Smrtna kazna

Teme koje ne pripadaju ni jednom drugom podforumu
User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Smrtna kazna

Post by Ina »

Da lì vi podržavate ovakav zakon? I šta mislite o smrtnoj kazni.. Navedite i zašto, bilo kakav da je odgovor.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Mina »

Nekad kada čujem za neke strašne zločine, pogotovo prema djeci, pomislim da bi smrtna kazna bila jedino pravedno za takvog zločinca... ipak, ne mislim da teeba da postoji. Jednostav o nije u redu da mi ubijamo drugog čovjeka,kakav god da je. Doživotna robija bez pomilovanja je dovoljna.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Smrtna kazna

Post by dezire »

Podržala bih uvođenje smrtne kazne
Pogotovo kad je netko naudio djetetu! Ne mislim,da je ispravno, dugogodišnji zatvor jer takvima to
nije nikakva kazna! I uz to su na teretu poreznih obveznika.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

Sud može pogriješiti. Nebrojeno je slučajeva kada se dokazalo da je neko nevin osuđen jer su dokazi bili pogrešni, jer nije bilo tehnologije u tom trenutku koja može da dokaže nečiju krivicu ili nevinost i slično.
I onda, ubijemo nevinog čovjeka i slegnemo ramenima?
1
1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Smrtna kazna

Post by dezire »

Vjetar wrote:
Wed Jan 20, 2021 11:14 am
Sud može pogriješiti. Nebrojeno je slučajeva kada se dokazalo da je neko nevin osuđen jer su dokazi bili pogrešni, jer nije bilo tehnologije u tom trenutku koja može da dokaže nečiju krivicu ili nevinost i slično.
I onda, ubijemo nevinog čovjeka i slegnemo ramenima?
Nije bilo,sam kažeš
Sad je tehnologija toliko napredovala da prostor za grešku je minimalan ili ne postoji

A mislim da kod nekog pedofila,koji je zlostavljao jako puno djece ili serijskog ubojice,su nikakve šanse za pogrešku
Ali dobro,svatko ima pravo na svoje mišljenje

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

dezire wrote:
Wed Jan 20, 2021 11:25 am
Vjetar wrote:
Wed Jan 20, 2021 11:14 am
Sud može pogriješiti. Nebrojeno je slučajeva kada se dokazalo da je neko nevin osuđen jer su dokazi bili pogrešni, jer nije bilo tehnologije u tom trenutku koja može da dokaže nečiju krivicu ili nevinost i slično.
I onda, ubijemo nevinog čovjeka i slegnemo ramenima?
Nije bilo,sam kažeš
Sad je tehnologija toliko napredovala da prostor za grešku je minimalan ili ne postoji

A mislim da kod nekog pedofila,koji je zlostavljao jako puno djece ili serijskog ubojice,su nikakve šanse za pogrešku
Ali dobro,svatko ima pravo na svoje mišljenje
Možda sad ne postoji tehnologija koja će postojati za 20 godina i koja bi dokazala da neko nije počinio neko djelo koje mu se stavlja na teret.
Tako je bilo i prije DNK. Nije se znalo da postoji, nije se znalo da će moći dokazati da neko nije ili jeste uradio.

Greške se i danas dešavaju i to minimalno je dovoljno da opravda nepostojanje smrtne kazne. Niko, recimo, ne bi volio da neko njegov bude optužen i osuđen greškom.

User avatar
BLkn2021
Junior
Junior
Reactions: 2
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 9:40 am

Re: Smrtna kazna

Post by BLkn2021 »

Izuzetno teška tema za diskusiju.
Moje mišljenje je: treba da postoji smrtna kazna, za one koji su učunili teška krivična djela, a to se dokaže.
Samim tim mogući počinilac, bi dobro razmislio o svom postupku.

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Smrtna kazna

Post by dezire »

Kad kažem,uvođenje smrtne kazna..ne mislim,pri tom,na ono gdje sud može pogriješiti!
Gdje je,teško dokazati ili uopće treba dokazivati!
Mislim na baš teške slučajeve zločina.
Isto tako,je nebrojeno slučajeva gdje ludjaci mjesecima otimaju djecu,drže zatočenu,muče,ubijaju...
Takvi slučajevi su čisti ko suza. Nema greške kod dokazivanja!
Takav jedan bolesnik ne kaje se niti kad ga ulove i on ne zaslužuje da živi uopće a kud na naš teret!
Nebrojeno slučajeva je,kad odsluži veći dio kazne i puste ga -da ponovi zločin i to još gori nego prethodne.
I tad smo zgroženi i krive su nam institucije.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Smrtna kazna

Post by Bella »

Problem je kako osuditi ' bolesnu' osobu.. vjerujem da ima dosta manipulacija, ali se bar ne pustaju 'van' .... ali, nije smrtna uvijek naj rjesenje. radije --teski rad--..

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Kamilica »

Neki monstrumi u ljudskom obliku ne bi trebali da udišu zrak i takve je najbolje smaknuti. Gledala sam poodavno neku emisiju o tipu iz Japana koji je jeo mlade djevojke. Nikada nije osuđen jer je bio sin nekog tajkuna. Za tako izopačene umove, smrtna kazna je potrebna.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Smrtna kazna

Post by Peace »

Uh ne znam.

U neka postenija vremena mozda bi bilo OK. U ova nasa... Lopov ti sudi za kradju, ubica za ubistvo.

Predsednik jedne drzave ce potpisati da njegova vojska ratuje, na tudjoj teritoriji, a ubijanje pod izgovorom rata je i dalje samo ubijanje.
I potpisat ce zakon koji dopusta smrtnu kaznu za npr nekog ko je ubio vise ljudi.

Onda tezak zivot moze nekoga odvesti da postane los, primjer one Lise M. koja je neki dan ubijena u USA.
A niko od nas nije birao od kojih ce roditelja biti rodjen i u kakvom okruzenju ce rasti.

Ako one sto pocinu strasne zlocine strpamo samo u zatvore, iz cega ce ljudi uciti?

Ne znam. Trebali bismo slobodu uciniti ljepsom. Neko je ovako jednom rekao - sloboda je isto kaos, samo s malo boljim osvijetljenjem.
Mozda odatle toliko kriminala, mnogo je ljudi koji vjeruju da nece puno ni izgubiti, bilo da ih ubiju, bilo da ih u zatvor posalju.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Ina »

Razumljivo je da u nekim situacijama.. pogotovo kad su djeca, i generalno slabiji u pitanju.. čovjeka obuzme ljutnja, gorčina i šta sve ne..


Mislite da smrtna kazna da neku vrstu olakšanja famelijiji žrtve? Da će to spriječiti neka nova mostruozna dešavanja..
Kome nije mrsko neka potraži realne podatke zemalja u kojim je smrtna kazna prisutna..


I dan danas sudska pogreška je potpuno nepopravljiva i češća nego što se vjeruje. Doista ste spremni podržati nešto što oduzima nečiji život a i u mogućnosti nedužan?
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Ina »

Onda tezak zivot moze nekoga odvesti da postane los, primjer one Lise M. koja je neki dan ubijena u USA.
A niko od nas nije birao od kojih ce roditelja biti rodjen i u kakvom okruzenju ce rasti.
Kako se reagiralo na ono što se njoj dešavalo? Da li je bilo moguće spriječiti onako nešto što je poslije i sama uradila?
Koliko je i društvo odgovorno?

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:29 pm
Neki monstrumi u ljudskom obliku ne bi trebali da udišu zrak i takve je najbolje smaknuti. Gledala sam poodavno neku emisiju o tipu iz Japana koji je jeo mlade djevojke. Nikada nije osuđen jer je bio sin nekog tajkuna. Za tako izopačene umove, smrtna kazna je potrebna.
Jel dovoljno da ga uspavaju, ili ga treba spržiti?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Smrtna kazna

Post by Peace »

Nisam pratila sta je bilo poslije Ina.

Nekoliko godina unazad u 🇺🇸 osusjen momak na smrt.
Njih dvojica su silovali curu, zatim je zivu zakopali.

Jednog od njih su spojili na elekricnu stolicu za koju se kasnije ispostavilo da je bila u kvaru. Satima umiro.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Thu Jan 21, 2021 11:14 am
Kamilica wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:29 pm
Neki monstrumi u ljudskom obliku ne bi trebali da udišu zrak i takve je najbolje smaknuti. Gledala sam poodavno neku emisiju o tipu iz Japana koji je jeo mlade djevojke. Nikada nije osuđen jer je bio sin nekog tajkuna. Za tako izopačene umove, smrtna kazna je potrebna.
Jel dovoljno da ga uspavaju, ili ga treba spržiti?
A dobro, sad si već podrugljiv.
Moje mišljenje ionako nije od neke važnosti, neće se zbog mene uvesti smrtna, a nije ni nužno da nam se mišljenja poklapaju.
Ne mislim da su sve ubice zlostavljane i da su trpjeli svašta u životu. Ima među njima ljudi koji su odrastali u sasvim pristojnim uslovima a zločine pravili iz objesti i ličnog zadovoljstva.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Thu Jan 21, 2021 11:39 pm
Nisam pratila sta je bilo poslije Ina.

Nekoliko godina unazad u 🇺🇸 osusjen momak na smrt.
Njih dvojica su silovali curu, zatim je zivu zakopali.

Jednog od njih su spojili na elekricnu stolicu za koju se kasnije ispostavilo da je bila u kvaru. Satima umiro.
Satima je možda umirala i ta živa zakopana djevojka i to mi je jezivo.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Sat Jan 23, 2021 5:49 pm
Vjetar wrote:
Thu Jan 21, 2021 11:14 am
Kamilica wrote:
Wed Jan 20, 2021 6:29 pm
Neki monstrumi u ljudskom obliku ne bi trebali da udišu zrak i takve je najbolje smaknuti. Gledala sam poodavno neku emisiju o tipu iz Japana koji je jeo mlade djevojke. Nikada nije osuđen jer je bio sin nekog tajkuna. Za tako izopačene umove, smrtna kazna je potrebna.
Jel dovoljno da ga uspavaju, ili ga treba spržiti?
A dobro, sad si već podrugljiv.
Moje mišljenje ionako nije od neke važnosti, neće se zbog mene uvesti smrtna, a nije ni nužno da nam se mišljenja poklapaju.
Ne mislim da su sve ubice zlostavljane i da su trpjeli svašta u životu. Ima među njima ljudi koji su odrastali u sasvim pristojnim uslovima a zločine pravili iz objesti i ličnog zadovoljstva.
Pa sutra ako bude referendum da se uvede smrtna kazna, i ti ćeš odlučiti :D
Ma ok, ne moraju nam se mišljenja poklapati, ali eto, ako je diskusija, onda stavljamo druga mišljenja na kušnju, kao i drugi naša i to je u redu.

Samo treba biti svjestan da niko normalan ne čini neka gnusna djela kakvih smo svjedoci. Kao što kažeš za tog Japanca, misliš li zaista da je psihički zdrav ako je jeo djevojke? Zaboravljamo da takve stvari ne rade normalni ljudi. Zdravi ljudi. Ako nam neko izgleda normalan, ponašanjem, izgledom, obično smo skloni nevjerovati u njegove psihičke probleme.
Mora izgledati lud ili tako se nedvosmisleno ponašati, onda bi ga i poslali u ludnicu ipak. Ako se takav ne čini, onda smo skloni dati dijagnozu da je zdrav. Mi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Smrtna kazna

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Sat Jan 23, 2021 5:51 pm
Peace wrote:
Thu Jan 21, 2021 11:39 pm
Nisam pratila sta je bilo poslije Ina.

Nekoliko godina unazad u 🇺🇸 osusjen momak na smrt.
Njih dvojica su silovali curu, zatim je zivu zakopali.

Jednog od njih su spojili na elekricnu stolicu za koju se kasnije ispostavilo da je bila u kvaru. Satima umiro.
Satima je možda umirala i ta živa zakopana djevojka i to mi je jezivo.
Jezivo je, nema ni govora da nije.

I napisah za sto je optuzen da ga ne bi pretjerano zalili.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sat Jan 23, 2021 6:11 pm
Kamilica wrote:
Sat Jan 23, 2021 5:49 pm
Vjetar wrote:
Thu Jan 21, 2021 11:14 am

Jel dovoljno da ga uspavaju, ili ga treba spržiti?
A dobro, sad si već podrugljiv.
Moje mišljenje ionako nije od neke važnosti, neće se zbog mene uvesti smrtna, a nije ni nužno da nam se mišljenja poklapaju.
Ne mislim da su sve ubice zlostavljane i da su trpjeli svašta u životu. Ima među njima ljudi koji su odrastali u sasvim pristojnim uslovima a zločine pravili iz objesti i ličnog zadovoljstva.
Pa sutra ako bude referendum da se uvede smrtna kazna, i ti ćeš odlučiti :D
Ma ok, ne moraju nam se mišljenja poklapati, ali eto, ako je diskusija, onda stavljamo druga mišljenja na kušnju, kao i drugi naša i to je u redu.

Samo treba biti svjestan da niko normalan ne čini neka gnusna djela kakvih smo svjedoci. Kao što kažeš za tog Japanca, misliš li zaista da je psihički zdrav ako je jeo djevojke? Zaboravljamo da takve stvari ne rade normalni ljudi. Zdravi ljudi. Ako nam neko izgleda normalan, ponašanjem, izgledom, obično smo skloni nevjerovati u njegove psihičke probleme.
Mora izgledati lud ili tako se nedvosmisleno ponašati, onda bi ga i poslali u ludnicu ipak. Ako se takav ne čini, onda smo skloni dati dijagnozu da je zdrav. Mi.
Ma vidi, postoje stručne osobe koje rade procjene ubica i neki zaista nisu bili neuračunljivi u datom momentu. To i sam znaš. Sasvim svjesno su radili zločine i skrivali dokaze da zaštite sebe. Koliko god to meni, tebi ili bilo kom drugom bilo nenormalno, njima iz nekog razloga to nije užasno, nenormalno i neprihvatljivo a nisu proglašeni ludima.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

Pa naravno da neki ubijaju svjesno i pri tome su zdravi.
Ovo što govorim odnosi se na one slučajeve koji obično izazovu reakciju javnosti, koji su strašno okrutni, do grotesknosti. Poput primjera ove pogubljene Amerikanke (udavila trudnicu i izbvadila dijete iz nje da ga zadrži za sebe :rolleyes ).

Ali svejedno, opet ni u jednom slučaju nisam za smrtnu kaznu. Jednostavno mi je neprihvatljivo da mi odlučimo ubiti nekoga, kakav god da je monstrum.
Da ponudiš zagovorniku smrtne kazne da on izvrši pogubljenje te osobe, siguran sam da bi skoro svi odbili. Pitanje je zašto?

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Smrtna kazna

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sat Jan 23, 2021 6:40 pm
Pa naravno da neki ubijaju svjesno i pri tome su zdravi.
Ovo što govorim odnosi se na one slučajeve koji obično izazovu reakciju javnosti, koji su strašno okrutni, do grotesknosti. Poput primjera ove pogubljene Amerikanke (udavila trudnicu i izbvadila dijete iz nje da ga zadrži za sebe :rolleyes ).

Ali svejedno, opet ni u jednom slučaju nisam za smrtnu kaznu. Jednostavno mi je neprihvatljivo da mi odlučimo ubiti nekoga, kakav god da je monstrum.
Da ponudiš zagovorniku smrtne kazne da on izvrši pogubljenje te osobe, siguran sam da bi skoro svi odbili. Pitanje je zašto?
Razumijem tvoje gledište naravno.

Voljela bih malo pregledati na netu neka stručna pojašnjenja za psihološke profile takvih ljudi. Da li se jednostavno rode takvi ili?
Nemam ovih dana vremena ali kada stignem i ako nađem nešto postavim ovdje.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Smrtna kazna

Post by Bella »

.. ne razumijem npr -republikansku partiju- koja se zalaze za - smrtnu kaznu, nosenje oruzja da se ' odbranish' , ako smatrash da ti je zivot ugrozen , kao i protiv abortusa..
.. ne znam bi li odbili- ali kad je pogubljenje.. clanovi ostecene familije prisustvuju cinu.. i to mi je uzas....

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Smrtna kazna

Post by Vjetar »

Sjeti se da je to nekad bila zabava za cijelu porodicu, javna pogubljenja su vršena na trgovima, prisustvo mase koja gleda kako nekome otfikare glavu, objese ga, spale na lomači, raščereče i slično...
Siguran sam da bi se i danas, da zakoni to dozvoljavaju, vrlo brzo okupila jednako brojna masa kao u srednjem vijeku da gleda javna pogubljenja na trgovima.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Smrtna kazna

Post by Bella »

. vecinom zene.. :_) :hahah

Post Reply