometara od Saint-Germain-en-Layea. U Marly je Luj XIV. zalazio da bi se udaljio od užurbanosti mnogo većeg Versaillesa.

-----------
Dana 16. rujna 1380. godine umro je kralj Karlo V. od Francuske, poznat i pod nadimkom Mudri (fr. le Sage). Pripadao je dinastiji Valois, a vladao je Francuskom od 1364. do 1380. godine. Karlo V. Mudri osobito je zanimljiv po tome što je bio prvi pripadnik francuske kraljevske obitelji koji je prije stupanja na prijestolje nosio titulu dofena (fr. Dauphin). Ta je titula zatim korištena tijekom otprilike 500 godina za francuske prijestolonasljednike, slično kao što je titula princa od Walesa upotrebljavana u Engleskoj. Titulu dofena dobio je Karlo V. već u ranoj mladosti jer mu je otac nabavio pokrajinu zvanu Dauphiné, kojom je ranije vladala dinastija la Tour-du-Pin. Inače, titula dofena dobila je naziv po delfinu koji se nalazio na grbu vladara spomenute pokrajine (na francuskom jeziku riječ dauphin znači delfin).

Karlo V. od Francuske postao je dofenom već 1350. godine, kad mu je bilo samo 12 godina. Pokrajina Dauphiné, kojom je zavladao, nalazila se između Alpa i rijeke Rhône, a obuhvaćala je gradove Grenoble, Valence, Vienne i Briançon. Na sjeveru je pokrajina Dauphiné dopirala otprilike do područja grada Lyona, a na jugu do okolice Avignona. Kraljem je Karlo V. Mudri postao 1364. godine, u dobi od 26 godina. Tijekom Stogodišnjeg rata uvelike je ratovao protiv Engleza, i to sa znatnim uspjehom. Ipak, njegovog su sina i nasljednika – Karla VI. – Englezi i Burgunđani ujedinjenim snagama gotovo potpuno porazili, tako da je na kraju Francusku spasila sv. Ivana Orleanska.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Kompanija General Motors, drugi najveći proizvođač automobila na svijetu (nakon Toyote), osnovana je 16. rujna 1908. godine. U vlasništvu General Motorsa trenutno su marke Buick, Cadillac, Chevrolet, GMC, Holden i Wuling. Nekoć je General Motors bio vlasnik i marki Opel, Saab, Saturn, Vauxhall, Daewoo, Oakland i dr.

Osnivač General Motorsa bio je William Durant, koji se prije toga bavio proizvodnjom kočija. S vremenom je postao najveći proizvođač kočija u SAD-u, s godišnjom proizvodnjom od preko 100.000 komada. Godine 1904. kupio je automobilsku kompaniju Buick, koja je do tada proizvela samo 37 komada automobila i unio je u nju svoje iskustvo iz industrije kočija. Nakon sudjelovanja na aizložbi automobila u New Yorku već je imao narudžbe za 1.108 automobila

Ubrzo je pretvorio Buick u vodećeg proizvođača automobila u SAD-u. Godine 1908. osnovao je General Motors kao holding kompaniju za Buick i za druge marke koje je počeo okupljati u svom vlasništvu. Kupio je Cadillac, Oldsmobile i Oakland (kasniji Pontiac), no onda je zapao u krizu zbog prezaduživanja, pa je izbačen iz GM-a. Tada je ušao u posao s Louisom Chevroletom i kroz tu kompaniju uspio je povratiti udio u GM-u.

Godine 2009. izvorna kompanija General Motors objavila je stečaj te je osnovana nova tvrtka General Motors Company LLC koja je kupila većinu imovine starog GM-a, uključujući i naziv General Motors.

---------

Najteži teroristički čin u SAD-u do tog vremena dogodio se 16. rujna 1920. godine. Tada je eksplozija bombe u newyorškom Wall Streetu ubila 38 ljudi, a ranila još oko 400. Bomba je sadržavala oko 45 kg dinamita i vremenski upaljač. Većina žrtava bili su mladi stenografi, brokeri i glasnici iz okolnih ureda i ulica. Eksplozija se dogodila u podne u najprometnijem dijelu financijske četvrti.

Počinitelji nikada nisu pronađeni, ali sumnja se na anarhiste, koji su udarom na Wall Street kao središte burze i banaka vjerojatno željeli izraziti protivljenje kapitalističkom poretku.

-----------
Image

Šesnaestog rujna 1620. godine isplovio je znameniti brod Mayflower prevozeći engleske iseljenike prema obali Sjeverne Amerike. Brod Mayflower ima gotovo mitsko značenje za nastanak SAD-a, jer je postao simbolom dolaska ranih doseljenika u novu postojbinu, kao i tamošnjeg formiranja samoupravnih vlasti. Primjerice, poznati američki običaj slavljenja Dana zahvalnosti (engl. Thanksgiving Day) povezuje se upravo s doseljenicima koji su došli brodom Mayflower.
Na Mayfloweru su bili većinom ljudi koji su iz Velike Britanije emigrirali iz vjerskih razloga. Radilo se o tzv. Separatistima, vrsti protestanata koja nije prihvaćala stajališta službene Anglikanske crkve u Engleskoj. Brodom Mayflower krenula su u Ameriku ukupno 102 doseljenika. Tijekom putovanja rodilo se i jedno dijete. Radilo se o dječaku, kojem je zbog toga što je rođen na oceanu dano ime Oceanus.

