Izraelsko-palestinski odnosi

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Poslat chemo tebe ti si jak borac. :hahah

Te arapske države su diktature režimi koje Amerika podržava :čeekaa
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

.zasto ikoga slati... neka skontaju .shta i kako...
..
kad malo dublje udzesh u istoriju. nekima i treba diktatura.. :jbg shtacesh mu.
.. americhka vojska.. je od vojnika.. koji niisu znali sta che od sebe.. i jedini spas .. vojska. da mu neko kaze/naredi ..sta da radi od sebe.... drugachije se ne nalaze u svijetu sloboda i izbora.. :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11083
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

The New York Times prisilio je nagrađivanu spisateljicu Jazmine Hughes da podnese ostavku nakon što je potpisala pismo podrške Palestini.

The New York Times prisilio je nagrađivanu spisateljicu Jazmine Hughes da podnese ostavku nakon što je potpisala pismo podrške Palestini.

Časopis je ovo nazvao kršenjem "uredničke politike". Hughes je zato u petak dala ostavku nakon što je potpisala pismo u kojem se izražava podrška Palestincima i protestuje protiv izraelske agresije na Gazu. Peticija koju je Hughes potpisala o ratu u Gazi objavila je prošle sedmice na internetu grupa pod nazivom Pisci protiv rata u Gazi.

"Izrael je država aparthejda, osmišljena da privilegira jevrejske građane na račun Palestinaca, ne obazirući se na mnoge Jevreje, kako u Izraelu tako i širom dijaspore, koji se protive sopstvenom regrutaciji u etnonacionalistički projekat", stoji u saopštenju, koji je posebno kritizirao urednički članak New York Timesa koji je ponudio kvalifikovanu podršku izraelskim napadima.
Hughesovu ostavku je objavio Jake Silverstein, urednik The New York Times Magazine-a, u e-poruci članovima osoblja u petak navečer.
"Iako poštujem da ona ima čvrsta uvjerenja, ovo je bilo jasno kršenje politike The Timesa o javnim protestima. Ova politika, koju u potpunosti podržavam, važan je dio naše posvećenosti nezavisnosti", rekao je Silverstein.
Novinari raznih novinskih kuća dali su ostavke ili su otpušteni u vezi s izvještavanjem i komentarima o ratu između Izraela i Gaze. Dva novinara BBC-a dala su ostavke prošlog mjeseca zbog neslaganja oko izvještavanja o ratu. Noah Abrahams je dao ostavku nakon što mreža nije uspjela nazvati Hamas terorističkom organizacijom. A Bassam Bouneni je dao ostavku na svoju ulogu dopisnika iz Sjeverne Afrike, "kako to zahtijeva moja profesionalna savjest", rekao je na X-u.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11083
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Isplakah se :((


Predsjedniče Biden, želim da znate imena svih 36 članova moje ubijene porodice


Image


Poštovani predsjedniče Biden,

u četvrtak ujutro, probudila me vijest o još jednom masakru u Gazi.

Ovaj put, Izrael je ubio članove moje šire porodice. Mjesto zločina bio je izbjeglički kamp Khan Younis u južnom dijelu Pojasa Gaze – napominjem, ne na sjeveru, već na jugu, gdje su ljudi trebali biti sigurni, prema izraelskoj vojsci.

Čitavo stambeno naselje logora u kojem sam rođena i odrasla je nemilosrdno bombardirano i pretvoreno u ruševine od strane aparthejdskog Izraela.

Ljudi su to tamo doživjeli kao potres. Brutalan potres koji je izazvao čovjek. Time je završeno putovanje na zemlji za 47 duša koje su se sada vratile Bogu. Od njih, 36 su bili neposredni članovi porodice, a ostali su bili ljudi koji su se sklonili u svoje domove tražeći iluzornu sigurnost.

Kažete: Više ovakvih besmislenih ubistava
Gospodine Biden, prije dvije i po godine u govoru u Bijeloj kući u povodu osude na suđenju Georgeu Floydu, govorili ste o zajedničkoj svrsi ljudi koji su ustali da kažu da su životi Afroamerikanaca važni, ljudi koji su vikali: “Dosta. Dosta. Dosta je bilo ovih besmislenih ubistava.”

Ali danas, dok su članovi moje porodice ubijeni, odbijate čak i priznati da se ta besmislena ubistva događaju. Umjesto toga, Izraelu nudite riječi ohrabrenja. Danas kažete: “Više. Više. Više ovakvih besmislenih ubistava.”

I Izrael će vam rado ispuniti želju.

Kada pripadnika njihove zajednice nemilosrdno ubiju američke militarizirane policijske snage, Afroamerikanci odaju počast svojim žrtvama izgovarajući njihova imena naglas. Dok izraelske snage – koje su po duhu i oružju srodne svojim američkim kolegama – sada ubijaju moj narod, također im želim odati počast izgovaranjem njihovih imena.

Danas, gospodine Biden, žalimo zbog gubitka mog ujaka Nayifa Abu Shammale, starog 79 godina, zajedno sa njegovom suprugom, Fathiyom, starom 76 godina. Oboje su preživjeli Nakbu, etničko čišćenje Palestine koje se dogodilo 1948. kako bi se napravio prostor za stvaranje Izraela.

Njihovo selo, Beit Daras, 30-ak kilometara sjeverno od Gaze, etnički je očišćeno i uništeno zajedno sa 530 drugih palestinskih gradova i sela. Fathiya i Nayif, poput mnogih od 750.000 izbjeglica iz Nakbe, potražili su utočište u izbjegličkom kampu Khan Younis, koji je trebao biti samo privremen do njihovog povratka kući.

Nayif i Fathiya više nisu s nama, gospodine Biden. Umrli su prije nego što su uspjeli ostvariti pravo na povratak u svoju zemlju zagarantovano od strane Ujedinjenih naroda.

Među žrtvama bombardiranja bile su i njihove tri kćeri: Aisha, najslađe, najveselije lice u Khan Younisu; njena sestra Dawlat, jedna od najljepših žena u mojoj porodici koja se upravo vratila iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u posjetu svojoj porodici i Umaima, najmlađa sestra, zajedno sa svojom kćerkom Malak. Došli su u porodičnu kuću tražeći zaklon od neprestanog bombardiranja.

Četiri Nayifova i Fathijina sina su također ubijena: Hassan, Mahmoud, Mohammed i Zuhair zajedno sa svojim ženama Fadijom, Nimom i Eashom. Zuhairova supruga je preživjela samo zato što je otišla drugoj porodici u logor izraziti saučešće za njihove mrtve. Među ubijenim je i troje Hassanove djece: Mohammed, Ismail i Salma. Nayifov i Fatiyin preživjeli sin, Ibrahim, izgubio je svog najstarijeg sina, Nayifa, koji je dobio ime po svom djedu.

Je li život izraelskog djeteta više vrijedan od palestinskog?
Ubijeni su i članovi porodice Qedeih i porodice Allaham koji su također potražili utočište u kući mog ujaka.

Kao da ovo nije dovoljno, gospodine Biden, bombardiran je i dom moje strine. Zvala se Um Said. Imala je 92 godine, preživjela je Nakbu, također porijeklom iz Beit Darasa.

Živjela je u svom domu u Khan Younisu sa svojom kćerkom Najat. Oboje sada nalaze svoje počivalište ispod ruševina. Ljudi su pokušali izvući njihova tijela, ali nisu mogli. Bombardirane su i susjedne kuće njena dva sina, Marwana i Asada, te njene kćerke Mune.

Marwan je preživio, ali su njegova supruga Suhaila i četvero djece – Mohammed, Mahmoud, Aya i Shahd – ubijeni. Muna je također poginula zajedno sa svoja dva sina, Amjadom i Mohammedom. Asaad, njegove žene Imtiyaz i njegovog sina Abdelrahmana, studenta četvrte godine medicine, također nema.

Asaadov dom je izbrisan zajedno s njegovom malom trgovinom. Ovo je bilo omiljeno mjesto za mog sina Aziza kada bismo se vraćali u posjetu našoj domovini. Asaad je bio poznat u cijelom kampu Khan Younis kao nježna duša koja je prodavala robu za malo novca. Vodio je debelu knjigu, ali je često zaboravljao naplatiti dugove i jednostavno ih opraštao. Danas su nam oduzeti Asaadov prekrasan osmijeh, njegova ljubaznost, njegova porodica i njegova trgovina.

Kad je došlo do bombardiranja, mnogi rođaci i susjedi bili su u Asaadovoj trgovini kako bi kupili potrepštine i koristili jedinicu za solarnu energiju koju je kupio kako bi pomogao ljudima da besplatno pune svoje telefone i baterije. Među ubijenim su i Akram, Riman, Beirut, Imad, Niema i drugi čijih se imena ne mogu sjetiti.

Nasilje ratnog stroja koji podržavate
Gospodine Biden, vjerujete li da bol izraelske majke boli više od boli palestinske majke? Je li život izraelskog djeteta više vrijedan od života palestinskog? Ovo je jedino objašnjenje koje mogu pronaći za ovo što sada radite – poticanje masovnog ubijanja djece u Gazi.

Kada govorim o djeci, mislim na pravu, ljudsku djecu sa svojim jedinstvenim licima, imenima, smijehom i snovima. Izrael je uzeo živote više od 4.000 djece, uključujući bebe, uz vaše saučesništvo, g. Biden. Oduzeto nam je 4.000 lijepih duša.

Među njima je i unuka moje sestre, Julia Abu Hussein, koja je imala samo tri godine. Moj nećak Amjad i njegova žena Rawan odveli su Juliju zajedno s porodicom moje sestre Samije u Khan Younis u potrazi za sigurnošću. Trebalo im je tri dana da pređu put od svog doma na sjeveru Gaze – putovanje koje bi inače trajalo manje od 30 minuta. Poslušali su pozive izraelske vojske da se evakuiraju. Ali nisu našli sigurnost.

Kad je počelo bombardiranje, Rawan je uzeo Juliju u naručje i odjurio u kuhinju s ostatkom porodice. Sama sila izraelskih bombi oštetila je naš dom i razbila prozore. Nekoliko komada uletjelo je u kuću kroz razbijene prozore, usmrtivši Juliju u rukama njezine majke i teško ranivši njezu tetku Nagham.

Image
Trogodišnja Julia ubijena je u izraelskom bombardiranju Khan Younisa u Gazi [Ustupljeno Al Jazeeri / Ghada Ageel]

Dakle, gospodine Biden, ovo je dijete čiji je život oduzet nasiljem ratnog stroja koji svim srcem podržavate. Možete li to zamisliti? Možete li doista shvatiti veličinu ove i drugih tragedija? Ili još uvijek namjeravate preispitivati je li Izrael kriv za masovno ubijanje Palestinaca?

Dok svaki dan slušam o rođacima i prijateljima koji su ubijeni u Gazi, borim se da pronađem nove načine da opišem smrt – nestali, odvedeni, ispod ruševina, njihove duše u raju. U međuvremenu mi mediji govore ili da nisu mrtvi ili da jesu mrtvi, ali su teroristi.

Prošlog ljeta kada sam posjetila Gazu, Um Said mi je ljubazno dala svoju izvezenu haljinu. Insistirala je da je ponesem sa sobom u Kanadu. Zahvalna sam što jesam. Danas je i Um Said ostala pod ruševinama svoje kuće. Njena vezena haljina je sve po čemu sam je pamtila.

Gospodine Biden, kada se bude pisala historija onoga što se danas događa, uvjerena sam da ćete ući u nju kao čovjek koji je potaknuo i omogućio izraelski genocid nad palestinskim narodom. Ostat ćete zapamćeni kao čovjek čija je vlast aktivno sudjelovala u ratnim zločinima.

Ali što je još važnije, gospodine predsjedniče, kao čovjek koji ispovijeda svoju vjeru u Boga, šta mu govorite u svojim molitvama da opravda krv na vašim rukama?

Ghada Ageel
Ghada Ageel
Dr. Ghada Ageel pripada trećoj generaciji palestinskih izbjeglica i trenutno je gostujući profesor na Odjelu političkih naula na Univerzitetu Alberta u Edmontonu u Kanadi.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Nov 06, 2023 1:27 pm
.zasto ikoga slati... neka skontaju .shta i kako...
..
kad malo dublje udzesh u istoriju. nekima i treba diktatura.. :jbg shtacesh mu.
.. americhka vojska.. je od vojnika.. koji niisu znali sta che od sebe.. i jedini spas .. vojska. da mu neko kaze/naredi ..sta da radi od sebe.... drugachije se ne nalaze u svijetu sloboda i izbora.. :D/
Strashno shta amerika radi

Ima li protesta kod tebe tamo ? Sta pricaju u mainstream medijima :-?
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

Gudi wrote:
Tue Nov 07, 2023 3:22 am
Bella wrote:
Mon Nov 06, 2023 1:27 pm
.zasto ikoga slati... neka skontaju .shta i kako...
..
kad malo dublje udzesh u istoriju. nekima i treba diktatura.. :jbg shtacesh mu.
.. americhka vojska.. je od vojnika.. koji niisu znali sta che od sebe.. i jedini spas .. vojska. da mu neko kaze/naredi ..sta da radi od sebe.... drugachije se ne nalaze u svijetu sloboda i izbora.. :D/
Strashno shta amerika radi

Ima li protesta kod tebe tamo ? Sta pricaju u mainstream medijima :-?
. shta rade, spashavaju svoju zemlju... :hm :/*
nema kod mene.. ne znam ni zashto..... mozda... jer nema arapa u mojoj okolini.. jevreja ima oko 50.000.. ali oni dodju samo zimi.
. saznat chu za koji dan shta se desahava. jer pijem kafu ponekad j jednom Jevrejkom. ikoja ima kcherku koja je udata za settlers..a.. bave se poljoprivredom. ali, nije nikada pomenula da su imali problema(kcerka) sa Palestincima
kao da sam cula Hillary Clinton da je pomenula Hamas, uz to da su teroristi.... :hm biche da i ona ima nekih oraha. pa pala pod ucjenu.. da to izjavi..
. pogledam cnn par minuta .. dok jedem.. :cc.
1
1 Image
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Spashavaju unistavajuci druge :_)
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

Nisu svi ujedinjeni na odgovor Amerike. tj . i bezuslovnu pomoch..
Ako želiš riješiti problem, onda moraš prihvatiti cijelu istinu. I onda moraš priznati da ničije ruke nisu čiste. Da smo svi do nekog stepena saučesnici," rekao je Obama
ujedno se distancirao od Bidenovih odluka..
Obama said the Israeli "occupation" and "what's happening to Palestinians is unbearable."

