BH standard vs ostali

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

Za slucaj da je jos neko ostao ko vjeruje da je samo penzionerima na balkanu tesko.

https://balkans.aljazeera.net/videos/20 ... j-s-krajem

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

:_)
oteli mu balkanci posao... :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

Bella wrote:
Tue Jan 24, 2023 3:49 am
:_)
oteli mu balkanci posao... :hm
Rijec je o penzionerima.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

Rijech je o penzionerima, koji ne kazu shta su do sada radili... :hm

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Izgleda da ću ja pregledati ringle i peglu, ugasiti svjetlo i zaključati.
Poređenjem posljednjih zvaničnih podataka i popisa stanovništva iz 2013. godine, procjena je da Bosna i Hercegovina ima 3,3 miliona stanovnika, što znači da se broj stanovnika od 2013. smanjio za više od 152.300 ili 4,31 posto.
To su zvanični podaci entitetskih zavoda, iako su neke procjene da je naša zemlje od 2013. do danas ostala bez mnogo većeg broja stanovnika.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/objavlj ... /230123135
Sva Bosna u crvenom, samo par gradova u zelenom.

Image
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2741
Posts: 5274
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: BH standard vs ostali

Post by Skitnica »

deksametazon wrote:
Tue Jan 24, 2023 2:22 pm
Izgleda da ću ja pregledati ringle i peglu, ugasiti svjetlo i zaključati.
Poređenjem posljednjih zvaničnih podataka i popisa stanovništva iz 2013. godine, procjena je da Bosna i Hercegovina ima 3,3 miliona stanovnika, što znači da se broj stanovnika od 2013. smanjio za više od 152.300 ili 4,31 posto.
To su zvanični podaci entitetskih zavoda, iako su neke procjene da je naša zemlje od 2013. do danas ostala bez mnogo većeg broja stanovnika.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/objavlj ... /230123135
Sva Bosna u crvenom, samo par gradova u zelenom.

Image
Za koji mjesec / godinu i y ovim grasivima građani ce dolaziti.. Situacija nije ni malo optimisticna..

Tamo ce I rode prestati svracari...

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Skitnica wrote:
Tue Jan 24, 2023 3:26 pm


Tamo ce I rode prestati svracari...
I rode otišle. Jedino tamo gdje neko posadi kupusa povremeno se nađe po neko dijete. Ne sade više bijeljinski nego nekakvu tursku sortu od koje samo sarmu može se motati.

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Vjetar wrote:
Wed Nov 04, 2020 8:05 pm

Ev' primjer za početak:

Benzin 95 je oko 1,8KM po litru i to je 0.18% prosječne plaće u BiH (oko 1000KM)
Dakle pedesetak litara mjesečno za one koji malo prelaze košta otprilike 9% plaće.

Šveđanin će za istu litražu izdvojiti 2.5% svoje plaće :DE (1.3Eur litar, 50l = 65Eur od 2600Eur = 2.5%)

Kontate?

Evo update.

Image

https://www.klix.ba/biznis/finansije/ev ... /230124121

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

deksametazon wrote:
Tue Jan 24, 2023 2:22 pm
Izgleda da ću ja pregledati ringle i peglu, ugasiti svjetlo i zaključati.
Poređenjem posljednjih zvaničnih podataka i popisa stanovništva iz 2013. godine, procjena je da Bosna i Hercegovina ima 3,3 miliona stanovnika, što znači da se broj stanovnika od 2013. smanjio za više od 152.300 ili 4,31 posto.
To su zvanični podaci entitetskih zavoda, iako su neke procjene da je naša zemlje od 2013. do danas ostala bez mnogo većeg broja stanovnika.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/objavlj ... /230123135
Sva Bosna u crvenom, samo par gradova u zelenom.

Image
Pa nije sva :jbg
Sarajeva nema ni u crvenoj ni u zelenoj boji, ne vjerujem da je broj stanovnika u opadanju.

Vremena su takva, crno se pise cijeloj 🌍
Globalno zagrijavanje - poplave, potresi, vulkani, suse, glad..desit ce se migracije, a gdje ce biti povoljnije za zivot, ostaje da se vidi.

I generalno, kriza s djecom je uzela maha u zemljama u koje se selimo.
Trenuto 30% mladih parova u USA uopce ne zeli imati djecu.

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Peace wrote:
Tue Jan 24, 2023 10:46 pm

Pa nije sva :jbg
Sarajeva nema ni u crvenoj ni u zelenoj boji, ne vjerujem da je broj stanovnika u opadanju.
Ako pažljivije pogledamo koji gradovi ili opštine su u zelenom to je glavni grad Sarajevo koji će uvijek biti nešto u plusu jer iz cijele države useljava stanovništvo u grad koji daje više. Sarajevo je svojim benefitima već država u državi. Čak ni DC Brčko nema takve posebnosti kakve je sebi Sarajevo i Kanton Sarajevo obezbijedilo. Mojih 5-6 rođaka je u posljednjih desetak godina kupilo stan i zaposlilo se u Sarajevu i sada tamo rađaju djecu. U blizini su mu u zelenom Ilijaš, Trnovo i Ilidža zato što je tamo kvadratni metar stana jefiniji. U centru ide već i po 8000 KM po kvadratu. I Banja Luka je administrativni centar entiteta pa je zato u povoljnijem položaju, ali kao region Banja Luka ima loš procenat.

Statistike ovakve ili onakve mogu odstupati od realnosti, ali gdje ne može i gdje se prati svako dijete to je obrazovanje. Sva ministarstva na kraju polugodišta ili kraja godine ima tačno stanje preciznije i od samog popisa stanovništva jer škole u svojim Izvještajima moraju poslati tačan broj. Ono što je tu vidljivo je izmjene u pedagoškim standardima pa sada velike škole se zovu i one sa 500 učenika, a prije su morale imati 1200. Veliki broj škola je spao na 250 učenika, a nekada su imale po 500. To su u većini slučajeva seoske škole gdje je migracija sela prema gradu ili vani veća. Gdje su dalje izvršene izmjene u tim pedagoškim standardima, a znakovito je, a to je da sada se može formirati odjeljenje i sa 16 učenika što je bilo nezamislivo ili čak nepojmljivo prije samo 5 godina kada je najmanji broj bio 22 učenika po odjeljenju. Zašto to rade je da ne stvaraju toliki tehnološki višak iako i prosvjetni radnici odlaze vani. Muž neke učiteljice našao posao vani pa stan pa onda odveo i dijete i ona ostavlja posao za stalno i odlazi tamo na radno mjesto u nekoj fabrici mašina da preko kompjutera razvrstava šarafe i šalje u proizvodnju.

Dodik priča da u RS-u ima preko milion Srba bez ostalih valjda oslanjajući se na popis iz 2013., a napravili 950.000 elektronskih zdravstvenih kartica za sve stanovnike koje trenutno dijele. Mogu se podaci frizirati, ali neki brojevi su neumoljivi kada je zdravstvo i obrazovanje u pitanju i tu nije moguće skrivati realno stanje.
Електронске здравствене картице до сада је преузело око 846.000 осигураних лица, а према нашим евиденцијама више од 100.000 грађана још није преузело своје картице.

https://www.zdravstvo-srpske.org/novost ... rtice.html
Od ovih 100.00 nepreuzetih kartica 50.000 neće nikada ni preuzeti jer već negdje vani ima zdravstvenu karticu druge države.

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Naš čovjek ne trpi kada ga levate, a hoće mnogi to pokušati. Namuči se da zaradi 200 KM da ga kupi, donese ženi i ona mu ronca kako ne vuče dok ne pregori i on onako ljut se ili ovako istrese ili ode za Njemačku. Usisivač je metafora za 100 stvari.


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

Ne negira niko cinjenicu da se ljudi iseljavaju. Ne govori niko da ne trebaju.
Zapravo mi vise vec iko treba, da naucimo. Pored ostalog i da se nigdje u svijetu ne mozes ponasati ko ovaj gore lik i proci nekaznjeno.

A sve ono zbog cega odlazimo nadjemo i u novim zemljama. Necega i vise. Neke stvari, od kojih idemo, nosimo i sami u sebi.
A istinske promjene dozive samo ono koji sami sebe promijenu. Bilo gdje. Recimo uciteljica iz tvog primjera kada shvati da mora raditi nesto, pa ako ne moze biti uciteljica, moze razvrstavat sarafe.
Koliko ce uciteljica pristati da radi taj posao u Bosni?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

Nash chovjek, levati i te kako.. pa kad mu ne ide. mozda pukne :hahah ali van Bosne . se znaju kontrolisati. kako.. :hm

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2741
Posts: 5274
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: BH standard vs ostali

Post by Skitnica »

Ovoga ima i vam Bosne... :jbg i još opasnijih od ovog lika ima.

Sa oružjem idu u nabavke, škole.. bolnice itd.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2741
Posts: 5274
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

U BiH litar mlijeka košta skoro kao litar goriva: Vraća se prodaja “od vrata do vrata”

Post by Skitnica »

U BiH litar mlijeka košta skoro kao litar goriva: Vraća se prodaja “od vrata do vrata”

Ja sam računao, da bih samo poklopio sebe mene mora izaći mlijeko na 1,40 ja sam izračunao svaki moj ulaz i izlaz, faktički ja na mlijeku gubi i nemojte se čuditi što narod smanjuje stoku, poručuje Petar Dragojlović, također proizvođač mlijeka.

Obilne padaline prave probleme građanima Bosne i Hercegovine. Prave ih i poskupljenja koja ne prestaju. U marketima u Bosni i Hercegovini litra mlijeka košta gotovo kao litra goriva.

Primarni proizvođač po litri dobije najviše 80 feninga, kupac ga plati čak tri marke u nekim trgovinama. Gdje nestaje razlika ili ko uzima taj novac?

Proizvodnja mlijeka u Bosni i Hercegovini na pravom je ispitu. Poskupljenje hrane i repromaterijala za proizvodnju ne prati i otkupna cijena, pa sve više farmera zasušuje grla, javlja BHRT.

– Kad je cijena bila 65 feninga bili smo zadovoljni jer je hrana bila 5 feninga, ali sad je hrana otišla na sto maraka i tu nema matematike za proizvodnju, kaže Milenka Nikolić, proizvođač mlijeka.

– Ja sam računao, da bih samo poklopio sebe mene mora izaći mlijeko na 1,40 ja sam izračunao svaki moj ulaz i izlaz, faktički ja na mlijeku gubi i nemojte se čuditi što narod smanjuje stoku, poručuje Petar Dragojlović, također proizvođač mlijeka.

Dok litar mlijeka u marketima košta i više od tri marke, primarnom proizvođaču otkupna cijena je od 80 do 90 feninga. Na pitanje u čiji džep odlazi razlika od preko dvije marke, proizvođači odgovaraju.

– Razlika ide mljekarama i lancima velikim trgovinskim centrima. Građani moraju da shvate da je otkupna cijena mlijeka od 85 do marke, to je ono što proizvođač ima, a razlika od 2,5 marke je u problemu sa onima koji drže mljekare, tvrdi Boško Radić iz Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.

Zbog niske otkupne cijene, mljekari se okreću tzv. prodaji „od vrata do vrata“.

– Nose mušterijama, imaju stalne mušterije kojim nose kući, na kućnu dostavu dobijaju mlijeko i ljudima se malo više isplati, nemaju maltretiranja oko premija, poručuje Nikolić.

Iako su u više navrata tražili da otkupna cijena bude viša, u tome nisu uspjeli.

Stočarstvo u Bosni i Hercegovini nema perspektivu, a ukoliko ovaj trend bude nastavljen, gašenje farmi je neminovno. Na kraju, mljekarima i stočarima u BiH ostaje samo da se uzdaju u veće podsticaje koji sunajavljeni ove godine kako bi održali proizvodnju.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

Ko ima malu farmu.. taj i mozda moze 'od kuche do kuche' prodavati.. ali mu tu treba auto. vrijeme/ nachi dovoljno kupaca da mu se to sve isplati ... .

... mozda dok je ovakva situacija. svugdje u svijetu. da prave proizvode. sir/ pavlaku. to moze duze trajati. skuplje je prodati ...

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

ovaj nash , nije opasan . vech lud, tachnije . glumi ludochu .... ili shou za YT....a to mu sluzi kao pokriche .. van Bosne je manji od misha.. ili da je vlasnik radnje neko ko onaj Stojnich.. :hahah bezbeli bi lupao

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Peace wrote:
Wed Jan 25, 2023 4:22 pm

A istinske promjene dozive samo ono koji sami sebe promijenu. Bilo gdje. Recimo uciteljica iz tvog primjera kada shvati da mora raditi nesto, pa ako ne moze biti uciteljica, moze razvrstavat sarafe.
Koliko ce uciteljica pristati da radi taj posao u Bosni?
Ja sam živio vani dugo godina i nisam radio svoj posao niti ono za šta sam učio niti ono što radim danas u Bosni. Paralelno učio jezik i prebacivao se na lakša i bolje plaćena mjesta. Da nisam odlučio se vratiti nazad vjerovatno bih uradio nekakvu prekvalifikaciju. Bilo je deficitarnih zanimanja. Čak sam razmišljao da otvorim radnju za prodaju vode. Kupi pa prodaj i nije neka mudrost jer sam jedno vrijeme radio u jednoj takvoj prodavnici i naučio to raditi. Nisam se pronalazio na bauštelama.

To što je jedna učiteljica otišla zato što je njen muž imao loša primanja, a ona sa svojim primanjima nije mogla uzdržavati porodicu pa muž odlučio otići u Njemačku i ona šta će drugo nego za porodicom i ne bi bio problem. Dok je ona završila osnovnu, srednju pa fakultet to je nas poreske oveznike prilično koštalo kao i nju samu nego takvih primjera imamo u svim oblastima, a posebno onim zvanjiam koja su potrebna Hrvatskoj, Sloveniji, Njemačkoj, Holandiji itd.... Meni od bruto plate ili od PDV-a i sada odbijaju za obrazovanje stotina medicinskih sestara koje sada znaju da će ići raditi u Njemačkoj, zatim raznih zanimanja kao što su električari, vodoinstalateri, a tek je muka kada su to inženjeri koji trebaju i nama, ali odoše u razne firme po svijetu. Umjesto što za tamo negdje školujemo razne profile mogli bi sebi uraditi pristojan asfalt. :DE


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

Well, kod nas se primaklo vrijeme obracuna poreza, pa nam je sad to glavna tema.

Od nasih poreza, drzava ce pogurati rat/pogobiju u Ukrajini. Pogurat ce Izrael. Pogurat ce mnosto glupih i nepotrebnih stvari koje ne zeli da iskorijeni na koncu.
To je gore, bar ja mislim da je gore od toga da se tvoj novac ulaze u obrazovanje osobe koja ce raditi u nekoj drugoj zemlji.

User avatar
deksametazon
Član
Član
Reactions: 77
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: BH standard vs ostali

Post by deksametazon »

Razumijem šta hoćeš reći, ali nije uporedivo osim možda u jednoj stvari. Amerika vodi po svijetu ratove, podržava određene režime, ruši vlade koje joj nisu po volji i nije to onako što ima viška novaca sa kojim ne zna šta će. Ima i tamo socijalno ugroženih kategorija. Ti svi ratovi su kolonijalistička ulaganja krupnog američkog kapitala u šta spada prodaja domaćeg naoružanja i podrška logistici. Imamo mnogo ljudi iz Bosne koji su radili za američku vojsku u Iraku i pričaju mi da su brodovima im dovlačili svu hranu iz Amerike među kojom je i pomfrit iako toga daleko jeftinije ima u Turskoj kao članici NATO-a. Ne, jer mora zaraditi američka firma u svim tim ratovima. Od metka, preko tenka do krompira. Vjeruješ li da je Amerika izgubila rat od talibana pa se morali povući iz Afganistana? Rusi jesu sigurno izgubili jer tadašnje mudžahedine su pomagali Amerikanci kao što sada pomažu Ukrajince.

Gdje se možda nama u Bosni vrati to što pošaljemo odškolovani kadar je to što dijaspora pomaže svoje roditelje u penziji od koje ne mogu živjeti ili nezaposlenoj sestri što smiruje bunt i aktivnije učešće na izborima što produžuje agoniju onih koji nemaju taj 'dodatak'. Prosječna plata u fBiH je bila oko 550 € i od te platice se na sve plaća PDV koji je 17%. I penzioner koji ima 200-300 € isto 17%. Koliko nam ostane? Tako da to školovanje kadra za EU od našeg poreza nama nikako nije isplativo jer obrazovanje je obavezno, a ratovanje po svijetu nije.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

Peace wrote:
Wed Jan 25, 2023 11:39 pm
Well, kod nas se primaklo vrijeme obracuna poreza, pa nam je sad to glavna tema.

Od nasih poreza, drzava ce pogurati rat/pogobiju u Ukrajini. Pogurat ce Izrael. Pogurat ce mnosto glupih i nepotrebnih stvari koje ne zeli da iskorijeni na koncu.
To je gore, bar ja mislim da je gore od toga da se tvoj novac ulaze u obrazovanje osobe koja ce raditi u nekoj drugoj zemlji.
pogurali su i Bosnu . izmedju ostalih i tebe.. :D/

.npr. porez na kuchu.. od mog poreza. oko 70 % ide za shkolstvo.. i plate . uchitelja.... veliki br poreznika , nema djecu, svejedno. im se odbija..

Da li je fer. da i mi zaradjujemo novac vani. a znachajan procenat novca vrachamo u Bosnu.. rodbini/ investicije itd...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

Pogurati zivot i obnovu je bolje vec pogurati smrt i unistenje :rolleyes

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2046
Posts: 7490
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Bella »

. to i rade.. .. :hm

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2643
Posts: 10953
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: BH standard vs ostali

Post by Peace »

Bella wrote:
Thu Jan 26, 2023 3:43 pm
. to i rade.. .. :hm
Znam da dvije osobe istu stvar mogu vidjeti posve drugacije.

Post Reply