The elephant in the room

Teme koje se odnose na pandemiju korona virusa i sve vezano za nju
Post Reply
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

The elephant in the room

Post by Vjetar »

Gledam juče na tv prilog o policiji koja kažnjava šetače na ulici ako ne nose masku. Gledam i osjećam meni netipično ogorčenje. Netipično, jer inače podržavam kažnjavanje i sitne buranije za nepoštivanje propisa.
Ali, ovo je prevršilo svaku mjeru. 500KM za nekog momčića koji ne nosi masku hodajući trotoarom i za ko zna koliko takvih, koje će u ovom slučaju revnosna policija, uredno legitimisati i isporučiti kaznu. Uostalom čak i ako ih ne kazne, već puste uz upozorenje - ne mijenja stvar.
Nova naredba kaže da je obavezno nošenje maski i na otvorenom. I kažnjava se nepoštivanje te mjere.
OK.
Ali, od početka pandemije je na snazi, isto tako je i u ovoj "novoj" mjeri rečeno da se istom kaznom kažnjava prije svega za nenošenje maski u ZATVORENOM, kao i na otvorenom.

Dakle, sve vrijeme pandemije je na snazi zabrana boravka više ljudi u zatvorenom bez maski na licu. Sve vrijeme! Kafići su nam krcati i sve vrijeme od kada su ukinute mjere zatvaranja, puni su. One slike sa nekih nastupa muzičara su svakodnevne u svakom kafiću, u manjem obimu.

Nikada, nikada za sve ove mjesece, ni jedan policajac nije ušao ni u jedan kafić i kaznio nekoga, a svi su tamo bez maski, za nenošenje maske u zatvorenom (a kažnjivo je, jednako kao i na otvorenom, za šta uredno pišu 500KM kazne).

Nemam ja zaista ništa protiv kafića, ali ako je i zbog čega ova pandemija u eskalaciji, ako i zbog čega imamo ovoliki broj zaraženih, zbog njih je. Prvi i najveći razlog. I svima je to jasno. Zatvoriće se škole, zatvoriće se fabrike samo kafići moraju raditi. :a/

Čitam za proteste u Češkoj, ustvari nemire, sukobi sa policijom, nasilje, uhapšeni, povrijeđeni... Razlog - navijači (većinom, tako piše u vijesti) su došli da spriječe uvođenje mjere zatvaranja kafića (između ostalog). Dakle, ne vlasnici kafića, već oni koji će sjediti u njima su došli sve porazbijati u gradu ako treba, da to spriječe!

Vjerujem da bi i kod nas moglo biti slično, ako se uvede zatvaranje kafića...

Imamo javnost koja je spremna ginuti (pored spremnosti za umiranje od korone, ili umiranja bližnjih) samo da im se ostavi mogućnost idenja u kafiće.
Isto tako, ndaležni su spremni omogućiti rad kafićima po cijenu totalne propasti, iz nekog razloga... Nikad se kafići ne navode kao problem i razlog za ovu situaciju u kojoj smo. Uvijek je neka svadba subotom sa 50 ljudi problem (jeste) i kriva je za drastičan porast zaraženih više nego svakodnevno na desetine hiljada ljudi u kafićima i kafanama koji po cijeli dan pljuju jedni drugima u one kafe koje srču :a/

Kafići, kafane, nisu nikad krivi bili. Ja nadležne ne čuh nikad da to kažu.

Zašto? Jer i oni vole imati slobodu da se nakon toliko muke nosanja maski na poslu i pokušaja da se zaštite svi, razrahate malo u kafiću ili kafani jednom dnevno par sati bez maske u društvu sa rajom i zaborave malo na sve? Ili ih jednostavno stišće ugostiteljski lobi?

Ko je ovdje lud? :doh

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: The elephant in the room

Post by dezire »

Koliko god zvuči nevjerovatno,toliko je to normalno za ,,kod nas,,
Meni je smiješno,što su najnovije mjere u Hr,da u kafiću,dok sjediš za stolom i piješ kavu-ne treba maska
ali kad ustaneš na WC-treba.
A oni koji bi trebali kažnjavati i donositi mjere u skladu sa situacijom,su samo željni druženja :D ,pa kuže
običan puk. Zato kafići i rade!

Primjer je i taj famozni klub,u Slovenskoj 9,u Zagrebu! Dok su nas bombardirali s ,,ostanimo doma ,,i ,,budimo odgovorni,,
u vrijeme,prvog vala korone,dok je sve bilo zatvoreno,pa i kafići a čak i seljak ,koji bi sa svojim traktorom otišao na njivu,dobijao kaznu i bio proglašen neodgovornim...
Politička elita,suci i ljudi iz javnog života,okupljali su se ,u to vrijeme,u tom klubu, zaključani!
Jelo se,pilo i družilo ..bez socijalne distance ,maske i ikakve odgovornosti
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: The elephant in the room

Post by Bella »

Po meni ima nekog smisla- na javnom mjestu/ ulici , zahtjevati nosenje maski.... hodajuci-ako je mnostvo setaca.. za ocekivati je da ce zarazeni zaraziti veci broj .
.U mom okruzenju- je - ako nije zadovoljena distanca - nosite maske i na otvorenom- preporuka

Kafici/ barovi su zatvoreni, ali ne i restorani. Grad im je dozvolio da stolove rasporede i na trotoare, kao i dio ulice , gdje je moguce.
Vidjam i ja grupu od desetoro - veceraju -bez maski- konobari nose maske.... ako neko zeli tako , neka mu/ zarazili se, na svom je- takve ne bih lijecila- no, kako znati gdje ga je pokupio... :cc.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: The elephant in the room

Post by Kamilica »

Vjetar wrote:
Thu Oct 22, 2020 12:32 am

Isto tako, ndaležni su spremni omogućiti rad kafićima po cijenu totalne propasti, iz nekog razloga... Nikad se kafići ne navode kao problem i razlog za ovu situaciju u kojoj smo.

Kafići, kafane, nisu nikad krivi bili. Ja nadležne ne čuh nikad da to kažu.

Ili ih jednostavno stišće ugostiteljski lobi?

Ko je ovdje lud? :doh
Jedino što meni može biti kao objašnjenje je da nisu u stanju odgovoriti na posljedice koje bi prouzrokovalo zatvaranje kafića. Nemaju novac za brigu ljudi koji će ostati bez posla, nemaju plan šta sa vlasnicima istih, kako njih i čime umiriti a izbori, makar i lokalni, blizu. Ne treba im neki od mogućih problema u ovom periodu. Ne znam šta bi drugo moglo biti razlog za njihovu tišinu :hm

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: The elephant in the room

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Thu Oct 22, 2020 5:29 pm
Vjetar wrote:
Thu Oct 22, 2020 12:32 am

Isto tako, ndaležni su spremni omogućiti rad kafićima po cijenu totalne propasti, iz nekog razloga... Nikad se kafići ne navode kao problem i razlog za ovu situaciju u kojoj smo.

Kafići, kafane, nisu nikad krivi bili. Ja nadležne ne čuh nikad da to kažu.

Ili ih jednostavno stišće ugostiteljski lobi?

Ko je ovdje lud? :doh
Jedino što meni može biti kao objašnjenje je da nisu u stanju odgovoriti na posljedice koje bi prouzrokovalo zatvaranje kafića. Nemaju novac za brigu ljudi koji će ostati bez posla, nemaju plan šta sa vlasnicima istih, kako njih i čime umiriti a izbori, makar i lokalni, blizu. Ne treba im neki od mogućih problema u ovom periodu. Ne znam šta bi drugo moglo biti razlog za njihovu tišinu :hm
Da, sve je to meni jasno. Zatvaranjem ćeš ih uništiti.
Ali, vidi to ovako - na desetine hiljada, ako ne i stotine hiljada ljudi dnevno se izlaže nezaštićeno u bliskom kontaktu tako, u kafićima. Siguran sam da su broj 1 izvor zaraze.
Da bi se zaštitili vlasnici i uposleni u kafićima, mi smo spremni rizikovati cijelo stanovništvo, kao i cijelu industriju i privredu koje će zbog enormnog broja zaraženih sutra biti zatvoreni u lockdown situaciji. Kako ćemo onda odgovarati za posljedice kada cijela privreda padne? Šta sa svima uposlenima iz svih sektora? Njih je hiljadu puta više nego radnika u kafićima i njihovih vlasnika.
A zbog ovih kafića, mi (znam da je i u svijetu isto) doveli u situaciju da sve drugo ugrožavamo za koje tek nemamo načina da saniramo, sutra kad se uništi i propadne.

Dakle, da ne naštetimo kafićima, uništićemo sve ostalo?
Vjerujem i da svi računaju na to da neće trebati da se sve zatvara, jer valjda će se uskoro ovo sve okončati. Ali, stanje se pogoršava, tek predstoji najgori period.

Mislim da je bilo jednostavnije naći rješenje za vlasnike i uposlene u kafićima (pa i nezadovoljavajuće) nego dopustiti da imamo ovakvo stanje, zahvaljujući njima i da sutra opet dođe do zatvaranja svega, bez ikakvog rješenja za takvu situaciju i propalu privredu nakon toga.
1
1 Image

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: The elephant in the room

Post by Kamilica »

Jasno mi je i isto mislim vjetroviti ali moje mišljenje i nije od neke važnosti.

Mislim i da će doći do zatvaranja ali nakon izbora :bb

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: The elephant in the room

Post by laganini »

dezire wrote:
Thu Oct 22, 2020 11:30 am
Koliko god zvuči nevjerovatno,toliko je to normalno za ,,kod nas,,
Meni je smiješno,što su najnovije mjere u Hr,da u kafiću,dok sjediš za stolom i piješ kavu-ne treba maska
ali kad ustaneš na WC-treba.
A oni koji bi trebali kažnjavati i donositi mjere u skladu sa situacijom,su samo željni druženja :D ,pa kuže
običan puk. Zato kafići i rade!

Primjer je i taj famozni klub,u Slovenskoj 9,u Zagrebu! Dok su nas bombardirali s ,,ostanimo doma ,,i ,,budimo odgovorni,,
u vrijeme,prvog vala korone,dok je sve bilo zatvoreno,pa i kafići a čak i seljak ,koji bi sa svojim traktorom otišao na njivu,dobijao kaznu i bio proglašen neodgovornim...
Politička elita,suci i ljudi iz javnog života,okupljali su se ,u to vrijeme,u tom klubu, zaključani!
Jelo se,pilo i družilo ..bez socijalne distance ,maske i ikakve odgovornosti
..zoki je lipo objasnio da je bilo nesto hrane pa da ne propadne..a to je dobro djelo.. :hihi

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: The elephant in the room

Post by laganini »

Kamilica wrote:
Fri Oct 23, 2020 7:05 pm
Jasno mi je i isto mislim vjetroviti ali moje mišljenje i nije od neke važnosti.

Mislim i da će doći do zatvaranja ali nakon izbora :bb
..navodno od 01.11. hr zatvara za bih i obratno..
1
1 Image

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: The elephant in the room

Post by dezire »

laganini wrote:
Fri Oct 23, 2020 8:47 pm
dezire wrote:
Thu Oct 22, 2020 11:30 am
Koliko god zvuči nevjerovatno,toliko je to normalno za ,,kod nas,,
Meni je smiješno,što su najnovije mjere u Hr,da u kafiću,dok sjediš za stolom i piješ kavu-ne treba maska
ali kad ustaneš na WC-treba.
A oni koji bi trebali kažnjavati i donositi mjere u skladu sa situacijom,su samo željni druženja :D ,pa kuže
običan puk. Zato kafići i rade!

Primjer je i taj famozni klub,u Slovenskoj 9,u Zagrebu! Dok su nas bombardirali s ,,ostanimo doma ,,i ,,budimo odgovorni,,
u vrijeme,prvog vala korone,dok je sve bilo zatvoreno,pa i kafići a čak i seljak ,koji bi sa svojim traktorom otišao na njivu,dobijao kaznu i bio proglašen neodgovornim...
Politička elita,suci i ljudi iz javnog života,okupljali su se ,u to vrijeme,u tom klubu, zaključani!
Jelo se,pilo i družilo ..bez socijalne distance ,maske i ikakve odgovornosti
..zoki je lipo objasnio da je bilo nesto hrane pa da ne propadne..a to je dobro djelo.. :hihi
Zoki je samo,uvijek brutalno iskren
:hahah

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: The elephant in the room

Post by laganini »

..imace moj glas al plenki ga spusti bolje da ga izbjegava.. :ubip

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: The elephant in the room

Post by Bella »

. ,danas kod mene kazu- 71 000 novo-- zarazenih.... :cc.

User avatar
Banshee
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 372
Posts: 465
Joined: Fri May 01, 2020 10:48 pm

Re: The elephant in the room

Post by Banshee »

Po pitanju kafića i kod nas su slične mere ali je bilo mogućnosti prijavljivanja nepravilnosti u radu, tj. nepridržavanja propisanih mera od strane građana. Tako je jednom popularnom kafiću bio zabranjen rad i ne sećam se iznosa novčane kazne, nakon organizovanja neke žurke...iskreno mislim da ga je konkurencija prijavila :DE

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: The elephant in the room

Post by Vjetar »

Juče se vozim autom i na radiju idu vijesti. Pričaju o dočeku NG i o tome kako ga neće biti. Ali, usprkos policijskom satu, mjerama zabrane, pojedini objekti se uveliko spremaju za proslavu.
I tako ide izjava direktorice nekog hotela na Bjelašnici - osiguraće da se poštuju mjere, svi koji nisu odsheli u hotelu biće izbačeni prije početka policijskog sata u 23h, distanca, maske, sve će biti ispoštovano...
:doh

Ja bih predložio da se okupe oni koji već imaju koronu i da bezbrižno proslave. Ili možda kafanu samo za njih otvoriti... :D/

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: The elephant in the room

Post by laganini »

..dobra ideja mozda nekom padne na pamet otvorit kafic za te slučajeve... :kl

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: The elephant in the room

Post by Skitnica »

A jojjj zaraženim ja vjerujem da nije ni do kakvih proslava..

Poznajem slučajeve da su bas u teškom kliničkom stanju...a i onih sa lakšim simptomima..


Do skoro smo se pitali da li poznajemo nekoga ko je + na C19 ?

A sada ih ima..oko nas su, sve su nam bliže.. :cc.

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: The elephant in the room

Post by laganini »

..naravno nedaj big svak od nas sutra moze bit..al moramo se salit.. :rlys :((

Post Reply