Zivot u zajednici

Porodica, odnosi u porodici, odgoj djece, briga o roditeljima i slične teme
User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:02 am
Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:33 pm

OK, cula sam i ja da ima ljudi koji nisu vodili racuna o svome, pa bi sad brzo do tudjeg, ali takvoh je ljudi malo.
I dalje je mnogo vise postenog svijeta.

Ja mislim da ljudi ulaze u brak da imaju nekoga, jednostavno da s nekim dijele zivot, ostvare porodicu. Pa nije glad u svijetu cijelom da se ulazi u zajednicu kako bi se komad hljeba imao… :jbg

A kad jednom sve ovo zavrsi, Gudija cu pamtiti po tome koliko je bio uvjeren da se ljudi pljackaju, posebno da zene pljackaju muzeve.

Nemam pojma sta im pljackaju.
Pa sigurno 60% porodica u Bosni zivi u kuci ili stanu koji su im roditelji ostavili. Kucu mnogi dijele s roditeljima i bracom.
Pa ne moze mu ona uzeti kucu. Ne moze ni iznositi stvari iz kuce.. Pa sta mu pljacka pitam se. Gudi, sta pljackaju?

Ja ne vidim toliko ljudi kojima se ima sta pljackati.
Postoje uspjesni, svugdje, ali sto bi njega zena pljackala, kad moze fino trosit svaki dan koliko joj treba.
Druga stvar je, uspjesni ljudi uopce nisu glupi, da bi dopustili da ih neko pljacka. Mislim na uspjesne koji se posteno potrudili oko svega sto imaju.
Sa ovim prvim ne mogu se sloziti sa tobom.

Ne mislim bukvalo koru hljeba, vech da bi se osigurala kompletna vlastita materijala pozicija i status. Od krova nad glavom, do kore hljeba, nekog komfornog zivota, bez muke i truda. Osim onoga putem kreveta.

Naravno da zene pljackaju muzeve. U komsiluku 3 zhene doshle do kucha preko muzeva. Mislim da je izuzetak da je moj otac mamu pokusao dobro opljachkati. I da je ona njemu stan stvarala, pored svojeg kojeg je naslijedila.

Evo jednog primjera iz komsiluka, kuca na dva sprata, dva brata, jedan zivi u jednom stanu, a u drugom bratovom stanu koji je umro, zivi zena od brata. Niti se oznojila niti ishta, a i ona dobila stan preko braka. I logicno nisu u dobrim odnosima, jer se utovarila u tudje.

Drugi primjer isto koferusha, sin dao majku u dom, a zena dovela svoju majku u kuchu. Bruka i sramota.

Jos jedan primjer, ima komsija kuchu, zivio u Americi, radi za firmu u SAD. Utovarila mu se zena sa djetetom, razvedena. Jos cujem mu uvalila drugo dijete da ga zavezhe.

Cetvrti primjer, jos se jednom rodjaku utovarila zhena. Ima kuchu. Sve gospodje dodju na gotovo i u tudje. Ne daj Bozhe da se neka oznoji i da nesto sama stvori. Ne daj Boze. Vec odmah na gotovo da se utrpati.


:hah :8x
Ja ne znam je li ovo sve tvoje misljenje, ili ti je neko te stvari usadio u glavu.

I po ljudskom i po Bozijem zakonu zena ima pravo na naslijedje od muza.
Nije ga ona ubila, da jest ne bi sad bila tu u kuci, nego negdje u zatvoru.
To sto njegovom zivom bratu i mozda njegovoj zeni ne odgovara sto je udavica njegovog brata sad na jednom spratu kuce, to je nesto drugo, moguce njihova pohlepa…bilo bi njima bolje da je tu nema, mogu se oni siriti.
To Gudi nije ispravno, s koje god strane pogledas. Ona je u redu, oni nisu.

Te zene sto su se udale, pa zatekle kucu…Pa sto su one mogle i trebale? Reci njemu rusi kucu, hocu i ja da se znojim?
Ili reci mozda - nece u tvoju, hajmo biti potstanari?
I u tom slucaju bi se nasao neko ko bi rekao - vidi budale, vidi sta zena uradi od njega, od svoje kuce, napravi ga potstanarom :jbg

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:41 am
Ja ne znam je li ovo sve tvoje misljenje, ili ti je neko te stvari usadio u glavu.

I po ljudskom i po Bozijem zakonu zena ima pravo na naslijedje od muza.
Nije ga ona ubila, da jest ne bi sad bila tu u kuci, nego negdje u zatvoru.
To sto njegovom zivom bratu i mozda njegovoj zene ne odgovara sto je udavica njegovog brata sad na jednom spratu kuce, to je nesto drugo, moguce njihova pohlepa…bilo bi njima bolje da je tu nema, mogu se oni siriti.
To Gudi nije ispravno, s koje god strane pogledas. Ona je u redu, oni nisu.

Te zene sto su se udale, pa zatekle kucu…Pa sto su one mogle? Reci njemu rusi kucu, hocu i ja da se znojim?
Ili reci mozda - nece u tvoju, hajmo biti potstanari?
I u tom slucaju bi se nasao neko ko bi rekao - vidi budale, vidi sta zena uradi od njega, od svoje kuce, napravi ga potstanarom :jbg
Mogu li ja sta od neke da naslijedim ? I to je po Bozijem i po svakom zakonu.
Nije niko ni rekao da je neko nekoda ubio. Odakle ti to ? Zbog cega tako negativne stvari pricash.
Zasto je on pohlepan, ako mu nije pravo da neko trece lice dijeli imovinu koju je njegov otac pravio i stvarao ?
Svako treba sebi da ima i da sebi stvara i da ne gleda ko sta drugi ima. Mislim da je to najispravnije i najpostenije, sve drugo je manje posteno.

Zatekle kucu? ahahahahaha
Sto je ja negdje ne zateknem, ili brdo drugih muskaraca. Nego vidi zene uglavnom zateknu. Sto to zene nesto hoce da ih zatekne. Sve mole Boga da ih ne zatekne, a ipak ih zatekne. Vjerovatno zato sto su glupe i naivne, a ne proracunate.
Mislim da zena treba da zivi u svojoj kuci, a muskarac u svojoj. Da niko nikome ne smeta i ne remeti svakodnevne obaveze.
Pa jesu uglavnom budale, ko god stvara nesto zeni ili muskarcu. Za mene jeste budala i to totalna budaletina.
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:19 am
Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:07 am
to je kriv Islamski zakon. mushka djeca sve nasljedjuju . .ako se ima shta kao i obichaj da muz neche da se 'uda' tj da ode da zivi kod buduche zene i njene familije. vech je dovodi kod sebe i svoje familije .. i ona samim tim naravno stiche stanarsko pravo ili sve.. kao shto bi i on da je otishao kod 'nje'...
tako gledajuchi. nije pljachka
Nije kod nas šerijat...jadna :DD :maad
Mi smo gradjanska dzhava :D

nema ba stanarskog prava...to je socijalisticka Titina zaostavina...

To se zove pravo na imovinu ili brachka stechevina, ili nasljedstvo :_)
. josh Vam samo fali taj sherijatski.

.a koliko vidim .. na IG vrlo rado se dijele dokazi bash tog sherijatskog vjenjchanja u danashnje vrijeme. tako. nije kako ti mislish da je

ok kako god.. tako je ..i na pojedincu je da rizikuje ili da uziva u zivotu izabrane osobe ..svojom voljom ..shto na kraju lichi na tkz brak.. :D/
Svako treba sebi da ima i da sebi stvara i da ne gleda ko sta drugi ima. Mislim da je to najispravnije i najpostenije, sve drugo je manje posteno.
ima i takvih zajednica. funkcionishu.. mada mislim da shto se tiche nekog napretka.tj ulaganja.. ide malo teze..
Sto je ja negdje ne zateknem, ili brdo drugih muskaraca. Nego vidi zene uglavnom zateknu.
trazi.. nachi chesh. :hahah nisi do sada imao sreche.. biche.. ;)
. ma.daj vishe.. zateknu ..shta...? uglavnom .nishta.... ako su u 20...im .pogotovo.

mozda u 50-im ali ko se nije 'udruzio' do tada. male su shanse da che ikada...
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 1:21 am
trazi.. nachi chesh. :hahah nisi do sada imao sreche.. biche.. ;)
. ma.daj vishe.. zateknu ..shta...? uglavnom .nishta.... ako su u 20...im .pogotovo.

mozda u 50-im ali ko se nije 'udruzio' do tada. male su shanse da che ikada...
Ne tražim ba. Ako bude sudjeno bit che. Ali ipak mislim da neche :0o :DD

Ja ih znam i tih u tim godinama što su zatekle... 🤔 :hm

Može se biti sretan i bez toga "udruzhivanja" i kao solo. :)
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:48 am
Peace wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:41 am
Ja ne znam je li ovo sve tvoje misljenje, ili ti je neko te stvari usadio u glavu.

I po ljudskom i po Bozijem zakonu zena ima pravo na naslijedje od muza.
Nije ga ona ubila, da jest ne bi sad bila tu u kuci, nego negdje u zatvoru.
To sto njegovom zivom bratu i mozda njegovoj zene ne odgovara sto je udavica njegovog brata sad na jednom spratu kuce, to je nesto drugo, moguce njihova pohlepa…bilo bi njima bolje da je tu nema, mogu se oni siriti.
To Gudi nije ispravno, s koje god strane pogledas. Ona je u redu, oni nisu.

Te zene sto su se udale, pa zatekle kucu…Pa sto su one mogle? Reci njemu rusi kucu, hocu i ja da se znojim?
Ili reci mozda - nece u tvoju, hajmo biti potstanari?
I u tom slucaju bi se nasao neko ko bi rekao - vidi budale, vidi sta zena uradi od njega, od svoje kuce, napravi ga potstanarom :jbg
Mogu li ja sta od neke da naslijedim ? I to je po Bozijem i po svakom zakonu.
Nije niko ni rekao da je neko nekoda ubio. Odakle ti to ? Zbog cega tako negativne stvari pricash.
Zasto je on pohlepan, ako mu nije pravo da neko trece lice dijeli imovinu koju je njegov otac pravio i stvarao ?
Svako treba sebi da ima i da sebi stvara i da ne gleda ko sta drugi ima. Mislim da je to najispravnije i najpostenije, sve drugo je manje posteno.

Zatekle kucu? ahahahahaha
Sto je ja negdje ne zateknem, ili brdo drugih muskaraca. Nego vidi zene uglavnom zateknu. Sto to zene nesto hoce da ih zatekne. Sve mole Boga da ih ne zatekne, a ipak ih zatekne. Vjerovatno zato sto su glupe i naivne, a ne proracunate.
Mislim da zena treba da zivi u svojoj kuci, a muskarac u svojoj. Da niko nikome ne smeta i ne remeti svakodnevne obaveze.
Pa jesu uglavnom budale, ko god stvara nesto zeni ili muskarcu. Za mene jeste budala i to totalna budaletina.
Jedina zajednica koja postoji od samog postanka svijete je bracna. Jedina institucija izazla iz dzenneta.
Kakva je to zajednica ako on zivi u svojoj kuci a ona u svojoj? To vise nije zajednica.
U redu je ako ti neces ulaziti u brak, s tim uvjerenjem da ce te neko opljackati, i bolje je mozda da ne ulazis…
Ali neka drugi ljudi zive njihove zivote kako hoce.
Zasto je ona zatekla kucu?
Pa zato sto se ona udaje, zato sto to prakticiramo vjekovima.
Nisu su muskarci udavali, da smo uveli to kao obicaj, sad bi oni zaticali gotovu kucu.
Evo bas kod nas u Bosni, ljudi se mnogo zezaju na racun muskarca koji je otisao na zenino, taj je predmet nekog ismijavanja medju muskarcima. Do smrti.

