Pozitivne i lijepe vijesti

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1407
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Vanilla »

Wizz Air otvara čak devet novih linija u Sarajevu: Evo u koje gradove uskoro možete letjeti

Wizz Air evropska aviokompanija, danas je najavila otvaranje svoje 41. baze u Sarajevu. Najavljeno je i baziranje jednog aviona Airbus A320 na Međunarodnom aerodromu Sarajevo u maju 2021. godine.

Osim uspostavljanja nove baze, Wizz Air je od maja 2021. najavio i pokretanje devet novih ruta iz Sarajeva prema gradovima u sedam zemalja. Mjesta na novim letovima već se mogu rezervirati na wizzair.com ili putem mobilne aplikacije aviokompanije po cijeni već od 38,99 BAM/ 19,99 eura.



Wizz Air je također uveo novu eru sanitarnih putovanja s pojačanim higijenskim mjerama kako bi se osigurali zdravlje i sigurnost putnika i posade.


Avaz


Bas lijepa vijest 🤗
3
1 Image 2 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1407
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Vanilla »

Avion Airbus A320 obavljat će letove na devet novih linija i to: Brussels Charleroi, Copenhagen, Dortmund, Eindhoven, Goteburg, London Luton, Memingen, Basel-Mulhouse-Freiburg (Euroairport) i Pariz Beauvais s ukupno više od 250.000 mjesta u prodaji na letovima iz Sarajeva u 2021. godini. Wizz Airova široka mreža podržat će će bh. ekonomiju te povezati Sarajevo s dugo očekivanim destinacijama.
2
1 Image 1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1525
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Vjetar »

Konačno su popustili (aerodrom, ko je već blokirao)
Koliko god Tuzla bila blizu, toliko i nije, ako znamo kakav nam je javni prijevoz, ako nemamo auto da nas čeka negdje tamo i preveze nas u Sa. Tako da je ovo zaista dobra vijest. :up
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Bella »

Super. :)
.............................................................................................Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 534
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by gripen »

Vjetar wrote:
Wed Feb 03, 2021 9:41 pm
Konačno su popustili (aerodrom, ko je već blokirao)
Koliko god Tuzla bila blizu, toliko i nije, ako znamo kakav nam je javni prijevoz, ako nemamo auto da nas čeka negdje tamo i preveze nas u Sa. Tako da je ovo zaista dobra vijest. :up
bolan,od TZ do SA,ima da se navozis,pogotovu ako je zima,lose vrjeme

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1525
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Vjetar »

Zato i kažem da je super što sad ima i u Tz i u Sa

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Sve je pozitivno osim cijene.




Uvodi se prva direktna linija između BiH i SAD-a: Eastern Airlines iz Sarajeva leti za Chicago


Image

Američki avioprijevoznik Eastern Airlines pokrenut će krajem maja jedan sedmični let između Chicaga i Sarajeva, čime će se uvesti prvi direktni letovi iz glavnog grada Bosne i Hercegovine i SAD-a.

Planiran je let svakog petka iz Chicaga s arodroma O'Hare, počevši od 28. maja do 3. septembra, dok će povratak biti nedjeljom. Linija je zamišljena kao sezonska.

Cijena karte u jednom smjeru iznosi 898 dolara, a povratne od 1.826 dolara.

Svi letovovi bit će avionom Boeing 767-200ER u koji se može smjestiti 238 putnika, od kojih je osamnaest u premium klasi, a preostalih 220 u ekonomskoj, piše specijalizirani portal ExYu Aviation.

Karte za letove već su puštene u prodaju putem web stranice ove aviokompanije, a Chicago je i ranije bio druga najprometnija ruta iz Sarajeva prema Sjedinjenim Državama nakon New Yorka.
Državljani Bosne i Hercegovine smiju ući u Sjedinjene Države s važećom vizom i negativnim testom na koronavirus, dok američki državljani također mogu ući u Bosnu i Hercegovinu s negativnim PCR testom.
2
1 Image 1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Mladi Bosanci ostvarili vrhunske rezultate na Brainobrain festu 2022

Na Sedmom internacionalnom online abakus takmičenju "Brainobrain fest 2022", na kojem se takmičilo 23.537 djece iz 72 države svijeta, članovi Brainobrain Tuzla - Emin Avdagić, Iman Mušanović i Muhamed Jusić, proglašeni su šampionima u svojim uzrasnim i programskim kategorijama.

