COVID-19 Prirodna selekcija

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ina »

Sve što se događa u stanju prirode nije nemoralno: potrebno je. Može li biti isto u našem društvu?


Istina jeste da me neka razmisljana pogode ali sam i svjesna da svacije ima svoj povod..
Boris Johnson (nedavno) rek'o, da bi se pobijedila pandemija koronavirusa, bilo bi potrebno da se sam virus širi, čineći neizbježne žrtve, stećeći takozvani "imunitet stada".

Pretpostavka da se ovaj hipotetički "imunitet stada" može dobiti slobodnim kretanjem epidemije nije znanstveno dokazana. Međutim, Johnsonove izjave polazna su točka za razgovor o socijalnom darvinizmu, socio-filozofskoj teoriji, rođenoj u devetnaestom stoljeću, prema kojoj ljudske zajednice moraju napredovati po principu prirodne selekcije i borbe za opstanak, koja podrazumijeva i eliminaciju slabijih pojedinaca u korist snažnijih (ili pogodnijih za okoliš).
Ova teorija proizlazi iz eseja Charlesa Roberta Darwina, Podrijetlo vrste (1859), koji je, kao što svi znamo, istaknuo kako su se različite životinjske vrste razvijale mehanizmom prirodne selekcije. Izbor podrazumijeva neizbježnu smrt slabijih subjekata, koji se ne mogu prilagoditi okruženju, i opstanak jačih.

Osnovna logika prirodne selekcije takođe leži u oskudici resursa. Ako je raspoloživih resursa malo, što se događa u prirodnom stanju, logično je da su, kako bi se zajamčio kontinuitet vrste, oni predodređeni za subjekte koji imaju najveće šanse za preživljavanje.
Ono što se događa u stanju prirode nikad nije nemoralno, samo je potrebno za opstanak.

Idemo do naših modernih društava, gdje su na dnevnom redu bogatstvo i rasipanje resursa. Je li, u ovom slučaju, moralno i potrebno odabrati
, kao što je predložio engleski vođa?

Među pozitivnim aspektima tehnike postoji i onaj koji jamči resurse za sve, a kada se to ne dogodi, zato je što opet mi odlučujemo kako ćemo te resurse potrošiti.

Mi (vlade s odobrenjem stanovništva) dodijelimo 90% resursa Zemlje 10% stanovništva (tj. Sebi) i 90% stanovništva ostavimo s 10% resursa: to nije kontekst da nameće. Mi smo ti koji želimo glad u svijetu, da prihvatimo da neki ljudi žive u otpadu, a drugi umiru od gladi i bolesti. Sviđalo nam se to ili ne, opet je to i naš izbor.
Različite vlade i mi koji ih biramo.


I zato je teorija socijalnog darvinizma riješena u aporiji: jer kao osnovu ima pretpostavke (poput nedostatka resursa) prisutne samo u stanju prirode i koje očigledno nisu prisutne u našim društvima.

Majka tigrova koja ne doji bolesnu bebu tigra, jer zna da ne može preživjeti, a svo mlijeko raspoređuje zdravim, to radi jer nema drugog izbora: ili preživi neko (u ovom slučaju najjači) ili svi umru. Čovjek koji odluči žrtvovati najslabije (starije, bolesne svih uzrasta) to uvijek čini izborom, jer naši su resursi mnogi i možemo odlučiti kako ih rasporediti. Ovaj izbor ima moralni karakter. U praksi, zahvaljujući prekomjernoj količini resursa, naše vrste mogu preživjeti bez potrebe za biranjem među pojedincima, ali svima jamče dostojanstven život (uz prepoznavanje individualnih kvaliteta i ograničenja).

Frans De Wall, psiholog i primatolog= knjiga esej nazivom Prirodno dobro. Dobro i loše kod ljudi i drugih životinja. Čak se i antropomorfni majmuni, smješteni u određenim uvjetima, tj. U zatočeništvu i u prisutnosti hrane, djelomično odriču darvinskih selekcija i otvaraju se "altruističkim" stavovima. Esej želi pokazati da u prirodi ne postoje samo djela nasilja, već da se ljudsko biće (i majmun iz kojeg potječe) evoluiralo i zahvaljujući načelima suradnje i pravednosti.
Ne znam da li je clanak dobro preveden, ali sustina je jasna (mislim). Dakle zanimaju me misljenja i viroloza, doktora, matematičara, istoričara, filozofa, umjetnika itd koji su za prirodnu selekciju. I zasto. Osobno nisam za nesto slicno i vec predhodno objasnila prilicno i zasto.

Bilo koji odlomak/clanak imate uvezi argumenta navedite. Poslije mozemo razgranati.

User avatar
Wall-e
Junior
Junior
Reactions: 12
Posts: 36
Joined: Thu Apr 16, 2020 1:01 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Wall-e »

Image
Ili
Image

Ko će od njih dvojice opstati (recimo da je živ i ovaj drugi :-? ), ako se vodimo tim da jači opstaju? Treba li dalje? :_)

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ina »

To hoces reci da fizicko stanje treba opstati uz nevezanicu umne sirine?
Koliko je ko tu pridonio kolektivnoj humanoj "koristi"? Nismo se duzni boriti i za jedno a i drugo?


Pitanje nije nejasno..
Sve što se događa u stanju prirode nije nemoralno: potrebno je. Može li biti isto u našem društvu?
Zanimaju me misljenja i viroloza, doktora, matematičara, istoričara, filozofa, umjetnika, teologa itd koji su za prirodnu selekciju.

User avatar
Wall-e
Junior
Junior
Reactions: 12
Posts: 36
Joined: Thu Apr 16, 2020 1:01 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Wall-e »

Ja nisam za prirodnu selekciju, jer je u našim okolnostima besmislena. Primjer gore mi to ilustruje. Ili ja nisam dobro razumio, da prirodna selekcija znači opstanak onog ko je jači. Ako doslovno to tumačimo, dobićemo društvo jakih, fizički sposobnih i zdravih ljudi, dok ćemo ove druge, slabije i bolešljive prepustiti smrti. Jer svakako ne trebaju ni živjeti ako nisu u formi za živjeti (?)
1
1 Image

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ina »

Privi prmjer mi je bio nekristalan, jer sudeci po trenutnim dogadjajima, koji se ticu svih nas, opstaju pogotovo fizicko jaci. Nepoduzimanje mjera, nekolaboriranje, i "nezrtvovanja jacih" ubrzao bi sireci katastrofalni proces. Cak se ni zdravo tijelo ne bi imalo mogucnosti lijeciti adekvatno.

Shvatila sam tvoje potpuno vidjenje, u drugom komentaru.. :up

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Sjena »

Wall-e wrote:
Sat Apr 25, 2020 1:37 pm
Ja nisam za prirodnu selekciju, jer je u našim okolnostima besmislena. Primjer gore mi to ilustruje. Ili ja nisam dobro razumio, da prirodna selekcija znači opstanak onog ko je jači. Ako doslovno to tumačimo, dobićemo društvo jakih, fizički sposobnih i zdravih ljudi, dok ćemo ove druge, slabije i bolešljive prepustiti smrti. Jer svakako ne trebaju ni živjeti ako nisu u formi za živjeti (?)
Ne opstaju jači nego oni koji se uspiju prilagoditi.

#SamoKazem

User avatar
Wall-e
Junior
Junior
Reactions: 12
Posts: 36
Joined: Thu Apr 16, 2020 1:01 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Wall-e »

@Sjena Svejedno, to ne može biti kriterij za selekciju. Naravno, ako govorimo u kontekstu ove teme, koja je ako se ne varam - prirodna selekcija je potrebna i treba "prirodi" prepustiti da ostavi one koji su jaki (prilagodljivi) a ostali... :jbg više sreće drugi put.

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ptica bijela »

Poslije korone, dodje nekakva morona virus... I nastavimo živjeti ovako?
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ema
Član
Član
Reactions: 17
Posts: 62
Joined: Thu Apr 16, 2020 5:02 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ema »

Ko ovdje zagovara šta? :x8

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by gripen »

Wall-e wrote:
Sat Apr 25, 2020 1:37 pm
Ja nisam za prirodnu selekciju, jer je u našim okolnostima besmislena. Primjer gore mi to ilustruje. Ili ja nisam dobro razumio, da prirodna selekcija znači opstanak onog ko je jači. Ako doslovno to tumačimo, dobićemo društvo jakih, fizički sposobnih i zdravih ljudi, dok ćemo ove druge, slabije i bolešljive prepustiti smrti. Jer svakako ne trebaju ni živjeti ako nisu u formi za živjeti (?)
to ti je zakon prirode,jednostavno

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ina »

gripen wrote:
Sat May 02, 2020 1:24 pm
Wall-e wrote:
Sat Apr 25, 2020 1:37 pm
Ja nisam za prirodnu selekciju, jer je u našim okolnostima besmislena. Primjer gore mi to ilustruje. Ili ja nisam dobro razumio, da prirodna selekcija znači opstanak onog ko je jači. Ako doslovno to tumačimo, dobićemo društvo jakih, fizički sposobnih i zdravih ljudi, dok ćemo ove druge, slabije i bolešljive prepustiti smrti. Jer svakako ne trebaju ni živjeti ako nisu u formi za živjeti (?)
to ti je zakon prirode,jednostavno
Kako mislis jednostavno..

kako su se različite životinjske vrste razvijale mehanizmom prirodne selekcije. Izbor podrazumijeva neizbježnu smrt slabijih subjekata, koji se ne mogu prilagoditi okruženju, i opstanak jačih.

Osnovna logika prirodne selekcije takođe leži u oskudici resursa. Ako je raspoloživih resursa malo, što se događa u prirodnom stanju, logično je da su, kako bi se zajamčio kontinuitet vrste, oni predodređeni za subjekte koji imaju najveće šanse za preživljavanje.
Ono što se događa u stanju prirode nikad nije nemoralno, samo je potrebno za opstanak.

Idemo do naših modernih društava, gdje su na dnevnom redu bogatstvo i rasipanje resursa. Je li, u ovom slučaju, moralno i potrebno odabrati?

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Mina »

Nedorečeni ste kako mi se čini :?? Ja ne razumijem pitanje u kontekstu COVID-19 i tih resursa i bogatstva. Je li moralno odabrati bogate da prežive a siromašne da pomru? Je li to pitanje?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by gripen »

pa,zakon prirode
jaci ostaju,ako cemo o prirodnom procesu,evoluciji
eh,sad....kad govorimo o ljudima,nije isto Trump ili Smajo iz Busovace...jel

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Vjetar »

Smajo manje štete pravi čovječanstvu, mada i ne koristi previše :-?

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ptica bijela »

Entropija wrote:
Sat May 02, 2020 5:57 pm
Nedorečeni ste kako mi se čini :?? Ja ne razumijem pitanje u kontekstu COVID-19 i tih resursa i bogatstva. Je li moralno odabrati bogate da prežive a siromašne da pomru? Je li to pitanje?
Pa po ovom sad, prije će na raspirator uključiti nekog Fadila nego Pticu bijelu. 🙈
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by gripen »

Ptica bijela wrote:
Sat May 02, 2020 6:27 pm
Entropija wrote:
Sat May 02, 2020 5:57 pm
Nedorečeni ste kako mi se čini :?? Ja ne razumijem pitanje u kontekstu COVID-19 i tih resursa i bogatstva. Je li moralno odabrati bogate da prežive a siromašne da pomru? Je li to pitanje?
Pa po ovom sad, prije će na raspirator uključiti nekog Fadila nego Pticu bijelu. 🙈
cek ... sta ono bijase ta corona ....


User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Prirodna selekcija je jedno od područja u kojima uporište traže evolucionisti. Prirodna selekcija kod njih znači da živa bića koja se ne mogu oduprijeti raznim prirodnim nepogodama i katastrofama, kao što su poplave i zemljotresi, izumiru i nestaju s pozornice života, a ostaju samo živa bića koja se snažno odupiru različitim prirodnim uvjetima.

Zapravo, mi ne znamo pravu povezanost prirodne selekcije s teorijom evolucije, niti znamo u kakvim međusobnim odnosima one stoje, jer ne postoji nijedan dokaz ili znak da je ijedna vrsta živih bića koja je opstala nakon neke katastrofe promijenila svoju vrstu. Iako se ukazuje na to da je poneka od vrsta živih bića već izumrla, fosili izumrlih životinja ih ne prikazuju kao nekad nove vrste. Isto tako, snažne životinje koje su ostale zdrave nakon katastrofa naglim promjenama nisu prešle u neku višu vrstu. Osim toga, unutar svake vrste stalno postoje snažne jedinke i slabe jedinke, a one žive zajedno, jedna pored druge.
Ovdje treba upozoriti na slijedeće: Kad stradaju slabe jedinke jedne generacije živih bića, to ne znači da će dolazeće generacije biti jake. Pored jakih, u svakoj generaciji bude slabih jedinki. Čak i kad slabe, starije i one jedinke koje se izdvoje iz stada (krda), posluže kao hrana krvoločnim životinjama, život stada se i dalje nastavlja.

Polazeći od toga, evolucionisti, koji svu važnost pridaju prirodi, čine krupnu grešku kad jedan primjer, ili jedan slučaj, uzimaju da bi ga primijenili na život svih živih bića, pa život slikaju kao da je izraz bespoštedne borbe i razračunavanja. Oni smatraju da je jedini cilj života nastojanje životinja da se održe na životu i dobijanje hrane radi ispunjenja tog cilja. Kad evolucionisti, materijalisti i obožavaoci prirode objašnjavaju i život čovjeka na isti način, oni jakima pružaju opravdanje što se održavaju na račun slabih smatrajući to njihovim prirodnim pravom, a život predstavljaju tako kao da su mu osnovni ciljevi hrana, piće i potomstvo. To vodi ka prekidu saradnje među ljudima, zajednicama i narodima; eksploatisanje čovjeka čini zakonitim, bez ikakve zamjerke. Oni tako čovjeka lišavaju svih visokih vrijednosti i spuštaju ga na razinu životinje, pa čak i niže i gore.

Međutim, borba u životu je nešto sekundarno, sporedno, a temelj mu je međusobno potpomaganje. Organi tijela živog bića međusobno se stalno potpomažu. Sunce sa svojom svjetlošću i toplotom pomaže zraku i zemlji u proizvođenju plodova za čovjeka i životinje, prema odgovarajućim vrstama i sortama. Dakle, svi sastavni dijelovi Univerzuma međusobno se potpomažu u stalnom bujanju bilja, koje životinje i ljudi stalno koriste. Životinje se potčinjavaju ljudima, kao što i čovjek, ako je savjestan, zauzvrat štiti biljke i životinje ulažući napor da ih lijepo uzgaja i održava...

Uprkos tvrdnjama evolucionista u vezi s prirodnom selekcijom, prirodne nepogode kojima se niko ne može oduprijeti, kao što su poplave i zemljotresi te razaranja i rušenja koja ih prate, ne uništavaju samo slabe jedinke, već i one najjače među najjačima. Tako, npr., vidimo da siloviti morski val hiljade živih bića, među kojima ima i slabih i jakih, nasuče na stijene te ih tako uništi, ili ih povuče u more i udavi ih.

Zatim, uprkos tim istim tvrdnjama, mi vidimo da, u svako historijsko vrijeme, svake godine, sezone i dana, čak i najslabija živa bića, jedna pored drugih, žive s jakima. Vidimo kita kako živi s najmanjim ribama i s ajkulom. Vidimo da u zraku vrabac i golub žive pored orla i sokola. Na zemlji vidimo tigrove i zečeve, lavove, geparde, gazele i risove kako žive zajedno. U svemu se, od prije miliona godina, vidi trajna prirodna i ekološka ravnoteža na razini savršenstva koje ne ugrožava nikakva slabost. Ovce, golubovi, divokoze i druge nejake životinje, koje ne jedu meso, nisu krvoločne, razmnožavaju se manje od drugih; na svijet donose jedno ili dvoje mladih godišnje. I pored toga, vidimo da su posvuda brojnije od krvoločnih životinja koje se razmnožavaju više od njih.

Znači, ne postoji proces iskorjenjivanja, već proces služenja životu, tako da živa bića, koja se ne mogu izračunati i brojem izraziti. Stoga se prirodna selekcija ne može proučavati parametrima koje evolucionisti podmeću prirodi. Prirodna selekcija nije prirodni zakon kojem se ne može odgovoriti, stati mu ukraj, za bolji život društva, čovjeka i zajednice. Ona nije tek nekakva vladajuća društvena pojava.

