Etnička manjina

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Etnička manjina

Post by Vjetar »

Mislio sam staviti naslov Krme u Teheranu, jer to dobro predstavlja ovu tematiku, ali obzirom da ne želim da tema bude doživljena kao sprdnja, zaboravimo ovaj dio :D/

Dakle, šta mislite kakav je život pripadnika etničkih manjina u mjestima koja su dominantno naseljena pripadnicima neke (druge) etničke grupe? Srbin u većinski hrvatskom gradu, Hrvat u bošnjačkom itd. Ne mislim na velike ili veće gradove i na one koji imaju 30% pripadnika te druge etničke grupe. Već, manja mjesta koja su i 90% jednonacionalna i sa nekoliko porodica druge nacije koji žive uz njih.
Možda poznajete ljude koji žive tako? Je li danas, 25 godina nakon rata to postalo normalno ili i danas postoje problemi za te ljude, strah i slično?

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Etnička manjina

Post by Ton »

Ne znam šta bih rekao. Nemam nikoga ko mi je iz prve ruke pričao o iskustvu takvog života. Ali pretpostavljam da je to danas okej i da nigdje nema neke represije prema tim ljudima, već prije da su izolirani i pušteni na miru.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Etnička manjina

Post by Kamilica »

Ne poznajem nikoga. Mogu pretpostaviti samo da ako su imali nekih problema onda su i odselili. Nagađam, jer ja lično nikada ne bih živjela negdje a da se ne osjećam sigurno.

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Etnička manjina

Post by Kuduz »

Nemaju svi mogucnosti da se seljakaju tako kad god im nesto nije po volji.Ima povratnika koji se vrate pa zive sami u mjestu gdje su svi drgi druge vjere ,nacije.Nije im jednostavno sigurno ali nemaju kud nego na svoje , pa ce istrpiti sto se moze istrpiti :jbg
2
2 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Etnička manjina

Post by Kamilica »

Kuduz wrote:
Mon Aug 31, 2020 8:32 pm
Nemaju svi mogucnosti da se seljakaju tako kad god im nesto nije po volji.Ima povratnika koji se vrate pa zive sami u mjestu gdje su svi drgi druge vjere ,nacije.Nije im jednostavno sigurno ali nemaju kud nego na svoje , pa ce istrpiti sto se moze istrpiti :jbg
Velika je razlika između "nešto nije po volji" i sigurnosti. Pitanje sigurnosti je najvažnije i ako ga nešto narušava to se ne bi trebalo trpiti.
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Etnička manjina

Post by Vjetar »

Mislim da neki ipak trpe, odnosno bore se i preživljavaju u sredinama gdje se ne osjećaju sigurno. Ljudi jednostavno nemaju gdje nego na svoju zemlju i u svoju kuću, pa po koju god cijenu. Govorim o povratnicima.
Za one koji se bez nužde presele u takvu sredinu, po meni je suludo pristati da živiš u sredini gdje nisi siguran :jbg
2
2 Image

User avatar
Vanilla
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Etnička manjina

Post by Vanilla »

Mislim da je kljucna stvar u tom svoju.
Ima tu, vjerujem, svega. Od osjecaja pripadnosti, nade da ce se biti na sigurnom - jer si na svome do onoga naseg ma samo nek' ne puca pa kako god.
Ne znam nikoga.
Sa ove pozicije, mislim da ne bih mogla zivjeti u nesigurnosti i stalnoj strepnji koliko god da sam privrzena rodnom mjestu. Ostavljam prostor za da se nikad ne zna kako i sta, ali eto.
2
2 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Etnička manjina