Nakon više od dva mjeseca plovidbe, brod je pristao na obali današnje američke savezne države Massachusetts, kod poznatog rta zvanog Cape Cod.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Dana 17. rujna 1854. godine rođen je u Škotskoj David Dunbar Buick, osnivač američke automobilske marke Buick. To je danas najstarija postojeća marka automobila u Sjedinjenim Američkim Državama (potječe još iz 1899. godine). Buick pripada General Motorsu, a pozicioniran je u luksuznom segmentu (iznad svih ostalih GM-ovih marki osim Cadillaca). U prvom desetljeću 20. stoljeća Buick je bio ujedno i najveći proizvođač automobila u SAD-u.

David Dunbar Buick rodio se u škotskom gradu Arbroathu, a već u dobi od dvije godine doselio se s obitelji u SAD. Naselili su se u gradu Detroitu, a mladi je Buick postao izumiteljem. Kad su se u svijetu pojavila prva vozila pokretana motorima s unutarnjim izgaranjem, David Dunbar Buick počeo je eksperimentirati na tom području i razvijati tehnologiju tih vozila. Njegova prva kompanija, imena Buick Auto-Vim and Power Company, isprva se trebala baviti motorima za poljoprivredna vozila, no ubrzo se Buick prebacio na izradu kompletnih automobila.

Izgleda da je zbog velikog ulaganja u razvoj tehnologije Buick financijski loše poslovao. Godine 1906. kompaniju je preuzeo William C. Durant, koji je na njenom temelju ubrzo izgradio divovski General Motors. Unutar Durantovog GM-a Buick je ostao jednom od automobilskih marki. David Dunbar Buick bavio se u posljednjem dijelu života raznim drugim poslovima, a preminuo je 1929. godine.

------
Image

Dana 17. rujna 1550. godine rođen je Camillo Borghese, kasniji papa Pavao V. (bio je papa u razdoblju od 1605. do 1621. godine). Rodio se u Rimu, u obitelji Borghese, koja je potjecala iz talijanskog grada Siene. Mladi je Camillo studirao pravo, a nakon niza utjecajnih pravnih i Crkvenih funkcija imenovan je 1596. godine kardinalom.
Početkom 17. stoljeća bio je na čelu Rimske inkvizicije, a određeno je vrijeme bio i generalni vikar Rima (ta pozicija, nazivana i kardinalom-vikarom, označavala je Crkvenog velikodostojnika koji je zamjenjivao papu na biskupskim dužnostima u Rimu, jer je papa uvijek ujedno i rimski biskup). Za papu je izabran 1605. godine na konklavi na kojoj je sudjelovao 61 kardinal. Tijekom svojeg je 16-godišnjeg pontifikata papa Pavao V. imenovao čak 60 kardinala. Godine 1606. zbog sukoba s venecijanskom vlastelom ekskomunicirao je cjelokupnu upravu Mletačke Republike i stavio Veneciju pod interdikt.

Ime pape Pavla V. trajno je ovjekovječeno na glavnom pročelju znamenite bazilike sv. Petra u Vatikanu u obliku natpisa na latinskom jeziku IN HONOREM PRINCIPIS APOST PAVLVS V BVRGHESIVS ROMANVS PONT MAX AN MDCXII PONT VII (hrv. U čast prvog među apostolima Pavao V. Borghese Rimljanin papa godine 1612. i 7. svoga pontifikata). Papa Pavao V. preminuo je u Kvirinalskoj palači u Rimu u 69. godini.

---------
Image

,Sedamnaestog rujna 1908. godine poginuo je američki poručnik Thomas Selfridge, kao prva žrtva avionske nesreće u povijesti uopće. Taj 26-godišnji pripadnik američke vojske stradao je kad se srušio zrakoplov braće Wright, kojim je pilotirao Orville Wright osobno. Na zrakoplovu su bila samo njh dvojica, a Orville je uspio preživjeti nesreću.


Taj kobni let dogodio se manje od pet godina nakon povijesnog prvog leta braća Wright iz prosinca 1903. godine. Podsjetimo, na prvom letu zrakoplovom je pilotirao također Orville Wright, no letio je sam. Kasnije su braća dodala još jedno sjedište, tako da su dvije osoba mogle sjediti jedna do druge, slično kao u današnjim automobilima na prednjim sjedalima.

Poručnik Thomas Selfridge imao je nesreću da je pri padu zrakoplova glavom udario u drvenu konstrukciju, tako da mu je napukla lubanja. Pokušali su izvršiti operaciju na njemu, no on je umro već potkraj istog dana. Spomenuta nesreća dogodila se u neposrednoj blizini slavnog groblja Arlington pokraj američkog glavnog grada Washingtona. Pretpostavlja se da Selfridge ne bi poginuo da je nosio neku vrstu zaštitne kacige (one su tek kasnije uvedene).
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image
U nacističkoj Njemačkoj postojao je plan za invaziju Britanije pod nazivom operacija Morski lav (njem. Seelöwe). Plan je predviđao iskrcavanje na obalu Engleske koja je bila najbliže Francuskoj, sa 260.000 ljudi u tri dana. Bilo je zamišljeno da tako stvorenih jedanaest divizija osvoji Britaniju za mjesec dana. Tada bi došao SS s popisom od 2.700 ljudi koje bi trebalo uhititi. Trebalo bi eliminirati svaku opoziciju, uključujući čak i mlade izviđače, koji su smatrani produženom rukom obavještajne službe. Međutim, preduvjet za pokretanje operacije Morski lav bila je pobjeda Luftwaffe nad britanskim zračnim snagama. Britanci su imali sreću što su uspjeli sačuvati dovoljan broj aviona iz bitke za Francusku.

Naime, zračni maršal Dowding, zapovjednik lovačke komande RAF-a, nije htio poslati u Francusku sve avione koje su Francuzi tražili kao pomoć. To se kasnije pokazalo odlučujućim za ishod cijele bitke za Britaniju jer je RAF imao dosta aviona da se odupre Göringovoj Luftwaffi. Druga važna prednost Britanaca bilo je korištenje radara, koje Nijemci nisu prepoznali kao ključno. Sve u svemu, Njemačka nije uspjela steći premoć u zraku pa je zbog toga Hitler 17. rujna 1940. godine odustao od planirane invazije. Nakon toga, više nikada neće dobiti bolju priliku, jer će sljedeće godine zaratiti istodobno is sa SSSR-om i sa SAD-om.

-----------
Image


Dana 17. rujna umro je Spiro Agnew – američki političar koji je u doba Richarda Nixona bio potpredsjednik SAD-a. Budući da je Richard Nixon dao 1974. godine ostavku na predsjedničku funkciju, Spiro Agnew bi ga automatski naslijedio, samo da nije i sam zbog korupcijskog skandala dao deset mjeseci ranije ostavku na mjesto potpredsjednika. Umjesto njega, Nixona je naslijedio Gerald Ford, koga je sam Nixon imenovao na mjesto potpredsjednika nakon ostavke Spira Agnewa (u slučaju da potpredsjednik SAD-a da ostavku, predsjednik ima pravo sam odabrati njegovog nasljednika bez općih izbora).

Spiro Agnew bio je Amerikanac grčkog podrijetla. Prezime Agnew nastalo je skraćivanjem grčkog Anagnostopoulos. Potpredsjednikom SAD-a postao je nakon što su Nixon i on pobijedili na izborima 1968. godine. Dapače, 1972. opet su izabrani, i to nakon izrazito nadmoćne pobjede nad kandidatima Demokratske stranke – McGovernom i Shriverom.

Razlog ostavke Spira Agnewa bila je činjenica da su ga optužili za uzimanje mita u vrijeme dok je još bio guverner Marylanda. U pogledu sudskog postupka, Agnew je postigao nagodbu s tužilaštvom, ne priznavši, ali ni ne zanijekavši krivnju.

--------

Image

Dana 17. rujna 1730. godine rođen je jedan od Nijemaca koji su najviše pomogli u ostvarivanju nezavisnosti Sjedinjenih Američkih Država – znamenitiFriedrich Wilhelm von Steuben, poznat i kaobarun von Steuben. On je rođen u njemačkom gradu Magdeburgu, na području vlasti pruskog kralja. Postao je pruski vojni časnik, vremenom napredovavši do čina kapetana. Radio je u generalštabu najslavnijeg njemačkog kralja-vojnika –Fridrika Velikog. Tamo je stekao neprocjenjivo iskustvo funkcioniranja pruskog generalštaba (glavnog stožera). Naime, koncept generalštaba bio je u to doba u svijetu malo poznat, a pruska vojska je ostvarivala velike uspjehe na bojištima.

Nakon što je u pruskoj vojsci došlo do smanjivanja kadra, von Steuben je ostao nezaposlen. Počeo se lažno nazivati barunom, premda nije imao pravo na tu titulu. Imao je sreću da je predstavljen francuskom ministru obrane, koji je prepoznao njegov potencijal. Naime, u to je vrijeme Francuska bila saveznica novoproglašenog SAD-a koji se borio protiv Britanaca za samostalnost. Francuski ministar procijenio je da bi pruski stožerni časnik dobro došao mladoj i neiskusnoj američkoj vojsci, pa je upoznao von Steubena s Benjaminom Franklinom, tadašnjim američkim poslanikom u Francuskoj. Amerikanci su bili zadovoljni i von Steuben je uskoro brodom krenuo u Ameriku.

U SAD-u ga je generalGeorge Washington, glavni zapovjednik američke vojske, korisno upotrijebio. Von Steuben je obučavao američke vojnike i časnike. Zaslužan je za mnoge reforme u vojsci. Primjerice, naučio ih je koristiti bajunete u borbi, pa se pobjeda Amerikanaca u Bitki kod Stony Pointa pripisuje upravo von Steubenu. Naime, u toj su bitki dobro obučeni američki vojnici uspjeli nenabijenih pušaka svladati neprijatelja samo ubodima bajuneta. Von Steben je bio nemilosrdan u obučavanju vojnika. Primjerice, budući da nije znao engleski jezik, zaposlio je jednog časnika da umjesto njega na engleskom jeziku psuje na američke vojnike koji nisu zadovoljavali stroga mjerila.

George Washington počastio je von Steubena visokom službom glavnog inspektora američke vojske. Primio je i američko državljenstvo. Umro je u dobi od 64 godine u američkoj saveznoj državi New York.

---------

Nakon pobjeda nad sjevernjačkom vojskom, konfederacijski general Robert E. Lee odlučio je izvršiti invaziju Sjevera i prenijeti rat s teritorija Konfederacije na teritorij Unije. Prodro je s 55.000 vojnika na teritorij sjevernjačke države Maryland i počeo osvajati gradove. Neki od južnjačkih vojnika tada su dezertirali, jer su smatrali da to više nije obrambeni rat u koji su vjerovali, nego agresivni napad na Sjever. Ipak, Lee je bilježio uspjehe na sjevernjačkom teritoriju. Tada mu se, 17. rujna 1862. godine, suprotstavila sjevernjačka vojska kod potoka Antietama. Došlo je do najkrvavije jednodnevne bitke u cijeloj američkoj povijesti.

Sjevernjački general McClellan raspolagao je dvostruko brojnijom vojskom, no zbog opreza je poslao u bitku manje od tri četvrtine svojih vojnika. Time je general Lee dobio priliku za izjednačeni uspjeh. Ukupno je poginulo oko 23.000 vojnika. Rezultat je bio neriješen. McClellan nije uspio uništiti južnjačku armiju, no Lee je morao prekinuti invaziju Sjevera i povući se u Virginiju. Predsjednik Lincoln mogao je sada najaviti proglašenje oslobođenja robova u odmetnutim državama. Britanija i Francuska tim su ishodom bile odvraćene od priznavanja Konfederacije kao nezavisne države.

-------

Dana 17. rujna 1630. godine imenovan je američki grad Boston, jedan od najvažnijih gradova za ranu povijest SAD-a. Boston su utemeljili doseljenici iz Engleske, a ime Boston dali su mu puritanci, pripadnici engleske protestantske skupine kalvinističkog usmjerenja.

Zanimljivo je da su ime odabrali prema imenu grada Bostona u engleskoj grofoviji Lincolnshire, odakle je u Ameriku dospjelo nekoliko utjecajnih doseljenika. Engleski grad Boston postoji i danas, a nalazi se oko 160 kilometara sjeverno od Londona, gotovo točno na nultom meridijanu (kao i Greenwich). Engleski Boston nalazi se oko 7 kilometara od obale Sjevernog mora, a danas ima oko 40.000 stanovnika. Američki Boston u međuvremenu je postao velegradom na čijem širem području živi više od 4.500.000 stanovnika.

-----------

Image

Prva bitka kod Breitenfelda, jedan od najvećih vojnih okršaja u 17. stoljeću dogodila se 17. rujna 1631. godine. Radilo se o razdoblju Tridesetogodišnjeg rata, u kojem su se protestantske države Švedska i Saska borile protiv katoličke Habsburške Monarhije. Bitka se dogodila kod mjesta Breitenfelda oko sedam kilometara od središta Leipziga.

Švedski kralj Gustav II. Adolf nadmoćno je pobijedio, čime je ostvario prvu značajnu protestantsku pobjedu u Tridesetogodišnjem ratu. Zapovjednik habsburških trupa tj. trupa Svetog Rimskog Carstva bio je feldmaršal grof Johann Tserclaes von Tilly, aristokrat s područja današnje Belgije. U Prvoj bitki kod Breitenfelda pod zapovjedništvom grofa Tillyja bile su i trupe s teritorija današnje Hrvatske.

Švedski kralj Gustav II. Adolf pripadao je dinastiji Vasa, a na prijestolju je bio još od 1611. godine. Nakon pobjede kod Breitenfelda postao je najuglednijim protestantskim vojskovođom u Europi. Njegova postignuća na bojnim poljima zatim su ga toliko proslavila da su ga vojni povjesničari smatrali čak i ocem modernog načina ratovanja. Ipak, slavni niz pobjeda kralja Gustava II. Adolfa nije dugo potrajao jer je već sljedeće godine (1632.) poginuo u Bitki kod Lützena iako su njegove snage pobijedile svoje protivnike.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Dana 17. rujna 1899. godina umro je bogati poduzetnik Charles Alfred Pillsbury – vlasnik svojedobno najvećeg mlinarskog poduzeća na svijetu. Pillsbury je u američkom gradu Minneapolisu podigao najveći svjetski paromlin. U njegovo je doba Minneapolis bio najveće mlinarsko središte na cijelom svijetu, a na drugom mjestu bila je Budimpešta (tada u sastavu Austro-Ugarske). Naime, Mađari su svojedobno uspjeli postići da se žito iz gotovo cijele prostrane Panonske nizine slijeva u Budimpeštu gdje se od njega mljelo brašno.

Image

Pillsburyjev ujak bio je guverner Minnesote – američke savezne države čiji je Minneapolis najveći grad. Premda ga je ujak uveo u mlinarsku industriju, Charles je vlastitim idejama unaprijedio proizvodnju brašna i doveo je na novu razinu. Uveo je vlastitu marku brašna Pillsbury’s Best. To je smatrano najboljim brašnom na svijetu. Mljeveno je pomoću tada modernih čeličnih valjaka, a ne zastarjelog kamena.

Grad Minneapolis postao je divovsko mlinarsko središte uvelike zbog rijeke Mississippi na kojoj se nalazi vodopad Saint Anthony. Na tom je vodopadu bio sagrađen niz mlinova pokretanih snagom vode. Charles Alfred Pillsbury sagradio je na rijeci Mississippi golem mlin nazvan Pillsbury A. To je tijekom čak 40 godina bio najveći mlin na svijetu. Imao je dva vodenička kola, od kojih je svako davalo navodno po 1.200 konjskih snaga (bez premca u vodeničkim mlinovima). Taj je mlin mogao proizvoditi čak 890.000 kilograma brašna na dan, od čega se moglo napraviti preko milijun štruca kruha.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Središnja obavještajna agencija (engl.Central Intelligence Agency – CIA) osnovana je 18. rujna 1947. kao civilna sigurnosno-obavještajna služba sa zadaćom prikupljanja podataka i informacija koje se odnose na obranu i državnu sigurnost. Osnovao ju je američki Kongres kao nasljednicu Ureda strateških službi (engl.Office of Strategic Services), utemeljenog 1942. u doba Drugog svjetskog rata. Agencija obuhvaća više odjela koji se bave obavještajno-analitičkim radom, tajnim operacijama, vojnim poslovima i slično.

