Amerika

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Naravno da ima i koristi se. ali ima sluchajeva gdje nije dovoljno.... nisu u pitanju mladi ljudi . ima zena u braku .. koje iz otkrivenih anomalija u trudnochi.. zele da same odluche..sta dalje..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Prevencija i u braku :jbg

Ako se i pored toga desi, ja bi dozivila da to dijete zbilja treba da se rodi.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

:D/ . ima i takvih . kcerka i unuche isto godishte
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Desavalo se toga cak i sredinom 20og vijeka. Nema pisanog pravila da ne smije biti.

Poznavala sam zenu koja je ostala trudna u 50im, sinovi i kceri su joj bile poudate.
Plakala je zbog te trudnoce, razmisljala da se ubije, bilo ju je sramota.
Ta se kcerka udala u Zenicu, muz joj je mlad umro, i ona je svoju majku dohranila. Niko je drugi nije htio.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Nije problem kad neko hoche ... u bilo kojoj situaciji. ... problem je kad to neko ne dozvoljava i to zakonom.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Pa ako je na vlasti covjek koji vjeruje u Boga, on ce se tome protiviti. Jer se i svaka religija protivi.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

.Nisam shvatila, sto si napisala.. :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Religije su protiv abortusa. Ako su na vlasti ljudi koji drze do religije i Boga, protivit ce se i oni.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Zavisi. veliki br demokrata su . vjernici.. ipak bi prepustili zeni da sama odluchi... bez ikakvog nametanja...

Ako je samo iz vjerskih pogleda. to je jako opasno. koristiti vjeru za tako sto..a isti se ne suzdrza da ..pljackaju . varaju po bilo kojem osnovu... jer imaju vjeru iza sebe . da im oprosti ''grijehe'.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Necu ulaziti u to da li su kadri da odredjuju, vjerovatno nisu.

Niko vise nije kadar da drugom nesto odredjuje/zabranjuje/spocitava.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Tragični rekord: 107.000 žrtava predoziranja u SAD prošle godine


Više od 107.000 Amerikanaca preminulo je prošle godine od prekomjerne upotrebe droge, čime je postavljen tragičan rekord u epidemiji predoziranja u Americi, pokazuju procjene Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), objavljene u srijedu.
To znači da je 2021. godine svakih pet minuta registrovana jedna žrtva predoziranja, prenosi agencija AP. Broj smrtnih slučajeva povećan je za 15 odsto u odnosu na prethodni rekord, postavljen godinu ranije. CDC ispituje umrlice, a zatim pravi procjenu, da bi uračunao zakašnjele ili nepotpune podatke.

Doktorka Nora Volkov, direktorka Nacionalnog instituta za zavisnost od upotrebe narkotika, najnovije cifre je nazvala "zaista zapanjujućim".

Iz Bijele kuće je saopšteno da je ubrzanje stope smrtnih slučajeva prekomjerne upotrebe droge "neprihvatljivo" i ukazano na nedavno najavljenu nacionalnu strategiju za kontrolu narkotika. U strategiji se poziva na preduzimanje mjera kao što su pristup liječenju za veći broj ljudi, zaustavljanje trgovine narkoticima i veća dostupnost lijeku naloksonu koji se koristi za poništavanje efekata predoziranja.

Broj žrtava predoziranja u SAD raste veći dio godina, više od dvije decenije. Počeo je da se povećava 1990-tih sa predoziranjem lijekovima protiv bolova, zatim je uslijedio talas smrtnih slučajeva zbog prekomjerne upotrebe drugih opijata kao što je heroin i, trenutno - nelegalnog fentanila.

Prošle godine, broj slučajeva predoziranja fentanilom i drugim sintetičkim opijatima premašio je 71.000, sa rastom od 23 odsto u odnosu na godinu ranije. Takođe je povećan broj smrtnih slučajeva zbog prekomjerne upotrebe kokaina za 23 procenta, i metamfetamina i drugih stimulansa za 34 odsto.

Uzrok predoziranja često je upotreba više narkotika. Pojedini ljudi uzimaju više narkotika, a jeftini fentanil sve više se miješa sa drugim drogama, često bez znanja kupaca, navode zvaničnici.

“Posljedica je da je veliki broj ljudi - među kojima su i oni koji povremeno koriste narkotike i čak adolescenti - izložen tim jakim supstancama koje mogu da dovedu do predoziranja čak i sa relativno malom količinom", upozorila je Volkov u saopštenju.

Eksperti ocjenjuju da je pandemija koronavirusa pogoršala problem, s obzirom na to da su zavisnici bili izolovani zbog karantina i drugih restrikcija, a bio je otežan i pristup liječenju.

Podaci o žrtvama znatno se razlikuju od države do države. U Aljaski je zabilježen rast od 75 odsto 2021. godine - najveći od svih američkih država. Na Havajima, broj žrtava predoziranja pao je za 2 procenta.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Zločin iz mržnje u Buffalu, napadač bio sklon teorijama zavjere

https://balkans.aljazeera.net/videos/20 ... ma-zavjere


U pucnjavi u supermarketu u gradu Buffalo, u saveznoj državi New York, ubijeno je najmanje 10 osoba.
U pucnjavi u supermarketu u gradu Buffalo, u saveznoj državi New York, ubijeno je najmanje 10 osoba.

Napadač je uhapšen, a policija je saopćila da je napad bio rasno motiviran.

Više informacija ima Al Jazeerin Ivica Puljić.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Snimak roditelja ispred skole u Texasu u kojoj se desio masakr


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Nakon pokolja u Texasu, Joe Biden poslao poruku

U osnovnoj školi u Teksasu u utorak došlo je do pucnjave u kojoj je ubijeno 19 djece te dvoje odraslih. Ova je vijest šokirala sve, a reagirao je i predsjednik SAD Joe Biden.

Do pucnjave je došlo u utorak u 11:17 po teksaškom vremenu u Osnovnoj školi Robb u Uvaldeu, gradiću na jugozapadu Teksasa.


Napadač (18) otvorio je vatru na osnovnu školu Robb u gradu Uvalde prije nego što su ga ubili pripadnici policije, rekli su zvaničnici.

Istražitelji kažu da je osumnjičeni bio naoružan pištoljem, poluautomatskom puškom AR-15 i magacima velikog kapaciteta, piše BBC.

Tinejdžer je osumnjičen da je upucao svoju baku na početku divljanja.

Lokalni mediji javljaju da je on možda bio srednjoškolac na tom području.

Šef policije Nezavisnog školskog okruga Uvalde Pete Arredondo rekao je da istražitelji vjeruju da je napadač "radio sam tokom ovog gnusnog zločina".

Osmogodišnjeg Uziju Garsiju je njegova porodica identifikovala kao jedno od djece ubijene u pucnjavi u školi.

„Najslađi dječak koji je ikada poznat“, rekao je Garsijin deda Meni Renfro za Asociated pres. "Ne govorim to samo zato što je on bio moj unuk."

Deda Renfro je rekao da ga je Uziyah posljednji put posjetio u San Angelu tokom proljetnog raspusta:

“Počeli smo zajedno da igramo fudbal, a ja sam ga učio šeme dodavanja. Tako brz mali dječak i mogao je tako dobro uhvatiti loptu...", piše The Guardian.

Lisa Garza, 54, iz Arlingtona u Teksasu, također je oplakivala smrt svog rođaka Xaviera Javiera Lopeza.

"Bio je 10-godišnji dječak pun ljubavi, koji je samo uživao u životu, ne znajući da će se ova tragedija dogoditi danas", rekla je ona. „Bio je veoma šaljiv, volio je da igra sa svojom braćom, svojom mamom...”

Lopezov rođak je ranije rekao KSAT-u lokalnoj podružnici ABC News da je njegova majka bila s njim u školi tokom ceremonije dodjele nagrada samo nekoliko sati prije pucnjave, ne sluteći da će to biti posljednji put da ga vidi.

Porodica je identifikovala Amerie Jo Garzu, takođe 10 godina, kao jedno od ubijene dece.

Njen otac, Angel Garza, rekao je za ABC News da je djevojčica upravo napunila 10 godina 10. maja.

"Hvala svima na molitvama i pomoći u pokušaju pronalaženja moje bebe", napisao je Angel Garza za ABC u izjavi. “Pronađena je. Moja mala ljubav sada leti visoko sa anđelima iznad. Ne uzimajte sekund zdravo za gotovo. Zagrlite svoju porodicu. Reci im da ih volite. Volim te Amerie Jo. Čuvaj svog mlađeg brata za mene.”
Policija je objavila da je i 18-godišnji napadač Salvador Ramos mrtav. Više od 10 djece je povrijeđeno, a jedna žena i djevojčica su u kritičnom stanju. Radi se o školi koju pohađaju učenici do četvrtog razreda. Ima ih petstotinjak i većinski su hispanskog porijekla i siromašnog ekonomskog statusa.

To je najsmrtonosniji napad u američkim osnovnim školama otkako je dvadesetero djece i šestero učitelja ubijeno u pucnjavi u školi Sandy Hook u Connecticutu prije deset godina.

Američki predsjednik Joe Biden obratio se naciji iz Bijele kuće.

"Nadao sam se, kada sam postao predsjednik, da neću to morati ovako se obraćati", rekao je na početku nazvavši masovnu pucnjavu u osnovnoj školi u Teksasu još jednim masakrom u SAD-u.

"Prekrasni, nevini učenici drugog, trećeg, četvrtog razreda. I deseci male djece koja svjedoče onome što se dogodilo, vide svoje prijatelje kako umiru, kao da su na bojnom polju, za ime Boga", rekao je Biden.

"Izgubiti dijete je kao da vam je otkinut komad duše", rekao je dodajući da je osjećaj kao da se gušite.

Pozvao je naciju da se moli za žrtve i ustane protiv lobista oružja nakon današnjih događaja.

"Zato večeras molim naciju da se moli za njih, da roditeljima i braći i sestrama da snagu u tami koju sada osjećaju. Kao nacija, moramo se pitati kada ćemo se, za ime Boga, suprotstaviti lobistima oružja? Kada ćemo, za ime Božje, učiniti ono što svi znamo da treba učiniti?" zavapio je Biden i dodao: "Vrijeme je da ovu bol pretvorimo u akciju."

“Dosta mi je svega, umoran sam. Moramo djelovati. Nemojte mi samo kazati da ne možemo reagirati nakon ovog pokolja. Zašto dozvoljavamo da se ovo desi?”, rekao je Biden.

Napadač, Ramos je živio u Uvaldeu, gradiću oko 130 kilometara udaljenom od San Antonija.

Napadač je prije napada na društvenim mrežama podijelio fotografije oružja, a račun Salvadora Ramosa je uklonjen ubrzo nakon što je guverner Greg Abbott potvrdio njegov identitet.

Malo prije pucnjave, poslao je poruku nepoznatoj djevojci i dao joj naslutiti da planira napad. Ramos ju je označio na fotografiji oružja i napisao: 'Imam malu tajnu. Želim ti reći. Budi zahvalna što sam te tagirao.'

Ona je odgovorila: 'To je strašno. Jedva te poznajem, a ti me označuješ na slici s nekim oružjem.'

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed May 25, 2022 5:06 pm
Snimak roditelja ispred skole u Texasu u kojoj se desio masakr

Kad budu slike djece ili unuchadi .. seRatora. . onda che i glasat.... i usvojiti zakon . koji skoro svi gradjani .zele,,, imali oruzje ili ne...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

To tesko da ce ikad biti. Oni svoju djecu salju u privatne skole s velikim obezbjedjenjem.

Sinoc mi dijete kaze - ako se odlucim imati djecu mama, ne bi ih odgajala u USA.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

I ti si svoju ovdje odgojala. i kako pishesh .super su... :qq
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Ja sam odgojena izvan ove zrmlje tako da sam i djecu drukcije odgajala.
Ali nije samo bojazan kako ces ih odgojiti, vec da i ne bi stradali, a mozes to sad svugdje.
Ja se nesto razmisljam koliko je uopste pametno izlaziti iz kuce ako nemas potrebu :hm
Mozes biti upucan bilo gdje.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Mračna hronologija masovnih ubistava u SAD


Masovno ubistvo 19-oro djece i dvoje nastavnika u osnovnoj školi u Teksasu posljednje je u nizu masakara počinjenih vatrenim oružjem u SAD. Samo u toku 2021. godine, u SAD je registrovana 61 masovna pucnjava, što govori o najvećem broju takvih incidenata u proteklih 20 godina, saopštio je FBI.
BUFFALO, maj 2022. - Bijelac rasista je automatskom puškom u prodavnici ubio deset Afroamerikanaca. U zatvoru je i optužen za masovno ubistvo.

NEW YORK, april 2022. - U jednom od najgorih napada u javnom prevozu u Njujorku, napadač je ranio 23 osobe iz vatrenog oružja. Uhapšen je.

OXSFORD, novembar 2021. - Četvoro učenika je ubijeno, a sedmoro je ranjeno u srednjoj školi u Mičigenu, kada je učenik škole otvorio vatru. Uhapšen je, kao i njegovi roditelji.

INDIANAPOLIS, april 2021. - Bivši zaposleni u Fedeksu, koji je bio na psihijatrijskom liječenju, ubio je osmoro ljudi i ranio nekoliko u filijali te firme u Indijanapolisu. Na kraju se ubio.

LOS ANGELES, mart 2021. - Četvoro ljudi je ubijeno, među njima i dijete, kada je napadač pucao u poslovnoj zgradi u Los Anđelesu. Uhapšen je.

BOULDER, mart 2021. - Ubica je vatrenim oružjem u supermarketu u Bolderu, Koloradu, ubio desetoro ljudi, uključujći i policajca. Među ubijenima je i bio mladić porijeklom iz Srbije.

ATLANTA, mart 2021. - Osmoro ljudi, uključujući i šest žena azijskog porijekla, ubijeno je u seriji napada u okolini Atlante. Napadač je uhapšen.

MILWAUKEE, februar 2020. - Muškarac je ubio petoro kolega u fabrici pića u Milvokiju, a potom je i sebi oduzeo život.

DAJYON, avgust 2019. - Naoružani muškarac je u centru Ohaja, gdje se nalaze noćni klubovi, ubio devet osoba, među njima i svoju sestru. Policija je ubila napadača.

EL PASO, avgust 2019. - U prodavnici Volmart ubijene su 22 osobe, a napadač je prethodno napisao izjavu u kojoj je naveo da je pucnjava "odgovor na hispansku invaziju Teksasa". Uhapšen je na licu mjesta.

VIRGINIA BEACH, maj 2019. - Nezadovoljni zaposleni u javnom preduzeću otvorio je vatru u kancelariji i ubio 12 osoba, prije nego što ga je policija ubila na licu mjesta.

AURORA, februar 2019. - Muškarac je u fabrici u Ilinoisu ubio petoro ljudi, prije nego što ga je smrtno ranila policija.

TOWSEND OAKS, novembar 2018. - Bivši marinac ubio je 12 osoba u baru u predgrađu Los Anđelesa. Potom je sebi oduzeo život.

PITTSBURGH, oktobar 2018. - Napadač je u sinagogi u Pitsburgu ubio 11 vjernika koji su se tu okupili na Šabat.

SANTA FE, maj 2018. - Učenik star 17 godina otvorio je vatru ispred svoje srednje škole kod Hjustona i ubio devet učenika i nastavnika. Predao se policiji.

PARKLAND, februar 2018. - Bivši učenik škole Mardžori Stounmen Daglas na Floridi ubio je 17 učenika i nastavnika.

SOUTHERLAND SPRINGS, novembar 2017. - Muškarac, koji je izbačen iz američkog vazduhoplovstva zbog nasilja u porodici, ubio je 26 osoba u seoskoj crkvi u Teksasu. Potom se ubio.

LAS VEGAS, oktobar 2017. - Napadač je pucao na posjetioce muzičkog festivala sa prozora sobe na 32. spratu hotela. Ubio je 58 ljudi, a potom i sebi oduzeo život.

ORLANDO, jun 2016. - Napadač je ubio 49 osoba u gej klubu Puls, a policija ga je ubila na licu mjesta.

SAN BERNARDINO, decembar 2015. - Muž i žena ubili su 14 osoba na poslovnoj zabavi u San Bernardinu, južnoj Kaliforniji. Oboje su ubijeni u obračunu sa policijom.

ROSEBURG, oktobar 2015. - Napadač je upao u kampus koledža u Oregonu i ubio devet osoba. Policija ga je ubila na licu mjesta.

CHARLESTON, jun 2015. - Bijelac, rasista je ubio devetoro Afroamerikanaca u crkvi u Južnoj Karolini. Osuđen je na smrtnu kaznu.

WASHNGTON, septembar 2013. - Bivši rezervista u mornarici ubio je 12 osoba na brodogradilištu u državi Vašington. Ubila ga je policija.

NEWTON, decembar 2012. - Naoružani muškarac je ubio 26 osoba, među njima i 20-oro djece, u osnovnoj školi Sandy Hook u Kontektikatu. Prethodno je ubio i svoju majku, a poslije masakra u osnovnoj školi oduzeo je i sebi život.

AURORA, jul 2012. - Maskirani napadač ubio je 12 osoba u bioskopu u Aurori, Koloradu. Osuđen je na nekoliko doživotnih robija.

FORT HOOD, novembar 2009. - Vojni major i psihijatar otvorio je vatru u vojnoj bazi Fort Hud u Teksasu i ubio 13 osoba.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed May 25, 2022 11:40 pm
Ja sam odgojena izvan ove zrmlje tako da sam i djecu drukcije odgajala.
Ali nije samo bojazan kako ces ih odgojiti, vec da i ne bi stradali, a mozes to sad svugdje.
Ja se nesto razmisljam koliko je uopste pametno izlaziti iz kuce ako nemas potrebu :hm
Mozes biti upucan bilo gdje.
ne bih da idem u tvoju privatnost.. ali ne razumojem .kako si ih odgajala . van ove zemlje. ovdje su se skolovali.. :hm
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Pratila sam kroz skolovanje moje djece… Najveca priznanja u skolama odnosila su uvijek djeca roditelja koji su dosli od nekud… Azija, Afrika i Evropa.
A skoro sam se negdje nasmijala jednoj fotki. Pronasla sam je, slika ti sve govori

USA Math Team Olympiad beats China for the first time in 20 years

Image


Latinska ne bas, oni ne usmjeravaju djecu na skolstvo. Cak se postojali neki programi koji su imali za cilj da djecu navuku na obrazovanje.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Vidi Bella

Image

I ovo gdje se desilo par puta, ti su vidili od Amerike

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2108
Posts: 7605
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Ne znamo da li su vidjeli..... ali ovo ubijanje u shkolama je zbilja cudno... i lako sprijechiti. :-? ne dozvoliti da moze kupiti preko neta tako shto..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2692
Posts: 11061
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Sad mi kcerkica textala
Muz od one uciteljice sto je ubijena u jucerasnjem masakru u Texasu, imo danas srcani udar i umro.

Post Reply