Prozori

Kuća i stan, vikendica, iskustva, preporuke, savjeti, uređenje
Post Reply
User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Prozori

Post by kreja »

Image

Image

Image

Image

Image

Image
3
2 Image 1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Image

Image

Image
3
1 Image 2 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Image

Image

Image

Image

Image

starinski prozori
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Ne tako davno staklo je smatrano za izuzetno vredan materijal koji su mogli posedovati samo najbogatiji. Samo domovi izuzetno bogatih ljudi imali su stakla na prozorima. Danas to nije slučaj te svi ljudi mogu sebi priuštiti prozore sa staklom. Kako smo od te situacije skupog stakla došli do današnje?

Čak su u Starom Rimu neke kuće imale prozore sa staklom, naravno ono nije bilo ni približno današnjem, ni po veličini ni po kvalitetu i providnošću. Ti prozori su bili sastavljeni od drvenih ramova sa staklom u sredini koje, usled slabe izvajanosti i velike debljine, nije propuštalo svetlost pravilno. Tek u trećem veku, sa inventivnošću staklara i novim principom „duvanja stakla“, došlo je do pojave finijih prozora sa tanjim staklom.

Za vreme Srednjeg veka ova tehnologija, kao i mnoge druge, dovela je sebe gotovo do nestanka. Iako su velike katedrale širom Evrope rađene tako da je u njima ugrađivan gotovo astronomski broj prozora, obična domaćinstva su i dalje bila potpuno lišena ovako sređenih prozora. Ljudi su živeli u kućicama koje su na sebi imale kockaste rupe kroz koje bi danju ulazila svetlost a koje bi noću bile zatvarane drvenim vratašcima. Naravno, sve to bez stakla u potpunosti.

Čak su i umetnička dela tog vremena rađena uvek u pomalo mračnom maniru... što je zapravo i bila realnost ljudi tog vremena, jer za svaki enterijer je bilo neminovno da i po najvećoj spoljnoj svetlosti unutra bude tama.

Koliko je samo staklo bilo skupo svedoči i činjenica da bi oni ljudi koji su imali velike letnjikovce, u kojima bi provodili samo par meseci tokom leta, tokom ostatka godine uvek prozore nosili sa sobom da ne bi bili ukradeni.

Image

Image

http://www.promax.rs/sr/blog-srp/73-pro ... kog-stakla
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Image

Nekada su kuće imale osmatračnicu, kako bi se diskretno mogla pratiti ulična dešavanja u gradu ili selu. Nije bilo boljeg rešenja od dobrog prozora, koje je gradskim frajlama omogućavalo diskretno mesto kraj prozora, a istovremeno prikrivalo njihove siluete zavesom.

Image

Ovakve nekadašnje osmatračnice sokaka, važile su za statusni simbol imućnijih porodica. Kibic fenster bi se mogao definisati kao isturen prozor na kući. Obično su bili pravljeni iz tri dela, tj. centralni deo okrenut ka ulici, a bočne strane prozora su gledale sa strane.

Image

Image

Leti je prozor služio kao osmatračnica starih gospođa, koje su kibicovale kroz njega i diskretno pratile dešavanja na ulici. Izrada je zavisila od bogatstva kuće. Shodno tome, pravljeni su od najjednostavnijih varijanti ofarbanih u belo, do prozora rađenih u duborezu, gde su se bočna stakla prozora otvarala.

Da li ste znali da se nekada porez u Austrougarskoj određivao na osnovu toga koliko je kuća imala uličnih prozora?

U selu, bogati seljaci su pokazivali koliko su bogati praveći velike ulazne kapije i kibic fenstere. Što je prozor bio veći i lepši, toliko je bio potvrda bogatstva domaćinstva.

Image

Izraz kibic fenster je nastao od nemačke složenice kiebitz – što u prevodu znači pratiti, izvirivati i reči fenster – koja znači prozor. Ova složenica potvrđuje namenu kibic fenstera, kibicovati kroz prozor i gledati ko prolazi sokakom.

Domaćice su izvirivale kroz njega i čekale domaćina da se vrati kući. Ukoliko je trebalo, istrčavale bi napolje da pomognu i otvarale široku kapiju. Međutim, ovo nije bio prozor za muškarce. Bila je sramota da muškarac viri kroz njega, a posebno ukoliko bi ga komšiluk spazio.

U toku zime, u prozoru se držalo cveće. Muškatle su krasile ove pendžere, a ukućani su čekali da duga zima prođe i da opet ulica oživi.

Image

Danas su kibic fenster zamenile moderne kamere, ali one nemaju čari. Ukoliko komšiji zafali šećer ili kafa, ne može da ga dobije na zajam kroz prozor, nema kibic fenstera. Mora da pozvoni na vrata, a kamera snima li snima…

Kockice Života
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Kamilica
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 1954
Posts: 4172
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Prozori

Post by Kamilica »

kreja wrote:
Sat Jan 29, 2022 9:03 pm
Kako je ovo lijepo :up

Imam jednu sličnu, prije par godina fotografisala ali ne znam gdje sam je spasila :hm

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Kamilica wrote:
Sat Apr 23, 2022 6:26 pm
kreja wrote:
Sat Jan 29, 2022 9:03 pm
Kako je ovo lijepo :up

Imam jednu sličnu, prije par godina fotografisala ali ne znam gdje sam je spasila :hm
pronasci ces to ti
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Prozori

Post by kreja »

Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Bella
Senior
Senior
Reactions: 1990
Posts: 7235
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Prozori

Post by Bella »

. svidjaju mi se . vrata / prozori

Image

Gudi
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Prozori

Post by Gudi »

Tajfun kod tebe puhne sve to odnese :_)
🔻

Post Reply