Pušači i bivši pušači...

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Peace »

:tctc

Nece ostati na tome.

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Peace wrote:
Wed Mar 09, 2022 2:42 am
Zenos wrote:
Tue Mar 08, 2022 9:48 pm

Ja isto tako ne znam kako ti povezujes pusenje sa katastrofalnim stanjem jedne drzave kao sto je Bosna, osim kao priliku da meni kazes da sam licemjeran, sto i nema nekog smisla. :jbg

Spominjao sam ja i cinjenice i istinu koji su osnova za tu hipokriziju, s kojima se ljudi opstepoznato tesko nose i izbjegavaju ih na sve moguce nacine, sto se pokazuje i u ovakvim diskusijama. Ti samo pokusavas reflektovati isti termin na mene jer si se nasla uvrijedjenom, a to je nesto sasvim drugo..

Hijene nego sta su. Iznio sam svima jasne, prozivljene i vidljive stvari, cinjenice, jasne i onima koji ne zive tu, da smo crna rupa. Pojedinacni primjeri to ne nuliraju, takvih ima i u Somaliji, patrioti moji dragi, situirani, mahom dijasporski.
Naveo bih jos, da nisi pobjegla iz diskusije.

Jednako tako je blijedo navoditi samo sebe kao primjer ili neki ograniceni krug poznatih ljudi da bi se nesto opravdalo ili dokazalo. Takodje, pausalnim i proizvoljnim ciframa nema mjesta u raspravi.


I nisam ja nigdje zene ni spomenuo, nego odredjeni kolektiv, kojeg su i muskarci dio. Kojeg pola vise preovladava je sasvim nebitno u ovome. Mislio sam da se to ne mora naglasavati uz otrcane fraze, tipa izuzetaka i sl.

Na kraju, nemam se ja sta dati uvjeriti. Onaj ko ulazi u diskusiju sa namjerom uvjeravanja sugovornika je u startu izgubio i diskusiju i vrijeme.

Ja slucaju uvjeravanja jos nisam svjedocio. Samo razgovaram.

Necemo cigare po kucama i stanovima, ali hocemo da nam zivotinje gmizu, skacu i linjaju se po istima. Jos jedna zaboravljena logika na kvadrat. :doh
Nisu to nikakve pausalne cifre. Ova anketa se vodila ne radiosarajevu i pogledaj rezultate

Image

I treba imati na umu da su na ovoj anketi glasali narodi kod kojih svaki drugi-treci covjek pusi.

Zamisli ti kakvi bi tek rezultati bili da se anketa radila npr medju ljudima gdje jedan od trideset pusi.

Brojne su studije potvrdile dobrobiti kucnih ljubimaca na ljude, mozes sam potraziti. Ljudi su generalno srecniji s njima, a i porodice koje ih imaju slazu se s tim.

Da je moj muz npr alergican na macu, ja je ne bih imala.

Naravno da si ti imao jos mnogo tamo da kazes. I ostavljas dojam covjeka koji ima mnogo da govori i nimalo da slusa, sta ces slusat kad ionako sve vec znas :jbg

A kad se sagovornici povuku iz takve diskusije, onda zovi slobodno da su pobjegli. I jesu.

Poznajem nekoliko parova koji, pored ostalog, za razloge sto su otisli iz zemlje, uzimaju i taj da nisu mogli nikad izaci na kafu ili rucak a da se kuci ne vrate nadimnjeni.
Neko doprinosi tvom odlasku, ali i ti si onda necijem.
Nesto se nisi zanimala za ankete i podatke na temi zivota i stanja u Bosni. :hm

I to je anketa RS-a. Izgleda su oni najrelevantniji da o tome pricaju, sa svih 17 k glasaca. Zasli pa probrali glasove. :=

Koje studije, koje porodice? One u domenu zapadnjackog sistema.