"There are people right now who are dying who have nothing to do with what Hamas did," Obama said, making the distinction between Palestinians who live in Gaza and the militant group Hamas, which the U.S. has designated a terrorist organization.
opet moram ponoviti.. Hamasov napad na civile je nepromishljen, jadno organizovan . bez daljeg cilja. sta i kako.. pobjegli u tunele i chekaju. shta.. narod nisu pripremili.. da se skloni. a znali su da che biti reakcija Izraela..
da li Plaestincima zbilja treba takva vlast.. izabrali su ih na zadnjim izborima. i Izrael ih smatra all hamasovcima.. :hm
.............................................................................................Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by laganini »

...jedno se pitam što je hamas htio moga se naslutit ovakav scenario...jadna sirotinja.. :fpalm kod nas kršćana ima ono ko tebe kamenom ti njega kruhom al kod židova ko tebi šamar ti njemu dva.. :jbg
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

:hm nema puno izvjestaja na cnn iz Gaze...
intervjui. Izraelskih familija od taoca, koje je hamas pokupio.. jako fini ljudi... :hm ko su vojnici- Izraelci koji ubijaju Palestince .. :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

laganini wrote:
Thu Nov 09, 2023 12:15 am
...jedno se pitam što je hamas htio moga se naslutit ovakav scenario...jadna sirotinja.. :fpalm kod nas kršćana ima ono ko tebe kamenom ti njega kruhom al kod židova ko tebi šamar ti njemu dva.. :jbg
. i ja se pitam.. ne lichi na neku strashnu teroristichku grupu/ vlast...

. i Palestinci su poceli s kamenjem... za uzvrat dobiju metke.. :hm
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11083
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Unutar Bidenove administracije raste ljutnja zbog izraelskog rata protiv Gaze


U izvještaju američke mreže CNN navodi se da unutar administracije predsjednika Joea Bidena raste stanje zabrinutosti i bijesa u vezi s izraelskim napadom na Pojas Gaze, budući da izraelske snage ne pokazuju nikakve znakove koji bi upućivali na prekid kontinuiranih napada, dok broj civilnih žrtava u okupiranom Pojasu nastavlja rasti.

U izvještaju se navodi da neki visoki američki zvaničnici, nakon što je prošlo mjesec od početka rata, u privatnim razgovorima govore da postoje određeni aspekti izraelskih vojnih operacija koje jednostavno ne mogu braniti.

Sve je više poziva među državnim službenicima upućenih SAD-u da podrži prekid vatre, a brojni izvori su za CNN rekli da su službenici zgroženi konstantnim slikama palestinskih civila ubijenih u izraelskim zračnim napadima.

Jedan od visokih zvaničnika Bidenove administracije kaže: “Ovo je prouzrokovalo veliku etičku zabrinutost, ali niko ne govori o tome jer svi postupamo u skladu sa željama predsjednika, a on je u sve uključen.”

Ove sedmice došlo je do razilaženja između SAD-a i Izraela u vezi s budućnošću Gaze nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao da će Izrael snositi odgovornost za sigurnost u Gazi “na neodređeni period”.

‘Nepromišljena reakcija’ i ‘intelektualni bankrot’
Američki državni sekretar Anthony Blinken ponovio je da se SAD protivi bilo kakvoj ponovnoj okupaciji Pojasa Gaze, iako “možda postoji potreba za nekim prelaznim periodom na kraju sukoba“.

Neke od najžešćih reakcija došle su iz State Departmenta, među kojim je i reakcija zvaničnika Josha Paula, koji je prošlog mjeseca javno podnio ostavku zbog pristupa Bidenove administracije sukobu.

Na drugim mjestima u američkoj administraciji zvaničnici osjećaju tihi bijes zato što broj civilnih žrtava raste.

Paul je podnio ostavku zbog načina na koji se Bidenova administracija odnosila prema trenutnom ratu u Gazi.

Rekao je da ne može podržati da se nastavi američka vojna pomoć Izraelu i opisao je reakciju administracije kao “nepromišljenu reakciju”, zasnovanu na “intelektualnom bankrotu”.

