Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju

Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19 ?

Poll ended at Wed Feb 24, 2021 2:27 pm

Da, jer pripadam prioritetnoj grupi
0
No votes
Da, vakcinišem se svaki put i protiv sezonske gripe tako sam bez brige
0
No votes
Da, sačekat ću jedan određen period, da vidim kako će reagovati oni prvovakcinisani
9
64%
Ne, ni slučajno
1
7%
Ne, jer prijatelji mi to ne preporučuju
0
No votes
Ne volim vakcinacije
0
No votes
Ne vjerujem da će vakcina biti efikasna
1
7%
Možda, razmislit ću.
3
21%
Ne razmišljam o vakcinaciji
0
No votes
 
Total votes: 14

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by kreja »

Ako bude trebalo tu sam
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

U srijedu, 3. novembra 2021. godine u 14 sati bit će održana ceremonijalna primopredaja vakcina koje je Bosni i Hercegovini donirala Vlada Poljske.

Ceremonija će biti održana u prostorijama Hercegovinalijeka.

Donacija se sastoji od 190.710 doza vakcina proizvođača Pfizer-BioNTech.

Vakcine će ministrici civilnih poslova Bosne i Hercegovine Ankici Gudeljević ceremonijalno predati ambasador Poljske u BiH Jaroslav Lindenberg.

Prilikom događaja predviđene su i izjave za medije.

Radiosarajevo.ba 

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Sad pravimo ceremonije i kad primamo donacije... :killm

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Grofica »

Za treću dozu se omišljam. Ipak mi je organizam super reagovao na prve dvije doze i po tim nekim naučnim studijama trebala bih biti zaštićena bar narednih godinu dana. O tom po tom...
Nisam baš raspoložena za treću.

Ma cirkus prave od vakcina umjesto da se potrude dokazati antivakserima vrijednost vakcine i da ih pridobiju da isti se vakcinišu. Oni se samo slikavaju i kalkulišu koliko nam je ko dao :fp
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 550
Posts: 3419
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by bakterijasmarsa »

Dva puta kineskom i busterovan Fajzerom.
između druge i treće doze sam bio pozitivan sa veoma blagim simptomima i bez temperature.
I četvrti put ako bude trebalo.
1
1 Image
Legal Alien

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Uskoro - pocetkom 2023 god. ce biti i vakcina protiv covida u sprey u za nos..a bit ce također koristan i efikasan 98% zastite protiv virusa. 8 različitih spreyeva je već na ispitivanju.. :aaww ( testiraju i pokazuju dobre rezultate).

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Sun Oct 24, 2021 9:24 pm

I ja sam odmah nakon preležane potrčao da vadim svakakve nalaze. Tad (na proljeće) je vladao baš pritisak da se sve te pretrage moraju obaviti, ali ono - moraju. Otišao u neku priv. lab i tamo red za D-dimer nalaz :rolleyes

Uglavnom, obavi sve što želiš, radi mira u glavi. Ali mislim da ti ništa od toga ne treba, ako ne osjećaš nikakve tegobe.

Ja sam samo one obične krvne nalaze uradila i snimila pluća. Jednostavno sam se nekako kilavo osjećala a ni sada nisam nešto fit kao ranije :doh Nalazi su uglavnom ok, naravno da su neki parametri drugačiji nego ljetos, pluća ok. Radila ljetos krvne nalaze jer to radim jednom godišnje i ti od ljetos bolji, ali doktorica kaže da je sve to dobro nakon Covida.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Kamilica »

Šta me nervira :rolleyes

Traže potvrdu o preležanom Covidu, pored doznaka. Dobro, sve to fino uzela i predala na poslu.
Za dva dana kažu ne može ta potvrda od doktora porodične medicine mora biti od ministarstva zdravstva. Hajde dobro, i tamo nazovem :čeekaa Kažu nisam u sistemu :doh
Zovem zdravstveni zavod ni tamo me nema u sistemu. Odem u ambulantu, sve unešeno u comp. i kažu nije do njih. Opet zivkam jedne pa druge i navodno će u ponedjeljak biti završeno. U međuvremenu zvali iz policije da provjere poštujem li izolaciju :maad a ja 14. 10. završila sa istom.
Bolje da batale sve te sisteme i internet i vrate se na papirologiju i olovku.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Novo pravilo “vakcinisan-testiran-prebolio” znači da će svi građani, zaposleni u zdravstvenom i socijalnom sektoru, te javnim upravama, morati imati ispunjen jedan od ova tri uvjeta pri dolasku na radno mjesto.

U Bosni i Hercegovini u protekla 24 sata 23 građana izgubilo je bitku s koronavirusom, 792 je testirano pozitivno na Covid-19.

Epidemiološka situacija nije zadovoljavajuća. Kao ni broj vakcinisanih, dok treća doza još nije dostupna svim bh. građanima. U Federaciji BiH slijedi uvođenje oštrijih mjera. No, ono što se uskoro neće uvesti u BiH su, čini se, jedinstveni Covid pasoši. Sve je veći broj bh. građana koji su vraćeni sa EU granice zbog nevažeće covid potvrde.

I prema svemu sudeći, bit će ih još, jer dogovor o jedinstvenom Covid pasošu nije na vidiku. Federacija je, kažu nadležni, krenula u stvaranje svih pretpostavki da, kada do dogovora dođe, sve bude spremno, javlja N1.


Jedna od naredbi je da se u svim kantonima stvore baze podataka vakcinisanih. To je jedan prvi korak, tako da ćemo u kantonima imati sve to spremno. Nadamo se da ćemo to prevazići, jer ne vjerujem, odnosno siguran sam da ni stanovnici RS-a uskoro neće moći putovati sa svojim pasošima, prema tome, ovo je zajednički interes da se napravi što prije – rekao je Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.

A preko granice pa do Srbije moći će svi bh. građani koji su prvu ili drugu dozu primili u toj zemlji, a ne samo oni iz RS-a. No, koordinator za vakcinisanje u SŽ, Ademir Spahić kaže kako se nada da će bh. građani, koji to žele, booster dozu moći uskoro primiti i u BiH. Za sada je predloženo da se vakcinisanje trećom dozom omogući starijim od 65, a ne 70, kako je na snazi sada.

Svakako ćemo mi sugerirati da te dobne skupine spustimo i na radno sposobno stanovništvo jer ne vidim razloga, svi koji su zainteresirani, a prošlo im je šest mjeseci od prve doze, mogu primiti drugu dozu. Pfizer je dao da može ići treća doza, Moderna treća doza, iako tu može i da se miješaju doze. Sinopharm ako ste primili dvije, možete primiti treću dozu – naveo je Ademir Spahić, koordinator za vakcinaciju u SŽ.

U međuvremenu, broj vakcinisanih prvom i drugom dozom u BiH i dalje je jako mali. Prema posljednjim američkim statistikama, tek oko 26% građana je imunizirano. Stoga se u Federaciji od kraja godine, uvode nove mjere. A nove mjere, koje će na snazi u svim kantonima biti od 20. decembra podrazumijevaju pravilo “vakcinisan-testiran-prebolio”. To znači da će svi građani, zaposleni u zdravstvenom i socijalnom sektoru, te javnim upravama, morati imati ispunjen jedan od ova tri uvjeta pri dolasku na radno mjesto. To će se, kako kažu nadležni, uvoditi postepeno, a cilj je, slijediti praksu normalizacije života koju su uvele mnoge zemlje svijeta.
N1.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Ja i dalje ne mogu da razumijem osobe koje se ne žele vakcinisti... Nemaju ni jedan validan argument kao opravdanje..

:??

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Bella »

Takve ne lijechiti.

Idem u subotu po . boost... :hm

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Wed Nov 17, 2021 7:52 pm
Takve ne lijechiti.

Idem u subotu po . boost... :hm
Vjerovatno ce i to uzeti kao mjere, u nadi da ce se predomisliti ..

Neki vec i otkaze daju, jer u firmama zahtijevaju da su vakcinisani... :doh

I super da ćes dobiti trevi, zar već proslo 6.mjedeci od druge doze..? Bas vrijeme leti....

User avatar
laganini
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by laganini »

Skitnica wrote:
Thu Nov 18, 2021 10:58 am
Bella wrote:
Wed Nov 17, 2021 7:52 pm
Takve ne lijechiti.

Idem u subotu po . boost... :hm
Vjerovatno ce i to uzeti kao mjere, u nadi da ce se predomisliti ..

Neki vec i otkaze daju, jer u firmama zahtijevaju da su vakcinisani... :doh

I super da ćes dobiti trevi, zar već proslo 6.mjedeci od druge doze..? Bas vrijeme leti....
..sve se ispolitiziralo oko covida kad sam se ja cijepio napadali su me da sam priko veze a ad mnogi neće kod nas čak skupljaju potpise za referendum.. :jbg

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

laganini wrote:
Fri Nov 19, 2021 12:42 am
Skitnica wrote:
Thu Nov 18, 2021 10:58 am
Bella wrote:
Wed Nov 17, 2021 7:52 pm
Takve ne lijechiti.

Idem u subotu po . boost... :hm
Vjerovatno ce i to uzeti kao mjere, u nadi da ce se predomisliti ..

Neki vec i otkaze daju, jer u firmama zahtijevaju da su vakcinisani... :doh

I super da ćes dobiti trevi, zar već proslo 6.mjedeci od druge doze..? Bas vrijeme leti....
..sve se ispolitiziralo oko covida kad sam se ja cijepio napadali su me da sam priko veze a ad mnogi neće kod nas čak skupljaju potpise za referendum.. :jbg
Nadam de da de od tada situacija promijenila i da ih je se većina vakcinisala..

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Bella wrote:
Wed Nov 17, 2021 7:52 pm
Takve ne lijechiti.

Idem u subotu po . boost... :hm
Kako si podnela 3. dozu ?

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Bella »

Skitnica wrote:
Tue Nov 23, 2021 10:07 pm
Bella wrote:
Wed Nov 17, 2021 7:52 pm
Takve ne lijechiti.

Idem u subotu po . boost... :hm
Kako si podnela 3. dozu ?
. mjesto oboda.... bol..dva dana.
. malo povishena tepmperatura.. sledeci cijeli dan...
drago mi je da je bila nedelja... pa sam to u kuchi pretrpila..
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Moderna namjerava proizvesti jednu vakcinu koja će istovremeno štititi od koronavirusa i sezonske gripe, piše The Guardian.

Modernin direktor Stephane Bancel rekao je kako bi kombinirana vakcina mogla biti dostupna do 2023. godine. Dodao je kako je cilj ove kompanije stvoriti vakcinu koja bi se primala jednom godišnje.

Bancel je rekao i kako je Modernina vakcina protiv soja omikron trenutno u završnoj fazi proizvodnje, kao i da bi do marta ove godine moglo biti dostupno više informacija o njoj.

Darisu Hughes, izvršni direktor Moderne, rekao je kako je završavanje pripreme kombinirane vakcine do 2023. velik zadatak.

"Naš prioritet za 2022. godinu, nakon što dobijemo vakcinu za omikron, je pokušati unaprijediti naše programe kako bismo vidjeli možemo li ponuditi jednodoznu vakcinu protiv gripe i koronavirusa", rekao je Hughes.

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Grofica »

Otelo se kontroli u pinđulišiće :doh
Bilo je rečeno booster ide šest mjeseci nakon druge doze, ali vidim neki objavljuju da su se vakcinisali nakon samo 4 mjeseca. Da li je to dobro ili ne, vidjećemo, ali mislim da je prerano.
Sračunala sam, ja bih trebala primiti booster početkom aprila ove godine.
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
kreja
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by kreja »

sutra treca ako ne iskrsne nesto nepredvidjeno
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Kamilica »

Grofica wrote:
Tue Jan 18, 2022 12:30 pm

Sračunala sam, ja bih trebala primiti booster početkom aprila ove godine.
Kako si izračunala to za booster dozu?

Ja sam nekad u julu revakcinisana a u oktobru bolovala, pa ne znam kada bi bilo poželjno da obnovim bocku :hm

User avatar
Grofica
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 642
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Grofica »

Kamilica wrote:
Tue Jan 18, 2022 9:10 pm
Grofica wrote:
Tue Jan 18, 2022 12:30 pm

Sračunala sam, ja bih trebala primiti booster početkom aprila ove godine.
Kako si izračunala to za booster dozu?

Ja sam nekad u julu revakcinisana a u oktobru bolovala, pa ne znam kada bi bilo poželjno da obnovim bocku :hm
Pa 6 mjeseci poslije druge doze.
Inače preporuka je da se i ne prima vakcina uopšte u roku od 6 mjeseci od kada je osoba prebolovala koronu.
Znači ovako,
bolovala sam koronu u martu '21. godine.
prvu dozu primila nakon nepunih 6 mjeseci (2 hefte ranije) - kraj augusta '21. godine
drugu dozu primila sredinom oktobra '21. godine
što znači da nakon 6 mjeseci od druge doze, booster bih trebala primiti početkom aprila '22. godine.

Inače, već sam pisala, prije prve doze radila sam nalaz antitijela i vrijednost je bila jako niska. Nakon mjesec dana od prve doze vrijednost antitijela je bila 3x veća nego aparat može registrovati. Radit ću opet antitijela ako Bog da nekad u martu ove godine, prije boostera pa ćemo vidjeti (ako u međuvremenu opet ne fasujem virus jer se kod nas svaki sat situacija mijenja, kako u firmi tako i u gradu).
1
1 Image
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1971
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Kamilica »

Grofica wrote:
Wed Jan 19, 2022 12:36 pm

Pa 6 mjeseci poslije druge doze.
Inače preporuka je da se i ne prima vakcina uopšte u roku od 6 mjeseci od kada je osoba prebolovala koronu.
Znači ovako,
bolovala sam koronu u martu '21. godine.
prvu dozu primila nakon nepunih 6 mjeseci (2 hefte ranije) - kraj augusta '21. godine
drugu dozu primila sredinom oktobra '21. godine
što znači da nakon 6 mjeseci od druge doze, booster bih trebala primiti početkom aprila '22. godine.

Inače, već sam pisala, prije prve doze radila sam nalaz antitijela i vrijednost je bila jako niska. Nakon mjesec dana od prve doze vrijednost antitijela je bila 3x veća nego aparat može registrovati. Radit ću opet antitijela ako Bog da nekad u martu ove godine, prije boostera pa ćemo vidjeti (ako u međuvremenu opet ne fasujem virus jer se kod nas svaki sat situacija mijenja, kako u firmi tako i u gradu).
Hvala na pojašnjenju. Mislila sam i ja provjeriti AT pa onda vidjeti za booster dozu, a po ovoj računici imam još vremena.

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2740
Posts: 5270
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Skitnica »

Sve manje vijesti / priče o covidu i vakcinisanju ima...kao da više covid i ne postoji...

User avatar
Zenos
Član
Član
Reactions: 69
Posts: 429
Joined: Thu Jan 13, 2022 9:38 pm
Location: Terra incognita

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Zenos »

Ma zar je postojao :spavaa


Avax alert :plas
The sun.. is already down!

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2044
Posts: 7488
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Hoćete li se vakcinisati protiv Covid-19?

Post by Bella »

:-? ..opet virus divlja. Kina se zatvara..

Post Reply