Sta raditi u penziji?

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:45 am
Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:38 am
Gudi.. koja je cijena za starachki dom.?

Mislim da stan nije losha opcija, i to s liftom ili prizemlje. imam jedan sluchaj zena 87. sama zivi.. i imala komshinicu. pile kafu svaki dan...( min 38 godina). no, prije par godina.. posvadjale se oko politike :hahah :doh . i ne piju vishe kafu.. a rezervni kljuch je josh uvijek kod nje. i zbog te komshinice, nije htjela da seli. jer eto mozemo pomochi jedna drugoj. :/*
Inace ima nekoliko prijateljica .samice. vidjaju se na pijaci ili prosetaju , chesto odu na kafu.. omiljeno mjesto kafana. valjda Senadova :D/ onaj sa Faca..
Ipak. dok je zdravlje ok . mogu same.. ali.. kad se razbole. problem. nemaju nikoga od rodbine.a za starachki dom bez plana teshko nachi mjesto vjerujem..a za sada ne razmishljaju/ ne shvataju, da je ipak vrijeme da odluche.. :-?
Oko 1000-1100 maraka. +- za lezece sticenike, Ko ima malu penziju i ne može da pokrije troškove, njemu može centar za socijalni rad da doplati razliku,ali samo u državnom domu. Nedzarici npr. On je najbolji. Također može da se traži tuđa njega. Ona je oko 200-300 maraka mjesećno + penzija.

Način da se preko reda dođe do doma je jedino da se uključi policija i centar za socijalni rad. Onda se po zakonu po hitnom postupku rješava krevet u domu.
:up dobro...
. a ja chula da su Nedzarici loshi...
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:49 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:45 am
Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:38 am
Gudi.. koja je cijena za starachki dom.?

Mislim da stan nije losha opcija, i to s liftom ili prizemlje. imam jedan sluchaj zena 87. sama zivi.. i imala komshinicu. pile kafu svaki dan...( min 38 godina). no, prije par godina.. posvadjale se oko politike :hahah :doh . i ne piju vishe kafu.. a rezervni kljuch je josh uvijek kod nje. i zbog te komshinice, nije htjela da seli. jer eto mozemo pomochi jedna drugoj. :/*
Inace ima nekoliko prijateljica .samice. vidjaju se na pijaci ili prosetaju , chesto odu na kafu.. omiljeno mjesto kafana. valjda Senadova :D/ onaj sa Faca..
Ipak. dok je zdravlje ok . mogu same.. ali.. kad se razbole. problem. nemaju nikoga od rodbine.a za starachki dom bez plana teshko nachi mjesto vjerujem..a za sada ne razmishljaju/ ne shvataju, da je ipak vrijeme da odluche.. :-?
Oko 1000-1100 maraka. +- za lezece sticenike, Ko ima malu penziju i ne može da pokrije troškove, njemu može centar za socijalni rad da doplati razliku,ali samo u državnom domu. Nedzarici npr. On je najbolji. Također može da se traži tuđa njega. Ona je oko 200-300 maraka mjesećno + penzija.

Način da se preko reda dođe do doma je jedino da se uključi policija i centar za socijalni rad. Onda se po zakonu po hitnom postupku rješava krevet u domu.
:up dobro...
. a ja chula da su Nedzarici loshi...
Nisu losi kad vidis sta je alternativa. I kakvi su drugi. :qq

Vezano za stanove. U stanovima kod nas grijanje zimi je baš skupo za 40-50 m2 treba 200 maraka odvojiti samo za grijanje.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:50 am


Nisu losi kad vidis sta je alternativa. I kakvi su drugi. :qq

Vezano za stanove. U stanovima kod nas grijanje zimi je baš skupo za 40-50 m2 treba 200 maraka odvojiti samo za grijanje.
aha . dobro..
Ali u stanu .grije sve prostorije.. i ljeti je jeftinije. za panzionere mi je to prihvatljivije. kucha nije za njih..ako je jedna osoba
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:53 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 1:50 am


Nisu losi kad vidis sta je alternativa. I kakvi su drugi. :qq

Vezano za stanove. U stanovima kod nas grijanje zimi je baš skupo za 40-50 m2 treba 200 maraka odvojiti samo za grijanje.
aha . dobro..
Ali u stanu .grije sve prostorije.. i ljeti je jeftinije. za panzionere mi je to prihvatljivije. kucha nije za njih..ako je jedna osoba
u kuci covjek u penziji ima terasu, ima baštu, može izaći za sekundu na zrak. U stanu ko u kavezu. covjek da poludi u penziji.
ja imam iskustvo sa troskovima i u stanu i u kuchi. U kuchi mi je duplo jeftinije. prema m2. Ukljucim grijanje kad hocu, sve prostorije, imam toplu vodu, ma sve. u zgradi grijalo ne grijalo uvijek 200 km. jos nemam tople vode u zgradi. moram bojler paliti da ugrijem.

mashtam o maloj kuchici ili o malom stanchicu u kuchi. mozda nekod ovo kod sebe nashminkam...kako mi odgovara... imam prostora na dvorishtu..hehe :hahah osnovno shto mi treba. Dnevna soba, mala spavacha, kupatilo, kuhinja i trpezarija i meni dosta. :) srecha pa ne patim za m2 i za nekim luksuzom. Elhamdulilah, ja sam zadovoljan i sa ovim osnovnim. :qq
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:00 am

u kuci covjek u penziji ima terasu, ima baštu, može izaći za sekundu na zrak. U stanu ko u kavezu. covjek da poludi u penziji.
ja imam iskustvo sa troskovima i u stanu i u kuchi. U kuchi mi je duplo jeftinije. prema m2. Ukljucim grijanje kad hocu, sve prostorije, imam toplu vodu, ma sve. u zgradi grijalo ne grijalo uvijek 200 km. jos nemam tople vode u zgradi. moram bojler paliti da ugrijem.

mashtam o maloj kuchici ili o malom stanchicu u kuchi. mozda nekod ovo kod sebe nashminkam...kako mi odgovara... imam prostora na dvorishtu..hehe :hahah osnovno shto mi treba. Dnevna soba, mala spavacha, kupatilo, kuhinja i trpezarija i meni dosta. :) srecha pa ne patim za m2 i za nekim luksuzom. Elhamdulilah, ja sam zadovoljan i sa ovim osnovnim. :qq

Kucha ima odrzavanje/ krov, fasada, snijeg zatrpa... ima i vechu kvadraturu.za grijanje/ hladjenje... uglavnom su kuche 'negdje u brdu' ako je Centar u pitanju. itd.. kako che hodati :hm po toj nizbrdici :rlys
Svakome je to dosta .shto si nabrojao. za penzione dane... ali je bitnije .mjesto..gdje se to nalazi
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:23 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:00 am

u kuci covjek u penziji ima terasu, ima baštu, može izaći za sekundu na zrak. U stanu ko u kavezu. covjek da poludi u penziji.
ja imam iskustvo sa troskovima i u stanu i u kuchi. U kuchi mi je duplo jeftinije. prema m2. Ukljucim grijanje kad hocu, sve prostorije, imam toplu vodu, ma sve. u zgradi grijalo ne grijalo uvijek 200 km. jos nemam tople vode u zgradi. moram bojler paliti da ugrijem.

mashtam o maloj kuchici ili o malom stanchicu u kuchi. mozda nekod ovo kod sebe nashminkam...kako mi odgovara... imam prostora na dvorishtu..hehe :hahah osnovno shto mi treba. Dnevna soba, mala spavacha, kupatilo, kuhinja i trpezarija i meni dosta. :) srecha pa ne patim za m2 i za nekim luksuzom. Elhamdulilah, ja sam zadovoljan i sa ovim osnovnim. :qq

Kucha ima odrzavanje/ krov, fasada, snijeg zatrpa... ima i vechu kvadraturu.za grijanje/ hladjenje... uglavnom su kuche 'negdje u brdu' ako je Centar u pitanju. itd.. kako che hodati :hm po toj nizbrdici :rlys
Svakome je to dosta .shto si nabrojao. za penzione dane... ali je bitnije .mjesto..gdje se to nalazi
treba misliti i o grobnom mjestu, IZ, Bakije :up
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:33 am


treba misliti i o grobnom mjestu, IZ, Bakije :up
kako ko.. :D/
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:35 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:33 am


treba misliti i o grobnom mjestu, IZ, Bakije :up
kako ko.. :D/
fino i to se sve placha,

placha se grobno mjesto
sahrana
spomenik nišan
hodja
gasulhana
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:39 am
Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:35 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 2:33 am


treba misliti i o grobnom mjestu, IZ, Bakije :up
kako ko.. :D/
fino i to se sve placha,

placha se grobno mjesto
sahrana
spomenik nišan
hodja
gasulhana
:fp aj . nechu o tome.. organizovana pljachka..Image
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Stash ti Munčowwwee u penziji ? :)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:05 am
Stash ti Munčowwwee u penziji ? :)
. uopshte se ne vidim u penziji/ kao da chu vjechno .ovako. kako sada radim... :hm
. gledam zemlje za ugodan zivot...nishta se ne moze planirati.. . evo npr Bosna. bila je dobra unazad nekoliko god. ovo kako danas izgleda i sta nudi.. nije vrijedno... no. opet je jeftinija nego mnoge
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:16 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:05 am
Stash ti Munčowwwee u penziji ? :)
. uopshte se ne vidim u penziji/ kao da chu vjechno .ovako. kako sada radim... :hm
. gledam zemlje za ugodan zivot...nishta se ne moze planirati.. . evo npr Bosna. bila je dobra unazad nekoliko god. ovo kako danas izgleda i sta nudi.. nije vrijedno... no. opet je jeftinija nego mnoge
american dream :hahah
radi radi radi radi samo radi radi radi...bezh :_)

shta fali Bosni ako imash para zaradjenih na zapadu ? :D
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:19 am


shta fali Bosni ako imash para zaradjenih na zapadu ? :D
. ne znam. treba probati par mjeseci... zivjeti.
druga je situacija,kad si na godishnjem odmoru.. pa i da je vishe mjeseci ali zivjeti permanentno, je vech izazov .

. no. vjerujem,kad je situacija 'da se mora' onda i mozak klikne na tu..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:31 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:19 am


shta fali Bosni ako imash para zaradjenih na zapadu ? :D
. ne znam. treba probati par mjeseci... zivjeti.
druga je situacija,kad si na godishnjem odmoru.. pa i da je vishe mjeseci ali zivjeti permanentno, je vech izazov .

. no. vjerujem,kad je situacija 'da se mora' onda i mozak klikne na tu..
pa jeste kad vech znash jezik... :_)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 11:38 am
Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:31 am
Gudi wrote:
Mon Dec 11, 2023 3:19 am


shta fali Bosni ako imash para zaradjenih na zapadu ? :D
. ne znam. treba probati par mjeseci... zivjeti.
druga je situacija,kad si na godishnjem odmoru.. pa i da je vishe mjeseci ali zivjeti permanentno, je vech izazov .

. no. vjerujem,kad je situacija 'da se mora' onda i mozak klikne na tu..
pa jeste kad vech znash jezik... :_)
. tako nekako.. al/ nije da ti neshto treba u tim godinama.. :hahah . nemash zivaca nikoga slushati.. :inlv
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Dec 11, 2023 7:16 pm

. tako nekako.. al/ nije da ti neshto treba u tim godinama.. :hahah . nemash zivaca nikoga slushati.. :inlv

pa eto mozesh barem ovako psiati sa kim hocesh :jbg :cv :obr :hahah :H
🔻

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 393
Posts: 831
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Revizor »

ja bi najvise volio da se sutra penzionisem. al ne daju ☹️
1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta raditi u penziji?

Post by Peace »

U Americi nista. Ic’ na posao do smrti, ne samo do penzije.
Ovdje ne znaju za drustveni zivot. To ne postoji.
Kad se penzinisete, ubice vas dosada, bezposlesnot, zatvorenost, sjedenje…
1
1 Image

Post Reply