Ljekovito bilje

Teme za sladokusce, hrana, priprema hrane, recepti i slično
User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Nisam expert ali se rado travkama zabavljam, naklonjena sam više čajevima nego tableticama.

Proljećem već krećem u akciju prikupljanja i pravljenja raznih preparata.

Kao i svake godine, tako i ove sam krenula sa berbom plućnjaka ( Pulmonaria officinalis).

Image

Sušim ga i koristim za čaj, a evo i još jedne mogućnosti za upotrebu:

Recept za ljekoviti napitak

Cvjetove plućnjaka potrebno je osušiti pa potom smrviti u prah.
U čaši toplog mlijeka umiješa se jedna jušna žlica praha i konzumira se kao piće dva do tri puta dnevno.
Ovaj napitak odličan je za one koji imaju slaba pluća ili liječe neke plućne bolesti.

Djelovanje i primjena plućnjaka

Plućnjak je vrlo djelotvoran kod svih upala dišnih putova, promuklosti, kod kašlja, kod pojavnih simptoma gripe, a može se upotrijebiti čak i kod upale pluća, bronhitisa.

Ova ljekovita biljka odlično djeluje kao čaj u kombinaciji s trpucem i poljskom preslicom, kada donosi vidno poboljšanje nekih navedenih stanja.

StopCoroni... :D
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

,, zavidim,, ti na poznavanju bilja
Uopće se ne kužim u to skupljanje, sušenje, spravljanje koječega
A nije da me ne zanima
Samo više, kremice nego čajevi
1
1 Image

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

dezire wrote:
Sun May 03, 2020 2:13 pm
,, zavidim,, ti na poznavanju bilja
Uopće se ne kužim u to skupljanje, sušenje, spravljanje koječega
A nije da me ne zanima
Samo više, kremice nego čajevi
Svi imamo neka interesovanja kojima jedni drugima možemo u nekim situacijama pomoći i savjetovati .. :)

Kremice, tj. mehleme te sapune sam bila počela raditi, ali mi iziskuju puno vremena. Previše sam radoznala, svašta bih probala ali ne ide pored svih obaveza. :fp

Evo srce od plućnjaka... :D/ ( volim svoje djetinjarije, ma kako drugima bile čudne :DE)
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

Ovih dana krećem s proizvodnjom krema, zapravo biljnog melema
Toliko toga sam pročitala o tome, pogledala...
Jedva čekam da to krene, da vidim hoću li se,, naći,, u tome :??
Pa ako imaš kakav savjet, slobodno :)

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Ljekovito bilje

Post by Vjetar »

Kako pravite te kreme? Ne da me znaima zbog krema, već me zanima zbog načina na koji se to radi :??

Pretpostavljam da se iskoristi neka osnova (vazelin možda :-? ) i u to se dodaju ulja od nekih biljaka...? Kako dobijete ulja? Jel se moraju koristiti neke aparature, prese ili šta već, ili ima neka jednostavnija metoda?

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

Ja danima to proučavam, učim
A ti bi da ti na brzinu objasnimo :)

U potpuno prirodne meleme ne ide vazelin
Ja ću koristiti žuti pčelinji vosak mada može i bijeli vosak
I dodaju se ulja dobijena preradom biljaka, prirodni konzervansi..
Naravno, sve to na određenim temperaturama
Kako je velika proizvodnja, nabavljam sve to što mi treba, dakle, ne berem bilje i ne prerađujem ga ja.
Možda ptica zna te detalje

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Ljekovito bilje

Post by Vjetar »

Što je najgore, meni to nikad (vjerovatno) neće trebati, ali mene to zanima, svejedno što nemam koristi od tog što ću saznati :doh
Gledao sam jednom sastav neke kreme (čini mi se nevenova ili neka slična) i vidio sam da ima vazelin u sastavu, pa sam pretpostavio da se to koristi kao baza. Vidiš, vosak mi nije pao na pamet da može biti osnova.

Ok, nećemo otkrivati, ali ovo možemo reći - kad pravite neku svoju, koja možda i nema u nekoj literaturi, kako onda sa omjerima? Otprilike? Ili za sve ima koliko i šta ide već propisano?

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Baza svih mehlema i krema su pčelinji vosak ( smedji, jer nije tretiran i ima tragove propolisa u sebi) i neko od ulja, kod nas najčešće maslinovo, mada može i kokosovo, bademovo.
Ostalo sve zavisi od drugih sastojaka.
Meni je kozmetika na bazi meda izazov, jer imamo svoje pčele. :jbg
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Slijedeća biljkica je maslačak ... :D

Image

Od njega pravim med (smanjenje upalnih procesa u organizmu, regulacija koncentracije glukoze u krvi,
snižavanje krvnog tlaka, poboljšanje probave, zaštita stanica od oštećenja slobodnih radikalima, zaštita jetre,
zaštita kože od oštećenja UV zračenjem), a korijen maslačka se koristi kao čaj ( korijen maslačka sadrži i inulin, polisaharid, odnosno vlakno, koje djeluje prebiotički potičući rast “dobrih” bakterija ).

Med od maslačka

Med od maslačka – recept

Sastojci:
• 50 svježih cvjetova maslačka
• litra destilirane vode
• ,2 kg šećera
• domaća limuna

Priprema:
1. vježe cvjetove maslačka dobro operite u hladnoj vodi kako biste uklonili prljavštinu i insekte koji se možda nalaze na njima.
2. stavite ih da odstoje preko noći pa ih drugi dan iscijedite, stavite u posudu i prelijte litrom vode.
3. odu s cvjetovima maslačka kuhajte na laganoj vatri 1-2 sata i povremeno miješajte.
4. akon sat do dva kuhanja, procijedite smjesu i dodajte šećer pa kuhajte još sat vremena.
5. mjesa bi nakon toga trebala postati gusta, pa sada dodajte limune koje ste prije toga oprali i narezali na kriške. Nastavite s kuhanjem otprilike još pola sata.
6. otovu smjesu odmah ulijte u staklenke, dobro ih zatvorite i pohranite na tamno i hladno mjesto.

Ovako pripremljen med može se čuvati do godinu dana. ( Iz iskustva - može i duže ;) )
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

Zvuči dobro i jednostavno, za napraviti.
1
1 Image

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Jeste jednostavno, a i u vaktu još uvijek... :)
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Naredna biljkica - žara ili kopriva :D

Image

Listovi žare - Bogati su vitaminima, mineralima (kalij i silicijevi spojevi, željezo), klorofilom, taninima, kavenom kiselinom i njenim esterima, flavonoidima.

Korijen žare - sadrži bjelančevine lektine, fenolne spojeve, lignine, polisaharide, sterole, ceramide i druge. ( Koristi se kod benigne hiperplazije (povećanja) prostate. )

Listove sušim za čaj koji se ne smije koristiti duže od četiri tjedna, te ih koristim kao zamjenu za blitvu i špinat, a od mladih listova pravim i sokove, kako sirupe tako i blaže slatke varijante. Za sokove se može koristiti i u kombinaciji sa mentom, em zdrav em osvježavajući napitak.

ev' jedan receptić za sokić koji ne može dugo stajati :

Sok od koprive s agrumima

Potrebni sastojci su: 30 listova mlade koprive, 2 limuna, 3 naranče, 800 g šećera ili 8 kašika meda i 3 litre vode.

Limune i naranče prvo treba izrezati na kriške te skupa s listovima koprive staviti u vodu i ostaviti da odstoji jedan dan. Nakon toga sve skupa je potrebno dobro izgnječiti i izmiješati do željene teksture. Napitak može stajati u frižideru nekoliko dana
.


Inače, žara se koristi i u kozmetici. U ratu sam je koristila za njegu kose. :D/
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Mina »

Ptica bijela wrote:
Thu May 14, 2020 9:07 am
Potrebni sastojci su: 30 listova mlade koprive, 2 limuna, 3 naranče, 800 g šećera ili 8 kašika meda i 3 litre vode.

:haa. Zašto toliko šećera? Ne može se piti ako nije preslatko? :roll:
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Entropija wrote:
Thu May 14, 2020 11:02 am
Ptica bijela wrote:
Thu May 14, 2020 9:07 am
Potrebni sastojci su: 30 listova mlade koprive, 2 limuna, 3 naranče, 800 g šećera ili 8 kašika meda i 3 litre vode.

:haa. Zašto toliko šećera? Ne može se piti ako nije preslatko? :roll:


Količina šećera se može umanjiti, mada i nije neka količina na tri litre vode, 2 limuna , 3 naranče i aromu koju pusti žara ... :)
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Mina »

Meni to zvuči previše. Iako vjerujem da je to neka standardna mjera. Praksa je da se trpa tona šećera gdje god se stigne, pa tako i u ove zdrave napitke :doh . Što je po meni besmisleno. Recimo džem od šljiva se može praviti bez imalo šećera, a ne sa 1:1 odnosom šećer/šljive kako je inače praksa kod nas.
Samo kažem da bi i desetina propisane(ili propisanih) količine šećera odradila posao :)
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Šećer ima svoju ulogu, kako u napicima tako u organizmu. Smedji šećer i med su zdravija varijanta ko može sebi priuštiti. A sirupi sa većom količinom šećera se razblažuju.

Nisam nikad ganjala po netu, a ovako se sjetim, kakvu ulogu šećer odigrava kod zdravlja, npr. sirup od bazge (sok), nevjerovatno pomaže kod prehlade i kašlja, onako nerazblažen, ili sirup od borovih iglica koji se isto pravi sa velikom količinom šećera, a izuzetno dobar kod bolesti respiritornog sistema, uvjerila sam se sama u njegovu učinkovitost kod bronhitisa mladje kćerke, zapravo sam je s tim sirupom i kestenovim medom zaliječila. 🤔
Ima još tih ljekovitih pripravaka koji su sa šećerom i svi su oko bolesti respiratornog sistema. A eto, s druge strane bi moglo biti štetno.
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Kamilica »

Ptica bijela wrote:
Thu May 14, 2020 9:07 am


Sok od koprive s agrumima

Potrebni sastojci su: 30 listova mlade koprive, 2 limuna, 3 naranče, 800 g šećera ili 8 kašika meda i 3 litre vode.

Limune i naranče prvo treba izrezati na kriške te skupa s listovima koprive staviti u vodu i ostaviti da odstoji jedan dan. Nakon toga sve skupa je potrebno dobro izgnječiti i izmiješati do željene teksture. Napitak može stajati u frižideru nekoliko dana
.
Ovo mi se čini kao fin napitak, možda se natjeram u koprive :)

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

I ja je volim jesti,kuhanu,pripremljenu kao blitvu ili špinat.
Ali,mora mi je netko drugi nabrati i pripremiti :std

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

dezire wrote:
Fri May 15, 2020 9:44 pm
I ja je volim jesti,kuhanu,pripremljenu kao blitvu ili špinat.
Ali,mora mi je netko drugi nabrati i pripremiti :std
E onda je nešto puno ne voliš, ili nisi prava poguzija ... Image

:cv
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
Ptica bijela
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 169
Posts: 807
Joined: Fri Apr 17, 2020 12:12 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Ptica bijela »

Borove iglice

Image

Zbog velike količine C vitamina, proizvodi od borovih iglica mogu se koristiti kao preventiva protiv prehlade i gripe u zimskim mjesecima.

Borove iglice sadrže aktivne sastojke koji potiču iskašljavanje i izbacivanje sekreta iz dišnih puteva čime pospješuju liječenje upale grla i bronhitisa, a mogu pomoći i u ublažavanju simptoma astme.

Istovremeno, antiseptičko djelovanje eteričnih ulja iz borovih iglica uništava patogene bakterije sprječavajući širenje infekcije dišnih puteva.

Eterično ulje bora dobiva se parnom destilacijom borovih iglica i grančica, a karakterizira ga svjež i snažan miris. Najčešće je bezbojno, ali može biti i boje jantara. Najvažniji sastojci eteričnog ulja bora su bornil-acetat, α- i β-pinen i kamfor.
U tradicionalnoj medicini čest je sastojak preparata za mazanje prsnog koša kod tegoba dišnih puteva. Koristi se i u preparatima za olakšavanje bolova izazvanih reumatizmom, artrozom, artritisom, išijasom i drugim upalnim procesima živčanoga sustava jer povećava prokrvljenost, osvježava i tonizira.

Djeluje blagotvorno kod upalnih stanja kože. Primjenjuje se u njezi vlasišta protiv pojačanog izlučivanja loja, a smanjuje i izlučivanje znoja.

Inhalacije eteričnim uljem bora mogu se primijeniti kod ublažavanja tjeskobe ili stresa. Vrlo dobro osvježava i dezinficira prostor pa se koristi i u preparatima za osvježenje prostora. U skandinavskim zemljama se koristi u saunama.

2011. godine na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu provedeno je istraživanje kojim se htjelo utvrditi da li eterična ulja borovih iglica i češera s područja Gorskog kotara posjeduju antimikrobno djelovanje na rast odabranih sojeva mikroorganizama koji djeluju štetno na ljude i životinje.

Istraživanje je provedeno tako da je omogućen izravan kontakt eteričnog ulja borovih iglica i eteričnog ulja borovih češera sa stanica mikroorganizma. Iz dobivenih rezultata izračunate su vrijednosti smanjenja rasta mikroorganizama u prisutnosti eteričnog ulja borovih iglica i eteričnog ulja borovih češera. Rezultati su pokazali kako eterična ulja bora imaju veliku potencijalnu upotrebu u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji.

Borove iglice karakteriziraju visoke koncentracije vitamina A i karotenoida koji djeluju blagotvorno na zdravlje očiju, sprječavajući pojavu mrene i degeneraciju makule, što su najčešći problemi vida u starijoj životnoj dobi.

Vitamin A važan je i u očuvanju zdravlja kože jer njegova antioksidativna svojstva uništavaju štetne slobodne radikale te ubrzavaju regeneraciju stanica kože, zbog čega proizvodi od borovih iglica mogu pospješiti liječenje ožiljaka od akni te usporiti nastanak bora.

“Med” od borovih iglica – recept

Priprema “meda” od borovih iglica ne zahtijeva mnogo vremena i sastojaka, ali sirup treba odležati 40 dana na suncu prije upotrebe, što treba imati na umu kada planirate početak njegova korištenja.

Sastojci:


1- 1 kg iglica bora, jele ili smreke,
- 1 kg šećera ili meda,
- 1 limun
.

Priprema:
1Naberite što više mladih izboja iglica, najbolje iz šumskih područja gdje je zrak nezagađen. Dobro ih operite i ostavite da se osuše.
2Na dno čiste i suhe staklenke nanesite tanak sloj šećera ili meda.
3Preko šećera odnosno meda nanesite gusto sloj iglica.
4Nanosite redom sloj šećera pa iglica pritom ih sabijajući prema dnu staklenke sve dok ne dođete do vrha.
5Između nekoliko slojeva možete dodati i par kriški limuna ako želite citrusnu aromu.
6Staklenku dobro zatvorite i ostavite na osunčanom mjestu. Iglice će kroz to vrijeme pustiti smolu od koje nastaje sirup odnosno med.
7Nakon 40 dana (5-6 tjedana) sirup procijedite i izlijte u manje staklenke.
8Čuvajte ga čvrsto zatvorenog u hladnjaku.



Borove iglice i kestenov med su mojoj kćerkici zaliječili bronhitis. Nakon dvije njene inhalacije sam se zadala u potragu po netu tražeći prirodni lijek, pa bar za ublažavnje simptoma. Naišla sam na borove iglice, nakon toga se raspitala da li neko pravi, i kod lokalnog medara našla sirup ( nimalo jeftin proizvod). Kupovala sam od njega, dijete je pilo po kaškicu tri puta dnevno, a u međuvremenu smo mi obnovili svoje košnice sa medom i prvom pojavom borovih iglica sam počela sama praviti sirup/med. Malecka nije više nikad niti jednu inhalaciju dobila, niti je imala nekih problema respiratornim sistemom. :)

Naravno, svake godine pravim, napravim zalihu da imam za pokloniti raji. Pravim ih sa šećerom, i odlažem u malenim bočicama, a kad ide u upotrebu, miješam sa kestenovim medom i sokom od limuna, a kao takav ne može dugo stajati. :)
1
1 Image
Ako neko igra da vas izgubi... Pusti nek' pobjedi....

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by gripen »

:(:: nespominji mi borovinu ..... :killm

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

Ne znam je ovo prava (ali je trenutno jedina ) tema

Pitanje za @pticu bijelu
Kao ljubitelj jagoda,prvi put sam radila džem od njih. Zasladila sam ga s malo domaćeg meda i dodala (na 2 male teglice)
7 listova mente. :D; Fantastičan okus!
Ima li kakav,potpuno prirodan konzervans,da mi može dulje trajati?
S tim biljčicama sam laik ali učim :)
1
1 Image

User avatar
Mina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 693
Posts: 1520
Joined: Thu Apr 30, 2020 6:36 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by Mina »

Pretpostavljam da si kuhala džem? Možeš i jednostavno zatvoriti teglu dok je sve vrelo u njoj i ostaviti da se tako ohladi.
Stvori se pritisak unutar tegle i kad se ohladi dobiješ hermetički zatvorenu teglu i sadržaj u njoj.
Ako ne želiš da koristiš nikakve konzervanse, ovo može poslužiti. Ja to upotrijebim nakon dva-tri mjeseca i bude savršeno “konzervirano”. Ne znam koliko dugo može stajati tako.
3
1 Image 2 Image
I'm waking up to ash and dust I wipe my brow and I sweat my rust

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by dezire »

Entropija wrote:
Tue May 19, 2020 3:36 pm
Pretpostavljam da si kuhala džem? Možeš i jednostavno zatvoriti teglu dok je sve vrelo u njoj i ostaviti da se tako ohladi.
Stvori se pritisak unutar tegle i kad se ohladi dobiješ hermetički zatvorenu teglu i sadržaj u njoj.
Ako ne želiš da koristiš nikakve konzervanse, ovo može poslužiti. Ja to upotrijebim nakon dva-tri mjeseca i bude savršeno “konzervirano”. Ne znam koliko dugo može stajati tako.

Probaću tako pa koliko izdrži!
Negdje sam,sad,pročitala da je tako vruću i zatvorenu,okrenem naopačke
i ostavim jedno vrijeme
Hvala ti :cv

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Ljekovito bilje

Post by gripen »

Entropija wrote:
Tue May 19, 2020 3:36 pm
Pretpostavljam da si kuhala džem? Možeš i jednostavno zatvoriti teglu dok je sve vrelo u njoj i ostaviti da se tako ohladi.
Stvori se pritisak unutar tegle i kad se ohladi dobiješ hermetički zatvorenu teglu i sadržaj u njoj.
Ako ne želiš da koristiš nikakve konzervanse, ovo može poslužiti. Ja to upotrijebim nakon dva-tri mjeseca i bude savršeno “konzervirano”. Ne znam koliko dugo može stajati tako.
moze da stoji kolko hoces ....
ja stavim tegle u vrucu vodu,predhodno zatvorim dobro ...
:jbg

Post Reply