Afganistan

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Aug 19, 2021 6:28 pm
Peace wrote:
Thu Aug 19, 2021 5:17 am
Bella wrote:
Thu Aug 19, 2021 4:57 am
I zasto te zene/ majke.. Afganistana.. odgajaju musku djecu..da maltretiraju zene.
Ne odgaja majka, odgaja otac taliban.
Zasto onda radjaju ili, zasto se udaju za talibane.....
Zamisli sad situaciju jedne udovice, pod njihovom vlascu ne moze raditi, znaci mora se udati i da je neki muskarac izdrzava.
I bas ce te ovakav pitati hoces li radjati.
Zamisli i kcerke talibana, pa oni su uvjereni da tako i treba.
I on ima cetiri zene i sta mu je dati kcerku da bude nekom cetvrta.
Nemocne su Bella, zato se zene najvise bune.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Afganistan

Post by Kamilica »

Bella wrote:
Thu Aug 19, 2021 6:28 pm


Zasto onda radjaju ili, zasto se udaju za talibane.....
Mislim da njih udaju bez njihovog pristanka, nemaju pravo izbora.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Kamilica wrote:
Thu Aug 19, 2021 9:18 pm
Bella wrote:
Thu Aug 19, 2021 6:28 pm


Zasto onda radjaju ili, zasto se udaju za talibane.....
Mislim da njih udaju bez njihovog pristanka, nemaju pravo izbora.
Sinoc sam nesto citala o zeni koju je otac dao talibanima… ali toliko sam toga citala pa vise ne mogu da se sjetim kako je ova zavrsila.

Jedne uzasne price i slike se sjecam.
Zena se vracala s posla, naisla je na talibane, mucili su je, iskopali joj oci i upucali 8 puta. Bila je u to vrijeme trudna a nekim cudom je i prezivjela.
Zivi sad s muzem u Indiji, i oglasila se povodom ovih dogadjaja iz Afganistana.
Ako naletim ponovo na vijest prenijet cu je.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Evo vijest

'Talibani su me mučili. Iskopali su mi oči. Ja sam se izvukla, ali bojim se za ove koje su ostale

Image


Afganistanka koju su talibani prošle godine mučili dok je bila dva mjeseca trudna, strahuje za žene koje su tamo ostale. Rekla je da je imala sreće što je preživjela. Danas je na sigurnom, ali mnoge nisu

Khatera (33) je za News18 ispričala svoje traumatično iskustvo koje je proživjela prošle godine u Afganistanu kad je čudom preživjela mučenje talibana koje je naredio njezin otac.
- Oči su mi iskopali u napadu koji je dogovorio moj vlastiti otac, bivši talibanski borac. Talibani su me mučili kad sam bila u drugom mjesecu trudnoće. I bojim se za budućnost žena jer će ih militantna skupina koristiti kao 'hranu za pse' - ispričala je.
Danas živi u Indiji, ali strahuje za žene koje su ostale u Afganistanu nakon dolaska talibana na vlast.
Upucali su je 8 puta
Prisjetila se stravičnog iskustva kad su je talibani napali prošle godine u afganistanskoj provinciji Ghazni. Vraćala se kući s posla kad su je okružila trojica talibana koji su, nakon provjere osobne iskaznice, počeli pucati na nju.
Upucali su je osam puta.
- Imala sam sreću što sam preživjela - rekla je.

'Pakao. Mi u njihovim očima nismo živa bića'
- Oni nas prvo muče, a zatim odbacuju tijela kako bi pokazali na primjeru što bude ako im se netko usprotivi - rekla je Khatera i dodala kako nekad ženska tijela bacaju psima.
- Čovjek mora živjeti u Afganistanu kad vladaju talibani da bi uopće mogao zamisliti kroz kakav pakao prolaze žena, djeca i manjine. U očima Talibana, žene nisu živa, ljudska bića, već samo meso i mesa koje treba istući - rekla je.
'Što ženama tamo preostaje? Da umru?'
Khatera trenutno živi u Delhiju sa djetetom i mužem i brine je budućnost žena u Afganistanu.
- Talibani ne dopuštaju ženama da posjećuju muške liječnike, a istovremeno ne dopuštaju ženama da studiraju i rade. Dakle, što onda ženi preostaje? Da umremo? U ovom trenutku se bojim hoće li žene uopće ostati žive - kazala je.
Podsjećamo, nedavno su talibani imali i konferenciju za novinare na kojoj su rekli da će žene imati sva prava. Ali po šerijatskom zakonu.
Dodali su i kako nude bezuvjetan oprost onima koji su se borili protiv njih te da će žene moći raditi u obrazovanju i zdravstvu.
U samo 48 sati od dolaska talibana na vlast na ulicama Kabula i drugih većih gradova gotovo da nema žena.
Tek su rijetke koje se usude izaći.
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7660
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

Treba postati i nekih pozitivnih pricha .ako ima.. :) a vjerujem da ima... meni se na da traziti.....
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat Aug 21, 2021 5:05 pm
Treba postati i nekih pozitivnih pricha .ako ima.. :) a vjerujem da ima... meni se na da traziti.....
Ako i ima saglasnih s ovim, to bi onda mogla biti neka plemena izmedju onih planina sto nista drugo nisu vidjeli.
Oko 85 % populacije nije sretno s njihovom vladavivinom.
Trebalo bi znaci traziti price onih preostalih 15%.

Interesantno je da manjina uzme vlast.

Afganistancima bi samo trebalo dobro vodstvo. Izgleda da je jos samo to preostalo, da se sami izbore za svoju slobodu ako je toliko zele.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Pentagon: Iz Afganistana u posljednja 24 sata evakuirano 16.000 ljudi

Talibani su poručili da neće pristati na produženje roka za evakuaciju s kabulskog aerodroma nakon 31. augusta.


User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 348
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Afganistan

Post by kreja »

Dolina Panjshir najveća je među tačkama otpora talibanima koji su preuzeli nadzor nad Afganistanom.

Borci koje čine pripadnici protutalibanskih milicija i bivših afganistanskih snaga sigurnosti obećali su da će se boriti protiv talibana koji su poslali svoje borce da okruže to područje.

Obje strane govore da žele rješenje pregovorima, ali nema pomaka kad je riječ o sudbini tog strateškog područja.

Zašto je ta dolina važna?

Panjshir je uska dolina duboko u planinama Hindu Kusha, a južni joj se rub nalazi oko 80 kilometara sjeverno od Kabula.

Dolina ima ograničen broj tačaka za ulaz i njen geografski položaj pruža prirodnu vojnu prednost, jer obrambene snage mogu koristiti pozicije na uzvisinama za napade na napadače, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.

Ima i veliku simboličnu važnost u Afganistanu, kao područje koje se odupiralo okupaciji napadača više od 100 godina.

Otpor iz doline pretežito naseljene Tadžicima snažno je oblikovao politički i sigurnosni krajolik Afganistana tokom 1980-ih i 1990-ih.

Najcjenjenija osoba u Pandjshiru je Ahmad Shah Massoud, gerilski zapovjednik čije lice krasi murale ne samo u dolini, nego i puno dalje u mnogim afganistanskim gradovima.

Poznat kao “Lav iz Panjshira”, Massuod se proslavio predvodeći mudžahedine u borbi protiv sovjetske vojske 1980-ih.

Sovjetski savez pokrenuo je višestruke kampanje s hiljadama vojnika, napadao helikopterima i tenkovima, ali nije ga mogao poraziti ni u nekim od najkrvavijih bitaka u sukobu.
Taj uspjeh ponovio je kasnih 1990-ih, kada su talibani preuzeli nadzor nad većinom Afganistana.

Taj uspjeh ponovio je kasnih 1990-ih, kada su talibani preuzeli nadzor nad većinom Afganistana.

Talibani nisu mogli zauzeti Panjshir, a Massoudove snage nanijele su im neke od najtežih poraza u to vrijeme.

Dva dana prije napada 11. septembra 2001. godine na New York i Washington, napadači koje je poslala mreža Al-Kaida, saveznik talibana, ubili su Massouda.

Predstavljajući se kao snimatelji dokumentarca, sjeli su da ga intervjuiraju i potom aktivirali eksploziv sakriven u kameri i vrećici za bateriju.

Današnji protutalibanski borci su pripadnici lokalnih milicija kao i bivši pripadnici snaga sigurnosti koji su došli u dolinu kada je ostatak zemlje pao u ruke talibana.

Sa sobom su donijeli svoju opremu, vozila i oružje, što će pomoći Nacionalnom frontu otpora (NRF), koji vodi Ahmad Massoud, sin slavnog zapovjednika iz Panjshira.

Grupa je obećala pružati otpor svim talibanskim napadima, ali je za Washington Post Ahmad Massud priznao da će trebati stranu podršku.

Bivši afganistanski predsjednik Amrullah Saleh također se nalazi u Panjshiru i pojavljuje se na fotografijama objavljenim na društvenim mrežama na kojima se vidi kako razgovara s Massoudom.

Talibani su poslali stotine boraca u područje koje okružuje Panjshir pokušavajući organizirati opsadu i prisiliti borce otpora na predaju.

Usprkos eskalaciji, glasnogovornik talibana rekao je da bi radije da situaciju riješe mirnim putem.
NRF tvrdi da je otvoren za razgovore s tim pokretom o uključivoj vladi, a starješine iz doline navodno su već i razgovarali s talibanskim dužnosnicima.

No, nije bilo pomaka.

Talibani tvrde da nadziru najmanje tri zone oko Panjshira, a bivši potpredsjednik Saleh objavio je na Twitteru da se razvija humanitarna kriza, jer je prekinuta dostava hrane i goriva.

I dok NRF obećava da će pružiti otpor svakom napadu, nije poznato imaju li dovoljno hrane, zaliha i municije da izdrže dugotrajnu opsadu.

Image

Današnji protutalibanski borci su pripadnici lokalnih milicija kao i bivši pripadnici snaga sigurnosti (Reuters)

Image

Otpor u Panjshiru prevdodi sin slavnog zapovjednika Ahmad Massoud (Reuters)
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Biden je Obami predlagao povlačenje iz Afganistana 2009. godine




Al Jazeerin reporter Ivica Puljić javlja da se američki predsjednik Joe Biden nalazi u teškoj situaciji nakon bombaških napada u Kabulu.

Kaže da Biden od ranije – kao senator i kao potpredsjednik SAD-a – nije podržavao rat u Afganistanu.

“On je 2009. godine predlagao tadašnjem predsjedniku [Baracku] Obami – kada je Biden bio potpredsjednik – da se Amerikanci povuku, ali da ostanu specijalne postrojbe, koje će biti na terenu kako bi sprječavale terorističke napade. Ali, taj plan je predsjednik Obama odbio. Četiri predsjenika su prošla kroz ovaj rat i onaj predsjednik koji ga je najmanje podržavao plaća najveću cijenu svemu tome.”

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

Nisam znala za ove napade

‘Uhvatit ćemo vas i natjerati da platite’, Biden upozorio napadače u Kabulu


Američki predsjednik Joe Biden obećao je u četvrtak u obraćanju naciji da će “uhvatiti” počinitelje napada u kojem je poginulo najmanje 13 američkih vojnika blizu kabulskog aerodroma, potvrdivši da se velika operacija evakuacije civila nastavlja do 31. augusta kada se američke snage povlače iz Afganistana.




“Uhvatit ćemo vas i natjerati vas da platite”, rekao je smjerajući na počinitelje najkrvavijeg napada na američku vojsku u Afganistanu od 2011. za koji je odgovornost preuzela grupa ISIL.

Predsjednik je naredio vojnim zvaničnicima da “pripreme operativne planove za napad na ciljeve, vođe i objekte” grupe ISIL u Afganistanu

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 538
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Afganistan

Post by gripen »

nista ovo nije neocekivano
ovakav scenario je dogovoren jos 2014.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

gripen wrote:
Fri Aug 27, 2021 5:55 pm
nista ovo nije neocekivano
ovakav scenario je dogovoren jos 2014.

Zvucis ko moj cojek.

Biden zvuci bas slomljeno na ovog gore videu :(s
Poslusaj.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1529
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Afganistan

Post by Vjetar »

Meni je smiješno, mada znam da nije smiješno, to koliko su talibani neuki za bilo šta drugo osim ratovanja.
Na kraju će postati odličan poslodavac za sve (vjerovatno i jako puno stranaca) stručne koji će im trebati a nemaju svojih :DE

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7660
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Afganistan

Post by Bella »

Tako ih svijet predstavlja..... ustvari, mislim da ih i ima normalnih....( upoznala sam jednu djevojku/ studentica iz AF, jako fina, ko nasha :D/ , nije pokrivena ).. ako slushamo price prevodilaca koji su radili za USA, sasvom ok.

Mislim da ce na zapadu, biti dobri radnici / gradjani.
interesantno Turska nece da ih primi, dok je Albanija otvorila vrata za izbjeglice. usput isti imaju jako dobrog PM, inteligentiji od bilo kojeg nasheg politicara. ako ih smijemo tako oslovljavat.. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11096
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Afganistan

Post by Peace »

:doh

Vlasnici trgovina odjećom u Afganistanu režu glave lutkama, talibani ih zabranili


Talibanski dužnosnici u zapadnoj afganistanskoj pokrajini Herat naložili su dućanima koji prodaju odjeću da uklone glave lutkama u izlogu tvrdeći da su one protivne islamu.
Pokrajinski direktor ministarstva za promicanje vrlina i sprječavanje poroka Aziz ul Rahman rekao je za dpa u utorak da se glave "mora ukloniti".

Vlasnici trgovina pokušali su objasniti talibanskim vlastima da cijele lutke s glavama ne krše islam jer ne predstavljaju "idole" nego ih se koristi samo za izlaganje odjeće za prodaju, no nisu uspjeli. Dućani s odjećom počeli su tako uklanjati glave lutkama, u skladu s direktivom.

"Potrošili su između 80 i 120 dolara na svaku lutku", rekao je. "Možete ih vidjeti u trgovinama u svim muslimanskim zemljama".
Obeidullah Yari, čelnik lokalne poslovne zajednice, rekao je u ponedjeljak da je oko 20 posto dućana već provelo uredbu.
Ministarstvo za promicanje vrlina i sprječavanje poroka, koje je odgovorno za provedbu talibanske interpretacije islama, naredilo je prošli tjedan da se uklone glave lutkama jer su one uvredljive za islam, upozorivši da će kršitelji biti kažnjeni.


User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 428
Posts: 914
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Afganistan

Post by Revizor »

Bella wrote:
Wed Sep 01, 2021 5:46 pm
Tako ih svijet predstavlja..... ustvari, mislim da ih i ima normalnih....( upoznala sam jednu djevojku/ studentica iz AF, jako fina, ko nasha :D/ , nije pokrivena ).. ako slushamo price prevodilaca koji su radili za USA, sasvom ok.

Mislim da ce na zapadu, biti dobri radnici / gradjani.
interesantno Turska nece da ih primi, dok je Albanija otvorila vrata za izbjeglice. usput isti imaju jako dobrog PM, inteligentiji od bilo kojeg nasheg politicara. ako ih smijemo tako oslovljavat.. :hahah
rama je tito za sve nase politicare. cito sam mu nedavno biografiju, nema je niko od politicara u regionu. ima petlju oduvijek, jos dok je bio gradonacelnik tirane porusio je tamo nelegalne objekte, mako trafike sa ulica... a i ima karizmu, zanimljiv je, vazda izvodi neke stand upove na onim sastancima haha
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

Post Reply