Prvim direktorom CIA-e imenovan je kontraadmiral Roscoe Hillenkoetter (1947. – 1950.), a njega je naslijedio Walter Bedell Smith, Eisenhowerov šef stožera iz Drugog svjetskog rata. Treći direktor bio je Allen Dulles. CIA je bila uključena u više državnih udara i pokušaja nasilne smjene vlasti širom svijeta (Iran 1953., Gvatemala 1954., Kuba 1961., Čile 1973. itd.). Nakon terorističkog napada na SAD 11. rujna 2001. Agencija je bila izložena žestokim kritikama što je rezultiralo reorganizacijom cijele obavještajne zajednice. CIA je nakon toga uklopljena u Nacionalnu Siguronosnu Agenciju / Središnju sigurnosnu službu (engl.National Security Agency / Central Security Service, NSA / CSS), koja koordinira rad 16 američkih obavještajnih službi.

----------

Image

Dana 18. rujna 1931. ubila se Hitlerova nećakinja Geli Raubal u njegovom stanu u Münchenu. Hitler u to vrijeme još nije bio kancelar Njemačke, ali je bio političar u usponu. Geli je bila kći Hitlerove polusestre Angele (Hitler i Angela imali su istog oca, ali različite majke jer je Angelina majka preminula, a otac se zatim oženio Hitlerovom majkom Klarom Pölzl). Adolf Hitler volio je i svoju polusestru Angelu (spominje je i u Mein Kampfu) i njenu kćer Geli (Geli je skraćenica od Angela).

Hitler je polusestru Angelu postavio za voditeljicu svog kućanstva, budući da je bio neoženjen. Mlada nećakinja Geli također je živjela s njima, od 18. godine. Kasnije je Hitler polusestru postavio za kućepaziteljicu svoje poznate kuće za odmor u Berchtesgadenu. Naime, malo je poznato da je tu vilu Hitler koristio još znatno prije nego je došao na vlast u Njemačkoj. Geli je, u dobi od 21 godinu, došla živjeti s Hitlerom u njegovom stanu u Münchenu, gdje je započela studij medicine.

Hitler i Geli bili su vrlo bliski, pa su se javile priče o incestuoznoj vezi njih dvoje. Ipak, za to nema dokaza, pa je moguće da su to bila samo nagađanja zlonamjernih političkih protivnika. Izgleda da je Hitler zapravo imao posesivni patronizirajući odnos prema Geli. Kad je saznao da je ona u vezi s njegovim vozačem Emilom Mauriceom, dao mu je otkaz i nasilno prekinuo tu vezu. Držao je Geli gotovo u zarobljeništvu, strogo nadzirući kuda se kreće.

Kad je Geli željela otići u Beč učiti pjevanje, Hitler joj je zabranio i žestoko su se posvađali oko toga. On je istog dana otišao u Nürnberg, a kad se vratio zatekao ju je mrtvu u svom stanu. Ubila se Hitlerovim pištoljem. Hitler je pao u depresiju i otišao na jedno bavarsko jezero pokraj Münchena žalovati. S vremenom se oporavio i tek onda se počeo viđati s Evom Braun. Hitler je kasnije izjavio da je Geli bila jedina žena koju je ikada volio. Zanimljivo je da se na kraju Drugog svjetskog rata ubio u svom bunkeru navodno istim tim pištoljem kojim se ubila Geli.

----------

Image

Dana 18. rujna 1946. godine uhićen je zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac, kasniji kardinal i blaženik, a danas kandidat za sveca. Uhititi su ga dale tadašnje komunističke jugoslavenske vlasti, a zatim su pokrenule protiv njega montirani sudski proces. Alojzije Stepinac uhićen je oko 5 sati i 30 minuta ujutro na području Nadbiskupskog dvora na Kaptolu, u vrijeme kad se pripremao služiti Svetu Misu.
Montirani sudski proces protiv Alojzija Stepinca pokrenut je 30. rujna iste godine tj. 12 dana nakon uhićenja. Dana 3. listopada Stepinac je na sudu održao znameniti govor. Već 11. listopada donesena je presuda, po kojoj je osuđen na čak 16 godina zatvora zbog suradnje sa ustaškim režimom. Osam dana nakon donošenja presude zatočili su ga u zatvoru u Lepoglavi.

U Lepoglavi je Alojzije Stepinac proveo više od 5 godina (sve do 1951. godine), a zatim je premješten u kućni pritvor u rodnom Krašiću. Godine 1953. imenovao je Alojzija Stepinca papa Pio XII. kardinalom. Alojzije Stepinac umro je u Krašiću 10. veljače 1960. godine, oko 13 i pol godina nakon uhićenja.

----------
Image

Léon Foucault, francuski znanstvenik po kojem se zove znamenito Foucaultovo njihalo, rođen je 1819. godine u Parizu. Isprva je studirao medicinu, no prebacio se na fiziku zbog straha od krvi. Kao fizičar istaknuo se s više radova, no najveću je slavu doživio upravo sa svojim njihalom. Širokoj je publici Foucaultovo njihalo zanimljivo jer na jednostavan i zoran način dokazuje vrtnju Zemlje oko njene osi.

Prvo njihalo predstavio je Léon Foucault javnosti u Pariškom opservatoriju 1851. godine. Nekoliko tjedana kasnije napravljeno je golemo Foucaultovo njihalo u pariškom Pantheonu. Radilo se o njihalu obješenom na nit dužine čak 67 metara i s utegom težine 28 kilograma. Od 1995. godine kopija Foucaultovog njihala njiše se trajno u Pantheonu, osim u razdobljima obnove zgrade.

S vremenom su u raznim dijelovima svijeta napravljene brojne kopije Foucaultovog njihala. Léon Foucault umro je u rodnom Parizu 1868. godine, u 49. godini, a pokopan je na groblju na Montmartreu.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Dana 18. rujna 1793. položen je kamen temeljac znamenite zgrade Capitola, sjedišta američkog Kongresa. Svečanosti je prisustvovao osobno i tadašnji predsjednik SAD-a George Washington, koji je s osmoricom drugih slobodnih zidara obučenih u masonsku odjeću izvršio polaganje kamena temeljca. Nakon obavljene ceremonije zaklan je i ispečen vol koji je težio oko 230 kilograma.

Prepoznatljiv dio odjeće masona činile su tzv. masonske pregače, kojima se opasivao struk, a koje su dosezale do iznad koljena. Washingtonova masonska pregača, koju je taj američki predsjednik nosio pri polaganju kamena temeljca zgrade Capitola, sačuvala se sve do danas. Sačuvao se i zidarski alat korišten pri toj ceremoniji, koji je bio sastavni dio masonske simbolike, uključujući zidarsku žlicu i čekić.

Zgrada Capitola dovršena je 1800. godine u dovoljnoj mjeri da započne njeno korištenje, no već 1814. spalili su je Britanci koji su te godine uspjeli osvojiti američki glavni grad Washington (tada je spaljena i Bijela kuća tj. predsjednička rezidencija). Obnova Capitola započela je 1815. godine, u dijelom preinačenom obliku.

Kasnije je zgrada uvelike nadograđena, a 1860-ih godina dovršena je znamenita kupola na njenom vrhu, tako da je građevina dosegla današnju visinu od 88 metara. Zgrada Capitola danas sadrži oko 600 prostorija, tako da joj ukupna površina iznosi oko 140.000 četvornih metara. Najveća dimenzija (duljina) te građevine iznosi 229 metara, a ukupno se na njoj nalazi 658 prozora.

---------

Image

Dana 18. rujna 1765. rođen je Bartolomeo Alberto Cappellari, koji je 1831. izabran za 254. papu. Uzeo je ime Grgur XVI. i ostao je do danas posljednji papa s imenom Grgur. Rodio se u gradiću Belluno u talijanskim Alpama. Već u mladosti ušao je u Red kamaldoljana, gdje je uzeo ime Mauro. Kamaldoljani su ogranak benediktinaca, a dobili su naziv po gradu Camaldoli u Italiji.

Grgur XVI. bio je posljednji čovjek koji uoči izbora za papu još nije bio biskup. Svi kasniji pape birani su iz redova biskupa. Grgur XVI. bio je uoči izbora za papu svećenik, ali i kardinal (nekoć kardinali nisu morali biti biskupi, pa ni svećenici).

Pontifikat Grgura XVI. trajao je više od 15 godina. On je bio prvi i zasad jedini član Reda kamalodoljana koji je posto papom. U svom apostolskom pismu In Supremo Apostolatus osudio je ropstvo i trgovinu robovima (u to je doba institucija ropstva u južnim dijelovima SAD-a još uvijek bila uvelike na snazi). Ustanovio je i ugledni papinski viteški Red sv. Grgura Velikog koji se i danas dodjeljuje. Poticao je rad misionara diljem svijeta.

Papa je privukao i kritiku zbog svojih rigidno konzervativnih stavova i opoziciji demokratskim i modernizirajućim reformama, koje je povezivao s revolucionarnom ljevicom. Protivio se primijeni novih tehnologija poput plinskih svjetiljaka i željeznice u Papinskoj Državi, smatrajući da će one ojačati moć bogatog građanstva nasuprot tradicionalnih plemićkih i crkvenih struktura. Socijalni nemiri često su nasilno gušeni, što je papu unčinilo prilično nepopularnim u vlastitoj državi.

----------
Image

Dana 18. rujna 1932. godine proglašeno je osnivanje kraljevine Saudijske Arabije. Ime je dobila po vladarskoj dinastiji Saud, koja danas ima oko 7.000 članova. Osnivač Saudijske Arabije bio je Abdul-Aziz, koji je prvo stekao vlast nad područjem Rijada, današnje prijestolnice, a zatim je sve više proširivao vlast, postavši sultan, a naposljetku i prvi kralj Saudijske Arabije.

Prijestolje u obitelji Saud ne prelazi s oca na sina, nego potomci Abdul-Aziza među sobom biraju kralja, najčešće idući po redu starosti, tako da prijestolje obično prelazi sa starijeg na mlađeg brata. Nakon smrti Abdul-Aziza pet njegovih sinova po redu starosti su do sada bili kraljevi. Peti je Abdullah, trenutno vladajući kralj. Pretpostavljeni nasljednik ima titulu krunskog princa i to je trenutno Abdullahov brat Sultan. Obitelj Saud ima veliko značenje u muslimanskom svijetu, ne samo zbog naftnog bogatstva, nego i zato što vladaju nad Mekom i Medinom.

Nakon vladajuće kraljevske obitelj Saud, najmoćnija obitelj u Saudijskoj dinastiji je dinastija bin Laden, kojoj je pripadao i Osama bin Laden. Bin Ladeni su vlasnici i najveće sudijske građevinske tvrtke Saudi Binladin Group, koja gradi nevjerojatne tornjeve u najsvetijem gradu islama – Meki. Primjerice, monstruozni kompleks Abraj Al-Bait, sagrađen je tik do hodočasničkog središta Meke sa znamenitom Kabom, koja za muslimane predstavlja centar svijeta. Taj kompleks gradila je tvrtka Saudi Binladin Group, a glavni toranj ima visinu od preko 600 metara.

