Jezera

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Jezera

Post by kreja »

Image

Jedna prirodna ljepota koju treba opisati je jezero Asal (Assal) u Dzibutiju. Ovo jezero sadrzi cak deset puta vise soli nego morska voda, a u njegovoj blizini ne zivi nijedna zivotinja.

Pa, ipak, kao predio gdje nema zivotinjskog svijeta, ovo jezero je izuzetno lijep prirodan krajolik.

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

u Hrvatskoj. Sastoji se iz 16 kaskadnih jezera na rijeci Korani smještenih na području između Male Kapele i Plješevice u Lici. U administrativnom pogledu, manji dio parka se nalazi u općini Slunj, drugi u općini Otočac i Ogulin, dok je najveći dio u općini Korenica.

Region je proglašen nacionalnim parkom 1949. godine.

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

ImageAtitlán

Image
Bledsko jezero
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Slano jezero Abe je najveće i posljednje u nizu od šest spojenih jezera koja se nalaze na granici Etiopije i Džibutija. Jezero se nalazi na Afarskoj depresiji koja je poznata po tome što je na njoj pronađeno najstarije kameno oruđe, kao i po geološkom fenomenu gdje se tektonske ploče odvajaju jedna od drugih.
Kako se dvije tektonske ploče odvajaju po stopi od 1-2 cm godišnje, ovdje se s vremena na vrijeme pojavljuju po stotinu metara duge pukotine i propadanja terena po 100 metara. Magma kroz pukotine gura toplu vodu na površinu, a ona iza sebe ostavlja naslage kalcijevih karbonata koje se uzdižu i stvaraju prirodne “dimnjake” širom krajolika. Neki od ovih dimnjaka dosežu visinu do 50 metara.

Image

Pored prirodnih dimnjaka, fosilnih ostataka i geoloških formacija, Afarska depresija je fascinantna jer se na njoj upravo formira novi ocean. Istina je da nećemo doživjeti njegov finalni nastanak, jer geolozi predviđaju da bi se to moglo desiti za otprilike milion godina.
Indijski ocean će probiti obalne visoravni, poplaviti depresiju i stvoriti novi ocean, pretvarajući rog Afrike u veliki otok.

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

U sjevernom dijelu Kine u Autonomnim pokrajinama Unutrašnja Mongolija i Gansu nalazi se pjeskovita pustinja Badain Jaran, geografska anomalija koja godinama fascinira posjetitelje. Pored toga što se u njoj nalaze ‘Megadine’ koje se ubrajaju među najveće pustinsjke dine na svijetu, u ovoj pustinji se nalazi i više od 100 jezera.

U ovoj pustinji se može svjedočiti jednoj od najvećih prirodnih kontradikcija. Sve je okruženo pijeskom i visokim dinama, a pustinja je puna ptica i ovaca koje hrle prema jednom od mnogih slanih jezera.

Image

Mnogi se naučnici slažu da voda u jezerima dolazi iz podzemnih voda koje se nalaze duboko ispod pijeska. Iako niko nije 100% siguran, vjeruje se da voda izvire na površinu poput izvora i zatim se koncentriše u određenim područjima. Unatoč prisutnosti podzemne vode, većina jezera imaju visoku razinu saliniteta. Oko 50% jezera u pustinji Badain Jaran su slana jezera.

Drugi naučnici ipak vjeruju da jezera nastaju topljenjem snijega u određenim područjima, s obzirom da se pokrajina Unutrašnja Mongolija svake godine suočava s jakim zimama.

Naučnici i dalje istražuju ovaj fenomen pustinjskih jezera, a izvor vode, te iznenadni nestanak nekih jezera, i dalje ostaje zvanična misterija. Bez obzira na njihov nastanak, posjetitelji mogu biti sigurni da jezera u ovoj jedinstvenoj pustinji nisu fatamorgana.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Jezero Michigan je jedino od pet Velikih jezera SAD-a i jedino koje se cijelom svojom površinom nalazi unutar Sjedinjenih Američkih Država, dok preostala četiri dejelimično prelaze i na teritoriju Kanade. Ovo najveće slatkovodno jezero u državi zauzima površinu od 57.750 kvadratnih kilometara, a na njemu obale imaju američke savezne države Indiana, Illinois, Wisconsin i Michigan (koja je i nazvana po jezeru).

Na jezeru Michigan se nalaze i dva poznata svjetionika koja se zovu jednim imenom – St. Joseph North Pier, jedan ‘unutršašnji’ i jedan ‘vanjski’, a oba izgrađena prije više od jednog stoljeća. U ledenim zimskim mjesecima, veliki se valovi razbijaju od dok i svjetionik, stvarajući prelijepe ledene skulpture, koje iz godine u godinu privlače turiste i fotografe.

Image

Image

Image

Image

Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Jezero Michigan

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

Jezero Attersee, oaza mira u Salzkammergut-u

Image

Tirolsko jezero Achensee

Image

Achensee: Između planina i doline

Image

Jezero Neusiedl u Gradišću
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

Jezero Wolfgangsee u regiji Salzkammergut

Image

Jezero Wolfgangsee

Image

Jezero Wörthersee u Koruškoj
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 583
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Jezera

Post by Ina »

Fina mjestašca 👍

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1986
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Jezera

Post by Kamilica »

Predivnih fotografija ima :d.


Ja se nisam nikada kupala u jezeru ili rijeci :_)
Nešto me strah :doh

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

Image


Sauris, Friuli, Italy
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

Blidinje jezero, poznato kao najveće planinsko i prirodno jezero u BiH, smješteno je na dnu Dugog polja kao plavo oko u glavi planina Čvrsnice i Vrana. Površina jezera je i do 6 kilometara uz relativno malu dubinu do 4 metra. Ovo plavo oko svojom ljepotom se savršeno uklapa u pejzaž Parka prirode Blidinje. Jezero Blidinje kao spas od nesnosnih ljetnih vrućina u donjoj Hercegovini je također poznato po svojoj skrivenoj legendi o ‘dva brata’ koju vam zasigurno mogu ispričati njeni lokalci. U okolici jezera nalaze se brojne planinske kućice koje nude smještaj, restorani sa lokalnim specijalitetima kao i besplatna parking mjesta.

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

Ako ste ikada prolazili kroz Prozor-Ramu, sigurno niste mogli a da ne primjetite ovu nestvarnu oazu. Poznato kao turistički i hercegovački biser, Ramsko jezero je sa svojom čistoćom i ljepotom idealno za izletnike. Smješteno je u gornjoramskoj kotlini na sjeveru Hercegovine i okruženo vijencem prekrasnih bosanskohercegovačkih planina. Njegova dužina je 12 kilometara a najveća dubina do 95 metara. Ono što ovo jezero čini posebnim su mala ostrva, uvale i poluostrva među kojima je najpoznatije Šćit gdje se nalazi Franjevački samostan Rama-Šćit sa svojom interesantnom historijom. Do jezera Rama je vrlo lahko doći asfaltnom cestom iz Prozora. Godišnje privlači mnoge turiste kako domaće tako i strane koji imaju priliku uživati u kupanju, šetnji, plovidbi a također je pogodno i za sportsko/rekreativne, ribolovne i lovne aktivnosti.

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Image

Jablaničko jezero koje se prostire od Konjica do Jablanice je nastalo izgradnjom lučne brane na Neretvi, 5 kilometara od Jablanice. Već dugo vremena Jablaničko jezero je poznato kao vikend-odmaralište, a ribari uživaju pecati na ovom jezeru jer je bogato ribom. Jezero je pogodno za kupače i ljubitelje sportova na vodi. Preporučujemo i obavezan ručak u restoranima na glavnoj magistrali u kojima možete uživati u prekrasnom pogledu na Neretvu


Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 347
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Jezera

Post by kreja »

Šatorsko jezero je ledničko jezero na nadmorskoj visini od 1488 m. Nalazi se na zapadu Bosne i Hercegovine, ispod istoimene planine, koja spada u planinski lanac Dinarida. Jedno je od najljepših planinskih jezera u Bosni i Hercegovini. Usvojena je odluka od strane Skupštine Kantona 10 o proglašenju pećine Ledenica i Šatorskog jezera Eko zonama od posebnog interesa za Kanton. Napravljena i usvojena je Stručna studija od strane općine Bosansko Grahovo, koja će se baviti zaštitom i preporukama o očuvanju Šatorskog jezera i pećine Ledenica.
Jezero je opkoljeno sa sjeverne, istočne i južne strane padinama i vrhovima Velikog i Malog Šatora i Babine Grede. Te se impresivne klisure dižu od samog jezera sa visinskom razlikom od preko 400 metara. Naročitu sliku pružaju takozvani Vražji Vrtovi na Babinoj Gredi. Sve ove padine obrasle su klekovinom bora, a na sjevernim ekspozicijama nalazi se vrlo rijetka i zaštićena vrsta Runolist (Leontopodinum alpinum).
Na jugozapadnoj strani jezera, nekoliko metara od njegove obale nalazi se Šatorsko vrelo (izvor), dijagonalno, na sjeveroistočnoj strani nalazi se „sifon ili odljev“, tako da jezero uvijek zadržava isti nivo vode.
Široko je 120, dugo 280, a najveća dubina iznosi 6 m.[1] Ljetna temperatura vode kreće se oko 17 °C, dok izvor na obali, koji jezeru daje vodu, ima temperaturu 6 °C. Zaleđeno je od decembra do aprila pri čemu debljina leda dostiže i do 70 cm.
Temperatura vode u ljetnim mjesecima kreće se i do 20 °C , pa mnogim izletnicima i planinarima omogućava ugodno kupanje.
Na dnu jezera su biljke potamogeton i zbog njih providnost vode iznosi i do 4 metra, skoro do dna, osim u najdubljim dijelovima. Boja vode je zelena zbog trave i biljki koje rastu na dnu jezera a uzdižu se do površine vode i stvaraju čitavu podjezersku šumu.
Od životinja u njemu žive žaba i vodeni gušter.
Nekoliko stotina metara sjeverno od jezera nalazi se Bulino vrelo, za koje lokalno stanovništvo vjeruje da ima ljekovita svojstva.
Iz Šatorskog jezera izvire Mlinski potok, koji se kasnije spaja sa Šatorskim potokom i tako nastaje rijeka Unac. Pristup jezeru je sa ceste Bosansko Grahovo - Livno iz mjesta Gornje Peulje

Image


Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply