Amerika

Društvene teme i dešavanja van Bosne i Hercegovine
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Na koncertu Travisa Scotta 8 mrtvih, stotine ozlijeđenih: "Ljudi su samo padali..."

Image

TIJEKOM stampeda na koncertu Travisa Scotta na festivalu Astroworld u Houstonu poginulo je najmanje osam osoba, a stotine su lakše i teže ozlijeđene. Do incidenta je došlo kada se publika za vrijeme nastupa počela približavati pozornici. Koncert je nakon toga prekinut.


Sam Pena, zapovjednik vatrogasne postaje Houston, kazao je da je do stampeda došlo oko 21 sat, kada se gomila počela "gurati prema prednjem dijelu pozornice".

"Ljudi su počeli padati, gubiti svijest i to je stvorilo dodatnu paniku", rekao je Pena. Dodao je kako je 17 posjetitelja prevezeno u lokalne bolnice, od kojih je 11 zadobilo srčani zastoj. Među hospitaliziranima je i desetogodišnje dijete.

Dodatno, više od 300 ljudi prima liječničku pomoć u improviziranoj bolnici postavljenoj u blizini festivala.

Za sada nije poznato što je izazvalo nesreću.

"Mislim da je vrlo važno da ne iznosimo spekulacije. Nitko zasad nema sve odgovore", rekao je čelnik houstonske policije Troy Finner.

Probijali se kroz ogradu

Festival koji je organizirao Scott trebao je trajati u petak i subotu, no dužnosnici su izjavili kako je sada drugi dan festivala otkazan.

Na koncertu je bilo oko 50.000 posjetitelja. Na festivalu su trebali nastupiti i drugi glazbenici, uključujući SZA, Bad Bunny i 21 Savage.

Chronicle je objavio da je Scott nekoliko puta prekidao svoj 75-minutni nastup kad je vidio da su neki u publici blizu pozornice u opasnosti. Tražio je od zaštitara da provjere je li s njima sve u redu te da im se pomogne kako bi izašli iz gomile. Vozila hitne pomoći nekoliko su se puta probijala kroz masu kako bi došla do unesrećenih, piše list.


"Potpuno sam shrvan zbog onoga što se dogodilo sinoć. Moje molitve idu obiteljima žrtava i svima na koje je utjecalo ono što se dogodilo na festivalu Astroworld", napisao je reper.

Kaže kako podržava policiju dok istražuju što se točno dogodilo na koncertu te je napisao da je predan pružanju pomoći svima kojima je ona potrebna.

"Policija u Houstonu ima moju potpunu podršku u istrazi tragično izgubljenih života. Posvetit ću se suradnji sa zajednicom u Houstonu kako bih pružio potporu potrebitim obiteljima. Zahvaljujem policiji u Houstonu, vatrogascima i djelatnicima NRG Parka za brzu reakciju i podršku. Volim vas sve", napisao je Travis.

Svjedoci: Vidjeli smo ljude u nesvijesti

Edward, 25-godišnji dugogodišnji obožavatelj Travisa Scotta, opisao je za BBC što se dogodilo.

Bio je usred gomile kada su, kaže, stvari postale dramatične. Kako je nalet postajao sve gori, očajni posjetitelji koncerta pokušali su pobjeći, gurajući se i povlačeći.

"Djevojka me zgrabila i čvrsto se držala za mene", rekao je. Morao sam je smiriti jer je doslovno mislila da će umrijeti.

Edward kaže da je napravio zaštitni krug rukama oko nje kako bi mogla doći do daha. Uspio ju je izvući iz gomile i pomoći joj na sigurnom. Dok je izlazio, vidio je ljude u nesvijesti oko sebe, od kojih su neke već pokušavali oživjeti.

Drugi sudionik, Andy Pacheco, snimio je trenutak kada se posjetiteljica koncerta Seanna Faith popela na platformu na kojoj je bio snimatelj kako bi ga zamolila da učini nešto. Htjela je da kamerman pozove policiju ili liječnike. Ali njezina molba za pomoć bila je uzaludna.


