=>

Memelučki ratnik krajem XVIII stoljeća
I pored nesuglasica zbog jačanja moći, Memeluke su i dalje ostale vjerni saveznici Džazara, vjeroatno iz razloga što nisu znale da je on nagovarao kazneničku ekspediciju protiv njih. Ipak u maju 1789. godine otkriveno je da su pojedini komandanti Memeluka imali seksualne odnose sa ženama iz njegovog harema. Kazna je brzo sprovedena, pa su muškarcima odsječene ruke, dok su žene utopljene u moru. Čistka Memeluka se i dalje nastavila, nakon čega su se Memeluke pobunile u Akri. Centar pobune je bio toranj gdje se nalazila najveća količina baruta. Zbog bojazni da će Memeluke uništiti skladište Džazar je pristao na siguran odlazak 80 pobunjenih Memeluka iz grada sa svim oružjem i konjima. Ipak, brojne Memeluke su ostale u gradu ne želeći se zamjeriti Džazaru. Međutim, on je odlučio da se obračuna sa svima pa je jednu polovinu ubio a drugu protjerao u Egipat. Sulejman paša i Salim paša, dva najodanija Džazarova čovjeka, su težili pomirenju između njega i Memeluka ali kada je on to odbio odlučili su da ga svrgnu jer su smatrali da je njegova strahovlada prešla granicu zdravog razuma. Prvo su sklopili primirje sa Emir Jusufom i osigurali podršku komandanta glavnih Džazarovih jedinica u Bejrutu. Uskoro su postavili niz kampova oko Akre sa namjerom da opsjednu grad. Kadija Akre, šejh Muhamed, je savjetovao Džazaru da u noćnim racijama likvidira pobunjeničke kampove koji su bili postavljeni u okolici Akre. Obzirom je bio svjestan moći i brojnosti pobunjenike za svaki je slučaj, ukoliko bi operacija propala, spremio brod u luci kojim bi pobjegao. U večernjim satima branitelji Akre, tj. Džazarove trupe su napale pobunjeničke kampove, dok je artiljerija iz grada bombardovala pobunjenike. Ovaj napad je bio totalno iznenađenje za pobunjenike, koji su nakon pet sati borbe bili potpuno razbijeni, dok su Sulejman i Salim pobjegli u Libanonske planine. Ovim porazom potpuno je opala moć Memeluka, ali je sam događaj pokazao da Džazarova moć slabi. Hroničari navode da je on i pored velike pobjede pao u potpunu paranoju i postao još brutalniji. Hajdar Ibrahim, Džazarov savremenik i hroničar, navodi da je on “postao neukroćena životnja koja je smatrala da je cijeli svijet protiv njega.”
Kako bi mu olakšali da prebrodi teške trenutke, Porta ga 1790. godine imenuje ponovnim beglerbegom Damaska. Ipak, za razliku od prvog mandata, ovaj put je odlučio da Akra bude i ostane njegov centar. I pored novog imenovanja, problemi po njega nisu prestali. Kao glavni oponent njegovom režimu pojavljuje se porodica Azm, koja je svoje glavno uporište imala u gradu Hami. Da bi suzbio njihovu moć za upravnika Hame imenuje Al Zafaranija, koji je bio veliki protivnik ove porodice. Ipak, nije bio siguran u njegovu odanost pa je 1791. godine naredio Zafaranijevo ubistvo, jer se bojao da će se ovaj pobuniti protiv njega dok on bude na Hadžu. Uskoro je Džazarova strahovlada poprimila drastične korake, kada je naredio ubistva svih onih muftija i političara koji su bili na strani porodice Azm. Shvativši da ovakvi koraci mogu izazvati žestoku pobunu sultan ga smjenjuje sa mjesta namjesnika 1795. godine.
Napoleonova opsada Akre
Francuska invazija Egipta 1798. godine, na čijem čelu je stajao Napoleon Bonaparte, izazvala je niz nemira u Damasku, te natjeralaOsmanlije da smijene Abdulaha pašu sa mjesta namjesnika Damaska i vrate Džazara, ali ne na mjesto namjesnika nego administratora Damaska. Čim je došao u Damask naredio je da se odrube glave pobunjenicima i postave na kapije tvrđave. U međuvremenu, u februaru 1799. godine, Napoleon je ušao u Palestinu, zauzeo Gazu, a zatim krenuo prema Jafi, koju su branile Džazarove snage. Nakon kraćeg otpora Jafa se predala. Nakon zauzimanja Jafe Napoleonove trupe je pogodila snažna kuga. Džazar je, nastojeći to iskoristiti, naredio svojim snagama da krenu u direktan okršaj sa Francuzima. Uz pomoć britanske mornarice, koja je bombardovala francuske trupe, njegova vojska je žestoko udarila na Napoleonove trupe koje su nakon 62 dana borbi bile primorane na povlačenje uslijed teških gubitaka. Ova pobjeda nad Napoleonom se smatra najvećim Džazarovim uspjehom, a sama pobjeda je odjeknula širom Evrope koja je Napoleonovu armadu smatrala nepobjedivom. Također, popularnost mu je drastično porasla širom Osmanskog carstva. Nastojeći iskoristiti ovakvo stanje, od Porte je zahtijevao upravu nad Egiptom, ali je sultan Selim III to odbio zbog bojazni da bi time dodatno ojačala njegova moć, nakon čega bi ga bilo jako teško ukloniti. Zauzvrat, sredinom 1799. godine dobio je svoj treći mandat nad Damaskom, ali je na tom mjestu ostao samo sedam mjeseci.
Nakon što su Osmanlije i Englezi 1801. godine potpuno istjerali Francuze iz Egipta, sultan je izdao ferman u kojem su ga proglasili buntovnikom. Razlog tome je njegova nova požuda za moći, jer je zahtijevao da mu se preda uprava nad južnom Palestinom, gdje je namjesnik bio Abu Marak paša, koji je u kratkom vremenu stekao ogromnu popularnost. Zbog zavisti, Džazar je tražio od Porte njegovo svrgavanje, a kada je to odbijeno stavio je pod opsadu Jafu koja je bila glavno Marakovo uporište. Džazar je odbacio ovaj ferman i nastavio opsadu Jafe. Borbe su trajale sve do 1803. godine, nakon čega je Marak bio primoran da se preda i pobjegne iz grada. Ipak, zahvaljujući novom podmićivanju carskih službenika Džazar je uspio da poništi sultanov ferman. Osim ovog čina kolo sreće je išlo u njegovu korist. Iste godine vehabijska sekta na čelu sa Abdulvehabom napada karavane hodočasnika za Meku, koji su bili pod zaštitom Abdulah paše, novog beglerbega Damaska. Sultan je tada smijenio Abdulah pašu a za novog beglerbega Damaska, ponovo je imenovan Džazar. Međutim, Abudlah paša se pobunio protiv ove odluke te je odlučio mobilisati snage iz Hame kako bi zauzeo Damask. U konačnici od toga nije bilo ništa jer su se njegove trupe odbile boriti zbog malih primanja. Smatravši da mu Abdulah nije nikakva prijetnja odlučio je zaobići obračun sa njim.

Portret Džazar paše iz 1800. godine
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.