----------
Image

U pomorskoj bitci kod Makarske, koja se dogodila 18. rujna 887. godine, neretljasko brodovlje nanijelo je težak poraz mletačkog floti. Bitku, nazvanu Mucules, opisao je mletački kroničar Ivan Đakon koji piše da je u njoj poginuo i sam dužd. Desetljećima nakon ovog poraza Mlećani su hrvatskom knezu Branimiru i Neretljanskoj kneževini morali plaćati danak za slobodnu plovidbu istočnom obalom Jadrana (tzv. tributum pacis). Od 1991. u spomen na ovu pobjedu 18. rujna se obilježava kao Dan Hrvatske ratne mornarice.

Naime, Mletačka Republika željela je zavladati cijelom jadranskom obalom što im je bilo onemogućeno učestalim napadima hrvatskih brodova još od doba kneza Domagoja. Krajem 9. stoljeća isto im se događalo s hrvatskim pomorcima i gusarima iz područja kneževine Neretve. Ona je u 9. stoljeću obuhvaćala područje između Cetine i Neretve sa jezgrom u nepristupačnoj delti Neretve i obližnjim otocima Mljetom, Korčulom, Bračom i Hvarom.

U takvoj situaciji novoizabrani mletački dužd Petar I. Kandijan krenuo je u kaznenu ekspediciju prema Neretljanima s 12 brodova. Došavši do Biokova, iskrcao se kod današnje Makarske i napao Neretljane. Mletačka vojska ih je natjerala u bijeg, mnogi su pobijeni, a pet neretljanskih brodova je uništeno sjekirama. No, Neretljani su se ubrzo reorganizirali te krenuli u snažan protuudar u kojem su u potpunosti razbili mletačke snage na kopnu i moru. U okršaju je ubijen dužd i sedam njegovih vojnika, dok su se ostali razbježali.

Duždevo tijelo ostalo je kod Neretljana, a Mlećani su ga morali ukrasti da ga mogu pokopati u atriju crkve u mjestu Grado.

---------
Image

Dana 18. rujna 53. rođen je rimski car Trajan za čijeg je vladanja Rimsko Carstvo doseglo najveći opseg u svojoj povijesti. Naime, prostiralo se od Velike Britanije do Perzijskog zaljeva, te od Sjeverne Afrike do Kaspijskog mora. Rođeno ime cara Trajana bilo je Marko Ulpije Trajan (lat. Marcus Ulpius Traianus).

Trajan je rođen na području današnje Španjolske, u gradu Italici u tadašnjoj rimskoj provinciji zvanoj Hispania Baetica. Zbog spomenutog mjesta rođenja ponekad ga se naziva prvim provincijskim carem Rimskog Carstva.

Na prijestolju je naslijedio svog poočima Nervu i vladao je od 98. do svoje smrti 117. godine. Svoju vlast temeljio je na vojnoj sili i osiguranju granica, osobito istočnih. U brojnim vojnim pohodima zauzeo je Daciju, Nabatejsko Carsvo u Arabiji, Armeniju te Mezopotamiju sve do Perzijskoga zaljeva.

Suvremenici su ga slavili kao utemeljitelja zlatnog doba. Za njegova carevanja u Rimu su podignute mnoge građevine (Trajanov forum, vodovod…) i ustanovljene zaklade za siromašne i siročad Po Italiji i u provincijama bili su utemeljeni novi gradovi i kolonije, izgrađene luke, ceste te mostovi. Pravna i ekonomska sigurnost u Rimskom Carstvu omogućile su procvat književnosti, znanosti i umjetnosti.

Trajan je bio popularan i u Senatu u kojem je nakon njegove smrti postala popularna izreka: “Budi sretniji od Augusta i bolji od Trajana”. Trajan je za svoj nasljednika odredio Hadrijana.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Dogodilo se na danasnji dan

Post by kreja »

Image

Intrigantna epizoda u povijesti Dubrovačke Republike dogodila se 19. rujna 1512. kada je u grad potajice stigao Pietro Soderini doživotni gonfalonijer (zastavnik pravde, tj. svojevrsni predsjednik) grada – države Firence.

Naime, Soderini je morao pobjeći iz rodnog grada zbog zajedničke intervencije pape Julija II. i španjolskog kralja Ferdinanda Aragonskog uz čiju je pomoć u Firenci ponovno uspostavljena vlast obitelji Medici, zbačene s vlasti 1502. Soderini je pred papinim progoniteljima pobjegao u Anconu odakle se dubrovačkim brodom inkognito prebacio u Dubrovnik, najvjerojatnije uz pomoć svog bliskog prijatelja dubrovačkog vlastelina Lovre Ranjina. Stigavši do grada gonfalonijer je prenoćio na brodu, a sljedećeg dana predstavio se službenicima zdravstvenog nadzora pravim imenom i izrazio želju da razgovara s čelnicima vlasti.

Prema odluci Vijeća umoljenih razgovor su istog dana obavila tri vijećnika. Iako je Soderini bio bjegunac pred moćnim neprijateljima Vijeće mu je odobrilo privremeni azil u skladu s drevnim običajima. Ipak, lukavi su Dubrovčani našli formulu da se ne zamjere ni moćnim Soderinijevim neprijateljima: kao što se Soderini iznenada pojavio, on je iz Dubrovnika iznenada i nestao – istodobno kad je iz gradske luke u nepoznatom smjeru isplovio onaj dubrovački brod što ga je dovezao iz Italije. Opravdavajući se da “ne znaju” kamo je Soderini otišao, Dubrovčani su naglasili da njihova vlast vodi računa samo o tomu tko dolazi na njihov teritorij, ali ne i o tomu kad i kamo će neki stranac otići dalje. U stvari Pietro je sakriven u dvorcu Arabovo u Orašcu dok su papine i aragonske uhode uzaludno pokušali otkriti gdje se nalazi.