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Ovo je bas bilo haoticno. Djeca su moja prije 2-3 godine bili na njegovom koncertu u Atlanti, i sin mi sinoc kaze da su ljudi toliko divljali da se on plasio tada da ne strada.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

:hm
Evo, sad ce i kriminalno da ga ganjaju.. aj....
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Nov 08, 2021 4:07 pm
:hm
Evo, sad ce i kriminalno da ga ganjaju.. aj....
Mislim da i trebaju.

Jucer razgovaram s djecom, kazu mi da zapravo njegov tim poziva na euforiju, poziva na divljanje,
Kaze mi kcerka - nije bilo sumnje da ce se ovo jednom desiti, pitanje je samo bilo gdje i kada.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Sinoc mi sin ovo rece - neki poznati igrac (americki fudbal) jucer je sjeo pijan za volan, udario u drugi autu…taj je ekspolodirao, izgorila je djevojka od 20 godina i njen pas :(

Ne znam sta je ovo sa svijetom. Sve je vise ponasanja zbog kojeg se pitas je li ovo stvarno 21 vijek. Na ovom gore video ovi mladi ljudi se ponasaju ko divlji ljudi, ko pecinski ljudi.

User avatar
blackadder
Član
Član
Reactions: 473
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Amerika

Post by blackadder »

Bella wrote:
Sat Nov 06, 2021 11:37 pm
blackadder wrote:
Sat Nov 06, 2021 7:30 pm
Bella wrote:
Wed Nov 03, 2021 5:43 pm
:hm
. skoro da se kandiduje za predsjednika. e, nechesh.. :D/ lichno . meni drag kao i njegov brat na CNN....

. ima mushkaraca. vole da se tako pozdravljaju/ diraju. za obraze .. ne intimne dijelove. naravno... jednostavno su takvi, i ne misle da ikoga ponizavaju ili iskorishtavaju..
. gledala sam .zenske koje ga optuzuju. :D/ wao... teatralno
Da je tebi zavukao ruku pod košulju i uhvatio te za dojku, rekla bi ma on je takav :D/
:D
Detalje ne znamo. ali, iste su nastavile raditi s njim i slikati se -prilichno vesele i sretne - izgledale.
Slusala sam i vidjela njihovo ponashanje.... :hm slijede trend. 5 minuta slave. danas je to popularno da te neko 'dirkao' bez dozvole' i gle cuda. tek nakon par godina. ti pukne pred ocima. da je to to, sto je urokovalo tvoj neuspjeh... :D/
A ako ti zbilja neko zavuche ruku, pa bio to i Trump.. slijedi noga u nizem dijelu tijela :hahah istog momenta..
Rekao sam jer mi se čini da kažeš šta da se radi takvi su ti tipovi :jbg i čudiš se što ih neko optužuje, teatralno :D

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

blackadder wrote:
Tue Nov 09, 2021 10:57 pm


Rekao sam jer mi se čini da kažeš šta da se radi takvi su ti tipovi :jbg i čudiš se što ih neko optužuje, teatralno :D
Takvog su ga opisali.. kolege.... e, sta se desilo s par djevojaka.. ne znam.. mozda je preshao granicu... mozda iz nekog straha. nisu tada reagovale.. itd.... mogu i to shvatiti.....sve skupa. cudne okolnosti.
Danas je jako opasno raditi s zenama.. njihovo se uvazava... dok se ne dokaze ''situacija ''..... a suprotna strana,istog momenta gubi posao/ poziciju... tako... :hm pamet u glavu :/*
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Peace wrote:
Mon Nov 08, 2021 4:20 pm
Sinoc mi sin ovo rece - neki poznati igrac (americki fudbal) jucer je sjeo pijan za volan, udario u drugi autu…taj je ekspolodirao, izgorila je djevojka od 20 godina i njen pas :(

Ne znam sta je ovo sa svijetom. Sve je vise ponasanja zbog kojeg se pitas je li ovo stvarno 21 vijek. Na ovom gore video ovi mladi ljudi se ponasaju ko divlji ljudi, ko pecinski ljudi.
Da se donavezem. Jucer negdje uz kafu doznam da je stradala djevojka bila srpskog porijekla. I to je tacno. Ali cujem jos i vijest da je otac stradala djevojke optuzen za ratne zlocine na balkanu. Te sam sinoc malo googlala, nisam naisla na to nigdje. Otac se nigdje ne spominje. U jednoj sam vijesti naisla da pisu kako se ne zna sta je sa Tininim ocem, i da je mozda stradao u ratu na Balkanu.

Ali nasla sam da je Jovan Tintor optuzen, po biografiji mislim da je to potpuno druga osoba. Ne znam odakle su ljudi izvukli vijest o njenom ocu.

DEVOJKA (23) SRPSKOG POREKLA POGINULA U NESREĆI U LAS VEGASU: Na njen auto naleteo poznati sportista, Tina živa izgorela u vozilu

Tina Tintor (23), devojka srpskog porekla koja je sa porodicom živela u Las Vegasu, poginula je u saobraćajnoj nesreći kada je na njen automobil naleteo bivši ragbi igrač Las Vegas Rejdersa Henri Rags III.

Prema navodima policije, nesreća se dogodila u ranim satima u utorak 2. novembra, a u trenutku sudara "ševrolet korvete" i "tojote", sa Tinom je u automobilu bio i njen pas.

Sportista je, na deonici na kojoj je ograničenje brzine oko 60 kilometara na sat u automobil devojke udario pri brzini većoj od 250 kilometara na sat. Rags je u tom momentu imao dvostruko veći nivo alkohola u krvi od onog koji država Nevada dozvoljava.



Kako prenose američki mediji, prolaznici su više puta bezuspešno pokušavali da pomognu devojci koja je bila zaglavljena u automobilu. Kako su ispričali očevici, automobil je ubrzo zahvatio plamen, te su devojka i njen ljubimac izgoreli zaglavljeni u vozilu. Oni objašnjavaju da je Tina u trenutku kad je vozilo počelo da gori, još bila živa.



Ovdje pisana vijest ne prenosi, u videu govore da se culo njeno vristanje iz automobila. Bas strasno :((

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

. uzas... jadna djevojka.. a, i pijani vozac je imao zensku u autu.... zasto mu je dozvolila da vozi uopste
. ili je i ona . bila pijana..
... sad vishe ne mozes, ni prozor niti vrata otvoriti..ako je auto off..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Sjedinjene Američke Države su se po prvi put našle na godišnjoj listi demokratija koje „nazaduju“, navodi se u godišnjem izvještaju Međunarodnog instituta za demokratiju i izbornu pomoć.

U izvještaju, objavljenom u ponedjeljak, utvrđeno je da se broj nazadujućih demokratija udvostručio u protekloj deceniji, a posebno se spominje situacija u SAD-u, kao i zemljama Evropske unije poput Mađarske, Poljske i Slovenije.

Švedski istraživački centar upozorio je da se SAD i neke istočne članice EU-a suočavaju s padom građanskih sloboda i drugih sloboda.

U isto vrijeme, u Aziji, prvenstveno autoritarni režim u Kini baca sve veću sjenku na ostatak svijeta.

„Pandemija je proširila već postojeći jaz između demokratija s visokim performansama u zapadnoj Evropi i onih slabijih u centralnoj i istočnoj Evropi – rekao je Sam Van Der Staak, šef Međunarodnog Instituta IDEA za Evropu, prenijela je Fena.

On navodi da će ta podjela i dalje predstavljati izazov za jedinstvo Evrope, budući da se kontinent također suočava s većim vanjskim pritiskom nedemokratskih supersila.

‘Hibridne’ vlade i autoritarni režimi
„Ali njena povećana demokratska izolacija također predstavlja mogućnosti za veću integraciju i saradnju, jer je Evropa primorana da vrijednost demokracije vrednuje kao jezgro svoje temeljne snage“, navodi Van Der Staak.

Organizacija godišnje izvještaje pravi koristeći demokratske indikatore od 50 godina. Zemlje se dijele u tri kategorije – demokratije, koje uključuju i one koje nazaduju, „hibridne“ vlade i autoritarne režime.

U „hibridne“ zemlje spadaju Rusija, Maroko i Turska, a u autoritarne Kina, Saudijska Arabija, Etiopija i Iran.

„Historijska prekretnica za SAD bila je 2020. i 2021. godine, kada je bivši predsjednik Donald Trump postavljao pitanje legitimnosti izbora“, kaže se u izvještaju.

U izvještaju se spominje i rastuća polarizacija u SAD-u, kao i zakoni koji negativo utječu na manjine.

Navedeno je da su Turska, Nikaragva, Srbija, Poljska i Brazil zemlje u kojima je zabilježen najveći nazadak demokratije u protekloj deceniji.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Inflacija u SAD-u na najvišem nivou od 1990-ih


Zbog toga rastu troškovi života, što je posebno teško onima s manjim platama.
Inflacija u SAD-u porasla je do najvišeg nivoa u posljednjih nekoliko desetljeća.

1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

U mjesec dana u SAD-u otkaz dalo čak 4.5 milijuna ljudi. To je rekord

REKORDNIH 4.5 milijuna Amerikanaca dalo je otkaz u studenom, čime je stopa otkaza povećana na 3%, javlja CNN.

Radnici su posebno napuštali poslove u ugostiteljstvu, kao i zdravstvu. Povećao se i broj onih koji su dali otkaz u sektoru prijevoza, u skladištima i u komunalnoj djelatnosti.

Ako se ovom broju doda i broj ljudi koji su dobili otkaze, ukupni broj onih koji su u studenom u SAD-u napustili svoja radna mjesta penje se na 6.3 milijuna.

Imaju 10.6 milijuna slobodnih radnih mjesta

Najveći skok u broju otkaza zabilježili su hoteli i restorani, koji su u studenom ujedno imali i manji broj nepopunjenih radnih mjesta, pokazali su podaci.

Amerika je u studenom imala 10.6 milijuna slobodnih radnih mjesta, što je blagi pad u usporedbi s tek nešto više od 11 milijuna u listopadu. Broj nepopunjenih radnih mjesta u SAD-u dostigao je vrhunac prošlog srpnja. Tada ih je bilo 11.1 milijun.

U studenom je porastao broj zaposlenih u financijama i osiguranju, kao i broj zaposlenih u državnim službama.

Broj novozaposlenih je ostao na gotovo istoj razini kao i ranije, njih je bilo 6.7 ​​milijuna.
1
1 Image

User avatar
Revizor
Moderator
Reactions: 480
Posts: 1045
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Amerika

Post by Revizor »

sve lose vijesti na zadnjoj stranici
imal sta dobro draga punice u toj americi ☹
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Amerikanci su vrlo druželjubiv narod i često će neko koga prvi put u životu videti započeti neobavezan razgovor sa vama. Ovo mi se najčešće dešavalo dok čekam u redu u prodavnici.
:D/
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »


..Doživotna robija: Trojica bijelaca brutalno ubili crnca dok je džogirao, sve su snimili .

Konacno, kako i treba. Dozivotne.
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2006
Posts: 4230
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Amerika

Post by Kamilica »

Bella wrote:
Sat Jan 08, 2022 4:14 am

..Doživotna robija: Trojica bijelaca brutalno ubili crnca dok je džogirao, sve su snimili .

Konacno, kako i treba. Dozivotne.
Užas. Kako bolesno :fpalm

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

Image

:W izdrazao je skoro dva sta... odgovarat na pitanja.. uhljupa.. :hahah
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »


. tako je dedo
:hahah .
.... ovaj mali ..gori od tate
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

:qq
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

😮

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »


Na Manhattanu završena izgradnja najtanjeg nebodera na svijetu, milionske cijene stanova


Image

Izgradnja najtanjeg nebodera na svijetu koji se nalazi na Manhattanu je završena, tako da je spreman da primi svoje stanovnike.

Riječ je o neboderu pod nazivom Steinway Tower, čiji omjer visine i širine iznosi 24:1, a time je i zvanično najtanji neboder na svijetu.

S obzirom da je visok 435 metara, ovaj neboder je među najvišim na Zapadnoj hemisferi. Od njega su viši One World Center u New York Cityju (541 metar) te Central Park Tower (472 metra).

Steinway Tower sadrži 60 stanova koji se prostiru na 84 sprata tornja, a tu je i dodatna zgrada Steinway Hall.
Toranj je dizajnirala njujorška firma SHoP Architects, a izgradile su ga kompanije JDS Development, Property Markets Group i Spruce Capital Partnerst. Izgradnja je počela 2013. godine.
Super tanki neboderi, poznati kao "tornjevi olovke", postali su popularni u Hong Kongu još sedamdesetih godina prošlog stoljeća, a od tada su ovaj tip gradnje slijedili i drugi veliki gradovi poput New Yorka.

Image

Tripleks penthouse na vrhu nudi pogled na Central Park.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

I Florida donijela strogi zakon o zabrani abortusa


Guverner Floride Ron Desantis potpisao je zakon o zabrani abortusa poslije 15. nedelje trudnoće, čak i u slučaju silovanja i incesta. Florida se tako pridružila konzervativnim državama koje su zabranile abortus, uoči rasprave o tom pitanju pred Vrhovnim sudom.
MAJAMI - Florida je do sada bila država u koju su žene sa juga SAD, iz država gdje su bili zabranjeni abortusi, mogle da dolaze, a sa ovim zakonom to neće biti moguće.

Od 1. jula, abortus će biti moguć samo u slučaju da je život majke ugrožen ili da fetus ima ozbiljne anomalije. Prekid trudnoće nije moguć ni u slučaju silovanja, incesta, trgovine ljudima. Florida je do sada dozvoljavala abortus do 24. nedelje trudnoće.

Ron Desantis je poznati republikanac i potencijalni kandidat za predsjedničke izbore 2024.

Republikanci su i u drugim američkim saveznim državama uveli nove restrikcije za abortus. U Teksasu je prekid trudnoće zabranjen poslije 6. nedelje trudnoće.

Guverner Oklahome Kevin Stit je nedavno potpisao zakon kojim se krivično gone klinike za abortus, a kazna je i do 10 godina zatovra.

Guverner Arizone Dag Dusi potpisao je zakon kojim će biti zabranjen abortus poslije 15. nedelje trudnoće, ako Vrhovni sud potvrdi sličnu zabranu u Misisipiju - o čemu će se uskoro raspravljati.

Ako presuda iz 1973. kojom se garantuje pravo na abortus, Ro protiv Vejda, bude ukinuta, moguće je da 26 američkih saveznih država donese restriktivne zakone o abortusu, podaci su Gatmaher instituta, organizacije koja se zalaže za pravo na abortus.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 2006
Posts: 4230
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Amerika

Post by Kamilica »

Zanimljivo je da se za ovakve zakone najviše zalažu muškarci i najčešće oni donose iste. Mada eto ima mogućnost poslije 15. nedelje. Iako se ne zna koliko je uopšte žena sposobna rasudjivati i donositi odluke nakon takvog čina.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2167
Posts: 7769
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Amerika

Post by Bella »

....da je dovoljno zena protiv. ne bi zakon proshao.

ali da. to su republikanci. zadrti, religiozni.. i kad osoba nije u moguchnosti da izdrzava rodjeno dijete. velukodushno crkva pomaze i daje dijete nekoj familiji . koja za to dobiva novac. i ne rijetko da djeca su zrtve maltretiranja/ slostavljanja..

Ovaj Ron je gori od Trumpa... biche s njim problema..ako mu se sta ne desi.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2742
Posts: 11153
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Amerika

Post by Peace »

Protekcija se na svakom koraku moze kupiti :jbg

Post Reply