Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Mina »

Image
Firma radnicima dozvoljava jedan odlazak u WC, svaki sljedeći odlazak košta ih 2,5 eura

Kineska kompanija našla se na udaru kritika zbog kažnjavanja “lijenih” radnika koji dnevno naprave više od jedne pauze za toalet.

Naime, Anpu Electric Science and Technology, kineska korporacija čije je sedište u Dunguanu u provinciji Guangdong, priznala je da sprovodi bizarnu politiku jednog odlaska u WC dnevno i kažnjava zaposlene koji je krše s 20 juana (2,5 eura).

Prema obavještenjima kompanije koja su nezadovoljni radnici podijelili na društvenim mrežama, najmanje sedam zaposlenih kažnjeno je 20. i 21. decembra, piše Indeks.

To pravilo izazvalo je bijes na društvenim mrežama, ali su službenici kompanije objasnili odluku uprave da stvori bizarno pravilo time da su mnogi radnici bili lijeni i koristili su pauze za WC da bi pušili i izbjegavali svoje dužnosti.

“Bespomoćni smo. Činjenica je da su radnici lijeni na poslu”, rekao je direktor kompanije za Guangdong TV.

“Uprava je više puta razgovarala s tim radnicima, ali još nije postigla pozitivan rezultat.”

On je dodao da se pravilo ograničenja korišćenja toaleta smatra boljom alternativom od otkaza, jer bi pronalazak novih radnika bio teži.

Također je objasnio da od prestupnika nije zatraženo plaćanje kazne od 2,5 evra, već je iznos oduzet od njihovih mjesečnih bonusa.

Vijest o kazni kompanije privukla je pažnju opštinske Kancelarije za ljudske resurse i socijalno osiguranje.

Tamošnji zvaničnici započeli su istragu o tom pitanju, ali već su rekli kineskoj publikaciji “The Paper” da je pravilo nezakonito.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Ranije ssm nekad citala, bilo isto u Kini, da su tjerali uposlenike da hodaju na koljenima ulicom, kako bi ih kaznili sto nisu napravili profit koji je firma ocekivala. Bila je i slika, ako pronadjem stavit cu.

I cini mi se da se citav svijet okrece u ovom pravcu - da se sto vise odradi a za isto para.

Ja zivim u gradu coca-cole, i imala sam nekoga ko je radio kod njih, nesto oko finansija.
Prosle su godine svi raspusteni, firma je preselila kancelarijske poslove u Indiju. Tamo ce ljudi da rade za $5 po satu, umjesto za $25 u US.

Sta bi se cojek vise cudio manjim poduzecima kad i ovako velika gledaju uglavom sebe samo.

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by laganini »

...pet dolara satnica bi bi bila dobra i u bih...

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

To je normlano.. ako je izvodljivo -zasto ne platiti manje za isti rad..

Odlazak u wc kao i cigarete pauza. je ipak placeno vrijeme.. treba sam radnik biti svjestan -da ne pretjeruje.
1
1 Image

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by laganini »

..jedan moj susjed je radio u Njemačkoj i na taj način pokušava preveslat njemca al ovaj mu je dosa do njega i pita ga jel bolestan kad ide stalno u wc...il radi il na bolovanje..

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Jan 12, 2021 11:23 pm


Odlazak u wc kao i cigarete pauza. je ipak placeno vrijeme.. treba sam radnik biti svjestan -da ne pretjeruje.
Pretjerivanje je dopustiti radniku da ode samo jednom do wc na trosak firme.

Ma zapravo to je gazenje osnovnih ljudskih prava i potreba.

Ne treba ni jesti ni piti, da nas u wc ne natjera :jbg

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Jan 13, 2021 1:51 am
Bella wrote:
Tue Jan 12, 2021 11:23 pm


Odlazak u wc kao i cigarete pauza. je ipak placeno vrijeme.. treba sam radnik biti svjestan -da ne pretjeruje.
Pretjerivanje je dopustiti radniku da ode samo jednom do wc na trosak firme.

Ma zapravo to je gazenje osnovnih ljudskih prava i potreba.

Ne treba ni jesti ni piti, da nas u wc ne natjera :jbg
..hm.. ...ljudsko bice se moze naviknuti na stosta,,,,vjerujem da je to za neke ozbiljan problem kao i da ima radnika koji to zloupotrebljavaju... moze se desiti, periodicno da neko ima potrebu za ucestalim odlaskom... i ako posao dozvoljava -moze se tolerisati....
..a i to pozivanje na ljudska prava - me zbilja nasmijava... koji god problem- eto ga ljudska prava ugrozena... de :hahah
.. kad rade za drugog pogotovo su 'ugrozeni' ... a, u svom biznisu - cijeli dan ne idu u wc... :hahah
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Skitnica »

Vjerovatno ozbiljan razlog je postojao zbog kojeg su dosli do takve odluke. Ko zna koliko puta dnevno su isli u wc ..a stvari to samo bio izgovor. 1000 radnika da ode samo 3 X, u WC i provede 5 minuta u njemu .. ako ne i vise.. Previse potrosenog vremena .. :jbg


U nekim firmama cak i odlazak na cigara pauze se odbija od radnog vremena .. Pametno.

Neko ko pusi je izlazio 10 x da zapali cigaretu i brojalo mu se to u radno vrijeme.. e pa nece vise moci.. :kaafa mocice ali rijede.. :D/
3
2 Image 1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by dezire »

“Uprava je više puta razgovarala s tim radnicima, ali još nije postigla pozitivan rezultat.”


Klasika! Znači,uvijek isti radnici! Ovom potezom,ne kažnjavaju sve radnike,već samo te koji ,,zabušavaju,,.
I takvih ima svugdje.
Ja sam pitala,svoje, da li i kod kuće,svaki sat,provode 20 min na wc-u? :??
Jer,po tome,onda pola života provedu tamo. I da,obavezno se nosi torba na wc.Jer tu su i cigarete i mobitel :D

Pauza je u 11:30h...na wc se ide u 11:10h i vraća se na radno mjesto u 11:28h :D
Kraj radnog vremena je u 16h a na wc idu u 15:45h
I tako,minim.6 puta u toku radnog vremena i uvijek isti! Upozoravanje,ne daje nikakve rezultate!

Ne radi se tu o ljudskim pravima već o ljudskom bezobrazluku :D
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Odlaziti vani da pusite bez redovne pauze ja ovdje u iole ozbiljnom biznisu nisam jos vidila.
Slazem se, to je nedopustivo. Pusenje je navika, ne potreba.

Dopustiti samo jedan odlazak na wc u toku radnog dana (da se potsjetimo, u vecini zemalja to je 8 sati) jest krsenje prava na osnovne ljudske potrebe.

Postoje ljudi koji jednostavno moraju cesce da koriste wc. Postoje zene i postoje dani kad moraju odlaziti cesce.

Razumila bi poslodavca da je uveo 3-4 odlaska, s pravom na ostajanja tamo ne dulje od 5-6 minuta.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Ina »

Jednom je doista malo.. Za skup više radnih sati.
Iako se vjerovatno svakome desilo ponekad da ne ode čak ni jednom. Moralo je sačekati.

Pretjerani bezobraznjakovici će uvijek pokušati naći način.. pa bi stoga bilo korektnije da se nađe i način koji će njih najprije direktno penalizirati.

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by blackadder »

Nema ovo veze sa wc-om. Ovi su išli u wc da puše i zabušavaju. Lijepo su rekli da ne žele da otpuštaju. Radnici, bolje reći neradnici su uvijek gledani kao žrtve i po automatizmu svi suosjećaju sa njima, dok su gazde uvijek zli i iskorištavaju jadne radnike.
A nema gore bagre od neradnika

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

blackadder wrote:
Wed Jan 13, 2021 8:25 pm
Nema ovo veze sa wc-om. Ovi su išli u wc da puše i zabušavaju. Lijepo su rekli da ne žele da otpuštaju. Radnici, bolje reći neradnici su uvijek gledani kao žrtve i po automatizmu svi suosjećaju sa njima, dok su gazde uvijek zli i iskorištavaju jadne radnike.
A nema gore bagre od neradnika
Da se potsjetimo - rijec je o Kini.

Ja nisam vidila da igdje ljudi odlaze pusiti za vrijeme radnog vremena do na Balkanu i u Francuskoj.
Cak na nekim pozicijama na pomenutim mjestima i ne odlaze, puse na radnom mjestu.