U međuvremenu je umro papa Julije II., a izabran je Leon X. koji je imao podršku Soderinijevog brata Franceska, utjecajnog rimskog kardinala. Tada je odbjegli gonfalonijer pozvan u Rim gdje je i pristigao 20. travnja dubrovačkim brodom iz svog skrovišta. Iako su ga u Firenci amnestirali Pietro je do kraja života ostao u Rimu.

Obojica braće Soderini posebnim pismom zahvalila su se dubrovačkim vlastima na pruženoj pomoći obečavši im pomoć kada to zatreba. Naravno, snalažljivi Dubrovčani nisu propustili priliku da se braći obrate za pomoć kada je trebalo poduprijeti interese Dubrovačke Republike.

________________

Image

Bitka kod Poitiersa dogodila se u Francuskoj tijekom Stogodišnjeg rata 19. rujna 1356. godine. U njoj su Englezi uspjeli zarobiti i francuskog kralja Ivana II. iz dinastije Capet-Valois, zvanog Ivan Dobri.

Englezi su u toj fazi Stogodišnjeg rata bili izrazito nadmoćni u odnosu na Francuze. Englesku vojsku predvodio je Edvard Crni princ, najstariji sin i prijestolonasljednik tadašnjeg kralja Edvarda III. Crni princ nosio je titulu princa od Walesa i vojvode od Cornwalla, a proslavio se u nizu bitaka u Francuskoj (ipak, umro je prije svog oca, tako da nikada nije postao kraljem).
Znatnu prednost Englezima na bojnom polju davali su njihovi strijelci s dugim lukovima. U Bitki kod Poitiersa strijelci su odigrali veliku ulogu, no važna je bila i engleska konjica, kao i pješaštvo, uglavnom regrutirano iz francuskih krajeva pod engleskom vlašću.

Osim kralja Ivana II. zarobljen je i njegov sin Filip (vojvoda od Burgundije), a jedan kraljev rođak je i ubijen (vojvoda od Bourbona). Zarobljenog kralja odveli su Englezi u London. Držali su ga nekoliko godina i na kraju oslobodili tek po potpisivanju za njih korisnih ugovora.

_________________________

https://povijest.hr/wp-content/uploads/ ... es2011.jpg

Dana 19. rujna 2004. godine dovršen je prijelaz vlasti s prethodnog kineskog vođeJiang Zeminana novog lideraHu Jintaoa. Na taj je dan Jiang Zemin dao ostavku na posljednju stranačku poziciju, onu predsjedavajućeg Središnje vojne komisije Komunističke partije Kine. Hu Jintao je tako postao peti po redu kineski lider, nakon Mao Zedonga, Hua Guofenga, Deng Xiaopinga i Jiang Zemina.

Za razliku od prijašnjih lidera, on je bio prvi koji nije imao revolucionarno iskustvo, pa je predstavljao prijelaz s tradicionalnih komunističkih vođa prema pragmatičnim tehnokratima. Hu Jintao je držao praktički sve najviše položaje u kineskom komunističkom sustavu: predsjednika države, predsjedavajućeg Centralnog komiteta i predsjedavajućeg Središnje vojne komisije tj. vrhovnog zapovjednika vojske. Umirovljen je 2013. godine, a naslijedio ga je Xi Jinping.

_________________

Image

Dana 19. rujna 1796. godine objavljeno je oproštajno pismo američkog predsjednika Georgea Washingtona, u kojem je izjavio da se više neće kandidirati na predsjedničkim izborima. Washington je u to vrijeme bio pri kraju svog drugog mandata, a mogao se još neograničeni broj puta kandidirati za predsjednika. Naime, ograničenje od dva mandata uvedeno je tek 1951. godine 22. amandmanom Ustava SAD-a, a sve do tada duljina mandata američkih predsjednika nije bila limitirana (doduše, u praksi je tijekom povijesti samo Franklin Delano Roosevelt uspio dobiti više od dva mandata).

George Washington bio je u trenutku objave svog oproštajnog pisma u 65. godini života. Taj je svoj drugi predsjednički mandat odradio do kraja, a sišao je s vlasti 4. ožujka 1797. godine, kad je za novog predsjednika zaprisegnuo John Adams. George Washington preminuo je oko dvije i pol godine nakon napuštanja predsjedničke funkcije, u prosincu 1799. godine.

___________________

Image

Najstarija prirodno sačuvana mumija u Europi otkrivena je 19. rujna 1991. godine. Dobila je nadimak Ötzi, prema mjestu otkrivanja u Ötztalskim Alpama. Ötzija su otkrili na mjestu koje se nalazi gotovo točno na granici između Austrije i Italije. Isprva je postojalo mišljenje da je otkriven na austrijskom tlu, a tek je naknadno mjerenjem ustanovljeno da je nalazište bilo smješteno oko 90 metara unutar talijanskog teritorija (granica na tom planinskom području nije bila jasno označena). Mumiju su slučajno otkrili turisti koji su onuda prolazili, na otprilike 3.210 metara nadmorske visine.

Analizom Ötzijevih ostataka ustanovljeno je da se radilo o muškarcu starom oko 45 godina i visokom otprilike 165 centimetara. Mumija je datirana u 4. tisućljeće prije Krista, a najvjerojatnije je da je Ötzi preminuo između 3239. i 3105. godine prije Krista. Za usporedbu, velike piramide u Gizi sagrađene su između 2560. i 2510. godine prije Krista, tj. 600-tinjak godina nakon Ötzijeve smrti. U vrijeme kad je Ötzi živio nastajale su na području Egipta i Mezopotamije prve velike civilizacije u ljudskoj povijesti.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply