Šta ćemo poslije?

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Šta ćemo poslije?

Post by Vjetar »

Prije svega, kad mislite da će ovo sve završiti? Hoćemo li svi pocrkati ili ćemo svi preživjeti (sem onih što će sigurno umrijeti)?
Kako ćemo mi u BiH proći, hoće li nam dohakati zdravstvo ili naše neuređenje, ili sami sebi, ovakvi? Kako ćemo se poslije grliti, ljubiti? Koliko dugo poslije ćemo imati rezervu i ustuknuti barem u glavi na svako, toliko nam strano sada, približavanje nekoga u intimnu nam blizinu?

User avatar
Ema
Junior
Junior
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ema »

Kažu da može ponovo da se vrati... Ako se smiri epidemija za vrijeme ljeta, moguće da se vrati opet u jesen. Tako da ne znam kad se možemo opustiti, ali vjerovatno nećemo moći sve dok ne budu vakcinu pronašli. :G

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ptica bijela »

Ja sam za vraćanje života u normalu i prirodnu selekciju, taman i ja bila medju mrtvima. Nek' ostanu i opstanu najjači bar normalno da žive.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Kamilica »

Ne znam, valjda se vratiti na ono prije ali sa malim promjenama.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Kamilica »

U međuvremenu odoh pokušati zaspati :x8

Sjena
Stažista
Stažista
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Sjena »

Nećemo se vratiti u normalu. Nikada i nije bilo “normale”.

Naše funkcionisanje prije Corone nije bilo normalno.
Osim što smo “normalizovali” pohlepu, nejednakost, iscrpljenost, istrošenost, diskonektovanost, zbunjenost, bijes, gomilanje, mržnju i oskudicu.

Dobili smo priliku da sašijemo novu odjeću - ona koja će pristajati i čovječanstvu i prirodi.

#samokazem
2
2 Image

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Kamilica »

Sjena wrote:
Wed Apr 22, 2020 6:38 pm
Nećemo se vratiti u normalu. Nikada i nije bilo “normale”.

Naše funkcionisanje prije Corone nije bilo normalno.
Osim što smo “normalizovali” pohlepu, nejednakost, iscrpljenost, istrošenost, diskonektovanost, zbunjenost, bijes, gomilanje, mržnju i oskudicu.

Dobili smo priliku da sašijemo novu odjeću - ona koja će pristajati i čovječanstvu i prirodi.

#samokazem
Ovo je baš lijepo napisano :d.

User avatar
Ema
Junior
Junior
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ema »

Sjena wrote:
Wed Apr 22, 2020 6:38 pm

Dobili smo priliku da sašijemo novu odjeću - ona koja će pristajati i čovječanstvu i prirodi.

#samokazem
Da. I toliko je očigledno da onako kao smo prije funkcionisali samo šteti prirodi i čim malo prestanemo, odmah se stanje poboljša. Još samo kad bismo krenuli tip putem, šivenja te nove odjeće...

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1506
Posts: 2403
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Vjetar »

Osim ako, jednom kad ovo sve prestane, još gori ne budemo. Nisam siguran da će puno uticati ovakav prisilni život na život koji će uslijediti nakon toga. Vjerujem da će se većina ponašati kao puštena sa lanca i bjesomučno nadoknađivati sve ono što im je bilo uskraćeno tokom ovog perioda. :roll:

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ina »

Ptica bijela wrote:
Fri Apr 17, 2020 11:24 pm
Ja sam za vraćanje života u normalu i prirodnu selekciju, taman i ja bila medju mrtvima. Nek' ostanu i opstanu najjači bar normalno da žive.

Ima ljudi koji imaju djecu imunodepresivce, ima i onih s urodjenim problemima disnih kanala. I svaki starac koji umre (iako da, prozivio svoje) nekome dodje najblize bice, koje se ne stigne ni sahraniti kako treba.
I kakvu prirodnu selekciju? Svaki put kad tako nesto procitam, pravo mi zasmeta i ne mogu da shvatim.

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ptica bijela »

Vodarica wrote:
Thu Apr 23, 2020 11:27 am
Ptica bijela wrote:
Fri Apr 17, 2020 11:24 pm
Ja sam za vraćanje života u normalu i prirodnu selekciju, taman i ja bila medju mrtvima. Nek' ostanu i opstanu najjači bar normalno da žive.

Ima ljudi koji imaju djecu imunodepresivce, ima i onih s urodjenim problemima disnih kanala. I svaki starac koji umre (iako da, prozivio svoje) nekome dodje najblize bice, koje se ne stigne ni sahraniti kako treba.
I kakvu prirodnu selekciju? Svaki put kad tako nesto procitam, pravo mi zasmeta i ne mogu da shvatim.
I ja sam nečije dijete, i majka, spadam u rizičnu skupinu, imam veliku obitelj, od onih sam koji znaju da vole, jakom empatijom, ali zagovaram prirodnu selekciju ma kako okrutno zvučalo, taman i ja bila žrtva. :)

Ljudi su socijalna bića, trebaju da se druže, a ne da žive u kavezima, sve ovo utječe na psihu i starih i mladih a tek onih u razvoju.
Uskraćeni smo za blizinu naših najmilijih, ne daj Bože, sutra neko umre od bilo čega drugog a ne korone, a nismo ih vidjeli, uskratili smo kontakt, blizinu, pomoć, kako ćemo s tim nastaviti živjeti?!

Imamo rat iza sebe, roditelj su gubili djecu, supruge muževe, djeca roditelje... Vrlo dobro znam te boli jer sam i sama bila gubitnik.
Da su tad svi bili sebični kao danas, gdje bi bili?
Okrutno jeste, ali kako sad živimo je još okrutnije...
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ina »

Ptica bijela wrote:
Thu Apr 23, 2020 1:46 pm
Vodarica wrote:
Thu Apr 23, 2020 11:27 am
Ptica bijela wrote:
Fri Apr 17, 2020 11:24 pm
Ja sam za vraćanje života u normalu i prirodnu selekciju, taman i ja bila medju mrtvima. Nek' ostanu i opstanu najjači bar normalno da žive.

Ima ljudi koji imaju djecu imunodepresivce, ima i onih s urodjenim problemima disnih kanala. I svaki starac koji umre (iako da, prozivio svoje) nekome dodje najblize bice, koje se ne stigne ni sahraniti kako treba.
I kakvu prirodnu selekciju? Svaki put kad tako nesto procitam, pravo mi zasmeta i ne mogu da shvatim.
I ja sam nečije dijete, i majka, spadam u rizičnu skupinu, imam veliku obitelj, od onih sam koji znaju da vole, jakom empatijom, ali zagovaram prirodnu selekciju ma kako okrutno zvučalo, taman i ja bila žrtva. :)

Ljudi su socijalna bića, trebaju da se druže, a ne da žive u kavezima, sve ovo utječe na psihu i starih i mladih a tek onih u razvoju.
Uskraćeni smo za blizinu naših najmilijih, ne daj Bože, sutra neko umre od bilo čega drugog a ne korone, a nismo ih vidjeli, uskratili smo kontakt, blizinu, pomoć, kako ćemo s tim nastaviti živjeti?!

Imamo rat iza sebe, roditelj su gubili djecu, supruge muževe, djeca roditelje... Vrlo dobro znam te boli jer sam i sama bila gubitnik.
Da su tad svi bili sebični kao danas, gdje bi bili?
Okrutno jeste, ali kako sad živimo je još okrutnije...
Zagovaraj. Mozes zagovarati iz vlastite koze/glave ok ili okoline u kojoj zivis i sta ista prolazi. Neka druga je u potpuno drugacijem stanju. Odrasli imunodepresivci su jedno. Djeca drugo. Nema nekih velikih slucaja srecom i zdravstvo daje prednost mladjim zivotima. I da li bi ti imala hrabrosti reci u oci nesto slicno jednom roditelju istog djeteta? Prirodna selekcija?!

Ljudi jesu sociajlna bica.. a do jucer se vise druzili online nego uzivo, i sad kad nam se to zahtjeva iz validnih razloga, Boze sacuvaj. Koja patnja. Vec sutra cemo pocrkati od silnog realnog druzenja jedni s drugim. Aha.
U tenutku smo zatvorenosti uz najblize clanove porodice, sto se moze iskoristiti/gledati i na drugaciji nacin. Ako se zeli. Uz svjesnost da smo ipak u nekom zasebnom i neveselom razdoblju zbog umiranja velikog broja ljudi. I da, naravno utice na psihu cjelokupno stanje. Bude i napetosti, brige a i lijepih trenutaka.

Ako su nam najblizi nejaki i potrebna im je pomoc, zakon to ne osporava. Ni u mojoj okolini, a sudeci po generalnim ljudskim pravima,  ni u tvojoj. Niti bilo cijoj (koliko toliko prisebnoj). Dovoljno je imati zahtjevnu dokumentaciju i opravdanje. Bit' ce ono sto biti mora? Donekle se mogu sloziti ali kad bi se ljudska vrsta vodila slicnom teorijom ne bismo napredovali u nikakvom segmentu zivota. I manite me tog izjednacavanja s ratom. Nismo ga samo mi u svijetu dozivjeli.

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ptica bijela »

Nisam neosjetljiva na djecu, majka sam troje djece. Ništa što napišem i iznesem nije bez sagledavanja i drugih.
Razvoj kolektivnog imuniteta su mnogi epidemiolozi predlagali.
U ovoj situaciji od zdravih ljudi, prave bolesne, od zdrave djece, bolesnu.
Mojoj djeci je ok, na selu su, rolaju, šetaju, skaču, imaju koliko toliko fizičke aktivnosti iako ni jednu trećinu koliko ranije.

Aliii, šta je sa djecom u stambenim blokovima? Čiji roditelji su ostali bez posla i ne mogu djecu staviti u auto i odvesti u prirodu.

Šta je sa starima koji su vodili zdrav život, kretali se redovno (npr. moj otac je sad bolesniji nego prije mjesec dana, šećer je ubijao kretanjem, nije tablete morao piti, ovo ako se ne daj Bože nastavi on ode na inzulin :fp ).

Oni koji nisu bili društveni, koji su bili dovoljni sami sebi su u daleko manjem procentu od društvenih osoba, ja nisam, vodim aktivan društveni život, mada sam se i online družila...nisam jedina, poznajem masu takvih.

Na to sve, narod ostaje bez para. Nema lijepih trenutaka kad ostaneš bez posla, nemaš za hranu... Skoro sam svaki dan na terenu, vrlo dobro znam situaciju, još živim u općini čiji gradjani inače imaju, a takvi smo da se medjusobno potpomažemo.
I vjeruj, svaki dan se pitam koliko dugo ću prva ja moći pružati drugima. :(

Gladan narod, u nedostatku sredstava za higijenu, će biti podložniji svim bolestima, posebno tom virusu.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ina »

Iz licnog sagledavanja pisem i ja.
I ja sam majka, k'o i ti i jos puno drugih.
Kcerka covjeka koji isto tako nije ni priblizno bolje u zdravstvenom stanju..
Poznajem ljude koj jedva kraj s krajem sastave. Ljude bez posla, koji zive u malim prostorima ali su prihvatili poduzete mjere. I radi sebe i radi drugih.

Vi to vec mjesecima u totalnoj izolaciji?
Ne mozete ni 200 metara od praga?
U nekim okruzenjima DOKTORI su se vec nalazili u situacijama vaganja koga prije pod respiratore..
Zagovarati opstu prirodnu selekciju, ne stoji (za mene) na ljestvici najhumanijeg rjesenja. Vjerujem da se mogu uzeti u obzir drugi moguci koraci. A ti kako hoces.
I kakvog kolektivnog razvoja imuniteta.. Nisu sigurni ni da vec ozdravljeni ne mogu ponovo biti zarazeni. Za vakcinu je potrebno bar godina dana a poslije testiranje iste.

Sto se tice promjena.. Ima ih vec evidentnih.
Pogotovo u poslovnom svijetu i edukacije.
Neki poslovi ce izumrijeti a dobiti korak s vremenom neki novi.
Ruke cemo prati cesce iz navike. Jos zadugo nosati maske i rukavice, drzati odstojanje itd
U smislu covjeka kao ljudske vrste moguca poboljsanja dolaze najjace individualno, a kolektivno smo povodom zakonskih normi primorni razmisljati o drugima, svidjelo nam se ili ne.

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ptica bijela »

Uvedene mjere su mač sa dvije oštrice, ova je oštrija koja je na "snazi", živi bili pa vidjeli.

Strah od smrti vlada... A ona nam je bliža od kragne i bez ludih virusa.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ina »

Pogledaj cjelokupni broj mrtvih i zarazenih u sviijetu.

Ostrije od prirodne selekcije koju zagovaras? :fp
Uvedene mjere s vremenom se i mijenjaju.
Postepeno krecanje drzat' ce koliko toliko pod kontrolom sirenje virusa.

Nevjerovatno.
Nemam vise sta za dodat'.

User avatar
Ptica bijela
Član
Član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ptica bijela »

Gledam tj. čitam, ne samo od korone i koliko djece umre od gladi, o tome sam se informisala i prije ove ludnice.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Mina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Mina »

Otići u izolaciju, kad se svi iz nje vrate. Sad nije zanimljivo biti tamo...
Otputovaću negdje, najviše mi smetaju restrikcije bilo koje vrste, ne želim da me se sputava. Znam da situacija to sad zahtjeva i razumijem to, ali ne moram to voljeti.
2
2 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ema
Junior
Junior
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ema »

Vjerujem da će se sve brzo vratiti u normalu, kad pandemija okonča. Vrlo brzo ćemo se vratiti na stari put i sve ove neke lekcije koje su se mogle naučiti iz ovoga, nećemo naučiti :D

User avatar
Ina
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 578
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ina »

Ne vjerujem da ce biti isto..
Nacin poslovanja se mijenja, nacin edukacije.
Ljudi nece putovati jos zadugo, ili bar ne nekadasnjom mjerom..


Za par dana ja cu vidjeti moje. Fale mi.
Ostalo, korak po korak..

User avatar
Ton
Član
Član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ton »

Možda neko vrijeme ostane još ovako i kad prođe pandemija. Ali neće dugo ostati, vratićemo se mi svi, cijelo čovječanstvo u našu kolotečinu koju mijenjamo samo kad nam viša sila to nametne. Čim viša sila prođe, polako ćemo mi nazad našem naučenom i milom nam životarenju ;)

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Banshee »

A bliskost, samo sa onima s kojima je to nemoguće izbeći, ostale držim na odstojanju :DE
A prođe sve pa i ovo... Mislim kada će to biti, možemo svi samo nagađati.
1
1 Image

User avatar
Ema
Junior
Junior
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Ema »

Očito još jedan introvert :DE Hajde na testiranje na temi koji si tip :)

User avatar
Banshee
Član
Član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Banshee »

:st. Ma kakvi...

User avatar
Wall-e
Stažista
Stažista
Reactions: 12
Posts: 36
Joined: Thu Apr 16, 2020 1:01 pm

Re: Šta ćemo poslije?

Post by Wall-e »

Odmah ću da odem u dom zdravlja čim se prvi put prehladim, k'o gospodin :fiju
1
1 Image

Post Reply