Čokolade

Teme za sladokusce, hrana, priprema hrane, recepti i slično
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

Ja sam od preksinoc sama pojela merci :doh

Dodusu ono manje pakiranje.

User avatar
Ina
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 576
Posts: 1159
Joined: Mon Apr 20, 2020 4:52 pm

Re: Čokolade

Post by Ina »

Jučer sam probala ove čokoladice i fantastične su..
favorina_.jpg

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Čokolade

Post by dezire »

Fina je
IMG_20210802_132016.jpg

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Čokolade

Post by Skitnica »

Odavno nisam jela cokolade... :(s

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Čokolade

Post by kreja »

Image

Ne mogu zivjeti bez cokolade i secera

malo istorije.

Reč čokolada, izvedena je od klasične reči „Nahuatl“, a naziv „Czoko Latl“ u prevodu sa Navatl astečkog jezika, znači „kakaovo piće“. Pretpostavlja se da kakao kao najvažniji sastojak čokolade, potiče iz južnoameričkih tropskih nizija. Na zlatnoj obali Verakruza u Meksiku, pronađena je posuda u kojoj su otkriveni i ispitani ostaci čokolade, koju su pripremali još preolmeški narodi u periodu približno oko 1750. godine p.n.e.

Čokolada je slatkog ukusa, najčešće braon boje i koristi se kao hrana. Priprema se od pečenih i mlevenih semena kakaa, a najčešće se proizvodi i priprema u obliku tečnosti, paste, kockica, tabli ili se čak koristi kao aromatični sastojak u nekim receptima, tokom pripreme nekih vrsta jela. Čvrste kakao mase sadrže sledeće elemente: alkaloide, flavonoide, kofein, fenetilamin, teobromin i anandamide. Mlečna ili slatka čokolada kako je nazivamo, sadrži kondenzovano ili mleko u prahu. Bela čokolada ne sadrži čvrstu kakao masu, a sadrži mleko, kakao buter i šećer.

Najraniji dokazi o čokoladi i konzumiranju čokoladnih napitaka, pronađeni su u regiji gde je živela civilizacija Olmeks (Olmecs). Najveći deo Mezoamerikanaca računajući i civilizacije Azteka i Maja, pripremala su još u to vreme razna čokoladna pića. Zanimljivo je otkriće pronađeno na arheološkom nalazištu Mokaja (Mokaya) na Pacifičkoj obali Čiapas (Chiapas), a koje datira iz 1900-te godine p.n.e. koje ukazuje na to da su kakao napitci konzumirani još u to vreme.

Još je zanimljivije otkriće koje navodi da je bela pulpa oko samog zrna kakaa, korištena kao osnovni izvor fermentabilnih šećera za proizvodnju alkoholnih pića. Poznato je kako je veliki broj Mezoamerikanaca, konzumirao čokoladna pića. Narodi Azteka i Maja, rado su pila čokoladna pića, a najviše su voleli pripremati piće pod nazivom „Xocolati“ , što u prevodu sa indijanskog jezika „Navatl“ znači „Gorka voda“. Očigledno je što se iz svih ovih informacija i može zaključiti, kako je čokolada prvobitno bila korišćena, kao tečno čokoladno piće.
Zrna kakaa se nakon fermentacije suše, čiste i peku. Da bi se dobila čista zrna jezgra, ljuska se prvobitno čisti od zrna, kako bi samo zrno moglo da se samelje i na taj način dobije kakao masa. Ovom obradom se u suštini dobija neobrađena čokolada, koja ima grubu formu. Kada se postojeća masa zagrevanjem dobije u tečnom obliku, dobija se tečna čokoladna masa. Kada se tečna čokoladna masa ohladi, dobija se čvrsta kakao masa i takozvani kakao buter. Proizvod koji poznajemo kao „čokolada za kuvanje“ nazivaju još i gorkom čokoladom, koja sadrži kakao u čvrstom obliku ili kakao buter u proporcijama, koje variraju i ne sadrže šećer.

U pronađenim dokumentima i hijeroglifima civilizacije Maja, potvrđeno je da je čokolada korišćena osim u svakodnevnom životu, čak i u posebnim svečanim ceremonijama. U jednoj majanskoj grobnici na lokaciji Rio Azul, pronađena je unikatna posuda sa majanskim glifom za kakao, a čak su pronađeni i ostaci čokoladnog napitka. Ovi dokazi ukazuju da su Maje pile toplu čokoladu još 400-te godine. Kako su do 15. veka Azteci stekli potpunu kontrolu nad Mezoamerikom, čak su sam kakao uvrstili i u zvaničnu kulturu svoje civilizacije. Za razliku od naroda Maja, koji su voleli ispijati toplu čokoladu, Azteci su ovo piće pili hladno, ali su u tečnu čokoladu za razliku od naroda Maja, dodavali razne začine kao što su latice Cymbopetalum penduliflorum stabla, čili, allspice, med i vanilu.

Azteci nisu bili u mogućnosti kakao proizvoditi sami, jer im planinski položaj to jednostavno nije dopuštao. Nepogodni vremenski uslovi života na visokim planinama Meksika, jednostavno to nije omogućavao te se zato čokolada na ovim prostorima smatrala pravim luksuzom. Ovaj narod je čak bio u obavezi da deo poreza plaća semenom kakaa, a ovo seme se često koristilo i kao valuta plaćanja. Azteci su na primer, jednu ćurku plaćali sa 100 semena kakaa, a za svež avokado su morali izdvojiti tri semena

Evropljani do 16.veka nisu znali za tad već popularno slatko čokoladno piće južnoameričkih naroda. Ernas Kortes je bio najverovatnije prvi Evropljanin koji se susreo sa čokoladom, kao toplim penušavim pićem koje je posluživano na Montezuminom dvoru nakon večere. O ovom piću koje je imalo sve veći uticaj na Špance, pisao je španski jezuitski misionar Hoze de Akosta, koji je prvobitno živeo u Peruu, a kasnije i u Meksiku.

Holandski hemičar Konrad van Huten (Coenraad van Houten) 1815. godine uvodi alkalne soli tokom proizvodnje čokolade, što je smanjilo njenu gorčinu. Godine 1828. ovaj hemičar je izumeo i proizveo mašinu, kojom je iz čokolade uklanjana polovina prirodnih masti. Na ovaj način je uspeo znatno smanjiti troškove proizvodnje čokolade, a ujedno je podigao i ujednačio njen kvalitet. Smatra se da je uvođenjem ove inovacije, pokrenuo novu modernu eru čokolade. Nakon izvesnog vremena, 1888. godine se po prvi put pojavljuje i zvanični termin „Čokolader“ (Chocolatier), koji je označavao osobu, koja je proizvodila čokolade.

Smatra se da je Džozef Fraj (Joseph Fry) izumeo i proizveo prvu čvrstu čokoladu na svetu. Džozef je otkrio novi način oblikovanja čokolade, tako što je pomešao sastojke poput šećera i kakao praha. Ovaj tip proizvodnje je bio potpuno presudan u transformaciji iz tečne u čvrstu čokoladu. Ova čokolada je bila poznata i kao „Holandski kokos“. Nakon otkrića Amerike, ispijanje tople čokolade postaje pravo pomodarstvo, a možemo reći i stvar prestiža.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Čokolade

Post by kreja »

Dok se čokoladi nerijetko pripisuju samo loše stvari, poput toga da nas deblja, kvari nam zube i loše utječe na naš ten, znanstvenici već godinama provode istraživanja u kojima iznova dolaze do saznanja o njezinim prednostima.

Zašto jesti čikoladu
  • Ima odlična antioksidativna svojstva
  • Štiti zdravlje srca
  • Smanjuje rizik od moždanog udara
  • Smanjuje krvni tlak
  • Poboljšava raspoloženje
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

kreja wrote:
Fri Aug 06, 2021 12:47 pm
Dok se čokoladi nerijetko pripisuju samo loše stvari, poput toga da nas deblja, kvari nam zube i loše utječe na naš ten, znanstvenici već godinama provode istraživanja u kojima iznova dolaze do saznanja o njezinim prednostima.

