Porijeklo

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Porijeklo

Post by Kamilica »

Znate li odakle potječe vaše prezime ili možda gdje se javlja prvi put :hm

Ja skoro ništa ne znam :doh
Navodno su moji prezimenjaci najčešće živjeli na području Srednje Bosne a zabilježena je i nekolicina u Hercegovini.
Bilo je nekakvih poreznih popisa pa se takvo prezime pojavljivalo na njima.
1
1 Image

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 466
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Porijeklo

Post by blackadder »

Slabo. Moji se nisu interesovali za to i dok sam ja došao, ti stari su se pozaboravljali, pa se i ne zna odakle smo :hahah
To su naša posla, ne zanima nas ni porijeklo, istorija i bilo šta duhovnije. Takvi smo mi svi sa ovih prostora. Samo poneko odskače.
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Porijeklo

Post by Vjetar »

Slažem se, kod nas se nije držalo do toga. Zaboravljamo svoje pretke i svoju baštinu. Govorim i ja o narodia generalno ovdje, a svakako da ima i dosta onih koji drže do toga, ali većina naših ljudi ne drži :jbg
Ja kad sam svoje pokušavao istražiti, došao sam do očevih roditelja, koje nisam upoznao jer su umrli prije mog rođenja, i do pradede i pranene , sa mamine strane.
Ništa konkretnije od toga, u smislu koliko generacija smo bili tu, odakle smo došli ako smo došli i slično - toga nema.
Doduše, sjećam se da je jedna rodica pokušavala davno da nešto više sazna jer smo pričali o tome, ali ne sjećam se da je imala više uspjeha.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porijeklo

Post by Kamilica »

Čitala sam da su Ishak Kolonić i Raif Čehajić, svaki pojedinačno, dosta radili na prikupljanju podataka o porijeklu prezimena u BiH.
Niti jedna institucija nije uložila napor da se sve skupa objedini ili dovede na neki institucionalni nivo, tako da nije ni čudno što mali broj ljudi ima neka saznanja.

Šteta.

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Porijeklo

Post by Ptica bijela »

Did rahmetli mi je ostavio ispisane listove i listove. Prije par mjeseci ili godinu sam otvorila kofer gdje se nalaze, pregledalaa fotke stare koje mi je ostavio i zatvorila.
Znam da očeva obitelj potiče od turaka, znam i prezime koje je bilo prije sadašnjeg, i spadamo u najstarije obitelji na našoj općini.
Mamina obitelj je iz Like doselila, ali nešto posebno niko od njih nije istraživao, dok npr. moja djeca znaju puno više o svom porijeklu jer smo muž i ja istraživali po starim matičnim knjigama, pa džamijskim, uglavnom smo došli do Perušića, gdje i danas žive potomci koji su ostali i prekrstili se, ali i dalje ih zovu turcima.
Ostvarili smo s njima kontakt, dok je u medjuvremu muževa stričevka koja boravi u USA, bržim putem došla do iste obitelji DNK analizom, koja se poklopila sa jednom osobom iz te iste obitelji. :D

Meni je ovo jako zanimljivo, stalno odgadjam u nedosatku vremena a bome i snage, da uzmeme sve te didove listove i čitam. Imam nijet nastaviti istraživati ako bude ikakvih tragova i mogućnosti. :)
2
2 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 698
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Porijeklo

Post by Mina »

Znam unazad 4 generacije (roditelji, dede i nane, pradede i pranane, prapra dede i prapra nane) Starosjedioci su, dalje se ne zna, mada stariji iz porodice pretpostavljaju da smo iz Hercegovine došli, po očevoj strani. :jbg
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porijeklo

Post by Kamilica »

Imate dosta saznanja vas dvije, super je to. Mene dosta toga zanima ali izgleda da ću ostati uskraćena za informacije, pogotovo što se tatine strane tiče. A nisam imala priliku ni upoznati bake i djedove jer su svi umrli prije i nego što sam se rodila. Inače su u prošlosti škrtarili sa potomcima pa baš ni rodbine nemam.
1
1 Image

User avatar
redoxid
Član
Član
Reactions: 95
Posts: 363
Joined: Sat Apr 25, 2020 12:45 pm

Re: Porijeklo

Post by redoxid »

Moje mjesto je se prvi put spominje u 15 vijeku a tako i moje prezime.
Navodno iz nekih izvora pise da je neki predak bio janičar. I posjedovali su dva sela danasnja parcelu zemljista.

Najstariji nišan našeg prezimena je jedan ogromni nadgrobni spomenik sa jataganom, moguće je i da je bio neki ratnik. I od njega nastali mi se izrodili.
3
3 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Porijeklo

Post by Vjetar »

Upravo sam se čuo sa rodicom koju sam gore spominjao. Poslala mi je šta je isčeprkala. U Zemaljskom muzeju našla zapis iz 19. vijeka u kojem se spominje naš direktni predak. Taj je bio postavljen za iktijara (ihtijar) u selu nekome, dodijeljeno mu je zemlja i svi u tom selu su imali moje prezime.
On je imao dva sina, jedan je poginuo u Prvom svjetskom ratu, nije imao žene ni djece. Drugi je imao sina i dvije kćerke. Taj sin se oženio i imao je troje djece, dva sina i kćerku. Jedan od te dvojice sinova je otac mog dede, sa očeve strane.

Eto. E da, do poslije Drugog svjetskog rata smo imali dva prezimena, a onda su nam ukinuli to drugo (komunisti valjda). S tim, da smo uvijek bili poznati (sada više ne, vjerovatno, ali kod starih žitelja do skoro) po tom ukinutom prezimenu. Mada, ja prvi put čujem za to. Vjerovatno jer moji nisu živjeli u tom kraju.
Iz tog sela, potiču i ostali tog prezimena kojih ima po BiH u nekoliko dijelova. Ima nas i na Istri.
3
3 Image

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Porijeklo

Post by Ina »

Nemam pojma. A sad me pitanje zaintrigiralo..
1
1 Image

User avatar
Ton
Član
Član
Reactions: 208
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Porijeklo

Post by Ton »

Znam da smo starosjedioci i da je mamina strana nekad prije 4 generacije došla iz Makedonije. Nemamo nikakvih kontakata tamo, ali to su nam stari pričali. Ja sam pokušavao sa sestrom da saznam više, ali nismo imali nekog uspjeha.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porijeklo

Post by Kamilica »

Super mi je čitati ova vaša saznanja :d.

User avatar
Osman
Član
Član
Reactions: 311
Posts: 513
Joined: Sun Jun 07, 2020 12:02 am

Re: Porijeklo

Post by Osman »

Potomak sam osmanlijskog oficira koji nije bio Bosanac. Penzionisan je i dobio je povelik kompleks obradive zemlje i šume kao otpremninu. Najstariji službeni zapis o pretku datira iz 1805 godine. Sve prije toga se oslanja na usmene predaje koje imaju temelja, ali su ipak samo predaje.

Imam tačno iscrtano prodično stablo od njega pa sve do danas.
1
1 Image
Jeftino uređujem avatare.

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 538
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Porijeklo

Post by gripen »

Valjda mi loza potjece iz Gacka,jedno malo mjestasce prije Gacka,mozda 1-2 km ...na samom ulazu.
U to sam se uvjerio ranih 80-tih,bijah tamo ,sluzbeno...oko 2. mjeseca.
Zatim,moji preci,su najprije dosli u jedno mjesto uz neretvu,da bi se odatle opet preselili
malo dalje,koji km od neretve...
Kad,i kako,zbog cega...nikad nisam saznao.
Nikakvih pisanih tragova nisam mogao naci,prepricavanja,kazivanja,bila su jako stura.
1
1 Image

User avatar
sexon
Junior
Junior
Reactions: 24
Posts: 51
Joined: Sun May 10, 2020 4:38 pm

Re: Porijeklo

Post by sexon »

Moji su iz Sarajeva, i dede i nane su iz Sarajeva i njihove dede i nane. A opet sam seljak :hahah
2
1 Image 1 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porijeklo

Post by Kamilica »

Pronašla sam neki podatak gdje se isto prezime na kraju završavalo sa SICS a ne IĆ

Popis iz 18. svijeka, godina 1750.

Zanima me zašto se to mijenjalo :hm

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 643
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Porijeklo

Post by Grofica »

Nekada birvaktile došla su dva brata u Fočansku jabuku. Eh jedni kažu iz Gacka drugi kažu iz Crne Gore :jbg
Onda su se posvađali oko zemlje i jedan ode prema Višegradu, drugi ostane u Jabuci.
Eh ovaj što je ostao je moj predak.
Detalje ima čuveni pedijatar Lutvo Hodžić, koji je napisao knjigu o porijeklu dosta prezimena s područja Foče jer je on iz Foče. Između ostalih ima i o mojoj porodici. Čak je zvao mene dok je spremao knjigu da pita za neke ljude.
Najstarija sestra je dobila primjerak knjige :))D
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 225
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Porijeklo

Post by carobnjak_N »

Porijeklo mog prezimena je iz danasnje turske pokrajine Anadolije . U toj pokrajini i danas postoji tradicija ( kao i prezime) muskaraca koji se takmice u hrvanju, namazani uljem po tijelu , pa je potrebna vjestina da se protivnik obori , a da ne isklizi iz ruku. :DE
Vjerovatno su dosli kao vojnici na ovo podrucje i dobili zemlju.
Ja se ne osjecam nesto povezan s tim.
Mislim da smo mi svi kulturom, jezikom i obicajima , juzni Slaveni - Jugovici.
1
1 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 225
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Porijeklo

Post by carobnjak_N »

Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Snaga
Član
Član
Reactions: 355
Posts: 623
Joined: Sun Jun 07, 2020 11:20 pm

Re: Porijeklo

Post by Snaga »

Moji su iz Imotskog, u Hrvatskoj. Padom Imotske krajine pod tursku vlast prešli su na Islam a dolaskom Austrougara 4 brata sa njihovim porodicama nastanili su se na Ilidzi i Hrasnici.Prezime vuče korijen po jednom malom mjestu tj dijelu Imotske krajine tako da moji prezimenjaci u Bosni su muslimani a u Hr katolici.

I da dođem da je jedan od tih mojih predaka u inat ocu ( iz ko zna kojih razloga) uzeo zenino prezime. :hahah
3
2 Image 1 Image
Ne plasim se mrakova, vukova ni jakih vjetrova
Dok imam srca da ga dam

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Porijeklo

Post by Vjetar »

carobnjak_N wrote:
Thu Jun 25, 2020 7:52 am
https://www.onur-coban.com/pehlivan/
Oni nauljeni? :-?

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Porijeklo

Post by Kamilica »

Zanimljivo mi za čitati. Ipak imate, svako ponaosob, neka saznanja o porijeklu :d.

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 225
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Porijeklo

Post by carobnjak_N »

Vjetar wrote:
Thu Jun 25, 2020 10:03 am
carobnjak_N wrote:
Thu Jun 25, 2020 7:52 am
https://www.onur-coban.com/pehlivan/
Oni nauljeni? :-?
pa da :D
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 225
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Porijeklo

Post by carobnjak_N »

3
3 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
redoxid
Član
Član
Reactions: 95
Posts: 363
Joined: Sat Apr 25, 2020 12:45 pm

Re: Porijeklo

Post by redoxid »

Iz jedne knjige sam saznao da su bili vlasi koji su se doselili prije petstotina godina i islamizovali.
2
2 Image

Post Reply