Bosanska mitomanija

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Bosanska mitomanija

Post by Vjetar »

Možda nije pravi termin u naslovu, ali shvatićete.

Slušao sam malo ovo:



I impresivan je nastup Pejakovića. Ovako uz pratnju šargije, nadahnuto i emotivno.
Ali, mene je ovo podsjetilo na sklonost nas Bosanaca da o sebi pričamo kao o nekom merhametli, srčanom, pravednom narodu, punom dobrote, punom gostoprimstva za sve koji nam dođu i tako u nedogled, aman kakvi smo...

Ja iskreno ne mislim da jesmo. Barem ne više. Možda, ustvari jesmo nekad bili, jer sam i sam upamtio to kod, nekadašnjih, naših ljudi. Ipak, mislim da je to već postalo samo odlika nekih pojedinaca, a da se narod kao narod u cjelini potpuno iskvario i izgubio sve te nekadašnje vrline o kojima se i danas priča kao da su i sad prisutne. Ev' ovo Pejakovićevo npr, sve što govori je samo puki mit.
Danas da opisujemo nekome naš današnji narod, onako iskreno, tačno ne znam koje bi se vrline mogle navesti za taj kolektiv ovdašnji, bosanski :jbg
Niti smo merhametli više, čak naprotiv, mislim da smo postali gramizivi i o svojim guzicama najviše zabrinuti. Niti smo dobri kao cjelina, niti srčani, a ni gostoprimivi. Doslovno ne znam šta nas više odlikuje kao vrlina :??

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bosanska mitomanija

Post by Peace »

Meni to gostoprimivi jos uvijek stoji.

Merhametli, istina slabo. Mnogo je toga danas u ponudi, dok sebe zadovoljimo, ne ostane da nekog pomognes i obradujes.

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1564
Posts: 2883
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Bosanska mitomanija

Post by dezire »

Uvijek ostane, ovisi o tebi🙂

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bosanska mitomanija

Post by Peace »

dezire wrote:
Sun Jan 30, 2022 8:45 am
Uvijek ostane, ovisi o tebi🙂
👍

Trebala si dolaziti na temu “imamo li dobar zivot”.


Na temu

A je li bas nestalo merhameta i mislimo li samo na sebe?

Ili se pojavilo previse onih kojima je “potreban” merhamet?

Ovo potreban sam s razlogom stavila pod navodnike.

Svi smo negdje sigurno primijetili da ce recimo novcanu pomoc, bez nekog stida, primiti i ko nije za nje.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Bosanska mitomanija

Post by Kamilica »

Vjerujem da je sve do pojedinca. Generalno su se ljudi otuđili i ne mislim da je to samo ovdje tako. Gostoprimljivi smo ali smo i interesdžije. Postoji još nekakav balans pa često u dobroti znamo iznenaditi ali i razočarati. Imamo li podlogu za mišljenje o sebi u superlativu, nisam sigurna :hm

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Bosanska mitomanija

Post by Mina »

Mislim da je jednostavno i do vremena u kojem živimo. Taj glas o Bosancima je nastao u nekom drugom vremenu kada se i živjelo puno drugačije nego danas. Vjerujem da u nekim sredinama koje nisu urbane i ne žive ovaj ludi tempo modernog života, postoji to obilježje i danas.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Bosanska mitomanija

Post by Grofica »

Vjetar wrote:
Sat Jan 29, 2022 11:40 pm
Niti smo merhametli više, čak naprotiv, mislim da smo postali gramizivi i o svojim guzicama najviše zabrinuti. Niti smo dobri kao cjelina, niti srčani, a ni gostoprimivi. Doslovno ne znam šta nas više odlikuje kao vrlina :??
Apsolutno se slažem.

Mislim da smo pogubili sve moguće vrline koje su odlikovale naš narod prije 50ak godina.

Postali smo bezosjećajni, sebični, hladnokrvni, nezainteresovani, bezvoljni...
Peace wrote:
Sun Jan 30, 2022 1:57 am
Meni to gostoprimivi jos uvijek stoji.

Merhametli, istina slabo. Mnogo je toga danas u ponudi, dok sebe zadovoljimo, ne ostane da nekog pomognes i obradujes.
Gostoprimivi??? Ni "G" od gostoprimstva nije ostalo. Primiće tebe svako da mu dođeš, kahvu da popiješ, koju promuhabetiš, ali ako ti neće u oči to nabiti na nos, sigurno će prva slijedeća osoba čuti raznorazne pridike što si došla, što si baš tad došla, što si baš tom "domaćinu" došla, šta si donijela ili nisi li ništa...

Sinoć baš, djeca me pitaju o nekim stvarima i između ostalog da li je stvarno istina da je bilo vrijeme kada nismo morali zaključavati kuću po noći?
Da djeco draga, bilo je vrijeme kada nismo zaključavali kuću po noći, nismo zaključavali ni po danu, a znalo se desiti da izađemo svi iz kuće a da niko ne zaključa. Bilo je to vrijeme kada bi krenuli na put, pa ako nas uhvati noć, a do kuće još dosta ima, na sred meraje se znalo zaspati bez imalo straha. Bilo je to vrijeme povjerenja, sigurnosti, komšiluka...
Danas, od 5 stanova na spratu, znamo samo jednu porodicu, onu od ranije. Ovi novi što doseljavaju niti žele niti hoće da se upoznaju, ma ni da pozdrave na stubištu a ne kamoli da dođe kao oni stari stanari pa kaže: "E kono, evo ti ključ, ako me ko bude tražio ili šta zatreba Boga ti obrati pažnju, ja odoh!"

Ma otišli smo u hendek.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2641
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Bosanska mitomanija

Post by Peace »

A sve se mijenja, pa ne mozemo ni mi ostati zarobljeni u jednom vremenu.

Ali ja stvarno poslije zadnje posjete nemam zamjerke za gostoprimstvo.
Pisala sam na drugoj temi, svugdje su me lijepo ugostili. Ljudi me od srca zvali. Evo 4 mjeseca od povratka, nikad nisam nazvala mamu da mi nije imala prenijeti da je neko pitao za mene i poselamio me.
Jedna prelijepa gesta koju nisam spominjala… Otisla sam na selo kod mojih roditelja 3 dana, u te dane imali smo neke radove kod kuce i muz je mislio poruciti hranu. Ali moja komsinica je kuhala za moje radnike.

Spomenem da cu kupiti suhu brusnicu, moja zaova kaze - neces, evo ja imam brusnicu.

Muz spomene da ce kupiti rakiju, djever donese 6 litara.

Komsije peku ajvar, i dzamove, i svako mi donese po teglu.

U restoranu pohvalim heljdine kiflice, vlasnik mi zamota da ponesem i kuci.

Kazem da volim ono nase grozdje, s debelom kozicom, i poslije toga nisam vise imala gdje da ga ostavljam.

Otisla kod moje tetke, oni pekli pekmez, naliju i meni 2 L.

Otisla u komsiluk kod mame, stavili ljudi sir na sto, ovciji, s Vlasica porucili, pohvalim sir..Na izlazu iz kuce uruci mi zena kutiju u koju je spakovala sir za mene.

Hocu kupit mrkvu, komsinica kaze - cuj kupovati, a mrkva eno u mojoj basti.

Dopale mi se solje, ali imaju ih samo na izlogu, moj brat ide za 2-3 dana i nosi solje.

Party napravili, ja sjedila ko gospodja, sve mi drugi radili.
I da napomenem, da na moju proslavu niko nije dosao praznih ruku.

A ono jutro kad smo posli nazad, ustale su moje komsije u 5 ujutro, nalozili vatru i pozvali nas na kafu.
Kad smo izasli s koferima iz kuce, tj u 6 ujutro i ostali komsiluk se skupio da nas isprati.


Mozda se danas previse usporedjujemo, ono nisi ti meni pa necu ni ja tebi. Ili - moja usluga je krupnije od tvoje (bar u mojoj glavi) a i moje rijeci manje bole od tvojih. Ja ucinim vise, ti manje, ili nista… Pa onda ide ono sto sam i ja lud-a.

Postoji danas i strah od toga sta ce ko reci. Svjedocimo da ljudi pred nama govore o nekome ili necemu, i vrlo smo svjesni da neko negdje tako i o nama zbori.
I dodje valjda ljudima da se upitaju - vrijedi li se truditi oko bilo koga vise.

Obracala sam paznju sta se desava poslije velikih zabava. Ljudi se slome oko priprema, potrose da valja… I vecina stvari prodje dobro, ali se zna neka sitnica i omaci. I naci ces da sutradan ljudi prepricavaju bas te sitnice.



Ne znam jesam li se odmakla of teme :??
Uvijek pokusavam sagledati sta je moglo prouzrokovati neko stanje.

Post Reply