Izraelsko-palestinski odnosi

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Ovu poruku su joj u ukinuli.

Zanima me ko ukida ovakve porukue? Sam fb?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Jevrejski akademici iz SAD-a uputili otvoreno pismo Joe Bidenu: 'Tražimo mir u Pojasu Gaze odmah!'

Grupa jevrejskih akademika, pisaca i umjetnika iz Sjedinjenih Američkih Država uputilo je predsjedniku ove zemlje Joe Bidenu otvoreno pismo, kojim su zatražili da SAD pronađe način da dođe do primirja u Pojasu Gaze.

Njihovo pismo prenosimo u cijelosti:

"Mi smo grupa američkih jevrejskih pisaca, umjetnika i akademika. Biti Jevrej znači različite stvari za sve nas, ali svi imamo barem jednog jevrejskog roditelja, što znači da bismo se mogli preseliti u Izrael i kvalifikovati se za izraelsko državljanstvo.

Osuđujemo napade na izraelske i palestinske civile. Vjerujemo da je moguće i zapravo neophodno osuditi Hamasove akcije i priznati historijsko i tekuće ugnjetavanje Palestinaca. Vjerujemo da je moguće i potrebno osuditi Hamasov napad i zauzeti stav protiv kolektivnog kažnjavanja stanovnika Gaze koje se odvija i ubrzava dok pišemo.

Odsijecanje resursa za više od 2 miliona ljudi, zahtijevanje porodicama da napuste svoje domove na sjeveru, neselektivno bombardovanje zarobljenog stanovništva – to su ratni zločini i neodbranjive akcije.

Pa ipak, vlada Sjedinjenih Država nudi 'moralnu' i materijalnu podršku za dehumanizaciju i ubistvo nevinih stanovnika Gaze.

Pišemo kako bismo javno izjavili da se protivimo onome što izraelska vlada radi uz američku pomoć. Pozivamo američku vladu da traži hitan prekid vatre i da iskoristi naše resurse za pružanje pomoći koja će osigurati siguran povratak talaca i izgraditi diplomatski put ka miru.

Kao Jevreji, kao Amerikanci, imaćemo osjećaj sigurnosti u našim zajednicama i u svijetu, ne zahvaljujući nedvosmislenoj podršci SAD Izraelu, već zbog insistiranja naše vlade na univerzalnim ljudskim pravima koja mnogi od nas uzimaju 'zdravo za gotovo'."

Potpisali su ga Timo Andres, Annie Baker, Nico Baumbach, Susan Bernofsky, Judith Butler, Michael Chabon, Deborah Eisenberg, Madeleine George, Masha Gessen, Francisco Goldman, Andre Gregory, Nan Goldin, Alena Graedon, Amy Herzog, Marianne Hirsch, Gabriel Kahane, Cindy Klein, David Klion, Lisa Kron, Rachel Kushner, Tony Kushner, Ben Lerner, Jonathan Lethem, Sam Lipsyte, Zachary Lockman, Kenneth Lonergan, Andrew Marantz, Ben Marcus, David Naimon, Benjamin Nugent, Howard Rodman, Dana Sachs, Ira Sachs, Lynne Sachs, James Schamus, Adam Shatz, Wallace Shawn, Leo Spitzer, V (prije poznata kao Eve Ensler), Paula Vogel, Ayelet Waldman, Laura Wexler i Hannah Zeavin.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

"Ne dozvoljavamo da se genocid izvrši u naše ime": Američki Jevreji traže hitan prekid vatre u Gazi

Jevrejske grupe koje se zalažu za mir "okupirale" su poznatu željezničku stanicu Grand Central u New Yorku i pozvale na momentalni prekid vatre i obustavu izraelskih napada na Gazu.

Skupu nazvanom "Jevrejski glas za mir" odazvao se veliki broj Amerikanaca jevrejskog porijekla. Tokom okupljanja na u Grand Centralu mogli su se vidjeti transparenti: "Palestina mora biti slobodna", "Primirje, odmah", "Zauzmite Grand Central da biste zatražili prekid vatre sada", "Budite s nama na pravoj strani historije".

"Već je 7.000 Palestinaca umrlo, a više od milion je raseljeno. Izraelski lideri i dalje otvoreno koriste retoriku genocida", poručeno je tokom okupljanja.

Članovi jevrejske organizacije uzvikivali su i parole poput "Ne dozvoljavamo da se genocid izvrši u naše ime" i "Momentalni prekid vatre".


Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Poslusajte nju


User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

'sudit ce im dragi bog'. misl Izraelcima. zasto taj bog kaznjava Palestince... :doh tako nekako mi je jedan dr rekao.kad sam imala nekoliko pitanja. zasto .kako ..dokle.. e kaze.. kad je iscprio nabuloze. zakovrnuo ocima prema plafonu. tj bogu.. e haj cao velim mu.. :/* :D/
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bitno je da se skine vlast u Egiptu i Jordanu. Američkim vazalnim državama. :kaafa

Inače sad je u istočnom Mediteranu oko 100-200 ratnih brodova.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

:hm od samog pocetak s Izraelom, situacija je sumnniva... onolike trupe dovukli do Gaze. ne traze Hamas-ovce niti svoje, kobajagi otete gradjane.. vec ruse i unistavaju sve sto je izgradjeno.. zajedno s civilima.. :/* i kad dodje vrijeme i Svijet digne glas da je dosta. oni ce dan ranije .sve to obustaviti s izjavom. ''postigli smo cillj'''.. :hahah vec vidjeno :killm
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Nema ovdje stajanja. Ide ovo sire i dalje.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

hm mozda neche. nadam se da su Iranci ..pametni.. da ce cekati svoje vrijeme
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Oct 29, 2023 6:02 pm
hm mozda neche. nadam se da su Iranci ..pametni.. da ce cekati svoje vrijeme
🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

🔻

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

:hm ne pratim te videe.. ima ih fake...
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bella wrote:
Sun Oct 29, 2023 6:22 pm
:hm ne pratim te videe.. ima ih fake...
Ja pratim račune provjerene.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

Gudi wrote:
Sun Oct 29, 2023 11:51 pm
Bella wrote:
Sun Oct 29, 2023 6:22 pm
:hm ne pratim te videe.. ima ih fake...
Ja pratim račune provjerene.
:H ne previshe gledati..
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Oct 30, 2023 12:01 am
Gudi wrote:
Sun Oct 29, 2023 11:51 pm
Bella wrote:
Sun Oct 29, 2023 6:22 pm
:hm ne pratim te videe.. ima ih fake...
Ja pratim račune provjerene.
:H ne previshe gledati..
Dobro Sarajsota :_) :obr
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Kako je licemjerna Americka politika…Neka se Iran drzi podalje, a oni ce pomoci. Pomoci sta? Da se djeca pobiju.
Svidjelo mi se kako je putopisac Kristijan pitao - da se ubica krije u skoli medju mnostvom djece u skoli, da li tada trebamo pobiti i svu djecu u skoli..

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

:hm i Hamas je ovu akaciju, izveo neplanski... sta su ocekivali.. da ce se desiti?? ................. znajuci sta radi Izrael, u 'miru'.. hiljade Paletinaca je u zatvoru. bez ikakve optuzbe.. kad je tako. onda se otimaju vojnici ne dede i babe. kao i djeca.. :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

Uz jasnu osudu terorističkog napada Hamasa na Izrael, zalažemo se za smirivanje krize na Bliskom istoku i za zaštitu civila", napisao je Plenković na X-u nakon sastanka u Elizejskoj palači.
:hm da zna kako ih obicni Jevreji 'vole'' . mislim na hrvate.. :/* nisu im zaboravili . 2 svjetsi rat..
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2708
Posts: 11088
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Peace »

Novinar Semir Sejfović nakon povratka iz Palestine: 'Gaza je mjesto gdje istina umire

Semir Sejfović, novinar agencije Anadolu, izjavio je nakon povratka iz Palestine i Izraela da je sukob u Gazi jedan od najžešćih ratova i da je pored izgubljenih nevinih života, njegova najveća žrtva istina.

Sejfović je na okupiranoj Zapadnoj obali boravio 19 dana, izvještavao je iz Al-Qudsa (Jerusalema), Ramale, Nablusa, Jenina i Jericha, te iz nekoliko izraelskih gradova. Na terenu se, kaže, suočavao s brojnim izazovima, ali cilj je bio prenijeti isključivo istinu.

"Ono što se dešava u Gazi s avionima, na Zapadnoj obali se dešava s pješadijom. Bio sam na više od 12 dženaza, gdje su Izraelske odbrambene snage, kako ih nazivaju, ubile četiri maloljetnika. Dok su kamere uperene prema Gazi, isti ili slični zločini se dešavaju na Zapadnoj obali", istakao je Sejfović.

Mete djeca, žene, bolnice...

Kako je kazao, po dobijanju akreditacije, on i ostale novinarske ekipe dobile su od izraelskih vlasti putem kanala određena uputstva o tome o čemu smiju izvještavati, a o čemu ne.

"Mi kao novinari smo otišli da svjedočimo o stvarima koje smo vidjeli svojim očima ili koje smo dobili od nevladinih organizacija, kao i zvanične podatke vlada u Palestini ili Izraela", rekao je Sejfović.

Kako je naglasio, obišao je i nekoliko izraelskih gradova te je bio na prvoj liniji sa Pojasom Gaze, u Sderotu i Aškelonu. Tamo je prisutna pješadija izraelske vojske, kao i teško naoružanje poput tenkova i topova. Tamo su svjedočili i raketama iz Gaze koje su palestinski borci uzvraćali u jeku konstantnih napada iz Izraela.

"Imate priliku s jednog brda da posmatrate kako bombe padaju na Gazu konstantno. Izrael se sprema za kopnene operacije i vidi se da nešto ne ide kako treba i kako su planirali. Slike od mojih kolega u Gazi pokazuju da su očigledne izraelske mete djeca, žene, bolnice, doktori... Imao sam priliku razgovarati sa zvaničnicima Crvenog križa, koji su mi potvrdili da su do tada izgubili četiri doktora. Namjerno su gađane ambulante u Nablusu, na Zapadnoj obali. Pucano je i na medicinsko osoblje, novinare. Određeni novinari su putem društvenih mreža dobijali prijetnje", navodi Sejfović.

Problemi s izraelskom vojskom i doseljenicima

Sa izraelskim vlastima i izdavanjem viza i akreditacija, kako kaže, nisu imali problema. Međutim, na terenu je situacija bila drugačija.

"U Kirjat Šmonu, moja ekipa, producent i ja bili smo opkoljeni vojskom, policijom, obavještajnim službama, sa puškama uperenim u nas. U jednom dijelu Kirjat Šmona izašli smo da ispričamo priču o evakuacijama izraelske populacije na granici s Libanom, tu smo susretnuti od strane doseljenika, koji su naoružani. Poručili su nam na veoma drzak način da se sklonimo ili što prije napustimo Kirjat Šmon. Izraelski doseljenici su vrlo negativno nastrojeni prema medijima, naoružani su i česta su prijetnja novinarima", kazao je Sejfović.

Dodao je da su sigurnosne mjere u blizini Pojasa Gaze enormno visoke i da su u tom sukobu, pored izgubljenih nevinih života, "najveća žrtva novinarstvo i istina".

Istakao je i da većina Palestinaca ne podržava postupak Hamasa i napad koji je ta grupa izvela 7. oktobra na izraelske gradove.

"To ne znači da ne podržavaju otpor, ali ne podržavaju taj čin 7. oktobra. Ono što se mora shvatiti jeste da su ljudi unutar Gaze opkoljeni, zatvoreni, bez humanitarne pomoći, bez vode, hrane i struje. Ti su ljudi potpuno prepušteni sami sebi, nemaju drugog načina da pruže otpor jednoj od najnaoružanijih vojski u svijetu, koja ima veliku finansijsku podršku zapadnih zemalja i medija", naglašava novinar Anadolu.

Osjećaj napuštenosti

Istakao je da se Palestinci osjećaju napuštenim od arapaskog i zapadnog svijeta i svih ostalih.

"Lično nisam imao nikakvih problema među Palestincima. Oni su vrlo gostoljubiv narod, otvorenih vrata. S kim god sam htio da pričam na početku, svi su bili zainteresovani, međutim, kako je vrijeme odmicalo, zavladao je strah. Na Zapadnoj obali ubijaju se djeca, vrše se noćni napadi izraelske vojske gdje vam ljudi ulaze u kuću naoružani. Uhapsili su Jelala Rumanija koji je jedan od analitičara i profesora, novinara, koji je u prošlosti govorio istinu o Palestini. Imao sam priliku da razgovaram s njegovom kćerkom. Tu noć su izraelske snage ušle u njihov stan i uhapsile ga, kao i njegovog sina, koji je doktor. Ta opresija nad palestinskim narodom je konstantna", istakao je i dodao:

"Čak su izraelski novinari napadnuti i skinuti s ekrana da ne bi izrazili svoje mišljenje. Bio sam užasnut ubistvima djece, targetiranjem ambulanti, čupanjem maslina na farmama Palestinaca, urušavanjem njihovih domova. Ljudi su obespravljeni i kako je vrijeme odmicalo, osjetilo se da su ljudi sve više u strahu i bilo je sve teže dogovoriti izjavu bilo koga, jer onog trenutka kada se lice jednog Palestinca pojavi u medijima oni i njihove porodice postanu mete."

Naveo je da veliki dio izraelskog naroda ne podržava premijera Benjamina Netanyahua, kao ni politiku koju provodi, što je, podsjetio je, bilo vidljivo prije nemilog događaja 7. oktobra, kada su se hiljade Izraelaca sedmicama okupljali na antivladinim protestima.

Istakao je i da je narod na Zapadnoj obali izgubio povjerenje prema Palestinskoj upravi i predsjedniku Mahmoudu Abbasu.

"Narod Palestine se osjeća zapostavljenim i od njega i njegove administracije. Politika je jedno, stvarnost na terenu drugo. Narod na Zapadnoj obali ne podržava postupak Hamasa 7. oktobra, međutim isto tako ne podržava šutnju palestinskih vlasti na Zapadnoj obali", rekao je Sejfović.

Mjesto gdje istina umire

Sejfović je u protekloj deceniji izvještavao iz mnogih kriznih područja na evropskom, afričkom, azijskom i južnoameričkom kontinentu. U februaru prošle godine izvještavao je iz Ukrajine kada je Rusija pokrenula rat protiv te zemlje.

Ističući da je stradanje civila zajedničko u ratu u Ukrajini i u Palestini, Sejfović je ipak ukazao na "licemjerstvo medija i međunarodne zajednice".

"Imamo Zapad koji Rusiju naziva agresorom, nameće joj sankcije, potpunu izolaciju na zapadnoj sceni, dok se Izrael veliča, stvara se slika žrtve", smatra Sejfović i dodaje:

"Izvještavao sam iz svih ratova u zadnjih deset godina – iz Libije, Sirije, Iraka, Irana, o ubistvu Qasema Soleimanija, u Bangladešu, protjerivanju Rohinja, sukobu na Filipinima i Maraviju, međutim ovo čemu sam svjedočio u Izraelu i Palestini me je toliko šokiralo. Taj narod (Palestinci op.a.) je potpuno zapostavljen, niko im ne pruža pomoć, postoje dokazi o ratnim zločinima, ali obilaskom svih tih sukoba, ovaj koji se sada dešava Palestincima je nešto najnehumanije čemu sam svjedočio od Afrike, Latinske Amerike, Bliskog istoka, Ukrajine. Ovaj je sigurno jedan od najžešćih ratova, mjesto gdje istina umire. Sva pažnja je bila okrenuta Ukrajini jedno vrijeme i činjenica je da se žrtve pretvaraju u samo brojke od međunarodnih medija i međunarodne zajednice. Palestina je sada mjesto gdje ljudskost umire", poručio je Sejfović.

Na kraju je istako da ovaj sukob nije rat između muslimana i Jevreja i da mnogi ortodoksni Jevreji koji sebe nazivaju Palestincima ne priznaju državu Izrael.

"Ovaj sukob nije rat između muslimana i Jevreja, već između cionističkih Jevreja koji za vlastite potrebe pokreću sukobe. U ratu se zarađuju ogromne svote novca. Palestinski Jevreji se pokušavaju organizovati unutar starog grada u Jerusalemu kako bi pružili podršku Palestincima i prema njima su izraelske vlasti nasilne", istakao je na kraju Sejfović.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

:hm povecao se broj taoca.. kod izraelaca.. glavna vijest. a 8.000 ubijenih Palestinaca, civila.. :/*
kao i razrushili kuchu glavnog Hamasovca.. mogli su to i prvi dan.. :-? i tako ..u nedogled
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Ima li kod tebe jehudija Munča
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2131
Posts: 7646
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Bella »

Gudi wrote:
Wed Nov 01, 2023 2:05 am
Ima li kod tebe jehudija Munča
..prilichno.. i meni su sasvim ok... :)
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Izraelsko-palestinski odnosi

Post by Gudi »

Bella wrote:
Wed Nov 01, 2023 2:09 am
Gudi wrote:
Wed Nov 01, 2023 2:05 am
Ima li kod tebe jehudija Munča
..prilichno.. i meni su sasvim ok... :)
Cionisti 100%
🔻

Post Reply