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 12:07 am
to je kriv Islamski zakon. mushka djeca sve nasljedjuju . .ako se ima shta kao i obichaj da muz neche da se 'uda' tj da ode da zivi kod buduche zene i njene familije. vech je dovodi kod sebe i svoje familije .. i ona samim tim naravno stiche stanarsko pravo ili sve.. kao shto bi i on da je otishao kod 'nje'...
tako gledajuchi. nije pljachka
Naslijedjuju vise, ali ne sve.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Mon Jan 22, 2024 1:43 am
Jedina zajednica koja postoji od samog postanka svijete je bracna. Jedina institucija izazla iz dzenneta.
Kakva je to zajednica ako on zivi u svojoj kuci a ona u svojoj? To vise nije zajednica.
U redu je ako ti neces ulaziti u brak, s tim uvjerenjem da ce te neko opljackati, i bolje je mozda da ne ulazis…
Ali neka drugi ljudi zive njihove zivote kako hoce.
Zasto je ona zatekla kucu?
Pa zato sto se ona udaje, zato sto to prakticiramo vjekovima.
Nisu su muskarci udavali, da smo uveli to kao obicaj, sad bi oni zaticali gotovu kucu.
Evo bas kod nas u Bosni, ljudi se mnogo zezaju na racun muskarca koji je otisao na zenino, taj je predmet nekog ismijavanja medju muskarcima. Do smrti.
Bračna, svako u svojem živi i niko nikome ne smeta u svakodnevnim aktivnostima.

Kako nije zajednica? Tebi je zajednica samo ako se može nekome utovariti ili uvaliti nekoga da se žrtvuje.

Pa šta ? Ima nešto loše u tome?

Udaje? Znači utovari se brate dragi.

Danas su žene ravnopravne i ne moraju se udavati kao prije tradicionalno.

Boga mi ja znam dosta primjera nije zezanje doći na ženino ako ima. Iako ja npr lično cijenim autonomiju da niko nikoga ne dominira i ucjenjuje.
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Bella wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:54 pm
Peace wrote:
Sun Jan 21, 2024 11:47 pm

Sud nece odrediti da on daje pare koje nema.
To sto bogati i slavni daju, nama obicnim ljudima moze izgledati golemo, u njihovom svijetu/zivotu to nije mnogo.
On bi novce rasipo ionako, ovako bar odu na djecu i zenu koja se brine o njima.

Ja ne dozivljam ko lose to sto zene bogatih njih uzimaju.
svakome izgleda golemo. i onaj ko ima.. ne razbacuje se... da u nekim stvarima. za nas . bezvrijedni... ali, svakodnevni zivot je isti kao i obichnih ljudi..
.. dache on djeci novce. ne koliko bi dijete htjelo ili bivsha zahtjevala. u tome je problem...
jeste loshe.. dok se razvodi i trazi. e koliko trazi je problematichno.. uvijek je to pola/pola a vrlo rado bi sve.. //nek a on crkne.. :hahah ..
To ti pretpostavljas.
Sto bi ona uzela sve? Neka mu ostane, neka s njima pravi nove.
Da mu moze sto duze uzimati :hahah

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 1:51 am
Peace wrote:
Mon Jan 22, 2024 1:43 am
Jedina zajednica koja postoji od samog postanka svijete je bracna. Jedina institucija izazla iz dzenneta.
Kakva je to zajednica ako on zivi u svojoj kuci a ona u svojoj? To vise nije zajednica.
U redu je ako ti neces ulaziti u brak, s tim uvjerenjem da ce te neko opljackati, i bolje je mozda da ne ulazis…
Ali neka drugi ljudi zive njihove zivote kako hoce.
Zasto je ona zatekla kucu?
Pa zato sto se ona udaje, zato sto to prakticiramo vjekovima.
Nisu su muskarci udavali, da smo uveli to kao obicaj, sad bi oni zaticali gotovu kucu.
Evo bas kod nas u Bosni, ljudi se mnogo zezaju na racun muskarca koji je otisao na zenino, taj je predmet nekog ismijavanja medju muskarcima. Do smrti.
Bračna, svako u svojem živi i niko nikome ne smeta u svakodnevnim aktivnostima.

Kako nije zajednica? Tebi je zajednica samo ako se može nekome utovariti ili uvaliti nekoga da se žrtvuje.

Pa šta ? Ima nešto loše u tome?

Udaje? Znači utovari se brate dragi.

Danas su žene ravnopravne i ne moraju se udavati kao prije tradicionalno.