Prilikom podnošenja ostavke na LinkedInu, Paul je napisao: “Danas sam obavijestio kolege da sam dao ostavku u State Departmentu zbog političkog razilaženja u vezi s našom kontinuiranom smrtonosnom pomoći Izraelu. Kako bih dodatno objasnio opravdanje za to, napisao sam memorandum u prilogu.”

U sklopu otvorenog pisma koje su potpisale stotine službenika USAID-a, Bidenova administracija poziva se na prekid vatre, što su do sada odbijali.

USAID: Hitan prekid vatre i spašavanje života
U pismu se navodi: “Da bi napori USAID-a bili efikasni i da bi se spasili životi, potreban nam je hitan prekid vatre i neprijateljstva.”

“Smatramo da se porast katastrofalnih gubitaka ljudskih života može izbjeći samo ukoliko vlada SAD-a pozove na hitni prekid vatre u Gazi, oslobađanje izraelskih talaca, kao i da država Izrael vrati narodu Gaze vodu, hranu, gorivo i struju.” dodali su.

Prije nekoliko dana je časopis Foreign Policy upozorio kako se pojavljuju nagovještaji nadolazeće oluje u State Departmentu, budući da su mnoge diplomate izrazile bijes, šok i očaj zbog onoga što smatraju “bjanko čekom” koji je SAD dao Izraelu da pokrene vojnu operaciju velikih razmjera u Gazi, uz visoku humanitarnu cijenu koju plaćaju palestinski civili u okupiranom Pojasu.

Časopis navodi da se bijes pretvorio u “masovni val protivljenja” zbog načina na koji je Biden pristupio ratu među zvaničnicima nacionalne sigurnosti, što je njegovu administraciju stavilo u odbrambeni položaj unutar zemlje i inostranstvu.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Ne pita se tu Bajden i te stranke ništa već krupni kapital i oni koji finansiraju kampanje. Lažna demokratija u suštini diktatura samo u rukavicama. Nikakve velike razlike između Putina , Kim Jong Una i američke politike. Sve globalističke imperijalističke države. Kina Rusija Amerika.
1
1 Image
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11083
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Slazem se.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

Istorija plana o dvije države - hronika propuštenih šansi


....................
Ovaj plan je prvi put u žižu javnosti dospio 1937. zahvaljujući komisiji lorda Vilijama Pila, u vrijeme britanskog mandata u Palestini, a poslije Drugog svjetskog rata i Holokausta na scenu je došao plan Ujedinjenih nacija. Ideja je bila da Jevreji i Arapi dobiju zasebne države. Predstavnici jevrejskog naroda su prihvatili taj prijedlog, a Arapi nisu. Britanci su se 1948. povukli, 14. maja David Ben Gurion je proglasio osnivanje Izraela, a dan kasnije vojske pet okolnih arapskih zemalja su napale novostvorenu državu.

Image
David Ben Gurion, prvi premijer Izraela, čita proglas o osnivanju države, 14. maj 1948.


„Glavna prepreka je bila što su palestinski muslimani i hrišćani bili ogromna većina u zemlji. Nije bilo načina da se stvori država sa većinskim jevrejskim stanovništvom crtanjem granica. Palestinci nisu pristali da podijele zemlju sa manjinom koja je tada brojala najviše 25 odsto stanovništva. Ali jevrejska zajednica je imala podršku međunarodne zajednice i krenula u proces formiranja države od jeseni 1947“, kaže Husein Ibiš.

On navodi da je za Palestince „već bilo prekasno“ u maju 1948, kada su, kako kaže, intervenisale arapske vojske.

„Očigledno, bilo bi mudrije da su Palestinci pristali na podjelu uprkos očigledno nepravednim zahtjevima. Ali nijedan narod nikada nije, niti će, pristati da podijeli svoju zemlju sa onima koji su bili manjina u svim značajnim dijelovima te teritorije. Ljudi jednostavno ne razmišljaju i ne ponašaju se tako, posebno veliki kolektivi“.

Uriel Abulof podsjeća da su Arapi odbili najprije i predlog Pilove komisije iz 1937, a zatim i prijedlog UN-a.

„Sve arapske stranke su 1947. odbile plan, osim komunističke partije, koja je prihvatila i to po direktivi Sovjetskog Saveza“.

Prijedlog UN-a nije bio idealan ni za Jevreje, jer je prvobitan plan predviđao teritoriju koja je bila teška za odbranu, ali su lideri pristali na to, jer je davala legitimitet težnji za stvaranje države, objašnjava Omer Bartov.

Dodaje da je taj plan predviđao i prebacivanje stanovništva sa jedne na drugu teritoriju - više Palestinaca koji su tada činili dvije trećine, nego Jevreja.

„Smatrali su da to nije dobra ponuda i odbili su je. Može se reći da je to vjerovatno bila greška palestinskog rukovodstva koje, za razliku od jevrejskog, nije bilo ujedinjeno. Sa ove distance, to je bila prilika za palestinsku državu koja je izgubljena, ali se može razumjeti zašto je to u to vrijeme izgledalo kao prilično loš prijedlog“.

U ratu koji je uslijedio, više stotina hiljada Palestinaca je napustilo domove ili je bilo protjerano sa teritorije koja je prema planu pripala Izraelu.

Dvadesetak godina kasnije, u Šestodnevnom ratu 1967. sa arapskim državama, Izrael je pobijedio i zauzeo Pojas Gaze, istočni Jerusalim, poluostrvo Sinaj, Zapadnu obalu i Golansku visoravan. Status ovih okupiranih teritorija je kasnije postao glavna tačka spora dvije strane.

„Poslije 1967, većina sukoba je vođena oko tih okupiranih teritorija. Palestinci su dugo odbijali bilo kakav teritorijalni dogovor, ali je od deklaracije nezavisnosti 1988. Palestinski oslobodilački front (PLO) Jasera Arafata počeo sve više da prihvata kompromis“, kaže Urijel Abulof.

U oktobru 1973, arapske zemlje su napale Izrael u Jomkipurskom ratu. Egipat i Sirija napredovali su na Sinaju i Golanskoj visoravni. Izrael je uspio da preokrene situaciju poslije tri nedelje borbi. Izrael je na kraju postigao uspjehe izvan linija prekida vatre iz 1967.

„Ratovi 1967. i 1973. su stvorili osnovu za novu podjelu koja uključuje palestinsku državu na okupiranim teritorijama u zamjenu za priznanje Izraela i kraj daljih zahtjeva“, ocijenio je Husein Ibiš.

Izrael je poslije pobjede u ratu 1967, zauzeo teritorije sa velikim brojem Palestinaca, od kojih su mnogi bili izbjeglice iz 1948, govori Omer Bartov.

„I tako ironično, ono što sada imate u nekadašnjem britanskom mandatu u Palestini, osam miliona Jevreja i nekoliko miliona Palestinaca koji žive pod kontrolom Izraela na ovaj ili onaj način. Imate dva miliona Palestinaca koji su sada izraelski državljani. Imate tri miliona na Zapadnoj obali i imate dva miliona u Gazi“.

Image
Jicak Rabin, premijer Izraela se rukuje sa Jaserom Arafatom, liderom PLO-a, uz prisustvo Bila Klintona, američkog predsjednika poslije potpisivanja sporazuma iz Osla


Pomak na putu ka miru ostvaren je 1993. postizanjem sporazuma u Oslu između izraelske vlade i PLO koji je davao novi okvir za rješavanje sukoba uspostavljanjem dvije države za dva naroda: Izrael za jevrejski narod i Palestina za palestinski narod. Obje strane složile su se oko plana za implementaciju rješenja o dvije države kao dio sporazuma iz Osla, što je dovelo do uspostavljanja Palestinske uprave (PA). Implementacija nije, međutim, išla kako treba, uz međusobne optužbe obje strane i brojne incidente. Godine 2000, odlazeći američki predsednik Bil Klinton organizovao je samit u Kemp Dejvidu u pokušaju da pronađe rješenje, ali bez uspjeha.

To je bio posljednji pokušaj za spas plana o dvije države, iako je bilo mnogo problema i sa dogovorom iz Osla. Ja bih zapravo rekao da je pravi kraj bila 1995. i atentat na premijera Jicaka Rabina“.

Za Huseina Ibiša, pregovori u Kemp Dejvidu 2000, bili su „totalni haos“ i predstavljali su „neuspjeh sve tri strane“.

„Postojali su tada Klintonovi parametri koji su bili dobri, ali je Amerika sama povukla taj prijedlog kako bi podržala zahtjeve Izraela. Oni su predstavljeni pošto je samit propao i Washington je, iako je obećao suprotno, javno okrivio Arafata“.
Arijel Šaron i Benjamin Netanjahu na fotografiji iz 1999, kada su sarađivali u izraelskoj vladi (Foto: Reuters)
Arijel Šaron i Benjamin Netanjahu na fotografiji iz 1999, kada su sarađivali u izraelskoj vladi (Foto: Reuters)

Poslije tog neuspjeha, Palestinci su podigli ustanak (Intifadu), a radikalni elementi su još više ojačali na obje strane.

"Arijel Šaron je postao izraelski premijer i zaustavio zaista ozbiljne pregovore. Izraelski 'mirovni tabor' je u suštini zamro i nikada se nije pregrupisao. Palestinci su takođe postali najekstremniji, što je dovelo do uspona Hamasa kao konkurenta u borbi za nacionalnu premoć sa Fatahom".

Prema njegovim riječima, problem je što Izrael ni tada, ni sada nema „podsticaj“ da pravi kompromis sa Palestincima, kojima nedostaje ozbiljna snaga.

„Kada ljudi zaista žele nešto i mogu to da uzmu, generalno to će i uraditi. To je ono što se u suštini dešava između Izraela i Palestinaca, posebno u vezi sa Zapadnom obalom i okupiranim istočnim Jerusalimom“.
Borba za prevlast među Palestincima i odnos sa Netanjahuom

Svi neuspjesi u mirovnim naporima u posljednjih nekoliko decenija doveli su do jačanje radikalnih elemenata na obje strane, navode sagovornici Glasa Amerike.

„Ako želite da razumijete posljednjih 30 godina, kao i napad 7. oktobra, najjednostavnije, a najtačnije objašnjenje vjerovatno bi bilo da postoji prešutni ‘savez’ Hamasa i Netanjahua. Obje strane su se ispomagale, iako nisu to ozvaničile. Željni su moći. Jedni su imali narativ da Izrealci samo žele da grade naselja, a drugi da Palestinci jedino žele da unište Izrael. A i Hamasovo vođstvo i Netanjahu su milioneri, dok ljudi pate“, upozorava Urijel Abulof.


Husein Ibiš kaže da je napad Hamasa na Izrael bio dio plana te ekstremističke organizacije da se izbori za prevlast u palestinskom vođstvu sa „sekularnim nacionalistima" u pokretu Fatah, Palestinskom upravom na Zapadnoj obali koju optužuju za bezbjednosnu saradnju sa Izraelom i PLO-om, za koji tvrde da “sjede za stolom, čekajući pregovore koji se nikada ne održe”.

„To je Hamasova dugoročna strategija - da preuzme palestinski nacionalni pokret, za šta su i osnovani 1987. godine. Računaju na Izrael da će im u tome pomoći tako što će im igrati na ruku i biti dugoročno prisutni na ulicama Gaze. Ostaje da se vidi da li je Izrael dovoljno neinteligentan da u potpunosti igra u tom smjeru, ali Netanjahuovi komentari upravo to sugerišu“, ističe Ibiš.

Omar Bartov slikovito pokušava da opiše srž problema:

„Znate, to je neka vrsta sna i Jevreja i Palestinaca - mnogi se nadaju da će se samo jednog jutra probuditi i vidjeti da su oni drugi otišli. Ali niko ne odlazi. Svi su tu, zagorčavaju život jedni drugima i žive u strahu. Oni zaista ne osjećaju da postoji nada. I zato mora da se promijeni perspektiva – kako učiniti da ove dvije grupe ljudi žive jedna uz drugu, a ne razdvojeno“, zaključio je on.





https://ba.voanews.com/a/izrael-hamas-g ... 50143.html
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Voa voice of america

Je isto kao Russia Today ili Sputnik ili Xinhua :tctc

To je vladina državna propaganda Munčowe :cc.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

:rolleyes
citaj . ako te smuntaju, do tebe je.
inace .. text iznad su cinjenice.... desile se. :jbg
.............................................................................................Image

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by laganini »

Bella wrote:
Sat Nov 11, 2023 1:37 pm
:rolleyes
citaj . ako te smuntaju, do tebe je.
inace .. text iznad su cinjenice.... desile se. :jbg
..ma ovdje svi gledaju navijački umisto da se realno postave stvari...hamas je izazva a nije sposoban osim oni zločina nad djecu na onom tehno partiju dobro napravit niti snage da se odupre izraelskoj armadi i samim tim koliko su patnje ljudi u gazi odizraelske osvete tolike zasluge pripadaju i hamasu..ekstremi nikad nisu dobro donili nijednom narodu.. :jbg

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

laganini wrote:
Sun Nov 12, 2023 8:59 pm
Bella wrote:
Sat Nov 11, 2023 1:37 pm
:rolleyes
citaj . ako te smuntaju, do tebe je.
inace .. text iznad su cinjenice.... desile se. :jbg
..ma ovdje svi gledaju navijački umisto da se realno postave stvari...hamas je izazva a nije sposoban osim oni zločina nad djecu na onom tehno partiju dobro napravit niti snage da se odupre izraelskoj armadi i samim tim koliko su patnje ljudi u gazi odizraelske osvete tolike zasluge pripadaju i hamasu..ekstremi nikad nisu dobro donili nijednom narodu.. :jbg
.. trenutna situacija je . jako cudna..... vodje imaju probleme u svojim drzavama. ..ovako nesto im dozvoljava.da rade sta hoce i da se zadrze na vlasty. :-? vanjski neprijatelj. uvijek 'radi'.. domachi problemi se 'zaborave'

..cijeli sluchaj napada Hamasa je takodje . izvjestaj jedne strane tj izraela. i to porediti sa 9/11 je zbilja uvreda za sve amerikance i oni to ' progutaju'.. :hm
. osveta moze biti. savrsena.. kao sto se oni i opisuju da su. ''svemoguchi''. zasto nisu usli u Gazu i pokupili te Hamasovce s kojima 'chataju svakodnevno.. i sudti im, kao shto su nacistima.. koje su dovodili iz Svijeta.. :hm ako je istina
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Ma koga su oni dovodili. Nisu ubili 1000 nacista. Kad su kod nas ostali četnici i ustaše koji su klali tokom 2sr. Tako mislim da je i to samo propaganda.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

poznajem puno Jevreja.. i svi su jako fine osobe. ne agresivne/ pomazu manjine/ hoce da su svugdje prisutne..
upoznala sam familjiju.(prije 10 ak god.) iz NY unuka im student. bila je clan grupe /studenata koja je saradjivala. imali susrete s Palestinskim studentima.. razmjenjivali misljenja itd. sve pozitivno... vjerujem da im nije ugodno gledati sta Izrael provodi na Gazi..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Nov 13, 2023 12:51 am
poznajem puno Jevreja.. i svi su jako fine osobe. ne agresivne/ pomazu manjine/ hoce da su svugdje prisutne..
upoznala sam familjiju.(prije 10 ak god.) iz NY unuka im student. bila je clan grupe /studenata koja je saradjivala. imali susrete s Palestinskim studentima.. razmjenjivali misljenja itd. sve pozitivno... vjerujem da im nije ugodno gledati sta Izrael provodi na Gazi..
Što je najgore tim običnim će se najviše sve ovo obiti od glavu. Kao što godinama unazad muslimane i Arape prikazuju kao divljake zaostale inferiorne. Sistematski ih dehumanizuju počev od filmova, medija, serija, propagande. Tako mislim da će se sve to vratiti kao bumerang i jevrejima cinonistima i kolektivnom zapadu. Kao što danas ovo rade u Gazi i na Zapadnoj obali.

Putin je svetac i humanista za ove psihopate počev od Bajdena iz Amerike, Von der Lajren iz EU, Makrona iz Francuske, onog Britanskog kera i Šolca iz Njemačke.

Ako išta ima od običnog naroda na zapadu, vidi se da ovo ide prema fašizmu i nacizmu. A dobro znamo kako se to na kraju završava i šta se dešava sa takvim zločinačkim politikama.
🔻

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by laganini »

..a jel misliš da je izrael triba reć nakon onog pokolja od hamasa ok ispričajte se i svak svojoj kući kako da ne nebi oni tako opstali njih 9 milujuna okruženi s 150 miljuna arapa ..a sad razglabat jeli prije jaje i kokoš nema smisla...to nas ubija na ovim prostorima...

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Oni će nestati čim američka moć opadne. Zato su i slali dva nosača aviona i još 70-90 brodova u istočni Mediteran. Eto koliko je Izrael vojno jak Amerika i nato ih brani. Nije Izrael nikakva država već američka imperijalistička isturena vojna baza za terorisanje i utjerivanje Arapima demokratije.

Zamišljam sad da negdje u Evropi ili SAD Arapi naprave silom državu da naseljavaju muslimane iz cijelog svijeta i da terorišu domicilni narod i još da pošalju par nosača aviona i stotinu vojnih brodova.

Sad su se karte samo javno otvorile. Dok je bila Merkel prdila je za Ruse, sad Šolc prdi za cioniste. Vidjet ćemo kako će se ovo sve u svijetu odraziti. Sad ide zima i lupanje elektrana i trafo stanica u Ukrajini. Neće Putinu imati ko šta da kaže kad bude gore haos pravio.

Još jedna stvar evropom hara bijela kuga. Trebaju im radnici jeftina radna snaga u Švabiji a ti radnici su anticionisti sa bliskog istoka, a Šolc je cionista. Tako da će ekonomija i industrija u Švabiji biti cici-krep.

Pa onda će doći Afd na vlast, a oni su pod kontrolom Rusa, isto kao Orban i onaj Slovak.

Pa će sad Španija priznati Palestinu jer su na vlast došli socijalisti.

Osim Španije u sjedištu NATO-a u Belgiji ima brdo muslimana, ako socijalisti u Belgiji ne priznaju Palestinu nema muslimanskih glasova i hop šta se dešava Flandrija će se otcijepiti od Belgije jer će doći nacionalisti na vlast. Odlično za Ruse da u srcu NATO pakta dođe do raspada.

Znači globalna kabala ide u pogibiju. :prst
🔻

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 437
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by laganini »

..američka moc opadne :DE :DD :DD sigurno kad zabosti deset sto tisucu godina..nasmija si me.. :kl

Post Reply