Lijepo, zivuljke im mijenjaju djecu i spavaju s njima po krevetima, neki i svinje iz stanova izvode, jer su kuce i mace vec postale standard.
Ne treba previse istrazivanja da bi se znalo da je zivotinja generalno necista.
Ne trebaju ti studije da znas da sve sto udje s polja, nosi prljavstinu sa sobom u objekat. Zato se valjda izuvamo, bar jos nesto nas. :jbg

Osim ako ih mozda zatocite i ne date im mrdnuti, ubijajuci samu prirodu zivotinje. Ali mozemo se pridruziti uvijek aktivistickoj ublehaskoj retorici po tom i slicnim pitanjima. Oni i nemaju pametnijeg posla nego da izvrcu svijet.


Ja bolje slusam nego sto govorim, zato sam na toj i na bilo kojoj drugoj temi uvijek gledao da se dotaknem svakog pasusa ili cjeline i odgovorim na isto. Samo sto ti vidis ono sto vidis, kao i svako. Istina se ne vari lako. :jbg

Poznajem nekoliko parova koji, pored ostalog, za razloge sto su otisli iz zemlje, uzimaju i taj da nisu mogli nikad izaci na kafu ili rucak a da se kuci ne vrate nadimnjeni.
:killm

Duse. Minuta sutnje za napacene.
Pobjegli ljudi od pusenja. Da i to cujem. :hahah

Na Arktik sa plemenima s njima.
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

...............pobjegli od pusenja.. . potpuno ih razumijem... ne mogu zamisliti zivot, npr u Sarajevu.. ako ne zabrane pusenje..

. gledam slike... prijatelj se vratio. . slike iz restorana / pab-ova.. zene pushe .. :-? . i gdje da izadjesh :hm
. dodushe ..ima par restorana/ za one kojima jelo godi i bez cigaret dima...
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

:hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Samo Arktik. Prijevozno sredstvo lisica, za vas sitnije. Za vece imaju mosusna goveda. :tctc
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

:_) . dani su odbrojani... :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Svima su :hm
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

Sta se deshava. jel zabranjeno..Image
.............................................................................................Image

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by kreja »

Vec sam pisala da sam nepusac, ali da sam na strani pusaci.

u Bosni kafana je nesto posebno. Tu izadje drustvo, tu se pije kafa, pivo koja ljuta. uz sve to ide i cigareta naravno. Ja, kao nepusac izlazim na ta mjesta s drustvom i super se osjecam.

Zakonom ce to zabraniti i time ubiti bosanski duh, Bosanca, Bosancu uzmi kafanu uzeo si mu sve.

Ta divna mjesta druzenja bice unistene . pretvorice se u obdanista jer ce mamice umjesto u igraonicu dovoditi djecu u kafanu....
elektricne cigarete . prtobala sam ih. Vuces kao lud i nista. Djaba se trosi vrijeme.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

Slicno se pricalo i kod mene.... u mom okruzenju. . vrlo kratko je trajalo... narod jednostavno prihvati.

bolje opisano. vechina...

ima barova, gdje je dozovoljeo pushenje tj . gdje je veci procenat prodaje alkohola od hrane.... kao i svi Starbucksi. i slicni objekti........ na stolove napisano . nije dozvoljeno pushenje... .. niko nije propao iz tog razloga ..

ne vidim povezanost pusenja u objektima i prisustvo djece...
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Ne mijesaj ti Bosance i Amere :mrgreen:
The sun.. is already down!

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2794
Posts: 5337
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Skitnica »

:D/
Attachments
Screenshot_20220325-231714_Gallery.jpg
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

Zenos wrote:
Fri Mar 25, 2022 10:23 pm
Ne mijesaj ti Bosance i Amere :mrgreen:
Imam ih u okolini. okorjeli Bosanci... kako okolina zahtjeva.. tako i postuju pravila .. ne pushe... kazne, .... lijepi strah. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Peace »

kreja wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:22 am

elektricne cigarete . prtobala sam ih. Vuces kao lud i nista. Djaba se trosi vrijeme.
Kako znas razliku kad nisi pusas :??

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Peace »

Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio zakon o zabrani pušenja u zatvorenim objektima

Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je u četvrtak, 24. marta, prijedlog zakona kojim se zabranjuje konzumiranje cigareta i duhanskih proizvoda u zatvorenim javnim objektima, javnom prevozu, te u privatnim automobilima u kojima se nalaze djeca.

Za ovaj zakonski prijedlog glasalo je 40 delegata, sedam je bilo suzdržanih, dok nije bilo glasova protiv.

S obzirom na to da je zakon usvojen sa nekoliko amandmana, mora biti upućen na usaglašavanje u Zastupnički dom, drugi zakonodovani dom entiteta Federacija BiH. Prema proceduri, kako bi zakon stupio na snagu, mora biti usvojen u identičnom tekstu u oba parlamentarna doma.

Usaglašavanje se može postići ako i Zastupnički dom odobri tekst usvojen u Domu naroda. U protivnom, zakon usaglašava zajednička komisija čiji su članovi iz oba doma. Eventualno, i tako usaglašeni tekst moraju potom potvrditi većinom glasova oba doma na zasebnim sjednicama.

Na sjednici Dom naroda u četvrtak su, među ostalim, usvojeni amandmani delegata Anera Žuljevića koji predviđaju da pušenje ostane dozovljeno u posebnim prostorijama u ugostiteljskim objektima, o čemu mora biti istaknuta oznaka.

Žuljević je, također, mišljenja da od zabrane konzumiranja cigareta trebaju biti izuzete ustanove za zaštitu mentalnog zdravlja i posebne prostorije na aerodromima.

Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio je zakonski prijedlog kojim se zabranjuje konzumiranje cigareta i duhanskih proizvoda 26. maja 2021. godine.

Kada stupi na snagu, a prvobitnim tekstom zakona je planirano da to bude u roku od 18 mjeseci, očekuje se da će se primjenjivati na duhan, nargile i vodene lule.

Također, uključuje elektronske cigarete, kao i bezdimne i biljne duhanske proizvode.

Zakonskim prijedlogom je predviđeno da pravna lica, koja ne zabrane upotrebu duhana, plate kaznu do 5.000 KM (oko 2.500 eura), dok će fizičko lice koje konzumira duhan u zatvorenom prostoru biti kažnjeno sa 100 KM (oko 50 eura).

Protiv ovog zakona su se u proteklom periodu izjasnili ugostitelji, koji su upozoravali da će se negativno odraziti na njihovo poslovanje.

U drugom bh. entitetu Republici Srpskoj, Nacrt Zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje bio je na dnevnom redu Narodne skupštine Republike Srpske (RS) u februaru 2018. godine, ali je skinut sa dnevnog reda.

Tada je iz entitetskog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite rečeno da se nacrt zakona, koji predviđa potpunu zabranu konzumacije cigareta u ugostiteljskim objektima, povlači na doradu.

U Bosni i Hercegovini (BiH) duhanske proizvode koristi gotovo milion ljudi, od oko 3,5 miliona stanovnika.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da je BiH, sa 35,5 posto pušača, druga u Evropi, iza Srbije u kojoj puši 37,6 posto stanovništva.

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 428
Posts: 917
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Revizor »

podrzavam zabranu pusenja u zatvorenim objektima, ali ovaj zakon je glupost. prvo ugostitelji dobili 3 godine da maknu pepeljare sa stolova, drugo ako ugostitelj oznaci objekat pusackom zonom zabrana ne vazi. bolje da nisu nista radili nego ovo haha
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

Na sjednici Dom naroda u četvrtak su, među ostalim, usvojeni amandmani delegata Anera Žuljevića koji predviđaju da pušenje ostane dozovljeno u posebnim prostorijama u ugostiteljskim objektima, o čemu mora biti istaknuta oznaka.
...misli na sta... posebnu sobu .zatvorenu zidovima /vratima..... to mi se ne svidja


ili su to 'birtije' gdje se samo alkohol tochi.. tu pusenje moze ostati na snazi.. :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11098
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Peace »

Zasebni prostor, nemoj da si posve bez duse.
Aerodromi imaju zasebne sobe za pusace.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

...na aerodromima mi je ok.. ali ne u restoranu. gdje je velicina objekta znatno manja.. i otvaranjem vrata pusine.. dim izlazi van u ostale prostorije..

to je nesto kao i kad imash konobara/ cu . pa dodje nakon 'pushpauze' da te sluzi... :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Kamilica »

kreja wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:22 am

elektricne cigarete . prtobala sam ih. Vuces kao lud i nista. Djaba se trosi vrijeme.
Možda je bio neki loš model ili tekućina blage jačine. Ima dosta tih proizvoda i teško je znati odmah šta ti paše.
Ako nisi inače pušač nemoj se ni upuštati u to. Treba vremena da se izabere i proba dosta modela da bi sebi pronašla pravu. Ja sam se htjela riješiti pravih cigareta pa sam zbog toga prešla na el. cig.
Prvih se riješih a ove još ispaljujem :hahah

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by kreja »

Peace wrote:
Sat Mar 26, 2022 4:05 am
kreja wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:22 am

elektricne cigarete . prtobala sam ih. Vuces kao lud i nista. Djaba se trosi vrijeme.
Kako znas razliku kad nisi pusas :??
Ako sam nepusac ne znaci da nisam probala, a imam pusace u kuci koji su probali i odustali od njih
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Bella wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:25 pm
Zenos wrote:
Fri Mar 25, 2022 10:23 pm
Ne mijesaj ti Bosance i Amere :mrgreen:
Imam ih u okolini. okorjeli Bosanci... kako okolina zahtjeva.. tako i postuju pravila .. ne pushe... kazne, .... lijepi strah. :hahah
Cim su njih kazne i nekakav papir, nazvan naovac, sprijecili u meraku i suzbili im bosanski inat, odavno su oni izgubili identitet istog.
T su sad mlohavi ameri. Baci ih aligatorima. :hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Skitnica wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:18 pm
:D/
To, baba!! :hahah
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2136
Posts: 7665
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Bella »

Zenos wrote:
Sun Mar 27, 2022 8:55 pm
Bella wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:25 pm
Zenos wrote:
Fri Mar 25, 2022 10:23 pm
Ne mijesaj ti Bosance i Amere :mrgreen:
Imam ih u okolini. okorjeli Bosanci... kako okolina zahtjeva.. tako i postuju pravila .. ne pushe... kazne, .... lijepi strah. :hahah
Cim su njih kazne i nekakav papir, nazvan naovac, sprijecili u meraku i suzbili im bosanski inat, odavno su oni izgubili identitet istog.
T su sad mlohavi ameri. Baci ih aligatorima. :hahah
..biti okorjel ili biti inatdjija ... kako god..... na kraju bude kako i treba da bude... dzaba arlaukali.. :hahah tako ce i u Bosni.... za koji mjesec...
:hm kome ih baciti...
.............................................................................................Image

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 70
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Pušači i bivši pušači...

Post by Zenos »

Bella wrote:
Sun Mar 27, 2022 10:27 pm
Zenos wrote:
Sun Mar 27, 2022 8:55 pm
Bella wrote:
Fri Mar 25, 2022 11:25 pm


Imam ih u okolini. okorjeli Bosanci... kako okolina zahtjeva.. tako i postuju pravila .. ne pushe... kazne, .... lijepi strah. :hahah
Cim su njih kazne i nekakav papir, nazvan naovac, sprijecili u meraku i suzbili im bosanski inat, odavno su oni izgubili identitet istog.
T su sad mlohavi ameri. Baci ih aligatorima. :hahah
..biti okorjel ili biti inatdjija ... kako god..... na kraju bude kako i treba da bude... dzaba arlaukali.. :hahah tako ce i u Bosni.... za koji mjesec...
:hm kome ih baciti...
Neke crte jesu i trebaju ostati dio identiteta persone ili naroda. Kada se to izgubi, sutni se slobodno sam u kantu za smece.

Sintagma "kako treba da bude" je odavno usla u doba gdje je relativnost u cvatu, odnosno, gdje svako ima svoju perspektivu svega i svacega.

U zivotinjskom svijetu toga nema, zna se sta je pauk, a sta muha, i sta pripada obome. Mi samo mislimo da smo napredovali, a intelekt nam je ujedno i nas najveci neprijatelj. :mrgreen:
The sun.. is already down!

Post Reply