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Wed Sep 02, 2020 7:57 pm
Mislim da neki ipak trpe, odnosno bore se i preživljavaju u sredinama gdje se ne osjećaju sigurno. Ljudi jednostavno nemaju gdje nego na svoju zemlju i u svoju kuću, pa po koju god cijenu. Govorim o povratnicima.
Za one koji se bez nužde presele u takvu sredinu, po meni je suludo pristati da živiš u sredini gdje nisi siguran :jbg
Ne znam, nije vrijedna imovina ničijeg života. Povratnicima se za ovoliko godina moglo na hiljadu načina pomoći da je bilo volje. Mislim na te zaista ugrožene ljude iako lično ne poznajem nikog takvog.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Etnička manjina

Post by Kamilica »

Vanilla wrote:
Wed Sep 02, 2020 8:13 pm

Sa ove pozicije, mislim da ne bih mogla zivjeti u nesigurnosti i stalnoj strepnji koliko god da sam privrzena rodnom mjestu. Ostavljam prostor za da se nikad ne zna kako i sta, ali eto.
Isto razmišljam. Ne bih mogla živjeti tako, meni su dojadile i ove učestale tenzije. Politikanstvo u prvom planu, stalno nas bombarduju crnim temama i masa gluposti koje nam serviraju, dodijalo više stvarno. Kada ćemo iskoračiti naprijed.
Kada ćemo stvoriti dobre uslove za rad, zapošljavanje, misliti o prosperitetu :??
Sve se vrti u krug godinama i ne vidim kraja ovakvom stanju :fpalm
Ali sve je to nešto što se može tolerisati. Živjeti u strahu za život meni je jednostavno nezamislivo. To ne bih mogla, odselila bih, ma kakve promjene ta selidba nosila sa sobom.
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Etnička manjina

Post by Bella »

Sto se tice sigurnosti- hm. zavisi i od osobe ..ali pravila nema . vjerujem da neki imaju vishe problema sa 'svojima' , nego da su 'crne ovce' u vecinskoj populaciji.
1
1 Image

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Etnička manjina

Post by Kuduz »

Kamilica wrote:
Wed Sep 02, 2020 8:38 pm
Vjetar wrote:
Wed Sep 02, 2020 7:57 pm
Mislim da neki ipak trpe, odnosno bore se i preživljavaju u sredinama gdje se ne osjećaju sigurno. Ljudi jednostavno nemaju gdje nego na svoju zemlju i u svoju kuću, pa po koju god cijenu. Govorim o povratnicima.
Za one koji se bez nužde presele u takvu sredinu, po meni je suludo pristati da živiš u sredini gdje nisi siguran :jbg
Ne znam, nije vrijedna imovina ničijeg života. Povratnicima se za ovoliko godina moglo na hiljadu načina pomoći da je bilo volje. Mislim na te zaista ugrožene ljude iako lično ne poznajem nikog takvog.
Znas koliko godina neki ljudi cekaju da im se omoguci povratak ,zive u kolektivnim centrima,pa se seljakaju,u nekim stanovima gdje su zaboravljeni i ostavljeni od vlasti.Ma i bez toga,nekima su porodice pomagale pa zivjeli u necijim kucama i nakon vise od 20 godina takvog nezivota,tim ljudima je sve svejedno postalo.Samo da nekako dodju na svoje i neko dostojanstvo osjete za to zivota sto im je ostalo.
Nije samo stariji ljudi,vec i mladi koji pod kirijama zive,rade neke bijedne poslove i ne uspjevaju nikako da se snadju . zasto ne bi otisao na svoje ako je dobio donaciju da obnovi npr?Izdrzace sve pritiske ako ih bude ma nek ga i ubiju eto tako razmisljaju ljudi kad je nuzda Posijace nesto, mozda ce mu dati kravu ili ovce neka donacija ili sta...Ma ne smije mu nista niko :) A na svom je,sve sto napravi,pravi sebi,nema seljakanja vise pa nek mu jedan novi /stari komsija bude lijepu rijec nekad uputio bice takvom dosta.Ja sam radio sa povratnicima i znam kakvo je to razmisljanje i vjeruj heroja ima medju njima...
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Etnička manjina

Post by Vjetar »

Dobro, i šta možemo reći onda - samo u krajnjoj nuždi se preseliti u sredinu gdje ćeš biti manjina? Je li to zaista tako u praksi? Mislim, možda je to neko osjećanje koje se vuče još od rata i koje je trebalo davno da bude napušteno, ali po navici, u neznanju, ga se držimo? Bilo je ispisivanja uvredljivih grafita, nekih defilea u cilju zastrašivanja koliko se sjećam, ali ja više i ne znam - je li bilo napada na pripadnike manjina?

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Etnička manjina

Post by Vjetar »

Kad smo već kod toga, ovdje možete vidjeti nacionalnu strukturu po općinama, kao i po mjesnim zajednicama, kad kliknete na općinu.

http://www.statistika.ba/

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Etnička manjina

Post by gripen »

Vjetar wrote:
Sat Sep 05, 2020 9:04 pm
Kad smo već kod toga, ovdje možete vidjeti nacionalnu strukturu po općinama, kao i po mjesnim zajednicama, kad kliknete na općinu.

http://www.statistika.ba/
Prmijetim,tamo za MO...
...istocni mostar ....

Grozno ... :hm

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Etnička manjina

Post by Mina »

Vjetar wrote:
Sat Sep 05, 2020 9:04 pm

http://www.statistika.ba/
Užas! Toliko ovih mjesnih zajednica koje su bez i jednog stanovnika druge nacionalnosti... Neke cijele općine su takve :cc.
1
1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Etnička manjina

Post by gripen »

Ev,u par rjeci...moja situacija...kako je to izgledalo 90-tih,a kako danas
Bilo je tu 3-4 zaseoka po 5-6 kuca Bosnjaka...udaljeno jedno od drugog ...pa...max kilometar....
Ostalo je apsolutno katolicko zivlje....adeze .....
Danas,ni zivog bosnjackog mrava nema tu.
Bio lani,tuga te obadje...bio max 15-tak min. pred kucom,i nazad .....
Neka praznina cisto ubija,pocmem se osjecat jako lose.....
5
5 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Etnička manjina

Post by Skitnica »

Meni je najtragičnije to što se nigdje više ne osjećam strancem, nego u gradu u kojem sam rođena.Vidim da sve manje i manje ima svijeta kojeg poznajem, sve više stranih lica, koji se ponašaju kao da su od davnina tu, nazivaju ga svojim gradom.. :(:: a došli i naselili se iz nekih mjesta za koje nikad čula nisam i da postoje.

U gradu je bilo strašno 92, bez ijedne granate ubijali su nedužan narod, civile, Te slike su obišle cijeli svijet, i svaki put kad prolazim tim ulicama nešto stigne u grlu vraćajući me u te dane kada, je svima jedina misao bila da napuste taj grad živi ostavljajući za sobom sve što imaju.Cilj je bio izaći živ.Neki nažalost nisu imali tu sreću, otišli su i nikada nigdje nisu stigli.Ubijeni.

A vratim se svake godine , jer osjećam da trebam, mada taj grad nema više duše koju je imao prije. Ulice su izmijenjene, nazive ne znam, niti ih želim zapamtiti. Za mene i dalje su ostali oni stari nazivi ulica i mahala.

I kada pitam neke, kako vam je, kako živite, odgovor je većinom isti, "Hvala Bogu, dobro je, nedaj Bože goreg".. :((
3
3 Image

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Etnička manjina

Post by laganini »

Vjetar wrote:
Wed Aug 26, 2020 9:39 pm
Mislio sam staviti naslov Krme u Teheranu, jer to dobro predstavlja ovu tematiku, ali obzirom da ne želim da tema bude doživljena kao sprdnja, zaboravimo ovaj dio :D/

Dakle, šta mislite kakav je život pripadnika etničkih manjina u mjestima koja su dominantno naseljena pripadnicima neke (druge) etničke grupe? Srbin u većinski hrvatskom gradu, Hrvat u bošnjačkom itd. Ne mislim na velike ili veće gradove i na one koji imaju 30% pripadnika te druge etničke grupe. Već, manja mjesta koja su i 90% jednonacionalna i sa nekoliko porodica druge nacije koji žive uz njih.
Možda poznajete ljude koji žive tako? Je li danas, 25 godina nakon rata to postalo normalno ili i danas postoje problemi za te ljude, strah i slično?
..poznam jedno misto uz samu granicu s hrvatskom dole na jugu...mislim da ima par posto bošnjak sve drugo su hrvati nikad nisam čuo za nikakav incident po nacionalnoj liniji..jedna od tih bošnjak je i moja buduća nevista.. :DE
1
1 Image

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Etnička manjina

Post by laganini »

gripen wrote:
Mon Sep 07, 2020 6:13 pm
Ev,u par rjeci...moja situacija...kako je to izgledalo 90-tih,a kako danas
Bilo je tu 3-4 zaseoka po 5-6 kuca Bosnjaka...udaljeno jedno od drugog ...pa...max kilometar....
Ostalo je apsolutno katolicko zivlje....adeze .....
Danas,ni zivog bosnjackog mrava nema tu.
Bio lani,tuga te obadje...bio max 15-tak min. pred kucom,i nazad .....
Neka praznina cisto ubija,pocmem se osjecat jako lose.....
..a dije to baš me zanima.. :killm

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Etnička manjina

Post by dezire »

Bella wrote:
Thu Sep 03, 2020 5:56 pm
Sto se tice sigurnosti- hm. zavisi i od osobe ..ali pravila nema . vjerujem da neki imaju vishe problema sa 'svojima' , nego da su 'crne ovce' u vecinskoj populaciji.
Slažem se,da nema pravila. I vjerujem, da nije, najsretnije rješenje,biti manjina.
Pogotovo,na ovom,našem području.
Osobno,bila sam pripadnik manjine u mjestu,gdje se svi znaju. I nisam se zbog toga loše osjećala niti
šta loše doživjela!
Zato i mislim da u većini slučajeva,ovisi od osobe!

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Etnička manjina

Post by laganini »

..da na neki forumima sam znao bit ironičan na Tzv bih multinacionalnost il multikulturnost kao da je to njihov patent..a ovaj je rat pokaza koliko je u stvari dobra il losa u odnosu na recimo hr..osobno sam živio u gradu di je bilo par posto Srba i ne sicam se ikakvog incidenta a i ako ga je bilo čak je bio s srpske strane..al to je produkt Tzv Yugo političnosti..govorim o vrimenu yuge danas ni jedan eksces od rata na ovamo ..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Etnička manjina

Post by Bella »

laganini wrote:
Wed Oct 21, 2020 3:15 pm
..da na neki forumima sam znao bit ironičan na Tzv bih multinacionalnost il multikulturnost kao da je to njihov patent..a ovaj je rat pokaza koliko je u stvari dobra il losa u odnosu na recimo hr..osobno sam živio u gradu di je bilo par posto Srba i ne sicam se ikakvog incidenta a i ako ga je bilo čak je bio s srpske strane..al to je produkt Tzv Yugo političnosti..govorim o vrimenu yuge danas ni jedan eksces od rata na ovamo ..

:_) nije prijavljen ili nije objavljen.. :D/

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Etnička manjina

Post by laganini »

..mala sredina čulo bi se..joj sicam se sad jednog dogadjaja adok sam bio u gradu..moja susjeda Hrvatica udata za Srbima
dobila nevistu Hrvaticu i valjda se zakačila i čujem ja kako joj svekrva psuje ustašku mater..umra sam od smija.. :DD :DD

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Etnička manjina

Post by dezire »

Eh, da ti je bar više ovakvih i sličnih tema...
Šta bi još čuli :hahah
:obr

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Etnička manjina

Post by laganini »

..sve živa istina ako sam brutalno iskren nema laganja u mene... :jbg
1
1 Image

Post Reply