Boga mi ja znam dosta primjera nije zezanje doći na ženino ako ima. Iako ja npr lično cijenim autonomiju da niko nikoga ne dominira i ucjenjuje.
Ne znam sto gledas to tako - utovariti se nekome? Uvaliti se nekome? Ne znam koliko je sad procenat tih sto se moraju nekome uvaliti. Ljudi nemaju vise mnogo djece, i vecina svoju drzi ko kap vode na dlanu…Ja nigdje nisam srela te ljude koji bi da se nekome uvale.
Ja to tako nisam ni od koga drugog cula.
Za mene je to pocetak zajednickog zivota..Nije bitno, kod njega ili kod nje, gdje god njima pasa, gdje god im je bolje i lakse…Kod naseg je naroda obicaj da mlada ide kod njega. Kod velikog broja gradjana sujeta ce biti povrijedjena ako on ode zivjeti kod nje.
Ovdje ne idu ni njemu ni njoj. Prvo nadju kucu, potpisu kredit, i odmah u svoju kucu.

Zivimo na dva razlicita kontinenta, ali isto da zivimo na dvije razlicite planete, koliko nam se pogledi na ovu temu razlikuju.

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Peace wrote:
Mon Jan 22, 2024 2:01 am
Ne znam sto gledas to tako - utovariti se nekome? Uvaliti se nekome? Ne znam koliko je sad procenat tih sto se moraju nekome uvaliti. Ljudi nemaju vise mnogo djece, i vecina svoju drzi ko kap vode na dlanu…Ja nigdje nisam srela te ljude koji bi da se nekome uvale.
Ja to tako nisam ni od koga drugog cula.

Za mene je to pocetak zajednickog zivota..Nije bitno, kod njega ili kod nje, gdje god njima pasa, gdje god im je bolje i lakse…Kod naseg je naroda obicaj da mlada ide kod njega. Kod velikog broja gradjana sujeta ce biti povrijedjena ako on ode zivjeti kod nje.
Ovdje ne idu ni njemu ni njoj. Prvo nadju kucu, potpisu kredit, i odmah u svoju kucu.

Zivimo na dva razlicita kontinenta, ali isto da zivimo na dvije razlicite planete, koliko nam se pogledi na ovu temu razlikuju.
Ja ba. Ja iz šume divljak došao pa se nagledalo svega. :fp

Pa što svoju djecu paziš da im se ko ne uvali, da ih ne zajebe preko kreveta? Jesi li ono za sina pričala? :fp

Ovo kreda, znači da su robovi banci. :killm

Treba poštovati svačije mišljenje. Nije imao svako isti život, isto iskustvo, i tako to. :)
🔻

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Nisam vidjela jos jednog ni iz Bosne koji tako vidi stvari..

Ja se samo Bogu pomolim da na put moje djece posalje insana, osobu s kojim nece upasti u velike zivotne probleme…a malih mora biti.
A kako ce oni poslije, cije novce, cija kuca, o tome ne razmisljam.
Zivot je nepredvidiv, moze se i imati i nemati. Moze biti da sad ti nju ili njega izdrzavas, a nekad ona tebe
Vazno mi je ostati covjek, u imanju i nemanju.
Niko nista nije odnio sa sobom, i ne znas na kraju hoce li te ono sto imas spasiti ili ubiti.
Nekome je imanje donijelo dobro, ali mnogima i propast.
2
1 Image 1 Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Jeste 'cudna' situacija.. koju je Gudi opisao.. ako je porodichna kucha . vishe spratova.. uglavnom su to sinovi..od familije.

.. jedan umre.. zena ostane.. naravno da zivi.. i nakon par godina opet se uda tj ozeni.

.dovede novog muza ili prijatelja .. ostaloj brachi .. kao i roditeljiama ako su zivi. nije ugodna atmosfera.

. bez obzira.. shto i oni smatraju..da zivot ide dalje.. i da imaju simpatije prema njoj i zele joj srecu.. .opet.. kad dodje drugi.. :-? na mjesto njihovog sina .brata...
.............................................................................................Image

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

. bio je sluchaj da u jednoj zgradi zivi brachni par.. kupili dva stana.. ona bila u penthous.u ..on na nizem spratu..
vjerujem da toga ima.... pogotovo ako je drugi brak ..starije osobe..

znam blizi par. zive skupa preko 20 godina.. drugi brak .. svako od njih ima svoju djecu.. pola godine su ovdje/njena kucha{otela muzu} :hahah /pola na sjeveru u njegovoj kuchi..

ali kako ona kaze.. ima dzeparac... dakle svako svoj bank rachun ..kao stranci .. ona nikada nije radila.. tri braka .troje zenske djece.. Jevrejka. on(zena umrla) nekoliko sinova.. svi advokati..kao i on ..
.. i ona jednom kaze.. :-? ushedila sam od dzeparca i poslala novac jednoj od kcerki. trebalo joj da renovira garazu.. .. kao i novac za dron .zetu u Izraelu da nadgleda stoku. jedan od naseljenika ... i josh toga . ne mogu se ni sjetiti.. :fpalm

kad neko od njih umre . nema nasljedjivanja imovine. mislim da ona ima neki novac u banci namjenjen njoj od njega,

ovo je jeste sluchaj .. o chemu Gudi pishe.. ali ovo jeste izolovan.. :-?
.............................................................................................Image

User avatar
Peace
Moderator
Reactions: 2714
Posts: 11091
Joined: Thu Nov 12, 2020 2:20 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Peace »

Svaki je slucaj drukciji.

Zena od brata ima kolegicu, rade zajedno…Prvo joj je umro muz, a malo zatim i svekar.
Ona i svekrva zive zajedno. Svekrva ima penziju i gleda djecu, snaha radi.
Mama ih skoro posjetila sa snahom…Iznenadila se kako zive lijepo njih dvije, i kako su se skucile.

User avatar
Kamilica
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 1987
Posts: 4209
Joined: Sun Apr 19, 2020 12:15 pm

Re: Zivot u zajednici

Post by Kamilica »

Ne bih voljela zivjeti u zajednici ni sa svojom a ni njegovom stranom fam. Takodjer ne bih voljela ni da moja djeca, kada zasnuju svoju porodicu, zive sa nama. Naravno ako bi okolnosti bile takve da se nema izbora, trudila bih se prilagoditi.
Brak i porodicne veze su cesta prilagodjavanja pa i popustanja. Sto se braka tice, ko nije spreman da zrtvuje malo svojeg ega, navika i jos svega malkice, bolje mu je da ne ulazi u isti. Brak je lijepa zajednica ako ljudi nisu sebicni i neprilagodljivi.

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 1:51 am


Bračna, svako u svojem živi i niko nikome ne smeta u svakodnevnim aktivnostima.

Kako nije zajednica? Tebi je zajednica samo ako se može nekome utovariti ili uvaliti nekoga da se žrtvuje.

Pa šta ? Ima nešto loše u tome?

Udaje? Znači utovari se brate dragi.

Danas su žene ravnopravne i ne moraju se udavati kao prije tradicionalno.

Boga mi ja znam dosta primjera nije zezanje doći na ženino ako ima. Iako ja npr lično cijenim autonomiju da niko nikoga ne dominira i ucjenjuje.
sjetih se . bio je sluchaj. da se par upoznao u svojim 50 + im . oboje imali svoje stanove..u Sarakevu on kuchu u drugoj drzavi .

i on je zivio kod nje. u pocetku cijelu godinu.. kasnije bi ishao u drugu drzavu u svoju kuchu i obradjivao zemlju . provodio ljetnje vrijeme .. i ona je znala biti uz njega nekoliko mjeseci. pokupe povrche i donesu u Sarajevo.


u Stanu on nije nishta radio. mislim kuvanje /pranje/ sve ona... za hranu su dijeli novac. ona bi plachala sve rezije .. itd. uglavnom funkcionisalo tako 15 -20 god. dok on nije umro u kuchi. tako se desilo..
.nachula je da se familija pitala. hoche li ona traziti da dobije tu kuchu. njoj to nije bio prioritet i tako se zavrshilo.. novac na banci, naravno ako je imao. nije njoj ostavljeno...
tako nekako je funkcionisala ta veza. mislim da bi se Gudiu tako neshto svidjelo.. :DE
.............................................................................................Image

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 573
Posts: 3483
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Zivot u zajednici

Post by bakterijasmarsa »

A gde je tu ljubav, razumevanje, tolerancija?
kada toga ima, sve štima i prija.

narodna poslovica
"Kad čeljad nisu besna
kuća nije tesna"
1
1 Image
Legal Alien

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 4:51 pm
sjetih se . bio je sluchaj. da se par upoznao u svojim 50 + im . oboje imali svoje stanove..u Sarakevu on kuchu u drugoj drzavi .

i on je zivio kod nje. u pocetku cijelu godinu.. kasnije bi ishao u drugu drzavu u svoju kuchu i obradjivao zemlju . provodio ljetnje vrijeme .. i ona je znala biti uz njega nekoliko mjeseci. pokupe povrche i donesu u Sarajevo.


u Stanu on nije nishta radio. mislim kuvanje /pranje/ sve ona... za hranu su dijeli novac. ona bi plachala sve rezije .. itd. uglavnom funkcionisalo tako 15 -20 god. dok on nije umro u kuchi. tako se desilo..
.nachula je da se familija pitala. hoche li ona traziti da dobije tu kuchu. njoj to nije bio prioritet i tako se zavrshilo.. novac na banci, naravno ako je imao. nije njoj ostavljeno...
tako nekako je funkcionisala ta veza. mislim da bi se Gudiu tako neshto svidjelo.. :DE
U 50tim se upoznali. :DD Mislim ko se nije do tad upoznao, ne znam shto che mu upoznavanje u tim godinama. To su godine kad se treba pripremati za onaj svijet. To se on sigurno oženio da mu ima ko skuhati i oprati gaće. Nisu sigurni imali djece?!

Ne opterećujem se ja sa tim. Ja i brakovi niđe veze. Ja ti volim svoj život i svojim poslom ići u životu, da mi se niko u život ne petlja šta ću i kako ću. Za svoj ćejf. Živim onako kako meni paše i odgovara. Imam svoj mir, tišinu. Hvala Bogu ne razvlači mi niko pamet šta i kako da mi puni glavu. Mogu sebi zaraditi ne ovisim od drugog, zdrav sam hvala Bogu. Tako da mi je iskreno ovo neka lijeva tema na 284737 mjestu. :DE
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 9:16 pm

U 50tim se upoznali. :DD Mislim ko se nije do tad upoznao, ne znam shto che mu upoznavanje u tim godinama. To su godine kad se treba pripremati za onaj svijet. To se on sigurno oženio da mu ima ko skuhati i oprati gaće. Nisu sigurni imali djece?!

Ne opterećujem se ja sa tim. Ja i brakovi niđe veze. Ja ti volim svoj život i svojim poslom ići u životu, da mi se niko u život ne petlja šta ću i kako ću. Za svoj ćejf. Živim onako kako meni paše i odgovara. Imam svoj mir, tišinu. Hvala Bogu ne razvlači mi niko pamet šta i kako da mi puni glavu. Mogu sebi zaraditi ne ovisim od drugog, zdrav sam hvala Bogu. Tako da mi je iskreno ovo neka lijeva tema na 284737 mjestu. :DE
:_)
I on je ochito imao mishljenje kao ti u lijepim 30 im... shta se desilo da promjeni situaciju. ne znam... ako je prao do tada. ne vidim problem da nastavi i do 100 te.. :D/
Da se ne opterechujesh, ne bi ovdje :m. prosipao negativni stav. etiketirao pripadnice ljepsheg i njeznijeg pola :hahah
..
.............................................................................................Image

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 573
Posts: 3483
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Zivot u zajednici

Post by bakterijasmarsa »

Živim u zajednici 27 godina,
šta Vas zanima pitajte
Imamo i stan (supruga i ja) sami smo ga stekli pre 17 godina
Nije lako živeti u zajednici, sa mojim roditeljima živimo iz razloga što oni sada ne mogu sami.
I ne, mojoj supuzi nije palo na pamet da se razvede i uzme stan.
Gudi žao mi je što nemaš više vere u ljude.
1
1 Image
Legal Alien

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Da dodje do nekih problema.. #nedajboze.. tek bi onda iskusio situaciju... i kako bi ona reagovala a kako ti..
.............................................................................................Image

User avatar
bakterijasmarsa
Hiperaktivan član
Hiperaktivan član
Reactions: 573
Posts: 3483
Joined: Wed Nov 25, 2020 10:43 pm
Location: Kikinda

Re: Zivot u zajednici

Post by bakterijasmarsa »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:01 pm
Da dodje do nekih problema.. #nedajboze.. tek bi onda iskusio situaciju... i kako bi ona reagovala a kako ti..
Što misliš da za 27 godina nije bilo problema?
Legal Alien

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

bakterijasmarsa wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:03 pm
Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:01 pm
Da dodje do nekih problema.. #nedajboze.. tek bi onda iskusio situaciju... i kako bi ona reagovala a kako ti..
Što misliš da za 27 godina nije bilo problema?
nije bilo.do pointa da 'pukne'.
znam sluchaj ..da je muz nakon 40 + godina braka . bio u 70 im. otishao sa mladjom bibliotekarkom za Kaliforniju. bili imuchni .ona donijela novac u kuchu.. 3 djece mislim.. ona par godina radnije radila sve moguche plastichne operacije .. izgledala pristojno. ali... nije usta zatvarala.. :hahah
.............................................................................................Image

Gudi
Aktivan član
Aktivan član
Reactions: 171
Posts: 1682
Joined: Sat Sep 09, 2023 12:56 am
Location: Munčopolje

Re: Zivot u zajednici

Post by Gudi »

Bella wrote:
Mon Jan 22, 2024 10:42 pm
:_)
I on je ochito imao mishljenje kao ti u lijepim 30 im... shta se desilo da promjeni situaciju. ne znam... ako je prao do tada. ne vidim problem da nastavi i do 100 te.. :D/
Da se ne opterechujesh, ne bi ovdje :m. prosipao negativni stav. etiketirao pripadnice ljepsheg i njeznijeg pola :hahah
..
Nja nja nja...moram ja nehsto reci...nja nja nja...ja munčologijom se bavim....nja nja nja..sad chu ja tebi rechi...nja nja nja... :DD

Pa ovdje je gurnula postove ona Peaca :cc.

Zashto negativan stav? Ti iz funkcionalne porodice došla kenjati meni iz disfunkcionalne?! Mislim nidje veze mačko. Nisi kompetentna uopšte da daješ bilo kakvo mišljenje u vezi mojih postova u vezi teme. Isto kao nekakva sekta jehovini svjedoci npr. Oni che nekoga da uvjere razuvjere. Bozhe sachuvaj. :gaz. Ko kako živi kakve poglede na život ima kakvu percepciju. Da nije malo fašistički nametati bilo kome mišljenje?!

:_)

Chuj joj price "njeznije ljepšeg pola" :hihi zašto da se ne kaže "sklone vechim manipulacijama" kalashturama :maad
1
1 Image
🔻

User avatar
Bella
Stručnjak
Stručnjak
Reactions: 2135
Posts: 7655
Joined: Wed May 06, 2020 5:50 am

Re: Zivot u zajednici

Post by Bella »

Gudi wrote:
Mon Jan 22, 2024 11:16 pm
. :DD

Pa ovdje je gurnula postove ona Peaca :cc.

Zashto negativan stav? Ti iz funkcionalne porodice došla kenjati meni iz disfunkcionalne?! Mislim nidje veze mačko. Nisi kompetentna uopšte da daješ bilo kakvo mišljenje u vezi mojih postova u vezi teme. Isto kao nekakva sekta jehovini svjedoci npr. Oni che nekoga da uvjere razuvjere. Bozhe sachuvaj. :gaz. Ko kako živi kakve poglede na život ima kakvu percepciju. Da nije malo fašistički nametati bilo kome mišljenje?!

:_)

Chuj joj price "njeznije ljepšeg pola" :hihi zašto da se ne kaže "sklone vechim manipulacijama" kalashturama :maad
.zar je bitno ..gdje se pishe..ili zbog toga shto je tema.. 'zivot u zajednici'
..

Razmenjujemo mishljenja..a ti to shvatash kao napad. da ti neko nameche . prevaspitava.. pa sam iznosish situacije skojima se vechina ovdje ne slaze.. .. :hm tu je problem ..dublje prirode...

kao dragom drugu. bi ti preporuchila neko 'struchno savjetovanje'

eto pominjesh neke 'svete svjedoke' .nikakve veze neamju s ovom temom..
1
1 Image
.............................................................................................Image

Post Reply