Broj slabih živih bića, počevši od mikroorganizama pa preko mravi i pčela, zatim stepskih gazela, pa do riba u moru, višestruko je veći od broja jakih živih bića. Stalno naviranje života, čak i u pogubnim okolnostima, svejedno da li se radi o čovjeku ili o krvoločnim zvijerima, ili o veoma slabim životinjama izrazito nježnih tijela koja nisu snabdjevena posebnim mogućnostima uspješne samoodbrane, sve to skupa vodi ka očuvanju prirodne ravnoteže, od iskona pa sve do danas. Sva ta pitanja je nauka uočila i razriješila zadavši snažan udarac raspravama o prirodnoj selekciji.

Ukratko, prirodna selekcija, svedena na pitanje prilagođavanja, na koje se jako mnogo pozivaju evolucionisti, nije ništa drugo nego jedna slaba i krhka hipoteza, bez ikakvih zdravih osnova. Nužna posmatranja nam ne pokazuju, kako bi htjeli evolucionisti, da priroda ili klimatski uvjeti izbacuju slabe jedinke živih bića iz njihove vrste, niti da jake jedinke ispunjavaju svoje pravo na život tako što uništavaju slabe. Sazvučja različitih glasova na nebu nisu izraz samo jeke snažnih, niti samo šuštanja slabih glasova. Iako se, s vremena na vrijeme, kroz ljudsku povijest, mogu vidjeti i primjeri koji odudaraju od pravila, ipak, kad zavlada pravo, vidimo ukazivanje milosti bogatih prema siromasima i slabima, kao i zahvalnost siromašnih bogatima. Takav red se kroz povijest odvija sve do naših dana.
Nemam šta dodati, razjašnjeno :jbg
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Mina »

Ptica bijela wrote:
Sat May 02, 2020 6:27 pm
Entropija wrote:
Sat May 02, 2020 5:57 pm
Nedorečeni ste kako mi se čini :?? Ja ne razumijem pitanje u kontekstu COVID-19 i tih resursa i bogatstva. Je li moralno odabrati bogate da prežive a siromašne da pomru? Je li to pitanje?
Pa po ovom sad, prije će na raspirator uključiti nekog Fadila nego Pticu bijelu. 🙈
Nije li tako, pa vjerovatno oduvijek?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Ne verujem da je to presudno, iz iskustva mnogih lekara, obično prednost kada je situacija ili/ili daju mlađim osobama osim u slučaju komplikacija na porođaju, tu je diskutabilno... Mada svačega ima, nekako ne želim da verujem da se to kalkulisanje sa dubokim džepom svali na čitavo zdravstvo i medicinske radnike, neki etički kodeks postoji a valjda i ta Hipokratova zakletva nije tako uz vetar samo...

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by blackadder »

Mislim da je više niz vjetar otišla :DE

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

blackadder wrote:
Sun May 03, 2020 12:05 am
Mislim da je više niz vjetar otišla :DE
A nisam pobornik toga, baš ima divnih lekara, e sad u svakom žitu i kukolja... :/*

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by blackadder »

Niko ne kaže da su svi takvi. Ali ima ih puno koji su takvi i zbog kojih je tako loša slika o medicinskim radnicima, pogotovo u BiH :jbg

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Sjena »

Ko će od njih dvojice opstati (recimo da je živ i ovaj drugi :-? ), ako se vodimo tim da jači opstaju? Treba li dalje? :_)
[/quote]


I prvi i drugi imaju istu šansu. Kako?


Da pojednostavim:

Recimo da za “ostanak i preživljavanje” treba da preplivaju ogromno jezero.

Prvi ubjeden u svoju “jačinu i snagu” skače u jezero i počinje plivati. Ono što nije uzeo u obzir je da je jezero oooogromno, da će usput naići na vanjske (nepromijenjive) okolnosti - oluju, vjetar, sunce ... te da i sam ima unutrašnje (potrebe) okolnosti - glad, žeđ ... uviđa da “snaga” i nije neka snaga. Bori se do zadnjeg daha i na kraju gubi “bitku”.

Drugi svijestan svojih slabosti, razmisli (Bog nam mozak na korištenje poklonio). Sagleda sve faktore i napravi sljedeće : nabavi čamac, pozove možda još u pomoć ljude od povjerenja, pripremi se za vanjske i unutrašnje okolnosti (ponese kompas, vodu, nešto hrane ...) i put za “preživljavanje” se pretvori u putovanje, u miru sa samim sobom i okolnostima oko sebe.

Prvog je “ubila” njegova “jačina”, drugog “spasila” njegova svijesnost “slabosti”.

Prvi je možda čak imao znanje kako napraviti čamac (znanje je u paketu ega) ali to znanje nije imalo nikakvu upotrebnu vrijednost u ovom slučaju - jer je slijepo uskočio uvjeden u svoju jačinu.

Ovaj princip važi za sve i svakoga. Bez izuzetka. Bili mi svijesni toga ili ne.

#samoKažem

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by dezire »

Wall-e wrote:
Sat Apr 25, 2020 1:37 pm
Ja nisam za prirodnu selekciju, jer je u našim okolnostima besmislena. Primjer gore mi to ilustruje. Ili ja nisam dobro razumio, da prirodna selekcija znači opstanak onog ko je jači. Ako doslovno to tumačimo, dobićemo društvo jakih, fizički sposobnih i zdravih ljudi, dok ćemo ove druge, slabije i bolešljive prepustiti smrti. Jer svakako ne trebaju ni živjeti ako nisu u formi za živjeti (?)

Isto sam protiv prirodne selekcije.
Čini mi se, da sam negdje pročitala, da u Švedskoj neće stavljati na respirator starije od 80.g.(čini mi se).
Okrutno, po meni :jbg
Sve bi bilo jednostavnije kad bi kompletno svi, malo pazili i usvojili nekakve drugačije navike u ponašanju, općenito.

User avatar
Wall-e
Junior
Junior
Reactions: 12
Posts: 36
Joined: Thu Apr 16, 2020 1:01 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Wall-e »

Sjena wrote:
Sun May 03, 2020 10:32 am
Ko će od njih dvojice opstati (recimo da je živ i ovaj drugi :-? ), ako se vodimo tim da jači opstaju? Treba li dalje? :_)
I prvi i drugi imaju istu šansu. Kako?


Da pojednostavim:

Recimo da za “ostanak i preživljavanje” treba da preplivaju ogromno jezero.

Prvi ubjeden u svoju “jačinu i snagu” skače u jezero i počinje plivati. Ono što nije uzeo u obzir je da je jezero oooogromno, da će usput naići na vanjske (nepromijenjive) okolnosti - oluju, vjetar, sunce ... te da i sam ima unutrašnje (potrebe) okolnosti - glad, žeđ ... uviđa da “snaga” i nije neka snaga. Bori se do zadnjeg daha i na kraju gubi “bitku”.

Drugi svijestan svojih slabosti, razmisli (Bog nam mozak na korištenje poklonio). Sagleda sve faktore i napravi sljedeće : nabavi čamac, pozove možda još u pomoć ljude od povjerenja, pripremi se za vanjske i unutrašnje okolnosti (ponese kompas, vodu, nešto hrane ...) i put za “preživljavanje” se pretvori u putovanje, u miru sa samim sobom i okolnostima oko sebe.

Prvog je “ubila” njegova “jačina”, drugog “spasila” njegova svijesnost “slabosti”.

Prvi je možda čak imao znanje kako napraviti čamac (znanje je u paketu ega) ali to znanje nije imalo nikakvu upotrebnu vrijednost u ovom slučaju - jer je slijepo uskočio uvjeden u svoju jačinu.

Ovaj princip važi za sve i svakoga. Bez izuzetka. Bili mi svijesni toga ili ne.

#samoKažem
Eh sad... Vjerovatno bi u takvom scenariju ovaj nabildani imao gliser, sa hiljadu konja i bahato bi sa njim prepilio čamac ovog starog i njega u njemu...
Ali u suštini se slažemo - pamet je važna karika u opstanku pojedinca, jednako kao i snaga. Pitanje prirodne selekcije je onda samo pitanje ko i na osnovu čega bi trebao odlučiti ko će opstati, a ko umrijeti? A da to bude moralno. Ili je moralno prepustiti da prežive oni koji mogu i znaju kako? Oni drugi i ne trebaju da prežive...
Koliko vidim čovječanstvo ipak ne misli tako i ne prepušta ove druge pukom izumiranju. Bar ne tako transparentno :-?

Post Reply