Afganistan

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Afganistan

Post by Peace »

Ovih dana su oci svijeta uprte tamo.

I ja pratim, pa cu ponesto prenijeti ovde.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Objavljena snimka iz aviona u koji su se Afganistanci pokušali ukrcati - unutra je bilo 640 ljudi

Kapacitet aviona je inače 150 ljudi, ali vojnici kada su vidjeli koliko se ljudi pokušava spasiti, pustili su ih unutra

Ponedjeljak u Afganistanu ostat će obilježen po zastrašujućim scenama s kabulskog aerodroma na kojem se tisuće očajnih Afganistanaca pokušalo ukrcati na neki avion. Posebnu je pažnju privukao video ljudi koji su se pokušali popeti u avion koji je već rulao po pisti, što je završilo tragično jer su mnogi s aviona pali u smrt.

Image




Inače je to avion koji prevozi teret i dosad je samo jednom prevezao više ljudi, kada su spasili 670 ljudi koji su bježali od tajfuna na Filipinima.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Biden: Dali smo Afganistancima sve, ali nismo im mogli dati volju za borbu

AMERIČKI predsjednik Joe Biden obratio se naciji povodom pada Afganistana i glavnog grada Kabula u ruke talibana. BIla je to njegova prva izjava o talibanskom preuzimanju vlasti u Afganistanu.

O Afganistanu je posljednji put govorio prošlog utorka kad je branio svoju odluku da povuče vojnike iz Afganistana i uzdao se u to da tamošnja vojska ima snage obraniti se od talibana.

Ali umjesto urednog povlačenja, za koje je postojala podrška javnosti, cijeli se proces pretvorio u ponižavajući američki debakl.

Bidenovo obraćanje uslijedilo je nakon cjelodnevnog kaosa na aerodromu u Kabulu, prilikom kojeg je poginulo petero ljudi.



"Nismo htjeli graditi naciju u Afganistanu, htjeli smo dokrajčiti Al Qaidu"

"Moj tim i ja pratimo situaciju u Afganistanu i planiramo sve mogućnosti, uključujući i rapidni kolaps koji se sad odvija. Ali prvo želim podsjetiti kako je došlo do ovoga. Otišli smo u Afganistan prije 20 godina s jasnim ciljem - uhvatiti počinitelje napada 11. rujna. To smo i napravili. Dokrajčili smo Al Qaidu u Afganistanu. Nismo htjeli graditi naciju u Afganistanu. Naš cilj ostaje ono što je bio i prije - spriječiti teroristički napad na našu domovinu", rekao je Biden.

"Danas je teroristička prijetnja metastazirala izvan granica Afganistana. ISIL je pokušao stvoriti kalifat u Siriji i Iraku. Te prijetnje istrošile su našu pažnju i naše resurse", rekao je američki predsjednik.

"Afganistanski vođe su pobjegli, a njihova vojska je kolabirala"

"Kad sam preuzeo dužnost predsjednika, naslijedio sam dogovor koji je s talibanima sklopio Donald Trump. Naše snage u Afganistanu spale su s 15.000 na 2500. Talibani su najjači od 2001. Moj izbor je bio ili poštovati taj pregovor ili ići u rat s talibanima. Nije bilo dogovora o zaštiti naših snaga nakon 1. svibnja. Ostala je samo hladna stvarnost - ili povući naše snage ili eskalirati konflikt i poslati tisuće američkih vojnika. Stojim pri svojoj odluci. Nakon 20 godina naučio sam na teži način da ne postoji dobro vrijeme za povlačenje američkih snaga. Bili su nam jasni rizici, planirali smo za svaku mogućnost, ali istina je da se ovo razvilo brže nego što smo očekivali. Što se dogodilo? Afganistanski vođe su pobjegli iz zemlje, a njihova vojska je kolabirala", rekao je Biden.

"Afganistanci nisu bili spremni boriti se"

"Amerikanci neće ginuti u ratu u kojem se Afganistanci nisu spremni boriti. Afganistanska vojska imala je 300.000 ljudi, dali smo im svako oružje koje smo mogli, plaćali smo ih. Pružali smo im potporu iz zraka. Dali smo im svaku šansu, ali nismo im mogli dati volju za borbu", rekao je Biden.

"Predsjednik Afganistana me uvjeravao da će se vojska boriti"

"Kina i Rusija ne bi htjele ništa više nego da i dalje trošimo milijarde u Afganistanu. Kad sam ugostio afganistanskog predsjednika u lipnju u Bijeloj kući, razgovarali smo iskreno. Razgovarali smo o tome je li njihova vojska spremna boriti se u građanskom ratu kad odemo, je li se njihova vlada spremna boriti protiv korupcije. Ništa od toga nisu napravili. Gospodin Ghani me uvjeravao da će se njihova vojska boriti", rekao je.

"Koliko još nadgrobnih spomenika želite u Arlingtonu?"

"Za one koji žele da ostanemo imam par pitanja: koliko još nadgrobnih spomenika želite na vojnom groblju u Arlingtonu? Koliko još sinova i kćeri moramo poslati tamo? To su greške koje ne smijemo više ponavljati jer imamo vitalne interese u svijetu i ne smijemo ih ignorirati", rekao je.

"Ovo je duboko osobno za sve koji su izgubili voljene u Afganistanu"

"Za sve one koji su izgubili voljene u Afganistanu, za sve vojnike koji su ostavili svoje živote i udove tamo, ovo je duboko osobno. Bio sam u Afganistanu dok je rat trajao, bio sam u Kandaharu i drugim mjestima. Proveo sam vrijeme s našim trupama i shvatio sam što je moguće, a što nije. Nastavit ćemo podržavati Afganistance kroz diplomaciju, nastavit ćemo zagovarati prava ljudskih prava žena i djevojčica u Afganistanu. Ali pravi način za to nije beskonačni vojni sukob, nego diplomacija, ekonomija i pozivanje svijeta da nam se pridruži", rekao je Biden.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1508
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Afganistan

Post by Vjetar »

Talibani otkrivaju čari teretane i luna parka :_)






User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

Za sve one koji su izgubili voljene u Afganistanu, za sve vojnike koji su ostavili svoje živote i udove tamo, ovo je duboko osobno. Bio sam u Afganistanu dok je rat trajao, bio sam u Kandaharu i drugim mjestima. Proveo sam vrijeme s našim trupama i shvatio sam što je moguće, a što nije. Nastavit ćemo podržavati Afganistance kroz diplomaciju, nastavit ćemo zagovarati prava ljudskih prava žena i djevojčica u Afganistanu. Ali pravi način za to nije beskonačni vojni sukob, nego diplomacija, ekonomija i pozivanje svijeta da nam se pridruži", rekao je Biden.
. jasta ce.. dedo je .. uzasno zavrshio... :-? :fpalm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »


Talibani: Ne tražimo osvetu, poštovat ćemo prava žena


Image

Talibani su u utorak održali prvu konferenciju za medije u Kabulu otkako su zauzeli glavni grad Afganistana, na kojoj su poručili da žele miroljubive odnose sa ostalim zemljama.

„Ne želimo unutrašnje ili vanjske neprijatelje“, rekao je glavni glasnogovornik talibana Zabihullah Mujahid.

Ranije danas, talibani su objavili „amnestiju“ širom Afganistana, te su pozvali žene da i se pridruže u vlasti, u pokušaju da umanje nervozu i strah u Kabulu.

Evakuacijski letovi iz Afganistana nastavljeni su dan nakon što je talibansko vojno preuzimanje vlasti izazvalo paniku u Kabulu pa su hiljade upale na međunarodni aerodrom tog grada u očajničkom pokušaju da pobjegnu.

Zapadni sigurnosni zvaničnik kazao je u utorak za agenciju Reuters da su sada piste aerodroma, koji je pod američkom kontrolom, prazne. Zvaničnik je naveo kako su ponovo krenuli letovi evakuiranja diplomata i civila.

Najmanje sedam osoba je poginulo jučer, uključujući nekoliko ljudi koji su se držali za avion koji je polijetao.

Američki predsjednik Joe Biden je naveo kako i dalje stoji iza odluke za povlačenje trupa iz Afganistana i žestoko je kritizirao bivše vodstvo države zbog neuspjeha u otporu talibanima.

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 552
Posts: 3430
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Afganistan

Post by bakterijasmarsa »

U Avganistanu su polomili zube i Rusi i Amerikanci, šta je pozadina ratovanja na tom području?
Demokratija? Ljudska prava? borba protiv terorizma?
negde sam pročitao da od kako su Amerikanci ušli u Avganistan, proizvodnja heronina je porasla 100%
mislim pod patronatom CIA

Šta je pozadina ratovanja u Avganistanu?
Legal Alien

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Vjerovatno nikad necemo saznati pravu/punu istinu. Ko ni za napade na world trade center.

Ne znam kakve bi koristi ameri imali od njhove demokratije, od postivanja ljudskih prava u njihovoj zemlji. Ko bi svoju djecu slao da na drugom kontinentu nekom obezbjedjuje slobodu…. Ne znam. Nesto ne mogu vjerovati ni da je primarni interes bio droga.
Bruku su para ostavili tamo,

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

Velike zalihe minerala u Avganistanu su pronađene osamdesetih godina, ali su avganistanski geolozi dokumente otkrili tek 2001. godine, nakon svrgavanja talibanskog režima. Prvu analizu vrednosti nalazišta učinili su Pentagon i američki geolozi, koji su otkrili da Avganistan leži na enormnom bogatstvu.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Odakle si uzela vijest? Ima li jos podataka?


Ja i ne znam pod kojim su izgovorom Rusi tamo ratovali.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Bella wrote:
Wed Aug 18, 2021 12:09 am
http://www.paluba.info/smf/index.php?topic=10996.0;wap2
.. moze se naci na netu...
Ne mozes bit pametan. Zasto bi se ovako povukli da im je i to bio cilj :??

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Zašto od talibana bježe uglavnom muškarci, a ne žene?

Image

MEĐU Afganistancima koji bježe pred talibanima, barem kako je razvidno na fotografijama, uglavnom nema žena, djece ili starijih. Većinom su to muškarci.

Jučer su se medijima i društvenim mrežama proširile snimke i fotografije nastale na aerodromu u Kabulu, koje prikazuju ljude koji žele pobjeći pred talibanima.

Na tim snimkama uglavnom nema žena. Gdje su one?

Pitanje je to koje smo postavili Vedranu Obućini, politologu specijaliziranom za Bliski istok i studije odnosa politike i religije.

Obućina: Talibani ucjenjuju muškarce

"Da, postoji taj fenomen kad mladi, neoženjeni ljudi idu i bježe prema zapadu ili gdje god, neki u Indiju, Pakistan... To su oni koje je familija poslala da se spase i da u nekom trenutku budu spremni financijski pomoći. Što se tiče žena ili starijih ljudi, njima ne prijeti toliko opasnost po život, njima je ugrožena sloboda, ali ne i život u tolikoj mjeri", rekao je Obućina.

"Žene mogu biti zatvorene ili ne bi smjele izlaziti van, ali mladići su ti koji bivaju ucjenjivani. Dakle, ako ne žele pristupiti talibanskim borbenim formacijama, prijetila bi im smrt. To je čest slučaj", dodaje.

Kaže da je to posebno izraženo kod imućnijih obitelji.

"Vidio sam dokumente, talibani prijete da će ubiti mladiće ako im se ne priključe

"Ti mladići dobiju pisma od talibana da im se priključe, a ako neće, njihov život je na kocki, dakle pokušat će ih ubiti. Osobno znam za slučajeve jer sam prevodio za sud u Hrvatskoj, vidio sam dokumente koji su potpisani od strane talibana. To je pravi dokument, oni imaju čak žigove. I tu piše da će ubiti te mladiće ako im ne pristupe. Zato puno mladića bježi, jer alternativa je da se priključe talibanima. No, sad će to morati učiniti puno njih kako bi se spasili", objasnio je.

Teza da su među migrantima i onima koji bježe od sukoba samo muškarci kojima je cilj u Europi iskorijeniti kršćanstvo često se čuje u Europi, pa i u Hrvatskoj.

"Demografske promjene su samo stvar imigracijske politike i odluka koje su donijele europske vlade. Nisam baš vidio da ti migranti nešto diktiraju, da osnivaju stranke ili za nešto lobiraju", zaključio je politolog Vedran Obućina.

Vidmarović: Veranje po zrakoplovima je riskantan poduhvat

Kontaktirali smo i vanjskopolitičkog analitičara Branimira Vidmarovića. Iznijeli smo mu mišljenje Obućine za koje je on rekao kako vjeruje da je tu problem dobro detektiran.

"Afganistan je dobno vrlo mlada populacija sa izuzetno pravilnom demografskom piramidom. Ako pretpostavimo da je među onima koji su bježali određeni postotak mladih osoba do, naprimjer, 24-25 godina, sasvim je moguće da se još nisu stigli oženiti i stvoriti pravu obitelj", objasnio je Vidmarović, dodajući kako je "Afganistan zemlja velike nejednakosti u proporciji muškaraca i žena", odnosno da je "muškaraca statistički znatno više nego žena".

"Veranje po zrakoplovima i helikopterima je fizički izuzetno naporan i riskantan poduhvat. Žene i djeca to jednostavno ne mogu. Kao što znamo iz europske migrantske krize, brojni muškarci su ostavljali ženu i djecu u kampovima susjednih zemalja (poput Turske) da bi se samostalno odvažili na put u Europu s ciljem da onda prebace i ostatak obitelji. Iz istog razloga, provući se nekamo ilegalno je puno jednostavnije kada si sam. Pogotovo na teškim terenima i pod okriljem noći", zaključio je Vidmarović.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Glazba umire u Afganistanu

Image


BBC-jeva novinarka razgovarala je s kabulskim glazbenikom nakon što su glavni grad Afganistana osvojili talibani. Rekao joj je da je uništio instrumente kad su talibani preuzeli vlast.

Naime, sviranje glazbenih instrumenata bilo je zabranjeno kad su talibani zadnji put vladali Afganistanom, a ta militantna islamistička skupina posljednjih je dana brutalno kaznila više ljudi koje su uhvatili kako slušaju glazbu.

Glazbenik Abdul (ime je promijenjeno zbog zaštite identiteta) ispričao je kako je, prije nego što su talibani preuzeli kontrolu nad Afganistanom, slobodno svirao. Dozvoljeno je bilo i poučavanje glazbe.

"To je kao da ste na slobodi i onda vas opet vrate u zatvor"

"Bili smo jako optimistični, nikad nismo mogli predvidjeti da će jednog dana sve to biti gotovo. To je kao da ste na slobodi i onda vas opet vrate u zatvor", rekao je za BBC.

Instrumente je kupio uz velika odricanja te je sam naučio svirati, a sad, kaže za BBC, osjeća da više nema budućnosti.

"Morao sam odustati od svojih snova"

"Ljudi u Kabulu se boje da se talibani, usprkos svemu što tvrde, nisu promijenili te da će i dalje mlatiti žene, glazbenike, umjetnike i sve koji se ne slažu s njima", rekao je Abdul.



"Uništio sam svoje instrumente jer su mi obitelj i prijatelji rekli da su ranije pod talibanskim režimom mlatili ljude ako su im našli instrumente kod kuće. Više ne mogu svirati. Moram odustati od svega što sam volio. Morao sam odustati od svojih snova, koje sam gajio otkad sam bio dijete", dodaje.

Glazba se više ne svira u Afganistanu, a na televiziji i radiju mogu se čuti samo vjerski sadržaji.

"Glazba umire u Afganistanu", zaključio je.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

VIDEO Afganistanska novinarka u suzama molila šefa NATO-a za pomoć,


DANAS je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg održao online press konferenciju, a posebnu pažnju privuklo je obraćanje Lailume Sadid, novinarke afganistanskih korijena koja radi za briselske novine Morning Newspaper.



"Htjela bih postaviti pitanje o ulozi NATO-a u Afganistanu. NATO nije samo Amerika, ne mislite li da je odluka koju ste vi i NATO donijeli pogrešna?" rekla je Sadid.

"Koliko još propalih politika će uslijediti prije nego što se nađe rješenje? Vidjeli smo kakva je situacija. Jer kao žena iz Afganistana... jasno je da je situacija jako teška. Postoje tisuće žena u Afganistanu koje ne znaju što im nosi budućnost, što se događa... Molim vas, nemojte priznati talibane bez ikakvih uvjeta, kao što je napravio Donald Trump kad je potpisao dogovor s njima", rekla je novinarka boreći se sa suzama.

"Htjela bih pitati kako je to moguće?"

Dok je postavljala pitanje, u redakciji iza nje bio je izvješen natpis "Afghan lives matter" (životi Afganistanaca su važni).

"20 godina NATO i međunarodna zajednica bili su prisutni u Afganistanu, a sad se vraćamo natrag 20 godina. Htjela bih pitati kako je to moguće? Europska unija i SAD su bili na vrhu civilizacije, potukli su fašizam i nacizam u Drugom svjetskom ratu. A sada, unatoč svojoj snazi, se ne mogu boriti protiv talibana", rekla je novinarka.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »


AFGANISTANSKI PREDSJEDNIK POBJEGAO JE SA 169 MILIJUNA DOLARA, TVRDI AMBASADOR



MINISTARSTVO vanjskih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata potvrdilo je da je afganistanski predsjednik Ashraf Ghani u toj zaljevskoj zemlji.

Ghani je, podsjetimo, helikopterom pobjegao iz Afganistana u Tadžikistan na dan kad su talibani ušli u Kabul.

"Sa sobom je odnio 169 milijuna dolara"

Afganistanski veleposlanik u Tadžikistanu je danas ustvrdio da je sa sobom odnio 169 milijuna dolara. Ghanijev bijeg je nazvao "izdajom domovine i naroda", prenosi BBC.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Zapadne vlade izvlače svoje ljude i afganistanske suradnike

U isto vrijeme zapadne vlade žure s izvlačenjem svojih građana i afganistanskih suradnika iz Kabula.

Iz zračne luke su proteklih sati poletjeli francuski, nizozemski, njemački, španjolski, češki i poljski zrakoplovi.

Neimenovani zapadni dužnosnik izjavio je Reutersu da je u posljednja 24 sata evakuirano oko 5000 diplomata, zaštitara, humanitarnih radnika i Afganistanaca koji se boje osvete talibana.

Stotine kampiraju blizu aerodroma u Kabulu nadajući se odlasku iz Afganistana

Više stotina ljudi kampira blizu zračne luke u Kabulu u nadi da će uspjeti napustiti Afganistan nakon dolaska talibana na vlast, rekli su danas očevici.

Na ulicama spavaju muškarci, žene i djeca iščekujući moguću evakuaciju.

Lažne glasine, po kojima će svi koji uspiju stići do zračne luke biti evakuirani, nagnale su mnoge Afganistance da se upute onamo.

Njemačka je za srijedu planirala četiri evakuacijska leta iz Afganistana u Uzbekistan i dosad je na sigurno uspjela prevesti 400 ljudi, a Francuska je zračnim putem uspjela evakuirati većinu ljudi koji su se od talibana sklonili u zgradi francuskog veleposlanstva.

Talibani kontroliraju prolaz aerodromu, masovno odvraćaju Afganistance

I Italija želi uspostaviti zračni prijevoz. Prvi zrakoplov s 85 putnika u srijedu bi trebao sletjeti u zračnu luku blizu Rima, priopćilo je ministarstvo obrane.

Američka vojska će odlučivati o otvaranju ili zatvaranju određenih pristupnih točaka zračnoj luci, uzimajući pritom u obzir trenutnu situaciju, rekli su dužnosnici. No pristup aerodromu kontroliraju talibani koji, prema izjavama očevidaca i novinara, masovno odvraćaju Afganistance od aerodroma, pa čak i one koji imaju potrebne dokumente.

CNN-ova dopisnica iz Kabula opisala je kako talibani "kontroliraju" gomilu koja želi pobjeći iz Kabula.

"Tukli su ljude palicama, pucali u zrak, pucali u ljude", javila je CNN-ova novinarka Clarissa Ward pa dodala: "Kaotično je opasno."

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Iako su talibani jučer, u prvom obraćanju javnosti nakon osvajanja Kabula, obećali siguran prolaz do aerodroma svima koji žele napustiti zemlju, novinar Los Angeles Timesa svjedočio je zastrašujućim scenama kod aerodroma.

Na fotografijama koje je snimio vide se žene i djeca obliveni krvlju i, po svemu sudeći, bez svijesti. Danas su se na aerodromu, naime, okupile stotine ljudi, javlja AP. Talibani su zahtijevali da im pokažu dokumente prije nego što ih puste na aerodrom, pri čemu su pustili tek nekolicinu. Povremeno su pucali u zrak kako bi rastjerali gomilu.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Kako javlja NBC News, danas iz Afganistana stižu uznemirujuće vijesti: talibani su u Jalalabadu krvavo ugušili prosvjed u kojem je skinuta talibanska zastava i prosvjednici su htjeli postaviti zastavu Afganistana. Bivši policijski dužnosnik potvrdio je Reutersu da su talibani na prosvjedu ubili četvero i ozlijedili 14 ljudi.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Ja nista drugo dva dana i be pratim osim vijesti o Afganistanu

Zanimljivo je procitati i ovo

Afganistan ne zovu slučajno grobljem carstava

Image

IAKO JE zadnjih nekoliko dana glavna tema u svjetskim medijima, a zadnjih 20 godina redovito spominjan, Afganistan je većini ljudi nepoznanica.

Ono što znaju je oblikovano vijestima o toj državi zadnja dva desetljeća, svrgavanju talibana i borbi protiv njih. Uglavnom se stvorio dojam da se radi o zabačenoj državi izvan granica civiliziranog svijeta u kojoj se život odvija kao u Srednjem vijeku.

Afganistan ima prošlost koja je često presudna po sudbinu svijeta

I to je istina u zadnjih nekoliko desetljeća, ali priča o Afganistanu skriva jako daleku, turbulentnu i često po sudbinu svijeta presudnu prošlost.

Jedna od zanimljivijih epizoda u povijesti Afganistana je period Greko-baktrijskog kraljevstva, nastalog nakon smrti Aleksandra Velikog. Iako je u povijesnim terminima trajalo relativno kratko, manje od 160 godina, korjenito je promijenilo ne samo kulture Istoka nego i Zapada. Greko-Baktrijsko kraljevstvo je bilo čudan miks grčke kulture i umjetnosti s kulturom starosjedioca te utjecajima iz Indije, primarno preko budizma. Današnji veliki kipovi Bude, po čemu je budistička umjetnost prepoznatljiva, su nastali pod utjecajem grčkih kipara Greko-Baktrije. Prije toga je budistička umjetnost prikazivala isključivo dijelove dijela Bude (dlan, stopalo...) ili prizore iz prirode.

Današnji budizam je umjetnički određen kratkotrajnim utjecajem kipara iz antičke Grčke koji su došlo za vojskama Aleksandra Velikog i nastanili se na područje današnjeg Afganistana. Vojske Greko-Baktrije su bile čudan miks teško oklopljenih grčkih hoplita, nomadske lake konjice i bojnih slonova iz Indije. Arhitektura je bila prepoznatljivo helenističkog stila s istočnjačkim elementima. Helenistička arhitektura i umjetnost su stoljećima kasnije utjecala na kasnija carstva, ne samo na području današnjeg Afganistana nego i Indije. Ako se igdje ostvario san Aleksandra Velikog o ujedinjenju Istoka i Zapada, to je bila Greko-Baktrija.

Nadimak "groblje casratava" se ne dobiva olako

Nadimak Afganistana, koji glasi „Groblje carstava“, se ne dobiva olako. SAD je samo zadnji u nizu imperija koji su, s različitom razinom neuspjeha, pokušali kontrolirati to područje. I kao svi prije njih su bili neuspješni, unatoč uloženom vremenu od 20 godina, milijardi dolara, političkih i vojnih nastojanja. Prije SAD-a u Afganistanu se slomila moć SSSR-a, koji je tamo ratovao praktički sve do svog kraja.

Smatra se da je Afganistan dobrim dijelom i doveo do raspada SSSR-a, ili ga bar ubrzao. S obzirom na to da su Sovjeti u Afganistanu izgubili 25.000 vojnika u deset godina, pri čemu manje od 3.000 žrtava SAD-a (5000 s plaćenicima) u dvadeset godina izgleda kao malo intenzivnija vojna vježba a ne pravi rat, i gospodarski ispraznili ionako umiruće gospodarstvo SSSR-a 80-ih (desetljeće u kojem se rat odvijao), teza o Afganistanu kao grobaru SSSR-a nije toliko pretjerana.

Britanci su tri puta ratovali u Afganistanu, svaki put neuspješno

Britansko carstvo je čak tri puta ratovalo u Afganistanu, svaki put neuspješno. U prvome su 1839. osvojili Kabul da uspostave marionetsku vlast, kojeg su izgubili i pri povlačenju u Indiju gotovo potpuno uništeni, da bi se vratili i uništili dio Kabula za osvetu, nakon čega se opet povlače. U drugom ratu, koji je počeo 1878., su bili potpuno uspješni, ali su morali dva puta intervenirati jer su se Afganistanci brzo pobunili protiv nametnute vlasti. No taj rat je ipak bio geopolitički uspjeh za Britansko carstvo a i danas se na karti vidi posljedica tog rata.

Kada se pozornije pogledaju današnje granice Afganistana može se vidjeti da graniči s Kinom preko uskog koridora. Taj koridor je nastao upravo kao rezultat Drugog Anglo-Afganistanskom rata, na kraju kojeg je Britansko Carstvo prisililo Afganistan da preuzme Wakhan koridor i time odsiječe granicu Britanske Indije s Ruskim Carstvom. Istu strategiju je koristila Dubrovačka Republika u slučaju Neuma, kojeg je predalo Osmanlijskom Carstvu da se teritorijalno odvoji od Venecije. U trećem ratu, odmah nakon završetka 1.svj.rata, Afganistan je napao Britansku Indiju i pobjedom osigurao nezavisnost prilikom određivanja vanjske politike. Daj dan se danas u Afganistanu obilježava kao Dan nezavisnosti.

Kako su bili tako uspješni u otporu kolonizatorima?

Afganistan su carstva tijekom povijesti „voljela“. Prije Britanskog kroz povijest su se razmjenjivala razna carstva koja su pokušavala ovladati tim područjem; Mogulsko, Mongolsko, Timuridovo, razna Perzijska, Rašidunski kalifat, razna Perzijska carstva itd. No kontrola nad osvojenim područjem je uvijek bila slaba, uz konstantni otpor domicilnog stanovništva.

Kako je stanovništvo Afganistana bilo uvijek tako uspješno u otporu prema kolonizatorima, i zašto uopće pruža toliki otpor prema osvajačima, dok je povijest puna naroda i kultura koje se brzo asimiliraju?

Jedna teorija kaže da je za to odgovorna geografija. Radi se o teško prohodnom planinskom području s bezbroj kanjona i dolina. Jednostavno je teško držati kontrolu nad takvim terenom, posebno kada ono čini većinu države. Relativno je lako osigurati otpor gerilskim ratovanjem a za održati kontrolu treba posvetiti veliku vojnu moć, uz visoke financijske izdatke.

Carstvima se jednostavno nije isplatilo uložiti toliko veliki napor, vojsku i financije da bi držali pod kontrolom planinski teren u kojem ne postoji središnja vlast nego svaka dolina ima posebno pleme koje je uglavnom samostalno od ostalih plemena. Neki prije neki kasnije, svi bi na kraju to shvatili. Posebno ako bi nastao gerilski otpor, kojeg je bilo nemoguće kontrolirati jer nije imao čvrstu hijerarhiju nego se radilo o slabo povezanoj konfederaciji raznih plemena. Organizirane vojske jednostavno ne mogu efikasno kontrolirati teritorij u takvim situacijama, odnosno mogu ali uz visoke troškove.


Važnost planina

Planinske regije u cijelom svijetu stvaraju tip ljudi koji pruža veliki otpor vanjskim utjecajima, iako su većinom društva na tim područjima fragmentirana. Jedan psihološki pristup toj činjenici tvrdi da sama konfiguracija terena stvara različiti tip ljudi i društva. Prema toj teoriji sami planinski teren stvara psihološke barijere, koje su samo manifestacija fizičkih barijera. Lakše je tvrditi da je tvoje pleme drugačije od drugog plemena ako između vas stoji visoka neprohodna planina. Sama komunikacija i razmjena tada postaju jako teške, što znači manje kontakata i suradnje.

Zbog toga su društva u planinskim regijama diljem svijeta jako fragmentirana a može ih ujediniti samo otpor prema stranom utjecaju (izvan regije). U Afganistanu se radi o velikom broju plemena koja su u većini stvari potpuno samostalna, stalno se sukobljavaju a bilo kakva razmjena između njih je otežana. Ustvari se radi o slabo povezanoj plemenskoj konfederaciji.

Geografija kao sudbina

Slična pojava, u različitom intenzitetu, se povijesno može vidjeti na Kavkazu, Škotskom gorju, Balkanu itd. U Afganistanu je taj fenomen toliko duboko ukorijenjen da se same kuće grade da mogu poslužiti kao male utvrde, „qalat“, ne samo u slučaju međusobnih plemenskih borbi neko i u slučaju otpora stranoj vojnoj sili.

Geografija je sudbina, bar u slučaju Afganistana. Sami geografski položaj i konfiguracija terena su očito dobrim dijelom odredili povijesni put regije te stanovništva u njoj. Teško je tvrditi drugačije, jer je skoro svako regionalni ili globalno carstvo pokušalo kontrolirati Afganistan, što je dodatno otežalo bilo kakav civilizacijski razvoj.

Afganistan je zemlja prokleta samom svojom pozicijom i konfiguracijom. To stvara zanimljivu ali nasilnu i kaotičnu povijesti. Mobilizacija oko radikalne ideologije, kao što je talibansko tumačenje Islama, je nažalost obrambeni mehanizam zemlje izmučene nasilnom poviješću.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1972
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Afganistan

Post by Kamilica »

Turbulentna prošlost a budućnost neizvjesna. Toliko žrtvi u proteklim godinama a nigdje promjena i boljih uslova za život.






*Čini mi se da su ti veliki kipovi Bude odavno minirani :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Korumpirana vlada s jedne strane i talibani s druge.
Pogledah sinoc neke fotke iz kuce nekog generala nakon upada talibana.
Cojek imao zlatne lustere, i zlatno ukrasno posudje.

Narod je ocigledno bio ok s bilo kakvom vladom, samo da imaju slobodu.

Ne mogu iskazati kako je meni zao zena, ima ih pisu 18 miliona. Sve sto pod njihovom vlascu mogu izucavati je Kur’an.

Vjerujem da ih drze nepismenim s razlogom. Ko bi pismenu i zaposlenu zenu mogao natjerati da bude treca il cetveta supruga nekome, radja mu djecu i ne pita se nista.
Uzas.

Danas sam razmisljala kako smo i mi nezahvalni.
Pao mi je na pamet neki text koji sam citala skoro… Pominjao je u njemu pisac kako svi nesto gundjaju, nerviraju se, i prave zalbe ako im avion kasni npr.
Nikog da kaze divno je sto za nekoliko sati odemo od jednog do drugog kontinenta.

Divno je sto smo slobodne, mozemo se oblaciti kako hocemo, obrazovat dokle hocemo, radit ako hocemo, mozemo napustati kucu kad hocemo kupovati sta hocemo, pjevati, svirati, gledat na tv sto hocemo, i jos ko jedne jedite supruge i sefovat svojim muzevima sko hocemo - a hocemo :D/

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

I zasto te zene/ majke.. Afganistana.. odgajaju musku djecu..da maltretiraju zene.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Aug 19, 2021 4:57 am
I zasto te zene/ majke.. Afganistana.. odgajaju musku djecu..da maltretiraju zene.
Ne odgaja majka, odgaja otac taliban.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

Peace wrote:
Thu Aug 19, 2021 5:17 am
Bella wrote:
Thu Aug 19, 2021 4:57 am
I zasto te zene/ majke.. Afganistana.. odgajaju musku djecu..da maltretiraju zene.
Ne odgaja majka, odgaja otac taliban.
Zasto onda radjaju ili, zasto se udaju za talibane.....

Post Reply