U kategoriji najmlađih - Una Mešković, Tamara Sulejmanović i Leo Husić osvojili su srebrene medalje, navodi Udruženje matematičara (UM) Tuzla u saopćenju za javnost.


Kako se ističe, djeca su uz pomoć abakusa i stečenih znanja i vještina imala zadatak da u roku od četiri minute riješe 60 složenih matematičkih zadataka, pri čemu se mjerila brzina i tačnost.

Usljed COVID-a, takmičenje je održano u online formatu, što je zahtijevalo od djece dodatne multitasking vještine, jer su nakon izračuna morali upisati rezultat na računaru u odgovarajuće polje, a sve to u četiri minute.

"Djeca predvođena trenericama - Almom Ćorić, mr.sc. Fatom Zilić i Lejlom Kovačević su, uz stratešku podršku Brainobrain centara Tuzla i Sarajevo te Udruženja UM Tuzla i logističku podršku JU 'Centar za kulturu' Tuzla, postignutim rezultatima pokazali cijelom svijetu, vlastima i svima u Bosni i Hercegovini da znaju i mogu biti, ne samo rame uz rame sa vršnjacima iz najvećih, razvijenih država svijeta, nego i najbolji", navodi se u saopćenju.

Brainobrain je, inače, svjetski certificirani program za djecu uzrasta četiri do 14 godina koji je namijenjen kompletnom razvoju ličnosti djece, a sastoji se iz tri glavne komponente - neurolingvističkog programiranja za djecu (NLP), VAK metode (učenje putem čula sluha, vida, dodira) i mentalne aritmetike (abakusa).

"Radi se o progranu koji se uspješno implementira već 17 godina u cijelom svijetu, organiziran u 975 centara za obuku, a koji je prošlo sada već više od četiri miliona djece", navodi se u saopćenju, prenosi Federalna.ba.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Sarajevo dobiva novi sportsko-rekreativni centar

Povodom početka radova na izgradnji i uređenju zelenih i sportskih površina u okviru Kampusa Univerziteta u Sarajevu, premijer Kantona Sarajevo Edin Forto, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS Aleksandra Nikolić, rektor UNSA Rifat Škrijelj i pomoćnik načelnika Općine Novo Sarajevo za civilnu zaštitu Muhamed Memišević obišli su ovu lokaciju.

Rušenjem pet dotrajalih zgrada, te čišćenjem terena započinje prva faza radova. Brojni sadržaji, uključujući dugu stazu za trčanje, dat će dodatnu dinamiku ovom dijelu grada.

Ovaj važni projekt, koji Vlada Kantona Sarajevo realizuje zajedno sa Općinom Novo Sarajevo, UNSA i UNDP-jem, će se odvijati u tri faze. Nakon prve faze čišćenja terena, koja bi trebala biti završena u roku od mjesec, slijedi izgradnja privremenih zelenih, sportsko-rekreativnih površina.

Kampus će zahvaljujući projektu Vlade KS dobiti sasvim novi prostorni identitet. Nije slučajno da je Kampus, kao motor duhovnog i intelektualnog razvoja sarajevske regije i države BiH smješten u srcu glavnog grada.

Ipak, ruševine, smeće, neosvjetljeni dijelovi i neiskorišteni prostor u visokopotentnom dijelu grada, davali su sliku nedomaćinskog odnosa prema zajedničkom dobru i stavu prema progresu.

"Vraćamo život u ovaj dio grada izgradnjom sportsko-rekreativne zone i dajemo novo lice Kampusu, kakvo i zaslužuju studenti i ovaj grad. Gdje god smo putovali, optimizam su budili prizori gdje je mnogo mladih na lijepo uređenim zelenim površinama u svojim svakodnevnim aktivnostima. I studenti UNSA i ovaj grad zaslužuju takve slike", izjavio je premijer KS Edin Forto.

Prema riječima ministrice Nikolić, današnji radovi predstavljaju zaokret u odnosu prema izvanredno vrijednom resursu.

"I do sada je bilo sporadičnih aktivnosti na uređenju bivše kasarne, a današnjeg Kampusa. Ipak, danas po prvi put započinju radovi koji su dio sistemskog pristupa i združenog napora Vlade KS, Opštine Novo Sarajevo i Univerziteta u Sarajevu.

Moderna urbana oaza, kakvom smo je zamislili i radimo zajedno sa prestižnim univerzitetom ETH iz Ciriha, garantuje da ćemo u skoroj budućnosti oživjeti Kampus i omogućiti razmjenu ideja i kreiranje inovativnih rješenja. Radosna sam i ponosna što učestvujem u procesu urbane transformacije Kantona Sarajevo", navela je ministrica Nikolić.

Rektor Škrijelj rekao je da je Univerzitet u Sarajevu, nakon što je uspješno riješio pitanje vlasništva i te uspostavio Direkciju za izgradnju i održavanje Kampusa, dao novi zamah projektima razvoja ovog studentskog centra UNSA, pri čemu prije svega misli na izgradnju zgrade Univerzitetske biblioteke, ali i na ovaj projekt izgradnje i uređenja zelenih i sportskih površina

"Sadržaji koji su predviđeni projektnim zadatkom – multifunkcionalna staza u formi trga, trim staza sa teretanama na otvorenom za vježbanje, pješačke staze sa nekoliko posebnih hortikulturno uređenih površina i urbanim mobilijarom, bit će na raspolaganju studentima i profesorima našeg Univerziteta, ali i građanima. Zahvaljujem Općini Novo Sarajevo, Vladi Kantona Sarajevo i Razvojnom programu Ujedinjenih nacija koji su dali podršku", rekao je rektor Škrijelj.

Kako je naveo Memišević, saradnja sa UNSA je produktivna i konkretna.

“Veliki izazov je izgradnja Univerzitetske biblioteke, koja je, nakon višegodišnjih blokada, konačno započela prošle godine. Današnji početak uređenja Kampusa je pokazatelj koliko je važno imati zajedničku viziju i saradnju na različitim nivoima vlasti", naveo je Memišević.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Pravni Fakultet iz Zenice opet među najboljima na svijetu

Pravni fakultet Univerziteta u Zenici je nastavio tradiciju sjajnih uspjeha na svjetskom takmičenja iz međunarodne arbitraže u Beču (Vis Moot Court).

Po treći put u historiji takmičenja studenti iz Zenice su se plasirali u završnu fazu takmičenja i tako stali uz rame svjetski renomiranih fakulteta iz Cambridgea, Londona, Munchena, Miamija, Sydneya, Hong Konga...


Pravni fakultet Univerziteta u Zenici je jedini fakultet iz Bosne i Hercegovine koji se ikada plasirao u eliminacione runde, tj. među 64 najbolja univerziteta na svijetu.

Pored fantastičnog timskog rezultata, takmičarka Zerina Spahić je dobila posebnu nagradu, tzv. „Honorable Mention“, i time je svrstana u najbolje govornice na cijelom takmičenju.

Uspjeh ove godine je samo nastavak kontinuiranog rada na ovakvoj vrsti edukacije za studente iz Zenice. Podsjećamo da je zenički tim 2018. godine ostvario historijski rezultat za Bosnu i Hercegovinu kada se prvi put plasirao u top 16 timova.

Naredne 2019. godine, ostvaren je historijski uspjeh za cijeli region kada su osvojili čak treće mjesto u Beču, što je najveći uspjeh koji je ikada ostvario neki od univerziteta iz regiona.

Zenički tim su ove godine činili Zerina Spahić, Emina Hrnjić i Nirvana Jašarević. Oni su se uz mentorstvo Almira Gagule, Amine Hasanović i Medine Šehić pripremali cijelih 7 mjeseci za ovo takmičenje.

Treninzi podrazumijevaju intenzivan rad i razvoj vještina poput pravnog pisanja i usmene rasprave, uz pomoć eksperata poput prof. dr. Zlatana Meškića, Nevene Jevremović, Fahire Brodlija, Arne Fuchs iz Njemačke i prof. Helmuta Ruessmana također iz Njemačke.

Osim treninga studenti iz Zenice su učestvovali na pripremnim takmičenjima u Podgorici, Beogradu, Hagu i Budimpešti, pa su čak jedno takvo međunarodno takmičenje organizirali u Zenici.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Caribou Coffee: Sarajevo je dobilo najljepšu kafeteriju

Caribou Coffee je američka franšiza luksuznih kafeterija. Nakon tri godine poslovanja u Sarajevu, pored poslovnica na Ilidži i u Novom Sarajevu kod Bristola, otvorena je nova poslovnica preko puta SCC-a na Marijin Dvoru.

Sarajevo je dobilo najveći Caribou Coffee u Evropi!


U ponudi je preko 100 različitih hladnih, toplih i blendanih napitaka sa bazom od kafe. Svi koji posjete Caribou imaju priliku da budu "sam svoj barista", te kreiraju piće po želji, sami birajući sastojke iz raznovrsne ponude.

Kafeterija na Marijin Dvoru
Sve kafeterije Caribou Coffee imaju sličan i prepoznatljiv dizajn. Novootvorena radnja je na dva sprata i sa prostranom baštom, a površina prostora je veća od 300 m2. Također, pušačka zona će biti posebno odvojena.

Koncept radnje je osmišljen da klijenti uživaju u ugodnom i toplom, ali i luksuznom i modernom ambijentu. Zbog veličine prostora nudi se mogućnosti organizacije događaja, seminara, edukacija i drugih aktivnost na zahtjev klijenata.

Veličina prostora omogućava svi posjetioci osjete mir, tišinu i privatnost, što nudi svima potrebnu alternativu za bijeg iz kancelarije. Posjetioci će moći da uživaju u internetu sa najvećim brzinama.

Nagradne igre Caribou Coffee na društvenim mrežama
Povodom otvorenja Caribou Coffee je pripremio niz različitih nagradnih igara, koje će biti objavljenje na društevenim mrežima. U nagradim igrama imate mogućnost ostvariti odlične nagrade, zato brzo zapratiti Caribou i budite u toku.

Dođite i uvjerite se zašto imamo najukusnije napitke sa i bez kafe.

Jedva čekamo da vas sve upoznamo! Vidimo se uskoro!

Slike pregledati ovdje
https://radiosarajevo.ba/magazin/zivot- ... iju/458058

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Bella »

pregledah slike. nije naljepsha.. al hajd :hahah
1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Nigdje ne pise da je najljepsi, vec nsjveci do sada u evropi od ovog lanca.

Interior je meni jako lijepo uredjen 👍

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Bella »

:_)
ti si napisla u naslovu..


imam osjechaj da je slika s Kube. eksterijer.. :D/
svidja mi se ... otvoren prostor. visoki plafoni.. sve ostalo . boje /stolice . mi se ne svidja......
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Bella »

1
1 Image
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Bella wrote:
Wed May 25, 2022 11:16 pm
:_)
ti si napisla u naslovu..


imam osjechaj da je slika s Kube. eksterijer.. :D/
svidja mi se ... otvoren prostor. visoki plafoni.. sve ostalo . boje /stolice . mi se ne svidja......
Copirala sam naslov… A naslovi moraju biti malo bombasticni, kako bi ljudi inace otvarali vijesti

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2103
Posts: 7604
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed May 25, 2022 11:46 pm
Bella wrote:
Wed May 25, 2022 11:16 pm
:_)
ti si napisla u naslovu..


imam osjechaj da je slika s Kube. eksterijer.. :D/
svidja mi se ... otvoren prostor. visoki plafoni.. sve ostalo . boje /stolice . mi se ne svidja......
Copirala sam naslov… A naslovi moraju biti malo bombasticni, kako bi ljudi inace otvarali vijesti
:D/ ma da. jako bombastichno.. na prvoj slici.. zatvorish..
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Meni je prostor lijep. Ne znam sto ti se nije dopao :jbg

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2685
Posts: 11054
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pozitivne i lijepe vijesti

Post by Peace »

Dakle ima i povratnika. Vjerujem kad bi imali podatke iz svih opstina da bismo imali i trocifreni broj.

Lijepa priča iz BiH: U školu upisano 17 prvačića koji su se sa roditeljima vratili iz inostranstva

Lijepe vijesti stižu iz Prnjavora, gdje je ove godine u prvi razred Osnovne škole "Branko Ćopić" upisano 17 učenika koji su se sa roditeljima vratili iz inostranstva, da školovanje otpočnu u Bosni i Hercegovini.

Potvrdili su ovo za Nezavisne novine iz ove škole.

"Povoljna ekonomska situacija u ovoj opštini privlači građane da se vraćaju svojim korijenima, te je broj novoupisanih osnovaca pozitivan primjer koji treba svi da slijede", kazao je Darko Tomaš za Nezavisne.

Kako je dodao, kroz nekoliko dana opština Prnjavor će organizovati prijem za roditelje ovih osnovaca.
1
1 Image

Post Reply