Je li Bosna mjera?

Društvene teme iz Bosne i Hercegovine
Post Reply
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Je li Bosna mjera?

Post by Vjetar »

Danas jedan poznati glumac izgovori jednu misao zbog koje se zamislih. Kaže, u Bosni je taman kako treba da čovjeku bude. Ne oskudjevamo, ne obilujemo. Tačno smo na toj sredini i zato smo sretniji i od onih na Zapadu koji obiluju i od onih ubogih svuda koji oskudijevaju.

Kad se sjetim da sam u Nizozemskoj bio u više navrata, jednom skoro mjesec dana, ostalih puta kraće i da sam upoznao i posjetio u domovima nekih 10 nizozemskih porodica i svi su bili na antidepresivima. Ali svi, 10/10. A znam to jer sam to pričao sa njima tad, da mi je neobična stvar da mkladi ljudi koje sam upoznao spomenu to da redovno uzimaju neke lijekove za depresiju. Onda se ispostavi da svi oni, i ti stariji, uzimaju.

Iz naše perspektive, žive super živote, jedan par ona doktorica, a on slikar, drugi su imali isto tako dobre poslove, kuće i stanove za naše pojmove kao vile... Obilje u svakom smislu, sve mogu priuštii, sve što žele imaju, a opet su u crnjacima koji su nama skoro pa strani ovamo.

Doduše, sve mi se više čini da idemo i mi u smjeru tih crnjaka :-? Možda jer nam generalno postaje bolje? U smislu imanja više materijalnih dobara. Iako ja sam tvrdim da stagniramo i možda čak idemo na gore, ipak naše društvo se kreće u tom smjeru zapadnog obitavanja i njihovih kako vrijednosti, tako i prokletstava. Sve više i mi imamo, iako to i ne primjećujemo i iako je to možda privid zbog načina na koji smo zaduženi zbog toga, no nije to poenta.

Trebamo li stati sa tim "napretkom" i ostati na ovom nivou neoskudjevanja i neobilovanja, jer je to ustvari zlatna mjera?
Znači li obilovanje u svemu, odnosno taj neki očekivani smjer u kojem se od svih očekuju da idu i pritisak na pojedinca koji kasnije dovodi do tih crnjaka zbog kojih pate od depresija. Ima li tog pritiska kod nas?

Je li kod nas normalnije ne biti uspješan u smislu akumuliranog obilja i sposobnosti da se sve priušti, ili je i kod nas jednaka cijena takvog neuspjeha, kao i tamo?

Ako ne shvatite iz ovog gore, ev' pokušaću pojednostavljeno:
Je li kod nas dovoljno loše da, ne postići neko materijalno obilje ne znači neku katastrofu za pojedinca? Ako jeste, jesmo li zbog toga stvarno sretni? Je li nam bolje, zato što nam je gore? :D/
2
2 Image

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by carobnjak_N »

I ti si gledao sinoc "Izvan okvira " na N1.
Cesto ima zanimljive goste Vucic.

a to o antidepresivima...vec sam postavljao vijest o onom Petersonu. Ljudi su vani izgleda masovno na hemiji.
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by carobnjak_N »

Ja to gledam kroz ovaj ekonomski sistem koji nije samo ekonomski , nego nosi sa sobom i te duboke socijalne promjene.

Kapitalizam kao sistem stavlja u vrh dostignuca pojedinca - kapital.
U drustvu se to manifestuje jacanjem drustvenih klasa, koje se opet stvaraju na osnovu kapitala. Znaci, tvoj licni kvalitet nema nikakvu vrijednost ukoliko nije potvrdjen kapitalom, odnosno penjanjem kroz klase.
Puno je ljudi vijestih ili moralno fleksibilnih ali bez nekih drugih , po drustvo korisnih kvaliteta, pa se takvi mogu vidjeti vrlo cesto kao javne licnosti. Npr onaj sadasnji predsjednik skupstine Ks , kad kaze "de franko i de jure" ...ili kad Fadil kaze " partizani nisu bili obicni ljudi..".
Ti vidis da ljudi na vrhu nemaju nikakvo sire opce znanje , da je rijec o tzv polusvijetu.

U socijalizmu su ljudi imali puno manje kapitala ( jer je marksizam iz kojeg potjece i socijalizam u stvari borba protiv klasnog poretka koji se stvara kapitalom) ali su bili sretniji opcenito.
Zato se tad u takvom ambijentu i mogla radjati kvalitetna muzika, knjizevnost i inace kultura . Jer fokus zivota nije bio na zgrtanju kapitala, pa se automatski mogao okrenuti prema drugim stvarima u zivotu.
Ako si imao talenta za pisanje, mogao si pisati i drzava bi ti kupovala knjige, stavljala ih u biblioteke itd. Danas ide samo ono po zakonu trzista , ako se prodaje prolazi i vrijedi, a ako ne , ne valja. Pa se mora podilaziti ukusu sirokih masa i davati im sadrzaje koji su plitki jer mase u pravilu nemaju ukusa ALI su podlozne utjecajima, a utjecaji dolaze s vrha drustva od ljudi koji su ocito polupismeni i razumiju se samo u novac.

A trenutno mi smo izmedju, u tranziciji prema drustvu koje je u klasama evropskih drustava , najnize. Tako je kako je
2
2 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1406
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Vanilla »

Vjetar wrote:
Mon Jun 29, 2020 11:03 pm
Danas jedan poznati glumac izgovori jednu misao zbog koje se zamislih. Kaže, u Bosni je taman kako treba da čovjeku bude. Ne oskudjevamo, ne obilujemo. Tačno smo na toj sredini i zato smo sretniji i od onih na Zapadu koji obiluju i od onih ubogih svuda koji oskudijevaju.

Mislim da je u pravu.
Nama je taman ili makar tako mislimo :rlys


Ne možemo ostati na ovom nivou ali mi, u gotovo svemu, vrlo sporo pratimo tako da će i taj i bilo koji nivo nešto sporije doći kod nas.

Pritisak koji spominješ je prisutan i kod nas ali kod onih koji su "zaimali".
Budući da nas je više iz neke srednje, radničke klase, ili čak i siromašnijih, manji je i pritisak. Mada, imamo mi tu neku specifičnost da se prilično dobro adaptiramo na gore :D/

Mislim da nije bolje biti neuspješan nego je bolje biti rahat - pa većina bira radije biti rahat nego plaćati cijenu koju spominješ.

:hm

Dobra tema :up Može se o ovome na dugo i na široko.


Nastavit' će se... :D/
3
3 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Mina »

Naši ljudi koji odu na zapad, čine se ipak sretnima. Ali, njima je dolazak na zapad i početak tog zapadnjačkog života i bio cilj, tako da su u tom smislu i ostvareni. Ipak, očigledna je sjeta i tuga za Bosnom, koja je nama ovamo nekad smiješna, a oni je istinski osjećaju.
A zašto?
Mislim da je samo zbog tog rahatluka ovdašnjeg. Kojeg malo gdje ima - da se od malo rada dobro živi.
2
2 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Kamilica »

Nekako smo skontali da nije jedina sreća u ostvarivanju dobrih prihoda, ovi vani izgleda nisu a onda je i jasno zašto su u depresiji :D/
1
1 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 534
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by gripen »

Entropija wrote:
Tue Jun 30, 2020 5:05 pm
Naši ljudi koji odu na zapad, čine se ipak sretnima. Ali, njima je dolazak na zapad i početak tog zapadnjačkog života i bio cilj, tako da su u tom smislu i ostvareni. Ipak, očigledna je sjeta i tuga za Bosnom, koja je nama ovamo nekad smiješna, a oni je istinski osjećaju.
A zašto?
Mislim da je samo zbog tog rahatluka ovdašnjeg. Kojeg malo gdje ima - da se od malo rada dobro živi.
o ovom,imali bi sta pricati,nadugo

User avatar
Osman
Član
Član
Reactions: 303
Posts: 513
Joined: Sun Jun 07, 2020 12:02 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Osman »

Bilo bi lijepo izmiksat Bosnu i Zapad, ali pažlivo. Ali, to je u domeni onog šta bi bilo kad bi bilo pa ću se vratit u realnost.

Nije to švedski sto, pa ovo uzmi, ono ostavi. Sve ide u paketu.

Pa ako moram birati paket, uzimam ovaj bosanski. Sa druge strane, uvjeren sam da bi Holanđanin uzeo svoj paket.

Teška tema, mnogo je uglova gledanja, malo prostora za objektivnost, a suviše toga je u oku posmatrača.
2
2 Image
Jeftino uređujem avatare.

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 534
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by gripen »

Osman wrote:
Tue Jun 30, 2020 9:15 pm
Bilo bi lijepo izmiksat Bosnu i Zapad, ali pažlivo. Ali, to je u domeni onog šta bi bilo kad bi bilo pa ću se vratit u realnost.

Nije to švedski sto, pa ovo uzmi, ono ostavi. Sve ide u paketu.

Pa ako moram birati paket, uzimam ovaj bosanski. Sa druge strane, uvjeren sam da bi Holanđanin uzeo svoj paket.

Teška tema, mnogo je uglova gledanja, malo prostora za objektivnost, a suviše toga je u oku posmatrača.
:qq

User avatar
carobnjak_N
Član
Član
Reactions: 224
Posts: 343
Joined: Fri Jun 19, 2020 7:52 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by carobnjak_N »

Trebamo napraviti zamjenu teritorija.
Svedjani u Bih , a napaljeni naci trio da ode gore na sjever, mozda se ohlade.
1
1 Image
Con Te partiro, Su navi per mari, Che, io lo so
No, no, non esistono più..

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Mina »

gripen wrote:
Tue Jun 30, 2020 6:25 pm
Entropija wrote:
Tue Jun 30, 2020 5:05 pm
Naši ljudi koji odu na zapad, čine se ipak sretnima. Ali, njima je dolazak na zapad i početak tog zapadnjačkog života i bio cilj, tako da su u tom smislu i ostvareni. Ipak, očigledna je sjeta i tuga za Bosnom, koja je nama ovamo nekad smiješna, a oni je istinski osjećaju.
A zašto?
Mislim da je samo zbog tog rahatluka ovdašnjeg. Kojeg malo gdje ima - da se od malo rada dobro živi.
o ovom,imali bi sta pricati,nadugo
Govorim o onima koji su na zapad otišli zbog boljeg života, a ne zbog ratnih okolnosti.
A ako su otišli zbog boljeg života, otišli su da bi živjeli kao zapadnjaci i uživali te blagodeti njihove.
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Vjetar »

Osman wrote:
Tue Jun 30, 2020 9:15 pm
Bilo bi lijepo izmiksat Bosnu i Zapad, ali pažlivo. Ali, to je u domeni onog šta bi bilo kad bi bilo pa ću se vratit u realnost.

Nije to švedski sto, pa ovo uzmi, ono ostavi. Sve ide u paketu.

Pa ako moram birati paket, uzimam ovaj bosanski. Sa druge strane, uvjeren sam da bi Holanđanin uzeo svoj paket.

Teška tema, mnogo je uglova gledanja, malo prostora za objektivnost, a suviše toga je u oku posmatrača.
Nema više Holanđana :D/ Nizozemci.

Kako misliš izmiksati? Dati nam više zapadnjačkih blagodeti, za isti nerad kojim obilujemo ovamo? :D/

Ne bi li to poremetilo tu ravnotežu koja i čini taj naš rahatluk? Odnos rada i života kakav taj rad osigurava.

User avatar
Osman
Član
Član
Reactions: 303
Posts: 513
Joined: Sun Jun 07, 2020 12:02 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Osman »

Vjetar wrote:
Thu Jul 23, 2020 8:50 pm
Osman wrote:
Tue Jun 30, 2020 9:15 pm
Bilo bi lijepo izmiksat Bosnu i Zapad, ali pažlivo. Ali, to je u domeni onog šta bi bilo kad bi bilo pa ću se vratit u realnost.

Nije to švedski sto, pa ovo uzmi, ono ostavi. Sve ide u paketu.

Pa ako moram birati paket, uzimam ovaj bosanski. Sa druge strane, uvjeren sam da bi Holanđanin uzeo svoj paket.

Teška tema, mnogo je uglova gledanja, malo prostora za objektivnost, a suviše toga je u oku posmatrača.
Nema više Holanđana :D/ Nizozemci.

Kako misliš izmiksati? Dati nam više zapadnjačkih blagodeti, za isti nerad kojim obilujemo ovamo? :D/

Ne bi li to poremetilo tu ravnotežu koja i čini taj naš rahatluk? Odnos rada i života kakav taj rad osigurava.
Radim u proizvodnoj firmi, sarađujem sa nekoliko takvih firmi, pa ne bih rekao da ovdje caruje nerad. Ali je evidentno da rad nije valjano vrednovan, a i nerad isto tako.

Odatle nastojanja omladine da se negdje uhljebe, jer vide da to može i da funkcioniše. Zato u društvu iščezavaju predstave odakle zapravo dolazi novac. Kriteriji se izopačuju i zato takvo stanje ne može potrajati.

Zapravo može, ali će ovdje ostati uglavnom oni najgluplji i najnesposobniji koji će šljakati i najbezobrazniji koji će ih stalno držati na dnu ljestvice i tako živjeti od njihove šljake.

Malo, samo malo više zakonitosti bi mnogo doprinijelo svijesti naroda.
1
1 Image
Jeftino uređujem avatare.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Vjetar »

Goborim o, više stečenoj nego urođenoj karakteristici ovdašnjih ljudi da svaki posao izbjegnu, ako su u prilici, ili da ga urade tako da što kraće traje, osim ako naplaćuju satnicu, i da ga urade sa što manje uloženog truda. To rezultira fušerajem koji je sveprisutan
1
1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7589
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Bella »

Gdje god je fiksna plata.. produktivnost je doskutabilna.... sta tjera radnika je -- neki dodatni prihod u vidu..baksiha, bonusa, procenta.... :D/ neke i dodatni -topli obrok.. :rr
.............................................................................................Image

User avatar
Kuduz
Član
Član
Reactions: 78
Posts: 184
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Kuduz »

Stižemo mi zapad. Vise željom za materijalnim a manje i stvarnim ostvarivanjem tih dobara...

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 697
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Mina »

Bella wrote:
Tue Jul 28, 2020 4:27 pm
Gdje god je fiksna plata.. produktivnost je doskutabilna.... sta tjera radnika je -- neki dodatni prihod u vidu..baksiha, bonusa, procenta.... :D/ neke i dodatni -topli obrok.. :rr
Ili robovlasnik gazda :D/
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7589
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Bella »

Entropija wrote:
Tue Jul 28, 2020 11:46 pm
Bella wrote:
Tue Jul 28, 2020 4:27 pm
Gdje god je fiksna plata.. produktivnost je doskutabilna.... sta tjera radnika je -- neki dodatni prihod u vidu..baksiha, bonusa, procenta.... :D/ neke i dodatni -topli obrok.. :rr
Ili robovlasnik gazda :D/
hm. nisu.. :)
.............................................................................................Image

User avatar
Osman
Član
Član
Reactions: 303
Posts: 513
Joined: Sun Jun 07, 2020 12:02 am

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Osman »

Vjetar wrote:
Tue Jul 28, 2020 11:38 am
Goborim o, više stečenoj nego urođenoj karakteristici ovdašnjih ljudi da svaki posao izbjegnu, ako su u prilici...
Raditi što manje a zaraditi što više, prirodna je ljudska težnja. Tako se čovjek rodi.

Kasniji odgoj, obrazovanje i administrativne stege prisile insana na drugačije gledanje.
Jeftino uređujem avatare.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Vjetar »

Onda su kod nas slabe stege, obrazovanje i odgoj.

Ali ipak mislim da ima puno i urođenog neradništva i da je to genetska crta ovdašnjeg podneblja.

Sjećam se da je jedna svjetski poznata umjetnica, našeg porijekla, bila gostujući profesor na našoj akademiji i nakon jednog (semestra mislim) ciklusa izbosila je svoja mišljenja i utiske.
Bila je potpuno razočarana našim studentima. Pričala je o tom fušeraju u biti i nastojanju da se i za umjetnički studij provuku što bezbolnije i bez želje da stvarno nešto i nauče, koliko im je bilo bitno samo provući se.
Poredila je sa studentima u Francuskoj i SAD (čini mi se) gdje je stalni predavač i o tome koliko studenti gore tamo, sa raspusta dolaze načitani i spremni za sce što će biti predmet tog semestra, odišu željom za znanjem i trudom da ga postignu.
Sjećam se dubokog razočarenja te žene, jer je u biti došla da bi neke naše studente povela tamo i da ih uključi u svoje programe. Nije nikoga povela, zbog gore.
1
1 Image

User avatar
dezire
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1573
Posts: 2886
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by dezire »

Bella wrote:
Tue Jul 28, 2020 4:27 pm
Gdje god je fiksna plata.. produktivnost je doskutabilna.... sta tjera radnika je -- neki dodatni prihod u vidu..baksiha, bonusa, procenta.... :D/ neke i dodatni -topli obrok.. :rr

Nebi vjerovala ali ljude ne motivira novac
Veliku većinu-ne i to upravo ,ovdje,kod nas!
Motivira ih ,da što manje rade,da imaju svako malo neradni dan!
Provjereno,iz prve ruke :)
2
2 Image

User avatar
gripen
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 534
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by gripen »

dezire wrote:
Wed Jul 29, 2020 11:29 am
Bella wrote:
Tue Jul 28, 2020 4:27 pm
Gdje god je fiksna plata.. produktivnost je doskutabilna.... sta tjera radnika je -- neki dodatni prihod u vidu..baksiha, bonusa, procenta.... :D/ neke i dodatni -topli obrok.. :rr

Nebi vjerovala ali ljude ne motivira novac
Veliku većinu-ne i to upravo ,ovdje,kod nas!
Motivira ih ,da što manje rade,da imaju svako malo neradni dan!
Provjereno,iz prve ruke :)
pa...donekle bih se slozio s tobom.
nisam taj koji hoce neradne dane,praznike....
ni novac,plata,mi nije na prvom mjestu
radno mjesto,kolege,saradnici,sredina i miljo....to su prave vrjednosti,barem za mene....
recimo,imam seficu,kad su oni vruci dani,svaki dan dodje i casti sa sladoledom,ito u minicu ....
neces povjerovat .... :aaa

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1406
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Vanilla »

dezire wrote:
Wed Jul 29, 2020 11:29 am
Bella wrote:
Tue Jul 28, 2020 4:27 pm
Gdje god je fiksna plata.. produktivnost je doskutabilna.... sta tjera radnika je -- neki dodatni prihod u vidu..baksiha, bonusa, procenta.... :D/ neke i dodatni -topli obrok.. :rr

Nebi vjerovala ali ljude ne motivira novac
Veliku većinu-ne i to upravo ,ovdje,kod nas!
Motivira ih ,da što manje rade,da imaju svako malo neradni dan!
Provjereno,iz prve ruke :)
Ovo je 100% tacno.

Gripen, pricamo o BiH :D
1
1 Image
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
Vanilla
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 1406
Posts: 1661
Joined: Mon Jun 08, 2020 11:59 pm
Location: Home Sweet Home

Re: Je li Bosna mjera?

Post by Vanilla »

Kod mene je takav posao da zahtjeva prekovremene sate (uslovljeno zakonskim rokovima) pa se motivisem novcem (od prekovremenog, nije uzalud), a da budem iskrena radije bih novac mijenjala za malo vise odmora (odmor vrlo malo dana i samo jednom u godini) ali kako rekoh nemoguce je :jbg
Kad mi dođe da idem, mnogo moram da idem.
Nije važno kuda ću. Nije važno dokle ću.
Došlo mi je da idem i ja idem kao lud
- unutra u mene.


🍀

User avatar
redoxid
Član
Član
Reactions: 93
Posts: 363
Joined: Sat Apr 25, 2020 12:45 pm

Re: Je li Bosna mjera?

Post by redoxid »

Jest sipak ako racunas da vozis golfa dva I zivis od 400 km plate.

Post Reply