Ruglo grada

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1498
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Ruglo grada

Post by Vjetar »

Ima li nešto što vam baš bode oči u gradu u kojem živite?
Ja baš mrzim vidjeti one krpe sa porukama koje objese na Ajfelovoim mostu u Sarajevu, svako malo.
Image

Što je najgore, mnogi to odobravaju i simpa im je :killm I što je još gore, izgleda da i vlasti i sve službe koje bi trebale, ne doživljavaju to kao nešto loše, pa te krpe znaju mjesecima visiti po mostu :doh
3
3 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

Vjetar wrote:
Tue Jul 07, 2020 9:53 pm
Ima li nešto što vam baš bode oči u gradu u kojem živite?
Ja baš mrzim vidjeti one krpe sa porukama koje objese na Ajfelovoim mostu u Sarajevu, svako malo.
Image

Što je najgore, mnogi to odobravaju i simpa im je :killm I što je još gore, izgleda da i vlasti i sve službe koje bi trebale, ne doživljavaju to kao nešto loše, pa te krpe znaju mjesecima visiti po mostu :doh
nebih ulazio u dubiozu problema,vec i u onom sistemu je bilo slicno
obrazovne ustanove su reagovale na predivan nacin,bar u mom gradu
Osnovalo se udruzenje,kojeg su mogli sacinjavat ugledni prosvjetni radnici,ucenici
Upucivao se prjedlog,sugestija opstini,i svaki takav primjer bi se rjesavao pozitivno
1
1 Image

User avatar
Osman
Član
Član
Reactions: 297
Posts: 506
Joined: Sun Jun 07, 2020 12:02 am

Re: Ruglo grada

Post by Osman »

Ovo je baš ružno.
Jeftino uređujem avatare.

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Ruglo grada

Post by Mina »

Image

Ne volim vidjeti ovu zgradu, bivši Dom penzionera. Sramota je da i dan danas stojio ovakva na ulazu u grad.
4
3 Image 1 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

ima jos gorih i strasnijih slucajeva
no,da neidem u offf

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 223
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Ruglo grada

Post by carobnjak_N »

Slabo se istresa smece po parkovima, onda debili bacaju oko klupa smece.
Ja sam cak pisao na dva mjesta, jednom autobusnom kolodvoru i odgovorili mi, mislim cak na kratko da se bila malo popravila situacija. Onda neki dan vidim blog od jednog poznanika, pisca Sehica, uslikao kako je vjetar razbacao prepune kante na autobusnoj.
Drugi put sam pisao Islamskoj zajednici, dao im prijedlog da petkom apeluju na ljude da ne bacaju smece po gradu i rijekama.
Odgovorili mi kao da hoce ali nisu nikad koliko mi je poznato.
I tako..
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ruglo grada

Post by Vanilla »

Entropija wrote:
Wed Jul 08, 2020 10:02 am
Image

Ne volim vidjeti ovu zgradu, bivši Dom penzionera. Sramota je da i dan danas stojio ovakva na ulazu u grad.
E baš.

On je, valjda, kupljen prošle godine i navodno će se graditi tržni centar i hotel.
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1967
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Ruglo grada

Post by Kamilica »

Generalno nedostatak korpi za otpatke. Promašaj mi je i što su u nekim dijelovima grada uklonili kontejnere pa se kao smetlje ostavlja na označeno mjesto a to označeno svako vidi drugačije. Tako da ih u dane odlaganja bude na više mjesta i lijepa su gozba za pse lutalice koji ih razvuku gdje stignu. Makar su se mogli neki stilizovani kontejneri smisliti za eto te centralne lokacije.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1967
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Ruglo grada

Post by Kamilica »

Ruglo su mi i ulazna vrata na dosta starih zgrada u centru. Nisam za to da se mijenjaju jer su izvorno lijepa, ali bi im svakako malo sređivanja dalo sjaj. A tek ove švrljotine po fasadama su vrhunac rugla :fpalm


Image
4
4 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

Kamilica wrote:
Wed Jul 08, 2020 12:50 pm
Ruglo su mi i ulazna vrata na dosta starih zgrada u centru. Nisam za to da se mijenjaju jer su izvorno lijepa, ali bi im svakako malo sređivanja dalo sjaj. A tek ove švrljotine po fasadama su vrhunac rugla :fpalm


Image
ovakva stolarija su remek djela.
Nigdje vise ne postoje majstori za ovakvo nesto.
Ti vlasnici,zaista se idiotski odnose prema tome,a i Drzava to mora uzet pod zastitu.
Neznaju sta imaju,ili ih bas boli tuki kao i za sve.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2025
Posts: 7435
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Ruglo grada

Post by Bella »

Vjerujem da je zgrada/kuca u privatnom vlasnistvu vishe stanara. i ja ne shvatam,da ne sacuvaju ovako nesto-- ne mislim da su ovakvi slucajevi,duznost drzave da odrzava.
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

Bella wrote:
Wed Jul 08, 2020 1:48 pm
Vjerujem da je zgrada/kuca u privatnom vlasnistvu vishe stanara. i ja ne shvatam,da ne sacuvaju ovako nesto-- ne mislim da su ovakvi slucajevi,duznost drzave da odrzava.
po onom kako izgledaju
meni djeluje da nisu otvorena dugi niz godina
i vec su dobro propala,pogotovu dojnji dio
ono je drzavna ustanova,pa makar
Neznam kako tu fercera,u normalnim slucajevima drzava ima duznost da zastiti takve unikate
jednostavno da naredi sanaciju,opravku.
Onde nije stavljeno kap ulja ili laka ...ihhhhh-..boga pitaj kad
dojnji dio,je vrlo blizu da se urusi,otpadne
zalosno zaista....

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2025
Posts: 7435
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Ruglo grada

Post by Bella »

gripen wrote:
Wed Jul 08, 2020 1:53 pm
Bella wrote:
Wed Jul 08, 2020 1:48 pm
Vjerujem da je zgrada/kuca u privatnom vlasnistvu vishe stanara. i ja ne shvatam,da ne sacuvaju ovako nesto-- ne mislim da su ovakvi slucajevi,duznost drzave da odrzava.
po onom kako izgledaju
meni djeluje da nisu otvorena dugi niz godina
i vec su dobro propala,pogotovu dojnji dio
ono je drzavna ustanova,pa makar
Neznam kako tu fercera,u normalnim slucajevima drzava ima duznost da zastiti takve unikate
jednostavno da naredi sanaciju,opravku.
Onde nije stavljeno kap ulja ili laka ...ihhhhh-..boga pitaj kad
dojnji dio,je vrlo blizu da se urusi,otpadne
zalosno zaista....
Bila sam jedne godine u stanu u centru grada--Cumurija ulica- slicna vrata-zbilja lijepa - stanovi vecinom za iznajmljivanje-- zakljucujem da vlasnicima i nije bitno u kakvom su stanju i ne bi se bunili da zamjene metalnim vratima.. Steta, i ja mislim da nije skupo da se prerade i zastite...
1
1 Image

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1395
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Ruglo grada

Post by Vanilla »

Zar ne bi trebao upravitelj da održava te i takve stvari :?? ukoliko, naravno, stanari imaju i plaćaju tu vrstu usluge :-?
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1967
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Ruglo grada

Post by Kamilica »

Vanilla wrote:
Wed Jul 08, 2020 4:10 pm
Zar ne bi trebao upravitelj da održava te i takve stvari :?? ukoliko, naravno, stanari imaju i plaćaju tu vrstu usluge :-?
Tako je. Ako redovno plaćaju račune i vremenom se nakupi neka svotica onda se šalje zahtjev upravitelju. Mada dosta stanara ne plaća te usluge i onda nema dovoljno sredstava za bilo kakve popravke.
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

Kamilica wrote:
Wed Jul 08, 2020 4:23 pm
Vanilla wrote:
Wed Jul 08, 2020 4:10 pm
Zar ne bi trebao upravitelj da održava te i takve stvari :?? ukoliko, naravno, stanari imaju i plaćaju tu vrstu usluge :-?
Tako je. Ako redovno plaćaju račune i vremenom se nakupi neka svotica onda se šalje zahtjev upravitelju. Mada dosta stanara ne plaća te usluge i onda nema dovoljno sredstava za bilo kakve popravke.
od svake kirije ide neki procenat za odrzavanje zgrade...
svugdje ....
tako da je ono ,neznam kako bih nazvao....
dozvolit da onakva bravura truhne,propada,van svake pameti.
Mozda nebi bilo lose alarmirati nekog u opstini,mora neko poduzeti nesto
mora postojati institucija za zastitu starina,jer je ono istovremeno spomenik jednom vremenu,kulturi

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1498
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Ruglo grada

Post by Vjetar »

Problem je što su i fasade u katastrofalnom stanju, generalno u Sarajevu. Užasno su prljave, nataloženo je na njima decenija neodržavanja, prašine, smoga... uz to su okrunjene i popucale.
Što je najgore, i one koje obnove, urade to neukusno i ni na šta ne liči. Sigurno je samo da tako nije bilo originalno kada je zgrada urađena.
A vlasti ni ne počinju sa tom obnovom fasada, iako će sigurno trebati godine da se to dovede u neko pristojno stanje. Zato Sarajevo i izgleda lijepo samo kad se iz daljine gleda :-?
1
1 Image

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 323
Posts: 569
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Ruglo grada

Post by Revizor »

eno one zgrade na alipasinom sto im uradise fasade prije neku godinu sad dodjose lijepe jbt, a nije se moglo gledat u njih
1
1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1967
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Ruglo grada

Post by Kamilica »

gripen wrote:
Wed Jul 08, 2020 5:07 pm

od svake kirije ide neki procenat za odrzavanje zgrade...
svugdje ....
tako da je ono ,neznam kako bih nazvao....
dozvolit da onakva bravura truhne,propada,van svake pameti.
Mozda nebi bilo lose alarmirati nekog u opstini,mora neko poduzeti nesto
mora postojati institucija za zastitu starina,jer je ono istovremeno spomenik jednom vremenu,kulturi

Vidi, ne možeš alarmirati opštinu ako postoji odgovornost pojedinca prema ličnoj imovini a ulazna vrata spadaju u ličnu imovinu, skupa sa zajedničkim prostorom, kao i stan koji se otkupi.
Ja ti jedino mogu napisati ono što znam a to je da ljudi u velikom broju ne plaćaju te račune. Upravitelj ih tuži, naravno opet o trošku nas koji plaćamo, skine se nama sa računa a na kraju se desi veliko ništa. Kod mene u zgradi je jako malo stanara i do unazad par godina nije bilo problema. Uglavnom su to bili stariji ljudi i plaćali redovno, ali vremenom su mnogi od njih umrli. Sada su ti stanovi prodani ili se izdaju turistima. Znači nema tu neke ljubavi prema prostoru u kojem lično ne borave, niti brige oko vanjskog izgleda, jer ti ljudi negdje imaju drugi dom. Jedan stan je kupljen od nekoga ko živi vani i dat je nekom drugom na korištenje, uzimaju pare i drugo ih ništa ne zanima. Meni koja živim ovdje od rođenja i čiji je dedo živio tu a otac također, je jako stalo ali koga briga. Zakon ne poznaje emocije. Znači nema načina da natjeraš nekoga da plati nešto ako je zakon šupalj. Sud donese presudu da se dug mora izmiriti ali dalje nema sankcija, nema instrumenta kojim bi natjerali te ljude na korak dalje. Možda i ima ali se ne koristi, ja ne vidim pomaka, barem ne na onom izvještaju kojeg dobijem od upravitelja. Dužnici su i dalje u dugu, jedino je svota malo viša nego prethodna. Tu jeste odgovorna država što ih ne prislili na neki način.
Nisu sve zgrade pod zaštitom države ali ima i primjera da neke i pod zaštitom nisu u boljem stanju. Mada nije uvijek i sve do države i do nas je.

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 323
Posts: 569
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Ruglo grada

Post by Revizor »

Hannibal wrote:
Wed Jul 08, 2020 7:04 pm
eno one zgrade na alipasinom sto im uradise fasade prije neku godinu sad dodjose lijepe jbt, a nije se moglo gledat u njih
J2A5707.jpg
2
2 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

U velikoj vecini djelim tvoj stav.
Zakon je rastezljiv pojam.
Ta zgrada,mora imat vlasnika,u katastru i gruntu.
Da je drzava zaista pravna,tu bi posle prve opomene sljedila zapljena.
1
1 Image

User avatar
Revizor
Član
Član
Reactions: 323
Posts: 569
Joined: Sun Jun 28, 2020 12:00 pm

Re: Ruglo grada

Post by Revizor »

gledaj na vojnickom rusevina haha
fasade-novi-grad1.jpg
fasade-novi-grad1.jpg (144.52 KiB) Viewed 2686 times
2
1 Image 1 Image
za mene senf je istina
po virslama je ispisan

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2025
Posts: 7435
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Ruglo grada

Post by Bella »

Kamilica wrote:
Wed Jul 08, 2020 7:05 pm



Vidi, ne možeš alarmirati opštinu ako postoji odgovornost pojedinca prema ličnoj imovini a ulazna vrata spadaju u ličnu imovinu, skupa sa zajedničkim prostorom, kao i stan koji se otkupi.
Mislim da se to trebalo zakonom regulisati. Jer pojedinac s tim sto ne placa, umanjuje sredstva za odrzavanje, samim tim i tvojoj imovini, umanjuje vrijednost.

zakonom se takvoj osobi nametne - 'lean' zakup- pa kada proda imovinu- namiri se taj dug. ili cak postoji mogucnost da se 'prisilno proda' zbog visine dugova.
Vrata, krov , stubista, fasada-- gdje se ocekuju vece popravke - pored regularnog placanja- taj dodatni veci trosak dijeli na sve stanare- i to se mora platiti jednim placanjem.

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ruglo grada

Post by gripen »

koljegice draga :)

kupljen stan u Minkenu....ok
placas ratu za kredu....ok ... normala
placas vodu,struju,smece...ok normala
placas 115 ojra mjesecno,za odrzavanje zgrade
jbt...zgrada,stubiste,haustor....mirisi,neopisivo .....

...zasto ....

pravna drzava .....

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2025
Posts: 7435
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Ruglo grada

Post by Bella »

:)
Mozda treba potraziti- vjerujEm da i u Bosni - postoji isti zakon.. kopirali/ naslijedili/ smo ga od tih..

Post Reply