Pivo

Teme za sladokusce, hrana, priprema hrane, recepti i slično
Post Reply
User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Pivo

Post by Vjetar »

Image
Da ne pišem u temu Vino kako ne volim i ne pijem vino jer volim pivo, ev' onda tema o pivu :D/

Ja volim pivo i pijem ga redovno. Ako ga kući pijem sam, onda jedno veliko je dovoljno.
Ne pijem nikakve druge alkohole, a ni pivo ne pijem zbog alkohola, odnosno da bih se opio. Dosta onih koje znam i koji ga piju, piju ga (kao i većinu alkoholnih pića) da bi se opili ili napili, da ih opusti, da se lakše zabave i slično.
Ja pivo popijem jer stvarno uživam u njegovom ukusu. Ništa više :jbg
Volim i tamno pivo jer je zanimljivog i intenzivnijeg ukusa, ali njega ne smijem više od jednog ili dva, jer ujutro se osjećam grozno onda. Glavobolja garantovana :P
Inače, ne volim piva koja nisu oštra ukusom. Ima mnogo takvih, nisu gorka dovoljno i ne paraju grlo onako kako ja volim :D/
To sam skužio u Americi da mnoga piva imaju potpuno drugačiji šmek od piva na koja sam ovdje kod nas navikao. Manje oštrine, a više alkoholnog šmeka, iako su iste jačine kao i ovdašnja piva. Nije mi se to svidjelo. Takvo je recimo i Nikšićko pivo i ono mi se ne sviđa. Valjda je do različitih proizvodnih postupaka, destilacije, vrenja ili čega već...

Volite li pivo i zašto? Koliko često ga pijete. Koju vrstu volite i probate li razne vrste?
1
1 Image

User avatar
blackadder
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 443
Posts: 729
Joined: Sat Apr 18, 2020 4:24 pm

Re: Pivo

Post by blackadder »

Ne vjerujem ja u te priče, ukus ovo ono... Mada ima vas naopakih :hahah
Pijem, ne svaki dan, ali volim sjesti s rajom i 4-5 stući. Točeno preferiram svijetlo

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Pivo

Post by laganini »

..kod nas su djiru privatni proizvođači doduse nisam probam al rado bi.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Pivo

Post by gripen »

laganini wrote:
Sat Dec 12, 2020 2:23 pm
..kod nas su djiru privatni proizvođači doduse nisam probam al rado bi.
ima toga i ovde
svaka iole jaca birtija,ima ili pravi neki svoj brend
to je da kazem...bljak
kupujem cesko pivo,ka i grom
kad naletim na karlovacko ili premingen,kupim
mada ih rjetko nadjem,raja pokupi ....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pivo

Post by Peace »

Ovdje hadzinica :hahah

Ne pijem. Jednom na nagovor prijateljice popijem casu s njom. Neko navodno “zensko pivo”, finog je ukusa.
Obuzela me nemoc. Kasnije sam tek procitala da ima veci udio alkohola od regularnog piva.

Vecina nasih prijatelja uopste na pije. Muz sam nece, ima tu dvojicu kolega, pa kupi kad ce nam oni doci. Popiju po dvije-tri, ostale stoje, i najcesce ih prospemo u sink.
A znam da kupuje heineken pretezno.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Pivo

Post by gripen »

ovde skorom hadzija.... :hahah :hahah :hahah

volim pivo uz rostilj,ove god. sam da kazem max 3-4,ito ne cjela
u zimskom periodu,vikendom sa zenom,casicu vina....
boca nam bude ..ihhhh ...
tolko pijem ....
zestoka pica,ni slucajno....vec dugo,dugo...od pocetka rata ...
i vidim,osjetim,da mi nepase ni ovo malo sto popijem
bacit cu skroz ....

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pivo

Post by Peace »

I muz moj moze uz rostilj, ali kako mi i nemamo bas vremena za rostiljadu...
Kupimo i vino ponekad, pa zaboravimo da ga imamo.

Ovdje je na ljude valjda uticalo i to sa zakonom, stroge kazne i za minimalan procenat alkohola za volanom.

User avatar
gripen
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 529
Posts: 1289
Joined: Fri May 01, 2020 5:02 pm

Re: Pivo

Post by gripen »

Peace wrote:
Sat Dec 12, 2020 5:04 pm
I muz moj moze uz rostilj, ali kako mi i nemamo bas vremena za rostiljadu...
Kupimo i vino ponekad, pa zaboravimo da ga imamo.

Ovdje je na ljude valjda uticalo i to sa zakonom, stroge kazne i za minimalan procenat alkohola za volanom.
to je to ....najvise,barem meni ,posto sam haman uvjek nekud
drugo,necu ni danas,da me djeca vide da pijem,nekako me stid
mada su veliki,formirani ljudi
srecom,ni jedno nece alkohol ....
1
1 Image

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Pivo

Post by laganini »

gripen wrote:
Sat Dec 12, 2020 4:43 pm
laganini wrote:
Sat Dec 12, 2020 2:23 pm
..kod nas su djiru privatni proizvođači doduse nisam probam al rado bi.
ima toga i ovde
svaka iole jaca birtija,ima ili pravi neki svoj brend
to je da kazem...bljak
kupujem cesko pivo,ka i grom
kad naletim na karlovacko ili premingen,kupim
mada ih rjetko nadjem,raja pokupi ....
..ne pije ae kod nas karlovačka zuja da..i osječko je ok

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Pivo

Post by Kamilica »

Ne volim pivo. Nekako mi taj miris kao pokvareno nešto :doh
1
1 Image

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pivo

Post by Skitnica »

Volim kada je pivo ledeno.. ono da čaša orosi od hladnoće.. uz ručak samo ako je roštilj.. 2-3 gutljaja.. dosta mi. :D/

User avatar
Kuduz
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 78
Posts: 183
Joined: Thu Jun 04, 2020 11:07 pm

Re: Pivo

Post by Kuduz »

Preminger vrh :chrs

User avatar
Ton
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 207
Posts: 281
Joined: Fri Apr 17, 2020 7:34 am

Re: Pivo

Post by Ton »

Dobar je Preminger, ali nema ga svugdje.
laganini wrote:
Sat Dec 12, 2020 2:23 pm
..kod nas su djiru privatni proizvođači doduse nisam probam al rado bi.
Ima i ovamo dosta tih kraftovanih kako ih zovu. U Istočnom Sarajevu ima Majstor za pivo, kafana u kojoj ima veliki izbor tih domaćih piva.
Skupa su i dobra većinom.
1
1 Image

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Pivo

Post by laganini »

..ne pijem pivu al kako po profesiji dosta puta ima priliku pa tu i tamo popio bi koju pivicu po meni iz ovog našeg regiona skopsko vrh...

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Pivo

Post by dezire »

Samo ljeti
I to čašu pive i to mi je previše

User avatar
laganini
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 432
Posts: 1870
Joined: Tue Aug 04, 2020 11:11 pm

Re: Pivo

Post by laganini »

..i sarajevsko nije loše mislim i tuzlansko il je zenički zaboravio sam...

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pivo

Post by Skitnica »

Jeste li probali piti kombinaciju 1/2 pivo + 1/2 coca cola.. ?
Ako niste..Probajte. :D/

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Pivo

Post by kreja »

Ja volim pivo zbog smeka. Pijem ga povremeno posebno na sijelima u dobrom drustvu.

Moja sestra pije pivo + sveps nije losa kombinacoja ko voli. Te kombinacije ubiju u pivu ono sto volim.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Pivo

Post by kreja »

Najranija povijest piva usko je povezana s razvojem civilizacije i prelaskom iz kulture nomadskih lovaca i sakupljača plodova u kulturu sjedilačkih ratara i pastira. Odnosno s revolucijom pripitomljavanja i uzgajanja biljaka i životinja te razvoja prvih društava u dolinama Mezopotamije i Egipta. Širenjem poljoprivrede, širi se i proizvodnja piva i tako ga u Europi nalazimo oko 3000. godine pr. Kr.

Ljudi su počeli proizvoditi pivo u isto vrijeme kad i peći kruh te je ono postalo sastavni dio kulture: bilo je i valuta u trgovini i plaća radnicima i prinos bogovima u hramovima. Uz to, s razvojem civilizacije razvijaju se i prvi gradovi u kojima životni uvjeti nisu bili tako idealni, posebno što se tiče pitke vode – pivo, u kojem su se alkoholnom fermentacijom ubile štetne bakterije, postalo je sigurno i zdravo piće. Neki povjesničari čak tvrde da je upravo ljubav prema pivu potaknula ljude da se počinju trajno nastanjivati i sijati žitarice.

Prvo pivo znatno se razlikovala od onog koje danas uživamo. Za početak bilo je gusto, skoro kašasto, i pilo se kroz slamke jer je bilo puno gorkih čvrstih komadića koji bi preostali nakon fermentacije. Pilo se svježe, jer se nije moglo konzervirati.

Zakon o pivu
No, njegova kvaliteta ipak je bila toliko važna da se pivo spominje i u najstarijem pisanom zakoniku na svijetu. Babilonski kralj Hamurabi u svom zakoniku iz 18. stoljeća pr. Kr. ima tri zakona o pivu.

Prvi propisuje kaznu utapanjem za pivare koji varaju goste, drugi pivara koji vlastima ne dojavi da se u njegovom lokalu okupljaju kriminalci kažnjava smrću, a treći razmatra kako da se naplate pivari koji pivo daju na kredit. Pri tome je zanimljivo da, dok se većina zanimanja u zakoniku spominje u muškom rodu, proizvođači piva su uvijek u ženskom rodu. Odnosno, ne radi se o pivarima, nego o pivaricama.

Rana piva
Rana piva, uz to, nisu imala i jedan važan sastojak bez kojeg je današnje pivo nezamislivo – nisu imala hmelj. Hmelj se u pivo počinje dodavati tek u srednjovjekovnoj Europi, a prvi put se u toj upotrebi spominje u 9. stoljeću. Prije hmelja, pivu se dodavala kombinacija raznih biljaka, ali samo je hmelj imao prave sastojke koji pivu daju ugodan miris i gorak okus, ali ga i konzerviraju.

Krajem srednjeg vijeka proizvodnja piva prestaje biti kućna aktivnost i pivovare počinju proizvoditi velike količine piva za masovnu potrošnju. Tada se donose i prvi zakoni o čistoći piva koji su i najstariji zakoni o hrani uopće.

I za kraj, o važnosti piva govori nam i samo njegovo ime koje dolazi od riječi “piti“. Pivo je, jednostavno, ono što se pije.

P.S.: Pivo je ono što najbolje ide uz pizzu i roštilj.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Pivo

Post by Peace »

Pokusavam se sjetiti da li se bar i jedno pivo u kuci ove godine popilo :hm

U proslu subotu na proslavi u restoranu se nije pilo nista s alkoholom. Ovi sto bi koju popili komentarisali su, nesto u smislu kakvo je to slavlje bez alkohola :jbg
Meni to stima, svi ljudi oko tebe trijezni i normalni.

Odakle uopce potreba da se na tudjim veseljima napijemo :??

Muz mi je ponudio neki glup odgovor - eto kao svaki smo dan mudri i pametni pa moras nekad da se otkacis, a trijezan ne mozes.

Ali sto bi se opet otkacio na tudjim veseljima. Pa mozes im i s*anje da prostite napraviti.

Sve vise nase djece upravo iz tog razloga ne zele sad da prave velike zabave za vjencanja…jer im roditelji i prijatelji roditelja nose uvjeranja da se treba napiti na tudjim proslavama.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pivo

Post by Vjetar »

Tuzlansko se pokvarilo, ne može se piti :%$
Sarajevsko Premium je ok.

User avatar
Vjetar
* * * * * *
Reactions: 1487
Posts: 2373
Joined: Wed Apr 15, 2020 11:57 am
Location: Na konju

Re: Pivo

Post by Vjetar »

Skitnica wrote:
Mon Dec 14, 2020 9:25 pm
Jeste li probali piti kombinaciju 1/2 pivo + 1/2 coca cola.. ?
Ako niste..Probajte. :D/
Zajedno sa pomiješanom argetom i nutelom 50/50?

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Pivo

Post by Skitnica »

Vjetar wrote:
Fri Jul 16, 2021 12:41 pm
Skitnica wrote:
Mon Dec 14, 2020 9:25 pm
Jeste li probali piti kombinaciju 1/2 pivo + 1/2 coca cola.. ?
Ako niste..Probajte. :D/
Zajedno sa pomiješanom argetom i nutelom 50/50?
Sa pivskim kiflicama. :DE

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Pivo

Post by kreja »

Image

Ale
Ale je možda najčešća vrsta piva i najstarija vrsta piva. Aleš se priprema sa slađenim ječmom i dolazi u različitim sortama. Oni imaju tendenciju da budu gorki (hoppier u smislu piva) i bogate su boje u rasponu od tamno smeđe do blijede. Većina aleva sadrži hmelj (to je cvijeće koje se koristi kao sredstvo za grenkost, aromatizaciju i stabilnost piva), što pomaže u očuvanju piva i daje gorak biljni okus koji uravnotežuje slatkoću slada.

zrelo pivo
Lageri su, u poređenju sa Ale, svjetliji i bojom i okusom. Tehnika donjeg vrenja korištena za pripremu Lagera rezultira oštrim, osvježavajućim okusom. Lageri su za one koji piju alkohol ili osobe s niskom tolerancijom na alkohol. Vidljivo su gaziraniji, što im često daje šumeću kvalitetu. Osvježavaju i nisu posebno zahtjevni po ukusu.

Lambić
Lambic pivo je manje popularno pivo od Ale i Lagera. Lambic pivo je spontano fermentirano pivo prekriveno voćem. Ovaj proces se događa kada pivo dođe u kontakt s određenim bakterijama i vrstama kvasca. Jedinstveni postupak fermentacije daje slatki, kiseli okus poput jabukovače pivu sa snažnim punčem i divljim okusom. Lambic pivo tradicionalno se proizvodilo samo u Briselu u Belgiji, a oslanjalo se na hladni zrak za fermentaciju.

Image

Stout

Stout je aromatiziran čvrst, gust, taman i bogat. Sastoji se od ječma i različitih vrsta slada. Međutim, obično nemaju visok udio alkohola. Imaju gorak ukus kafe jer stvaraju tamno prženi slad.

Porter

Porter je vrsta tamnog piva nastalog u Engleskoj 1700-ih. Bio je poznat kao piće u engleskom pubu uglavnom među riječnim i uličnim nosačima. Porter pivo je slično Stoutu u svojoj izbornoj jedinici, od duboke rubin smeđe do specifične tamno crne boje i bogate arome prženog slada. Pivo Porters može biti voćno ili suho u smislu okusa, a može se utvrditi prema vrsti prženog slada koji se primjenjuje u procesu kuhanja.

Pilsner

Pilsner potječe iz Češke i spada u kategoriju piva Lager. Pilsner ima zlatnu nijansu i ima neutralan ukus, nije teško piti. To je osvježavajuće ljetno piće u kojem se najbolje uživa ledeno hladno. Popularnost piva poklopila se s pojavom staklenih boca oko 1850-ih, pokazujući njegovu prekrasnu svijetlo-zlatnu boju.

Indijski Pale Ale

Gorka verzija standardnog Pale Ale proizvedena je s dodatnim hmeljem kako bi se povećao rok trajanja; ovo je popularnom pivu pivo dalo gorak ukus. Visok nivo ovog gorkog agensa učinio je da pivo preživi dugo putovanje brodom britanskih vojnika smještenih u Indiji. Mnogima je to teško progutati zbog nevjerovatno gorkog okusa. Međutim, ovisno o stilu hmelja, indijski Pale Ales može imati i voćne arome ili ukus smole i bora.

Bock

Bock vuče porijeklo iz njemačkog grada Einbeck, ali je postao popularan u Minhenu. Raniji bavarski monasi konzumirali su Bocka kao izvor prehrane za vrijeme posta. Bock pivo je tamno jantarno s okusima slada i velikom hmeljnošću. Lagano poskakani moderni bokovi mnogo su lakši od starobavarskog Bocka.

Pivo pšenice

To je uobičajeno piće zbog lakoće. Pšenično pivo se za sastojak slada oslanja na pšenicu, dajući mu svijetlu boju i nizak sadržaj alkohola. Najpoznatije pšenično pivo je Hefeweizen, osvježavajući stil iz Njemačke koji je popularan širom svijeta. Tipično je slatka i ima gustu, bijelu, pjenastu glavu. Stvara osvježavajuće ljetno piće.

Trapističko pivo

Trapistička piva su jedinstvena jer ih redovnici trapisti piju u trapističkim manastirima raštrkanim po Evropi. Cilj im je održati potrebe monaha, manastira i okolne zajednice, a ne radi profita.

Plavuša Ale

Plavo pivo ale najčešće je zastupljeno tokom ljeta zbog svjetlije slatkoće slada i arome. Pivo je blijede boje i bistre konzistencije s blagom gorčinom i hrskavošću.

Image

Smeđi Aleš
Smeđe ale variraju u bojama od duboko jantarne do smeđe. Proces pripreme smeđeg ale uključuje razne sladove, prema zemlji porijekla.

Talk Go
Popularni je engleski ale i blago je bakrene boje. Pivo ima topli voćni miris, mada je jako i dobro je piće uz začinjenu hranu.

Kiseli Ale
To je drevna vrsta piva koja je godinama stekla popularnost. Kiselo pivo ale nastaje od divljih kvasca i bogato fermentira od raznih sastojaka.

Pivo je omiljeno piće mnogih. Od tradicionalnih ales piva, stoutova do modernijih piva sa ukusom, lista će se nastaviti u nedogled! Danas pivare imaju jedinstvene okuse i nešto drugo za svakog ljubitelja piva. Stoga posjetite najbližu pivaru i uživajte u bogatom i osvježavajućem pivu!
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply