COVID-19 Prirodna selekcija

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Vjetar »

Šveđani i još neki koji ne stavljaju na respiratore starije od 80 godina, upravo rade tu prirodnu selekciju u režiji ljudi.
Jedino pitanje koje je meni na pameti ovdje je - je li apsolutno neophodno da se to uradi? U situaciji ako je recimo na raspolaganju 20 respiratora a 50 pacijenata i svi koji ne budu prikopčani na respiratore će umrijeti, mora se izabrati koga otpisati.
Ali, tek tako ubiti nekoga možeš samo ako si potrošio sve druge opcije (tipa da ga helikopterom prebaciš u Norvešku, uz dogovor vlada). Ovako, pobiti neke, jer su stari, jer previše truda zahtjeva njihovo spašavanje, meni je bezveze. Ipak, znam da to nije do ljekara, dok uključiš vladu da to uradi, pomrijeće svih 50. Tako da se mora izabrati.
A ako ćemo birati 30 koji će umrijeti od tih 50, vjerujem da bi uvijek u svakom izboru stari zaplatili... :jbg

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ptica bijela »

I Kina i Italija i Španija su imale situacije gdje su morali odlučivati ko je prioritet za spašavanje...
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Mina »

A ako ima samo 25 starih među njima, kojim kriterijima ćemo izabrati 5 mladih da im se pridruže?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Uopšte nije moralno postavljati pitanje ko treba preživeti u vidu nekog imperativa tek tako a eto u slučaju kad to situacija nalaže da se mora odlučiti kome treba dati šansu, da je to neizbežno, ne verujem da i lekarima to bude lak izbor. Navešću sada jedan primer kada je pri komplikovanom porođaju bio izbor između majke i deteta ko da preživi, odlučilo se da se ide na varijantu da se majka spasi, sa tim rezonom da će ona kasnije roditi i više dece, tako da se ne ide s tom logikom uvek ko je mlađi. Možda da se ta majka pitala, da bi odlučila drugačije, u korist svog deteta. Isto s one ljudske strane, svaki život je dragocen, možda je neko, što ljudi kažu "proživeo svoje" ali zašto mu uskratiti pravo na još. Verovatno se gleda i ono opšte dobro, šta taj pojedinac može pružiti društvu, zajednici u kojoj živi :jbg

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Entropija wrote:
Mon May 04, 2020 10:12 pm
A ako ima samo 25 starih među njima, kojim kriterijima ćemo izabrati 5 mladih da im se pridruže?
Gleda se verovatno i kome su izgledi veći za to, ako idemo s tim rezonom da mnogi od njih imaju već neke hronične bolesti, pa čija opšta klinička slika daje bolje šanse...

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Vjetar »

Banshee wrote:
Mon May 04, 2020 10:19 pm
Navešću sada jedan primer kada je pri komplikovanom porođaju bio izbor između majke i deteta ko da preživi, odlučilo se da se ide na varijantu da se majka spasi, sa tim rezonom da će ona kasnije roditi i više dece, tako da se ne ide s tom logikom uvek ko je mlađi.
Mislim da je to praksa u takvim situacijama - da se spašava majka. Osim ako nema 80 godina...

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

E jeste, žene u 80-tim su izuzetno plodne :D/

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Mina »

Banshee wrote:
Mon May 04, 2020 10:22 pm
Entropija wrote:
Mon May 04, 2020 10:12 pm
A ako ima samo 25 starih među njima, kojim kriterijima ćemo izabrati 5 mladih da im se pridruže?
Gleda se verovatno i kome su izgledi veći za to, ako idemo s tim rezonom da mnogi od njih imaju već neke hronične bolesti, pa čija opšta klinička slika daje bolje šanse...
A ako je među njima dijete predsjednika države, a ostali su neka sirotinja... Misliš li da neće i to uticati na "prirodnu selekciju"?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Otkud znaš šta može krenuti po zlu i iskomplikovati se, nije isto dati prednost nekom i preživeti... Nije ni terapija garancija za to...

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Vjetar »

Dobro, ali ako se da prednost tom predsjedničkom sinu, dao si mu puno veću šansu za preživljavanje nego onom siromašnom kojeg si ostavio bez respiratora. Isto kao što su odlučili spašavati majku iz onog tvog primjera. Mogli su i ne uspjeti u tome.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Naravno, idealno bi bilo da se sagleda celokupna situacija, da se svima pruži ista šansa, ali ishod ne možemo predvideti, možemo nagađati. I odluke tog tipa uvek budu surove, kako god da okreneš.

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Mina »

Surove i često nemoralne :V
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Entropija wrote:
Mon May 04, 2020 10:46 pm
Surove i često nemoralne :V
E sad, definiši to često, na koliko slučajeva to dođe?

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Mina »

Na svaki slučaj kada se uzimaju neki drugi kriteriji u obzir pored onih koji bi trebali (struka što nalaže).
Situacija sa migrantima mi je dobar primjer za to, jer su često prepušteni i da umru jer ne smatramo za bitnim gubitak njihovog života. Pristajemo prešutno na njihovu smrt, jer nam je kriterij to što nisu naši, neugodnost su nam, problem... Koliko njih bi društvo, ne doktori, ali i oni bi vjerovatno potpali pod taj uticaj, stavili na respiratore, pored "naših"?
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Banshee »

Činjenično stanje mi nije poznato, tako da se po tom pitanju ne mogu izjašnjavati. Mislim ta situacija sa brojem obolelih migranata i da li im je ukazana adekvatna medicinska pomoć. Koliko znam i oni u kampovima i prihvatilištima imaju lekare koji o njima brinu e sad koliko je to savesno i koliko se zauzimaju za njih, ne znam.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Ina »

Glede predsjednika, i njegovih zila..
A imaju oni licne doktore (mi im tako priustili, pa bismo prve prilike da im nabijamo na nos? ) tako da se ne moraju mijesati izmedju nas "obicnih smrtnika" jer da jesu.. i nalazili bi se gdje i mi.

Neke zemlje su vec bile u situaciji biranja koga prije pod respiratore a koga ne, nazalost. Uz sagledavanje doba starosti i pogotovo cjelokupnog stanja pacijenta.
Strucnjaci su odlucivali.

Ono sto sam vise ciljala u postu je pak nasa ljudska duznost? dati sansu lijecenja sto vecem broju ljudi, a stoga i mogucnost prezivljavanja.
Kao pojedinci a i clanovi jedne zajednice.

Sjena
Junior
Junior
Reactions: 7
Posts: 17
Joined: Wed Apr 22, 2020 6:28 pm

Re: COVID-19 Prirodna selekcija

Post by Sjena »

Wall-e wrote:
Sun Apr 26, 2020 6:02 pm
@Sjena Svejedno, to ne može biti kriterij za selekciju. Naravno, ako govorimo u kontekstu ove teme, koja je ako se ne varam - prirodna selekcija je potrebna i treba "prirodi" prepustiti da ostavi one koji su jaki (prilagodljivi) a ostali... :jbg više sreće drugi put.


Ne postoje nikakvi kriterijumi, samo vise sistema koji tkaju jednotu postojanja.

Mi kao ljudska Bica nemamo pristupa nekim, nekima pak da.

Tri godine kasnije, gdje smo?

Post Reply