U Americi nema sanse. Kakve bi tek bilo u Kini.

Mozda sav svijet gledamo ko i svoju sredinu.

Osim Balkanskih zemalja necete naci nigdje da svaki drugi muskarac pusi, i svaka treca zena.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Bas sam se zadala da nadjem ovu vijest

BRUTALNO PONIŽAVANJE UPOSLENIKA: Pogledajte kako su radnici kažnjeni zbog toga što nisu ispunili zadane ciljeve


Šest radnika firme koja proizvodi kozmetiku je u odijelima “na sve četiri” polako išlo pored trotoara dok su ih automobili obilazili. Zaprepašteni prolaznici snimili su tužnu paradu poniženih službenika, koji su plašeći se otkaza, na izmaku snage trpjeli hirove šefa.

Iživljavanje je konačno zaustavila policija i rekla im da ustanu, a protiv njihovog poduzeća pokrenuta je istraga. Ovaj potez menadžera oštro je kritiziran na društvenim mrežama, dok oni tvrde kako su htjeli da motiviraju najlošije radnike.


User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

hm.. ovo neke sekte rade...u Aziji...
.nije li i da neki puzu , da bi dosli do Gospe.. Medjugorje.. :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Jan 14, 2021 12:47 am
hm.. ovo neke sekte rade...u Aziji...
.nije li i da neki puzu , da bi dosli do Gospe.. Medjugorje.. :hm
Sto posto. Nema sta drugo bit’ :jbg

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

:_)
..pa.. onda i nije tako za osudu.. :jbg

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by blackadder »

Peace wrote:
Wed Jan 13, 2021 10:00 pm
blackadder wrote:
Wed Jan 13, 2021 8:25 pm
Nema ovo veze sa wc-om. Ovi su išli u wc da puše i zabušavaju. Lijepo su rekli da ne žele da otpuštaju. Radnici, bolje reći neradnici su uvijek gledani kao žrtve i po automatizmu svi suosjećaju sa njima, dok su gazde uvijek zli i iskorištavaju jadne radnike.
A nema gore bagre od neradnika
Da se potsjetimo - rijec je o Kini.

Ja nisam vidila da igdje ljudi odlaze pusiti za vrijeme radnog vremena do na Balkanu i u Francuskoj.
Cak na nekim pozicijama na pomenutim mjestima i ne odlaze, puse na radnom mjestu.

U Americi nema sanse. Kakve bi tek bilo u Kini.

Mozda sav svijet gledamo ko i svoju sredinu.

Osim Balkanskih zemalja necete naci nigdje da svaki drugi muskarac pusi, i svaka treca zena.
I kaznu su im odbijali od bonusa, ne od plate :jbg

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

U firmi gdje radim, imamo bonus, pa znam kako to funkcionise.

Bonus se dijeli ako firma postize izvanredne rezultate. A zivot radnika postaje rad i spavanje. Mozda i forumanje :)

Moj je raspored od 7-3:30, ako sefica kaze sutra dodji od 6h, a ja dodjem u 6:01h, odbit ce mi od bonusa.
Ako firma trazi da budem tamo 10 sati dnevno, i svaku subotu, ne samo da necu dobiti bonus ne budem li sve te dana na vrijeme tamo, vec cu dobiti ukor.

A poslije tolikog rada, nisi vala ni zasto, ne trebati ni plata, a kamoli bonus :hahah

Ma ja malo i Jugoslaviju pamtim. Babo radio sam. Firma im placala hotel na Jadranu. Finansirala troskove puta do posla i nazad. Imala kuhinju, kuhare i fini hranu. Siromasnim dodijelila stanove. Prosjecnim davala bezkamatne kredite. Imala tri puta vise zaposlenih vec sto ih je trebalo, sto ce reci da je troje radilo sto je jedan mogu. U kapitalizmu je upravo suprotno, jedno odradjuje posla za troje. Mozda se kod vas to jos ne osjeti, ali osjetit ce. Porodica imala skolstvo i zdravstvo. I od plate, te jedne, se pristojno zivilo.

Nema toga vise nigdje, a od plate 70-80% amerikanaca mogu izdrzavati samo sami sebe. Ne moze biti bolje ni u Kini.
S druge strane, ti za koje radimo ne znaju gdje sta imaju, i pravi je trend posto zlatni wc.

Jasno je ko dan da idu neka teza vremena.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

S druge strane, ti za koje radimo ne znaju gdje sta imaju, i pravi je trend posto zlatni wc.
..e.. ne znam gdje si ih to vidjela... :hahah zive sasvim normalno...imaju kvalitetnije uredjaje.. kuce, aute.... no - ni blizu zlaatnih wc .... mozda estradni umjetnici... haha...
. interesantno- takve komentare cujem od naroda u Bosni- sta gazda vozi, gdje putuje, koliko puta se zeni... :jbg to nije briga radnika... ne svidja ti se- zbogom... :hm
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Ovdje ne cujes takve komentare jer vecina ljudi i ne zna za koga zapravo radi.

Procitah skoro negdje, vlasnik jedog veceg biznisa je izjavio - ako me drzava na spasi, morat cu prodavati svoje otoke.

Mnogo je tu za mene pogresnog danas kad jedan ima svoje otoke i 20.000 dnevno od gladi umre.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

.. ti znash da.. bolesni, ugrozeni po bilo kojem osnovu- dobiju pomoc od drzave ili humanitarnih org. ali moraju pratiti pravila, koja idu s tim programom...

.. shanse imaju/ mo svi- neko uspije neko ne.....razlozi- hm... duga bi lista bila...
.. isto tako... vjerujem da ima osoba koji smatraju da i ti / ili ja/ previshe imamo-zasto ne podijelimo s nekim to- tj -zasto se ne spustimo na taj neki 'nivo' itd.. uvijek je to zanimljiva tema..... :)

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

blackadder wrote:
Wed Jan 13, 2021 8:25 pm
Lijepo su rekli da ne žele da otpuštaju.
Moram se na ovo donavezati.

Ako jos uvijek mozete misliti da firma ne otpusta radnike jer joj je stalo do njih, na nacin da razmislja kako ce oni bez posla, onda vi zivite jos uvijek u nekom ljepsem svijetu.

Moje firma do velike stvari nece otpustiti radnike jer joj trebaju.
I svi smo ozalosceni kad nam neko ode, samo niko od nas ne razmislja kako ce on dalje, vec kako cemo se sad mi snaci dok novi ne dodje.
A i kad dodje, to je 3 mjeseca glavobolje, rad i iza njega i za njega. A na kraju ne znas ni hoce li ostati.
Firma gubi s novim radnicima.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Peace »

Bella wrote:
Sat Jan 16, 2021 12:39 am
.. ti znash da.. bolesni, ugrozeni po bilo kojem osnovu- dobiju pomoc od drzave ili humanitarnih org. ali moraju pratiti pravila, koja idu s tim programom...

.. shanse imaju/ mo svi- neko uspije neko ne.....razlozi- hm... duga bi lista bila...
.. isto tako... vjerujem da ima osoba koji smatraju da i ti / ili ja/ previshe imamo-zasto ne podijelimo s nekim to- tj -zasto se ne spustimo na taj neki 'nivo' itd.. uvijek je to zanimljiva tema..... :)
Ja ne pricam o tome da bogati trebaju dijeliti svoje bogatstvo sakom i kapom, gdje trebs i ne treba...

Ali nije u redu da budes prokleto bogat dok ljudi koji za tebe rade jedva krpe kraj s krajem.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Samo jedan odlazak u wc besplatan uposlenicima

Post by Bella »

Peace wrote:
Sat Jan 16, 2021 12:48 am

Ja ne pricam o tome da bogati trebaju dijeliti svoje bogatstvo sakom i kapom, gdje trebs i ne treba...

Ali nije u redu da budes prokleto bogat dok ljudi koji za tebe rade jedva krpe kraj s krajem.
Ne znam koje primjere imash...ali, to zavisi i od same osobe /radnika.... moze on imati visoku platu, ali i visoke prohtjeve i opet biti u minusu na racunu.
Ne mislim da je savjet- idi u skolu/ obrazuj se... jer i bogatih ima a nemju visiko obrazovanje..ali imaju 'nesto drugo' sto im je donijelo uspjeh/ novac.
raspikucama ne dam...zasto bi i bogati dao-takvima.... nema logike.. :)
1
1 Image

Post Reply