Zašto jesti čikoladu
  • Ima odlična antioksidativna svojstva
  • Štiti zdravlje srca
  • Smanjuje rizik od moždanog udara
  • Smanjuje krvni tlak
  • Poboljšava raspoloženje
Ovo se ja mislim odnosi na cokolade s vecim postotkom kakao, jer on je zdrav.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Čokolade

Post by kreja »

pojma nemam na koje misle al ja jedem uglavnom MILKA cokolade one su mi super. ne ganjam ono sto je zdravo.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Čokolade

Post by kreja »

1. Miris čokolade povećava theta moždane valove koji izazivaju opuštanje.

2. Bijela čokolada se tehnički ne smatra čokoladom, jer ne sadrži kakao.

3. Mnoga su naučna istraživanja pokazala da čokolada uopšte ne podiže nivo lošeg kolesterola. Zapravo, čokolada kod nekih ljudi može čak i sniziti razine kolesterola.

4. Čokolada ne uzrokuje karijes. Studija iz Univerziteta Osaka u Japanu je otkrila da se neki dijelovi kakaa, glavnog sastojka čokolade, zapravo bore protiv karijesa!

5. Casanova je smatrao čokoladu ‘eliksirom ljubavi’.

6. Iako mnogi tvrde da je čokolada afrodizijak, nauka još nije pronašla uvjerljive dokaze.

7. Jedna studija sa više od 44.000 sudionika je pokazala da su oni koji su sedmično konzumirali čokoladu imali manje izglede da će doživjeti srčani udar za cijelih 22 posto.

8. Naučno ime za drvo na kojem raste kakao je Theobroma cacao, što znači “hrana bogova”.

9. Car Azteca Montezuma II je pio više od 50 šalica čokolade dnevno.

10. Industrija čokolade vrijedi oko 110 milijardi dolara godišnje.

11. Istraživanje provedeno 2013. godine je pokazalo da se zbog mirisa čokolade u knjižari poveća šansa da će kupci kupiti kuharice ili ljubavne romane za 40%, a za 22% je veća šansa da će kupiti knjigu bilo kojeg žanra.

12. Maye su koristile kakao kao valutu, a vrijedio je više nego zlatna prašina. Uzgoj je bio ograničen tako da vrijednost nije nikada padala.

13. Gotovo polovica proizvedenih čokolada u svijetu se pojede u Evropi.

14. Čokolada sadrži visoke razine snažnog stimulansa koji se zove ‘teobromin’. Trovanje teobrominom može uzrokovati zatajenje srca, napade, oštećenje bubrega i dehidraciju. No, da bi se otrovali čokoladom morali bi pojesti oko 10 kg.

15. Do 17. stoljeća čokolada je bila rezervisana za evropsku elitu. U to vrijeme se smatralo da ova tamna slastica ima hranjiva, ljekovita i afrodizijačka svojstva.

16. Opsežna studija objavljena u časopisu Journal of American Medical Association je zaključila da “Čokolada ne igra nikakvu ulogu u nastanku akni… čak ni velike količine čokolade nisu klinički pogoršale akne.”

17. Katolička crkva je jednom povezala čokoladu s heretičkim ponašanjem, uključujući psovke, iznude, čarobnjaštvo i zavođenje. Kasnije su je i sami usvojili, pa čak i preporučili da se konzumira tokom posta.

18. Prosječan stanovnik Švicarske pojede oko 11 kg čokolade godišnje. Švicarci također imaju i najmanje zabilježenih slučajeva srčanog udara.

19. U jednom istraživanju na Sveučilištu u Indiani je zaključeno da su biciklisti koji su pili čokoladno mlijeko nakon treninga bili manje umorni. Također su postigli i bolje rezultate na testovima izdržljivosti od onih koji su pili sportski energetski napitak.

20. Jedna je studija pokazala kako čokolada može umanjiti kašalj gotovo jednako efektivno kao i sirupi.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

kreja wrote:
Mon Aug 09, 2021 7:58 am
pojma nemam na koje misle al ja jedem uglavnom MILKA cokolade one su mi super. ne ganjam ono sto je zdravo.
Meni milke nisu nesto. Nekad i kupim, ali povlaci se, i rijetko se do kraja pojede.

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Čokolade

Post by Skitnica »

Ako me ne bude sutra ovde, znaci crkla od ⬇️ :hahah
Attachments
Screenshot_20211207-203214_Gallery.jpg
1
1 Image

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Čokolade

Post by Bella »

Image
U vrijeme Bozica. dodju vecha pakovanja :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Tue Dec 07, 2021 8:33 pm
Ako me ne bude sutra ovde, znaci crkla od ⬇️ :hahah
Uhh, s tim stvarno ne mozes stati.

Koje su ti najdraze?

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

Bella wrote:
Wed Dec 08, 2021 12:55 am
Image
U vrijeme Bozica. dodju vecha pakovanja :D/
Koje su ti najdraze?

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Čokolade

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Wed Dec 08, 2021 2:03 am
Skitnica wrote:
Tue Dec 07, 2021 8:33 pm
Ako me ne bude sutra ovde, znaci crkla od ⬇️ :hahah
Uhh, s tim stvarno ne mozes stati.

Koje su ti najdraze?
Teško je reći koja je naj...kada su sve na svoj način extra... :/*
Ove u tamnom umoru su sa crnom cokoladom, nisam ih probala prije..i dobre si ..

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Čokolade

Post by Bella »

Image
Hazelnut ..i ... marzipan. sve skupa. mislim da je slatkocha u pitanju... ako uporedim sa drugim proizvodjacima

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

Skitnica wrote:
Wed Dec 08, 2021 12:55 pm
Peace wrote:
Wed Dec 08, 2021 2:03 am
Skitnica wrote:
Tue Dec 07, 2021 8:33 pm
Ako me ne bude sutra ovde, znaci crkla od ⬇️ :hahah
Uhh, s tim stvarno ne mozes stati.

Koje su ti najdraze?
Teško je reći koja je naj...kada su sve na svoj način extra... :/*
Ove u tamnom umoru su sa crnom cokoladom, nisam ih probala prije..i dobre si ..
Ja uvijek prvo pojedem bijele, pa onda te u “zlatnom” omotu, u tamnom omotu ostavim zadnje. Kad nestane ovih prvih, i te su dobre :D/

User avatar
Skitnica
Senior
Senior
Reactions: 2685
Posts: 5187
Joined: Fri Jul 31, 2020 11:36 pm
Location: Iza leđa

Re: Čokolade

Post by Skitnica »

Peace wrote:
Wed Dec 08, 2021 4:44 pm
Skitnica wrote:
Wed Dec 08, 2021 12:55 pm
Peace wrote:
Wed Dec 08, 2021 2:03 am


Uhh, s tim stvarno ne mozes stati.

Koje su ti najdraze?
Teško je reći koja je naj...kada su sve na svoj način extra... :/*
Ove u tamnom umoru su sa crnom cokoladom, nisam ih probala prije..i dobre si ..
Ja uvijek prvo pojedem bijele, pa onda te u “zlatnom” omotu, u tamnom omotu ostavim zadnje. Kad nestane ovih prvih, i te su dobre :D/
U kod mene slicno...
Prvo se pojedu one najbolje...crnih ostalo jos nekoliko... :D/

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

Ovu cesto kupim.

Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

Odlicne
589B3029-3396-43B3-871B-C99CCCCA4AB5.jpeg
589B3029-3396-43B3-871B-C99CCCCA4AB5.jpeg (51.02 KiB) Viewed 1683 times

User avatar
dezire
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1563
Posts: 2880
Joined: Thu Apr 30, 2020 11:17 pm

Re: Čokolade

Post by dezire »

Prvi put je kupila i probala
Odlična je
1642272552837.jpg
1642272552470.jpg
1
1 Image

User avatar
deksametazon
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 75
Posts: 153
Joined: Sat Jan 01, 2022 3:24 pm

Re: Čokolade

Post by deksametazon »

Ove se mogu vagati pa koliko čokolade, toliko zlata.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10694
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Čokolade

Post by Peace »

dezire wrote:
Sat Jan 15, 2022 8:08 pm
Prvi put je kupila i probala
Sve njihove cokolade meni su dobre.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7223
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Čokolade

Post by Bella »

```
Za rodjendan..od brokera. . godinama -uvijek iste dobijem.. :hahah


Image

User avatar
Grofica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 641
Posts: 1176
Joined: Mon Jun 08, 2020 8:52 pm

Re: Čokolade

Post by Grofica »

Volim sve vrste čokolade, osim one s rižom.
Najvolim čokoladu s cijelim lješnjacima :kloppa
Bez obzira koliko se trudite, nikada se ne možete sjetiti kako je vaš san počeo.

Post Reply