Porculan

Kuća i stan, vikendica, iskustva, preporuke, savjeti, uređenje
User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Porculan

Post by kreja »

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

U svim drevnim kulturama svijeta izrađivani su keramički predmeti vrlo lijepih oblika i dekoracija, ali nigdje osim u Kini proizvodnja keramike nije dovela do proizvodnje porculana. Europa se prvi put susreće s porculanom tek u XI.-XII. st. uspostavom trgovačkih veza s Dalekim istokom. Rijetki i egzotični porculan­ski predmeti oduševili su Europljane neizmjernom finoćom svoje izrade, prozirnošću i sjajem. Stoga je prvo skupocjeno porculansko posuđe koje je stiglo na europske dvorove s pravom dobilo naziv china. Sam naziv porculan prvi navodi Marko Polo u svojim memoarima iz 1298. godine. Smatra se da mu ime dolazi od sjajnih, bijelih stijenki posuđa koje su uspoređivali s porcellom, vrstom školjke morskog puža.

Image

U svim drevnim kulturama svijeta izrađivani su keramički predmeti vrlo lijepih oblika i dekoracija, ali nigdje osim u Kini proizvodnja keramike nije dovela do proizvodnje porculana. Europa se prvi put susreće s porculanom tek u XI.-XII. st. uspostavom trgovačkih veza s Dalekim istokom. Rijetki i egzotični porculan­ski predmeti oduševili su Europljane neizmjernom finoćom svoje izrade, prozirnošću i sjajem. Stoga je prvo skupocjeno porculansko posuđe koje je stiglo na europske dvorove s pravom dobilo naziv china. Sam naziv porculan prvi navodi Marko Polo u svojim memoarima iz 1298. godine. Smatra se da mu ime dolazi od sjajnih, bijelih stijenki posuđa koje su uspoređivali s porcellom, vrstom školjke morskog puža
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Putem svile porculan je najprije stigao u središnju Aziju. Tamo se prvi put spominje u zapisu arapskog trgo­vca Sulejmana iz 851. godine: “Kinezi imaju finu glinu od koje izrađuju posude za piće fine poput stakla; tako fine da se kroz njih može vidjeti tekućina koju sadrže.” Preko arapskog svijeta porculan je stigao u Španjolsku, otuda se proširio u Italiju i potaknuo proizvodnju talijanske, a nešto kasnije i francuske majolike. Iako je bilo više pokušaja da se pronikne u tajnu proizvodnje porculana, u čemu su učešća imali i Medici, Europljani su tek u XVIII. stoljeću počeli proizvoditi porculan. Naime, 1709. godine njemački alkemičar Böttger otkrio je način proizvodnje porculana te je otvorena prva europska tvornica porculana u Meissenu, u istočnoj njemačkoj pokrajini Sachsen. Nakon toga se proizvodnja porculana postupno proširila diljem Europe.

Image

Porculanska plitica u obliku begonije. Unutrašnja strana je nebesko plava, a vanjska ružino purpurna. Posuda se koristila u carskoj palači za vladavine Wei Zonga, krajem dinastije sjeverni Sung.


U čemu je “tajna” proizvodnje ­porculana?

Porculan je vrsta keramike, te se kao i sva keramika proizvodi od istog osnovnog materijala – gline, ali se od ostale keramike razlikuje sastavom i procesom proizvodnje.

Porculan karakterizira bjelina, čvrstoća i prozirnost. Za razliku od porculana, obična keramika je lomljivija, porozna i ne propušta svjetlost; neporoznost kod obične keramike postiže se tek glaziranjem površine.

Glavna osobitost kineskog porculana njegov je sastav, a to su kaolin i petuntse (kineski kamen). Kaolin je bjelkasta glina čiji je glavni sastojak mineral kaolinit koji pri pečenju zadržava bijelu boju, a petuntse je tip glinenca koji se može naći samo u Kini. Porculanska smjesa se peče na vrlo visokoj temperaturi, iznad 1300°C, pri čemu se kaolin koji je otporan na vrlo visoke temperature ne tali i time čuva oblik posude, dok se petuntse tali formirajući nepropusno prirodno staklo koje ostakljuje površinu posude. Porculan nastaje kada se petuntse potpuno sjedini s kaolinom. Zahvaljujući visokoj temperaturi pečenja, osim prozirnosti, dobiva se još jedna bitna kvaliteta kineskog porculana – tvrdoća, koja je ponekad dosizala razinu 8 na Mohsovoj skali tvrdoće, nadilazeći tako i tvrdoću žada.

Otkriće kineskog ­porculana

Kako i kada su Kinezi otkrili porculan nije poznato, ali se smatra da se taj proces razvijao postupno.

U vrijeme dinastije Shang (XVI. – XI. st. pr.Kr.) kineski su keramičari upotrebljavali kaolin za izradu bijele keramike koja je bila čista i sjajna, plavo glazirane keramike koja je bila izuzetno čvrsta, gotovo nepropusna, s caklinom visokog sjaja. Budući da se u keramici Shang mogu nazrijeti osnovna obilježja budućeg porculana (temperatura peći oko 1200 °C, glazirana površina), ona se naziva i “proto-porculanom”.
Image
Od vremena dinastije Han (206.g. pr.Kr. – 220. g.) proizvodi se porculan sa zelenkastom glazurom, poznat pod imenom celadon. U periodu Tri kraljevstva (220. – 581. g.) precizno su utvrđene temperature i trajanje pečenja porculanskih predmeta, koji su se odlikovali čvrstim i lijepim obli­cima, te blistavom glazurom različitih boja (žuta, crveno-smeđa i crna caklina). Tada se počinje proizvoditi i bijeli porculan, mliječnobijele glazure, tanak i proziran.

Mnogi smatraju da se prvi pravi porculan izrađivao tek u vrijeme dina­stije T’ang (618. – 907. g.). U tom razdoblju, poznatom pod nazivom kinesko “zlatno doba”, najpoznatije vrste porculana su celadon i bijeli porculan. Kako je potražnja za porculanom bila sve veća, proizvodnja se proširila cijelom zemljom, tehnika proizvodnje je unaprijeđena, a proizvodi su dobili na cijeni kako u Kini, tako i u inozemstvu. Najpoznatiji celadon proizvodio se u radionicama Yüeha (pokrajina Chechiang) gdje je izrađivano više od stotinu različitih vrsta porculanskih predmeta svijetle glazure, sjajne poput dragog kame­nja, nalik sjaju leda ili žada. Pjesnici tog vremena govorili su da je “zelene boje tisuća planinskih vrhova” i “poput orošenog pupoljka lotosovog cvijeta”.

Najpoznatiji bijeli porculan izrađivao se u radionicama Hsing (današnji grad Han­tan), a hvalili su ga da je “bijel poput srebrnog snijega”. U radionici u gradu Ch’angshih počela se pri­mjenjivati i nova tehnika nanošenja boje i uzoraka ispod glazure.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Najpoznatije ­radionice ­dinastije SUng

Za vrijeme dinastije Sung (960. – 1279.g.) radionice za izradu porculana gradile su se diljem zemlje i tako je nastalo šest glavnih središta proizvodnje porculana: Ting, Yaochou, Chün i Ch’ihchou u sjevernoj Kini, te Lungchüan i Chingtechen u južnoj Kini. Svako od njih bilo je specijalizirano u različitim tehnikama izrade, glazurama, oblicima i dekoracijama.

Iako su postojale službene carske radionice koje su proizvodile posuđe za potrebe dvora, poznato je da je velik broj radionica ljepše primjerke posuđa slao kao porez na dvor, dok su manje lijepi primjerci služili za domaće potrebe i izvoz.

Naglom povećanju proizvodnje porculana u to doba pridonijelo je više čimbenika. S jedne strane poticanje trgovine od strane države, a s druge razvoj dvorske administracije među kojom se formirala klasa školovanih intelektualaca koji su cijenili i njegovali umjetnost. Porculan je od tada prvi put sakupljan i prezentiran kao umjetnički predmet.

Posuđe Sunga karakterizira elegancija, jednostavni oblici, bogata glazura i dražesan dizajn. Najpoznatijih pet radionica bile su T’ing (pokrajina Hepei), Chü (pokrajina Henan), Ke (pokrajina Chechiang), Chün (pokrajina Henan) i Kuan.

Radionica Ting uglavnom je proizvodila bijeli porculan, poznat po tankim stijenkama, mekim tonovima glazure i savršenim (pravilnim) oblici­ma, koji su prije glaziranja ukrašavani dekoracijom koja bi se u njih urezivala, gravirala ili otiskivala. U početku se svaki komad Ting posuđa pojedinačno gravirao i pekao u zasebnom kalupu. Kasnije su korišteni ka­lupi za dekoraciju, a posuđe se peklo u velikim količinama što je omogućilo masovnu proizvodnju. Budući da su često primjenjivali pono­vno pečenje, rubovi otvora posuda bili su hrapavi zbog nepotpunog glazira­nja, stoga su obode često obrubljivali zlatom, srebrom ili bakrom.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Prijestolnica kineskog porculana
Image
Chingtechen je grad s dugom tradicijom u proizvodnji keramike još od vremena dina­stije Han (od 200. g. pr.Kr.). Grad je smješten u malom bazenu bogatom dobrom glinom u sjeveroistočnom dijelu pokrajine Jiangxi. Za vrijeme Chingte perioda (1004. – 1007. g.) dinastije Sung, car Chentsung odredio je da se tu proizvodi sav porculan za carsku upotrebu. Ti proizvodi nosili su kraljevsku marku Chingte te se od tada grad zove Chingtechen (grad Chingte), iako je u povijesti poznat kao Hsinp’ing i Ch’angnanchen.

U vrijeme dinastije Ming grad postaje glavnim središtem proizvodnje porculana, te dobiva pridjev “kineska prijestolnica porculana”. U to je doba država upravljala s dvadeset tvornica koje su proizvodile isključivo za carsku upotrebu. Tvornicama su upravljali državni činovnici. Zapis iz 1443. g. govori nam da je nadgledanje proizvodnje bio velik posao jer se odjednom peklo 443 500 komada porculana. Brzo su se razvijale i radionice koje nisu bile pod carskom upravom. Obrtnici, keramičari i proizvođači porculana dolazili su iz svih krajeva jer je dnevno trebalo i po deset tisuća najamnih radnika. Postoji zapis upravitelja radionica s početka XVIII. st. iz vremena dinastije Ch’ing (1644. – 1911 g.): “Tu ima dvjesto do tristo peći, a majstora i onih koji održavaju vatru nekoliko stotina tisuća. Velik broj ljudi živi od porculana.” Podjela rada bila je vrlo precizna, tako da bi u toku proizvodnje jedan komad prolazio kroz ruke sedamdeset ljudi.

Tehnologija proizvodnje se neprestano unapređivala. Umjesto noževa od bambusa, koji su ranije korišteni za oblikovanje tijela posude, počinje se koristiti okretni nož koji je omogućavao veću produktivnost i bolju kvalitetu. Primjenjuje se i nov način nanošenja glazure ispuhivanjem koji je zamijenio stari način umakanja predmeta u glazuru, što je podiglo kvalitetu glazura.

U suvremenoj Kini porculan se proizvodi u svim pokrajinama, ali je Chingtechen do danas zadržao naslov “kineske prijestolnice porculana”.

Plavo–bijeli porculan

Za vrijeme dinastije Yüan (1271. – 1368. g.) dolazi do prekretnice u povijesti kineskog porculana. Zahvaljujući unapređivanju proizvodnje, definiran je novi omjer smjese kaolina i petuntsea, i povišena je temperatura pečenja čime je omogućena proizvodnja porculana oslikanog ispod glazure, u prvom redu plavo-bijelog porculana.

Plavi se ukras postizao bojanjem uzorka kobaltnim oksidom na nepečenu podlogu. Zatim je slijedilo nanošenje tankog sloja prozirne glazure, te jedno jedino pečenje na 1300°C. Budući da je ukras bio oslikan prije glaziranja proizvodi su bili poznati kao porculan s ukrasom ispod glazure.

Tradicionalan način ukrašavanja urezivanjem i ucrtavanjem uzorka na tijelu posude sve više gubi primat i prepušta ga novoj tehnici bojanja i oslikavanja, te bojani porculan postaje glavna tendencija u izradi porculana. Od dinastije Yüan počinju se koristiti različite boje ukrasa i glazure, te se vještina izrade porculana sve više kombinira s vještinom tradicionalnog slikarstva.

Image

Osim plavo-bijelog porculana, izrađivali su se i porculanski predmeti crvene boje ispod glazure. Tehnologija proizvodnje je slična onoj plavo-bijelog porculana, ali ipak složenija. Umjesto pigmenta na bazi kobalta, nanosi se pigment na bazi bakra kojeg je teže kontrolirati prilikom pečenja. Posude je potrebno peći u redukcijskoj peći kako bi se reducirao kisik. Na ovim bi posudama prilikom pečenja neka područja crvene postajala siva.

Plavo-bijeli porculan proizvodio se puno više od crveno-bijelog zbog jednostavnije izrade, ali i svoje popularnosti u drugim azijskim i islamskim zemljama. Plavo-bijeli porculan bio je glavni porculanski proizvod Kine za vrijeme dinastije Ming (1368. – 1644. g.), a svoj je vrhunac dosegao za vrijeme dinastije Ch’ing (1644. – 1911. g.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Istančano i nježno posuđe kremaste glazure, raznih nijansi zeleno-plave i vrlo blistavo, izrađivalo se u radionici Chü. Specifična boja dobivala se dodatkom nekog od minerala u glazuru (ahat, karneol), te su postojala četiri tipa glazure: nebesko plava, boja safira, mjesečevo bijela i tirkizna. Budući da je proizvodnja Ju posuđa trajala kratko vrijeme, ono je vrlo rijetko, te se smatra pravom dragocjenošću drevne Kine.

Image

Posuđe je specifično zbog tzv. flambé-efekta, tijela posude prošaranog grimizno crvenom bojom. Taj efekt postizao se dodatkom strugotina bakra u glazuru. Opisivali su ga da je blistavo “poput vatre zalazećeg sun­ca”. Glazura se radila u bojama: mjesečevo bijela, nebesko plava i ružino purpurna. Svaki primjerak Chün porculana je unikat, te je još u ono vrijeme bio vrlo cijenjen i radio se isključivo za carsku obitelj.

Osobitost Ke porculana je efekt raspucale površine posude te je poznat kao “zlatni konci i željezne žice”. Naime, njegova ispucana površina nalikuje na mrežicu tanke željezne žice ili zlatnog konca. Boja glazure je prašinasto zelenkasto plava, svijetlo zelenkasto plava ili žuta.

Radionicu Kuan pokrenuo je dvor gdje su se njihovi proizvodi isključivo i koristili, te ih stoga nije bilo na tržištu. Gusta glazura ovog posuđa ostavlja­la je dojam istančanog zelenkasto bijelog žada. Posuđe Kuan karakteri­zira i dekorativni uzorak vrlo malih površinskih napuknuća poput ledenih pukotina koje se preklapaju.

Višebojni porculan

Image
Sljedeći korak u razvoju pro­izvodnje porcula­na bilo je ukrašavanje posuđa dekoracijama u raznim bojama. Pro­blem se nije mogao riješiti ukrašavanjem bojama na nepečenoj posudi, nego su se keramičari dosjetili da na već bijelo-glazirani porculan nanesu drugu glazuru-emajl u raznim bojama. Takva proizvodnja bila je tehnički mnogo teža jer je zahtijevala dva pečenja. Dio postupka bio je isti kao i za plavo-bijeli porculan: dio uzorka u plavom bojao se ispod glazure (jer nije bila otkrivena plava boja koja bi se nanosila na glazuru), zatim je slijedilo glaziranje i pečenje na visokoj tempe­raturi. Nakon pečenja dolazilo je bojanje crvenim, žutim, zelenim i ljubičastim emajlom preko glazure, a posuda bi se ponovno pekla na nižoj temperaturi, 800-900 °C.

S vremenom su se razvijali različiti načini kombiniranja plave boje ispod glazure i emajla u boji. Početkom XV. st. nastala je tehnika poznata pod nazivom doucai, u prijevodu “boje koje se nadmeću” ili “kontrastne boje”. Plavom bojom bi se ocrtale konture prije prvog pečenja, a bojama preko glazure dovršavao bi se dizajn. Preciznost potrebna za ovakav tip ukrasa činila ga je vrlo teškim i skupim. Većina primjeraka ukrašena doucai metodom je malih dimenzija upravo zbog skupocjene izrade.

Porculan dinastije Ch’ing (dina­stija koja je prethodila modernoj Kini) nadmašio je tehniku proizvodnje iz prethodnih razdoblja. Zahvaljujući novim mjerama za dodavanje sastojaka i kontrolu temperature peći, obrtnici ne samo da su poboljšali kvalitetu bojanih glazura nego su također stvorili više od stotinu boja emajla i nekoliko tipova emajla bez sjaja. Budući da je otkrivena plava boja emajla, od tada se plava boja nanosi na bijelo glaziranu posudu, kao i crna boja.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image


Image

Image


Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image

Image
1
1 Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image
Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image


Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2558
Posts: 10707
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Porculan

Post by Peace »

Prekrasno :aaww

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Evo jos malo

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Jedan od vječnih sinonima za luksuz i kvalitetu je posuđe izrađeno od porculana.

Porculan je najfinija vrsta keramike dobivena pečenjem mješavine kaolina, kvarca i vapnenca na visokoj temperaturi (od 1250 do 1350 °C). Na taj način nastaje staklasta poluprozirna keramika koja je mnogo čvršća no što izgleda i ne prenosi električnu energiju, te može poslužiti i kao izolator.

Porculan se dijeli prema temperaturi na kojoj se peče te stoga postoji meki ili Meisen porculan, tvrdi koji potječe iz iz istočne Azije i koštani porculan koji ima dodatak koštanog pepela.

Razvoj porculana

Prvi porculan proizvodio se u Kini za vrijeme dinastije Tang od 618. godine, a tehnike proizvodnje na 1000°C razvijale su se postupno, pa su tek u doba dinastije Song od 960. godine kineski carevi osnivali tvornice za proizvodnju porculana. Prema zemlji podrijetla predmeti načinjeni od tog materijala često se i danas nazivaju china ili chinaware, dok je Marco Polo prvi upotrijebio izraz porculan jer ga je njegova sjajna čistoća i bjelina podsjećala na unutrašnjost školjke porcelanna.

Jasno je da je postojao velik interes za otkrivanje komplicirane formule proizvodnje tog dragocjenog materijala i u Europi. Iako su mnogi s više ili manje uspjeha pokušavali replicirati taj proces, jedna od teorija kaže da je u Europi porculan dostupnim učinio klasičan čin industrijske špijunaže. Naime, francuski isusovac Francois Xavier d’Entrecolles je početkom 18. stoljeća otputovao u Kinu, te se, koristeći se znanjem nekih ljudi koje je preobratio na kršćanstvo, domogao potpunog recepta. Nakon što je svoja saznanja pismima poslao kući, porculan se počeo proizvoditi po cijeloj Europi, a Kina je izgubila svoj monopol.

Vrste porculana

Bečki porculanImage

Stoljećima su trgovci s Dalekog Istoka opskrbljivali zahtjevno europsko tržište porculanom čija je vrijednost bila jednaka vrijednosti zlata. Na zahtjev izbornog kneza Saske provodili su se sustavni eksperimenti ne bi li se otkrila tajna izrade tog “bijelog zlata”. Konačno je 1709. godine Johann Friedrich Böttger u Dresdenu otkrio postupak izrade porculana, te je uskoro osnovana prva europska manufaktura porculana u njemačkom Meissenu. Nije poznato je li se i on u tome koristio receptima spomenutog francuskog isusovca.

Kao “nagradu” za svoj pronalazak, u nastojanju da se sačuva tajna, Böttger je doživotno utamničen. Ipak, bez obzira na prijetnje smrću za otkrivanje tajne proizvodnje porculana, na kraju je brižno čuvana tajna pronašla svoj put prema drugim gradovima diljem kontinenta. Zahvaljujući dvojici odbjeglih radnika iz Meissena, Claudius Innocentius Du Paquier je 1719. godine u Beču osnovao manufakturu porculana koja je gotovo 25 godina bila jedini rival Meissena. Du Paquier je od cara Karla VI dobio carsku povlasticu kojom je stekao isključivo pravo proizvodnje svih vrsta porculana po uzoru na onaj koji se izrađuje u Istočnoj Indiji i drugim dalekim zemljama, s mnogo ljepšim bojama, dekoracijom i oblicima, a uz pomoć lokalnih radnika i sirovina. Manufaktura je proizvodila širok asortiman proizvoda koji su ubrzo stekli slavu zbog svoje bogate dekoracije, koja je uključivala prikaze pejzaža i lova, mitološke scene, ornamente i cvijeće. Ipak, zbog financijskih teškoća, Du Paquier je bio prisiljen prodati tvornicu državi. Nakon niza raznih direktora, voditelj manufakture je 1784. postao Conrad Soörgel Von Sorgenthal koji je vodio do svoje smrti 1805. godine.


ImageKlasicistički stil

Klasicistički stil koji je preferiran pod njegovim vodstvom bečkoj je manufakturi priskrbio međunarodni ugled. Zbog nedostižne kvalitete pozlate i vrhunskog slikanog ukrasa kreacije bečke manufakture zasjenile su porculan svih drugih u Europi.

ImageRuski porculan
Počeci proizvodnje porculana u Rusiji vode do cara Petra Velikog, čija se ljubav prema porculanu može vidjeti u ukrašavanju keramičkim pločicama kuhinje Monplaisir palače u Peterhofu. Njegova kći, carica Elizabeta, osnovala je prvu rusku tvornicu porculana u St. Petersburgu. Osnivanje te plodonosne institucije omogućilo je otkriće darovitog znanstvenika Dimitrija Vinogradova 1747. godine.
Tijekom osamnaestog i devetnaestog stoljeća u Rusiji je, kao i u ostatku Europe, vladajuća klasa diktirala umjetnički ukus. Ruski porculan tako je ogledalo ukusa pojedinih vladara. Ruski porculan se odlikuje velikim servisima koje je naručivala bogata aristokracija. Orlov servis, koji je grof Grigory Orlov primio od Katarine Velike kao zahvalu za njegovu središnju ulogu u pomoći dolaska na prijestolje, savršen je primjer za to. Kada je nastajao, za servis je bilo naručeno više od 2 000 komada i mogu se samo zamisliti veliki troškovi i napor koje je zahtijevala proizvodnja.

Usko povezan uz burnu povijest svoje domovine, sudbina ruskog porculana je zauvijek promijenjena nakon Oktobarske revolucije u listopadu 1917. godine. Kaos koji je došao iz naroda rezultirao je pljačkama i velikom štetom.

ImageNjemački porculan
Posebnu sklonost prema dragocjenim porculanskim predmetima imale su vladarske kuće u Njemačkoj. Nije stoga čudo da se upravo u Meissenu otvorila prva europska manufaktura porculana – Saska je krajem 17. i početkom 18. stoljeća europski centar rudarstva i metalurgije, a sredinom 18. stoljeća utemeljen je niz njemačkih manufaktura: 1746. godine počinje proizvodnja porculana u Höchstu, 1751. godine u Berlinu.

ImageFrancuski porculan
Priča o manufakturi Sèvres počinje 1740. godine kada su dvojica odbjeglih radnika iz manufakture Chanilly, tvrdeći da znaju tajnu izrade mekog porculana, uspjeli osigurati potporu skupine financijera bliskih dvoru Luja XVgodine 1745. manufakturi je dodijeljeno ekskluzivno pravo da jedina u Francuskoj proizvodi porculan na način na koji se proizvodio u Meissenu, oslikan ljudskim likovima, u neograničenoj paleti boja uz korištenje pozlate. Prvotno smještena u dvorcu Vincennes u predgrađu Pariza, manufaktura u ranim godinama, uglavnom eksperimentalne proizvodnje, nije ostvarivala dobit te je reorganizacijom 1751. godine kralj postao vlasnikom četvrtine dionica.

Image

Dvije godine kasnije manufaktura je službeno postala Manufacture du roi te je za označavanje svojih proizvoda smjela koristiti kraljevski monogram u obliku dvaju isprepletenih slova L. Na tu je odluku snažan utjecaj imala kraljeva ljubavnica Madame de Pompadour koja je postala glavni pokrovitelj manufakture i kupac njenih proizvoda, kupujući čak i porculanske posude za svoje pse. Proizvodnja je 1756. godine preseljena u Sèvres, u blizinu njezinog posjeda Bellevue. Isplativši nagomilane dugove, Luj XV je 1759. godine postao jedinim vlasnikom manufakture koja je sve do Revolucije ostala u privatnom posjedu francuskih kraljeva.

https://www.wish.hr/taj-divni-porculan-i-dio/
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image

Najpoznatiji engleski proizvođač finog porculana, tvrtka Wedgwood, već 250 godina sinonim je za kvalitetu u izradi posuđa, ručnu obradu, dizajnerski rad i inovativnost. Tvrtku je 1759. godine osnovao Josiah Wedgwood u pokrajini Staffordshire, a za svog života stvorio je i danas tri zaštitna Wedgwoodova proizvoda: Queen’s Ware, Black Bazalt i Jasper.

Početkom 19. stoljeća tvrtka počinje izrađivati proizvode od finog porculana koji ubrzo osvaja srca engleske aristokracije. Ubrzo je i tadašnji američki predsjednik Theodore Roosevelt naručio set luksuznog porculanskog posuđa za Bijelu kuću. U gospodarskoj krizi 30-ih godina 20. stoljeća, kada mnoge engleske tvrtke, proizvođači posuđa, zatvaraju pogone zbog teških uvjeta rada, Josiah Wedgwood V. u namjeri da poveća proizvodnju, odlučuje sagraditi još jedan moderan pogon. Bio je to novi početak i procvat proizvodnje koja se od tada naglo razvija. Wedgwood i danas razvija i njeguje svoju tradiciju, ulaže u inovativnost i dizajn u suradnji s poznatim svjetskim dizajnerskim imenima zadržavajući originalnu prepoznatljivost proizvoda.

Image

Tvrtka Rosenthal je osnovana 1961. godine i od tada je jedan od vodećih proizvođača posuđa, namještaja i darova, čija je ponuda dostupna u više od 97 država diljem svijeta. Danas je jedan od najvećih i najpoznatijih proizvođača posuđa, a vrhunski dizajn i savršenstvo u izradi proizvoda od porculana i stakla, njemački Rosenthal čini prepoznatljivim u svijetu luksuza. Spoj tradicije, kvalitete i inovativnosti rezultirali su suradnjom s najpoznatijim svjetskim dizajnerima i arhitektima, Versace i Gropius, što je pridonijelo popularnosti proizvoda.

Image

Villeroy & Boch još je jedan renomirani svjetski brend servisa i pribora za jelo koji je sinonim za iznimnu kvalitetu i vrhunski dizajn u kućanstvima.

Više nego ijedan drugi premijumski brend, Villeroy & Boch ima duboke korijene u europskoj kulturi. S više od 260 godina postojanja i osamnaest generacija obiteljskog vođenja kompanije, Villeroy & Boch se pozicionirao na sam svjetski vrh proizvođača porculana.

Danas se Villeroy & Boch porculansko posuđe proizvodi u najmodernijim tvornicama u Njemačkoj i Luxemburgu. Ono što porculan te kuće čini izuzetno kvalitetnim su pažljivo birane visokokvalitetne sirovine, inovativan proces proizvodnje, što na koncu daje vrhunski finalni proizvod. Obilježja kvalitete Villeroy&Boch proizvoda su tankoća, glatka glazura, ostakljeni rubovi, tipičan zvuk, mogućnost pranja u perilici posuđa, korištenje u mikrovalnoj pećnici i otpornost na oštećenje rubova.

Image

Ujedinjeni Arapski Emirati, kao jedan od najvećih proizvođača i izvoznika plina i nafte u svijetu, svjesni svojih prednosti u pogledu dostupnih izvora energije, 1991. godine su u pustinji na sjeveru zemlje otvorili jednu od najmodernijih tvornica keramike, RAK Ceramics. U početku su proizvodili isključivo keramičke pločice i sanitarije. Najveća prednost tvornice na golom pustinjskom pijesku bili su upravo izvori energije – nafta i plin, odnosno ono što najviše utječe na cijenu gotovog proizvoda – keramike i porculana. Prije osam godina vlasnici tvornice krenuli su u osvajanje tržišta porculana.

Pritom su angažirali najbolje inženjere iz europskih i svjetskih tvrtki koje proizvode porculan za gastronomiju te neke od najboljih svjetskih dizajnera, te je nastao RAK Porcelain, kvalitetan moderno dizajniran porculan koji se koristi u najvećim hotelskim lancima poput Hiltona, Marriotta, Hyatta, Kempinskog. Tako je nastao novi svjetski proizvođač porculana, koji zahvaljujući svemu navedenome, nudi vrhunsku kvalitetu i moderan dizajn uz ono što danas postaje sve važnije povoljnu cijenu. Kada se govori o povoljnoj cijeni, onda se upravo tako i misli. I do 50% povoljnije od porculana iste kategorije poznatijih europskih i svjetskih proizvođača. U Hrvatskoj se RAK porcelain proizvodi mogu nabaviti u zagrebačkoj tvrtki Alexander commerce.

https://www.wish.hr/taj-divni-porculan-ii-dio/
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Bečki porculan - Vickerman Hill

Image Chinoiserie ploča, 1730. - 1735., razdoblje Du Paquier

Image

Šalica i tanjurić iz razdoblja Sorgenthala iz 1790-ih, vjerojatno uglavnom namijenjeni izlaganju u vitrini, a ne korištenju

ImageSorgentno razdoblje, početak 1800-ih, neoklasična šalica i tanjurić

ImageBečki porculan trembleuse šalica iz razdoblja du Paquier, 1730

ImageTanjur, 1726, razdoblje Du Paquiera

Image
Bočica s mirisom sa zlatnim nosačima, c. 1730., razdoblje Du Paquiera

=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

=>

Image

Tureen, 1730. godine, s Laubindom Bandelwerkom tipičnim za razdoblje Du Paquiera.

Image
Skupina budućeg cara Leopolda II i njegove obitelji, 1775–1780

ImageIz službe koja oponaša grafike i drvo

Imagevrč za mlijeko, c. 1800., s pogledom na Beč, razdoblja Sorgenthal

Image

Pehar i tanjurić, razdoblja Sorgenthala 1804. godine, prikazuje raspon korištenih boja

=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

=>

ImageIz servisa kave, 1806

Image

Ploča iz "novoegipatskog" servisa, razdoblje Sorgentha c. 1802–1811

Bečki porculan proizvod je Bečka porculanska fabrika (njemački: Kaiserlich privilegierte Porcellain Fabrique), proizvođač porculana u Alsergrund u Beču , Austrija. Osnovana je 1718. godine i nastavila se do 1864. godine.

Tvrtka je bila druga najstarija tvornica porculana u Europi nakon porculana Meissen , a njih su 25 godina ostali jedini europski proizvođači. U početku je to bilo privatno poduzeće, koje je osnovao Claude du Paquier , službenik bečkog carskog dvora, ali je 1744. godine izbavljeno iz financijskih poteškoća kad ga je kupila carica Marija Terezija , i nakon toga ostao je imovina careva.

Najtraženiji su proizvodi iz ranijeg, privatnog razdoblja prije 1744. nakon danas, makar samo zato što je proizvodnja bila manja pa su komadi puno rjeđi. Oni se često nazivaju Du Paquier porculan iz tvornice Du Paquier . Druga vrhunac, "možda najglamuroznije razdoblje tvornice", bio je od 1784. do 1805. godine kada su proizvedeni razni inovativni proizvodi u široko neoklasičnim stilovima, tada s porculanom Sèvres glavnim utjecajem. Carstvo je robu koristilo kao diplomatski poklon, a izvoz u Tursku bio je značajan.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Privatna zbirka bečkog porculana u raskošnom fundusu Muzeja Marton.

Image

Image
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Porculan se počeo prenositi u Europu iz Kine u XIV. Stoljeću, a cijenio se težinom zlata, a ponekad i mnogo većom. Čak su se i fragmenti šalica u to vrijeme nosili kao skupi nakit. Europski alkemičari dugo su tragali za tajnom proizvodnje „bijelog zlata“, ali prva europska tvornica porculana pojavila se tek 1708. u Saksoniji, u gradu Meissen.

Image

Kako je osnovana Tvornica porculanskog carstva

Proizvodnja porculana nije mogla ne zanimati Petra I, koji se trudio držati korak sa Zapadom i sanjao o organiziranju tvornice porculana u Rusiji. Čak je slao ljude sa "špijunskim nalozima" u Saksoniju. Ali tajne Meissenovih majstora nisu bile "zaprepaštene" - bile su strogo čuvane. I ruski porculan počeo se proizvoditi samo pod Elizabetom.

1. veljače 1744. komornica carice Elizabete Petrovne, barun Nikolaj Korf, sklopila je sporazum s izvjesnim Christopherom Gungerom, koji se obvezao "uspostaviti tvornicu u Sankt Peterburgu za izradu holandskih jela". I šest mjeseci kasnije, u blizini Sankt Peterburga osnovana je tvornica za proizvodnju porculana (u to se vrijeme u Europi zvao porculan). Ali istodobno, Gunger nije mogao uspostaviti proizvodnju: nije imao nikakvo znanje i vještine.

Slučaj je spasio takozvani Guntherov "učenik" - Dmitrij Vinogradov. Prije nego što je ušao u tvornicu, Vinogradov je osam godina proučavao kemiju, metalurgiju i rudarstvo u Europi - i upravo je on 1746. uspio nabaviti prve uspješne uzorke ruskog porculana, a zatim razviti tehnologiju proizvodnje i staviti je na tržište. 1765. godine fabrika je dobila ime Imperial Porcelain Factory. Nakon toga, tvornica, koja se od prvog dana specijalizirala za proizvodnju najkvalitetnijeg porculana, uglavnom je radila na "vladinim narudžbama". Ovde se proizvedeni setovi, vaze, oslikana posuđa nisu mogli kupiti - dobili su samo od cara na dar.

Stranice povijesti: propagandni porculan i zubi za sovjetsku vlast

U postrevolucionarnoj 1918. godini, nacionaliziranoj i preimenovanoj u "Državna tvornica porculana", poduzeće je prebačeno u Narodni komesarijat za obrazovanje, a pred njega je postavljen ideološki zadatak: razvoj proizvoda "revolucionarnih u sadržaju, savršen u obliku, besprijekoran u tehničkoj izvedbi". Rezultat je bio poznati propagandni porculan, koji je postao "honorarno" također nova faza u razvoju ruske avangarde.

Pod vodstvom umjetnika Sergeja Čehonina cijela je galaksija umjetnika sudjelovala u stvaranju agitacijske kine, uključujući Petrov-Vodkin, Kustodiev, Malevich i Kandinsky.

Godine 1924., kada je zemlja razmišljala o obnovi nacionalnog gospodarstva, poduzeće je preneseno pod kontrolu Farforresta - a glavne snage bile su bačene na proizvodnju tehničkog porculana. Postrojenje, koje je 1925. godine dobilo ime po Lomonosovu, proizvelo je više od 300 proizvoda: proteze, umjetna oka, izolatori, kotlovi, laboratorijsko stakleno posuđe i tako dalje.

Usprkos tome, poduzeće je ostalo "dobavljač dvorišta": na svečanim prijemima stolovi u Kremlju posluživali su jela po specijalnoj narudžbi majstora LFZ-a. 30-tih godina u tvornici je otvorena prva umjetnička laboratorija u zemlji (kojom je rukovodio Malevičev učenik, suprematistički umjetnik Nikolaj Suetin), koja je stvorila stil "sovjetskog porculana". A u "odmrzavanju" 1953. godine proteze su zaboravljene: biljka je počela zadovoljavati "potrebe sovjetskog naroda" u oživljavanju kulture, specijalizirala se za razvoj novih tehnologija i proizvodnju proizvoda povećane složenosti. I 1965. godine ovdje se počeo proizvoditi poznati koštani porculan.

Nakon raspada SSSR-a, tvornica porculana Lomonosov privatizirana je i neko vrijeme bila je na rubu zatvaranja, ali je potom postupno "dolazila do izražaja". 2005. godine tvrtka je povratila svoje povijesno ime i ponovno postala „Imperial“, uzela je jasno mjerilo za proizvodnju „luksuznih“ proizvoda, proizvoda po mjeri i umjetničkog porculana.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

ruski porculan

Image

ImageImage

ImageImageImage

ImageImageImage

ImageImageImage]Image

ImageImageImage
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Meissen porculan

Image
Meissen porculan ili Meissen china bio je prvi europski porculan s tvrdom pastom . Rane eksperimente 1708. godine izveo je Ehrenfried Walther von Tschirnhaus . Nakon njegove smrti tog listopada, Johann Friedrich Böttger nastavio je von von Tschirnhausovo djelo i donio ovu vrstu porculana na tržište, financirajući od Augusta Snažnog, poljskog kralja i izbornika Saške . Proizvodnja porculana u kraljevskoj tvornici u Meissen , blizu Dresdena , započela je 1710. godine i privukla umjetnike i obrtnike da uspostave, vjerojatno, najpoznatiji proizvođač porculana poznat u cijelom svijetu. Njegov potpis logotip , ukršteni mačevi, predstavljen je 1720. godine radi zaštite njegove proizvodnje; žig mačeva navodno je jedan od najstarijih zaštitnih znakova koji postoje. Na engleskom jeziku dresdenski porculan nekada je bio uobičajeni izraz za ovu robu, posebno brojke; to je zato što je Meissen zemljopisno nedaleko od Dresdena koji je saksonska prijestolnica.

Meissen je ostao dominantna europska tvornica porculana i predvodnik stilskih inovacija, sve dok ga donekle nisu prestigli novi stilovi koje je francuska tvornica Sèvres uvela 1760-ih, ali je i danas ostala vodeća tvornica. Među razvojem koji je Meissen pokrenuo su porculanske figurice i uvođenje europskih ukrasnih stilova koji su zamijenili imitaciju azijskog ukrasa njegovih najranijih predmeta.

Image
Commedia dell'arte slike, c. 1740, 1744, 1735, po uzoru na Johann Joachim Kändler

Image

Dio usluge čaja i čokolade, c. 1725. godine, koju je Vittorio Amadeo II, kralj Sardinije (1666–1732), dao Augustus Silni , vlasnik tvornice Meissen
Image
Orijentalna figura, c. 1715

Image
Čajnik, 1718–20, s orijentalnim cvijećem

ImageJedna od par vaza, 1720–25

Image
Velika koza za zvjerinjak Japanske palače ,

Image
Dirigent iz "Monkey Banda", verzija iz 1760

=>
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

User avatar
kreja
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 345
Posts: 2770
Joined: Wed Jun 30, 2021 7:06 am
Contact:

Re: Porculan

Post by kreja »

Image 1741

Image
1740–41

Image1757.


Image1747

Image
Azija iz skupa Četiri kontinenta , po uzoru na Kaendler , c. 1760

Image
Candelabrum, jedan od para, 1760-ih

Image

Image1734.

Image1740.

Image1755.-1760.

Image1730.
Ako moramo da biramo između smrti od gladi i metka, Gejl i ja smo se složili da je metak mnogo brži.

Post Reply