Prirodne ljepote

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Prirodne ljepote

Post by kreja »

ImageBAMBUSOVA ŠUMA, JAPAN

Image
Zaliv Rio de Zaneira, Brazil

ImageTirkizno jezero u Kini

Image vodopad Niagara

Image vodopad Victoria

Image
Plitvicka jezera
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Image

Prvi koji je svoj život izložio opasnosti bio je Sem Peč, koji je 1829. Skočio sa ostrva Goat I preživio.. Početkom 20. vojeka , 1901. godine, 43-godišnja Eni Edison Tejlorm učiteljica koja je uz to bila i neplivač, bila je prva koja je u buretu preživjela spuštanje niz vodopad. Sam pad je trajao tri sekunde. Nakon nje, mnogi su pokušali ali i mnogi su završili tragično.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Naziv Nijagara potiče iz jezika američkih Indijanaca – Ni-a-ka-ra, što u prevodu znači tutnjanje vode.

Amerikanci avanturiste koji skaču u vodopad u drvenim buradima nazivaju hrabrim đavolima.

1953. godine na Nijagarinim vodopadima sniman je čuveni film Nijagara u režiji Henrija Hataveja sa Merlin Monro u glavnoj ulozi.

.Žak Kartije, francuski istraživač koji je otkrio Kanadu, bio je prvi bjelac koji je ugledao svijetsko čudo zvano Nijagarini vodopadi.
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Prirodne ljepote

Post by Kamilica »

kreja wrote:
Sun Jan 02, 2022 3:39 pm
ImageBAMBUSOVA ŠUMA, JAPAN

Kako super izgleda ova šuma :d.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Jeste super evo malo o toj sumi

Image

Na našoj planeti postoji ogroman broj bajkovitih krajolika koji izgledaju nestvarno i koji nam na prvi pogled oduzimaju dah, a jedan od takvih je i poznata Sagano šuma bambusa u Japanu.

Nalazi se u sjeverozapadnom dijelu Kyoto Save, Japan, a obuhvaća površinu od 16 kilometara kvadratnih. Smatra se jednim najljepših prirodnih okoliša u cijelom Japanu, i to ne samo zbog svoje prirodne ljepote, već i zbog zvuka koji vjetar proizvdi dok puše kroz gustu šumu bambusa.

Zvuk vjetra u ovoj šumi toliko je poznat i važan u Japanu da ga je Japanska Vlada zaštitila i proglasila ‘jednim od stotinu zvukova koji moraju biti očuvani’. U zvuku vjetra i prekrasnoj prirodi posjetioci mogu uživati u ugodnim šetnjama po dugačkim uređenim stazama.

Oni koji su ovdje već bili toplo preporučuju svima da, ukoliko ikada posjete Japan, svrate i u ovo zaista posebno i jedinstveno mjesto i dožive potpuni osjećaj mira i ljepote koju pruža.


Image

Image

Image

Image

Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

ImageWaitomo – svjetleće špilje

Image
Image

Waitomo Glowworm Caves je naziv spektakularne pećine koja se nalazi u Waitomu, na Sjevernom dijelu Novog Zelanda. Pećina je jako poznata i dobro posjećena turistička atrakcija zbog svog stropa koji izgleda kao noćno ljetno nebo sa bezbroj zvijezda.

Strop ove pećine ukrašava na hiljade jedinki insekta koji se može pronaći samo na Novom Zelandu, Arachnocampa luminosa, vrste malenih muha koje imaju bioluminiscentne larve.

Pećinu su prvi istažili lokalni poglavica Maora Tane Tinorau, u pratnji engleskog istraživača Fred Mace-a još 1887. godine. Lokalni stanovnici su znali da pećina postoji, ali se niko nikada nije usudio da je prije toga istraži.

Tinorau i Mace su napravili splav od stabljika lana, i sa svijećama u ruci krenuli u istraživanje nepoznatog potokom koji vodi do pećine. Do 1889. godine Tane Tinorau je otvorio pećinu za turistie, a do današnjeg dana njegova porodica radi na održavanju pećine, u suradnji sa Vladom Novog Zelanda

Image

http://pixelizam.com
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Čini se da Kinezi jako vole krijesnice, s obzirom da su karte za ovaj tematski park uvijek rasrodane. I sam uzgoj krijesnica je skup, ali ni cijena od 1.61 dolara po krijesnici ne predstavlja problem. Iako su ovi svijetleći insekti nekada bili sastavni dio ljetnih noći u većini kineskih provincija, njihov broj se proteklih godina naglo smanjuje, uglavnom zbog velike zagađenosti i uništenja njihovih prirodnih staništa.

S obzirom da su krijesnice sezonski insekti, park se otvara 30. maja i radi sve do oktobra. Nakon velikog uspjeha koji je imao nakon prve godine rada, park krijesnica u Wuhanu je postao godišnji događaj koji će biti otvoren za posjetitelje i svake naredne godine. Park također nudi i izložbu dinosaura, mogućnost kampovanja, porodične šetnje i mnoge dječje aktivnosti.

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Image

U šumi u Campanetu u Španiji se može pronaći jedinstveno hidrološko čudo koje se pojavljuje samo nakon obilnih padavina, “ravni gejzir” koji se povremeno pojavi i izgleda kao rijeka koja je godinama tekla, a zatim opet nestane.

Ova mala, povremena rijeka je zapravo neka vrsta izljeva iz obližnje rijeke. Nakon obilnih padavina rijeka se izlije iz svog korita i napuni podzemnu komoru vodom, koja zatim izbije na površinu i postaje poznata kao Ses Fonts Ufanes. Za one koji ne poznaju podzemne vode regije, ovaj fenomen može izgledati kao sasvim obični gejzir

Image

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Hallerbos, također poznata i kao kao Plava šuma, je šuma u Belgiji koju svakog proljeća prekriju milioni divljih zumbula (zvončića). Ova fantastična transformacija šume u bajkoviti plavi krajolik se može vidjeti svake godine u aprilu i maju.

Kroz cvjetni tepih šume vode krivudave staze za posjetitelje koji uz miris zumbula mogu posmatrati zečeve i jelene kako jure kroz šumu. Fenomen “plavih šuma” nije rijetkost u Europi, ali Hallerbos se izdvaja zbog jedinstvene gustoće i ljepote svojih cvjetova, kao i zbog pristupačnosti posjetiteljima (nalazi se u blizini Bruxellesa).
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Image


Image

Image

Chile
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Antelope kanjon – SAD

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prirodne ljepote

Post by kreja »

Zastrasujuće eksplozije i spektakularni izlivi vrele lave iz unutrasnjosti Zemlje cine vulkane prirodnim pojavama koje lose obavesteni covek najmanje razume, a kojih se najvise plasi. Vulkani jesu izazivali katastrofe u kojima su stradale stare civilizacije i savremene kulture, od Pompeja i Stromoblija u Italiji, preko Pinatuba u Indoneziji i Fudzijame u Japanu, do Popkatepetla u Meksiku i Jeloustona u SAD, ali vulkanske erupcije su u nedavnoj istoriji, ipak izazvale manje zrtava od zemljotresa i uragana.
Erupcija vulkana Tambore na indonezanskom ostrvu Sumbava 1815. godine najveća je erupcija u istorijsko doba. Do erupcije 1815. godine planina Tambora bila je visoka oko 4.000 metara, a danas samo 2.850 metara


Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply