Sta mi u BiH radimo pogresno?

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Peace »

Počela vakcinacija u Sarajevu, građani zadovoljni organizacijom

U Kantonu Sarajevo je počela vakcinacija osoba starijih od 75 godina; na raspolaganju je doniranih 12.880 doza AstraZenece i kineskog Sinovaca.


User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Peace »

U BiH stigla kineska donacija od 50.000 Sinopharm vakcina

U Bosnu i Hercegovinu je stigla donacija od 50.000 vakcina protiv korona virusa kineske kompanije Sinopharm, koje je donirala Narodna Republika Kina.

Ankica Gudeljević, ministrica civilnih poslova BiH, istakla je da je ova donacija izuzetno vrijedna u vremenu kada se svaka doza vakcina željno iščekuje ne samo u BiH već i cijelom svijetu.

“BiH se suočava s problemom spore isporuke vakcina te je tako i nestrpljenje stanovnika svakim danom izraženije, a medicinski djelatnici ulažu najveći napor da se izbore s ovom pandemijom. Veliki izazov je pred svima nama, tako da je današnja isporuka 50.000 Sinopharmovih vakcina više od same donacije. To je prijateljska gesta koja ulijeva nadu da nismo sami i da ćemo nastaviti započetu vakcinaciju”, navela je Gudeljević, prenose bh. mediji.

Podsjetila je da je Kina od početka pandemije bila istinski prijatelj BiH te da je u više navrata slala pomoć u vidu medicinske opreme i sredstava, zaštitnih maski i PCR testova.

“Donacija je potvrdila da Kina uprkos svim problemima s kojima se i sama susreće misli na druge i pomaže im. Zahvaljujem im još jednom u nadi da će naši susreti s maskama i distancom biti zaborav i da će to sve biti nova stara realnost”, naglasila je Gudeljević.

Solidarnost tokom pandemije
Ambasador Narodne Republike Kine u Bosni i Hercegovini Ji Ping je također pozitivno komentarisao odnos ove i naše države. Dodao je da je i BiH bila uz Kinu u ključnim trenucima pandemije koja je bila zahvatila ovu državu.

“Kada se pandemija pojavila u BiH, potpisali smo Memorandum o razumijevanju i saradnji u oblasti zdravlja i medicinskih nauka. Kineska vlada je angažovala charter let kojim su u BiH dostavljena medicinska sredstva. Kina je u proteklom periodu održala i videosastanke s medicinskim ekspertima, gdje smo razmijenili iskustva. Narodi ovih dviju zemalja su solidarnošću pokazali da možemo biti bliski kao susjedi iako smo geografski udaljeni”, poručio je Ji Ping.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2649
Posts: 10965
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Peace »

Austrija donirala BiH 500 hiljada doza vakcina AstraZeneca

Image


Vlastima Bosne i Hercegovine u utorak je uručena donacija iz Austrije od 500 hiljada doza vakcina protiv korona virusa čiji je proizvođač AstraZeneca.

Predstavnicima Ministarstva civilnih poslova BiH pošiljku vakcina predala je ambasadorica Austrije u Sarajevu Ulrike Hartmann koja je kazala kako je vlada njezine zemlje ovime željela pokazati koliko joj je važno pomoći zemljama Zapadnog Balkana u suočavanju s pandemijom.

“To možemo riješiti samo zajedničkim snagama. U pandemiji nitko nije siguran i stoga je naš zajednički interes da zemljama Zapadnog Balkana osiguramo dostatne doze vakcina”, kazala je Hartmann, prenosi Hina.

U BiH i dalje pokušavaju nadoknaditi zaostajanje u postupku vakcinacije stanovništva prouzročeno poteškoćama u nabavci vakcina od početka godine.

Prošle sedmice u tu je zemlju dopremljeno pola milijuna doza kineske vakcine što je je interventnim uvozom nabavila vlada Federacije BiH.

Do kraja mjeseca očekuje se i isporuka dodatnih 500 hiljada doza vakcina Pfizer/BioNtech što ga je odlučila donirati vlada SAD-a.

Opada interes za vakcinu
U međuvremenu se i BiH suočila sa sve manjim zanimanjem stanovništva za vakcinaciju pa tako već danima nema redova na centralnom punktu u Sarajevu gdje se trenutno vakciniše AstraZenecom.

Epidemiološka situacija u toj je zemlji i dalje razmjerno stabilna jer je dnevni boj novozaražnih još uvijek dvoznamenkasti a takav je trend od sredine juna.

Prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH trenutno se u toj zemlji bilježi nešto manje od 154 aktivna slučaja zaraze na 100.000 stanovnika.

Od izbijanja pandemije u martu prošle godine u BiH je registrirano nešto više od 206 hiljada slučajeva zaraze korona virusom a do danas je preminulo nešto manje od 9.700 zaraženih osoba.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1972
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Kamilica »

Naša vlast je skontala da nema potrebe trošiti novac na vakcine kad ima donacija. Praktično :W

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Bella »

:-? ..odakle pare..

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1972
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Kamilica »

Iz budžeta :D/

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2049
Posts: 7498
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Sta mi u BiH radimo pogresno?

Post by Bella »

:-? nema bona

:hahah
1
1 Image

Post Reply