Preparati koji su nam nepotrebni

Teme vezane za odjeću, obuću, šminku, preparate za kožu, stajling i slično
Post Reply
User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2765
Posts: 5306
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Skitnica »

Uštedite nešto i odlučite da više nećete kupovati preparate koji, ustvari, ne čine puno za vaš dobar izgled.

Više nego ikad znamo koliko je važno ne trošiti previše, pa je pametno razmišljati i kupujete li proizvode kojima nećete postići ono što ste zamislili. Donosimo osam proizvoda koje ovo ljeto nemojte kupovati.

1. SKUPA SREDSTVA ZA ČIŠĆENJE LICA

Sredstvo za čišćenje na koži ostaje jako kratko, tek da se očiste ostatci šminke i ostalih nečistoća i to je doslovno sve što se od njega traži – da dobro čisti prljavštinu. Dermatologinja Christine Choi Kim iz Santa Monice smatra da postoji bolja stvar u koju treba uložiti, a to je četkica za čišćenje. Potražite jeftiniju varijantu koja nježno vibriraju kako bi kožu u potpunosti očistili.

2. MODERNI PROIZVODI ZA SPREČAVANJE STARENJA KOŽE

Otrov zmije ili nešto slično može zvučati privlačno, pa čak i imati neke dobrobiti, ali ništa od toga nema znanstvene dokaze na svojoj strani, navodi dr. Kim.



3. SKUPE ZAŠTITNE KREME

Najbolja je krema ona koju ćete koristiti, a ako kupujete na osnovu izgleda pakiranja ili mirisa, ne činite to više i zapamtite da ne morate trošiti puno novca da biste zaštitili lice od sunca. „Skupa ambalaža ne znači bolji proizvod“ ističe dermatologinja.

Stručnjaci savjetuju kako cijelo ljeto uživati u lijepoj koži - bez bora, strija i celulita...

4. KREME PROTIV CELULITA

Jasno je da je dolaskom ljeta primarna stvar izgledati što bolje u kratkim haljinicama pa većini žena nije teško niti žao potrošiti velike količine novca za kreme protiv celulita.
„Celulit je kompleksan problem kojeg neće riješiti niti jedna krema, pa savjetujem da ne uzimate najskuplje proizvode s police“, savjetuje dr. Kim.

Dodaje kako neke kreme mogu privremeno zagladiti koži, ako sadrže kofein, pomažu i pri izlučivanju vode, što i je jedan od glavnih problema celulita.

Ono što možete učiniti jest paziti na prehranu i vježbati.

5. KREME PROTIV STRIJA

I njih zaobiđite u širokom luku jer da djeluju ne bi nitko imao strije. Jedina je iznimka retinol za kojeg je dokazano da nakon 6 mjeseci korištenja mogu poboljšati izgled strija. Uz to, možete porazgovarati s dermatologom o laserskim zahvatima, a neki od njih mogu stimulirati proizvodnju kolagena i tako umanjiti vidljivo crvenilo.

6. PROIZVODI ZA SUŽAVANJE PORA

Mnogi proizvođači nisu potpuno iskreni kada nude svoju pomoć za vaše pore tj. proizvodi na bazi silikona mogu pomoći tako da će samo kratko one biti manje vidljive, ali ništa ne obećava da će one potpuno nestati. Dr. Kim napominje kako su pore određene genetikom, i ništa ih ne može trajno ukloniti.

7. PREPARATI IZ SALONA

Ne postoji neka fundamentalna razlika prilikom korištenja tehnologije i sastojaka za proizvode koje možete kupiti u salonima, pojašnjava kemičar Randy Schuller. 

Pripravak za njegu kože nakon nošenja maski: Ima samo dva sastojka koja sigurno imate doma

8. KREME S VISOKIM ZAŠTITNIM FAKTOROM

Ako vjerujete da će faktor 100 duplo jače blokirati UV zrake, niste jedini. Jedan od najvećih mitova vezanih za zaštitu od sunca je da će visoki faktor bolje štititi, a oni ustvari pružaju samo malo bolju zaštitu.

Stvarnost je ova: Faktor 15 blokira 93 posto, onaj od 30 95 posto, a onaj od 50 do 97 posto. Bez obzira na ove male razlike, ljudi i dalje kupuju kremu na kojoj piše najveća brojka. No, tu je i još jedna zamka, a to je da osobe koje se mažu faktorom 50 ostaju na suncu puno dulje od onih koji se mažu faktorom 15 jer imaju veći osjećaj sigurnosti.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Ja nikad nisam ni nasjedala.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7586
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Bella »

Mnogi proizvođači nisu potpuno iskreni kada nude svoju pomoć za vaše pore tj. proizvodi na bazi silikona mogu pomoći tako da će samo kratko one biti manje vidljive, ali ništa ne obećava da će one potpuno nestati.
..npr. nigdje nisam ni procitala da ce nestati... niti tako reklamiraju.... kao i laserski uradjeni... nestati nece..ali ih mogu smanjiti.... ispolirati...da su manje vidljivi...
.. treba probati sve, ako smo u mogucnosti...
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Jul 26, 2021 4:14 am
Mnogi proizvođači nisu potpuno iskreni kada nude svoju pomoć za vaše pore tj. proizvodi na bazi silikona mogu pomoći tako da će samo kratko one biti manje vidljive, ali ništa ne obećava da će one potpuno nestati.
..npr. nigdje nisam ni procitala da ce nestati... niti tako reklamiraju.... kao i laserski uradjeni... nestati nece..ali ih mogu smanjiti.... ispolirati...da su manje vidljivi...
.. treba probati sve, ako smo u mogucnosti...

Ono zategnes lice, a vrat i dalje zguzvan.

Vide se godine na svemu, i ne bi ih ni trebalo skrivati.

Imam negdje zapisano - ne brisite moje bore, trebalo mi je mnogo da ih zaradim.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7586
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Jul 26, 2021 6:54 am



Ono zategnes lice, a vrat i dalje zguzvan.

Vide se godine na svemu, i ne bi ih ni trebalo skrivati.

Imam negdje zapisano - ne brisite moje bore, trebalo mi je mnogo da ih zaradim.
Sve to moze biti. dobro uskladjeno. Ako postoje preparati za popravak nedostataka. zasto ne...prije svega ,licni izbor i osjecaj.
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7586
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Bella »

Primjer . desna.. jako losha... kosa.. :-?

Image
.............................................................................................Image

User avatar
Skitnica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2765
Posts: 5306
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Skitnica »

Nisam korisnica tih preparata, koristim za lice gel od aloe vere, tijelo mazem uljem od badema, ponekad i uljem od mrkve. organskog porijekla.

Nemam struja za sad...

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Jul 26, 2021 1:40 pm


Sve to moze biti. dobro uskladjeno. Ako postoje preparati za popravak nedostataka. zasto ne...prije svega ,licni izbor i osjecaj.
Da li postoje pitanje je :?? Poznati mogu kupiti sta hoce, najbolje u ponudi, ali se svi podvrgnu nekim estetskim zahvatima. Ne bi to radili da su preparati mogli uraditi svoje.

A mi se unistavano, a zatim placamo da se popravljano. Primjer moje kose, i kose miliona zena.
Kad ugledam na nekom zdravu, lijepu kosu, pravo se iznenadim. Sve zene plate da je uniste, a zatim placas da je popravis.

I s kozom je isto. Ona je nas najveci organ, upija i pamti sta stavljamo na nju.
Neki doktori preporucuju da se na kozu ne stavlja ono sto ne bismo mogli staviti i u usta.

A ono sto stavljamo u usta, uticat ce i na spoljasnji izgled, vise vec ikakvi preparati.

Zamisli koliko covjek toga ubaci u se - dima cigareta, alkohola, mesa, secera, stvari za koje malo ko zna sta su, i onda bi popravljo kremicama :jbg

Moj izbor je zdrav zivot. Koliko i pored toga starim, prihvatam.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Kamilica »

Možda neka dugotrajna upotreba pomaže. Ja lično ne koristim te preparate protiv bora. Meni najviše odgovara obična Nivea krema. Volim i neke fluide od "oil of olay" ali u zadnje vrijeme teško ih je ovdje pronaći.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Provjeri na Amazonu.

Mozete li vi iz BiH porucivati s Amazona?

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1975
Posts: 4198
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Kamilica »

Peace wrote:
Mon Jul 26, 2021 9:34 pm
Provjeri na Amazonu.

Mozete li vi iz BiH porucivati s Amazona?
Direktno ne, ima preko posrednika ali nisam pokušala. Našla sam na StrawberryNet

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7586
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Bella »

Peace wrote:
Mon Jul 26, 2021 8:49 pm


Da li postoje pitanje je :?? Poznati mogu kupiti sta hoce, najbolje u ponudi, ali se svi podvrgnu nekim estetskim zahvatima. Ne bi to radili da su preparati mogli uraditi svoje.

A mi se unistavano, a zatim placamo da se popravljano. Primjer moje kose, i kose miliona zena.
Kad ugledam na nekom zdravu, lijepu kosu, pravo se iznenadim. Sve zene plate da je uniste, a zatim placas da je popravis.

I s kozom je isto. Ona je nas najveci organ, upija i pamti sta stavljamo na nju.
Neki doktori preporucuju da se na kozu ne stavlja ono sto ne bismo mogli staviti i u usta.

A ono sto stavljamo u usta, uticat ce i na spoljasnji izgled, vise vec ikakvi preparati.

Zamisli koliko covjek toga ubaci u se - dima cigareta, alkohola, mesa, secera, stvari za koje malo ko zna sta su, i onda bi popravljo kremicama :jbg

Moj izbor je zdrav zivot. Koliko i pored toga starim, prihvatam.
''Poznati' su ljudi, s, manama /vrlinama. Imaju i oni dr. savjetnike, koji um kazu -sta da jedu ,kak da se oblace/ njeguju.. ali, isto tako, imaju i oni svoj stav i pogeld vezano za to.

Moze kosa biti zdrava, ali ako se ne pere, poceslja lijepo- ne dolazi do izrazaja.. ne znaci da je ostecena.. vec onaj koji je ima.. ne odrzava je.. jednostavno.
Kvalitet njege,ima malo uticaja.. pogotovo kod farbanja.... kvalitete istih.

Ne prihvatash ti, starenje ... grcevito s borish, da po tvom misljenju,radish ispravno-- sto ce doprinijeti duzem i zdravijem zivotu..... a, na nekom mjestu je i Planeta na spisku.. :D/
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Dobro, kod kose njega igra ulogu.

Ali ja sam zbilja mogla nekad samo shamponirati kosu, i bila je lijepa.
A onda sam u dva navrata otisla u salon, kostalo me oko $300, da bi sad morala kupovati maske i popravljati je.

A ono sampon za ovakvu ili onakvu kosu, to su izmisljotine Bella. To nista ne funkcionise.

Treba koristiti i neki zastitni faktor za vrijeme suncanja. Mozes sprziti kozu i dopasti bolnice bez toga.

Pa u pravu si i u tom zadnjem dijelu.

Ali znam i ja da ti mislis ko i ja, i zato su tvoje porcije onako zdrave.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7586
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Bella »

Taj dio kose se morao- bleach-at, zatim farbati u odgovarajucu nijansu.. mislim da tako rade... i zbog toga dolazi do ostecenja.. suvoce vrhova.
Shampone treba uzimati sto kvalitetnije. Nije u pitanju pakovnje,ali sam kvalitet se primjeti. pogotovo. maske.
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2090
Posts: 7586
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Bella »

. ovaj je interesantan.
probala.. :D

.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Nije mi trebalo, ali mirise ko da ste glavu gurnuli u vrecicu koju ste napunili cvijetom kamilice. Eto ta priroda me navukla da kupim.

Image
tillis or dawber
1
1 Image

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1520
Posts: 2407
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Vjetar »

Kamilica wrote:
Mon Jul 26, 2021 9:38 pm
Peace wrote:
Mon Jul 26, 2021 9:34 pm
Provjeri na Amazonu.

Mozete li vi iz BiH porucivati s Amazona?
Direktno ne, ima preko posrednika ali nisam pokušala. Našla sam na StrawberryNet
Od skoro možemo naručivati sa Amazona.

Vezano za temu, vjerujem da većina preparata i služi svrsi za koju je namjenjena. Npr, kreme za suhu kožu čine kožu nesuhom. Dovoljno po meni da je koristim. Doduše, meni svaka krema (vjerujem da bi i ta za bore koristila) moju suhu kožu čini nesuhom više (ne znam koji se termin koristi kao suprotno suhoj koži, a sumnjam da je vlažna koža :doh ).
Tako da vjerovatno svi preparati ustvari samo hidriraju ( :doh ) kožu uspješno.
1
1 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2673
Posts: 11040
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Preparati koji su nam nepotrebni

Post by Peace »

Mogao bi se koristiti izraz normalna koza.

Post Reply