Maksuz selam za moju Bosnu i Hercegovinu iz Wasingtona

Sve teme vezane za edukaciju, formalnu i neformalnu, obrazovni sistem, nastava, udžbenici
Post Reply
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10908
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Maksuz selam za moju Bosnu i Hercegovinu iz Wasingtona

Post by Peace »

BOSANKA MEDINA JAŠAREVIĆ POSTALA NAJBOLJA UČENICA U SAVEZNOJ DRŽAVI WASHINGTON: Njene riječi ganule su cijelu državu i postale viralne na mrežama

Image

Prošlosedmični govor Bosanke Medine Jašarević, koja je postala najboljom učenicom svih srednjih škola u američkoj saveznoj državi Washington u generaciji 2021, ostavila je svakoga bez riječi.

"Moje emocije posvuda su. Nisam očekivala ovo", rekla je 18-godišnja Medina, učenica srednje škole Fort Vancouver, u gradu Vancouver.

Njen maturalni govor postao je viralan na društvenim mrežama i prenijeli su ga brojni mediji u svijetu. Također, Medina je postala pojam sa rastućim trendom na pretaživaču Google, piše The Columbian.

Ponos Bosne

Jašarević je ponosna pripadnica prve generacije bosanskih Amerikanaca čija porodica se doselila 2001. godine u SAD. Priča o izazovima sa kojima su se suočili njeni roditelji u izbjeglištvu, bila je glavni fokus njenog govora.

Na iznaneđenje njenih roditelja, Medina je provela nekoliko mjeseci pisajući, pa potom ispravljajući svoj govor.

Njen govor objavljen je na društvenim mrežama, koji je zabilježio više od 300.000 pregleda.

Njen maturalni govor postao je viralan na društvenim mrežama i prenijeli su ga brojni mediji u svijetu. Također, Medina je postala pojam sa rastućim trendom na pretaživaču Google, piše The Columbian.


Image

Medina se nada da će njen govor neće biti primjećen samo u okviru srednje škole Fort Vancouver, već i da će ganuti i lokalnu zajednicu Bosanaca u Vancouveru.

Dobila je brojne poruke podrške širom svijeta, kao i epitet "Ponos Bosne".

Povezivanje sa svima koji su se suočili sa diskriminacijom, kao i sa drugim imigrantskim porodicama, bila je glavna motivacija njenog govora.

"Ne samo samo ja, ne samo Bosanci, već svaki drugi imigrant može izvući korisne poruke iz mog govora. Mogu se mnogo bolje povezati sa ovim govorom", izjavila je Medina.

Pekarevo dobročinstvo

I tako počinje njena izbjeglička priča. Ove godine obilježava 20 godina otkako su Jašarevići stigli u Sjedinjene Američke Države iz Bosne i Hercegovine, noseći bol i nostalgiju, kao rezultat rata. U godinama prije, njen otac Mahir bio je gotovo 3 godine zatočen u koncentracionom logoru tokom agresije na Republiku BiH. On je jedan od nekoliko ljudi koji su preživjeli logore.

"Dobročinstvo nepoznatih ljudi je prvo što je naša porodica doživjela po dolasku u SAD. To se desilo na O'Hare međunarodnom aerodromu u Chicagu, kada je moj dajdža Almin otišao kupiti hranu u aerodromskoj pekari, sa svega par kovanica, a poznavao je svega tri riječi engleskog jezika. Radnik u pekari dao mu je punu vrećicu peciva za gladnu porodicu koja je došla tražiti bolji život u novoj državi", ispričala je Medina Jašarević.

Takva pozitivna energija i ljubaznost koju su doživjeli prije 20 godina, je nešto što je Jašarević naglasila prijateljima u govoru.

Magija u riječima

Planira se upisati ove jeseni na državni univerzitet u Washingtonu.

"Mi možemo biti promjena u ovom svijetu koji očajno treba promjene. Naša generacija ima priliku kontinuirano forisirati jednakost i širiti ljubaznost. Ako želimo vidjeti promjene, moramo biti na dobroj strani te vizije ", izjavila je Medina za The Columbian.

Javne škole u Vancouveru dozvolile su samo jednom učeniku da govori ove godine.

Dugogodišnji profesor u Fort Vancouver srednjoj školi Ben Jatos izjavio je da u 20 godina slušanja govora na maturama, nije čuo ovako snažne, moćne riječi kao što ih je izgovorila Jašarević.

“Ima neke magije u tim riječima. Bilo je savršeno kada se Medina obratila brojnoj djeci", dodao je Jatos.

2
2 Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2621
Posts: 10908
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Maksuz selam za moju Bosnu i Hercegovinu iz Wasingtona

Post by Peace »

Ovaj je video s prevodom



Odvojite par minuta, predivno i dirljivo <3

Post Reply